Obytný krb v byte

Napriek mestským motívom, ktoré doslova preplnili moderné štýly, má človek stále túžbu po prírodných a niekedy aj primitívnych prvkoch. To je pre tento typ výzdoby patrí krby. Ich prvé prototypy sa objavili v dobe kamennej, keď sa človek naučil ťažiť a udržiavať oheň. Staroveké "krby" boli otvorené krby, ktorých plamene boli udržiavané na vykurovanie a varenie. V týchto dňoch nebola vykonaná žiadna dekoračná funkcia. Spôsob života a neustály boj o prežitie nenechali dávnych ľudí obdivovať krásny čas. Keď sa obydlia začali viac „civilizovať“, začali v nich inštalovať pece. Spočiatku boli postavené z kameňa, ale už mali primitívne komíny, ktoré umožnili chrániť miestnosť pred dymom a sadzami. Potom, viac moderné tehly boli použité pre kachle, a krby začali zdobiť drahé byty. V renesancii ich začali zdobiť mramorom a mozaikami. Vo veľkých hradoch a krboch nainštalované vhodné. Hovorí sa, že v stredoveku na rytierskych sviatkoch varili diviaky výlučne na ražni.

Potom sa venovala väčšia pozornosť dokončovaniu krbov, ich vzhľadu a výberu príslušenstva. Pôvabné vidličky na oprašovanie uhlia, čistých klieští a lopatky so štetcom na zber popola sa začali dodávať s horúcim „srdcom“ domu. „Pamäť“ predkov môže mať účinok, ale oheň stále fascinuje človeka divokým tancom „rákosu“ a praskanie palivového dreva lepšie upokojuje tabletky z nervov. Krby sú spojené s komfortom a komfortom domova. Dekoratívna „rúra“ bude v každej miestnosti vrcholom interiéru. Inštalácia v súkromnom dome je oveľa jednoduchšia ako v mestskom byte. To však neznamená, že obyvatelia megacities sa musia tejto myšlienky vzdať. Existuje množstvo spôsobov, ako vytvoriť falošné krby, takéto imitácie sa vykonávajú výlučne v úlohe výzdoby. Tvrdil, že slovo "izba" pochádza z krbu, pretože to znamená vykurovanú miestnosť, kde sa zhromažďuje celá rodina. Táto schopnosť zjednotiť ľudí sa zachovala dodnes. Dekoratívny krb v byte hrá úlohu kondicionálneho centra priestorov akéhokoľvek typu. Poďme sa zoznámiť s najjednoduchšími a najobľúbenejšími spôsobmi, ako ich vyrobiť ručne, a tiež zistiť, ktoré materiály sa uprednostňujú.

Čo je dekoratívny krb?

V obytnom prostredí nie je zvyčajne možnosť inštalovať plnohodnotný krb: veľké zaťaženie na podlahe, nie je miesto na umiestnenie komína, nie je tam miesto na uskladnenie paliva. Okrem toho je nepravdepodobné, že by sa niekto odvážil premeniť moderné bývanie na úložisko zväzkov palivového dreva a vedier s uhlím. Otvorený plameň v miestnosti je tiež nebezpečný, najmä preto, že sú ohrození nielen majitelia priestorov, ale aj všetci obyvatelia bytového domu. V takýchto prípadoch používajte dostupné analógy - bio, elektrofilmy a modely pracujúce na plyne. Úplná výstavba bude nevyhnutne spojená s dodatočnými nákladmi a možnosť rozpočtu sa vyrovná s hlavnou úlohou - zdobenie miestnosti, ale výsledok bude lacný. Podobný prvok sa organicky zmestí do interiéru, pretože modely sa líšia nielen veľkosťou a materiálmi, ale aj štýlom prevedenia.


    

Odrody dekoratívnych krbov

Existujú tri hlavné typy dekoratívnych krbov a jeden samostatný typ:

 • Bio Krby Pracujú na špeciálnom palive, dávajú „živý“ oheň a čiastočne vykurujú miestnosť.
 • Elektrické krby. Na prednom paneli nastavte obrazovku ako v televízore, ktorý simuluje jazyky tohto plameňa. Bežne sa zatrieďujú do imitácie, dávajú teplo a funkčné krby, ktoré sa používajú výlučne na vykurovanie. Druhé modely nie sú zvyčajne určené na zdobenie miestnosti, takže nie sú považované za objekt dizajnérskeho umenia.
 • Plynové krby. Majú skutočný plameň, používajú sa na dodatočné vykurovanie miestnosti.
 • Dekoratívne konštrukcie, ktoré sú vyrobené ručne. Simulácia požiaru sa dosahuje použitím sviečok alebo žiaroviek. Väčšina modelov neohrieva miestnosť. V niektorých prípadoch sú ekofireplaces inštalované v improvizovanom krbu.

Podľa umiestnenia sú dekoratívne krby rozdelené do troch typov:

 • Central. Inštalovaný v strede miestnosti;
 • Roh. Vhodné pre zdobenie malých priestorov, pretože nezaberajú veľa miesta;
 • Steny. Nachádza sa na jednej zo stien. Tento typ je považovaný za najobľúbenejší.

    

Elektroposchody v interiéri bytu

Elektrotechnické zariadenia podľa typu inštalácie sú rozdelené do troch typov:

 • Floor. Prenosná inštalácia je obvyklá elektrická pec, ktorá je štylizovaná ako krb.
 • Pozastavené. Relatívne nový model, ktorý je zavesený na stenu. Takéto možnosti organicky zapadajú do moderných štýlov: neoklasicizmus, moderný, high-tech, minimalizmus.
 • Embedded. Skladajú sa z krbu a „portálu“ - krabice, ktorá napodobňuje pôvodný krb. Modely sú zabudované do špeciálnych výklenkov v stene alebo dokonca v nábytku. Odlíšiť ich od originálu na prvý pohľad je takmer nemožné.

Elektroposchody nepotrebujú neustále čistenie, nedávajú dym a sadze. V porovnaní s ich "príbuznými" plynmi sú tieto modely bezpečné, pretože nemajú "živý" oheň. Modely vybavené obrazovkami sa môžu pochváliť obrazom dynamicky sa pohybujúceho plameňa.

    

Biokrby v interiéri

Bio alebo ekokaminy sa v posledných rokoch stali skutočným módnym trendom. Neimitujú plamene, ale dávajú skutočný oheň. Proces horenia nie je sprevádzaný uvoľňovaním zápachu, dymu a sadzí, to znamená, že do ovzdušia nie sú uvoľňované žiadne vedľajšie produkty. Tento zázračný efekt sa dosahuje použitím špeciálneho typu kvapalného paliva - denaturovaného etanolu. Pri horení uvoľňuje vodnú paru a oxid uhličitý. Obe látky sú pre ľudí absolútne bezpečné. Krb sa nachádza v dobre chránenom „hniezde“ z nehrdzavejúcej ocele a intenzita plameňa je regulovaná podľa uváženia. Sortiment je bohatý a je prezentovaný ako modely so sklenenými panelmi a prvkami z dreva v najlepších tradíciách ekologického štýlu, ako aj možnosti "starožitnosti". Ceny týchto zariadení sú stále mierne "hryzenie" peňaženky kupujúcich. Neustály nákup palivových kanistrov bude spojený aj s dodatočnými nákladmi, hoci etanol je obnoviteľným zdrojom. Biokrby sú všestranné a dokážu ozdobiť výzdobu kuchyne, obývačky alebo spálne.


    

Plynové krby: živý oheň v mestskom interiéri

Plynové krby naraz nahradili drevo. Tieto jednotky sa nedajú nazvať lacné, ako oni sami, a ich inštalácia bude nákladná. Je vhodnejšie inštalovať takéto modely v bytoch, kde je inštalované centrálne plynové kúrenie. V opačnom prípade budete musieť dodatočne kúpiť palivo vo fľašiach, a oni zase musia byť niekde uskladnené. Konštrukcia ohniska zahŕňa ohnisko a komín a popolník, ako nepotrebný, chýba. Plynové krby sú zaradené do uzavretých a otvorených typov. V prvom prípade plamene vzplanú za protipožiarnou priečkou. Požiadavky na komín s plynovým modelom sú menej prísne ako na krby na drevo: môžu byť užšie a majú menej „kolien“. Zariadenie dokonale vykuruje miestnosť. Ich skutočné využitie je v bytoch, kde bežné batérie nezodpovedajú hlavnej úlohe. Existuje aj ďalšia klasifikácia podľa počtu sklenených stien:

 • Jednostranná. Tradičný model, kde sa plameň dá pozorovať len spredu;
 • Obojstranne. Zvyčajne ide o uhlové možnosti vybavené dvomi sklenenými stenami;
 • Zložky. Nástenné modely alebo centrálne, zabudované do dekoratívneho stĺpika, ktoré sú otvorené na pohľad z troch uhlov.

Plynové krby nevyžadujú nepretržité hádzanie paliva, ale ich imitácia zvyčajne zdobí ohnisko, aby sa vytvorila väčšia podobnosť s dreveným originálom.

Plynové modely musia byť prevádzkované s väčšou opatrnosťou ako elektrické, pretože prvé vytvárajú „živý“ oheň. Pred zapnutím zariadenia si prečítajte návod na použitie.

Vyvýšené krby

Vzrušujúci proces bude vytvoriť exkluzívny krb na vlastnú päsť. V modernom dizajne sa často nachádzajú také interiérové ​​riešenia. Môžete si ich z sadrokartónu, dekoratívne tehly, preglejky, peny, polyuretánu alebo jednoduché lepenkové krabice. Simulácia má samozrejme dve nevýhody:

 • Vizuálne, nemôžete si ju zamieňať s originálom, ale kvalitná vec bude krásna v jej jedinečnosti.
 • Falošný krb nie je vhodný na vykurovanie priestorov. Je určená výlučne pre krásu.
  Imitácie sú robené pomerne rýchlo, ak je „box“ vyrobený s vysokou kvalitou, potom dekor bude trvať viac ako jeden rok. Tiež falošné modely sú rozdelené do troch typov:
 • Actual. Najspoľahlivejšie napodobňuje originál. Zvyčajne sa vykonáva v klasickom štýle so štukom alebo umelým kameňom. Horák alebo menší ekokamin krb je inštalovaný v krbu - pomerne drahé možnosti.
 • Skutočné bez ohrevu. V skutočnosti ide o makety v životnej veľkosti. Na napodobňovanie plameňa používajte sviečky.
 • Kontingentu. Môže byť vyrobený z akéhokoľvek dostupného materiálu. Tento typ zahŕňa aj ohniská natreté na stene, ako v rozprávke o Buratino.


    

Dekoratívne falošný krb to urobiť sami

Je celkom realistické robiť imitáciu nezávisle. Ak nemáte stavebné zručnosti, potom sa uchýlite k najjednoduchším možnostiam, na ktorých sa pracuje viac s vyšívaním. Mimochodom, podobný kúsok interiéru je schopný skryť zjavné defekty steny, len ich zatvoria. Ak je v miestnosti výklenok, potom sa používa ako prirodzené prehĺbenie pre usporiadanie falošného ohniska. Pretože takéto modely nevyžadujú ďalšiu inštaláciu komína a sú malé, môžu byť postavené a inštalované aj v arkierových oknách. Úlohu komínovej police bude vykonávať dekorovaný parapet. Zvážte krok za krokom hlavné triedy, kde pracujú s rôznymi materiálmi.

Zo sadrokartónu

Make sadrokartónový krb môže byť pár dní. Pred vykonaním hlavných prác je potrebné pripraviť projekt: nakresliť budúci produkt na hárok papiera, po spracovaní všetkých drobností. Niektorí idú ďalej a robia makety kartónu, aby vizuálne zhodnotili vzhľad a v prípade potreby vykonali úpravy. Priestor pre budúci ohnisko je oslobodený od nábytku a postavený na vytvorení rámu. Je vyrobený z kovových alebo drevených tyčí. Potom rezané dosky sadrokartónu rozrežte na moduly požadovanej veľkosti. Sú pripevnené k rámu a uzemnené tak, aby lepšie ležali na povrchu. Posledný stupeň - ozdobný lem. Je možné použiť akýkoľvek materiál: z penového plastu do umelého kameňa. Použitie imitačných tehál s prvkami štukatúry je široko používané. Takéto krby budú pravdepodobne zobrazovať klasiky žánru: drevené originály, ktoré boli použité v poslednom storočí.

    

Z kartónovej škatule

Pri výbere krabice sú vedené podľa jej veľkosti a hrúbky lepenky. Čím hustejší materiál, tým dlhšie bude konštrukcia trvať. Na stene škatule, ktorá bude vpredu, kreslia ceruzkou obrys budúceho krbu. Môže byť štvorcový, polkruhový alebo kombinovaný. Prebytočná časť je vyrezaná, ale takým spôsobom, že v predných bočných stenách a "stropnej" časti zostávajú medzery. Musia byť ohnuté dovnútra a prilepené na obojstrannú pásku. Len v tomto prípade budú obrysy krbu pekne vyzerať. Ak plánujete vytvoriť komplexný reliéf na povrchu, potom to pomôže ostatným menším boxom, z ktorých sú potrebné prvky vyrezané. Potom, čo je kartónový rám pripravený, je ozdobený. Pretože sa lepenka nelíši v špeciálnej pevnosti, nie je potrebné znovu stavať s ťažkými materiálmi. Najlepšia možnosť by bola pena. S pomocou kancelárskeho noža, spájkovačky a farby, môžete vytvoriť vysoko kvalitné imitácie muriva. Vnútorná zadná stena ohniska je čierna. Dokončenie dekorácie položením diapozitívov týchto klinov. Vkladanie sviečok do konštrukcie sa neodporúča. Takýto krb je dobrý kvôli svojej mobilite, v prípade potreby je presunutý na iné miesto.

    

Pri zahrievaní peny spájkovacou páskou, materiál vyžaruje toxické látky, pracuje vonku. Povrch je možné pokryť iba vodou riediteľnou farbou a lepidlom bez lepidla. Pena sa taví, keď príde do styku s agresívnymi chemikáliami.

Z tehál

Hoci stavbu nemožno použiť na svoj účel, je pozoruhodná svojou monumentálnosťou. Tehlové krby dokonale napodobňujú skutočné, ale nemajú ani komín, ani ashpit. Majte na pamäti, že premiestnenie tohto vnútorného prvku je už možné, takže vopred určte výber miesta pre jeho umiestnenie. Na vytvorenie takého dekoru bude potrebná cementová malta a samotná tehla. Práca sa vykonáva analogicky s konštrukciou stien. Na zdobenie krbu sa zvyčajne používajú keramické obklady, ktoré sú pevne pripevnené na povrchu. Sviečky sú zapálené v ohnisku alebo sú nainštalované žiarovky, pretože materiál sa nebojí skutočného ohňa.


    

polyuretán

Polyuretánový krb bude trvať dlhú dobu a nebudete sa báť mechanickým poškodením. Materiál vydrží "úder osudu" tvárou v tvár náhodným kopom alebo ťažkým predmetom padajúcim naň. Keď sa zahrieva, nehorí, ale topí sa, takže krb bude čisto nominálny. Krb je vyrobený z analógovej sadrokartónu, ale bez rámu. Lepšie je upevniť moduly skrutkami a nie lepidlom, pretože skôr alebo neskôr môžu časti jednoducho „odpadnúť“ z konštrukcie. Hlavnú výhodu materiálu možno považovať za rôzne formy jeho povrchov. Hotový krb môže mať mnoho ohybov a elegantné detaily, ktoré napodobňujú štuky. Dokončovacie práce maliarske návrhy v požadovanej farbe. Zvyčajne si vyberiete odtieň v súlade so zvyškom interiéru.


    

Z dosiek s laminovaným povlakom

Snáď najťažšie pri práci s týmto materiálom bude rezanie do modulov. Na tieto účely sa používajú pílové píly a píly s malými zubami a dosky sa udržujú v určitom uhle, aby sa uľahčil proces. Vytvorenie krbu z tohto materiálu je podobné výrobe výrobkov zo sadrokartónu. Rám je inštalovaný podľa želania, ak je tak ako tak, potom štruktúra získa dodatočnú pevnosť. Počas finálneho dizajnu sú dosky natreté alebo nalepené penou, napodobňujúcou tehlu alebo kameň.


    

Čo dať dovnútra

Vnútri dať sviečky, elektrické lampy alebo "nahé" lampy, miniatúrne ekokaminy. Druhá možnosť bude vyžadovať dodatočné náklady, pretože zariadenie je stále klasifikované ako drahé. Význam takejto kombinácie je len v prípadoch, keď je krb malý a vyzerá príliš moderne pre interiér v jednom z klasických štýlov. Dekoratívne "box" bude napraviť situáciu. Sviečky sú prípustné len v krboch tehlových krbov. Modely vyrobené z iných materiálov môžu spôsobiť požiar priamym kontaktom s ohňom. Optimálnym riešením je elektrické svetlo, ale aj s ním by ste mali byť opatrní. Žiarovky umiestnite ďaleko od stien krbu, pretože pri dlhodobom zapínaní majú tendenciu sa zahrievať a môžu pasívne ovplyvniť materiály citlivé na teplotu.


    

Krbová výzdoba

Pri zdobení sa používajú nasledujúce nástroje:

 • Papier a lepenka. Vhodné pre tých, ktorí môžu kresliť;
 • Tapety. Lacný a praktický materiál;
 • Handričkou. Netriviálna možnosť, ktorá zdôrazňuje "umelú" imitáciu;
 • Woody dýha. Ľahký materiál, ktorý nezaťažuje štruktúru a dodáva mu elegantný vzhľad;
 • Penový plast Je poddajná, preto sa pomocou spájkovačky ľahko vytvorí originálny reliéf;
 • Umelý kameň alebo tehla. Vhodné pre zvýšené krby s "nárok" na maximálnu podobnosť s originálom.

Tento zoznam nie je konečný, pretože ktorýkoľvek z predmetných materiálov sa môže stať súčasťou dizajnu. Všetko, čo je na to potrebné, je fantázia.

    

záver

Živý oheň v dome sa stane atraktívnym centrom miestnosti, v ktorej sa zhromaždia rodina a hostia. Podvedome, človek sa natiahne k horúčave a k jazykom plameňa, ktoré ho dávajú. Pocit pohodlia dizajnérov sa dosahuje rôznymi spôsobmi, ale najviac „pravdivé“ je usporiadanie ohniska v miestnosti. Môže „získať“ okolie z akéhokoľvek interiéru, ale zostane nezávislým prvkom mimo jeho rámca.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár