Typy a metódy natierania stien v interiéri +75 fotografií

Medzi prvé príklady nástenných malieb patrí neolitické skalné umenie. Aj keď človek vedie primitívny spôsob života, snažil sa nielen zachytiť to, čo videl v okolí, ale urobiť z týchto obrázkov aj ozdobu domova. Každý vzor bol založený len na štyroch farbách, ktorých pigmenty mohli byť získané jednoduchým spracovaním prírodných materiálov. Oni väčšinou líčil lov, pretože tento proces obsadil leví podiel času primitívneho človeka a stal sa zmyslom jeho života. Tam sú tiež nádherné exempláre skorého abstrakcie: náhodne umiestnené ruky na oblúkoch a stenách, vytvorenie jedinej umeleckej kompozície. Osoba sa zlepšila a spolu s ňou sa vyvinula zručnosť zoznamu. Staroveký Egypt sa stal skutočnou „kolískou“ tejto umeleckej formy. Fresky boli realizované spôsobom lakonicizmu, ktorý bol kompenzovaný monumentálnosťou nimi zdobených stavieb. Egypťania boli pracovití a dôstojní ľudia. Tajomstvo skladieb pre maľovanie a základy tejto vedy boli starostlivo uchovávané a odovzdané budúcim generáciám. Ústredná postava nástenných malieb sa v jeho háve stala človekom alebo božstvom. Tie boli odlíšené od obyčajných smrteľníkov hlavami zvierat a náčiním, ktoré pomohlo splniť ich poslanie (perie Maat, Anubis tyč s kožou psa).

Hlavným motívom maľovania stien bol vzťah medzi bohmi a ľuďmi, ako aj bitky. Domácnosť života nezapadala do vznešeného spôsobu kreslenia starých Egypťanov. Ak je zobrazený, je to len na rituálne účely. V starovekom Ríme a Grécku začali vytvárať svetskejšie obrazy. Božstvá mali úplne ľudský vzhľad, život sa uvádzal častejšie. Boli tu basreliéfy, ktoré kombinovali maľbu a sochárstvo. Nástenné maľby v interiéri sa začali objavovať čoraz častejšie v domácnostiach bohatých občanov. Zároveň sa začali používať značky, ktoré označovali prototypy moderných kaviarní a iných verejných miest. V stredoveku sa začala rozvíjať cirkevná maľba. Interiér chrámov a katedrál zaujal svojou veľkosťou a detailmi. V súčasnej dobe dekoratívne maľované steny nie sú tak často zdobia interiéry izieb v obyčajných bytoch. Tento trend vznikol po objavení sa fotografickej tlače, ktorá umožnila vytváranie tapiet s ľubovoľnými obrázkami. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že s takýmto exkluzívnym interiérovým riešením sa dokáže vyrovnať len profesionál a to bude nevyhnutne znamenať dodatočné výdavky. V skutočnosti, dokonca aj začínajúci dizajnér môže samostatne zvládnuť základy tohto typu umenia. V extrémnych prípadoch existujú šablóny, ktoré značne uľahčia prácu. Poďme sa pokúsiť pochopiť zložitosti procesu a vybrať najlepšiu techniku ​​pre začiatočníka.

Technológia a vlastnosti nástennej maľby v interiéri

S pomocou moderných technológií sa ľudia naučili napodobňovať mnoho drahých materiálov a nahradiť časovo náročnú manuálnu prácu rýchlym procesom vykonávaným strojmi. Dekor sa obyčajne javí ako typický, opečiatkovaný. Aby nedošlo k podobnému dizajnu v dome suseda, veľa nástenné dekorácie v dome vytvoriť vlastné ruky. Samozrejme, že tento proces bude trvať určitý čas a bude vyžadovať určité finančné a pracovné náklady, ale interiér bude jedinečný, autor. To znamená, že medzi stovkami izieb so štandardným dekorom sa váš domov stane neobvyklým ostrovom originality. Umelecký zoznam sa používa v každej miestnosti, je univerzálny. Keďže neexistuje žiadna hranica ľudskej fantázie, táto metóda tiež otvára nekonečné možnosti pre tvorcu. Kresba kvalitatívne vyzerá prirodzene a objemovo. S ním môžete "prehrať" nesprávnu geometriu miestnosti. So správnym výberom farieb môže obraz vizuálne rozšíriť priestor. Obmedzenia veľkosti a štylistického rozhodnutia určujú len vás. Prirodzene, tento prvok sa stane centrom dekorácie, takže žiadny hack nebude tolerovať žiadny interiér. Je však dôležité, aby sa toto opatrenie dodržalo, a to aj v takomto krásnom dekore. Najlepšia voľba je dizajn len jednej, prízvuk steny v miestnosti. Jeho povrch pred prácou musí byť riadne pripravený.

Príprava steny pre interiérové ​​maľovanie

Prípravná fáza povrchu je tradične rozdelená do niekoľkých krokov:

 • Odstráňte starú poťahovú vrstvu;
 • Chyby upchávania a vyrovnávania. Odmasťovanie a omietanie;
 • Základný náter po vyschnutí povrchu. Táto vrstva poskytne dobrú priľnavosť medzi farbami a stenou;
 • Konečné vyrovnanie s tmelom a nanesenie ďalšieho náteru.

Po vysušení steny bude pripravený na maľovanie.

Na spevnenie vrstvy omietky sa odporúča použiť výstužnú sieťovinu.

Farby na maľovanie stien v interiéri

Pri maľovaní stien používajte niekoľko typov farieb, z ktorých každá má špeciálne zloženie, čo spôsobuje vlastnosti látky. Preč sú dni, kedy umelci nezávisle vyzdvihli a zmiešali pigmenty a recepty boli starostlivo chránené pred zásahmi konkurentov zo sveta umenia. Na maľovanie sa používajú nasledujúce typy farieb:

 • Olej, kde spojivo - ľanový olej, olej. Postupné miznutie do minulosti, keďže práca s nimi bude vyžadovať určité zručnosti. Technológia ich miešania tiež nie je vhodná pre každého. Na povrchu bude olej „žiť“ menej ako moderné náprotivky. Dôvodom sú vápenaté a alkalické soli, ktoré sú obsiahnuté v materiáli stien. Časom rozpadajú olej. Farby sa nepáči tmavým miestnostiam a rýchlo sa žltnú bez svetla, ale dobre sa hodia na drevené povrchy. Hlavnou výhodou oleja je dlhé sušenie. Keďže sa tento proces rozprestiera niekoľko dní, umelec môže v prípade potreby vykonať úpravy výkresu.
 • Tempera (spojivo - emulzia). Náterové hmoty sušia pomerne rýchlo a niekoľko vrstiev umožňuje vytvoriť efekt objemovej kompozície. Tempera sa odporúča zakryť lakom na vrchole, pre hlboké odtiene. Ten, mimochodom, po vysušení mierne zosvetliť.
 • Akryl (spojivo - akrylová živica). Moderný materiál, ktorý je populárny. Farby rýchlo schnú, neobsahujú toxické látky v kompozícii a na povrchu vytvárajú trvanlivý film. Je podobný plastovému ochrannému "šupke". Akryl sa nebojí svetla alebo nedostatku. Ak je farba kvalita, obraz bude žiť najmenej 10-15 rokov. Okrem obvyklých formulácií s použitím fluorescenčných fluorescenčných aditív. Tiež vyrábať perly alebo metalizovaný akryl.

Než si kúpite drahý náter, vypočujte si radu profesionála podľa vlastného výberu. Tak napríklad sa odporúča začať s akrylom, a prax na kvaš, ktorý je v práci na diaľku podobný.

Nezabudnite si kúpiť sadu kief. Budú potrební na vytvorenie akýchkoľvek obrazov, okrem abstraktných. Odporúča sa platiť viac za kefy vyrobené z vlny poníka alebo veveričky, pretože sú mäkšie a nezanechávajú stopy po vypadnutých chĺpkoch na povrchu. Súprava musí obsahovať nástroje rôznej hrúbky na vytvorenie samostatných prvkov kompozície.

Použité techniky pri vytváraní nástenných malieb

Maľba môže byť vytvorená v rôznych technikách, medzi ktorými sú najpopulárnejšie a najpozoruhodnejšie:

 • Fresco a alsecco v jeho blízkosti;
 • Hromadná maľba (podobná basreliéfu) a sgrafito;
 • airbrush;
 • Farby s fluorescenčným akrylom;
 • Vitráže. Bude to vyžadovať vysokú zručnosť, pretože sa vykonáva v jednej farbe s rôznou sýtosťou. Táto technika je podobná grafike.

Mali by sme si tiež všimnúť metódu pomocou šablón. Možnosť je ideálna pre začiatočníkov, ktorí si nie sú istí svojimi schopnosťami a bojia sa, že na pripravenú stenu urobia prvý úder.

Aerografie

Pri tejto technike sa namiesto kefiek a farieb používa aerograf. Obsah nad povrchom rozprašuje, dokonca aj jeho názov sa prekladá ako "kreslenie vzduchom". Farbivá v airbrushing použitie kvapaliny a prášku, ale vo vode rozpustný akryl je viac populárny. Leží na akomkoľvek povrchu, dokonca aj na tapete. Bude musieť pracovať v respirátore. Ak chcete zvládnuť techniku ​​s prvým "zilch", málo sa podarilo. Pred maľovaním budete musieť cvičiť, aby ste sa prispôsobili neobvyklému spôsobu. Airbrush vám umožní kresliť aj drobné detaily, čím poskytuje vysoký detail kreslenie. Mimochodom, aj starovekí umelci, ktorí vyfukovali farbivo zo špeciálnych trubíc, vlastnili podobnú techniku.


    

nástenná maľba

Na výzdobu interiéru sa používajú freskové techniky zo stredoveku. Podstata metódy spočíva v tom, že sa na omietku, ktorá ešte nesušila, nanášajú farby. Obsahuje vápno, ktoré na povrchu vzoru vytvára silný vápenatý film. Nevýhodou tejto metódy je potreba veľmi rýchlej práce. Z tohto dôvodu neodporúčame uchýliť sa k technike začínajúcich umelcov, ktorí ovládajú umenie maľby. Farby rozpustné vo vode sa používajú na prácu.

Alsecco je ako freska. Farby sa nanášajú na už vysušený, ale navlhčený povrch.

    

Maľovanie fluorescenčnými farbami

Fluorescenčné farby majú funkciu - žiara v tme. Použite transparentné alebo farebné formulácie. Prvé dni sú všeobecne neviditeľné, rovnako ako kresba. Farby vo dne vyzerajú ako obyčajné farby, ktoré maľujú, a v noci premenia steny s príjemným svetlom. Fluorescenčné kompozície sú často zdobené kresbami z akrylu alebo tempery. Rozlišujú akcentové prvky. Fluorescenčné zloženie je pre ľudí absolútne bezpečné, nevypúšťa toxické látky. Takéto farby sa odporúčajú na zobrazenie jednoduchých krajiniek bez množstva jemných detailov.


    

Objemová maľba

Volumetrická technika kombinuje proces modelovania s farbením. Na pripravený povrch najprv položte omietku alebo omietku. Vyrobené zo stále vysušených materiálov. Potom, po vysušení, "štukovej" farby. Existuje aj iná technika, ktorá sa nazýva graffito. Pochádza z Talianska. Na stenu sa postupne aplikuje niekoľko vrstiev farebnej omietky. Po vyschnutí špeciálnym ostrým nástrojom začnú škrabať kresbu. Výsledkom je obraz reliéfu, ktorý, ako ukazuje prax, bude trvať viac ako jeden rok.


    

Použitie šablóny

Šablóny - najlepšia pomoc v situáciách, keď predstavivosť čerpá fantastickú krajinu a ich ruky sa nemôžu opakovať. Zariadenie sa používa aj vtedy, keď je potrebné zobrazovať mnoho rovnakých typov prvkov, aby sa skrátil čas práce. Šablóny sú zvyčajne vyrobené z plastu. Platne sa po použití premyjú a sú pripravené na opätovné použitie.


    

Maľované akrylovými farbami

Akryl je považovaný za najvhodnejší materiál pre začínajúcich dekoratérov. Jeho farebná škála je bohatá a kompozícia je pre ľudí úplne bezpečná. Ak je potrebné opraviť jednotlivé detaily maľby, akrylové môžete v prípade potreby vyprať. Postupne, keď začnete plniť svoju ruku, odporúča sa použiť kombináciu techník na zlepšenie svojich zručností.


    

Výber obrázka

Kresba by mala zodpovedať štýlovému rozhodnutiu a farebnej palete miestnosti. Osobitná pozornosť je venovaná jeho polohe. Vnímanie celého interiéru závisí od toho, ktorá stena bude zvýraznená. V podkroví sa na tehlových stenách používali "dymové" obrazy a graffiti. Vykonáva maľovanie v airbrushing. Romantický štýl Provence miluje kvetinové motívy. Kytice z kvetov, pivoniek, ruží, ľalií budú najlepším doplnkom interiéru francúzskeho zázemia. V modernom štýle sa často opakujú majstrovské diela maľby, ktoré naraz zdobili budoár a luxusné salóny v štýle, ktorý je charakteristický pre tento štýl. Nenapodobiteľný art deco preferuje jemné vzory a ozdobené ornamenty. Japonský štýl a minimalista v jeho duchu umožňujú maľovanie, ktoré je tematické pre ich rodnú krajinu: orchidey, pagody, sakura vetvy. V etnickom smere neexistujú prakticky žiadne obmedzenia. Ak interiér napodobňuje bungalov v trópoch, obrazy mora a palmy budú veľmi užitočné, ale pre africké motívy v maľbe s použitím stromov s charakteristickými korunami, slony, "sušené" krajiny. Okrem štýlu stojí za zváženie aj funkčný účel miestnosti.


    

V obývacej izbe

V obývacej izbe maľba zvyčajne koriguje nedostatky. Napríklad pre malú miestnosť je dôležité použiť obrázok s perspektívou: chodníky, terasy alebo cesty, ktoré idú do nekonečnej vzdialenosti. Maľba môže nahradiť inštaláciu stĺpov alebo pilastrov a zároveň zušľachtiť klasický dizajn. Ohnisko - útulné centrum každej miestnosti. Nie vždy je možné nadviazať ani jeho napodobňovanie, nieto ešte originál. Maľovaný prvok na stene s realistickými jazykmi plameňa bude nádherným doplnkom interiéru.


    

V spálni

Spálňa sa používa výlučne na odpočinok, preto by mal byť každý kúsok tejto miestnosti navrhnutý pre pohodlie a relaxáciu. V obraze zvyčajne prevládajú prírodné motívy. Prírodné scenérie, panorámy vodného sveta, zeleň šťavnatej trávy alebo hlava jasných kvetov vám pomôžu upokojiť sa a pripraviť sa na zdravý spánok. Maľované, spravidla steny nad hlavou postele, ako vo väčšine prípadov je prízvuk. V tej istej miestnosti často zdobia stropy podobným spôsobom. Nie je odporúčané uchýliť sa k tmavým odtieňom, vďaka ktorým bude miestnosť vizuálne menšia a bude psychicky vyvíjať tlak na majiteľov.


    

V detskej izbe

V detských izbách sa odporúča používať fluorescenčné farby na maľovanie. Takýto "svetelný" povlak vytvorí skutočnú rozprávku v miestnosti. Pre chlapca zapadá obraz s motívmi priestoru. Pre dievčatá vytvárajú krajšie krajinky: hradné interiéry, čarovnú krajinu. Maľovanie sa používa aj pri územnom plánovaní. Kútik na čítanie a štúdium môže byť ozdobený obrazom zobrazujúcim stromy múdrosti s knihami na regáloch. Akcenty na mäkké, upokojujúce farby. Bez chuti potpourri svetlých farieb nebude prispievať ani k spánku, ani k procesu učenia.


    

V kuchyni

V kuchyni, zvyčajne zdobené maľovaným jedálenským kútom. Zobrazte tematické okruhy pre túto miestnosť: taniere, chlieb, sladkosti, šálky kávy alebo čaju, korenie. Organicky tu budú vyzerať kulinárske maľby, pozostávajúce z rôznych jedál a "šťavnatých" zátiší. V malých kuchyniach by mal otvoriť priestor a vytvoriť trojdimenzionálnu ilúziu. Snímky francúzskych terás, elegantných talianskych ulíc a malebnej krajiny sú široko využívané. Na predĺženie životnosti natretého povrchu sa neodporúča umiestniť akcent na sporák alebo drez. Takáto štvrť rýchlo pokazí dekoratívny povrch.


    

záver

Obraz odkazuje na jednu z najstarších metód dekorácie. V priebehu storočí bola zdokonalená. Ťažká cesta vývoja sa začala v primitívnych obrazoch loveckých mužov a viedla k fantastickým maľbám, ktoré zdobili oblúky Sixtínskej kaplnky. Podobné umelecké pamiatky vznikli v priebehu rokov. Teraz je možné kúpiť všetky potrebné nástroje a kompozície a všetko, čo umelec potrebuje, je trpezlivosť a talent. Povedzte im, aby ste vytvorili jedinečné interiérové ​​dielo vo vašom vlastnom obraze, ktorý sa stane symbolom víťazstva nad vami a zdrojom pýchy autora.

    

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár