Dizajn spálne v Chruščove +75 foto príkladov

Dizajn spálne v Chruščove je niekedy ťažké zapadnúť do moderných štýlových konceptov. Domy boli postavené na typickom modeli bez architektonických excesov. „Boxy“ boli malé, stiesnené a navrhnuté tak, aby vyhovovali funkčnému minimu. Riadky týchto päťpodlažných budov rástli po daždi ako huby a byty boli navrhnuté na dočasné použitie. Éra výstavby Chruščova začala na konci 50. rokov minulého storočia a trvala takmer 30 rokov. Svoje osobitné meno dostali na počesť vtedajšieho generálneho tajomníka Ústredného výboru KSSS. Hlavné charakteristické vlastnosti Chruščov ocele sú zlé zvukové a tepelné izolácie. Uplynuli roky a skutočnosť, že sa plánovalo použiť viac ako tucet rokov, stojí už takmer pol storočia. Po páde ZSSR ceny bývania vzrástli natoľko, že to bolo považované za šťastie, že je vlastníkom aj typické, zastarané "box". Každý majiteľ domu v takomto zastaranom dome sa skôr alebo neskôr rozhodne prepracovať a opraviť. Pokúsme sa prísť na to, ako vybaviť malú spálňu, aby jej vlastnosti nezasahovali do jedného z moderných trendov dizajnu.

Typy izieb

Hoci stavba mala typický charakter, v priebehu 30 rokov vzniklo mnoho projektov, z ktorých každý bol nápadne odlišný od svojich predchodcov. Práca bola vykonaná na chybách, pričom sa zohľadnili želania národného spotrebiteľa. Medzi takzvanými seriálmi je šesť najobľúbenejších. Spálne v nich sa líšia veľkosťou, dispozíciou a umiestnením v byte v porovnaní s ostatnými izbami.


    

Plánovaním

Podľa plánovania spálne v Chruščove možno rozdeliť do dvoch typov:

 • Správny formulár. Zvyčajne ide o pravouhlé miestnosti;
 • Nepravidelný tvar. Tu sú architektonické "sofistikovanosť" pre každý vkus. Takéto spálne by mohli byť vo forme mnohorakých geometrických tvarov alebo mať výklenky, ktorých účel nikdy nikto neodhalil (boli častejšie používané ako sklady).

Aj majitelia pravouhlých spální musia čeliť ťažkostiam. Úzke priestory je ťažké usporiadať, pretože všetok nábytok je zvyčajne umiestnený pozdĺž jednej steny, zatiaľ čo druhý zostáva prázdny, aby nebránil priechodu. Výsledkom je, že časť oblasti, ktorá je tak veľmi nedostatočná, zostáva nevyužitá. Pravidlom je, že takéto predĺžené spálne môžu pojať len funkčné minimum: šatníková skriňa, posteľ a niekoľko nočných stolíkov. Na protiľahlej stene teraz môžete zavesiť TV s plochou obrazovkou, ktorá nebude jesť ďalšie metre. Ale častejšie je to veľmi zdobené, aby zavrelo prázdnotu, čo bude evidentné. Ideálny pre návrh takejto miestnosti je považovaný za štýl minimalizmu. Spravidla plocha spální v Chruščov domy nepresahuje 12 m2. V porovnaní s priestrannými štúdiami, tieto izby vyzerajú skôr ako kompaktná posteľ. Ale aj oni môžu byť rafinovaní a úplne odvodení „ducha“ štandardizácie. Majitelia jednoizbových bytov, ktoré sa zaoberajú prestavbou, často vyhradia ešte menej priestoru pre spálňu (cca 8m2). Takéto malé miestnosti sú výsledkom oddelenia veľmi pravouhlých miestností. „Rozdeliť“ ich nie je možné, preto sa ukáže, že majú dve miestnosti štvorcového tvaru. Bohužiaľ, okno v nich je len jedno a nie skutočnosť, že sa rozhodnú nechať ho tesne pod odpočívárňou. V tomto prípade budete musieť kompetentne pracovať na viacúrovňovom osvetlení, ktoré úplne nahradí prirodzené.

    

Podľa veľkosti

Vo veľkosti sú tri typy spální v Chruščove:

 • 12 m2 Široká posteľ, dve malé nočné stolíky a šatník na uloženie vecí zapadajú do takejto miestnosti. Ak chcete, aby sa zmestili „budoár“, je to veľmi zložité - toaletný stolík so zrkadlom a stoličkou alebo puf. K tomu budete musieť „obetovať“ jednu z nočných stolíkov alebo šatníkovú skriňu. Problém zmizne, ak jedna osoba spí v miestnosti a posteľ je pre neho dosť úzka.
 • 8-10 m2. V takýchto spálňach sú požiadavky na minimum nábytku ešte tvrdšie: jedno lôžko a toaletný stolík, pracovisko, dva nočné stolíky alebo úzka šatníková skriňa na výber. Prednosť sa dáva vnútornému objektu, v ktorom je veľká potreba.
 • 6 m2. m. V takých malých spálňach sa zmestí len manželská posteľ a nočný stolík. Pracovisko alebo toaletný stolík je nahradený špeciálne navrhnutým parapetom. Vhodnou voľbou pre takúto miestnosť by bola rozkladacia pohovka, ktorá sa v noci zmení na posteľ a vo dne, keď sa zmontuje, uvoľní viac miesta.

Ergonomickým riešením by bolo umiestniť rohovú vstavanú skriňu. Táto forma bude tento kus nábytku nenápadný. Vstavaný systém na strop ekonomicky likvidovať priestor.

    

Podľa miesta

Umiestnenie spálne je rozdelené do dvoch typov:

 • "Nezávislé" izby. Spravidla sa nachádzajú v dvoj- a trojizbových apartmánoch. Tieto spálne sa používajú len na určený účel;
 • Kombinované možnosti. Používajú sa v bytoch, ktoré "prežili" kompletnú prestavbu a demoláciu všetkých vnútorných priečok. Takto sa získava moderné štúdio Chruščov.

V druhom prípade je miestnosť rozdelená do zón nasledujúcimi spôsobmi:

 • Nábytok. Ideálny na tieto účely je vhodný cez stojan;
 • Priečky. Používajú sa „monumentálne“ aj mobilné štruktúry;
 • Rôzne dokončovacie materiály;
 • Farba alebo svetlo;
 • Improvizovaný "podstavec" na podlahe, na ktorej je postavená posteľ.

"Studio" možnosť sa neodporúča pre použitie v Chruščove, ak existuje niekoľko ľudí. V dôsledku toho sa slobodná „zóna“ pre jedného zmení na úplný nedostatok osobného priestoru pre všetkých ostatných členov domácnosti.

    

Interiérový dizajn a dizajn

Než začnete s opravou a návrhom priestorov, je potrebné určiť štýl. Pre každý smer sa vyznačujú určitými materiálmi. V malej spálni organicky vyzerá minimalizmus, škandinávsky a priemyselný štýl. V niektorých prípadoch, použiť viac "ušľachtilý" variácie druhej - podkrovie. Pre minimalizmus sa vyznačuje používaním drahých prírodných materiálov. Oprava v tomto štýle rozpočtu nebude fungovať. Vo výzdobe prevláda kameň, kov, svetlo alebo tmavé drevo. Farebná schéma je zvolená z pokojných, neutrálnych tónov: biela, čierna, sivá. Škandinávsky štýl používa kombináciu modrej, zelenej a modrej. Jednoduchosť dekorácie je kompenzovaná niekoľkými, ale štýlovými dekormi. Podkrovie preferuje nespracované povrchy. Stena s obnaženým murivom sa stala charakteristickým znakom štýlu. Používa tiež jednoduchý nábytok a minimálny dekor, čo umožňuje racionálne umiestniť akcenty.


    

steny

V malých spálňach sú steny obyčajne zdobené prakticky a jednoducho:

 • Prilepené s tapetou. V tomto prípade je povolené používať iba monochromatické farby so svetlými, obskurnými vzormi (biele kvety na mäkkej broskyni). Vertikálne pruhy, veľké výtlačky a svetlé odtiene spadajú pod tabu.
 • Maľovať. Najväčšia možnosť rozpočtu. Používa sa, ak sú Chruščovove steny dokonale hladké a nemajú žiadne viditeľné chyby, čo je pomerne zriedkavé. Obyčajné steny budú dobrým podkladom pre umiestnenie pôvodného interiéru.
 • Kombinované možnosti. Relevantné v prípadoch, keď vlastníci chcú oživiť situáciu bez váženia. Akcentová stena (nad hlavou postele) je zvyčajne pokrytá tapetou, imitáciou prírodného materiálu a zvyšok je natretý.

Stále existuje niekoľko typov povrchových úprav, ktoré sa neodporúčajú na použitie v malých spálňach: sadrokartónové dosky, porcelánové kameniny, PFH panely, drevené obklady, korkové podlahy.

    

Paul

Pre dokončenie podlahy pomocou nasledujúcich materiálov:

 • Linoleum. Vzťahuje sa na možnosti rozpočtu. Vrstvený materiál môže byť vlastnými rukami bez účasti špecialistov.
 • Koberce. Rozmarný v starostlivosti, pretože zbiera prach.
 • Drevená doska. Má priemernú cenu a je vhodný len pre špecifické rozhodnutie štýlu.
 • Laminátové podlahy. Niektoré druhy materiálu (kancelárske) vydržia ťažké bremená.
 • Porcelánový kameninový tovar. Ťažký materiál. Skvelá kombinácia kvality a ceny.
 • Keramická dlažba. Je ťažké, aby sa zmestili do interiéru spálne, pretože materiál spôsobuje trvalé asociácie s kuchyňou a kúpeľňou.

Farba podlahy je zvolená neutrálne bez jasných akcentov. K drahým variantom sú samonivelačné podlahy. Dobre sa hodia na akýkoľvek základ, sú odolné voči nárazom, trvanlivé a poskytujú hladký a hladký povrch. To môže byť matný alebo lesklý podľa vášho výberu.

    

strop

Pre návrh stropného priestoru s použitím nasledujúcich materiálov:

 • Dekoratívne omietky. Je relatívne lacná a umožňuje simulovať akúkoľvek zložitosť textúry.
 • Maľovať. Zastaraná, ale praktická možnosť. Raz za pár rokov bude potrebné tento povlak zmeniť v dôsledku vyblednutia a praskania.
 • Stropná dlažba. Aby sa materiál používal dlhší čas, dávajte prednosť injektovanému alebo extrudovanému typu. Životnosť najlacnejšieho „razenia“ nebude dlhšia ako 5 rokov.
 • Sadrokartónové konštrukcie a zavesený strop. Pre spálne v Chruščove sú zriedka používané, pretože jedia extra centimetre, čo je pri nízkych stropoch neprípustné.

osvetlenie

Výber osvetlenia v spálni nie je len vizuálnym rozširovaním priestoru, ale aj vytváraním tepla a pohodlia. Zdroje svetla okrem miestnych (funkčných oblastí) by mali poskytovať viacúrovňové. Vzhľadom k tomu, že výška miestností je malá, v stropnom osvetlení je potrebné dávať prednosť puzdru svietidla (podobné plochému lustru). Vizuálne "vytiahnite" miestnosť pomôže sviečky na stenách, ktoré budú svietiť vertikálne. Žlté a teplé spektrum je lepšie pre odpočinok. Umiestnenie zdrojov by malo byť zabezpečené tak, aby bolo "výhodné" použiť štýl dokončenia miestnosti (tapety, dekoratívne prvky, štuky atď.). Originálne riešenia sú smerové stropné svietidlá teplého svetla, umiestnené nad oknom. Použitie stojanových svietidiel v malej miestnosti sa neodporúča, aby sa nezakrylo viac priestoru. Sú úplne nahradené svietnikom alebo lampou na nočnom stolíku. V závislosti od spôsobu života majiteľov je možné inštalovať spodný (nočný) rad osvetlenia podlahy alebo postele pomocou LED. V miestnosti s chýbajúcim oknom je umiestniť hornú lampu s nastaviteľnou intenzitou, pretože bude hlavným zdrojom svetla počas dňa.

Nábytok a dekoračné predmety

Pred výberom vybavenia izby je potrebné zosúladiť Vaše potreby s vybavením izieb. Prirodzene, posteľ, skrinky a šatník by mali zodpovedať zvolenému štýlu. Pri výbere situácie sa riadia jej rozmermi a vzhľadom. V minimalizme používajte predmety s rovnými čiarami a ostrými rohmi. Ich farebná škála je relatívne "chudobná" v neutrálnych farbách. Loft nerozpoznáva jasné obmedzenia vo forme alebo farbe. Hlavná vec je, že nábytok je v súlade s výzdobou miestnosti. Škandinávsky štýl preferuje ľahké drevo a textílie v bielych a modrých farbách.

    

Posteľ

V izbách s rozlohou viac ako 9 metrov štvorcových je celkom jednoduché umiestniť manželskú posteľ. V štandardnom usporiadaní je priestor ponechaný pod jednou zo stien a posteľ je umiestnená tak, aby zostal široký priechod. Skutočný dar pre majiteľov je správna forma miestnosti. Nie je problém s usporiadaním nábytku v obdĺžnikovej alebo štvorcovej miestnosti. Pre miestnosti neštandardných foriem je zvolená špeciálna situácia, niekedy aj na objednávku, takže ani jeden centimeter by nemal spadnúť do „zbytočnej“ zóny a byť stratený. Spálne sú menšie ako 9 metrov štvorcových. m priestranná posteľ je ťažké zmestiť. Ak je miestnosť určená pre dieťa alebo tínedžera, tak aj dve domácnosti sa zmestia na poschodovú posteľ, ktorá zaberá minimálny priestor a šetrí miesto. Bohužiaľ, táto praktická možnosť je vhodná len pre detské izby a je úplne nevhodná pre pár, ktorý nechcú schúliť sa v oddelených lôžkach. V tomto prípade stojí za to premýšľať o multifunkčnom nábytku. Skladacia pohovka zachráni situáciu.

V malých miestnostiach sa hodia okrúhle postele, ich strih rohov voľný priestor. Ak je posteľ tiež biela, potom táto možnosť pridá "vzdušnosť" do spálne.

skrine

Relatívne priestranné izby sú vybavené veľkými šatníkovými skriňami alebo vstavanými skriňami. Ekonomickou možnosťou by bol rohový nábytok, ktorý vyzerá krásne a nezasahuje. Pre malé miestnosti používajte otvorené skladovacie systémy. Racky alebo séria nástenných políc najčastejšie hrajú svoju úlohu. Hlavnou výhodou tejto metódy organizácie je ich schopnosť „vyložiť“ priestor. Samozrejme, že celá šatníková skriňa na tieto police nebude fungovať, ale bude okrem hlavnej skrine, ktorá sa nachádza v obývacej izbe.

Obrubníky a komody

V malých spálňach sa tieto interiérové ​​objekty stávajú luxusom. Je pre nich takmer nemožné vytvoriť pre ne priestor, ktorý je nepohodlný, pretože nie je miesto, kde by sa skrývali „malé veci“. Parapet je znovu vydaný pod stolom a pod ním usporiadajú úzky priestor na uloženie hrebeňov a kozmetiky, ktorý nahradí komodu. Vo väčších miestnostiach sa vzdávajú symetrie a inštalujú len jeden nočný stolík. Uvoľnený priestor, ktorý bol určený druhý, sa používa na umiestnenie širokej komody so zrkadlom a mäkkým pufom. Mimochodom, symetrické umiestnenie nábytku sa používa len v klasických štýloch. Tri moderné oblasti, ktoré sú vybrané pre spálne v Chruščove, pokojne odkazuje na nepárové prvky v dizajne miestnosti.


    

výzdoba

Spálne sa neodporúča preťažovať dekoratívnymi prvkami. Miestnosť určená na rekreáciu by nemala byť ako špajza s vázami, figúrkami a suvenírmi. Loft-štýl nástenné dekorácie je už považovaný za hlavnú časť interiéru. Je doplnená tematickými maľbami alebo plagátmi. V minimalizme používajte iba prázdne vázy jednoduchých tvarov, nástenných svietnikov alebo koláž (triptych) s obrazom pokojnej krajiny. V škandinávskom štýle vyberte zvieracie kože na podlahe, národný ornament severných národov v textíliách alebo panorámach so zimnou prírodou. Každý štýl je oživený dvojicou izbových rastlín vo vysokých nádobách, ktoré sú umiestnené priamo na podlahe. Parapet na tieto účely sa nepoužíva, pretože to môže obmedziť tok prirodzeného svetla do spálne.

    

Tipy na zlepšenie domova

Ak chcete ušetriť miesto pri vytváraní spálne v Chruščove, použite tieto triky:

 • Mobilný úložný priestor. Malé, elegantné boxy sú umiestnené v rohu v miernom neporiadku. Toto štýlové riešenie sa používa vo všetkých typoch priestorov.
 • V blízkosti okna sa nachádza pracovný priestor. Parapet sa transformuje na úzku dosku, kde je umiestnené funkčné minimum.
 • Nočné stolíky nahrádzajú vysoké (až po strop) úzke regály na oboch stranách postele. Vo farebnej schéme dávajú prednosť svetlým odtieňom, aby neznižovali priestor.
 • Podobná skladovacia plocha je usporiadaná nad hlavou lôžka. Pre tieto účely si vyberte úzke police, ktoré nebudú visieť nad spaním.
 • Ak je lôžko umiestnené na podstavci, potom je tento dekoračný prvok naplnený zásuvkami.

Skutočný spôsob, ako zvýšiť priestor, je použitie len svetlých farieb v dizajne s párom kontrastných akcentov, ktoré upozornia na seba a mierne neosobné na zvyšok situácie, čím mu umožnia „dýchať“.

    

záver

Hoci Chruščov a postavený ako dočasné bývanie, ich prevádzka bola oneskorená na mnoho rokov a zrejme to nie je rekord. Dokonca aj starý „box“ môže byť transformovaný nad rámec uznania. Moderné dizajnové riešenia vám umožnia vybaviť akúkoľvek miestnosť v súlade s najnovšími módnymi trendmi. Urobte si pár trikov, vytvorte projekt prestavby a opravy a vaša spálňa dostane šancu na druhý život.

    

Zanechajte Svoj Komentár