Čierna farba v interiéri: nápady na kombináciu farieb +75 fotografií

Pri tvorbe dizajnérskeho projektu sa často hĺbka a jedinečná charizma čiernej farby často nepozorovane zanedbáva. Ale šikovne umiestnené akcenty vám umožnia vytvoriť jedinečný štýl dekorácie, ktorého kľúčovými vlastnosťami bude stručná kultivovanosť a ušľachtilosť. Čierna farba v interiéri je skutočným kľúčom k elegancii a symbolom dokonalého štýlu.

Farebná psychológia

Paradox čiernej farby spočíva v jeho hypnotickej príťažlivosti a odpudivej aure spojenej s motívmi smútku. Tmavé farby hlboko a s istotou ovládajú zvyšok farieb. Ale združenia uložené spoločnosťou často nútia dizajnérov k tomu, aby zaobchádzali s čiernymi predsudkami.

Ale z hľadiska psychológie, túžba po čiernom môže skutočne signalizovať depresívnu náladu a blížiacu sa depresiu.

Aby sa predišlo negatívnemu vplyvu farby uhlia, je potrebné do interiéru zahrnúť aj detaily iných odtieňov, ktoré budú ladiť s tme.

Okrem estetiky sú pozitívne vlastnosti nasýteného živicového odtieňa skryté v schopnosti vytvoriť atmosféru bezpečnosti a utajenia pred nečlenmi. Táto kvalita je neoceniteľná pri plánovaní výzdoby bytu, pretože každý sa chce cítiť ako v skutočnej pevnosti.

Čierne vlastnosti

Čierna je vybavená špeciálnymi vlastnosťami, ktoré vám umožnia úspešne používať túto farbu v dizajne priestorov:

  1. Kohler je univerzálny sused a hladko sa prelína s takmer každým odtieňom v existujúcich paletách;
  2. Čierna môže vizuálne zmenšiť priestor, takže by ste nemali robiť dominantnú farbu v malej miestnosti;
  3. Ak je potrebné vybrať konkrétny objekt alebo zónu, farba uhlia bude slúžiť ako ideálne pozadie na zaostrenie pozornosti na objekt;
  4. Ak chcete vizuálne rozšíriť miestnosť, mali by ste použiť schopnosť čiernej vizuálne vzdialenosť objekty. K tomu, maľovať jednu stenu v tmavom, výber svetlejšie odtieň pre iné povrchy.

Kombinácia čiernej farby s inými farbami

Čierna je prekvapivo plastová. Samostatná farba je harmonicky kombinovaná s väčšinou odtieňov používaných v interiéri:

Kontrastná kombinácia čiernej a bielejPrináša zvláštnu farebnú rovnováhu do interiéru.
Kombinácia uhlia s jasnými alebo neónovými farbamiUmožňuje vytvoriť moderný štýl mládeže.
Možnosti červenej a čiernej paletyPre výzdobu miestnosti sú vítané v mnohých súčasných štýlov, napríklad vo východnej alebo gotickej.

Klasika: biela a čierna

Tradičná kombinácia čiernej a bielej nestráca svoj význam v interiéroch žiadnych priestorov. Kuchyňa, obývacia izba, spálňa, pracovňa alebo kúpeľňa - v každom rohu domu je miesto pre slušný tandem dvoch základných farieb, ktoré hovoria o rafinovanej chuti majiteľov bytov.

Dve polárne farby vizuálne rozdeľujú priestor, čo je veľmi výhodné pri vymedzovaní miestnosti do funkčných zón. Ale použitie malých častí môže premeniť miestnosť na mozaiku.


    

Preto s kontrastnou kombináciou dvoch diametrálne odlišných farieb stojí za to robiť akcenty na veľkých objektoch alebo celých povrchoch. Vyhnete sa tak vizuálnemu vlneniu a chráni vaše oči pred nadmerným stresom.

Čierne vzory a pruhy vyzerajú lepšie na bielom pozadí. Takýto podiel farby nepreťažuje nervový systém.

Vnútorná nálada: spojenie čiernych a odtieňov žltej

Módny duet bohatého smolu a slnečnej žltej alebo oranžovej farby je štýlová a mladistvá kombinácia odtieňov. Táto farebná schéma bude obzvlášť výhodná v dizajne kuchyne alebo obývacej izby.

Základné pravidlá pre používanie čiernej a žltej palety sú niekoľko trikov:

  • aby sa zabránilo prepracovaniu z aktívnych farieb, je potrebné zvoliť dekor v pokojnej farebnej schéme;
  • je lepšie používať oranžovú a žltú farbu vo forme prízvukového príjmu, ktorý má vyhradený priestor pre čalúnený nábytok, záclony a riad pre tieto farby;
  • sivé, béžové, biele a pastelové odtiene žltej farby pomôžu oslabiť vnútornú hodnotu dominantných farieb.


    

Keď zdobíte steny v oranžovo-čiernom interiéri, môžete použiť mäkšie farby a zachovať celkový štýl miestnosti, aby ste použili svetlé okraje a lišty.

Zelená a čierna - vzácna a odvážna kombinácia

Šťavnatá zelená - symbol života a prebudenia. Tento čerstvý odtieň možno kombinovať aj s bohatým achátom, organicky zapadajúcim do takmer každého rohu mestského a prímestského bývania.

Najoptimálnejším spôsobom ako dokončiť miestnosť v čiernej a zelenej farbe je natrieť steny v trávnatom tieni a doplniť ich čiernym nábytkom alebo tmavými podlahami.

Oliva slúži ako vynikajúca kulisa pre farebné drevené komody a pohodlné čierne pohovky zdobené zelenými vankúšmi.


    

Tmavý tyl je ďalší spôsob, ako zdôrazniť osviežujúcu farebnú schému obkladu stien. Tento dekor je ideálny pre svetlé izby: elegantné textílie ochránia spiace domácnosti pred lúčmi ranného slnka.

V jasliach sú vhodné čierne a zelené farby. Zelená má priaznivý vplyv na ľudskú psychiku a veľké tmavé detaily interiéru pomôžu obnoviť atmosféru ochrany pred vystavením cudzincom.

Čierno-hnedá kombinácia odtieňov v interiéri

Hnedá a čierna vo výzdobe izby sú vynikajúcou základňou pre obnovenie klasického štýlu. Kombinácia týchto farieb vyzerá pevná, slušná a veľmi často vyžaduje drahé materiály.

Pre výzdobu miestnosti v tomto sortimente by ste mali venovať pozornosť nábytku čalúnenému z pravej kože: pohovky a stoličky farby tmavej čokolády sú perfektne kombinované so svetlými stenami, zvýraznené detailmi achátových a grafitových odtieňov.


    

Množstvo prírodných materiálov je vítané: vzácny mramor alebo žula, lakované drevo alebo dekor ich srsti dodajú do miestnosti závoj konzistencie a rafinovanosti. Pri výbere štýlu podkrovia je vhodné aj ľahké dekoratívne tehly.

Čierno-hnedá paleta sa musí riediť svetlými odtieňmi, aby sa nezlúčili dve tmavé farby na jedno miesto. Na tento účel striedajte odtiene kávy a grafitu s mliekom alebo béžovou farbou.

Duet vášeň a láska: čierna a všetky odtiene červenej

Kombinácia červenej a uhlie v čistej forme je vhodná len pre novogotický štýl. Ale pridanie sprievodných farieb vám umožní obnoviť a mnoho ďalších oblastí. Použitie bielych farebných škvŕn umožňuje znížiť teplo čierneho a červeného tandemu a zároveň vytvoriť štýlovú a slávnostnú miestnosť. Akord týchto troch odtieňov nesie výzvu.

Skríženie červenej a čiernej farby so sivou nesie úplne iné zaťaženie. Neutrálny sivý odtieň robí miestnosť harmonickejšou a napriek aktívnemu efektu šarlátu neutralizuje možný nadmerne stimulujúci účinok silných farieb.


    

Pri kombinácii červenej a čiernej by ste nemali dodržiavať rovnaké farebné proporcie. Mal by dominovať len jedna z komplexných farieb.

Použitie fialovo-achátového tandemu v interiéri bez ďalších odtieňov je dosť nebezpečné. Ale takáto kombinácia vyzerá win-win proti bielym stenám.

Ušľachtilá čierna a mäkká pastelová gama

Hĺbka lákavého achátu pôsobí ako zosilňovač iných farieb. Jasné a bohaté farby sa môžu stať zbytočne do očí bijúce, ale pastelová paleta naopak získava bohatstvo a hrá sa s novými fazetami, susediacimi s dominantným tmavým tieňom.

Môžete kombinovať čiernu farbu s takmer všetkými variantmi pastel, pretože jej odtiene sú vytvorené pridaním bielej farby k základnému tónu. Tmavá farba pomáha dodatočne regulovať intenzitu neutrálnej vyblednutej farby a hrať okolo dizajnu novým spôsobom.


    

Stojí za to zvážiť, že hojnosť achátu zvyšuje dôležitosť zvoleného pastelového odtieňa. Aby sa nenarušila plánovaná rovnováha farieb, používajte čiernu v menšej miere.

Najlepším riešením pre kombináciu pastel a čierna bude stena, ktorej spodná časť je natretá tmavou farbou, ktorá imituje sokel.

Prísna kombinácia čiernej a modrej a modrej

Ak kombinácia čiernej a modrej dodržiava pravidlá kombinovania tmavých a pastelových odtieňov, potom pri kombinácii smolny a modrej je oveľa viac problémov.

Nasýtený zafír je ako komplexná farba čierna. Zvyčajne dominuje v interiéri, pričom na seba upozorňuje a ničí celistvosť kompozície. Schopnosť čiernej zvýšiť hĺbku priľahlého tónu len zvyšuje schopnosť modrej posunúť akcenty vnútorného zloženia.


    

Ak je to žiaduce, modrá a čierna sa môžu kombinovať, ale hranice týchto sebestačných odtieňov by sa nemali zhodovať. Preto je lepšie oddeliť dve agresívne farby pokojne:

  • biela;
  • šedá;
  • perla.

Interiér v tejto farebnej schéme bude vyzerať striktne, výstižne a pokojne. Aby sa miestnosť nezdala byť ponurá a utláčateľná, stojí za to pridať ľahké akcenty. Reflektory urobia potrebné oslnenie, osviežujúcu dekoráciu.

Čierna a všetky fazety fialové

Kombinácia fialovej a achátovej je niekedy tak zložitá ako duet s modrou farbou. Ale je oveľa jednoduchšie pripojiť fialové a hlboké čierne.

Ale taký rozsah dáva miestnosti skôr mystickú atmosféru, takže fialová by sa mala používať opatrne. Určitá patos a pompa tiež robí čierno-fialovú kombináciu farieb rukojemníkov určitých prúdov. Najviac organicky zapadá do gotického slohu.


    

Ale príbuznosť s podivným štýlom nie je dôvodom na opustenie tandemu čiernej a fialovej. Táto farebná schéma je celkom vhodná pre kúpeľňu, priestrannú chodbu. Intenzívne riedenie týchto farieb s bielym vám umožní použiť paletu na výzdobu miestnosti alebo spálne.

Mäkký fialový nábytok na pozadí čierno-bielych stien poslúži ako veľký akcent a diverzifikuje vzorku klasického použitia čiernej farby v dizajne.

Čierna farba v interiéri izieb

Diskrétne a neuveriteľne hlboké čierne používajú dizajnéri v takmer každom kúte bytu alebo domu. Závažnosť, stručnosť a schopnosť organicky kombinovať s inými farebnými kompozíciami vám umožní vložiť všetky odtiene smolny do interiéru chodby aj do spálne.

Spálňa a achát

Pre spálňu je najvhodnejšia typická kombinácia bielej a čiernej. Ak chcete dokončiť steny je lepšie zostať na prvej farbe, takže tmavé miesto v interiéri. V tejto časti bytu je krásne aj okolie čiernych a pastelových farieb.

V spálni je prípustné vytvorenie „aktívnej“ steny: povrch za hlavou postele by mal byť usporiadaný v tmavom, aby sa vizuálne rozšírila miestnosť.

Čierny koberec pokrývajúci sivú podlahu sa stane stredobodom spálne a prinesie mu pocit pohodlia. Posteľná bielizeň a textílie v rovnakej farbe budú slúžiť ako pokračovanie zvoleného štýlu a jemným spôsobom doplnia myšlienku interiéru.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať nábytku. Posteľné a nočné stolíky z rovnakej kolekcie, vyrobené v čiernej farbe, budú vyzerať skvele proti bielej stene.

Ak chcete sústrediť na veľké svetlé okno, môžete použiť čierne svahy. Ak nie je túžba prekresliť časť stien, zastavte svoj výber na tmavom tyle a záclonách, ktoré sa stanú rovnako elegantným rámom otvoru.

Čierna kuchyňa

Najčastejšie sa v priestoroch kuchyne v apartmánoch nelíšia veľká plocha. Použitie čiernej v čistej forme v malých oblastiach vizuálne redukuje priestor, takže je lepšie kombinovať achát s inými odtieňmi.

Rovnako ako v spálni, aj čiernobiely tandem bude kombináciou win-win. Ale v tejto časti majiteľov domu trávia menej času, takže môžete použiť odvážnejšie kombinácie čiernej so zelenou, žltou, fialovou alebo fialovou.

Čierno-zelená kuchyňa prebúdza pozitívne emócie a robí miestnosť sviežejšou. Pri výbere takejto kombinácie sa vám vždy bude zdať, že oprava bola vykonaná pomerne nedávno. Oči sa nebaví z jemných smaragdových odtieňov, takže môžete bezpečne používať veľké množstvo čiernych častí, ktoré zvýšia intenzitu zeleného pigmentu.

Čierna a červená kuchyňa by sa mala riediť množstvom bielej, čím sa interiér vyrovná a dokončí.

Z kombinácie žltej a čiernej kuchyne bude hrať s jasnými farbami. Tmavé použitie je najlepšie na pracovnej doske a pracovnej ploche. Nezabudnite na techniku: čierna chladnička, sporák alebo mikrovlnná rúra na pozadí žltých stien vyzerajú neuveriteľne štýlovo.

Slávnostná a zdržanlivá obývacia izba

Pre priestrannú obývaciu izbu sa za najoptimálnejšiu považuje aj kombinácia čiernej s bielymi alebo s pastelovými odtieňmi populárnych farieb.

V sále hrá osobitnú úlohu pohodlný čalúnený nábytok. Čierna kožená pohovka prinesie do interiéru lesk a bude vyzerať pevne.

„Aktívna“ čierna stena tiež vyzerá originálne, čo môže byť diverzifikované pomocou vzoru, ktorý zodpovedá zvyšným povrchom. Ak sa pre konečnú povrchovú úpravu použije sfarbenie, zaujímavá tlač sa môže aplikovať pomocou šablón. Tiež na čiernej stene pôvodný vzhľad a nástenné samolepky, ktoré napodobňujú siluety stromov, zvierat a architektonických štruktúr.

Kontrastne natretá stena môže slúžiť ako podklad pre objemný nábytok a stať sa centrom zloženia interiéru obývačky. Na to je potrebné umiestniť na televízor s veľkou uhlopriečkou alebo ho dodatočne ozdobiť pomocou objemových sadrových dosiek.

Hala v čiernej farbe

Kombinácie achátu a hnedej farby sú vhodné v štúdiových apartmánoch, v ktorých chodba hladko vstupuje do haly. Reliéfne tehlové steny alebo drevené podstavce sú organicky prepletené tmavými podlahami.

Malá chodba by mala byť zdobená vo svetlých pastelových farbách, tieňovanie je hlboké smolnym. K tomu môžete vytvoriť čierny sokel, ktorý zaberie jednu tretinu steny. Táto technika vám umožní opticky zvýšiť stropy a opticky rozšíriť obmedzený priestor.


    

V chodbe môžete skryť dutý výklenok, ktorý bude slúžiť ako ergonomické miesto na uloženie obuvi pre voľný čas. Vďaka čiernej tajnej skrini nebude zrejmé.

V chodbe je tiež miesto pre pôvodnú výzdobu. Zaujímavá čierna gazdiná, umiestnená na ľahkej stene, nesie len estetickú záťaž, ale je aj dôležitým funkčným prvkom dekorácie.

Kúpeľňa v tmavých odtieňoch

Dokonca aj kompaktná kúpeľňa môže byť takmer kompletne vyzdobená v čiernej farbe, ak zručne vyrobíte tematické akcenty iných farieb. WC, umývadlo a vaňa budú vyzerať ešte belšie v rámci tajomného achátu.

Čierne povrchy potrebujú svetelné efekty. Môžu byť pridané nielen za pomoci správneho osvetlenia, ale aj funkčného interiéru. Veľké zrkadlo v zlatom alebo striebornom ráme sa tak stane jasným prízvukom, ktorý môže znížiť vplyv tmavých tónov.


    

V odtieňoch, ktoré imitujú kovy, si môžete vybrať iný dekor. Dávkovače na mydlo na umývadle, príslušenstvo na toaletu vo forme držiakov papiera sú perfektne kombinované s grafitovými odtieňmi.

Osobitnú úlohu v interiéri miestnosti zohrávajú aj miešačky. Pre kúpeľňu v retro štýle stojí za to hľadať originálne vodovodné armatúry napodobňujúce ročné medené rúrky.

strop

Stropy natreté čiernou farbou, s nesprávnou kombináciou farieb môžu vizuálne znížiť výšku miestnosti. Situácia s napínacou štruktúrou je úplne iná: vďaka lesku a čiastočnej ostrosti podobný povrch, naopak, zvýši výšku miestnosti.

Lesklý francúzsky strop esteticky vyzerá v obývacej izbe, na chodbe av spálni. Ale vďaka jednoduchému čisteniu a moderným výfukovým systémom je inštalácia podobného dizajnu vhodná v kuchyni. V malej kúpeľni vytvorí takýto strop ilúziu ďalšieho priestoru.

Kombinácia viacerých farieb pri výbere stropu vám umožňuje rozdeliť miestnosť do zón. Táto technika môže byť použitá v malých inteligentných apartmánoch. Výberom čiernej na strop nad posteľou a kontrastnej bielej pre obývaciu izbu môžete vizuálne rozlíšiť medzi malou miestnosťou.

Paul

Tmavá podlaha nielenže vyzerá esteticky, ale umožňuje aj menej času na čistenie. Na jednej strane sú na tmavom povrchu lepšie viditeľné častice prachu. Ľahké mokré čistenie však neporovnáva zložitosť s odstraňovaním žieravých škvŕn z ľahkých povrchov. Podlahy v odtieňoch uhlia sú preto žiadané v kuchyniach, na chodbách av miestnostiach, kde je často veľký počet ľudí.

Zaujímavý efekt možno dosiahnuť kombináciou čiernej. Biela dlažba, umiestnená v šachovnicovom vzore s tmavou farbou, je neoddeliteľnou súčasťou populárneho Pin-Up.
Графитовый органично смотрится не только в материалах, имитирующих природный камень. Черный ламинат, повторяющий рисунок натурального дерева, находит заслуженное место в помещениях, оформленных в рамках скандинавского стиля или лофт-течения.

steny

Na to, aby čierne maľované steny nevyzerali represívne, je potrebné tmavú plochu diverzifikovať pomocou dekoru. Obrázky vo svetlých rámoch, rytinách alebo čiernobielych fotografiách so snehovo-bielym kobercom slúžia ako lakonický a striktný akcent v dizajne miestnosti.

Ľahký nábytok na pozadí tmavých stien sa bude zdať elegantnejší a majestátnejší. Pre zvýšenie efektu stojí za to vybrať si headset s tenkými ozdobnými nohami. Takéto zostavy budú vyzerať krehké a vzdušné, čím dodajú interiéru zvláštne čaro.

Na vyrovnanie dominancie čiernej na stenách použite pri dokončovaní svetelný sokel. Strop v takejto miestnosti je tiež lepšie maľovať v bielej, mliečnej alebo perlovej farbe.

Pri vytváraní tmavej základnej dosky nie je potrebné dodržať klasický pomer 1: 1. Tretina steny, ktorej spodná časť je natretá čiernou farbou, vytvára ilúziu vysokých stropov. Ak budete maľovať veľkú časť steny v tme a dopĺňate kompozíciu snehovo bielym soklom, miestnosť sa bude javiť širšia a nižšia.

Čierna je jedinečná základná farba s veľkým potenciálom. Schopnosť tónu harmonizovať sa s väčšinou existujúcich farieb vám umožňuje aplikovať hlboko čierne v takmer všetkých rohoch krytu. Správne používanie tienidla v interiéri bytu pomáha obnoviť útulnú atmosféru bezpečnosti, ako aj auru pompéznosti, patosu a slušnosti.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár