Izbové rastliny v interiéri: dizajn a starostlivosť o kvety

Krásne a rôznorodé izbové rastliny v interiéri naplnia dom alebo byt útulnosťou a komfortom. Dokonca aj funkčné a priamočiare moderné štýly nevzdávajú organické využívanie vegetácie. Nie je nutné, aby to boli kríky so sviežimi kvetmi. Neobvyklý vzor listov alebo ich pôvodná textúra je tiež schopná vytvoriť pohodlie v rôznych prostrediach: od prísnych klasík až po priemyselné lofty.

Najobľúbenejšie rastliny v interiéri

Najobľúbenejšie zariadenia pre domácu údržbu majú niekoľko výhod:

 • Ľahký rast a starostlivosť aj pre začiatočníkov;
 • Vytrvalosť, overená v priebehu rokov. Zdravie týchto druhov je vynikajúce, nebude problematické;
 • Jednoduchý chov;
 • Nízke náklady.

A čo je najdôležitejšie, sú z módy a nikdy nestratia svoj význam. Medzi najčastejšie farby v interiéri rezidencie patria tieto názvy:

 • Chlorophytum;
 • Saintpaulias, barokové fialky;
 • Cissusi ("breza");
 • Peniaze Strom, alebo, krátko, podpera;
 • Rôzne druhy pelargónie.

Úloha izbových rastlín v interiéri

Použitie kvetov v interiéri je jedným z najstarších spôsobov zdobenia interiéru. Úloha rastlín v modernom dizajne je oveľa širšia. Používajú sa nielen na dekoráciu, ale aj na rozdelenie miestnosti do zón. Na predaj nájdete obrovský výber domov hrnkových rastlín a príslušenstvo pre ne.


    

Vplyv na životné prostredie a vnímanie miestností

Prvá vec, s ktorou sú izbové rastliny spojené, je znalosť o fotosyntéze získanej v škole (niečo, čo súvisí s uvoľňovaním kyslíka a absorpciou oxidu uhličitého) získaného v škole. No, aj s tým, že rastliny sú našimi zelenými priateľmi. To všetko je pravda, ale rastliny pomáhajú harmonicky vnímať okolitý priestor. S ich pomocou môžete úplne zmeniť interiér.

Pôvodné územné členenie

Jedným z cieľov izbových rastlín v modernom interiéri je rozdelenie miestnosti na zóny. V tomto prípade nezabudnite vziať do úvahy mikroklímu domu alebo bytu. Napríklad malá miestnosť nie je vhodná pre veľké zariadenia kvôli suchosti vzduchu a nedostatku svetla. Existuje niekoľko princípov rozdelenia miestnosti do zón.

Priechodné regály

Otvorený dvojstranný regál (s policami na oboch stranách) slúži ako druh mobilnej priečky. Je inštalovaný na správnom mieste miestnosti a rastliny sú umiestnené na policiach.

Na tento účel sú dokonale vhodné lezecké druhy: Rowleyho záhradník, cissus, heder. Na tmavých plochách sa dobre cítia Sansiviera, asplenium a selaginella. V projektových projektoch je tento spôsob zón často prítomný.

Veľké rastliny

Vonkajšie rastliny vo veľkých nádobách, umiestnené "steny" - vynikajúci separátor pre funkčné oblasti. Nie je potrebné, aby to boli vysoké rastliny. Zakrpatené druhy ako Anthurium alebo Philodendron robia s touto úlohou vynikajúcu prácu. Zelená časť z rastlín zasadených v spoločnej krajine vyzerá krásne. Nízke rastliny sú vhodné pre vysoké krabice a vysoké rastliny pre nízke pole. Relaxačnú zónu môžete vybaviť pripojením rohových hrncov so štvorcovým alebo obdĺžnikovým hrncom.


    

Rozdelenie do zón vyššie

Na tento účel používajte kučeravé a ampelous rastliny. K tomu, polica vybavená prírubami je stanovená pod stropom a rastliny amley sú umiestnené na to: hoya, zebrina, rezivo, chlorophytum, atď Samozrejme, upevnenie štruktúry pre umiestnenie kvetov je pracné, ale výsledok je pôsobivý. Ale najzaujímavejším riešením je použitie očnej opony ako živej tillandsiovej opony. Rastie bez pôdy. Rastlina sa živí prachovými časticami zo vzduchu.

Zelené steny

Najjednoduchšou možnosťou je drevená mriežka s hrncami na nej upevnenými. Najlepšie je použiť pri usporadúvaní takejto zelenej steny ampelous a lezecké rastliny. Tieto sú inštalované nižšie a nádoby s ampelous druhmi sú umiestnené v hornej časti konštrukcie. Vyzerá veľmi originálna stena tvorená rastlinami rovnakého druhu, napríklad sadenice. Na uľahčenie starostlivosti o rastliny je vhodné vybaviť stenu systémom na zavlažovanie.


    

Sprievodcovia atmosférou

Správna voľba vegetácie vám umožní vytvoriť správnu atmosféru v miestnosti. V spálni je - relaxácia a oddych, v štúdiu - sústredenie, v obývacej izbe - krása a luxus. Citrusové plody vyzerajú krásne vedľa pohovky vďaka kombinácii odtieňov lístia a ovocia. Kuchyňa bude vyzerať moderne a originálne z regálu, lemované krabicami korenených byliniek, korenín. V štúdii je vhodné prísne sansivera alebo dlaň. Je tiež dôležité vziať do úvahy chuť majiteľov. Je potrebné, aby mali rastliny radi.

Nastavenie priestoru

Zelené výsadby nielen potešia oko a vytvárajú dobrú mikroklímu, ale sú tiež schopné vizuálne upraviť konfiguráciu miestnosti. Použitie vysokých alebo malých kvetov v interiéri prispieva k úplne odlišnému vnímaniu tej istej miestnosti:

 • Vysoká listová rastlina (napr. Dlaň) je vhodná len vo veľkej miestnosti s vysokými stropmi. V malej miestnosti Chruščev prízvuk rastlina bude vyzerať ťažkopádne, ale veľmi malá izba sa bude zdať ešte menšia.
 • Vo vnútri nízkej miestnosti vyzerá skvelé "plávajúce mraky" závesných horolezcov. Vizuálne zdvihnú strop. Zároveň je žiaduce umiestniť ich do pozadia.
 • S pomocou jednej alebo viacerých domácich farieb je možné poraziť oblasti, ktoré sú z hľadiska dizajnu neúspešné. Napríklad prázdna stena alebo obrovský masívny stôl vyzerajú omnoho lepšie a sú zdobené jedinou rastlinou alebo kompozíciou.

Jasné akcenty

Vnútorná vegetácia môže hrať akcentnú úlohu, to znamená zdôrazniť všetky úspešné detaily interiéru. Zároveň by mal priťahovať oči nezvyčajného tvaru, krásnej farby alebo originálnej textúry. Najúspešnejšie akcentačné zariadenia:

 • cykasy;
 • Kalanchoe rôznych typov;
 • orchidey;
 • gerbera;
 • Hippeastrum;
 • Nertera;
 • Kvitnúce cibuľové rastliny;
 • Vnútorné ruže.


    

Odporúčania na výber

Zvážte hlavné vektory, pre ktoré musíte navigovať pri usporiadaní domácej miniatúrnej botanickej záhrady.

Voľba založená na štýle

Rozhodnutie štýlu izby je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere vegetácie:

 • Bonsai a bambus dobre ladia s japonským štýlom. Trpasličí fantázie sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry krajiny vychádzajúceho slnka.
 • Orientálna chuť má niečo spoločné s pahirami a orchideami.
 • Fanúšikovia vintage dizajnu budú milovať vnútorné ruže.
 • Klasický interiér je v súlade s kvitnúcimi rastlinami: begónia, fialová alebo hortenzie. Ako ďalší dekor môžete použiť hrnce zdobené štukom.
 • Bengálske fikusy a dracaena vyzdobia izbu zariadenú podľa kánonov stredomorského štýlu.
 • Camellia a cyklámen spôsobujú spojenie s anglickými a francúzskymi interiérmi.
 • Prispôsobte rastliny v minimalistickom interiéri. Zároveň bude veľký počet kvetináčov nadbytočný. Stačí 2-3 veľké kópie. Môžu to byť yucca alebo dracaena.
 • High-tech dizajn tiež nie je cudzím používaním vegetácie v interiéri. Tento striktný štýl - pre zaneprázdnených ľudí, takže najlepšou možnosťou by boli prísne sukulenty.
 • Atmosféra koloniálneho štýlu je dokonale kombinovaná s palmami, príšerami a veľkými fikusmi.
 • Fusion štýl je spojený s použitím v interiéri svetlých rastlín s nezvyčajnou konfiguráciou a (alebo) textúrou. Marrans a crotons dokonale zapadajú do štýlu.

Stupeň svetla - dôležitý faktor pri výbere vegetácie

Pri plánovaní nákupu kvetov nezabudnite zvážiť stupeň osvetlenia priestoru domu:

 • Pre zle osvetlené izby s oknami na sever sú vhodné tieňovo milujúce výhľady: dracaena, spathiphyllum, dieffenbachia, monštrum a paprade. Vhodné do tmavých priestorov fikusov a pekných anthurií.
 • Dobre osvetlená miestnosť s oknami na juh bude zdobená pichľavými hruškami, aloe, kaméliami alebo sambacmi.
 • Pre východný smer okien sa používajú druhy, ako sú fialky, myrty, oleandre, fikusy drobnoplodé, dracaena alebo fuchsia.
 • Ak sú okná miestnosti orientované na západ, používajú ako dekoráciu Gasteria, begónie, sansiveru, špargľu alebo dátumové palmy.

Berieme do úvahy funkčnosť miestnosti

Vymenovanie miestnosti hrá pravdepodobne najdôležitejšiu úlohu pri výbere rastlín. Pre relatívne priestranné obývacie izby sú vhodné kvety ampelového typu a (alebo) v podlahových nádobách. Je žiaduce usporiadať jedáleň s malolistými druhmi, ako je ibištek alebo spathiphyllum. Shadow-loving pohľady budú mať korene v hale. A pre detskú izbu a spálňu sú optimálne rastliny, ktoré produkujú kyslík v noci.

Ďalšia požiadavka na farby v detskej izbe: musia byť bez tŕnia!

V kuchyni bude koreň druhov, dobre znášajú vysokú teplotu a vysokú vlhkosť.

Metódy inštalácie

Aj keď použijete rovnaké rastliny na dekoráciu miestnosti, budú vyzerať inak, v závislosti od zvolenej metódy umiestnenia. Tradičná situácia s usporiadaním kvetov na parapete nie je jedinou možnosťou:

 • Výsadba v nádobách určených na montáž na stôl alebo podlahu nestráca význam.
 • Pre ampelous rastliny sú visiace vázy.
 • Elegantne hľadajte podlahové stojany na kvetináče.
 • Podlhovasté kontajnery sa používajú na vytvorenie "lôžka" malých kríkov.
 • Pre malé priestory vhodné nádoby v niekoľkých úrovniach.

Môžete experimentovať s materiálmi na výrobu nádrží na výsadbu rastlín. Použitie drevených prvkov alebo kovaných dekorácií robí interiér veľmi výhodným. Môže byť považovaný pri zdobení farieb a kánony učenia Feng Shui.

Aplikácie pri navrhovaní priestorov

Komfort bývania v dome alebo byte závisí vo veľkej miere od toho, ako správne sú rastliny vybrané. Týka sa to nielen dizajnu ako funkčného účelu miestnosti. Bezduché plnenie miestností exotickej flóry neprináša nič dobré ani majiteľom bytu, ani samotným rastlinám. Keď kupujete kvety, musíte realisticky zhodnotiť svoje schopnosti a byť si vedomí, že sa o ne môžete postarať.

Obývacia izba

Obývacia izba je najväčšia, najelegantnejšia izba pre hostí. Vhodné sú veľké a listnaté rastliny. V malej miestnosti je miesto pre horolezcov a kompaktné vzorky v závesnom hrnci a koši. Vedľa tradičných vnútorných kultúr, čerstvé rezané kvety vo vázach vyzerajú krásne a neobvyklé. Aby sa zachovala ľahkosť a elegancia interiéru, návrhári odporúčajú používať číre sklenené banky alebo akvária.

kuchyne

Kuchyňa je jedným z najvýhodnejších miest pre domácu botanickú záhradu. Táto miestnosť je dobre osvetlená a úroveň vlhkosti je väčšia ako v iných miestnostiach. Vzhľadom na to, že tu sa varí jedlo, je teplota vzduchu v kuchyni vyššia ako v obývacích izbách. Preto je tu miesto pre ľahké a teplomilné plodiny. Nemali by ste ich však umiestniť do blízkosti kachlí zelených domácich miláčikov, pretože môžu byť chorí alebo zomrieť na nadmerné teplo. Zóna v blízkosti umývadla tiež nie je najlepším miestom, pretože mydlový sprej a kvapky tuku môžu poškodiť kvety. Je potrebné navzájom korelovať veľkosti rastlín a kuchynských miestností. Najlepšie zo všetkého je, že kuchynská klíma je tolerovaná brečtanom, chlórofytom, tradescantiou, špargľou a aloe. Okrem toho chlorofytum čistí kuchynský vzduch pred škodlivými výparmi.


    

Skvelý nápad do kuchyne je miniatúrna "záhrada" so zelenou cibuľkou, petržlenom, bazalkou, mäta a okrasným korením. Zaujímavé riešenie - použitie kuchynského riadu namiesto bežného hrnca.

spálne

Úlohou farieb v interiéri spálne je naplniť ju nehou, upokojením a komfortom. Ďalšie dôležité pravidlo: v spálni by nemalo byť veľa rastlín. Týka sa to najmä silne zapáchajúcich kvetov. Drsný alebo dusivý zápach môže spôsobiť poruchy spánku a bolesti hlavy. V spálni nie je miesto pre paprade a ľalie, pretože absorbujú kyslík namiesto toho. Rastliny možno umiestniť na podlahu (ak to priestor dovoľuje), na stoly, skrine alebo parapety. Všetko závisí od toho, do akej miery sú svetelné. Aloe a Kalanchoe sú skvelé pre spálňu, pretože v noci emitujú kyslík a vytvárajú priaznivé mikroklímu. Zaujímavou myšlienkou je kombinácia živých rastlín a fototapiet s „rastlinným“ obrazom na stene prízvuku.


    

škôlka

Princípy výberu farieb pre deti sú jednoduché: musia byť príjemné pre oko, byť bezpečné a mať pozitívny psycho-emocionálny účinok na dieťa. Najlepšie rastliny pre škôlku sú:

 • Tučná žena "peniaze strom". Tento závod programy na pozitívne.
 • Cyklámen. Je preukázané, že prispieva k rozvoju tvorivých možností.
 • Uzambarsky violet, solyiroliya. Tieto dekoratívne kvety majú jedinečnú vlastnosť na zlepšenie nálady. Najmä ako fialky dievčatá.

Rovnako ako v spálni, v škôlke nepotrebujete veľa kvetináče. Páry-tri malé hrnce bude dosť dosť.

Vstupná hala

Chodba je prvá miestnosť, kde sa návštevníci dostanú, keď vstúpia do domu alebo bytu. Je na chodbe priestor pre rastliny? Samozrejme, že je. Ak je okno - to je samozrejme šťastie, ale ak je málo svetla, môžete premýšľať o nákupe rastlín, ktoré milujú tieň. Toto je marrante, sansivera, dracaena alebo fatsy. Sú nenároční, dobre znášajú nedostatok osvetlenia a teplotné rozdiely typické pre chodbu.

Pri výbere rastlín na chodbe, mali by ste venovať pozornosť miestnosti zábery. Ak je dostatočne priestranný, veľký, svieži výhľad bude vyzerať dobre. Napríklad, papraď by bola vhodná ako v skupine s inými kultúrami, tak aj ako sebestačný dôraz. Pre malú oblasť sú žiaduce malé kvety, umiestnené na špeciálnych policiach a stojanoch. Príkladom je Hederov brečtan. Táto malá, ale veľmi krásna rastlina zmení chodbu a vytvorí atmosféru nepopísateľného pohodlia a pohodlia.

kúpeľňa

Kúpeľňa je zatvorená, takže správny výber rastlín je veľmi dôležitý. Výhody, ktoré prinášajú domáce kvety v kúpeľni, sú nasledovné:

 • Rastliny produkujú kyslík, majú dezinfekčný účinok, vytvárajú priaznivé a pohodlné mikroklímu.
 • Zničte nepríjemné pachy.
 • Vylepšite náladu s krásnym výhľadom.

V kúpeľni je teplá a vlhká miestnosť, takže je absolútne logické, že tu sa budú najlepšie cítiť tropické názory. Jedná sa o palmy yucca, dračí stromy, orchidey, bambus, spathiphyllum, krotón, rôzne druhy papradí. Je obzvlášť ľahké vybrať si kvet, ak má kúpeľňa okno. V každom prípade však rastliny umiestnené v kúpeľni vyžadujú osobitnú starostlivosť:

 • Miestnosť musí byť pravidelne vysielaná.
 • Polievanie kvetov - mierne, ako krajina schne. Stagná voda poškodzuje aj tie rastliny, ktoré milujú vlhkosť.
 • V zime, nemusíte kŕmiť kvety.
 • Ak nie je v kúpeľni žiadne okno, je potrebné nainštalovať žiarivky. Vynikajúce sú aj špeciálne fitinky pre skleníky. Sú drahé, ale úplne sa ospravedlňujú.
 • Rastliny budú prospešné a pravidelne sa presúvajú z kúpeľne na balkón alebo kuchyňu.

V závislosti na zábere v objekte môžete umiestniť rastliny na podlahu, steny, špeciálne podpery alebo parapety. Ak chcete dať na pračku kvety, umiestniť ich do blízkosti vykurovacích zariadení - to nie je možné.

záver

Izbové rastliny sú obrovské množstvo odtieňov, konfigurácií a textúr, ktoré prebudia tvorivé myslenie. Ak vám prírodné podmienky nedovoľujú mať zeleného priateľa, môžete ich umelo vytvoriť. Napríklad na optimalizáciu zavlažovania alebo organizovania osvetlenia fytolampmi. To vytvorí najlepšie podmienky pre zelené zviera, a on vás poteší zdravým a krásnym výhľadom.

Zanechajte Svoj Komentár