Interiérové ​​dvere v interiéri - typy, materiály, farby

Kúpa alebo objednávanie interiérových dverí je kľúčovou etapou renovácie interiéru a základné znalosti o výrobkoch na trhu sú nevyhnutné. Okrem optimálnej koincidencie ceny a kvality musíte brať do úvahy vlastnosti usporiadania, takže výber typu dverí, ich množstvo a rozmery sú položené vo fáze návrhu alebo opravy. Správne zvolené dvere sú funkčné a estetické, zabezpečujú izoláciu a komunikáciu medzi miestnosťami, a to ako zonálny nástroj, tak aj dekoráciu, ktorá potvrdzuje zvolený štýl. Pri inštalácii štandardnej zostavy pozostávajúcej z krabičky, dverného krídla a príslušenstva je potrebné zabezpečiť, aby bol otvorený. V prípade čiastočnej výmeny, určovanej opotrebovaním materiálov a mechanizmov, je lepšie dodržiavať normy výrobcu.

Typy dverí

Materiál plátna určuje nielen vzhľad a pravidlá starostlivosti, ale aj dizajn dverí, spôsoby upevnenia a inštalácie.

Z poľa

Dvere z masívneho dreva na pravej strane sú vo vysokom cenovom rozpätí, dávajú interiérovej šľachte a vytvárajú jedinečný komfort. Prírodný pôvod tohto materiálu a nahromadené technológie jeho spracovania poskytujú vysoký stupeň ergonómie. Normy údržby výrobkov z dreveného masívu sa zhodujú s požiadavkami na vlhkosť vzduchu a teplotu potrebnú pre zdravie obyvateľov domu. Trvanlivosť pri zachovaní kvality, vysoký stupeň izolácie, schopnosť modernizácie a prepracovania - neprekonateľné výhody výrobkov z dubových, bukových, popolových a exotických druhov (mahagón, eben).

Dôležité: Podmienenosť dverí z dreveného masívu je určená nielen vlastnosťami plemena, ale aj zachovaním technologických noriem pri jeho spracovaní. Pravosť reklamovaného výrobku môže byť zaručená len autoritou a profesionalitou výrobcu.
dyhované

Základom krídla takýchto dverí je listový materiál vyrobený z drevených triesok špeciálnou lisovacou technikou. Povlak je vyrobený z tenkej vrstvy prírodného dreva - dyhy. Takéto modely sa považujú za imitáciu drevenej zostavy. S kvalitou výkonu vo vzhľade, rozdiel nemožno vidieť. Dýhované dvere sú odolné voči prírodným náprotivkom v trvanlivosti a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Dýhované dvere sú nenáročné na údržbu, lakový náter chráni pred zmenami vlhkosti a teploty. Ľahké znižuje zaťaženie stien, čo je obzvlášť dôležité v mestských bytoch.
plastický

Relatívne nedávno sa na trhu objavili plastové dvere s kovovými profilmi, ktoré sa vyznačujú širokým cenovým rozpätím, ktoré je dané parametrami plátna a kvalitou kovania. Nevýhodou tohto typu dverí je spojenie s neživotným štýlom verejných priestranstiev, ukryté na úkor nových dizajnérskych liniek určených pre obytné miestnosti. Obmedzenia v štýle však zostávajú relevantné.

Hlavné výhody plastových dverí:

  • Odolnosť voči vonkajším faktorom, ktorá vylučuje deformáciu a poškodenie náterov pri vysokej vlhkosti, mechanickom namáhaní alebo teplotnom rozdiele;
  • Jednoduchá údržba a starostlivosť - hladký povrch, možnosť mokrého čistenia a použitie čistiacich prostriedkov;
  • Rôzne prevedenie a konštrukcia, umožňujúce nastaviť stupeň izolácie, tvar otvoru, funkčné vlastnosti.
laminovaný

Jedná sa o dvere s krabicou z drevenej tyče a kombinovaná tkanina pozostávajúca z výplne, krycej vrstvy z MDF a dekoratívnej tenkej vrstvy. Teoreticky, kompozity materiálov poskytujú potrebný súbor vlastností: pevnosť, eliminácia deformácie, odolnosť voči poškodeniu, izolácia. V praxi tieto vlastnosti priamo závisia od integrity výrobcu. Trhová medzera laminovaných dverí je rozšírená, takže voľba v tomto prípade je zabezpečená len farbou a textúrou náteru.
sklo

Novinkou na trhu sú interiérové ​​dvere z kaleného a vystuženého skla, pre ktoré sa používajú rôzne technológie striekania, pieskovania a fotografickej tlače. Špeciálnym typom je triplexné plátno s vnútornou vrstvou živice alebo laminátu. Toto je najodolnejšia a esteticky najvhodnejšia možnosť. Rytina z vlnitého skla a diamantu vytvára jedinečné efekty. Environmentálna šetrnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ako aj pôvodný vzhľad odôvodňujú náklady na zakúpenie sklenených dverí, ale zvláštnosti starostlivosti a značná váha môžu obmedziť rozsah ich použitia.
Metódy otvárania

Moderný prístup k plánovaniu a územnému členeniu viedol k popularite neštandardného prístupu k umiestneniu dverí a zvýšeniu záujmu o funkčnosť dverí. Úspora miesta a jednoduchosť obsluhy sa stali dôležitými prvkami moderného štýlu, ktorý sa zameral na kvalitu upevňovacích a dekoratívnych dverných kovaní.

hojdačka

Tradičným a rozšíreným modelom pohybu dverí je sklopné dvere, v ktorých sa tkanina upevnená na jednej strane na závesoch dverí otvára a zatvára. Konštrukcia týchto dverí môže byť jednokrídlová a dvojkrídlová. Priliehavé uchytenie na krabicu a podlahu poskytuje vysokú úroveň zvukovej a tepelnej izolácie. Atraktívnosť tejto možnosti je tiež vďaka jednoduchosti inštalácie a možnosti použitia rôznych materiálov v širokom rozsahu hmotnosti a rozmerov.
kĺzanie

Dvere kupé sú plátno, ktoré sa pohybuje pozdĺž inštalačnej čiary kvôli vodiacim a zadržiavacím mechanizmom. Pri otváraní otvoru je umiestnený rovnobežne so susednou stenou alebo vstupuje do špeciálne vytvorenej vnútornej drážky. Vlastnosti posuvného dizajnu umožňujú racionálne využitie priestoru v blízkosti otvorov a výrazne zvyšujú prevádzkovú bezpečnosť. Kazetový mechanizmus alebo valce tiež umožňujú inštalovať priečky pokrývajúce iba spodnú časť otvárania dverí, aby sa obmedzil prístup detí alebo zvierat do miestnosti.
kolísavý

Takýto mechanizmus je inak nazývaný kyvadlo. Na otvorenie dverí v oboch smeroch sa krídlo dverí namontuje na pružinovú os, ktorá je upevnená vo dverách. Upevňovací systém je možné vybaviť zatváracími dverami, ktoré umožňujú automatické zatváranie dverí. Bezpečnosť a pohodlie - hlavné výhody tohto dizajnu. Rovnako ako v prípade posuvných mechanizmov nie je možné zaistiť hermetické uzatvorenie otvoru, preto sa táto možnosť používa na rozlíšenie priestorov, ktoré nevyžadujú vysoký stupeň izolácie. Krídlové dvere potrebujú voľný priestor na oboch stranách, takže sú vhodné pre rodinné domy alebo štúdiá s veľkým priestorom.
skladacie

Viaclistová lopatka a vodiaci mechanizmus zaisťujú skladanie dverí vo vnútri otvoru, čo umožňuje meniť šírku otvárania a zatvárania a vedie k maximálnej úspore miesta. Tieto dvere slúžia ako priečky s relatívne nízkou izolačnou schopnosťou. Opotrebenie a hladkosť mechanizmu závisí od hmotnosti plátna, takže najčastejšie sa používa ľahký plast. Táto konštrukcia umožňuje aplikovať mäkké textúry - na ráme natiahnuté plátno hrubé tkaniny alebo kože.
Ako si vybrať farbu

Voľba farby a textúry vnútorných dverí je dôležitým krokom pri formovaní celkového štýlu interiéru. Sú limitujúcimi prvkami medzi priestormi na rôzne účely a zároveň ich skombinujú do jedného riešenia, pričom zdôrazňujú alebo zmäkčujú kontrasty vo výzdobe a výzdobe. Foto interiér s rôznymi farebnými kombináciami môže byť dôležitým nástrojom pre konečný výber.

Pod farbou podlahy

Vizuálna sloboda v moderných podmienkach je dôležitá nielen pre uzavreté priestory, preto experimenty s kontrastnými farbami pre dvere môžu byť odôvodnené len vtedy, keď sa potrebujete sústrediť na dvere, čo vo väčšine prípadov vedie k zúženiu priestoru. Ostré kontrasty a jasné farby sa používajú na nastavenie úzkych chodieb pomocou optického efektu priblíženia sa k dverám v blízkosti dverí.

Dobrou voľbou je tónová kombinácia s farbou podlahy. Dvere by sa nemali spájať, ale zároveň vyniknúť, zatiaľ čo ak je na hranici prechodu medzi rôznymi nátermi, potom sa musíte sústrediť na celkový odtieň. V priestranných izbách je možné použiť kombinácie, ktoré sú oproti sebe, a podlaha a dvere by mali byť súčasne v teplej alebo studenej palete. Textúra, napríklad, rôzne verzie bieleho duba, na podlahe, vylučujú použitie rovnakého náteru na dverách a naopak. Viacfarebná povrchová úprava dlaždíc sa dobre hodí pre monochromatické dvere, ktoré sa úplne zhodujú s jednou z farieb.
Farba nábytku

Neexistujú žiadne všeobecné odporúčania pre zladenie farieb nábytku a interiérových dverí, pretože princíp výberu závisí od všeobecného konceptu dokončenia miestnosti, ktorého harmóniu možno zabezpečiť princípom troch farieb. Úspešné konštrukčné riešenia sú možné s úplnou zhodou nábytku a krídla dverí, v prípade, že ostatné dve farby sú „obsadené“ stenami, stropom a podlahou. Ale je to riskantná možnosť, ktorá je na pokraji zlého vkusu. Pri kombinovaní nábytku s dverami je lepšie riadiť sa tonálnou korešpondenciou a podobnosťou textúr a štýlu. Takže dvere z plastu nebudú vyzerať s nábytkom pod stromom.
Pod farbou stien

Celkový dojem z miestnosti je tvorený predovšetkým horizontálnou perspektívou, preto je rozhodujúci princíp výberu dverí a stien. Kombinovaná metóda je daná zvoleným štýlom, kontrastom, maskovaním, dodatočnou dekoráciou dverí.
Rovnaké dvere pre všetky izby

V tradičnom prístupe, ktorý zahŕňa dizajn priestorov v rovnakom štýle a farbe, sú dvere rovnaké alebo prichádzajú do súboru hluchých a svetlom prenášajúcich kompozitných modelov tej istej línie. Zvyčajne je pre kúpeľne a toalety zvolená iná súprava, ktorá umožní funkčne zvýrazniť túto zónu a zaistiť odolnosť náterov proti vlhkosti. Ďalšie konštrukčné pravidlo - rovnaké vnútorné dvere, ktoré idú do tej istej miestnosti, s výnimkou vchodu. Spravidla ide o chodbu, obývaciu izbu alebo inú spoločenskú miestnosť, ktorej výzdoba diktuje výber farieb a textúr.

V prípade použitia viacerých štýlov je monotónnosť vylúčená s rôznymi príbehmi. Hľadanie kompromisnej možnosti v prítomnosti spálne v štýle klasiky, skrinky v duchu minimalizmu a škandinávskej kuchyne nemusí byť korunované úspechom. Je dôležité nájsť zvláštne zvýraznenie, ktoré pomôže vstúpiť do rôznych dverí vo všeobecnom pozadí domu. V závislosti od rozloženia môžu byť napríklad dverné panely rovnakého typu použité v hojdacích a posuvných konštrukciách, dvere z dreva alebo náhrad môžu byť natreté v rôznych farbách, v niektorých prípadoch je použitá jednostranná dekorácia plátna.
bystrý

Svetlé tóny zväčšujú priestor a dávajú zvláštnu ľahkosť. Vyzerajú dobre v nízkych stropoch, ale v prípade vysokých stropov je to jediná správna voľba, pretože vchod zvýraznený svetlým alebo tmavým odtieňom zanecháva utláčajúci dojem.

Dôležité: Svetlé odtiene a pastelové farby budú najlepším riešením pre hluché plátna v širokých otvoroch a miestnosti, ktoré nie sú tieňovou stranou.
tmavý

Dvere tmavých odtieňov sa používajú na zdôraznenie výhod usporiadania, preto je dôležité ich kontrastovať so stenami a blízkosť odtieňov podlahy. Ďalšou možnosťou - ľahké podlahy a steny a tmavý nábytok, alebo dekoratívne sokle. Tmavá farba vyzerá štýlovo so sklenenými vložkami. Ak používate tapetu so vzorom a vzorom, najlepšou voľbou by boli monochromatické tmavé dvere, ktoré zodpovedajú jednej z kompozitných farieb. Odtiene hnedej a cappuccina sú vhodnejšie pre teplé farby, tmavo šedá vyzerá dobre v jednoduchých kompozíciách.

Dôležité: Módna farba stromu wenge - tmavo hnedá s čiernymi postriekaním v kombinácii so všetkými farbami, za predpokladu, že je to jediný tmavý prízvuk v interiéri.
neutrálne

Farba slonoviny (ayvori) v kombinácii s jednoduchým dizajnom dverí zabezpečuje požadovanú neutralitu, a to ako v striktných klasických kompozíciách, tak aj v prípade štýlového zaťaženia interiéru. Vytvára efekt neprítomnosti bez dodatočného maskovania, zatiaľ čo na pozadí týchto dverných panelov sa môžete sústrediť na dekoratívne doplnky.
biela

V závislosti od výkonu biely vyjadruje luxus alebo jednoduchosť. Hlavnou výhodou tejto farby je jej všestrannosť a čistota, ktorá nevyžaduje veľa úsilia na úpravu odtieňov. Kombinácia so základnými doskami a platňami rovnakej farby je dostatočnou podmienkou pre kompatibilitu. Malé hľadanie v kontrastnom zložení bieleho krídla dverí s dekorom inej farby môže viesť k fatálnym výsledkom pre harmóniu, takže táto možnosť je najlepšie ponechať na profesionálov. Ďalšou výhodou tejto farby je možnosť použitia úplne hladkého plátna bez výčnelkov a rámov. Táto verzia krídlových dverí bude vyzerať krásne len v čisto bielej matnej verzii.
Striebro a sklo

Sklo sa používa v posuvných a kyvadlových prevedeniach určených na zdôraznenie originality majiteľov. Rôzne technológie spracovania zároveň umožňujú výber akéhokoľvek štýlu dizajnu. Toto je jediná možnosť pre transparentné oddiely. Sklenený materiál tiež poskytuje neobmedzenú slobodu pre priesvitné variácie, ktoré rozširujú priestor. Unikátny strieborný odtieň s rôznymi parametrami priehľadnosti, ktorý sa získa spracovaním skla, je dobrým riešením pre stylistov. Ukazuje krásnu a ergonomickú imitáciu kovového povlaku, dokonale kombinovanú s niklovým dekorom.
Výber štýlu interiéru

Vnútorné dvere v interiéri, v závislosti na prístupe, môžu zohrávať v dizajne služby alebo akcentnú úlohu. V prvom prípade je dôležité ich zapísať do farebnej schémy, vybrať najvhodnejší spôsob otvárania a cez tvarovky zaviesť charakteristické prvky. V druhej - dvere sa stanú predmetom dizajnu umenia a nesie štýl zaťaženia.

klasický

Geometrická proporcionalita, faktor kvality, ktorý poskytuje kvalita materiálov, určuje vlastnosti štýlu. Jedná sa predovšetkým o pevné alebo polosklené dvere z masívneho dreva alebo dyhy. Ďalšou charakteristickou črtou klasického štýlu je obložená konštrukcia. Krídla sa montujú na rám s hluchými alebo sklenenými vložkami. Táto technológia sa dá aplikovať na strom a jeho náhrady. Kombinácia s nábytkom v empírovom štýle, barok, rokoko zahŕňa zakrytie dverí, bez zvýraznenia dreveného vzoru, je možné použiť bielu alebo slonovinu. Ďalším dekorom môže byť zlato a štuk.
moderný

Moderné trendy moderného štýlu charakterizujú hladké a racionálne siluety, ktoré sú protikladom klasiky pomocou pevných plátien, geometrických abstrakcií a disproporcií. Priehľadné a priesvitné sklo, zrkadlo umiestnené v rámovom dizajne, posuvné a kyvadlové mechanizmy dopĺňajú interiér navrhnutý v neutrálnych a svetlých farbách. Plastové dvere na verandu alebo balkón, ktoré dopĺňajú široké okno, sú vhodnou voľbou pre tento štýl.
Eko štýl

Vnútorné dvere s ekologickým zaťažením je panel z masívneho masívu alebo dyhy s výrazným prírodným vzorom a nespracovanou textúrou. Alternatívou k tomu je jednoduchá a diskrétna konštrukcia dverí bez ozdobných excesov. Prirodzený farebný odtieň - predpoklad.

High-tech

Charakteristické pre tento štýl, túžba po transformácii vedie k širokému použitiu posuvných a skladacích modelov. Farebná schéma je studená, šedo-bielo-čierna so širokým použitím strieborných a zrkadlových povrchov. V high-tech, môžete s dôverou vstúpiť do krídla dverí z kombinácie plastu a maľovaného skla. Prídavné príslušenstvo pre automatizáciu a diaľkové ovládanie dverí nebude rušiť.
podkrovie

Štýlové kryty dverí pre umelo starnúce alebo nedbanlivo sfarbené efekty je možné vytvoriť vlastnými rukami. Drevené dvere s charakteristickým medeným kovaním, čiernym alebo vlnitým sklom ako hlavným plátnom alebo komponentom, posuvné dvere s otvorenými mechanizmami sú možnosti pre podkrovný štýl. Ďalším trikom dizajnu je porušenie štandardov dverí, ktoré môžu byť neprimerane široké a vysoké. Malé a skryté dvere sa tiež môžu stať štýlovým detailom priemyselného štýlu.

Dôležité: Loft štýl dáva skutočnú šancu na nákup rôznych a rôznych dverí aj pre jednoizbový byt.
Zanechajte Svoj Komentár