Dekoratívny kameň v interiéri kuchyne +70 foto

Dekoratívne kamene - prírodné a umelé - sa ukázali, že slúžia ako dekorácia pre fasády domov a interiérové ​​dekorácie. Od staroveku, tento materiál obsadil jedno z prvých miest v popularite. Neztratil svoj význam pre tento deň.

Hlavné vlastnosti

Každá hosteska sníva o krásnej, funkčnej a útulnej kuchyni. Môžete vytvoriť jedinečný a originálny dizajn s pomocou prírodného divokého alebo umelého dokončovacieho kameňa, jedného z najodolnejších a najspoľahlivejších materiálov. Dekor je trvanlivý, stabilný, chemicky neutrálny, odolný voči vlhkosti a teplotným extrémom. Jeho nespornou výhodou je ekologická bezpečnosť. Samozrejme, tento luxus je drahý. Ale možnosti dokončenia sú mnohé a každý je jedinečný. Môžete dyhovať steny úplne alebo oddelené ostrovy, zručne kombinovať s inými materiálmi.


    

Silné a slabé stránky

Vďaka svojim nezvyčajným vlastnostiam, dekoratívny kameň v kuchyni úspešne konkuruje keramickým obkladačkám, omietkam a samozrejme tapetám. Elite odrody prírodného kameňa majú také výhody, ako je krása, environmentálna bezpečnosť, hygiena a jedinečnosť (štruktúra materiálu je jedinečná). Nevýhodou prírodnej povrchovej úpravy je len jedna: vysoká cena. Obkladový kameň je odolný voči opotrebeniu, vlhkosti, nehorľavým, neatraktívnym voči plesniam, baktériám a hubám. Umelý dekor, imitácia prírodného materiálu - možnosť rozpočtu. Medzi jeho výhody patrí:

 • Ekologická bezpečnosť.
 • Relatívne malá hmotnosť, ktorá umožňuje dokončenie miestnosti bez preťaženia stien.
 • Univerzálnosť. Tento materiál je vhodný pre rôzne miestnosti: od malého Chruščova po luxusné kúrie s interiérom paláca.
 • Veľké množstvo farebných a textúrnych variácií. Je možná skutočná imitácia rôznych druhov kameňov.
 • Chemická neutralita, odolnosť voči účinkom zlúčenín obsahujúcich kyseliny a zásady.
 • Dlhé pracovné zdroje.
 • Vysoká tepelná kapacita. Materiál uchováva teplo v zime a chladí v teplom počasí.
 • Relatívne nízka cena.
 • Jednoduchá inštalácia. Tvar umelého kameňa je podobný všetkým obvyklým obkladom. To prispieva k výraznému skráteniu času na dokončenie práce. Okrem lineárneho dizajnu sú na predaj aj rohy, ktoré uľahčujú dekoráciu ťažko dostupných miest, možno aj vlastnými rukami.
 • Jednoduchá starostlivosť. Zdobený povrch sa ľahko čistí od prachu a nečistôt.
 • Dobrá kompatibilita s inými materiálmi: drevo, kov alebo dekoratívne omietky.


    

typy

Návrat k základom je pre ľudí zvláštny. Zvlášť živo sa sleduje pri konečnej úprave dekoratívnym kameňom v kuchyni. Interiéry v malých apartmánoch, priestranných vidieckych domoch alebo vilách, ktoré používajú dekoratívny kameň, prírodný alebo umelý, nie sú dnes nezvyčajné. Okrem toho, prirodzený a umelý kameň, ako ukazuje prax, je rovnako žiaduci.


    

prírodné

Tento prírodný materiál vyzerá veľmi pôsobivo. Je šetrný k životnému prostrediu a udržiava energiu prírody. Pri dokončovacích prácach sa najčastejšie vyskytujú tieto typy kameňov:

žulaMedzi dokončovacie materiály je skutočným lídrom v sile. Existujú rôzne možnosti odtieňov: čierna, bordová, červená a ružová.
bridliceVrstvená štruktúra „roztrhaná“ ju robí veľmi nezvyčajnou. Bridlica sa používa na dekoráciu interiéru.
pieskovecRozlišuje nezvyčajne krásne, teplé farby. Existujú sivé, žlté, sivasto-zelené a žlto-hnedé pieskovce. Najčastejšie sa tento kameň používa na konečnú úpravu krbových a televíznych priestorov, ako aj rohov.
guľatinaOkrem krajinotvorby sa na zdobenie interiérov používa napríklad okrúhle drevo alebo jednoducho dlažba, napríklad vnútorné fontány, kuchyne.
mramorJe to aristokrat medzi prírodnými dokončovacími kameňmi, majstrom krásy a hodnoty. Používa sa na zdobenie pracovných dosiek, výrobu podláh a umývadiel.


    

umelý

Prírodný materiál vyzerá luxusne a krásne ako prvok interiéru, ale má vysokú cenu. Často na výzdobu kuchynských priestorov s použitím rôznych druhov umelého kameňa. Moderná technológia umožňuje vytvoriť realistickú imitáciu akéhokoľvek prírodného kameňa. V závislosti od technológie prevedenia sa rozlišujú tieto typy umelých kameňov:

keramickýMateriál sa vypaľuje vo vysokoteplotnej peci.
Odlievaná omietkaNazýva sa tiež "tvarovaný kameň". Ak výroba keramického kameňa vyžaduje značné náklady na energiu a pracovnú silu, materiál zo sadry je veľmi jednoduchý na výrobu. Používa sa na dekoráciu interiéru, pretože je nestabilný pri nízkych teplotách.
Lisovaný betónJeho cena je vyššia ako odlievanie, ale je odolnejšia voči mrazu.
Betón vystuženýVyrába sa priamo na mieste dekorácie, individuálne.
Polyester s použitím syntetických živícZ hľadiska estetiky a výkonu predčí všetky predtým opísané vidlice z umelého kameňa, ale jeho výrobná technológia je dosť komplikovaná.

Výber dekoračných materiálov je impozantný. Tým sa otvárajú prakticky neobmedzené možnosti na zdobenie domácich interiérov.

    

Farebná paleta

Pokiaľ ide o farebnú paletu prírodných alebo umelých povrchových materiálov, je skutočne obrovská. Tu sú najbežnejšie možnosti:

 • Bielu. Toto je prirodzená alebo farba získaná farbením.
 • Farbu. V bielej farbe je možné získať rôzne odtiene v rôznych farbách.
 • Farba s tmavými odtieňmi na samostatných miestach.
 • Odtiene typické pre prírodný kameň: sivá, slonová kosť, odtiene hnedej, béžovej, pieskovej.


    

zástera

Práca "zástera" v kuchyni je varná zóna, takže je dôležité, aby bol v perfektnej čistote a čistote. Veľmi užitočná tu bude povrchová úprava dekoratívnym kameňom. Stena je umelo zbavená nečistôt a mastných kvapiek. Prírodný a umelý dekor dokonale zapadne do rôznych interiérových štýlov. V takýchto interiéroch vyzerajú obzvlášť krásne:

 • Country hudba;
 • Ekologický štýl;
 • Provence;
 • Mediterranean.

Pre "zásteru" je vhodné použiť plochý dokončovací materiál. Je ľahšie udržiavať v čistote.

    

Nástenné dekorácie

Hlavná požiadavka na akýkoľvek interiér - úplnosť. Preto môžete použiť dokončovacie kameň nielen pre "zásteru". Tvárou v tvár steny nie je vertikálne, ale v horizontálnom smere umožňuje, aby sa kompaktný priestor kuchyne-obývacia izba alebo kuchyňa-Chruščov vizuálne širšie. Zároveň nie je vôbec nutné dyhovať steny. Čiastočná úprava je dostatočná a zvyšok môže byť omietnutý alebo natretý.


    

Vchody a oblúky

Kamenná povrchová úprava dáva dverám alebo oknom originálny a úplný vzhľad bez ohľadu na jeho tvar: oblúkový alebo obdĺžnikový. Ak opustíte tradičné dvere v prospech dokončovacieho kameňa, dvere sa stávajú sebestačným dekoratívnym prvkom v kuchynskej miestnosti. Zároveň sa zdá, že chodba je odrezaná v kamennej stene. Presne rovnakým neštandardným spôsobom môžete poraziť okenné otvory. Časom sa tak dopravíte na stredoveký rytiersky hrad. Samostatným príbehom je vetrací box. Nemôžete sa ho zbaviť, ale nemôžete to ani nazvať krásnym detailom interiéru. Ale stavať v interiéri, zdobené kamenným dekorom, je to celkom možné.


    

Barový pult

Výzdoba interiéru s kameňom nie je len steny, vchody a okenné otvory. Tento materiál sa používa aj na dokončovanie pokladničných pultov. Navyše to nie je len stolová doska. Základ stojana, zdobený okrúhlym drevom, vyzerá krásne. Pokiaľ ide o rozhodnutia o dizajne, najlepšou možnosťou je štýl "eko" alebo "krajiny". Farebná schéma je čo najbližšie prírodnej. Barový pult vyzerá brutálne, zámerne hrubý. Ďalšia možnosť s barovým pultom - pre klasický interiér: smerom k stene, tesne vedľa baru. Tieňovacia paleta materiálu je mäkká a teplá, čo plne zodpovedá konceptu "klasicizmu". Krásny dizajn oddeľuje pracovný priestor od jedálenského priestoru.

    

starostlivosť

Napriek sofistikovanosti a výnimočnej estetike je dekoratívny kameň v starostlivosti veľmi nenáročný. V skutočnosti sú všetky postupy starostlivosti obmedzené na utieranie povrchov pred prachom. Niektoré povrchové úpravy sa predávajú už lakované. Z tohto dôvodu môže byť dekor umyť ako bežné dlaždice.

Existujú také druhy starostlivosti:

 • Suchý (so statickou kefou);
 • Vysávanie;
 • Mokré čistenie.

Zvlášť svedomité a usilovné hostesky dávajú prednosť mokrému čisteniu saponátmi. Ale to je naozaj potrebné len v prípade, že pracovná plocha kuchyne je obložená kameňom. Pokrytý špeciálnym základným náterom alebo lakom, dekoratívny kameň dokonale znáša všetky pokusy týkajúce sa mokrého čistenia.

    

záver

Tieto odporúčania vám pomôžu s dizajnom interiéru kuchyne:

 • Zadajte kamenné dekor v štýloch obývacia izba, chodba alebo kuchyňa, kde je to najdôležitejšie.
 • Jasné svetlé a dekoratívne kamenné obklady sú zle kombinované. Oveľa lepšie ušľachtilý vzhľad vyzerá s teplým, mierne stmavnutým svetlom. Všetky nevhodné farby neónov. Ale podsvietenie nebolí. To bude klásť dôraz na textúru materiálu, prechod z tieňa do tieňa.
 • Najlepšia kombinácia je kameň a zelená. Čím viac domácností rastliny v kuchyni miestnosti, jasnejšie a bohatší interiér je získaný.
 • Etnické interiéry: hlinený tovar, figúrky, džbány, drevené taniere a lyžice - to všetko vyzerá dobre s kamenným dekorom a vytvára dodatočný komfort.
 • Do atmosféry kuchyne sa nezdalo príliš chladno, kombinovať kameň s inými materiálmi: omietky, tehál alebo tapety.

    

Postupujte podľa týchto jednoduchých tipov a interiér kuchyne bude dokonale skvelý.

Zanechajte Svoj Komentár