Výklenky v interiéri +50 fotografií

Vytvorte nezvyčajný dizajn miestnosti pomoc výklenku v interiéri. Príbeh ich vzhľadu je uzavretý v rustikálnom vnútornom smere. Ale skôr, ako sa objavil tento štýl, výklenky v domoch rímskych cisárov a stredovekých barónov neboli neobvyklé. Jednoducho nezradili tak veľký význam.

Horizontálne výklenok

Horizontálny výklenok sa najčastejšie používa v klasickom štýle. Jeho použitie sa vzťahuje na rôzne oblasti a funkčnosť je veľmi veľká.

Široké vybranie je schopné vizuálne predĺžiť priestor. Použitie tohto prvku dekoru možno nájsť v obývacích izbách a halách. Výklenok umiestnený nad úrovňou očí rieši problém nízkeho stropu, ako keby ho zdvíhal o niekoľko centimetrov.

Tieto drážky sú kombinované s nízkym nábytkom. Je to práve táto verzia nábytku, ktorá najlepšie podčiarkuje výhody horizontálnych výklenkov.

V malých miestnostiach sa používajú predĺžené výklenky v šírke. Sú homogénne alebo rozdelené do niekoľkých sektorov, čím sa vytvára efekt galérie. V tomto usporiadaní môžu byť horizontálne vybrania umiestnené nad sebou alebo ťahané pozdĺž steny.

Akékoľvek vodorovné vybranie môže pridať trochu viac pohodlia a pohodlia k celkovému vnútornému priestoru miestnosti. Výklenky v stene vyzerajú trochu tajomne a netriviálne a dávajú priestor okolo svetlého závoja tajomstva.

Vertikálne výklenok

Vertikálne výklenky v stene slúžia na vizuálne zväčšenie výšky. Tieto výklenky sú umiestnené vedľa okna, dverí alebo tam, kde má dať minimálny súbor nábytku.

Mimochodom, nábytok s vysokým chrbtom vedľa vertikálneho výklenku vyzerá najlepšie. Tieto drážky s pozdĺžnymi čiarami môžu byť zdobené rovnakými dekoračnými prvkami na bokoch. Napríklad pre tento dizajn používajte stoličky alebo vázy.

Vertikálne pretiahnuté výklenky fungujú ako knižnice, šatníkové skrine, police na figúrky a dokonca aj domácnosti. Ich aplikácia je rozsiahla a dizajn môže byť akýkoľvek.

Ako môžem používať v interiéri?

Praktické použitie vybrania závisí od miestnosti, kde sa bude používať, ako aj od dizajnu myslenia. Zvážte najčastejšie využitie výklenkov:

 • Polica na knihy. Táto možnosť šetrí priestor, vyzerá štýlovo a relevantne, pomáha funkčne ukladať knihy a časopisy;
 • Šatník. Účelom skrinky môže byť čokoľvek. V otvorených skrinkách umiestnite fotografie, zbierky interiérov, vázy a sviečky. Inštalujú tiež uzavreté moduly na uskladnenie obuvi alebo podstielky;
 • Priestor pre domáce spotrebiče. Mimoriadne užitočná vec v kuchyni. Umývačka riadu je zabudovaná do veľkého oblúka a kávovary a mikrovlnné rúry sú inštalované v malých výklenkoch;
 • Priestor pre posteľ. Pohovka alebo posteľ, umiestnené vo výklenku, vyzerajú organicky. Táto metóda šetrí priestor v miestnosti, robí celkovú kompozíciu interiéru tvrdšou a harmonickejšou;
 • Miesto pre kúpeľňové doplnky. Kúpeľňa je útulný kútik, kde dekoračná jaskyňa vyzerá perfektne. Stohy elegantných uterákov, sviečok, olejov a akýchkoľvek iných predmetov sú v nej umiestnené;
 • V skleníku. Tieň rastliny vo výklenku sa bude cítiť v pohode. A ak hovoríme o živých veciach, potom môže byť vo výklenku usporiadaný aj dom pre mačku.

Okrem funkčného účelu sú vybrania v stene rozdelené do foriem a typov. Nižšie uvedená tabuľka obsahuje informácie o vzťahu medzi typom výklenku a jeho umiestnením.

Zobrazenie recesiePoužite prípad
horizontálneObývacia izba, spálňa, chodba, kúpeľňa.
vertikálneKancelária, obývacia izba, chodba, detská izba, kuchyňa.
neštandardnéDetská izba, obývacia izba, lodžia, kúpeľňa, spoločenská miestnosť v dome.
Zloženie priehlbínV každej miestnosti.

Tieto možnosti nie sú dizajnovou axiómou, sú dané preto, aby sa uľahčilo výber miesta pre určitý typ výklenku.

Netradičný výklenok sa chápe ako prehlbovanie vo forme ovocia, vĺn a kruhov. Všeobecne platí, že tento pojem sa vzťahuje na všetko, čo nezapadá do rámca vertikálnych a horizontálnych línií.

Nika je nielen krásnym prvkom výzdoby, ale aj plne funkčným architektonickým detailom. Pri výbere typu výklenku je potrebné brať do úvahy jeho harmonickú kombináciu s nábytkom v miestnosti. Ak je dekor nábytku posiaty monogramami, kučeravkami a vyrezávanými prvkami, čiary vybrania by mali byť zaoblené alebo zlomené. Štandardná obdĺžniková verzia je kombinovaná s nábytkom v štýle minimalizmu.

skrinka

Ktorá drážka je šatníková skriňa? Okrem toho, že je nezvyčajný, šetrí aj miesto. S možnosťami nudných skriniek sa výklenok vyrovná s týmto zadaním omnoho lepšie, napríklad v stĺpcoch môžete usporiadať knižnú výklenok. Potom budú knihy na policiach viditeľnejšie a zmysluplnejšie. Šatník prehlbujúci doplnkové vešiaky na šaty, bočné na topánky. Skriňa z výklenku pre remeslá a dekorácie môže byť vybavená priehľadnými policami tak, aby krása obsahu bola čo najviac viditeľná pre ostatných.

V spálni vo výklenku dal nielen posteľ, ale aj starú hruď na posteľnú bielizeň. V obývacej izbe môže byť babiččina príborník na riad úspešne nahradený elegantným výklenkom v stene.

Pre domáce spotrebiče

V kuchyni sú najviac potrebné výklenky v stene. Všetky domáce spotrebiče do nich harmonicky zapadajú. Nie bezdôvodne, medzi domácimi spotrebičmi je toľko zabudovaných analógov.

Môžete umiestniť originálne nádoby s korením do malých dutín, naberačky, panvice a rôzne držiaky hrnca so zaujímavým dizajnom tiež tam dobre vyzerať.

Kukla alebo kuchynský krb budú tiež zaberať hodnotné miesto pod oblúkom. Chcete zariadiť malú vínnu pivnicu v kuchyni? Urobte to vo výklenku.

pracovisko

Myšlienka pracoviska v obývacej izbe je dobrá, pretože vytvára neobvyklý obraz bez preťaženia priestoru zbytočnými detailmi. Nika môže slúžiť ako stôl a polica na pracovné nástroje.

Jeho použitie v tomto variante je vhodné tam, kde je naliehavá potreba kompaktnosti miesta.

Keď je strop šikmý v miestnosti, a ak je v miestnosti podkrovie, môže byť na usporiadanie pracovného priestoru použitá prírodná depresia.

podsvietenie

Bodové LED svetlá v jamke alebo exedre vyzerajú luxusne. Rozptýlené svetlo zmäkčuje priestor vo výklenku a vystavuje dekor v najpriaznivejšom svetle.

Praktickým účelom osvetlenia je, že pomocou prídavného osvetlenia je najjednoduchšie nájsť správne veci v kuchyni alebo v šatníku.

Čo dať do výklenku?

Čo môže vyplniť tento spôsob zdobenia priestoru? Odpoveď je skrútená od vymenovania výklenku. Prakticky v ňom vyzerá všetko: staré kreslá, drahé amfory, knihy a disky, sochy, pohovka, parfuméria, hračky a športové trofeje.

Niekedy tam robia absolútne neuveriteľné veci. Napríklad, socha majiteľa domu v plnom raste, anatomická kostra alebo vypchaté zviera.

Tvorba výklenku vlastnými rukami - krok za krokom master class

Snívate o vytvorení dekoratívnej jaskyne na chodbe? Alebo chcete mať v spálni vlastný výklenok? Potom vám táto trieda pomôže premeniť myšlienku na skutočnosť. Ak chcete ozdobiť výklenkovú stenu, postupujte podľa jednoduchého algoritmu:

 • Nakreslite výkres budúceho odsadenia;
 • Vytvorte výklenok proti stene z dreva alebo kovového profilu;
 • Vyšívajte celý výklenok rámom zo sadrokartónu;
 • Spojky zakryte stavebným náterom alebo tmelom;
 • Zafarbite produkt v požadovanej farbe.

Drážka, ktorá je vyrezaná priamo do steny, je najlepšie ponechať na odborníkov. Vedia, aké steny sú vhodné pre túto prácu a ktoré sú nesené a nepodliehajú transformácii.

Najlepšie je premýšľať vopred o zvýraznení výklenku, ktorý vytvoríte sami. Vzhľadom k tomu, že proces bodových svetiel je ťažké inštalovať.

Niche dizajn

Moderný dizajn výklenku, kde sa má sedačka inštalovať, sa bude líšiť od dizajnu, kde je potrebné umiestniť mnoho malých prvkov.

Výklenky v blízkosti nábytku sú zdobené fotografickými tapetami, maľbami, jasnými farebnými akcentmi a osvetlením. Sú tienené dekoratívnymi omietkami, tapetami a kresbami. Zdobené stĺpmi, dverami a štukom.

Drážky na umiestnenie dekoru majú rovnakú farbu ako celý farebný rozsah steny. Niekedy sa používajú spolu odtiene farieb. Ale všetky prechody farieb by mali byť hladké.

Priestor v drážkach nie je príliš zakrytý. Tmavé škvrny v stene vytvárajú efekt "čiernej diery", vyzerajú neharmonicky.

V závislosti od štýlu môže byť výklenok ozdobený kameňom, tehlou a dokonca novinami. Najmä kreatívne výklenky sú zdobené decoupage alebo mozaikou.

S pomocou osvetlenia v stene môžete vytvoriť vitrážové okno, ako aj falošné okno, ktoré je dnes módne. To všetko závisí od dizajnu miestnosti a významu recepcie v nej.

V malých miestnostiach nie sú výklenky príliš hlboké, ale veľké priestory s výraznými zárezmi vyzerajú harmonicky.

    

V obývacej izbe

V hale je tento prvok dekorácie kombinovaný s poličkou na televízor. Používa sa ako priestorový zónový prvok. Vyplňte týmto spôsobom prázdne steny.

V obývacej izbe je vyčnievajúci priestor pri krbe naplnený výklenkami v celej stene. Majú knihy, vankúše a ďalšie.

Myšlienka výklenku oproti oknu vám umožňuje čo najlepšie využiť prirodzené osvetlenie rekreačnej oblasti, ktorá je tu vytvorená.

No v exedra vyzerá jednoduchý gauč. Môžete na nej ležať a vychutnávať si hudbu, ako Rimania alebo Gréci.

V jednoizbovom byte môže byť len jeden výklenok, ale jeho veľkosť je určená voľným priestorom.

Dizajnér môže odporučiť, aby sa v obývacej izbe vytvoril výklenok vo forme miesta pre palivové drevo alebo skrinka pre mnoho kníh a časopisov. Ale môžete vytvoriť výklenok pre čokoľvek, ako napríklad fľaše na víno.

    

V spálni

Spoločnou možnosťou pre výklenok v spálni je výklenok pre umiestnenie postele. Moderné technológie umožňujú nielen vytvoriť lôžko vo výklenku, ale aj prispieť k vytvoreniu takýchto štruktúr, keď je lôžko počas dňa úplne zasunuté do výklenku.

Formy výklenkov v spálňach môžu byť akékoľvek. Najčastejšie vyzerajú ako orientálne kopule, oblúky, obdĺžnikové police, štandardné drážky. Niekoľko možností pre takýto dekor v spálni vyzerajú skvele.

V detskej izbe

V detských drážkach sa vytvárajú stromy, lode, jablká a domy.

Používajú sa na vytvorenie herných priestorov, knižníc, postelí a šatníkov.

Jasný dizajn výklenku v detskej izbe vyzerá vhodnejšie ako v inej miestnosti.

Deti naozaj majú radi tieto drážky. S nimi, miestnosť vyzerá roztomilé a výnimočné. Výklenok v škôlke je vynikajúcim riešením pre uskladnenie hračiek a športových potrieb pre deti.

V kúpeľni

Kúpeľňa, zdobená jamkami, sa stáva pohodlným, romantickým a funkčným.
Tam budú vždy objekty, ktoré budú zaberať hodné miesto v prehlbovaní.

Práčka, kôš na bielizeň a kúpacie plášte - to všetko môže byť skryté vo výklenku z zvedavých očí.

Dokonca aj sprcha alebo nádrž na vodu vo výklenku vyzerá harmonickejšie.

V kuchyni

V kuchyni má tento dekor mnoho funkcií. Tieto funkcie závisia od štýlu kuchynského priestoru:

 • Rustikálny štýl. Vyžaduje prítomnosť políc, na ktorých sú nainštalované všetky potrebné domáce potreby;
 • Country. Tu zahĺbenie nesie dekoratívne zaťaženie;
 • Klasický štýl. V tomto smere vo výklenku môžete vidieť kapotu;
 • Retro. Retro prehĺbenie sa používa na zvýraznenie zátišie a fotenie stien;
 • Moderný štýl. Neobsahuje obmedzenia týkajúce sa používania niky. Kreatívne možnosti, výbušné farby a bláznivé dekoračné prvky v modernom štýle sa používajú všade.

Všetky tieto možnosti môžu byť zdobené ako kontrastné škvrny na kuchynskej stene, alebo môžu byť navrhnuté ako integrálne pokračovanie jednej myšlienky interiéru.

Na zdobenie oblúka v kuchyni môžete použiť kamene, mozaiky, obklady, stenové panely, drevo a sklo. Hlavnou vecou je, že tieto prvky sa ľahko udržiavajú a tiež zapadajú do celkového konceptu.

Na chodbe

Chodba s takou výzdobou ako výklenok vždy vyhráva proti miestnosti s pevnými stenami. Tu v kurze ide mäkké osvetlenie, koše na kľúče a drobnosti, háčiky na klobúky a kabáty.

Dekor chodby s výklenkom závisí od výšky stropu. Príliš vysoké steny možno vizuálne pristáť s výklenkami umiestnenými mierne pod úrovňou očí. Nízkopodlažná chodba môže byť vizuálne vytiahnutá s drážkami pod stropom alebo nad stredom steny.

Okrem osvetlenia je najvhodnejšie použitie osvetlenia na chodbe. Priestor pri vchode nemá okná, takže svetlo tam nikdy nie je zbytočné. Na zvýšenie svetelného efektu je tiež možné použiť zrkadlo.

záver

Výklenky možno vidieť nielen v obytných budovách, ale aj v chrámoch, katedrách, hradoch a statkoch. Ich história je taká stará ako svet a ich formy sú úžasne rozmanité. Prototyp výklenku v interiéri možno považovať za primitívne jaskyne, kde sa ľudia schovávali pred dažďom, vetrom, chladom a divokými zvieratami. Preto takéto interiérové ​​riešenie vzbudzuje dôveru, prebúdza pocit bezpečia a pohodlia.

    

Tmavé drážky naopak vytvárajú opačný efekt. Neodporúča sa vytvárať v interiéri, pretože ľudia sa vždy báli tmavých studní, vlhkých dier a tajomných poklesov v zemi. Ak chcete tento efekt rozptýliť a použiť svetlá, rovnako ako farbenie v jasných farbách.

Akýkoľvek výklenok interiéru vyzerá oveľa drahšie a slávnostnejšie ako bez neho. Preto je výklenok v stene nevyhnutným atribútom niektorých štýlov v interiéri.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár