Materiály a technológie pre domáce dekorácie

Architektúra je veda, ktorá spája dva typy činností: plánovanie a výstavbu budov. Architektúru, tak ako bola volaná v dávnych dobách, nemožno zvládnuť bez vysoko špecializovaných vedomostí, ktorých talent je k dispozícii každému talentovanému odborníkovi. Slovo „architektúra“ prešlo dlhým spôsobom požičiavania z iných jazykov predtým, ako sa objavilo v ruštine. Spočiatku bol prijatý od Poliakov, požičali si meno v latinčine a k nemu migrovali z gréčtiny, kde záležalo na „hlavnom, hlavnom staviteľovi“. Architekti dokážu kombinovať matematiku a umenie. Ich práca sa skladá z niekoľkých etáp, z ktorých posledná je dekorácia. Ak hovoríme o monumentálnych stavbách, potom ich ozdobíme jednoduchým mužom na ulici, ktorý nie je v platnosti.

Vyskúšajte si úlohu architekta je možná len pri zdobení vlastného domu. Zvyčajne sú súkromné ​​priemerné obydlia navzájom podobné, ako typické kópie: štandardné dve alebo tri okná na fasáde, na jednej strane verandy so vstupnými dverami. Otázkou nie je ani toľko možností majiteľov krásne vyzdobiť svoj domov, ako v jednoduchej túžbe. Projekt je možné realizovať aj s lacnými materiálmi. Dekor fasády domu nie je o nič menej dôležitý ako interiérové ​​riešenie v byte. Ak sa hostia „zoznámia“ s dekoráciou po pozvaní, exteriér povie každému okoloidúcemu o osobitnej chuti majiteľov stránok.

Interiér je vytvorený viac pre pohodlie bývania, architektonické riešenia sú zamerané na vytváranie krásy vonku. Nezabúdajte však na úplnú zbytočnosť dekoratívneho obloženia. Stáva sa dodatočnou oporou a silnou prekážkou v spôsobe deštruktívnych procesov, ktoré nakoniec začnú pôsobiť na fasády akéhokoľvek materiálu.

Materiály na výzdobu

Predná strana je „tvárou“ domu, ktorý víta hostí. Z jeho vzhľadu závisí od prvého dojmu, o ktorom je známe, že je obtiažne v priebehu času vyhladzovať. Je potrebné zamyslieť sa nad tým, aké prvky si vopred vyzdvihnete na hlavnej stene domu. Zvyčajne je exteriérové ​​riešenie spojené s dizajnom krajiny a domovského územia. Pre ňu, rovnako ako pre interiér, si vyberú štýl, dokončovacie materiály pre podšívku a dekoratívne prvky, ktoré hrajú úlohu veľmi čerešňa na torte. A bez toho, sladké a chutné, ale s ňou oveľa krajšie.


    

Ako čelná plocha sa používa ako dodatočná vrstva izolácie. Materiály na konečnú úpravu sú rozdelené do niekoľkých populárnych typov:

 • Umelé tehly, kameň (polymérový betón);
 • Betón. Snáď najviac "silná" možnosť;
 • Dekoratívne omietky;
 • Kov a jeho deriváty v jemných povrchových úpravách;
 • Pena a polyuretánová pena;
 • Betón zo sklenených vlákien. Materiál, ktorý je široko používaný v "veľkej" architektúre;
 • Sadra. Krehký materiál, výrobky, ktoré sa zvyčajne uchovávajú doma. Aby sadrové prvky vydržali „obdobie dažďov“, používajú sa špeciálne formulácie.


    

Každý materiál sa používa na realizáciu konkrétnych myšlienok v rámci štylistických rozhodnutí. Napríklad drevo je nepostrádateľné pre skupinu dedinských štýlov a etník a umelé tehly alebo kameň sa používajú na vytvorenie moderných verzií fasád.

Penový plast

Polyfoam sa používa hlavne na dekoráciu interiéru a na izoláciu. Predtým sa materiál používal výhradne ako "návrhová" vrstva. V zdobení, to bolo re-objavil nie tak dávno. Peny, ktoré už boli razené, sú populárne. Textúra materiálu spoľahlivo napodobňuje tehlu a kameň. Podobný reliéf môžete vytvoriť vlastnými rukami pomocou zapaľovača (spájkovačky) a kancelárskeho noža. Bežná pena je toxická len pri horení, takže práca na vytváraní dekoratívnych panelov z nej je lepšie preniesť na ulicu a chrániť dýchacie cesty respirátorom. Typ materiálu s "guľami" v konštrukcii, ktorá obklopuje krehké predmety v krabiciach, je vhodný len na izoláciu a interiérové ​​dekorácie.


    

Na zdobenie fasád polystyrénovou penou. Jeho bezpečnosť pre ľudí je dokázaná výskumom. Expandovaný polystyrén môže byť dokonca v kontakte s potravinami bez následkov. Slovo "pena" znamená akýkoľvek penový plast. Toto nie je zvláštny druh, ale kolektívny koncept, ktorý spája množstvo materiálov.

Na zdobenie fasád používa pena so špeciálnym povlakom - film, ktorý chráni krehký základ pred poškodením a vystavením životného prostredia. Napriek týmto opatreniam však nie je možné takúto výstelku označiť za trvanlivú. Životnosť bude v priemere asi päť rokov. Z nesporných výhod si všimnite dodatočnú izoláciu poskytovanú materiálom a jeho hmotnosť, ktorá nezvyšuje zaťaženie konštrukcie.

Moderný stavebný trh ponúka nielen penové panely na dekoráciu, ale aj jednotlivé dekoratívne prvky: pilastre, štuky, rozety.

Betón zo sklenených vlákien

Betón zo sklenených vlákien patrí k relatívne novým materiálom. Má priemernú hmotnosť: ťažšiu ako polyuretán, ale ľahší ako betón, neabsorbuje vlhkosť a nie je citlivý na mráz. Panely sa zvyčajne vyrábajú na zákazku a životnosť nie je nižšia ako samotná budova. Materiál je jedným z typov vláknobetónu. Zosilňujúce prísady hrajú úlohu "rámu", používajú oceľ, sklolaminát alebo syntetické materiály. Vlákna sa pridávajú do betónu (jemnozrnná matrica), ktoré sú rovnomerne rozložené v celej formácii. Na dekoráciu použite samostatný typ. Iné typy sklenených vlákien sa používajú na hydroizolačné účely alebo sú zložkami komplexných štruktúr. Náklady na materiál mierne uhryznú, pretože cena je „nadpriemerná“, ale trvanlivosť náteru sa rýchlo vyplatí.


    

Polyuretánová pena

Pri výrobe nábytku sa používa elastická polyuretánová pena. Materiál dokonale zachováva svoj tvar a používa sa ako mäkká výplň v pohovkách, lôžkach, kreslách a ortopedických matracoch. Nábytok používajúci polyuretánovú penu sa považuje za absolútne bezpečný pre ľudí. Materiál je vyrobený z netoxického plastu. "Hard" typy polyuretánu zdobia fasády domov. Hmotnosť materiálu je podobná penovej hmote.

V budovách si môžete kúpiť polyuretánové dosky alebo sa uchýliť k exotickej možnosti: postrek. Zvyčajne sa spreje na striekanie tekutého materiálu na izoláciu. Po úplnom vyschnutí povrchu sa vytvorí tuhá „kôra“, ktorá pevne priľne k samotnej báze bez použitia lepidiel. Na takejto stene nebudú žiadne švy. Materiál je považovaný za inovatívny analóg minerálnej vlny a expandovaného ílu.

Polymérový betón

Polymérový betón, podobne ako pena, je kolektívnym konceptom. Označujú skupinu materiálov, kde je cementové alebo silikátové spojivo nahradené polymérmi. Polymérový betón je pomerne ťažký, takže na prednú stenu pridajte hmotnosť. Rozmanitosť jeho odtieňov a textúr vám umožní zvoliť si požadovaný povrch, ktorý bude zodpovedať štýlu. V betóne na zdobenie sa zvyčajne pridáva "suchý" cement bez vody alebo živice (polyestery).

Pokiaľ ide o životnosť, materiál je priaznivo porovnávaný s lacnejšími analógmi, pretože môže prekonať samotnú budovu. Žiadne mechanické poškodenie alebo extrémne poveternostné podmienky nie sú pre neho hrozné. V cenovej gradácii sa polymérny betón nachádza v kategórii drahých materiálov.

Typy architektonických prvkov dekoru

Dekoratívne detaily pre exteriér domu možno rozdeliť do nasledovných typov:

 • Stĺpec. Voľne stojace prvky, ktoré v tomto prípade len napodobňujú "podporu" trezoru (zvyčajne veranda);
 • Pilastry. Reprezentujú stĺpce "utopené" vo fasáde budovy o polovicu;
 • Rímsy a výlisky. Interiérové ​​a suterénne prvky;
 • Obruby na dvere a okná;
 • Rustam. Používa sa na ozdobu rohov a dodatočnú ochranu pred ich zničením;
 • Štítky a panely. Ozdobte strechu a steny pod oknami;
 • Balustrády. Špeciálne dekoratívne "zábradlia", pozostávajúce z elegantných stĺpov;
 • Zátvorky. Simulovať "podporu" jednotlivých rozmerových častí.

Tento zoznam nie je vyčerpávajúci. Obsahuje tucet menších prvkov, ktoré sa používajú menej často.

Nezabudnite na osvetlenie fasád (svetlá a žiarovky) a na okná. Posledné je, aby ste ozdobili nielen vonku, ale aj neblikajúce sa vnútri. Krásne záclony v spálni alebo elegantné kuchynské rolety budú tiež „dávať pozor“ na ulicu a nevedomky sa stanú súčasťou exteriéru domu.

Dekoratívne stĺpiky

Starovekí architekti vytvorili unikátne návrhy s dokonalou rovnováhou, ktorej „strecha“ bola udržiavaná na mocných stĺpoch. Tieto budovy stáli po stáročia a mnohí nepodľahli ničeniu a prežili do našich dní. Prirodzene, nápady využívajúce stĺpce sú široko používané pri zdobení moderných fasád vidieckych domov. Prvok sa zvyčajne nepoužíva ako podpora strechy, ale slúži len ako dekorácia. Stĺpiky vhodne vyzerajú av interiéroch. Sú vyrobené z rôznych materiálov: MDF, drevo, betón zo sklených vlákien, polymérový betón.


    

Nenechajte sa mýliť, že stĺpce - veľa exkluzívne starožitný štýl. Líšia sa aj dizajnom a môžu sa organicky spojiť s moderným dizajnom. Stĺpec sa skladá zo základne, kufra a veľkých písmen. Všetky tri časti môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Hlaveň je zvyčajne hladká a reliéf a nezvyčajná textúra sú charakteristické pre ostatné dve časti.

V ojedinelých prípadoch stĺpy ukladajú budovy, ktoré boli zničené alebo boli postavené za predpokladu hrubých, ale nie kritických architektonických chýb. Prvky kombinujú dekoratívnu funkciu a hrajú úlohu dodatočnej podpory.

pilastry

Pilastri sa objavili neskôr na stĺpoch a imitovali ich detaily. Sú pripevnené k stene po celej dĺžke a niekedy môžu tiež „podporovať“ konštrukciu. Táto výzdoba sa používa ako v exteriéri, tak aj v interiéri domov. Horizontálny prierez častí môže byť pravouhlý, polkruhový (ako stĺpce) alebo zložité tvary. Základňa, kapitál a kmeň sú tiež zahrnuté v stavbe pilasterov. Výzdoba fasády v štýle art deco, rokoka, baroka, klasiky a etnika sa bez tohto elementu nerobí.

Architektonické profily

Architektonické profily sú skupinou, ktorá spája všetky typy dekoratívnych prvkov používaných na výzdobu fasád budov. Patria medzi ne veľké prvky: oblúky, zábradlia, zábradlia, rímsy, hrdza. Tak sú detaily "menšie": hradné kamene, rozety, vlysy, panely a obruby. Rustami zdobia rohy budov (zvyčajne vo forme dlaždíc), štítov - „strán“ strechy medzi svahmi.


    

Oblúky zdobia vchody a okná a uzatvárajú verandy a terasy s balustrády. Eaves "grind" štylistický obraz exteriéru. Hradné kamene sa používajú na vrchoch klenutých klenieb a panely sú „falošné výklenky“ v stene. Obruby zdobia spoje materiálov zo skla a okenných rámov alebo dverí. Vlysy sú zložité reliéfne kompozície. Sú podobné trojrozmerným obrazom. Rozety sú okrúhle a vyzerajú ako malé vlysy.

Dekoratívna imitácia dreva

Drevený dekor harmonicky vyzerá v rustikálnom a etnickom štýle. Tieto prvky zvyčajne napodobňujú rezbársku techniku, bez ktorej predtým nebola žiadna ruská chata. „Nepretržitý“ obklad stien je vyrobený z betónu, kompozitného alebo umelého dreva, natretý v charakteristických farbách s opakovaním špeciálnej textúry vzorky. Relevantné je aj napodobňovanie trámov, ktoré zdobia domy v západných krajinách.


    

Vlastnosti výroby moderného interiéru

Výroba moderného dekoru je viac zameraná na znižovanie výrobných nákladov. Toto sú reality života: čím je prvok viac prístupný, tým častejšie sa kupuje. Prirodzene, materiály sa snažia zabezpečiť bezpečnosť pre ľudí, jednoduchú a pohodlnú inštaláciu. Ak chcete ozdobiť moderné fasády domu nemusíte brúsiť kameň sami, zapojiť sa do modelovania, hnetenie nadácie alebo platiť veľké peniaze pánovi, ktorý to urobí ručne. Podrobnosti sú tvorené na špeciálnych strojoch tepelným rezaním. Inteligentné, high-tech vybavenie je presné na milimeter. Na hotový diel sa nanesie niekoľko ochranných vrstiev, ktoré mu poskytnú „odolnosť“ a odolnosť voči dažďu, vetru, slnečnému žiareniu, mechanickému poškodeniu, mrazu a teplu.


    

Sortiment už hotových výrobkov je bohatý a umožňuje vám vybrať si lacnejšie možnosti, ktoré plnia hlavnú funkciu: ozdobte exteriér. Možno, že budú slúžiť nie tak dlho, ale, ako sa hovorí, biedny zaplatí dvakrát, takže buďte pripravení na povinnú výmenu dekor. Drahšie materiály sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou.

montážne

Fasáda sa začína kresbou. Na hrubom obryse s reálnymi rozmermi označte približné umiestnenie dekoratívnych prvkov a ich skupín. Potom je exteriérový obraz vyleštený a urobený rozloženie alebo presnejší a podrobnejší nákres. Hrubé chyby sa pri vizuálnom posúdení projektu dostanú z konštrukčného riešenia tak, aby sa dali ľahko opraviť. Ďalšia práca je rozdelená do troch fáz:

 • Rezné prvky;
 • Ich pripevnenie k povrchu;
 • Maľovanie.


    

V prípravnej fáze na fasáde domu označte umiestnenie dekoratívnych detailov s páskou a úrovňou. Súbežne s tým sa v prípade potreby samotné prvky narezávajú a nastavujú na požadované rozmery. Povrch musí byť tiež pripravený. Staré vrstvy farby sú z nej odstránené, očistené od špiny a tmelu. Všetky praskliny musia byť rozmazané a chyby a nezrovnalosti vyhladené. Potom sa dekoratívne prvky aplikujú na miesta budúceho umiestnenia a prispôsobia sa navzájom, ak sa plánované dokovanie alebo chyby vykonali v meraniach. Pripojte šperky lepidlom.


    

Výrobcovia zvyčajne odporúčajú v návode na výrobok zloženie, ktoré je najefektívnejšie. Zvýšenie "závesu" ​​medzi povrchmi pomocou výstužnej siete. Lepidlo sa aplikuje na zadnú stranu prvku zubovou stierkou a pritlačí na stenu. Ak je položka veľká, potom použite dodatočnú podporu. Spoje medzi dekorom a oknami alebo dverami musia byť ošetrené tmelom.

maľba

Po inštalácii musí byť dekor natretý. Najprv sa naplní a stena okolo umiestnenia prvku sa utesní krycou páskou. Na reliéf alebo malé časti sa farba nanáša štetcom a na veľkých plochách valčekom. Tradične sú prvky pokryté dvoma vrstvami hmoty. Ak je farba v kontakte s penou, potom by nemala byť rozpúšťadlom. Jednoducho "roztopia" dekor. Ak chcete otestovať, môžete sa pokúsiť dať kompozíciu na malý kúsok.


    

záver

Hľadanie „východiskového bodu“ v histórii, keď ľudia začali používať výzdobu exteriéru, je nemožné. V mnohých architektonických pamiatkach a ich zrúcaninách, ktoré sa dostali do našich čias, sa zachovali zvyšky častí, ktoré slúžili ako výzdoba. Na tieto účely sa najprv použila keramická dlažba s ochranným povlakom z glazúry. Mimochodom, bol vyrobený ručne pre obklady chrámových komplexov a budov verejného typu.

Až po vytvorení menej náročnej výroby, znížení nákladov, boli k dispozícii obklady pre obydlia obyčajných smrteľníkov. Materiál bol vyrobený tak vysoko kvalitné, že sa mu podarilo prejsť skúškou času a dosiahnuť našich dní v bezpečí a zvuku. Potom sa prvky stali čoraz komplikovanejšími: objavili sa spodné odkvapy, stĺpy, štukové lišty, vlysy, ktoré sa stali osobitnou formou sochárstva. Gotické hrady boli zdobené chrličmi a fantastickými vtákmi (harpies), ktoré sedeli na dekoratívnych podstavcoch pri vstupných dverách. V súčasnosti bude takáto výzdoba fasády vidieckeho domu vyzerať príliš pompézne a domýšľavo. Ľudia prešli na lacnejšie a jednoduchšie materiály, ktoré stelesňujú, ak nie luxusné, ale skôr nádherné detaily.

Zanechajte Svoj Komentár