Design tapety v byte +75 foto príklady stien v interiéri

Zdobenie miestnosti tapetou je rýchly a relatívne jednoduchý spôsob, ako priniesť akýkoľvek projekt do života, vizuálne zväčšiť miestnosť alebo ju rozdeliť do funkčných zón. Tapeta v interiéri bytu môže byť úspešne použitý v takmer každom rohu domu: obývacia izba, spálňa, jedáleň, chodby, chodba, detská izba alebo štúdia. Rozmanitosť farieb a textúr otvára veľké príležitosti v procese vytvárania jedinečného dizajnu.

typy

Moderné dokončovacie materiály pre steny sa od seba líšia nielen farbou a vlastnosťami dizajnu, ale aj zložením a spôsobom lepenia. Pri plánovaní interiéru bytu by sa malo okamžite rozhodnúť o type potrebného interiéru, ktorý možno použiť v konkrétnom štýle.


    

papier

Papierové tapety - klasický materiál pre kozmetické opravy. Tento typ sa vyznačuje vysokou šetrnosťou k životnému prostrediu, primeranou cenou, relatívnou ľahkosťou lepenia a následnou starostlivosťou o plátno.

Papierové tapety sú rozdelené do dvoch poddruhov: duplex a simplex. Simplexná papierová tapeta je tenký jednovrstvový materiál, ktorý môže mať hladkú aj vlnitú štruktúru. Okrem vyššie uvedených výhod, tieto tapety majú niekoľko nevýhod:

 • vysoký stupeň vyblednutia farieb;
 • znížená odolnosť voči opotrebeniu;
 • všetky možné nezrovnalosti na stene.

Duplex sa skladá z dvoch vrstiev papiera, ktoré sú stlačené. Takýto dokončovací materiál môže mať reliéfnu alebo vlnitú štruktúru. Samostatne je tiež potrebné zdôrazniť duplex pre maľovanie: takéto papierové tapety sú impregnované špeciálnymi látkami pre stabilitu počas farbenia.

Papierové tapety typu Duplex dokonale maskujú nerovnosti stien a sú menej náročné na hladkosť povrchu.

    

vinyl

Tento typ dokončovacieho materiálu vyzerá oveľa veľkolepejšie ako jeho papierový náprotivok.

Vďaka výrobnej technológii a pravdepodobnosti uvoľňovania toxických látok sa vinylové tapety neodporúčajú na prikladanie spální a detských izieb.

Vinylové tapety sú odolnejšie a majú netkaný alebo papierový podklad, nad ktorým sa aplikuje ďalšia vrstva polyvinylchloridu. Vďaka PVC sú vinylové tapety odolnejšie voči opotrebeniu, nepodliehajú deformáciám v dôsledku kvapiek vlhkosti a nie sú náchylné na vyblednutie farby. Nevýhodou tohto materiálu je nízka priedušnosť. Ale mnohí výrobcovia už tento problém riešia pridaním špeciálnych pórov na povrch plátna, ktoré zvyšujú cirkuláciu vzduchu.

Vinyl tapety môžu byť maľované. Originálnym riešením pre interiér bytu v meste bude vinylová tapeta s povrchom, ktorý imituje iné dokončovacie materiály:

 • kameň;
 • drevo alebo bambus;
 • textilné plátna;
 • sadra;
 • murivo.

    

fleece

Flizelín predstavuje netkaný tesniaci materiál pozostávajúci z celulózových a textilných vlákien upevnených polymérom. Ak chcete získať tapety na non-tkané základne, špeciálny vinylový náter sa aplikuje na základnú vrstvu.

Tieto tapety sú odolné, odolné voči rozťahovaniu a sušeniu. Netkané tapety pohodlie pri lepení av prípade potreby ľahko demontovať zo steny.

Návrhár sa bude páčiť tento typ dokončovacieho materiálu v pohodlí farbenie v rôznych farbách a módne textúry, ktoré napodobňujú úľavu omietky.

Vinyl tapety bez problémov držať na rôznych povrchoch: t

 • sadrokartónové dosky;
 • drevotrieskové dosky;
 • sadra;
 • pórovitého betónu.

Pri lepení sa na povrch steny nanesie lepidlo. Samotné tapety nepotrebujú strihanie: inštaláciu možno vykonať priamo z kotúča, odrezať prebytočný materiál nožom.

    

akryl

Tento dvojvrstvový materiál je papierový podklad potiahnutý vrstvou penového akrylu. Tieto tapety sú o niečo lacnejšie ako vinyl, ale majú tiež nižšiu odolnosť voči opotrebeniu a zraniteľnosť voči vysokej vlhkosti v miestnosti.

Ale výmena vinylového akrylového povlaku zlepšuje priedušnosť materiálu bez zníženia jeho pevnosti. Tenké akrylové tapety vhodné pre apartmány, ktoré majú domáce zvieratá.

Vzhľadom k tomu, akryl sa aplikuje na meranej papierovej báze, podobné tapety sú vhodné pre obytné priestory a môžu byť použité v spálňach a miestnosti pre deti.

Dokončovací materiál tohto typu má zvyčajne vypuklý reliéfny vzor, ​​ktorý pomôže vizuálne zväčšiť miestnosť. Preto, akrylové tapety zostáva vynikajúcou modernou voľbou pre nástenné dekorácie v "Chruščov".

    

textilné

Ak chcete vytvoriť textilnú tapetu pomocou prírodných tkanín, ktoré sú aplikované na papier, netkaný alebo syntetický základ. Najobľúbenejšie typy používané pri výrobe materiálov na konečnú úpravu textílií sú hodváb, juta, plsť alebo penový polypropylén a ľan.

Nesporná dôstojnosť textilných tapiet - luxusný a dokonca bohémsky vzhľad. Takéto tapety sú odolné, ich prirodzenosť a šetrnosť k životnému prostrediu nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Pre tých, ktorí chcú získať dokonalý bezšvový reliéf, by ste sa mali rozhodnúť pre dokončovacie materiály z textílií.

Ale na zavedenie takejto myšlienky bude musieť platiť podstatne. Textilné tapety sú pomerne drahé, vrtošivé pri lepení a vyžadujú časté čistenie pomocou vysávača. Ale s nimi bude aj malý štúdiový apartmán vyzerať ako kráľovská komora.

    

Nástenné maľby

Akýkoľvek interiérový projekt bude hrať s novými farbami, ak je implementovaná moderná tapeta s kvalitnou a čistou tlačou. Rôzne výkresy vám umožní pôvodne ozdobiť nielen steny, ale aj strop. Napríklad v detskej izbe alebo spálni bude zaujímavé pozrieť sa na tapetu vo forme hviezdnej oblohy.

Svetlý šťavnatý obraz dobre zapadá do interiéru kuchyne. Photowall-papier, na ktorom sú zastúpené šarlátové maky, chutné ovocie alebo malebné krajiny, dokonale dopĺňa moderný dizajn bytu-sudcu.

Kombinácia fotografických tapiet s inými druhmi dokončovacích materiálov napomáha k tomu, aby sa hlavný dôraz kladie na interiér alebo na rozdelenie miestnosti na tematické oblasti.

Photowall-papier možno vyrobiť na papieri alebo flizelinovom základe, s použitím špeciálneho plátna, vinylového obalu alebo laminácie.

metalizovaná

Metalizovaná tapeta - veľkolepý dokončovací materiál, ktorý je vrstvou hliníkovej fólie uloženej na netkanej alebo papierovej báze. Takýto dekorovaný povrch vyzerá impozantne a drahý, skvelý náter pomáha vizuálne zväčšiť miestnosť.

Odolnosť voči vlhkosti a doba prevádzky až do 10 rokov vysoká cena konečnej úpravy. Metalizovaná tapeta môže tiež odrážať elektromagnetické žiarenie, ktoré chráni domácnosť pred jej negatívnym vplyvom.

Nevýhody tohto materiálu zahŕňajú priepustnosť pre pary a neschopnosť prechádzať vzduchom. Takáto kombinácia materiálových vlastností robí z jeho zadného povrchu ideálny prostriedok na vývoj plesní. Tieto tapety sú náchylné na škrabance a vyžadujú starostlivé zaobchádzanie, aj keď majú dobré výkonové charakteristiky.

Lepenie metalizovanej tapety vyžaduje starostlivú prípravu povrchu. Stena by mala byť dokonale hladká.

kvapalina

Tekuté tapety vhodné pre opravy a dekorácie takmer každej miestnosti. Tento materiál je ekologicky nezávadná zmes celulózy, textílií, glitrového dekoru s adhezívnym podkladom, ktorý po namočení v určitom množstve vody odhaľuje jeho vlastnosti.

Tento typ materiálu sa aplikuje na steny pripravené s pôdou a dokonale zakrýva nerovnosti povrchu. Princíp aplikácie pastovitej hmoty je trochu podobný tmeleniu. Po vysušení je tapeta mäkká bezšvová tkanina, nejasne podobná textílii.

Vďaka tekutým tapetám v interiéri môžete na stenách vytvárať celé kompozície: materiál v kombinácii s rôznymi farbami a šablónami potrebných kresieb vám umožní zobraziť jednoduché geometrické vzory a zložitejšie vzory s jemnými hladkými čiarami.

Tekutá tapeta je dostatočne odolná voči opotrebeniu, poškodené miesta sa ľahko odstránia zo steny a upravia sa náhradným materiálom. Prirodzené zloženie a jednoduchosť starostlivosti vám umožnia používať podobný vzhľad v detskej izbe. V kuchyni by mali byť dodatočne pokryté vrstvou laku, aby sa zvýšila hĺbka farby a uľahčila následná údržba povrchu.

    

Sklenené vlákno

Sklolaminát tapety je veľa ako textil. Na výrobu použitého materiálu sa používa špeciálny typ skla, ktorý sa pri vysokých teplotách premieňa na vlákna. Priadza z vlákien slúži ako základ pre výrobu tapiet zo sklených tkanín.

Sklené vlákno môže byť zvyčajne rozdelené na hladké a razené:

 1. Hladká sklenená tapeta, tzv. „Pavučiny“ alebo sklolaminát, ktoré sa používajú na utesnenie a vyrovnanie stien, skrývanie dutín, hrboľov a trhlín. Okrem spevňujúcich vlastností sa hladké sklené vlákno používa aj na dekoratívne povrchové úpravy.
 2. Reliéfne sklenené vlákno tapety majú väčšiu textúru a hustotu. Na získanie komplexnejšieho vzoru sa počas výroby používajú špeciálne žakárske stavy.

Oba typy materiálov sú odolné voči vysokej vlhkosti a náhlym zmenám teploty, nerušia výmenu vzduchu, takže môžu byť použité aj na dokončenie kúpeľne. Medzi ďalšie výhody sklolaminátu by sa mala rozlišovať požiarna odolnosť, pevnosť, trvanlivosť, elektrostaticita, prirodzenosť a trvanlivosť pri opakovanom farbení.

Výber materiálov pre dekoráciu interiéru

Pri vývoji projektu budúceho interiéru by ste mali zvážiť technické vlastnosti a veľkosť bytu alebo domu. Výzdoba miestnosti, výber farieb a zvláštnosti lepenia úzko súvisia s typom tapety zakúpenej pre dekor.

Vyhľadajte materiály podľa farby a tlače

Steny miestnosti sú hlavným zázemím pre nábytok a dekorácie. Správne zvolená tapeta pomôže harmonizovať interiér a zvýrazniť vlastnosti náhlavnej súpravy alebo jedálenského stola.

Priestranné a svetlé izby s množstvom prirodzeného svetla sú najlepšie tienené studenými farbami, ako je svetlošedá. Tmavé a teplé odtiene vizuálne redukujú priestor, takže by ste sa mali vyhnúť ich používaniu na námestí malej kuchyne alebo kompaktnej miestnosti.

Kontrastný zvislý pruh vám umožní natiahnuť miestnosť a zakryť skutočnú výšku stropov.

Horizontálne čiary vizuálne rozširujú steny.

Tapety s malými vzormi v teplých farbách sú vhodné pre stredne veľké izby. Veľká tlač na stenu je nebezpečná, pretože vytvára ilúziu malého priestoru. Preto sú veľké kvetované tapety vzorov úplne nevhodné pre malé miestnosti.

Výber dokončenia na faktúre materiálov

Tenké lesklé tapety bez akejkoľvek textúry vyzerajú dokonale na dokonale hladkých stenách. Hladké plátno sa hodí rovnako dobre do miestností veľkých aj malých rozmerov:

 • kompaktné izby s tapetou bez textúry sa zdajú byť väčšie;
 • priestranné apartmány, ktorých steny sú zdobené podobným materiálom, opticky vyzerajú ešte veľkolepejšie.

Textúrovaná tapeta s objemovým reliéfnym vzorom nie je vhodná na použitie v obmedzenom priestore. S nimi sa malé miestnosti zdajú byť ešte menšie, čím sa zvyšuje riziko zvláštneho efektu "drvivých stien". Tento typ dokončovacieho materiálu je však pre nerovné povrchy jednoducho nevyhnutný.

Fanúšikovia zaujímavých textúr môžu obrátiť svoju pozornosť na tekuté, textilné alebo sklolaminátové tapety, ktoré vám umožnia dosiahnuť zaujímavé dizajnové výsledky. Dokonca aj hotové steny s nezvyčajnou textúrou sa dajú pôvodne hrať s osvetlením.

Voľba podľa štýlu interiéru

Pri hľadaní najlepšej možnosti medzi tisíckami typov dokončovacích materiálov, by ste nemali zabúdať na štýl interiéru, ktorý je renovovaný. Vďaka rôznym výtlačkom nie je ťažké vybrať si tapety, ktoré by zodpovedali určitému prietoku, a to aj pre človeka, ktorý má ďaleko od základov dizajnu. Ale stále existujú niektoré nuansy, ktoré stoja za to venovať pozornosť pri nákupe:

 1. Ak chcete zdôrazniť provensálske motívy v interiéri, pozrite sa na hladkú tapetu v mäkkých a mäkkých odtieňoch, ako je modrá, bledoružová a svetlá fialová. Malá kvetinová potlač zobrazujúca miniatúrne ruže signalizuje aj francúzsku country hudbu;
 2. Zlaté monogramy a bohaté ornamenty patria k pompéznejším a majestátnejším ríšskym, rokokovým a barokovým štýlom;
 3. Podkrovie víta napodobňovanie prírodných materiálov. Textúrované kamenárske práce alebo ušľachtilý drevený zrub z hnedej farby zobrazený na tapete osvieži a doplní interiér v podkrovnom smere.

Kombinácia v interiéri

Kombinácia tapiet rôznych farieb a textúr odhaľuje rozsah možností dizajnéra a slúži ako skutočný nástroj na korekciu miestnosti.

Ak máte radi veľké ornamenty, ale malé rozmery miestnosti vám neumožňujú, aby sa váš návrhový sen stal skutočnosťou, môžete vždy použiť techniku ​​„aktívnej“ steny. Vyberte si jednu rovinu, na ktorú chcete upozorniť, a prilepte ju na tapetu so zaujímavým vzorom. Pre zostávajúce steny vyzdvihnúť prostú tapetu na zápas. Napríklad týmto spôsobom môžete poraziť stenu za čelo postele v spálni.

Soklová tapeta je ďalšou verziou klasickej kombinácie dvoch typov materiálov. V miestnostiach s nízkymi stropmi je vhodné vytvoriť malý sokel tmavej farby v kombinácii s ľahkým "vrchom". Spodnú časť steny je možné ozdobiť aj tapetou s čiernym a sivým vzorom, ktorý tiež vizuálne pridáva chýbajúce centimetre.

Horizontálne spoje rozdielne dokončovacie materiály určite zavrite obrubník.

Pre chodbu

Majitelia domov často trávia menej času v obývacej izbe ako v iných miestnostiach. To je dôvod, prečo je vhodné pokleyka vinylové tapety, ktorá sa neodporúča na výzdobu spální, detské izby a kancelárie.

Najčastejšie je sála dobre osvetlená slnečným svetlom, takže výber hladkých textúr v nenápadných studených odtieňoch bude harmonicky zdôrazňovať veľkú svetlú miestnosť.

Photowall-papier vložený len na jednej stene tiež vyzerá elegantne.

Okrem toho môžete poraziť textúru povrchu pomocou reflektorov. Nebudú slúžiť len ako dodatočný zdroj osvetlenia, ale zdôraznia aj neobvyklý povrchový reliéf.

Obývacia izba vyzerá ešte viac slávnostne, ak sa rozhodnete pre textilné dokončovacie materiály z hodvábu. Dajú miestnosti špeciálny lesk a vhodnú pompsu a budú zaujímavé kombinovať so záclonami.

Pre spálňu

Hlavným kritériom pre výber materiálov pre dokončenie spálne - bezpečnosť. Zastavte svoju voľbu na klasickej papierovej tapete a na ich tekutom náprotivku.

Napriek bezpečnému a prirodzenému zloženiu sú textilné materiály najlepšie ponechané do obývačky. Látkové tapety môžu priťahovať prach a vyžadujú časté vysávanie. Vzhľadom k tomu, že v spálni majitelia apartmánov trávia najviac času, čistenie bude musieť byť vykonaná častejšie. Osoby trpiace alergiou, ktoré akútne reagujú na roztoče, by mali tento typ povrchovej úpravy úplne opustiť.

Výber farebnej schémy pre výzdobu spálne, vyberte tlmené odtiene, ktoré nebudú preťažiť nervový systém. Koordinujte paletu s vašou druhou polovicou, pretože mužský výber obľúbených farieb sa môže výrazne líšiť od samice.

Strop, zdobený fotografickými nástennými maľbami, sa môže stať skutočným vrcholom interiéru. Snímky vzdialených hviezd alebo oblakov na lúke vám pomôžu vychutnať si nočný odpočinok v príjemnej a útulnej atmosfére.

Pre škôlku

V detskej izbe je všetko vytvorené pre dieťa, takže nezabudnite konzultovať s dieťaťom a inteligentne realizovať jeho priania. Rovnako ako v spálni by mali byť dokončovacie materiály pre škôlku čo najbezpečnejšie. Avšak tu dôležitým kritériom voľby bude trvanlivosť tapety, ktorá môže trpieť žartami malého majiteľa.

Tekuté tapety spĺňajú požiadavky na prirodzené a bezpečné zloženie. Jednoduchá demontáž ich robí jednoducho nepostrádateľnými pre miestnosti, ktorých steny sa môžu náhle stať stojanom mladého umelca. Ak chcete odstrániť znečistenú alebo jednoducho poškodenú časť povrchu, stačí len namočiť tapetu pomocou striekacej pištole a zoškrabať mäkký materiál.

Duplexný papier je vhodný aj pre detské izby. Sú silnejšie ako ich jednovrstvový náprotivok a sú tiež vyrobené z prírodných surovín.

Pre kuchyňu

Dokončovacie materiály pre kuchynské steny majú množstvo požiadaviek:

 1. Tapeta pre kuchyňu by mala byť odolná voči vlhkosti, pretože môže vyžadovať časté mokré čistenie;
 2. Vysoká priepustnosť pary je nevyhnutná pre rýchle schnutie látky;
 3. Ak máte v pláne maľovať steny, vyberte tapetu, ktorá je odolná voči opakovanej aplikácii farby. Излишки влаги, устойчивые к моющим средствам загрязнения и гарь вызывают необходимость гораздо чаще обновлять цвет;
 4. Hustota plátna naznačuje jeho silu, ktorá je obzvlášť dôležitá v kuchyni;
 5. Vyberte si možnosti s hladkým povrchom, pretože odstraňovanie nečistôt z reliéfneho plátna je oveľa ťažšie.

Papierové tapety sú nevhodné pre kuchyňu: tu sa rýchlo stanú bezcenné a stratia svoj atraktívny vzhľad. Je potrebné upustiť od textilných možností, ktoré rýchlo absorbujú a zachovávajú všetky pachy. Reliéfne akrylové textúry nie sú vhodné z dôvodu náročnosti čistenia.

Zastavte svoju voľbu na umývateľných, netkaných, vinylových a sklenených tapetách, ktoré majú nielen potrebné vlastnosti pre kuchynské podmienky, ale sú aj vysoko dekoratívne.

Pre chodbu

Interiér chodby harmonicky vyzerá v teplých odtieňoch, čím poskytuje malý komfort v miestnosti. Vertikálne a horizontálne pruhy, tlač v podobe malého geometrického ornamentu pomáhajú vizuálne zväčšiť priestor.

Hala, rovnako ako kuchyňa, je oblasť so zvýšeným rizikom znečistenia. Preto, pre dekoráciu stien je vybrať umývateľný materiál. Vinyl a tekuté tapety, rovnako tolerovať test na pevnosť pri lepení v tejto časti bytu.

Nástenné maľby vyzerajú veľmi esteticky a nastavujú tón pre interiér domu doslova z prahu. Originálny vzhľad a textúra s imitáciou kameňa, dreva alebo bambusu.

Na ochranu tapety pred poškodením môžete použiť drevené panely, ktoré fungujú ako sokel. Tento prírodný materiál je obzvlášť pôsobivý v štýloch loft a country.

Ako lepiť

Lepenie akéhokoľvek typu tapety má spoločné vlastnosti:

 1. Akonáhle si vyberiete konkrétny materiál, získajte všetky potrebné nástroje na vkladanie stien.
 2. Steny pripravte odstránením starého náteru a vyplnením všetkých nedostatkov v rovine. Ak je to potrebné, ošetrené plochy ošetrite brúsnym papierom.
 3. Naneste základný náter na lepšiu priľnavosť roviny a dokončovacieho materiálu, dodatočne chráňte povrch pred plesňou a plesňou.
 4. Rozviňte rolky a rozrežte materiál na kusy požadovanej dĺžky, ponechajte niekoľko centimetrov pozdĺž voľného okraja. Ak je tapeta so vzorom, okamžite označte miesta potrebné na orezanie.
 5. Naneste lepidlo na tapety a začnite lepiť na pripravené steny.
 6. Po nalepení dodržiavajte teplotné podmienky v miestnosti a vynechajte prievan.

Výpočet tapety na obvode miestnosti alebo steny

Vypočítajte, koľko potrebujete na nákup materiálov na dokončenie miestnosti, dvoma spôsobmi.
Výpočet okolo obvodu miestnosti je nasledovný:

 • zmerajte dĺžku a šírku miestnosti a na základe týchto údajov vypočítajte obvod;
 • po tomto čísle musíte odpočítať šírku otvoru dverí a dverí;
 • rozdelí výslednú hodnotu šírkou role vybratej tapety;
 • pri zaokrúhľovaní poslednej hodnoty na celé číslo získate počet pruhov potrebných na prilepenie miestnosti;
 • túto hodnotu rozdeľte počtom prúžkov obsiahnutých v zvitku, v závislosti od jeho dĺžky;
 • zaokrúhliť na konečný výsledok na celé číslo, čím sa získa hodnota požadovaného počtu rolí.

Výpočet plochy stien je presnejší a ekonomickejší. Ak ho chcete vykonať, postupujte takto:

 • vypočítajte obvod miestnosti a vynásobte túto hodnotu výškou stropov, čím získate celkový počet metrov štvorcových. m;
 • od tejto hodnoty odpočítať celkovú plochu otvorov pre okná a dvere;
 • vypočítať povrch tapety z jedného kotúča, vynásobením dĺžky materiálu jeho šírkou;
 • rozdeľte celkovú plochu stien pod vložkou na plochu plátna jedného kotúča.

Po zaokrúhľovaní výslednej hodnoty veľkým spôsobom zistíte počet rolí tapiet potrebných na dokončenie miestnosti.

Steny sú obrovskou platformou, z ktorej sa vytvára netradičný a zaujímavý interiérový dizajn. Preto výzdoba týchto priestorov hrá takú dôležitú úlohu pri výzdobe celého bytu. Krásna a vysoko kvalitná tapeta bude posledným akordom v úžasnej melódii moderného dizajnu, ktorý prinesie skutočné pohodlie a harmóniu do domu.

Užitočné tipy

 1. Pri výbere tapety, nie je zapečatené role, ale dĺžka aspoň jeden meter. To vám umožní presnejšie zachytiť detaily obrazu a prezentovať ho na stene.
 2. Ak je to možné, získajte skúšobnú úlohu na „vyskúšaní“ na stenách a zistite, či si miestnosť zachová harmóniu s podobným povrchom.
 3. Ak chcete kombinovať tapetu, napríklad monofónnu a tlač, vyberte materiály z jednej kolekcie. Takže si určite nenechajte ujsť farebnú schému a farebnú kombináciu.
 4. Pri výbere dokončovacieho materiálu nezabudnite na účel miestnosti, v ktorej bude inštalácia vykonaná. Nekupujte vinyl pre škôlku a papierový duplex - pre kuchyňu.
 5. Nespracovávajte na stavebných materiáloch a nakupujte ich v maloobchodných predajniach, ktoré môžu poskytovať certifikáty kvality ponúkaných produktov.

Zanechajte Svoj Komentár