Maľovanie steny v byte +60 fotografií príkladov v interiéri

Nástenné dekorácie - povinný krok v dizajne miestnosti. Dnes detailne zvažujeme možnosť zdobenia steny - maľby. Je to obľúbený a vyhľadávaný spôsob aktualizácie a diverzifikácie interiéru.

Maľovanie stien v interiéri dáva množstvo kreativity a predstavivosti. Rôzne farby na policiach obchodov vám umožňujú realizovať nápady na dizajn a realizovať interiér snu. Správny výber materiálu je dôležitý, pretože konečný výsledok bude závisieť od neho. Na začatie procesu maľovania sa študujú materiály ponúkané v obchodoch a vyberajú sa tie správne.

Možnosti a tipy na výber farieb

Charakteristiky farieb, ktoré je dôležité vedieť:

 • Pre maľovanie v interiéri potrebujeme len interiérové ​​farby, na balíkoch ktorých je poznámka „pre interiérové ​​práce“.
 • Spôsob interakcie farby s vodou ovplyvňuje jej použitie v rôznych miestnostiach: miestnosti s vysokou vlhkosťou (kúpeľňa, kuchyňa) potrebujú farbu odolnú voči vlhkosti. V ostatných miestnostiach, kde nie je vlhkosť a vlhkosť, môžete použiť nevodotesnú farbu.
 • Všetky farbivá sú tiež rozdelené do dvoch skupín: dýchanie a nie. Paru nepriepustná (nedýchavá) farba by mala byť zvolená len pre miestnosti, kde sa plánuje stráviť trochu času. Steny v spálni sú napríklad natreté iba paropriepustnou farbou. To je zárukou zdravej cirkulácie vzduchu a obnovy.
 • Odolnosť proti opotrebeniu. Toto je dôležitý indikátor farby, ktorý ukazuje stupeň odolnosti voči oderu. Napríklad, ak sa plánuje časté mokré čistenie stien, mal by byť náter odolný.
 • Schopnosť skrývať, to znamená schopnosť farby natierať povrch. To má priamy vplyv na jeho spotrebu. Skrytie na plechovke znamená, koľko farby je potrebné na pokrytie 1 m2 povrchu.


    

typy

Pri výbere požadovaného výsledku je potrebné zvážiť všetky tieto parametre. To však nie je všetko. Samotné nátery sú rozdelené do typov, z ktorých všetky výhody a nevýhody teraz analyzujeme.

Akrylová vodná farba

Toto farbivo je jednou z najobľúbenejších a najžiadanejších. V podstate má živicu-polyakrylát.

Výhody: vynikajúca krycia sila, práve aplikovaná, neobmedzená možnosť tónovania. Konštantná hodnota farby bude nízka. Nehasí, nie je odolný voči vlhkosti, odolný voči opotrebeniu. Nemá nepríjemný zápach, netoxický. Tiež výhody farby môžu byť pripísané skutočnosti, že je ľahko ovládateľný a je vhodný aj pre tých, ktorí nebrali kefu do rúk.

Nevýhody: vysoká spotreba. Pri použití tohto typu farby je často potrebné aplikovať viac ako jednu alebo dve vrstvy farby, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Mínus farba a skutočnosť, že vystavené slnečnému žiareniu. Táto farba tiež neodoláva účinkom plesní a plesní.

Silikónová farba

Tieto farby sa nazývajú kvôli ich silikónovej živici. Tieto povlaky patria do novej generácie farieb, ktoré majú výhody vo vode dispergovaných a silikátových farbív a nevýhody sú odstránené. Častejšie sa používa v predných prácach.

Výhody silikónového náteru sú, že je paropriepustný a vodotesný. Je odolný voči slnečnému žiareniu, nevybledne, nebojí sa vysokých teplôt. Odolný voči alkalickým účinkom a nečistotám. Rozsah použitia silikónového náteru je takmer neobmedzený vďaka vynikajúcim výkonovým vlastnostiam, trvanlivosti a rôznym možnostiam dekoratívneho dizajnu.

Nevýhody silikónových farbív zahŕňajú vysoké náklady. Pri aplikácii na veľkú plochu je táto farba dosť drahá. Ale berie do úvahy skutočnosť, že životnosť tejto farby, jej trvanlivosť a odolnosť voči poškodeniu, veľmi rýchlo zaplatí za všetky investície.

Latexová farba

Toto farbivo na báze vody obsahuje latex. Farba je známa vysokou odolnosťou voči opotrebeniu.

Výhody latexovej farby sú odolnosť voči vlhkosti a trvanlivosť. Povrch môže byť podrobený mokrému čisteniu bez poškodenia povlaku. Táto farba je univerzálna: je použiteľná na betón, drevo a papier. Povlak latexovej farby vyzerá pôsobivo a je schopný ozdobiť interiér. Farba je netoxická, paropriepustná, s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami, veľmi úsporná a rýchlo schne.

Z nedostatkov vyplýva, že steny na maľovanie potrebujú dokonale hladký povrch. Latexová farba absolútne opakuje celý povrch steny. Farba tiež nie je odolná voči teplotám pod nulou. V miestnosti, kde sa bude maľovať takouto farbou, by nemalo dochádzať k silným poklesom teploty, inak nemá zmysel ju používať. Vysoké náklady môžu tiež odradiť, ale rovnako ako v prípade silikónového náteru to bude dlhodobo rentabilné investovanie peňazí a odolnosť povlaku proti opotrebeniu.

Vinylová farba

Vytvorené na báze vinylových zlúčenín a prakticky vytlačené z trhu akrylovými farbami.
Výhody vinylových farieb pri nízkych nákladoch. Tento povlak nie je žltý, jeho schopnosť zdobenia na dostatočne vysokej úrovni. Odolné voči rozpúšťadlám a chemikáliám. Ekologický: umožňuje maľovanie stien a stropov v detských izbách.

Existuje veľa mínusov: silné schnutie pri sušení, čo je dôvod, prečo je často potrebná druhá vrstva farbenia. Farba sa ukázala ako nie príliš trvanlivá. Nevýhodou je nízka priepustnosť pár.

Akrylová vinylová farba

Farbivo, ktoré sa vyrába na báze PVA. Vhodné pre interiérové ​​dekorácie. Možnosť Rozpočet. Jednoznačné plus za prijateľnú cenu.

Nevýhodou je, že pri maľovaní v interiéri musia byť priaznivé podmienky, bez teplotných rozdielov as dokonale zarovnanými povrchmi. Farba nie je odolná voči opotrebeniu, preto od nej neočakávajte zázraky.

Akrylová latexová farba

Obsahuje vlastnosti latexových farbív. Odolnosť proti opotrebeniu, dlhodobá prevádzka bez straty ochranných vlastností a dekoratívnych vlastností.

Štrukturálne farby

Viskozita tohto materiálu dodáva laku, aby udržal reliéf určený pri aplikácii.
Existuje mnoho výhod povlaku: od netoxicity a nedostatku zápachu až po schopnosť vytvoriť jedinečný reliéfny vzor s rôznymi stupňami drsnosti na danom povrchu. Farba je vodotesná, dobre umývaná, schopná zakryť nedokonalosti povrchu. Veľmi trvanlivé.

Medzi nedostatkami, ktoré stoja za zmienku, sú len pomerne vysoké náklady.

Kvalita farby a podmienky používania - to je to, čo by vás malo pri výbere farbiva nadchnúť. Nepreplácajte za značku ani za drobné vylepšenia, prostredníctvom ktorých výrobcovia často zvyšujú cenu. Vo svojom rozpočte môžete vždy nájsť kvalitný produkt. Kontaktujte svojho predajcu.

    

Príprava steny

Pripravte si steny - toto je pravdepodobne jedna z najdôležitejších etáp. Pre začiatočníkov stojí za to odstrániť všetky predchádzajúce pokrytie. Všetky drsnosti, praskliny a nepravidelnosti sú starostlivo odierané. Hladký povrch je kľúčom k skvelému výsledku po maľovaní. Po vyrovnaní musí byť povrch očistený od prachu. Kefa, mäkká handrička a vysávač - každá z týchto položiek sa s touto úlohou vyrovná.

Ďalšou fázou je základný náter. Je to potrebné na vyplnenie drobných povrchových defektov a na posilnenie priľnavosti steny a farby. Akrylátový primér je veľmi populárny. Je to skvelé pre všetky povrchy. Na natretie stien a vnútorných priečok môžete použiť niekoľko možností vybavenia: valček, striekanie alebo široký štetec. Po nanesení základného náteru by sa mal nechať úplne vyschnúť. Bude to trvať asi 5-6 hodín.

Po vyschnutí pôdy sa aplikuje plnivo. Na aplikáciu prvej vrstvy sa používa štartovací tmel. Existuje v hotovej verzii a vo forme suchej zmesi. Prvá vrstva je nanesená na vrchole lakovacej mriežky, ktorá sa skladá zo sklených vlákien. Po vyschnutí omietky sa omietka otiera špeciálnym nástrojom. Potom je potrebné vytvoriť vrstvu dokončovacieho tmelu, ktorý sa po vysušení prepíše.

Akrylový primér nielenže zlepšuje adhéziu, ale má aj antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabraňujú množeniu húb a plesní na stene.

    

Aký rozsah si vybrať

Voľba farby má silný vplyv na interiér ako celok. Dve rôzne odtiene rovnakej farby môžu pokaziť a vyzdobiť miestnosť. Pri výbere farebnej schémy musíte vziať do úvahy osvetlenie, požadovanú farbu nábytku a textilu, náladu, ktorú chcete vytvoriť v miestnosti.

V domácom interiéri vždy neutrálne farby vyzerajú win-win: žltá, káva, marhule. Je veľmi ľahké vybrať si interiér pre nich a tieto farby majú priaznivý a upokojujúci účinok na psychiku. Jasné farby stien budú vyžadovať viac pozornosti a úsilia, aby sa pre nich našlo vhodné prostredie. Návrhári odporúčajú nepoužívať viac ako päť farieb v jednej miestnosti.


    

Trendy farieb v interiéri

Móda prichádza a odchádza, diktuje svoje vlastné pravidlá, vrátane vnútra. Najdôležitejšie je, že nastavenie je ideálne pre vás. Zvážte, aké farby sú dnes relevantné:

 • Biela farba okamžite dáva predstavu o čistote. Biela permanentná čarovná palička, ak chcete zväčšiť a zväčšiť priestor. Odporúča sa pre malé a tmavé priestory.
 • Čierna, naopak, zmenšuje priestor. Pri slabom osvetlení môže táto farba zmeniť miestnosť na veľmi tmavú a ponurú. Dizajnérom sa odporúča riediť čiernu farbu lesklými alebo zrkadlovými povrchmi.
 • Gray. Táto farba je často spojená s pozadím pre veľmi drahé predmety v interiéri. Nemala by byť hlavnou farbou miestnosti, pretože sama je dosť nudná. Svetlošedá farba s prídavkom rôznych farebných škvŕn v prostredí dokonale dokresľuje interiér, poskytuje pohodlie a obnovu miestnosti.
 • Červená je známe, že povzbudiť chuť k jedlu a zvýšiť tlak. Používa sa opatrne v obytných zónach, najmä v detských izbách. Ak ho použijete ako hlavnú farbu v miestnosti, urobí to depresívny dojem. Používa sa ako dodatočný dôraz, najmä v interiéri studených farieb. To bude miestnosť útulné.

 • Žltá ovplyvňuje intelektuálny vývoj, preto vhodný pre detské izby. Táto farba sa používa aj v miestnostiach, ktoré sa nachádzajú na severnej strane.
 • Oranžová farba má schopnosť harmonizovať situáciu v miestnosti. Táto farba musí komunikovať, takže je ideálna napríklad pre obývaciu izbu. S oranžovou, musíte konať tak opatrne ako s červenou. Nemali by ste to robiť hlavnou farbou v miestnosti, pretože sa môže rýchlo nudiť.
 • Hnedá farba, najmä jej svetlé farby, je považovaná za klasický príklad farby v interiéri. Béžové, broskyňové a kávové odtiene sú ideálne kombinované. Ušľachtilý, vytvára pohodlie, farbu.
 • Modrá farba dodáva pocit pokoja a relaxácie. Táto farba znižuje chuť k jedlu, prispôsobuje sa vlne relaxácie. Ideálne pre spálňu. Svetlý odtieň modrej môže rozšíriť priestor.
 • Fialová farba, najmä jej tmavé odtiene, môže spôsobiť pocit únavy. K jeho používaniu v interiéri by sa malo pristupovať opatrne.

 • Zelená farba sa považuje za priaznivú pre oči aj pre duševnú rovnováhu. Zelená je v teple aj v zime. Predpokladá sa, že táto farba pomáha sústrediť sa, takže sa často používa pre kancelárie. Návrhári často používajú vo svojich rozhodnutiach pistácie a olivové farby: sú považované za dobré pre interiér. Nie je vždy ľahké vybrať nábytok pre zelené steny, takže premýšľajte nad všetkým vopred, ak budete používať túto farbu.

Kombinácia farieb a nanášacích metód

Kombinácia farieb nie je taká jednoduchá, ako to znie. Pre svetlé škvrny v interiéri by mal byť použitý neutrálny a pokojný tón. Tiež kombinácia príbuzných farieb je vždy považovaná za úspešnú. Kombinujte rôzne odtiene rovnakej farby a získajte harmonický interiér.
Zvážte základné metódy nanášania farieb kombináciou farieb:

Horizontálne rozdelenie

Toto je vizuálne rozdelenie steny na dva vodorovné pruhy: stáva sa dvojfarebným. Najbežnejšie proporcie sú jedna ku jednej alebo dvom ku jednej. Horný pás je natretý tmavým tónom, spodný je svetlejší. Pre jasné oddelenie pásov sa môže použiť tvarovanie.


    

Farebné vložky

Dizajn s farebnými vložkami môže byť vhodný napríklad pre detskú izbu. Základom je neutrálny odtieň: béžový, biely. Na tomto pozadí vytvorte obrázok: geometrické tvary, ktoré sú potom natreté jasnými farbami.

akcenty

Ihneď to stojí za to urobiť rezerváciu, že nábytok v interiéri môže byť aj prízvuk. Ak chcete venovať pozornosť a zamerať sa na jasné riešenie stien, potom je lepšie zvoliť jednu alebo dve steny a urobiť obraz v bohatom tieni. Zvyšok nechajte v neutrálnych tónoch, aby ste to nepreháňali akcentmi.


    

Gradient a Ombre

Myšlienka, aby sa gradient na stenách je považovaný za jeden z najpopulárnejších v interiéri. Tento spôsob natierania sa získa vtedy, keď sa na každý povrch steny alebo na jeho samostatnú časť aplikujú rôzne odtiene rovnakej farby.

Spôsob, ako maľovať ombre je, že tieň na jednej stene miestnosti sa mení horizontálne alebo vertikálne. Ak chcete dostať na stenu celú škálu odtieňov rovnakej farby, musíte najskôr natrieť povrch v najľahších dostupných odtieňoch. Potom je stena rozdelená na štvrtiny a najnižšia štvrtina by mala byť natretá v najtmavšom odtieni.

Ďalším krokom je zmiešať tmavý odtieň s malým množstvom svetla a natrieť časť povrchu nad tmavý kus. Zároveň potrebujete trochu krok na tmavom povrchu. V samotnom centre sa zvyčajne používa najsýtnejšia a najjasnejšia farba, ktorá sa hladko vyhladí na svetlú časť, ktorá je na vrchole.

Horizontálne a vertikálne pruhy

Tento dizajnový kurz môže byť vykonaný v rôznych možnostiach. Ak má dom nízke stropy, je možné ho opraviť pomocou úzkych zvislých pruhov. Toto vizuálne ťahá stenu a zvyšuje výšku. Ak chcete rozšíriť priestor, môžete maľovať na stenu vodorovný široký pás. Zvyčajne je zdobený rôznymi interiérovými predmetmi: lampami a maľbami.

Ozdoba

Tento spôsob predpokladá zakrytie povrchu steny rôznymi obrazmi obrázkov. Na výrazné zjednodušenie práce sa používa šablóna, ktorá sa vyrába sama alebo si zakúpi hotovú verziu v železiarstve.

Geometrické tvary

Ak chcete vytvoriť požadovaný štýl v byte, je potrebné použiť geometrické tvary na stenách. Diamanty, hrach, štvorce - to je niekoľko príkladov dekorácie. Tento spôsob maľovania stien vyžaduje značné množstvo trpezlivosti, pretože použitie kresby ručne zaberie veľa času a úsilia.

Textúrované farbenie

Metóda s textúrovaným farbením má za následok povrch s jedinečnou štruktúrou. To možno dosiahnuť mnohými rôznymi spôsobmi. Obchody majú teraz k dispozícii všetky materiály potrebné na realizáciu tejto myšlienky. Táto metóda dokonale maskuje nerovnosti povrchu.

frottazh

Tento spôsob konečnej úpravy je vhodný aj pre začiatočníkov. Ak chcete maľovať na stenu by mala byť hrubá farba, ktorá nie je suchá okamžite, ale dá čas na vytvorenie jedinečného vzoru na ňom. K tomu, okamžite po farbení, vziať pokrčený kus papiera alebo vrece z polyetylénu a škvrny celej maľované steny, zakaždým, keď miesto predchádzajúceho tlače.

Sponzhing

Na realizáciu tejto myšlienky potrebujeme pravidelnú špongiu alebo mäkkú kefu. Bežná farba na vodnej báze dokonale padne. Ak chcete obrázok použiť, odoberie sa špongia, ponorí sa do farby a potom sa jemne pritlačí k povrchu steny. Celá oblasť je spracovaná. Tento spôsob dekorácie opticky zväčšuje plochu miestnosti.

Starý hrad

Tento spôsob konečnej úpravy sa často nachádza na chodbách vidieckych domov. Tento dekor vytvára imitáciu prírodného kameňa. To je považované za nákladné vzhľadom k tomu, že je ťažké si to sami a vyžaduje zapojenie remeselníkov, ktorí vedia, ako to urobiť profesionálne.

Moderné nástenné maľby Nápady

Často sa mylne verí, že tapeta vyzerá oveľa výnosnejšie ako maľované steny. To nie je tak! A príklady výzdoby domov s farbami, ktoré nie sú horšie ako dokončovacie tapety. Budúci dizajn je obmedzený iba fantáziou. Moderné materiály môžu pomôcť, aby sa sen stal skutočnosťou. Zvážte odporúčania dizajnérov na zdobenie stien:

Obývacia izba

Obývacia izba v každom dome vykonáva inú funkciu. Toto je najreprezentatívnejšie miesto v dome, ale používa sa všade rôznymi spôsobmi. В одном доме эта комната является залом и местом для встречи всей семьи и гостей, в другом - тихое и уединенное место для чтения. Важно определиться с функциональной нагрузкой этой комнаты, ведь от этого зависит ее цветовое решение!

Если Вы любите яркие и насыщенные цвета, но боитесь их использовать, то решение есть. Vyberte si tie isté farby, ale viac tlmené odtiene. Hnedá, ružová, oranžová, svetlo zelená, modrá, sivá, čierna a fialová farba sa dokonale riedi bielou farbou. Toto je farba, ktorá sa používa ako v dekorácii, tak aj v riešeniach nábytku. Biela neutralizuje tmavé a nasýtené odtiene. Obývacia izba - miesto, kde je možnosť priniesť do života akúkoľvek myšlienku!

spálne

Steny v spálni sú často maľované vodou riediteľnou farbou. Je paropriepustný a bezpečný. S rovnakým úspechom, môže byť dôveryhodný s maľbou drevené, tehlové a betónové steny. Spálňa je určená na odpočinok a relaxáciu, takže farby by mali byť vhodné. Zvážte najobľúbenejšie interiéry v spálňach:

Romantické ProvenceNajčastejšie prevládajú jemné a transparentné odtiene: svetloružová, levandulová, mäkká modrá, biela a svetlá fialová farba.
Barokový viacvrstvovýNajmenej tri aristokratické odtiene týchto farieb sú tu zmiešané: ušľachtilý smaragd, mäkká zelená, zlatá, béžová, orechová, čierna a bordová.
High-techV týchto interiéroch sa používajú iba základné farby v studených farbách: šedá, béžová, biela, krémová.
minimalizmusMinimum farieb, výhoda oproti čiernej, bielej a šedej farbe.
Elegantná klasikaKlasické neutrálne odtiene sa používajú na výzdobu stien: béžové, hnedé, svetlé krémové a mliečne farby. Maľované steny sú dokonale kombinované s nábytkom a podlahou z tmavých odtieňov. V spálni sú použité všetky farby, len v pokojnej verzii.

kuchyne

V kuchyni ľudia trávia veľa času. Tu varia, jedia, komunikujú. Farba kuchyne je veľmi dôležitá, pretože môže mať priamy vplyv na náladu v dopoludňajších hodinách. Farba tejto miestnosti musí byť odolná voči vlhkosti a umývateľná.

Jasne žlté odtiene vždy fandiť. Zelená farba je vhodná pre tých, ktorí neustále dodržiavajú diétu: má pozitívny účinok a upokojuje chuť k jedlu. Svetlé a béžové odtiene sú ideálne, ak potrebujete elegantnú klasickú kuchyňu. Červená farba je odvážne a jasné rozhodnutie, ale vyžaduje starostlivé zaobchádzanie, pretože výrazne ovplyvňuje chuť k jedlu.

škôlka

Farba pre detskú izbu je ekologicky šetrná, paropriepustná a umývateľná. Deti často maľujú na stenách a potrebujú špeciálny náter, z ktorého môžete rýchlo drhnúť žerty.

Vhodná voľba pre škôlku: farba v jednej základnej farbe a potom pridanie jasných akcentov. Jedná sa o svetlé samolepky ťahané fixmi a farbami kreslených postavičiek, postavených postavičiek - na čo je fantázia dosť!

Preferované farby pre detskú izbu: žltá, oranžová, modrá, zelená, modrá, mäkká ružová.

Vstupná hala

Koridor je prvá vec, ktorú človek vidí pri vstupe do domu. Ovplyvňuje dojem členov rodiny, ktorí tu žijú. Pri výbere dekorácie na chodbe je dôležité zvážiť jej rozmery: pre malé a úzke miestnosti je konštrukcia rámových konštrukcií a použitie tmavých farieb nežiaduca. Farba by mala byť ľahko čistiteľná a mokré čistenie.

Odolnosť proti opotrebeniu je ďalšou podmienkou pri výbere farbiva na chodbe. Treba mať na pamäti, že svetlé farby budú na tomto mieste príliš značkové.

Kúpeľňa a WC

Vďaka náterom na báze vody, ktoré sa nebojí vody, maľovanie stien v kúpeľniach začalo vytesňovať dekoráciu dlaždíc. Tu sa môžete cítiť slobodne a vyjadriť nápad dizajnéra v plnej výške! Jasné, tlmené, tmavé a svetlé - rôzne farby a textúry používané v kúpeľniach.

Hlavná vec, ktorá by mala byť braná do úvahy: farba by sa nemala báť vody, byť odolná voči nečistotám a trvanlivá. Často kombinovať steny zdobené dlaždice a maľoval.

Tipy majstri pre maľovanie stien si to sami

 • Po otvorení balenia atramentu sa farbivo mieša, aby sa získala jednotná farba.
 • Maľovanie prebieha v miestnosti, kde teplota nie je nižšia ako 5 a nie vyššia ako 20 stupňov Celzia. Vlhkosť je tiež dôležitá pre dosiahnutie požadovaného výsledku. Ak je vzduch suchý, je lepšie zapnúť zvlhčovač alebo použiť sprej.

 • Koncept bol vylúčený!
 • Ak je na stenách pleseň alebo huba, potom sa pred začatím náteru povrch ošetrí antiseptickým roztokom.
 • Pracovné kefy, ako aj valčeky, by mali byť dôkladne umyté z farby a vysušené.

Stručne povedané, rád by som poznamenal, že ak budete dôsledne dodržiavať technológiu a používať vhodné materiály a farbivá, potom výsledok zafarbenia poteší roky!

Zanechajte Svoj Komentár