Čokoládová farba v interiéri +75 foto nápadov

Za čokoládu ďakujeme ľuďom Južnej Ameriky. Z kakaových bôbov urobili studený nápoj s názvom „horká voda“. V aztéckom jazyku znel názov stručne „Chocoatl“ alebo „Chocolatl“. Stále používame upravenú verziu tohto slova: jeho význam zostáva nezmenený. Mleté kakaové bôby sa zmiešali s vodou s pridaním chilli papričiek a aromatických bylín. Nápoj bol mnohokrát nalievaný z nádoby do nádoby, takže získal charakteristickú penu, ktorá bola považovaná za najcennejšiu. Čo sa týka chuti, Chocoatl nebol moc ako moderná čokoláda. Počas rituálov pili horkú vodu. Šamani s jeho pomocou sa snažili dosiahnuť stav transu. Veľkoryso ponúkol Chocoatl a budúcu obeť - ústredný charakter krvavého obradu. Pre Európu, prvá čokoláda bola objavená Christopher Columbus, ten, ktorý zmiatol Južnú Ameriku s Indiou. Spolu so zemiakmi, paradajkami a tabakovými listami priniesol na palubu loď a kakaové bôby. Avšak zámocké semená nešťastných cestovateľov nezaujímali nikoho na súde a objavenie čokolády v Starom svete bolo odložené na takmer sto rokov.

Druhým "figurantom" prípadu kakaových bôbov sa stal Španiel Hernan Cortes. Vyrezal Aztékov a obrátil svoju civilizáciu na ruiny. Dobyvateľ na prvom mieste odniesol zlato od miestneho, keď skončil, začal sa zaujímať o menej brilantné bohatstvo. Aztékovia nemali peniaze, ale boli tam ich náprotivky - kakaové bôby. Španielsky Hidalgo ochutnal jemné línie Chocoatlovej chuti a ocenil jeho povzbudzujúci účinok. Semená kakaových stromov boli odvezené späť do Európy. Cortes bol obchodníkom v jeho srdci, preto predstavil svoj tovar na dvore španielskeho panovníka v najlepších tradíciách „predajnej“ reklamy. Čokoláda mala nebývalý úspech. Cortes je opäť obohatený. Nápoj začali piť vo všetkých zariadeniach na výrobu obilnín, v ktorých išla vysoká spoločnosť. Chocoatl nebol k dispozícii pre obyčajných smrteľníkov kvôli vzteklým nákladom na suroviny: za sto obilnín dali jedného otroka.

Potom recept nápoja získali mnísi, ktorí ho vylepšili a priblížili k tejto verzii čokolády, ktorú teraz pijú v kaviarňach. Pepper bol odstránený z kompozície, bol nahradený medom a pridanými orechmi, vanilkou a škoricou. A aby sa potpourri lepšie premiešali, nápoj sa začal ohrievať. Horúca čokoláda bola občas chutnejšia. Formulácia zo Španielska migrovala do Rakúska, Francúzska, Talianska. Posledný nápoj odovzdaný do Anglicka. Od roku 1620, námorné komerčné "klíčenie" - spoločnosť West Indies založila dopravu a predaj "falšovaných" kakaových bôbov z Južnej Ameriky a výrobok sa stal dostupným pre každého. Potom bol vynájdený hydraulický lis, prvý "stroj" na hromadnú výrobu čokoládovej dosky, ktorý bol predaný za cenu rovnajúcu sa cene 500 kg zlata. Po delikatese sa začala vyrábať v každej krajine. Takto čokoláda zachytila ​​srdcia sladkých zubov po celom svete.

Zaujímavé je, že semená kakaovníka v jeho surovej forme majú veľmi nevzhľadný sivastý odtieň, ktorý je úplne na rozdiel od luxusných tónov pochúťky z neho. Čokoláda je považovaná za ušľachtilejší, hlboký odtieň hnedej. Hoci sladkosť môže mať veľa tónov, podľa mena často znamená klasickú farbu čiernych (odrodových) dlaždíc bez mlieka. Odtieň sa stal módnym v minulom storočí, začal byť používaný najprv v oblečení, a potom v interiéri domov a mestských bytov. Moderné štýly zdvihol myšlienku a začal biť rysy tónu v rôznych kombináciách. Čokoládová farba v interiéri je ideálna pre dekorácie, akcentačné zóny a pozadie. Jeho luxusné bohaté odtiene sa vyznačujú nenápadnou hĺbkou a prirodzenou eleganciou, ktorá bola tiež súčasťou Chocoatlu. Pozrime sa podrobnejšie o vlastnostiach tejto farby a možnostiach jej použitia v interiéri domu.

Charakteristická farba a jeho psychologické vnímanie

Každý pozná výraz „život v čokoláde“, ktorý je vo všetkých ohľadoch plne vybavený, aby našiel svoje osobné šťastie. Nikto by si pred polstoročím nepomyslel, že táto frazeologická jednotka by sa doslovne interpretovala: žiť v „sladkom“ interiéri. Prečo si mnohí ľudia vyberajú túto farbu na výzdobu svojich bytov? Ukazuje sa, že čokoláda, rovnako ako mnoho odtieňov hnedej, má špeciálnu „mágiu“, magnetickú príťažlivosť, ktorá očarí a hypnotizuje človeka. Vo výzdobe a výzdobe miestnosti, ktorá je zdobená „sladkými“ motívmi, je ľahké relaxovať, pozitívne naladiť, mať pokojný, úprimný rozhovor, odhodiť nahromadenú záťaž každodenných problémov. Čokoládová farba sa označuje ako upokojujúce, neutrálne odtiene. Je uprednostňovaný konzervatívcami v duši, ktorí nepotrebujú svetlé, svetlé inovácie a šokujúce. Títo ľudia sú si istí svojimi schopnosťami a poznajú svoju hodnotu. Nemusia sa ponáhľať po móde, aby držali krok s dobou, alebo sa ponáhľali do bazéna s hlavou, aby sa dosiahli želané. Čokoláda je farbou etablovaných ľudí, možno povedať, že ide o „stavový tón“. Avšak, nemyslite si, že tón je vhodný len pre interiéry bytov, kde ľudia žijú vo veku. Spolu s nezmyselnými odtieňmi (oranžová, ružová, mäta, vápno, tyrkysová) sa čokoláda otvorí na druhej strane ako ultrafialová a aktívna farba. Je to, ako keby odhodil predpokladaný význam seba samého a prešiel od elegancie k miernej frivolite. To je hlavnou črtou čokoládovej farby: jej úloha v interiéri závisí od celkového štýlového obrazu a tónovej palety dekoru, odtieňa kombi a chameleónu.


    

Hlavné výhody a nevýhody

Rovnako ako každý iný odtieň, čokoláda má svoje výhody a nevýhody pri použití v interiéri. Medzi hlavné výhody farieb patrí:

  • Schopnosť "nie paliť". Ak je interiér mierne „namočený“ so sladkosťou, zachová si svoju čerstvosť už mnoho rokov. Móda sa zmení, čas bude trvať a situácia zostane relevantná.
  • Veková univerzálnosť. Čokoláda si vyberá mladšiu generáciu aj starších ľudí.
  • Príjemné asociácie s dezertmi a "sladkým" životom. Výroba najviac "šťastných" hormónov (serotonín) čokoládových stien, záclon alebo pohovky rozhodne nevyvoláva, rovnako ako dlaždice pochúťky, ale podvedomé paralely s ním sa bude konať.
  • Dominantnosť v akejkoľvek kombinácii.

Medzi niekoľkými nevýhodami farby je možné poznamenať:

  • Nie je vhodný na chudnutie. Podivné zvuky, ale podprahové združenia s dezerty môžu hrať trik s tými, ktorí sú na diéte. Obmedzenia potravín sú zvyčajne spojené s podráždenosťou a miestnosť s čokoládou nenápadne stimuluje chuť k jedlu a zároveň agresiu.
  • V malých miestnostiach je výskyt farieb neprijateľný. Bude miestnosť ešte menšia.
    Pri správnom používaní čokoládových odtieňov sú bez chýb.

    

Čo kombinovať

Ako bolo uvedené vyššie, čokoláda sa pripisuje univerzálnym kvetom, ktoré možno kombinovať s takmer ľubovoľnou možnosťou. Často sa zamieňa s hnedou - najbližšou spektrálnou relatívnou, ale odtiene sú odlišné. Toto je obzvlášť viditeľné v kombinácii. Tradičná hnedá nemá tak bohatý tonálny rozsah a hĺbku. Kombinácie čokolády a bielej majú mierny osviežujúci účinok. Všetky svetlé odtiene obmedzujú dominantné farby a umožňujú nájsť rovnováhu v palete. Tyrkysovo-čokoládová „výplň“ miestnosti vyzerá skvele na pozadí bielych tapiet. Harmonizuje „sladkú“ farbu s broskyňou, ružovou, modrou, olivovou, fialovou a čerstvou (mäta, tyrkysová) odtieňmi zelenej. Dobrý vzťah sa vyvíja v tónoch s inými príbuznými hnedej: piesok, orech, gaštan, zlato. Interiéry z béžovej čokolády sú kombinované so snehovo bielym povrchom. V priestranných apartmánoch (nad 25 m2) vytvárajú rôzne „prepady“ povrchov jedinečný komfort, ktorý je niekedy ťažké dosiahnuť vďaka veľkej ploche miestnosti.

Ak chcete vizuálne posúdiť zásluhy farieb, skúste sa uchýliť k porovnaniam. Béžovo-hnedý interiér bude vyzerať oveľa chudobnejšie. Pridajte trochu tieňa mliečnych obkladačiek a farba bude hrať s novou silou. Dizajn miestnosti v bielych a hnedých odtieňoch sa bude zdať nudný. Bude to dojem, že v byte žijú vážni ľudia, bez predstavivosti. Pridajte k palete "sladké" odtiene a bude tam chuť, mierna neplech. Tyrkysovo hnedý interiér s pretiahnutím možno pripísať elegantným, ale nie módnym riešeniam. Ale čokoládové modulácie v kombinácii s jasným „susedom“ pomôžu vytvoriť luxusnú atmosféru.

    

Steny, podlahy, strop alebo nábytok?

Ktoré časti miestnosti by mali byť zdobené v odtieňoch čokolády? Stropy sú zdobené v tmavom pásme len v miestnostiach, ktoré sa môžu pochváliť extra metrami. Ak je miestnosť malá, potom jedinou výnimkou môže byť svetlý odtieň mliečnej čokolády. Steny sú natreté alebo potiahnuté tapetou s „sladkými“ motívmi, ale nábytok na podobnom pozadí musí byť buď pastelový alebo s chladnými odtieňmi (tyrkysová, modrá, modrá). Dekor bude vyzerať originálny olivový, svetložltý a víno vo farbe proti tmavej čokoláde "box" priestrannej miestnosti. Pre stiesnené priestory je dôležité použitie svetlého a „nezbedného“ nábytku. Jeho čalúnenie môže byť vyrobené z textilu s tyrkysovými, oranžovými, ružovými pruhmi na tmavom čokoládovom pozadí. Podlahy v tradičných verziách sú pokryté laminátom, linoleom alebo drevenou podlahou v hnedej, šedej, čiernej farbe. Ak chcete, aby náter vyzeral elegantnejšie a bohatšie, použite bohatý odtieň čokolády so zlatým postriekaním. Najlepšie je implementovať tonálne riešenie na hladký, lesklý povrch samonivelačnej podlahy. Pozoruhodným doplnkom ateliéru alebo kombinovanej izby bude dekorácia priečok alebo iných zónových prvkov s čokoládovými motívmi.

    

Skutočným riešením pre jednoizbové apartmány a štúdiá bude interiérový dizajn v rámci tej istej palety. V rôznych zónach sa hrá odlišne a vytvára sa jeden obraz pozostávajúci z prvkov, ktoré nemajú individualitu.


    

Aké štýly sa používajú

V modernej čokoláde je považovaný za jeden z farebných "pilierov" štýlu. Používa sa v miestnostiach akéhokoľvek typu v rôznych variantoch. Účinne na tmavom pozadí vyzerá ozdobený kvetinový ornament, ktorý je tak rád klasiky. Recepcia sa používa nielen v tapetách, ale aj v textilných závesoch, obrusoch a čalúnení nábytku. Táto farba vám umožní dosiahnuť efekt veľmi "ťažkého" luxusu, ktorý sa stal charakteristickým znakom smeru. Miloval odtiene čokolády a moderných štýlov. Stena muriva alebo bridlice v tejto farbe vyzerá skvele v kombinácii so zvyškom priemyselného loftu. Secesia, ktorá svojou eleganciou zaujme, široko využíva drevo čokoládových odtieňov na vytvorenie interiéru pre fajnšmekrov krásy. Mierne menej farieb sa používa v high-tech, ako to fungovalo dobre v tandeme so značkou "tech" tón - šedá. V mnohých autorských projektoch pre luxusné apartmány sa odohrávajú odtiene čokolády. V kombinácii s rôznymi povrchovými textúrami vzniká jedinečný efekt „truffle box“, kde každý prvok prináša asociácie dezertov a stáva sa vizuálne „chutným“.


    

Interiérové ​​prvky

Každá izba v dome vykonáva špecifické funkcie. Farebné riešenie by malo zdôrazniť účel miestnosti av žiadnom prípade mu nebráni v plnení jej hlavných úloh. Pri zdobení rôznych miestností bude mať „sladký“ interiér svoje vlastné nuansy, ktoré sa musia zohľadniť aj vo fáze vývoja projektového projektu. Možno, že hlavným plusom čokoládovej farby je, že je považovaný za prirodzený pre niektoré druhy dreva, takže to nebude tak ťažké vybrať materiály.


    

Obývacia izba

V obývacej izbe je povolené „neplechu“ v odtieňoch, hra farebných kombinácií. Napríklad oblasť čítania môže byť orámovaná tmavými čokoládovými tónmi. Čo by mohlo byť lepšie pre relaxačnú dovolenku za knihou v pokojnej atmosfére? Čokoládový nábytok s prvkami olivovej, oranžovej, tyrkysovej dekorácie vyzerá dobre na „mliečnom“ pozadí. Ak sú steny haly zdobené v tmavých farbách, potom použite pohovky, kreslá s mäkkým, svetlým čalúnením. Obyčajné textílie vhodné na vytvorenie prísnych interiérov. Ak chcete pridať "cherry" na torte, potom si prvok neobvyklého tvaru. Môže to byť napríklad „dutá“ vnútorná stolička, sada knižných políc a „vlnitý“ gauč medzi nimi, sklopná polica pozostávajúca zo sústredných kruhov.


    

spálne

V spálni nepoužívajte tmavé čokoládové tóny. Môžu byť zdobené len akcentovou stenou v čele postele, ale je lepšie ju zriediť ozdobou alebo malým vzorom. Možno ho zopakovať na leptanom skle fasády skrine. V spálni by mala byť útulná, uvoľnená atmosféra. Môžete ho vytvoriť pomocou kombinácie rôznych odtieňov farieb na mäkkých, hodvábnych povrchoch. Výsledkom je viacvrstvový hĺbkový efekt, ktorý vyvoláva túžbu „zvinúť sa a utopiť sa“. Takáto atmosféra bude znamenať odpočinok a dobrý spánok.


    

kuchyne

V kuchyni sa odporúča uchýliť sa k „dezertnej“ farbe, či už v nábytku alebo vo výzdobe miestnosti. Na pozadí šedých, béžových, bielych stien vyzerá čokoládová súprava veľmi pevná. Svetlá sada kuchynského nábytku bude vyzerať štýlovo v kombinácii s bohatou "sladkou" úpravou. Ak chcete pridať "chuť" do miestnosti, použite obrázky alebo koláže s fotografiami pečiva a šálok kávy. Motívy sú relevantné pre kuchyňu a budú vyzerať organicky vo svojom interiéri. Akcentová zóna môže byť vyrobená z bohatej zlatej a zlatej zástery. Hlavnou vecou je nepreháňať ho dominantným tieňom, aby ste nemali pocit klonovania.


    

kúpeľňa

V typických apartmánoch sú kúpeľne zvyčajne malé. Ak chcete správne poraziť farebnú schému priestorov takejto oblasti, musíte starostlivo "dávať" tmavé odtiene. Odporúča sa používať len v akcentoch: skrinky, sprchové závesy, koberce alebo skrinky pod umývadlami. Elegantne vyzerá dlažba, položená v mozaikovej metóde. Odtiene čokoládovej farby sú kombinované na lesklých povrchoch, ktoré účinne „pretekajú“ v lúčoch umelej farby. Ak chcete vizuálne rozšíriť priestor, použite svetlý povrch s tmavými horizontálnymi pruhmi.


    

Vstupná hala

V chodbe sa čokoládová farba zvyčajne používa na fasádach skríň a dverných súprav. Toto riešenie vyzerá dobre na pozadí mäkkej „krémovej“ povrchovej úpravy. Chodby sú zvyčajne dlhé a úzke. Pre zvýšenie ich šírky pridajte na podlahu béžové tóny, biely na strope a horizontálne pruhy alebo čokoládovo-farebnú ozdobu vo svetlej tapete na stenách. Na priestrannejších chodbách je povolené použitie kontrastnej kombinácie snehobielych a tmavých tónov „sladkej“ farby. Svetlo tvorí sokle, čalúnenie dverí a delenie, dekoratívne prvky. Tmavá čokoláda vytvára hladké povrchy stien.


    

záver

Čokoláda - hlavná inšpirácia pre farbu, má bohatú históriu, zahalenú tajomstvom a legendami. Ťažká cesta, ktorou dezert prešiel, bola plná dobrodružstiev, v najlepších tradíciách rovnomenného literárneho žánru. Čokoláda má veľmi špecifickú chuť. Je úžasné, ako sa v podstate horká zložka mohla stať kráľom vo svete cukroviniek. Možno sa táto excentricita a kontrast odrážajú v hlbokých odtieňoch farby. Nech je to akokoľvek, čokoládový tón ukázal, že je nadčasový, premenlivý spôsob, ako ho vytlačiť z vnútra domov. Dizajnéri ho začali biť inak, ale nemohli úplne odmietnuť. Možno je to kúzlo čokoládovej farby.

    

Zanechajte Svoj Komentár