Sovietsky štýl v interiéri +75 foto príkladov

Postoj súčasníkov do vnútra sovietskych časov nemožno nazvať jednoznačným. K dispozícii sú apartmány s príborníkmi, stoličkami, stojacími lampami z obdobia ZSSR. V niektorých prípadoch spôsobujú odmietnutie, v iných nostalgické pocity.

Bez ohľadu na to, ako hodnotíte sovietsky interiér - je to masívna, mnohostranná minulosť. Jeho estetika je nevyhnutná pre správny úsudok súčasnosti, rovnako ako súčasné budovy a dizajn budú hodnotené za päťdesiat rokov, s rovnakou nevyhnutnou kritikou, túžbou dať všetky atribúty do koša alebo potešiť, túžbou zachovať, obnoviť alebo aspoň štylizovať ...

História a črty sovietskeho interiéru

Na úsvite sovietskych vládnych profesorov neexistoval. Architekti tej doby boli pod tlakom dogiem a schém a koncepcia dizajnu bola namaľovaná v dvoch farbách: kapitalistickej a socialistickej. Prvým bol absolútne negatívny postoj.


    

Dokonca aj prijatie západného štýlu, proporcií a foriem, boli prispôsobené revolučnej kultúre tých rokov, ktoré robili interiéry nesvietia estetikou, boli trochu neohrabané, hlavnou požiadavkou na priestor a výzdobu bola funkčnosť a čistota. Hlavná pozornosť „umeleckých dizajnérov“ smerovala k technickej modernizácii výrobkov, neskôr prišli estetické objavy.

Do 60.-80 vyvinuli systém dizajnérskych organizácií, ktoré podporujú propagáciu a rozvoj tejto sféry, ktorá sa neskôr stala silnou konkurenčnou školou medzi inými vo svetovej kultúre.

Interiér prvých desaťročí únie

Po revolúcii sa „buržoázne“ hniezda usadili, bláznovia a Bieli strážcovia „zhutnili“, sály, jedálne, obývačky boli zrušené v sovietskych komunálnych apartmánoch. Nové úrady opustili úrady len tým, ktorí ich potrebovali na prácu - lekárom, profesorom, zodpovedným pracovníkom.

Aristokratické parkety, pozlátené rámy, vyrezávané stoličky vedľa seba s rustikálnymi chodníkmi a stoličkami. Noví majitelia rýchlo vyrobili nevyhovujúce kanalizačné siete a vodovodné rozvody. Predné dvere mali veľa gombíkov s priezviskami, záchodové steny zdobené toaletnými sedadlami, podľa počtu živých rodín. Spoločná kuchyňa bola čistená podľa plánu. Každý z nájomcov mal svoje vlastné predstavy o čistote, takže spoločné priestory boli plné hmyzu, huby, a notoricky známy bytový problém začal získavať hybnosť práve vtedy.

Na začiatku dvadsiateho storočia sú dizajn a architektúra vystavané konštruktivizmu, ktorý diktuje revolučnú zdržanlivosť, extrémnu racionalitu, praktickosť v geometrii a farbách, ale bohatstvo a búrku vnútorného sveta.

Interiér 40s

Vojna neumožňovala obyvateľom krajiny premýšľať o štýle svojho domova. Mnohí z nich boli šťastní, že mohli spať v kasárni, na oslobodených územiach žili celé rodiny v izbách s minimálnym domácim nábytkom a niekedy len v podzemí. Tí, ktorí sa vrátili z evakuácie alebo z prednej strany v polovici desaťročia, ne vždy našli svoje byty zadarmo, väčšina rodín bývala v komunálnych bytoch.

Neboli žiadne špeciálne pochúťky, výzdoba izieb pozostávala z kovových postelí na mriežke, šatníka na kľúč, knižnice, knižných políc, okrúhleho stola pokrytého obrusom, príborníka na riad. Izba bola zdobená koženou pohovkou s poličkou, zrkadlom, stolovou lampou rozpoznateľnou filmami na masívnom stole so zeleným odtieňom.

Módne textílie z čias - čipkové obrúsky na všetkých horizontálnych plochách, koberce s jeleňom na stene pri posteli, tyl na oknách.


    

Interiér vybraných domov bol doplnený trofejovým nábytkom, maľbou a bronzom. Predmetom luxusu bola maľovaná keramika, krištáľ, koberce. V mnohých domoch bola "Stalinská ríša" vysledovaná v štukatívnom, impozantnom dubovom nábytku, zdobenom vyrezanými detailmi.

Interiér 50-60-tych rokov

Propaganda tradičných sovietskych hodnôt pôsobila nielen v literatúre a maľbe. Ambície a cisársky rozsah vedenia krajiny od päťdesiatych rokov sa odrážajú v neoklasicistickom štýle domov postavených na hlavných uliciach, s hrubými stenami, vysokými stropmi a pevnými materiálmi. V mnohých mestách sa nachádzajú stavby podobné mrakodrapy v Moskve, so všetkými komunikáciami, priestrannými izbami, aj pre služobníkov.

Interiérové ​​riešenia pre byty záviseli od postavenia vlastníkov. Na podlahe - parkety alebo doska, steny s tapetami, na strope - tienidlo alebo luster s vrstvami, v závislosti od príjmu rodiny. V niektorých rodinách sa okrem gramofónu objavila aj televízia, ktorá prišla pozerať na všetkých susedov. Čaj so sušičkami vypil samovar, zatiaľ čo iba volený bol k dispozícii telefón.

Začiatok 60. rokov - éra individuálneho bývania. Drobné typické apartmány sú postupne naplnené farbou, etnické, hippies a modernizmus sú v móde. Objavia sa rádiové trubice a rádiobudíky, televízia sa stáva centrom večernej atrakcie.

Jedna izba v kombinácii funkcie spálňa, obývacia izba a jedáleň, nábytok, resp. Pohovka počas dňa, posteľ v noci, skriňa alebo príborník pôsobil ako priestor oddeľovač. Slúchadlá, ktoré boli vyrobené z dreva a preglejky sa objavili v interiéri, vysoké nohy im uľahčili, zbierky zo skla a krištáľu boli zobrazené za sklenenými fasádami. Populárne boli skladacie stoly, kuchynský nábytok. Stoličky na drevených rámoch mali trochu asketický vzhľad, ale z hľadiska kvality neboli horšie ako ich zahraničné náprotivky.


    

Interiér 70. rokov

Typický byt 70. rokov - Brežnevka, dokonalejšia verzia Chruščova, kde bola obývacia izba vybavená pohovkou s stoličkami, konferenčným stolíkom, príborníkom a cestou k stene. Dovezené náhlavné súpravy a koberce boli naháňané, nadchádzajúce mesiace fronty, súbory krištáľov sa stali zdrojom pýchy, strany boli sprevádzané doprovodom z navijaku na magnetofón.

Oprava bytu drvivá väčšina občanov si urobila vlastné ruky. Dizajnéri pracovali okrem nábytku alebo dekoratívneho umenia. Interiér jedného obydlia bol úplne na svedomí majiteľa, bol vybavený podľa svojich predstáv a možností.


    

Tržby boli výrazne vyššie v dopyte, čo vysvetľuje všeobecný nedostatok všetkého: potravín, oblečenia, nábytku. Ďaleko od chudoby sovietskych ľudí bol ich skromný život.

Rozsah farieb

Charakteristickým znakom sovietskeho dizajnu bolo, že slúžil hlavne priemyselnej, verejnej sfére. Stojí za to pripomenúť metropolitu, situáciu domov kultúry alebo vládnych budov. Typické byty obyčajných občanov sa líšili obyčajným vápnom s bledou farebnou paletou.

„Panely“ (časť steny približne do výšky ramena) boli často natreté zelenou alebo modrou farbou. Podlaha bola tradične hnedá, s odtieňmi červenej alebo červenej, strop bol biely, vnútorné dvere, radiátory a rámy okien boli pokryté bielym olejovým náterom zvnútra.

Tí, ktorí chcú, aby sa ich domovy pohodlnejšie, individuálne boli šikovne "vytiahol" z moderných svetlých tkanín na výzdobu okenných otvorov, samo-šijacie obrusy, kryty na pohovku vankúše. V neprítomnosti vysoko kvalitné tapety, oni robili "veselý" vápno pomocou šablóny a improvizované farbivá. Susedia mohli navrhnúť, ako maľovať strop alebo steny s vysávačom "vodná emulzia", ​​ktorá bola v tieni modrej alebo zelenej farby. Ukázalo sa, že je to veľmi praktická krása.

Koberce v interiéri sovietskych bytov

Koberce prispeli k väčšej samostatnosti rodinného života. Najprv boli maľované, s plyšovým jeleňom a mačkami pri pohľade zo stien. V bohatších Brežnevových časoch boli na stenách zavesené vzorované vlnené koberce, ktoré ich zakrývali aj pod nábytkom. Táto položka bola ukazovateľom bohatstva, bola známa ako dobrý dar novomanželom, bola zdedená.

Zvláštny dopyt vyžadovali výrobky z Turkménska, Azerbajdžanu a Arménska červenohnedej škály. Aj keď, pri nákupe, nikto naozaj neublížil, kúpili to, čo mali "vyhodili" v túto chvíľu. Cez víkendy boli vyhlásené dvory s charakteristickými zvukmi: majitelia sa zbavili prachu pomocou metličiek. V zime čakali na sneženie, aby urobili kardinálne čistenie. Zadná strana koberca visiaceho na stene sa trela voňavým mydlom, ktoré ocenilo prirodzenosť, ale bolo nepriateľom dlhovekosti.

Nábytok Vlastnosti

Nie je potrebné hovoriť o „takomto“ štýle vo vzťahu k sovietskym bytom. Boli vybavené tým, čo je potrebné. Najmä v kuchyniach bolo často možné stretnúť sa s objektmi, ktoré boli ešte predrevolučné. Ťažké skrine, skrine sa masívne presunuli do odpadu s nástupom éry malých bytov.

Prvé desaťročia sovietskej vlády nie sú poznačené osobitnými reprezentatívnymi interiérmi. Tam boli ozdobené staré režim položky, maľované artel stoličky, domáce stoly a regály. Mali všetky tieto odrody po obvode izieb, v tabuľke - v centre.


    

Sovietsky bohatý dom bol zariadený objektmi z dyhovaného poľa v duchu art deco. Typický "štvorcový" nábytok malých bytov sa stal multifunkčným, obsahoval šatníkovú skriňu na bielizeň, riad a knihy, komodu, sekretárku. Špeciálne chic - leštené príborníky s predné sady služieb a krištáľ. Jedna zo stien, alebo aspoň jej časť, bola zdobená zväzkami kompletných zbieraných diel, klavírom. Nevyhnutným atribútom bolo pierum, hodiny na stene, fotografie za sklenenými „stenami“.

Dizajn moderného apartmánu v sovietskom štýle

Teraz nie každý chce zbaviť "starovekej" knižnice alebo skrine. Po drobných opravách sa tieto predmety opäť stávajú hodnotnými prvkami interiéru. Nekomplikované formy sú opäť v trende a prežívajúce prvky sovietskeho interiéru zvyšujú hodnotu bytu. Dokonca aj presvedčení, minimalisti opustiť štuky na strope, bude hrať svoju úlohu ako retro prízvuk, a sovietske lampy sa stanú najmódnejšie umelecké predmety.


    

Opakujte sovietsky štýl vo všetkých detailoch moderného bytu by nemal. Jednoduchosť a stručnosť situácie bude odrážať niekoľko charakteristických prvkov. V opačnom prípade izby budú dýchať múzeum, a nie pohodlie.

predsieň

Ak je podlaha parkety "rybie kosti", nechajte ju dokonca vyblednuté alebo popraskané na miestach, môže byť obnovená. Škrabanie bude oveľa lacnejšie ako nový náter. Steny sú omietnuté charakteristickými tapetami tej doby.

Módne čalúnenie starého kresla ho zmení nad rámec uznania, zdôrazní kontinuitu rodiny. Takéto veci sú veľmi dobre kombinované s moderným nábytkom. Bielený obrus je bielený a na neho sú umiestnené lakonické moderné jedlá.

V dynamickom eklektickom interiéri, výnimočnom art deco alebo novej klasike, bude prízvukom vintage koberec, no "Ikea" nedáva domu toľko energie. Babiččina vec bude klásť dôraz na škandinávsky štýl krajiny, zjemňuje interiér mestského podkrovia.

Kompletný štýl vzácnych porcelánových figurín, čajový set z továrne na porcelán Leningrad.

spálne

Dobrým zázemím pre starožitný nábytok je stena vyčistená od tehál a pokrytá špeciálnym lakom, s kolážou rodinných fotografií, moderných plagátov a zrkadla z kolekcie mojej babičky.

Na komore a nočnom stolíku aktualizujte vrstvu laku alebo ich natrite, rukoväte na zásuvkách a dverách sa zmenia na nové. Stará stena je premenená na šatník, odoberanie extra políc, výmena dverí a stavba vešiakov. Na posteľ je hodená posteľná bielizeň s ozdobou.


    

Zo sovietskeho koberca si dokážete predstaviť akýsi pódium, ktoré bude vyzerať zospodu. Motley nakrájané štvorčeky z rovnakého koberca budú plniť úlohu mysu pre stoličku, stoličku.

kuchyne

Vintage prvky sú najrelevantnejšie v kuchyni, kde sa vďaka nim objavuje pohodlie domova. Jednoduchý spôsob, ako zmeniť starý nábytok, domáce spotrebiče - repaint je v jasných farbách. Hlavná vec je zabezpečiť, aby farba ležala.

Drevené sovietsky stoličky zapadajú do interiéru maľovaním v bohatých farbách. Vyzerajú dobre v sprievode kuchyne, ak existuje niekoľko.


    

Starý príborník alebo stenový prvok je kompletne transformovaný výmenou lakovaných fasád za natretý alebo nalepený špeciálnym filmom, farebnou tapetou, zdobenou decoupage.

Zchátralé drevené stoličky sa prelepia alebo maľujú imitáciou patchworkovej techniky.

Hala / chodba

Mezaniny zo starej steny sú premenené na stoličku so zásuvkami na topánky. Štýl podporia tematické agitačné plagáty, sošky z kolekcie babičky niekde v blízkosti zrkadla, veľký fikus a jazyk testov vo vani.

Vo voľnom rohu položte štylizovaný vešiak s rohmi a na jeho nohu kufor s pamätnými nálepkami z čias ZSSR. Ak to rozmery chodby dovoľujú, organizujú tu nejaký druh múzea, ktorý zaberá steny so zástavkami a portrétmi vodcov a voľnú poličku - s pohármi pripomínajúcimi minulé športové záznamy.


    

kúpeľňa

Povinným atribútom retro-kúpeľne bude oválne písmo s nohami. Samozrejme, bez akrylu, medi alebo mosadze, so stacionárnou zavlažovacou nádobou.

Roztomilý a elegantný v tomto štýle malé štvorcové dlaždice, ktorá obklopuje len oblasť, kde je kontakt s vodou. Steny bez dlaždíc sú pokryté tapetou alebo imitujú slinokové murivo, klampiarske práce sú umelo starnuté.

Viac obytné a útulné tejto miestnosti bude vyzerať s objemným stropným lustrom, pravosť bude pridaná pomocou zrkadla v jednoduchom drevenom ráme, svetlé textílie a starožitnosti.


    

záver

Sovietsky priestor bol skôr uzavretý, čo ovplyvnilo estetiku všetkých kultúrnych trendov. Ale globálne myšlienky stále prenikali na umelcov, v tandeme s ich talentom dostal nový vývoj. ZSSR vyrábal dobrý nábytok, riad a keramiku. Mnohé modely možno rozpoznať ako umelecké diela, ich ergonómia bola veľmi premyslená.

Moderné interiéry s nečakanými antickými detailmi pracujú v duchu retro-futurizmu, sú zamerané na budúcnosť, ale zároveň sú to roztomilé citáty z minulosti. Ľahko dýchajú, žijú pohodlne vďaka kombinácii nových trendov a prvkov starého.


    

Sovietsky interiér bude zaujímavý pre tých, ktorí sú nostalgickí pre minulosť, alebo nechcú využívať vážne finančné prostriedky, vybavenie bytu.

Tento štýl odlišuje každú miestnosť od každodenného života, vyplňuje špecifického ducha krajiny, konkrétnej rodiny.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár