Zlatá farba v interiéri: príklady dizajnu a kombinácie

Slnečné oslnenie, uzavreté v elegantnej zlatej farbe, oživuje akúkoľvek výzdobu a robí z nej luxus a aristokraciu. Zlatá farba v interiéri je symbolom bohatstva a úctyhodnosti. Šikovná kombinácia príjemného odtieňa ušľachtilého kovu s inými hlbokými farbami premení aj tie najjednoduchšie miestnosti na kráľovský byt. A hoci zlatá farebná schéma je dosť komplikovaná, nestojí za to odmietnuť ju používať počas návrhu miestnosti.

Hodnota a vlastnosti zlaté farby v interiéri

Zlatý interiér je ďaleko od gýča, ak sú jeho detaily vybrané správne a dekor je premyslený s chuťou. Tón symbolizuje energiu, osvietenie, spiritualitu a materiálny blahobyt. Psychológia spája slnečný tieň so sebaistými, odhodlanými a silnými ľuďmi, pre ktorých elegancia a túžba po kráse nie je prázdny zvuk.


    

K výberu zlata náchylnejšie k spravodlivej polovici ľudstva. Niektorí odborníci to pripisujú skutočnosti, že ženy sa cítia tenšie harmóniu farieb a sú schopní jemnejšie kombinovať neobvyklé odtiene.

S vyváženým zavedením béžovo-zlatých iskier bude charakteristickým znakom rafinovanej izby v klasickom štýle a doplní majestátne interiéry v empírovom alebo barokovom slohu. Fanúšikovia Provence, loft alebo hi-tech môžu tiež využiť detaily solárneho kovu na vytvorenie uvoľnenej, ale elegantnej dizajnérskej atmosféry, ktorá má mimoriadny význam pri navrhovaní bytového zariadenia.

Pravidlá pre aplikáciu farby v dizajne stien

 1. Pri zdobení veľkých povrchov je lepšie vytvoriť svetlé akcenty, vytvoriť kompozíciu pomocou obrazov a zrkadiel v zlatých rámoch alebo paneloch s výliskami imitujúcimi metalizované prvky.
 2. Ak sú steny natreté zlatistou farbou, všetky ostatné časti by mali byť vyhotovené v neutrálnych farbách. Zastavte svoj výber bielym alebo sivým čalúneným nábytkom, obyčajnými závesmi a minimálnym detailom.
 3. Teplé zlato môže vizuálne redukovať miestnosť, takže je lepšie upustiť od používania v malých a preplnených miestnostiach.
 4. Pri výbere tapety s dekorom listu, pozrite sa na prísne geometrické vzory a vertikálne čiary. Monogramy sú relevantné len pre pompézne impérium a barokové štýly a ozdobené hieroglyfy - pre východné prúdy.
 5. Vyhnite sa súčasnej kombinácii lesklej a matnej textúry zlatých prvkov.


    

Nadbytok zlata môže pokaziť celkový dojem z interiéru. Preto by sa mal tento odtieň používať s osobitnou starostlivosťou o dekoráciu na stene: na veľkých plochách môžu kovové odrazy vyzerať blyštivo a bez chuti.


    

Nábytok zo zlata

Slúchadlá s mikrofónom vo farbách slnečnej jesene nie vždy vyzerajú harmonicky a elegantne. Množstvo zlatých detailov, prepracované rezbárske práce a lesklé čalúnenie niekedy vyzerajú veľmi bez chuti. Existujú však aj modely win-win nábytku, ktorých zlaté tóny dokonale zapadajú do určitých štýlov.

Čierne alebo hnedo-zlaté kreslo a pohovka čalúnená v koži budú vynikajúcim doplnkom k obmedzenej klasike. Závažnosť takejto farebnej kombinácie bude v súlade so zvyškom interiéru, v ktorom budú malé detaily žltých a zlatých farieb bodkované.

Laconic biely a zlatý nábytok je vhodný pre priestranné minimalistické kuchyne. Takéto zostavy sú vhodné aj v podkrovných izbách, ak je metalizovaná výzdoba zámerne vytvorená trochu náhodne.

Výzdoba miestnosti v high-tech štýle môže byť doplnená elegantným konferenčným stolíkom so skleneným vrchom na zlatom ráme. Kombinácia kovu a skla je módnym trendom, ktorý vyzerá celkom moderne a mestsky, čo je obzvlášť vhodné pre kompaktný mestský byt.

Svietidlá

Osvetlenie je dôležitou súčasťou vnútorného zloženia. Elegantné lampy pomáhajú umiestniť v miestnosti potrebné akcenty a niesť nielen estetickú záťaž, ale aj dôležitú funkčnú úlohu.

Zlatožlté osvetľovacie zariadenia vyzerajú priaznivo na pozadí svetlých aj tmavých stien.

Univerzálnosť ušľachtilej farby umožňuje dosiahnuť zaujímavé dizajnérske efekty:

 • kombinácia bieleho a zlata vizuálne stlmí brilanciu týchto dvoch farieb bez toho, aby sa zbavila priestoru slávnosti a rafinovanosti;
 • Čierny a zlatý duet na povrchu steny a lampa dáva miestnosti závoj tajomstva a obmedzeného luxusu.


    

V prípade svietidiel so zlatými tónmi by ste mali používať žiarovky so žltým svetlom, ktoré dokonale ladia s kovovým leskom výrobku.

V izbách zariadených v retro štýle sú vhodné lustre, lampy, lampy a nástenné svietidlá s umelo starým povrchom.

Zlatý dekor a doplnky

Nadmerné používanie pozlátko v dekorácii hrozí, že sa z miestnosti stane pevnosť zlého vkusu. Dot dekorácia miestnosti s elegantným doplnkom ovplyvňuje dizajn s presným opakom. Preto je dôležité pochopiť kombináciu vrtošivej zlatej farby v interiéri a aké dekorácie by sa mali opustiť. Elegantné rámy, hrubé záclony alebo vzduchové clony s nenápadnou zlatou potlačou, nádhernými obrusmi a inými textíliami dokážu diverzifikovať výzdobu a dať miestnosti určitý druh „zvýraznenia“.


    

Pre obývaciu izbu zdobenú čiernobielou farbou sú ideálnym doplnkom zlaté vázy s kvetmi, ktoré možno kombinovať s okennými závesmi a ozdobnými vankúšmi na čalúnený nábytok, ktoré sú vybrané v podobných farbách.

Podobne ako zlato-rámované obrazy, nenapodobiteľný porcelán s pozlátenie je ďalší spôsob, ako doplniť výzdobu. Takéto doplnky hrajú osobitnú úlohu v retro-interiéroch, ktorých hlavným cieľom je zdôrazňovanie historických a starožitných predmetov.

Odlesky zlata: aký štýl je najlepšie použiť

Dekor a doplnky v zlatých odtieňoch harmonicky zapadajú do mnohých trendov. Ak sa impérium, baroko, rokokové štýly nenájdu vždy v modernom bývaní, neprekonateľný klasicizmus nájde svoje správne miesto aj v apartmánoch metropoly.

Závažnosť a harmónia klasického štýlu sú nenápadne doplnené zlatom dekoru, čo dáva miestnosti osobitnú rafinovanosť.


    

Zlato a retro interiér sú tiež neoddeliteľné. Umelé zatemnenie kovu, reliéfny povrch s účinkom craquelure dávajú miestnosti veľmi atmosféru starovekej elegancie.

Hravá moderná vďačne absorbuje zlaté tóny rôznych doplnkov: dekoratívne vankúše na čalúnený nábytok z lesklej tkaniny, originálne kovové konštrukcie s odrazmi drahého zlata a doplnky imitujúce cenný materiál.


    

Izby v podkrovnom štýle tiež potrebujú elegantný interiér. Golden je dokonale kombinovaný s tyrkysovými a sivými farbami, ktoré dokonale zapadajú do vnútra tohto prietoku.

Kombinácia zlata s inými odtieňmi

Zlatý tieň má povesť priateľského suseda pre mnoho tónov. Bohatá modrá, teplá hnedá, víno, terakota, šťavnaté smaragdové a okrové s pridaním jemných svetiel vyzerajú ešte ušľachtilejšie.

Tandem slávnostného bieleho a slnečného svetla je považovaný za jednu z najelegantnejších farebných kombinácií. Takéto farby sú vhodné v takmer každom rohu bytu:

 • hala;
 • spálne;
 • kúpeľňa;
 • kompaktná chodba;
 • úzka chodba.

Hlboká čierna, doplnená zlatými moduláciami, zostáva rovnakou formou štýlu a elegancie. Takáto kombinácia v dekorácii môže byť použitá vo forme tmavých textílií s brilantnou potlačou, čiernym nábytkom s veľkolepým kovovým kovaním a nezvyčajnými pokrmami z uhlia, ktoré sú zdobené zlátením.

Golden je schopný harmonicky kombinovať s takmer všetkými svetlými odtieňmi: broskyňou, pastelovo ružovou, elegantnou béžovou farbou. Každá z týchto kombinácií môže byť zvolená pre dekoráciu detskej izby.

Aplikácia zlata v spálni

Často sa výzdoba spální vykonáva v jasných farbách, medzi ktorými dominuje béžová, broskyňová, biela, mliečna a perlová. Podrobnosti o zlatých odtieňoch dokonale dopĺňajú túto farebnú paletu a dodávajú do miestnosti ešte viac tepla.


    

Pre tých, ktorí chcú použiť zlatú farbu v interiéri na maximum, mali by ste sa bližšie pozrieť na štýl art deco. Zlaté tapety s potlačou, ktorá zodpovedá tomuto trendu, urobia miestnosť slávnostnou a zároveň útulnou a hustá ťažká opona spoľahlivo ochráni spiaceho majiteľa domu pred ranným slnečným svetlom.

Baroko je charakterizované zložitými detailmi: štuky, ozdobené rámy a neobvyklé lampy tienidiel. S týmito detailmi v zlate, môžete harmonicky dopĺňať štýlové smerovanie, obnovenie autentickej palácovej spálne.

Elegantné textílie so zlatými ornamentmi zapadnú do kánonov klasicizmu. Upokojujúcou možnosťou by bolo zopakovať elegantnú ozdobu posteľnej bielizne na svetlých priesvitných závesoch.

Zlatá obývacia izba

Priestranná a svetlá obývacia izba nepotrebuje množstvo zlatých detailov, ak nechcete obnoviť štýl art deco, baroka alebo impéria. Pre halu je vhodné použiť bodový dekor, ktorý sa stane centrom interiéru. Napríklad, veľké nástenné hodiny alebo veľký panel s textúrou tapiet, ktorý obsahuje trblietavé alebo lesklé vlákna, sa môže stať štýlovým doplnkom.

Originálne bude vyzerať a sada čalúneného nábytku, vyrobený v zlato-béžovej farebnej schéme. Na doplnenie takéhoto nábytku stačí vybrať si autentický dekor v podobe vankúšov s lesklými strapcami.

Na pozadí dreveného nábytku vyzerá zlato ešte ušľachtilejšie. Neodmysliteľnou súčasťou klasického interiéru sa stanú ťažké súpravy s netriviálnymi vyrezávanými nohami a mäkké sedadlá čalúnené zlatou tkaninou.

Dizajn kuchyne so zlatým dekorom

Špeciálnu obľubu získavajú kuchyne s interiérom v retro štýle. Vintage mixéry zlatých a medených odtieňov výstižne zdôrazňujú rafinovaný smer. Vzhľadom na kvalitu, vysoké výrobné technológie a presnú montáž, tieto sanitárne prvky kombinujú všetky výhody modernej komunikácie a jedinečnú výzdobu predmetov starých rokov.

Čierna a zlatá kuchyňa môže byť skutočnou ikonou. Zlatý dekor organicky dopĺňa hĺbku tmavých lesklých dlaždíc, ktoré odrážajú odrazy ušľachtilého kovu.

Zlato si vyžaduje slušné okolie, takže elegantná zástera vyrobená z dlaždíc, ktorá napodobňuje kov, je vhodné kombinovať s stolom z prírodného kameňa. Pozlátené kovania vyzerajú harmonicky na náhlavných súpravách z drahého dreva.

Šedo-žltý interiér kuchyne je tiež dokonale doplnený dekorom slnečných odtieňov. Pozlátené riady, lesklý príbor, ľahký strečový strop, závesy so striekajúcimi lurexmi vám pomôžu urobiť dekoráciu originálnejšou a nie nudnou.


    

Zlato v kúpeľni

Kúpeľňa je jednou z mála miestností, v ktorých môžete bezpečne používať zlaté doplnky. Tu budú slúžiť ako akýsi svetelný bod, ktorý bude základom koncepcie interiéru. Takáto konštrukčná technika je jednoducho nenahraditeľná, ak plánujete ozdobiť túto časť domu v čierno-bielej farbe, pričom dominantná farba bude tmavá.

Pre takúto kúpeľňu si môžete vyzdvihnúť obrovské zrkadlo v luxusnom zlatom ráme. Toto príslušenstvo vyzerá štýlovo proti čiernej dlaždici a opticky rozširuje priestor. Ďalšie lampy rámovanie zrkadlo sú nielen veľmi funkčné, ale tiež niesť dôležité estetické zaťaženie.

Interiér môžete rozšíriť o elegantné dekoratívne prvky vyrobené v zlatej farbe:

 • vyhrievané vešiaky na uteráky;
 • dávkovač na mydlo;
 • vešiak na kúpeľňové doplnky;
 • kovové police.


    

Zlato je očarujúci kov, ktorého čarovný odtieň nájde svoje miesto v dekorácii miestnosti. Ale "zlatá horúčka" je nebezpečná v akejkoľvek forme: prebytok svetelnej výzdoby môže zmeniť aj tie najtajnejšie interiéry na kolísku gýča a zlý vkus. Na zachovanie šľachty a šľachty dizajnu používajte zámerne tieň kovu. A potom zlatá farba v interiéri odhalí všetky jeho bohatstvo a originalitu.

Zanechajte Svoj Komentár