Cork v interiéri +40 fotografických nápadov

Korok je unikátny materiál vytvorený prírodou, ktorý nemá žiadne umelé analógy. V skutočnosti je to kôra korkového duba, ktorého rodiskom je západné Stredozemie. Prvý, kto začal používať korkové materiály v domácnosti, boli Gréci. Používali ho na uzatváranie fliaš a strešných palub. V súčasnom čase našla uplatnenie v úlohe korkových náterov na stenách a podlahách.

Ako sa dostať korkové nátery

Väčšina svetových zásob surovín na výrobu korkových náterov je v Portugalsku. Tam bol otvorený prvý podnik na spracovanie unikátnej kôry. Ostatné krajiny už začali s výrobou korkových výrobkov, ale Portugalsko v tomto odvetví ešte nestratilo svoje vedúce postavenie. Rezanie stromov na zber surovín nie je potrebné - stačí odstrániť kôru. Pod zbierkou kôry zapadajú stromy nie mladšie ako 20-25 rokov. Kôru môžete odstrániť najviac raz za 10 rokov. Za priemernú životnosť duba 160 rokov môžete zaplatiť až 15 poplatkov.

    

Vlastnosti korku

Korkový materiál je heterogénny a má poréznu štruktúru. Veľké množstvo buniek sa líši veľkosťou naplnenou vzduchom. Táto vlastnosť určuje mnoho vlastností korkových povlakov. Zvážte najužitočnejšie:

 • Vlastnosti tlmenia. Môžu sa prejaviť v podmienkach krátkej expozície, napríklad pri chôdzi na podlahe alebo pri dlhšom tlaku na ňu (z nábytku s nohami). V oboch prípadoch, keď sa zdroj nárazu presunie na iné miesto, povrch získa pôvodný tvar a nezanechá žiadne nepravidelnosti a zárezy. Predpokladá sa, že chôdza na takomto povlaku má priaznivý účinok na kĺby chrbtice a nôh. Zvyšková rýchlosť deformácie kvalitného materiálu nepresahuje 2%.
 • Vodotesný. Materiál nestráca svoje vlastnosti a prezentáciu, aj keď je vystavený značnému množstvu tekutiny;
 • Korok má výnimočné zvukovo izolačné vlastnosti. Zvuky krokov budú v miestnosti menej počuteľné a susedia vás môžu úplne prestať počuť;
 • V dôsledku prítomnosti materiálu veľkého množstva vzduchu v póroch má korok dobré tepelné izolačné vlastnosti. Takéto podlahy budú veľmi relevantné v dolných poschodiach domov, v súkromných chatách v oblastiach s chladnou klímou. Pri korkových podlahách nemusíte inštalovať teplú podlahu alebo kobercové podlahy;
 • Odolnosť voči chemikáliám v domácnosti. Korok je inertný voči väčšine čistiacich prostriedkov.
  Do tohto zoznamu môžete pridať aj baktericídne a antistatické vlastnosti, trvanlivosť, šetrnosť k životnému prostrediu, esteticky atraktívny vzhľad.

    

Korkové odrody

Nátery môžu byť rozdelené do dvoch hlavných typov: podlahy a určené pre steny.
Prvá sa zase delí na:

 • lepidlo - pripevnené k podkladu lepidlom na celej ploche povlaku;
 • "plávajúce" - sú vydávané vo forme panelov so zámkovými drážkami na vzájomné spojenie.

Výhodou "plávajúcich" podláh je možnosť opätovného použitia inde. Miestnosť je možné použiť ihneď po inštalácii. "Plávajúce" povlaky sa tiež líšia od lepenej nerovnomernej vrstvenej štruktúry. Ak je prvá dvojvrstva: horná ochrana a hlavná časť korku, tieto obsahujú až štyri vrstvy:

 • dekoratívna dyha pokrytá ochranným filmom alebo vrstvou laku;
 • vrstva z aglomerovaného korku, ktorá vykonáva funkciu "nosiča";
 • hlavná "nosná" doska HDF alebo MDF;
 • nalepený na spodnej strane hlavnej dosky, lisovaný korkový podklad.

Druhý typ obsahuje nasledujúce materiály:

dlaždiceNa jeho výrobu s použitím granulovaného korku. V procese výroby lisovaním vytvárajú požadovaný tvar a textúru a navoskujú ich na zvýšenie pevnosti a odolnosti proti opotrebeniu.
panelyZákladom produktu - lisovaná korková drvina, ktorá sa spracováva na vrchole rovnomennej dyhy.
tapetaSú vyrobené z korku (dyhy) lepeného na podklad z netkanej textílie alebo papiera.

Dôležité: dlaždice je najlepší a najodolnejší z korkových náterov. Má najvyššiu odolnosť voči vlhkosti, zvukovú a tepelnú izoláciu.

Korkové tapety

Najjednoduchší materiál na spracovanie. Tapety sú ľahko rezané, prilepené na stenu ako normálne tapety. Jediné, čo je potrebné, je vybrať zosilnené lepidlo, pretože takéto tapety sú ťažšie ako netkané. Korková tapeta má antistatické a antibakteriálne vlastnosti, elastické, nezhromažďuje prach, trvanlivé. Ich životnosť je asi 15-20 rokov. Trh ponúka pestrú škálu farieb a odtieňov. Existujú možnosti s obrázkami a dokonca aj tapety. Preto bude korkové tapety vyzerať harmonicky v každom interiéri. Nevýhody týchto tapiet možno považovať za nízku tepelnú a zvukovú izoláciu, vysokú cenu.

Rôzne korkové tapety - roll korkovou vrstvou. Jeho rozdiel od tapety v neprítomnosti netkanej alebo papierovej základne.

    

Korkové tapety

Ako bolo uvedené vyššie, obklady stien pre korok sa vyrábajú vo forme dlaždíc a panelov.

Korkové dosky sú jednovrstvové a dvojvrstvové. V dvojvrstvovej verzii sa na základnú vrstvu aplikuje prírodná kompozícia lepidla, ktorá sa prekryje po vrstve z aglomerovanej alebo prírodnej korkovej dyhy. Predná strana je často maľovaná v rôznych farbách. Po natretí sú dosky pokryté dekoratívnym voskom, ktorý chráni farbu a lepidlo pred vlhkosťou. Dosky sú k dispozícii v štandardných veľkostiach 300x300, 300x600. Životnosť korkového obkladu v závislosti od kvality výroby a prevádzkových podmienok, od 10 do 30 rokov.

Korok na podlahe

Vzhľadom na vysoký dopyt po korkových podlahách výrobcovia každoročne rozširujú sortiment výrobkov, čím rozširujú sortiment o nové textúry, typy ochranných povrchov a typy prepojovacích dosiek. Farebné riešenia predného povrchu povlaku sú veľmi rôznorodé, vrátane rôznych výkresov. Dlaždice rovnakého dizajnu, ale s rôznymi farbami a dizajnom, môžu byť kombinované, čím sa získa obrovské množstvo farebných možností.

   

Pre praktickosť korkových podláh sa hovorí o ich širokom využití. Takéto pokrytie možno nájsť nielen v bytoch alebo kanceláriách, ale aj na preplnených verejných miestach (hypermarkety, kiná atď.). Doma je takéto pokrytie jednoducho univerzálne: pokrývajú podlahy v chodbe, chodbe, kúpeľni, obývacej izbe, spálni, detskej izbe, v kuchyni.

Dôležité: je kategoricky nežiaduce položiť "plávajúce" podlahy v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (vaňa, sauna). Lepené podlahy sú vhodnejšie.

Ako lepiť korkové tapety

Technológia vkladania tapiet z korku je veľmi podobná lepeniu stien s bežnou tapetou, s výnimkou niektorých odtieňov. Povrch stien musí byť hladký, inak budú všetky nerovnosti jasne viditeľné na povrchu tapety. Preto je potrebné pred nalepením stien vyrovnať stierkou a dokončovacou omietkou. Pred začatím práce je lepšie rozvinúť rolku tapety a nechať ju narovnať, pretože takéto tapety sú vystavené deformácii, ale po chvíli sa vrátia do pôvodného tvaru. Je lepšie zvoliť si špeciálne lepidlo, ale môžete nalepiť na akryl, silne pritlačiť tapetu na stenu.

    

Je veľmi dôležité neohýbať tapetu príliš veľa, aby sa navzájom neprekrývali. Je lepšie ich strihať nožnicami na vinylové dlaždice. Pred začatím označovania prvého pásu je potrebné urobiť označenie na stene. Nakreslite zvislú čiaru uprostred steny a nalepte tapetu na obe strany. Naneste lepidlo na stenu špachtľou, rozotrite hrebeň na plochu štítku ďalšieho pásu. Stlačte tapetu na stenu a križovatku susedného pásu. Dbajte na to, aby sa lepidlo nedostalo zo spojov na korku. Ak sa to stane, neponáhľajte ho utrieť z povrchu tapety. Počkajte, kým je suchý, potom ho jemne vypáčte a odtrhnite.

Použitie v interiéri

Korok v interiéri moderného bytu už nie je považovaný za niečo exotické. Tento materiál zdobí steny, podlahy, stropy súkromných domov a bytov, ako aj nábytok.

Existujúca škála náterov dostupných na trhu je ideálna pre zdobenie priestorov v štýloch: ethno (africký), klasický, country, loft.

Móda pre jedno-farebné dekorácie stien je dávno preč, teraz v trende technika "riedenie" korkových polí s časťami z iných materiálov. Hlavnou podmienkou takéhoto rozhodnutia je, že prvky materiálov by mali mať rovnakú hrúbku. Ak to nie je možné, potom sa na spojoch materiálov môžu použiť dekoratívne lišty.

    

Materiály musia byť v súlade s farbou. Napríklad vložky dekoratívnych prvkov z korku by mali byť v rovnakej farbe ako miestnosť. Naopak, farba interiéru by mala zodpovedať hnedému odtieňu korku. Svetlosivé, bledozelené, ružové tóny sú dokonale kombinované so svetlým hnedým korkom.

Klasický dizajn izby má symetrický dekor. Tvar a farba panelov by sa mali opakovať v celom priestore miestnosti. To isté platí aj pre iné prvky korkových dekorov (vzory, rámy, atď.). Avantgardný štýl naopak znamená začlenenie asymetrických prvkov do interiéru. Pre etno štýl by bolo vhodné striedať korok a biele, omietnuté plochy, alebo uzavrieť rohožou alebo dýhou.

záver

Výrobky pre výzdobu interiéru z korku sa ukázali byť medzi majiteľmi domov a bytov ako vysoko kvalitné, bezpečné pre zdravie a trvanlivosť. Napriek vysokým nákladom, ktoré sú oprávnené, ich popularita z roka na rok rastie. Rastúci počet ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť štýl interiéru v dome dávajú prednosť korku.

Zanechajte Svoj Komentár