Územie miestnosti do spálne a obývačky: myšlienky oddelenia

Formát apartmánu v štúdiu získal takú bláznivú popularitu, že pre neho vznikli desiatky tisíc projektov. Myšlienka spojiť niekoľko samostatných zón v jednej miestnosti sa prvýkrát stala americkým architektom s nemeckými koreňmi - Ludwig Mies van der Rohe. Vo svojom slávnom dome s rovnobežnostenným pultom, ktorý sa stal jedinečným umeleckým objektom, jednoducho odhodil steny a spolu s nimi všeobecne akceptované rámy. Budova pozostáva len z jednej miestnosti s veľkými panoramatickými oknami. Na základe nového konceptu sa objavilo univerzálne riešenie pre malé byty, ktoré majú menej priestorov, než by sme chceli. Kombinované zóny jednoducho vybavia v tej istej miestnosti.

Územie miestnosti do spálne a obývacej izby v apartmánoch Chruščov domy je viac nútený krok ako rozmary majiteľov. Tieto dve miesta vykonávajú opačné funkcie, takže ich kombinovanie v rovnakom priestore je náročná, ale zvládnuteľná úloha. Dizajn interiéru kombinovanej miestnosti je vyvinutý na základe:

 • Veľkosť miestnosti;
 • Stylistické preferencie vlastníkov;
 • Pomer plôch oboch zón.

Stojí tiež za zváženie užitočné rady skúsených dizajnérov, ktorí jedli psa na výzdobu miestností s nedostatkom priestoru. V špeciálnych pozíciách v týchto interiéroch je oddelenie zón. To možno dosiahnuť pomocou rôznych techník, ale vždy plní jednu úlohu: jasne ukazujú, že v miestnosti sú dve samostatné platformy (obývacia izba a spálňa). Naučíme sa vytvoriť kombinovanú množinu, ktorej časti nevypadnú z celkového štýlového zloženia.

Výhody a nevýhody jedného priestoru

Hlavné výhody kombinácie spálne a haly v jednej miestnosti zahŕňajú:

 • Úspora miesta. V dôsledku opravy a prestavby získate univerzálnu miestnosť. Možno, že majitelia jednoducho nemajú nikde inde, aby sa zmestili funkčné minimum bytu, alebo s príchodom dieťaťa v rodine musí vyniknúť, takže dieťa má samostatnú škôlku.


    

 • Rozpočtový projekt. Myšlienka rozdeliť priestor do niekoľkých mini izieb s pomocou stien je už dlho považovaná za zastaralú a neefektívnu. Okrem toho, výstavba plnej priehradky bude mať vplyv na hrúbku peňaženky, a zónovanie miestnosti bude nielen elegantný interiér, ale bude stáť oveľa menej.
 • Schopnosť udržiavať dobré osvetlenie. Táto platforma, ktorá bude ďalej od okna, samozrejme čiastočne stratí denné svetlo, ale prístup k nemu nebude úplne zablokovaný.


    

Z minusov jediného priestoru si všimnú:

 • Možnosť podčiarknutia nedostatkov v miestnosti. Tu hovoríme hlavne o izbách zložitých tvarov. Je to ich nevedomosť, že nováčik dizajnér môže zostaviť v koreňoch zlého, skrýva zásluhy a pochoduje, čo by malo byť zahalené na prvom mieste.
 • Nadmerné preťaženie priestoru. Problém vzniká, ak by ste chceli do miestnosti veľa zapadnúť, ale neboli žiadne kompromisy. V tomto prípade bude zónová miestnosť labyrintom Minotauru z nočných stolíkov, skríň, kávových stolíkov, niekde v divočine, z ktorej bude posteľ ukrytá. Súhlasím, tento interiér je veľmi nevzhľadný.
 • Negramotné rozdelenie stránok. Miestnosť musí byť riadne zónovaná. Nemôžete sa dostať príliš uniesť s ľahkým, vzdušný dekor, ktorý v jeho hojnosti nebude zvyšovať miestnosť do stavu beztiaže, ale naopak, bude pristáť a zaťaženie.
 • Nedostatok zvukovej izolácie. Bohužiaľ, ak miestnosť nie je rozdelená prázdnou stenou, potom ozveny zábavy v hale bude zasahovať do tých, ktorí sa snažia zaspať v spálni.


    

Všeobecne platí, že kombinované priestory majú viac výhod ako nevýhod, inak by neboli také populárne.

Územné metódy

Miestnosť je možné rozdeliť niekoľkými spôsobmi, aj keď je povolená ich mierna kombinácia:

 • Kryté steny, podlaha a strop. Oddeliť dva rôzne "svety" v byte, môžete použiť obloženie. Čím viac kontrastuje jeho textúra, tým viac sa stane hranica.
 • So svetlom. Typicky je táto metóda kombinovaná s pódiom na podlahe alebo rímsou na strope, ktoré sú zapustené bodové svetlá.
 • Nábytok. V jeho úlohe môžu byť pohovky, regály, skrine, postele, stoly a barové pulty (vlastne v kuchyni).
 • Rozsah farieb. Takýto oddeľovač sa označuje ako podmienený, pretože sa vytvára ilúzia, ktorá na podvedomej úrovni vytvára tlak na vnímanie osoby. Podobná prax sa používa v malých miestnostiach (menej ako sedemnásť metrov štvorcových), kde skutočné možnosti zaťaženia priestoru.


    

 • Záclony a dvere. Oba typy diskových oddielov sa dajú ľahko presunúť preč, preto umožňujú otvoriť alebo zatvoriť medzeru medzi zónami, ak je to potrebné.
 • Mobilné a statické oddiely. V prvom prípade sa použijú sitá, ktoré sa v prípade potreby zložia, čím sa priestor opäť zjednotí. Statické priečky môžu byť vyrobené zo skla, sadrokartónu, bambusu, ozdobných tehál alebo kameňa.

Zonálnosť môže byť tiež symbolicky označená ozdobnými predmetmi alebo stĺpmi. V úlohe prvej môžu byť dve identické vázy, ktoré sú symetricky namontované na oboch stranách podmieneného prechodu. Stĺpce neodporúčajú stavať v malých miestnostiach s nedostatkom metrov štvorcových. metre. Oddelené dve izby a krb. Je ťažké ho klasifikovať ako nábytok, takže je v zozname ciest sám. Podľa typu usporiadania sú na tento účel vhodné iba centrálne krby, ktoré sú zabudované do stĺpa.


    

Kované priečky vyzerajú nezvyčajne a sú prekryté elegantným nádychom na plátne interiéru.

Použitie multifunkčného nábytku

Nábytok pre územné plánovanie používa dva typy:

 • Zvyčajné. Nevyhnutne sa pozrie späť do jednej z priestorov miestnosti.
 • Multifunkčný. Organicky dopĺňa dizajn oboch "miestností".


    

V každej obývacej izbe musí byť miesto na odpočinok. V jeho úlohe často slúži pohovka, aspoň - stoličky. Na trhu s nábytkom sa nachádzajú originálne modely prvých, ktoré majú spoločný chrbát a na oboch stranách sú dve samostatné sedadlá. Môžete tak vyriešiť problém s ubytovaním veľkého počtu návštevníkov a pridať niekoľko lôžok. Populárne sú aj moduly, ktoré obsahujú skladacie lôžko a šatníkovú skriňu alebo otvorený skladovací systém. Najlepšia voľba pre malé izby. Počas dňa je modul kompaktne zostavený a majitelia majú priestor na pokojnú prácu v domácnosti. Ak dvaja ľudia strávia noc v spálni, a jeden má tiež koníček alebo zamestnanie na neskoré hodiny, potom nainštalujte multifunkčný šatník, ktorý sa čiastočne zmení na malé pracovisko.

Dokončovacie materiály: ako prostriedok na zónovanie

V tomto prípade je potrebné zvoliť materiály, ktoré majú inú textúru a dokonca aj reliéf, ktoré sú stále v dobrej harmónii. Spálňa je napríklad obložená drevenou dyhou a v obývacej izbe sú steny natreté alebo omietky. PVC dosky vyzerajú dobre v kombinácii s fóliou tapety. Aj drevené panely s rôznymi textúrami a odtieňmi sa harmonicky prelínajú s vnútorným obrazom. Pre zónovanie, môžete urobiť polovicu maľovanie miestnosti, takže ostatné pod tapetu. V tomto prípade nie je potrebné zvoliť podobné odtiene, ale hrať na hru kontrastov.

steny

Podmienečne rozdeľte miestnosť, môžete použiť tapetu. Najlepšou možnosťou by bolo lepenie stien v spálni a hale s materiálmi rôznych odtieňov, ale s komplexnými vzormi. Na križovatke urobte širokú kapelu, ktorá je zaklinená do tretieho typu tapety so špeciálnou textúrou. Prednosť majú fotografické tapety, pretože budú hrať úlohu veľkolepého zvýraznenia na pozadí praktickejších susedných stien. V malých miestnostiach bolo povolené použitie malých vzorov. Veľké výtlačky budú hrať krutý vtip s vnímaním priestoru, „kúsanie“ veľkého metrového kusa z neho.

Výber stropu a svetelnej zóny

Viacúrovňový strop často vyrobený zo sadrokartónu. Materiál má nízku cenu a je schopný zopakovať najbizarnejšie kontúry. "Schody" na strope často rezonujú s pódiom na podlahe podobného tvaru. Aby sa zdôraznila táto zrejmá výhoda miestnosti, reflektory sú zabudované do rámu konštrukcie. Pomôžu nielen pridať luxus do interiéru miestnosti, ale aj kompenzovať nedostatok prirodzeného svetla v oblasti, ktorá je oddelená od okna.

rolety

Textil patrí medzi najekonomickejšie riešenia problému územného členenia. Ideálny pre lacnú opravu. Rímsa sa inštaluje buď pozdĺž čiary spájajúcej protiľahlé steny, alebo sa vykonáva pozdĺž obrysu lôžka, ktorý musí byť zakrytý vonkajšími pohľadmi. Počas dňa sú záclony kompaktne od seba oddelené a úplne vymazávajú predchádzajúce hranice. Odporúča sa vybrať textílie, aby sa zhodovali so stenami a okennými závesmi. Ak dieťa spí v spálni a jeden z dospelých rád pracuje v noci, potom sa tkanina vyberie tak, aby bola hustá, aby svetlo neprechádzalo a nerušilo citlivý odpočinok.

Niektorí preferujú textílie, ale originálne verzie korálkov, dlhých nití alebo bambusových "tyčiniek".

Skriňa alebo stojan v úlohe oddeľovača

Šatníky rozdeľujú priestor len vo veľkých miestnostiach, v ktorých sa nachádza. Ak sú rozmery miestnosti na strednej hranici, potom je žiaduce, aby fasáda nábytku bola vyhotovená vo svetlých odtieňoch alebo mať sklenené panely. Ak chcete zdieľať izbu nevyzerá naložený s nábytkom, použite regály. Aby sa dosiahol účinok ľahkosti a vzdušnosti, uprednostňujú sa otvorené a kombinované skladovacie systémy.

Uzavreté možnosti spadajú pod tabu. Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa konštrukcie tohto nábytku. Môžu byť vyrobené z neošetreného dreva, ktoré bude klásť dôraz na originalitu „ekologického štýlu“ nábytku alebo maľovaného bielej farby a bude mať tvar „hada“ pre pôvodné interiéry. Aktuálne možnosti so skladovaním pre rôzne geometrické tvary. Ak chcete vytvoriť pocit „plávajúcich“ políc, vyberte si vstavané modely, kde kovové kolíky od podlahy až po strop fungujú ako podpery. Sú navlečené ako priečne drevené dosky, ktoré slúžia ako "trvalý dom" pre knihy a maličkosti.

Oddiely - zmena vnímania priestoru

Oddiely sú rozdelené do dvoch typov:

 • Mobile. V prípade potreby odstráňte.
 • Statická. V každej situácii, "postaviť sa na zem."

Živými predstaviteľmi skupiny mobilných oddielov sa stali obrazovky. Sú vyrobené z bambusových panelov alebo dreveného rámu s natiahnutými textíliami. Výkresy sú zhotovené na tkanine, ktoré sú vyberané podľa štylistického rozhodnutia interiéru. Statické môžu byť vyrobené z plastu, sadrokartónu, dreva, skla, dekakrylu, lacomaty, lacobelu, kovu, alebo tkaniny natiahnutej cez rám, ako na obrazovke. Priečky opakujúce elegantný prelamovaný vzor vyzerajú jemne a sviežo. Hoci pochádzajú z východných štýlov, rýchlo získali status univerzálneho prvku. Kovové modely, na ktorých kováč pracoval, zdôrazňujú eleganciu interiéru. Drevené priečky sú vhodné pre takmer všetky štýly a plast má nízku cenu.

Posuvné dvere

Posuvné dvere majú nespornú výhodu: sú zabudované a dosahujú samotný strop, čo sa v situáciách so skrinkami nenachádza. Sortiment týchto produktov vám umožňuje vybrať nielen materiál výroby, ale aj originálny dizajn obrazov. Rámy sú zvyčajne vyrobené z drevotrieskovej dosky, PVC alebo dreva (drahšie opcie). Plachty alebo fasády sú vyrobené z plastu, niekoľkých typov ťažkého skla a laminovaných drevených dosiek. Existujú možnosti s kombináciou materiálov, vzorov a vzorov na povrchu dverí. Posuvné modely môžu mať štandardný tvar "v rade", uhlový alebo polkruhový. Druhý typ je zriedkavý a častejšie na objednávku. Taký model bude v súlade s podobne tvarovaným lôžkom.

stupienok

Pódium v ​​interiéri môže vykonávať nielen dekoratívnu funkciu, ale aj kombinovať „užitočnosť“ vo forme ďalších úložných priestorov ukrytých za schodmi. Nadmorská výška sa nachádza buď na hranici dvoch priestorov, alebo priamo pred lôžkom, aby sa odlíšila od pozadia iných vnútorných objektov. Môžete si urobiť pódium sami.

Práca je rozdelená do troch fáz:

 • Návrh a výber materiálov.
 • Vytvorenie rámu a jeho obloženie.
 • Dekoratívne čalúnenie.

Je potrebné vziať do úvahy veľké zaťaženie, ktoré bude musieť vydržať na pódiu, takže rám je lepšie vykonávať z kovu. Pôvodný prírastok bude slúžiť ako dekoratívne svietidlo umiestnené v rade.

Výhody miestnosti s vysokými stropmi

Majitelia izieb s vysokými stropmi sú neuveriteľne šťastní, pretože môžu odmietnuť zónovanie vôbec. Izba je zariadená mezanínovou konštrukciou, na ktorej je umiestnená posteľ. Nachádza sa oddelene od obývačky a umožňuje vám prideliť ďalšiu plochu. Štýlovým prvkom interiéru sa stáva schodisko, na ktoré sa teraz obrátia všetky oči. Môže byť vyrobený z dreva, kovu, tvrdeného skla. Vo viac moderných verziách koľajnice úplne opustené a vložené každý krok priamo do steny.

Je oddelenie farieb jednoduché alebo ťažké?

Farebná paleta by mala byť v súlade s tvarmi a líniami dekorácie. Pri registrácii môľete uloľi »tradičnú akcentačnú stenu nad hlavičku.

Nie je známe pre tých, ktorí najprv zónovali priestor v odtieňoch, ale táto metóda zostáva najpraktickejšia a najobľúbenejšia. Farby sa zvyčajne kombinujú v rámci jednej oblasti spektrálneho kruhu alebo kontrastných farieb. Tieto kombinácie sa používajú pri výzdobe stien, pretože sú to tí, ktorí „módne“ pre celú miestnosť. Od obloženia "box" odrazil pri výbere farieb pre výzdobu miestnosti a dekor.


    

V spálni sa neodporúča používať honosné odtiene, preto pre akcenty nechávajú priestor v obývacej izbe alebo ďalší prvok zónovania. Uprednostňuje sa neutrálny pastel:

 • šedá;
 • piesok;
 • biela;
 • ružová;
 • blue;
 • Orgován.

V stredne veľkých miestnostiach je jedna stena pod fotografickou tapetou s tematickým vzorom av malých miestnostiach sú malé vzory kombinované s vertikálnym alebo horizontálnym pásikom, v závislosti od toho, ktorý sprievodca potrebujete vizuálne rozšíriť miestnosť.


    

Posteľ alebo pohovka?

V malých miestnostiach sa uprednostňujú skladacie pohovky, zabúdajúce na postele, ako objemné detaily interiéru. A je vhodné, aby ste každú noc a ráno neustále zbierali a rozširovali posteľ? Lôžko môže vyzerať elegantne a neporiadok v miestnosti, ak je umiestnený proti stene alebo v rohu tak, že to nie je v rozpore s chodbou. Sklopné opcie, ktoré nemajú nohy, sú relevantné, „plávajú“ vo vzduchu a v žiadnom prípade nezvyšujú priestor.

lodžie

Na balkónoch sa zvyčajne vybavujú kancelárie, zimné záhrady a miesta na šport a spálňa je vyhotovená zriedka. Faktom je, že nie každé „rozšírenie“ má potrebnú šírku na to, aby pojalo celú posteľ a len málo ľudí chce spať. Ak je dostatok vzácnych centimetrov, potom miestnosť môže byť daná úplne pod pevnú, ale ľahkú spálňu.

Usporiadanie nábytku: ako sa vyhnúť chybám

Plán budúceho umiestnenia nábytku je premyslený pred začiatkom opravy. Funkčné minimum sa vytvára v oboch miestnostiach a až potom, ak je to možné, vyberajú položky „luxusu“, pre ktoré nie je naliehavá potreba. To by mohlo zahŕňať ďalšie pohovky, regály, otvorené police, šatňa. Ak je miestnosť malá, potom je lepšie vzdať sa myšlienky jej naplnenia a zohľadniť niekoľko pravidiel:

 • Zabudnite na jednoduchý nábytok v prospech multifunkčného.
 • Používajte len otvorené skladovacie systémy pozdĺž stien.
 • Nad posteľou sa nachádza extra „pred-strop“.
 • Nechajte skriňu pod televízorom a zaveste ju na stenu.


    

Pri oddeľovaní nábytku používajte regály, ktoré majú na oboch stranách elegantný vzhľad.

Odporúčania pre organizáciu vesmíru

V kombinovanej spálni a obývacej izbe by ste mali zvážiť nasledujúce nuansy:

 • Rekreačná oblasť sa nachádza bližšie k oknu, a platforma pre prijímanie hostí pri dverách. Po prvé, prirodzené svetlo je nevyhnutnejšie ako spálňa, v obývacej izbe bude kompenzácia umelo vytvorenými zdrojmi vyzerať organickejšie a nie je tak bolestivo vnímaná. Po druhé, bude oveľa ťažšie organizovať zónu pokoja pri dverách, ktorú sa niekto snaží neustále otvárať, aby navštívil dalšiu sálu.
 • Jedna z dvoch rozdelených zón bude dominovať. Ktorý z nich sa stane prioritou závisí od želania vlastníkov bytov. Je takmer nemožné vybaviť dve ekvivalentné miesta. V tomto prípade je kombinácia založená na princípe farebného kontrastu.
 • Jednota interiéru. Чтобы подчеркнуть индивидуальность отделённых площадок, их оформляют в разных дизайнерских вариациях в рамках одного стилистического направления.


    

В маленьких комнатах советуют придерживаться принципов минимализма, лофта, хайтека, скандинавского или эко стиля. Každá z týchto oblastí vám umožní usporiadať každý štvorcový meter miestnosti ekonomicky as výhodou.

záver

„Problém s bývaním“ trápi ľudí už mnoho rokov a všetko to začalo dlho pred éry Bulgakov. Problém malých bytov je obzvlášť akútny vzhľadom na jeho cenovú nedostupnosť. Rodina sa zväčšuje, kvadratúra sa nezvyšuje a nie je možné kúpiť nový byt. Čo robiť v tejto situácii? Prejsť na vývoj nových meračov "na druhej strane" v rovnakých priestoroch. Princíp „v tesnej blízkosti, ale nie šialený“ v tomto prípade funguje len určitý čas. Kombinované izby - najlepšia voľba pre tých, ktorí chcú vytiahnuť maximum z jednej miestnosti.

Zanechajte Svoj Komentár