Pruhované tapety v interiéri: typy a kombinácia pásov

Pruhované ornament v dizajne stien je populárny a vždy aktuálny trend, ktorý vám umožní ozdobiť byt originálnym spôsobom. Pruhovaná tapeta v interiéri je efektívnym nástrojom, pomocou ktorého môžete vizuálne upraviť rozsah priestoru v miestnosti. Kvalitné materiály s originálnym vzorom nájdu svoje miesto v každej časti domu: z chodby a chodby do elegantnej obývačky a útulnej detskej izby.

Vlastnosti a výhody tapety so vzorom pruhov

Hlavnou výhodou dokončovacích materiálov s geometrickými pruhovanými ornamentmi je ich schopnosť vizuálne meniť proporcie miestnosti:

 • zvislý vzor vizuálne zvyšuje výšku stropov a zdôrazňuje symetriu vzhľadu;
 • horizontálny pás opticky rozširuje stenu, takže miestnosť vyzerá oveľa väčšia, než v skutočnosti je.


    

Z konštrukčného hľadiska je prúžok prvkom, ktorý prispieva k dekorácii dynamiky. To je dôvod, prečo sa tapeta tohto formátu často používa ako povrchová úprava akcentu, ktorá sa stáva základom koncepcie dizajnérskych izieb. Interiér tohto formátu dopĺňa textílie s relatívnou potlačou, napríklad záclony alebo vankúše na čalúnený nábytok.

Pruhované tapety v neutrálnych a pastelových farbách, naopak, robia interiér pokojnejším a pokojnejším.

Široká pruhovaná tlač zvýrazňuje zjavné nedokonalosti stien: rozsiahle vydutia a priehlbiny. Preto je pred dokončením potrebné povrch čo najviac vyrovnať, aby sa zabránilo skresleniu vzoru.

Typy pásov

Rozmanitosť vzorov tapiet vám umožní vybrať si pruh šírky a smeru, ktorý dokonale zapadne do interiéru. Vertikálne ťahy, elegantné horizontálne, diagonálne a cik-cak vzory umožňujú stelesniť netriviálne myšlienky dizajnéra a vytvoriť jedinečné dekorácie, ktoré nemajú žiadne analógie.


    

Vertikálny pásik

Priame vertikálne čiary skrývajú asymetriu a vizuálne „zdvíhacie“ stropy. Steny v takom páse v interiéri vyzerajú užšie, ale vyššie, a kombinácia s lesklým zrkadlovým povrchom strečových stropov vytvára optickú ilúziu nekonečna, ktorá bude prínosom pre miestnosti s nízkymi stropmi.

Vertikálne pruhy nie sú vhodné pre malé miestnosti. Táto tlač by mala byť vybraná len na výzdobu priestranných bytov, kde vizuálna redukcia v priestore nemá vplyv na celkové vnímanie interiéru. Tapeta s vertikálne usporiadanými líniami je ideálna pre veľké obývacie izby a veľké spálne. Pre kompaktnú kuchyňu alebo kúpeľňu je nájsť iný druh ornamentu.


    

Kontrastný zvislý pruh dvoch odtieňov robí miestnosť prísnou a obmedzenou. Táto farebná schéma je ideálna pre byt, v ktorom človek žije.

Horizontálne pruhy na tapetu

Laconické vodorovné čiary sú navrhnuté tak, aby opticky rozširovali úzky priestor. Dlhé izby s vysokými stropmi - ideálne miesto pre realizáciu interiéru s podobným ornamentom. Toto usporiadanie sa často nachádza v tzv. "Chruščove": izby v apartmánoch tejto triedy majú často predĺžený obdĺžnikový tvar, čo sťažuje rozvoj efektívneho moderného dizajnu.

Ale priečne pruhy vyhladzujú skutočné proporcie miestnosti a zakrývajú asymetriu stien. Na kompenzáciu optickej redukcie výšky miestnosti môžete použiť napínacie stropy s lesklým povrchom, ktorý môže čiastočne odrážať objekty.

Pre zvýšenie efektu horizontálnych línií pre takúto miestnosť by ste mali zvoliť laminát alebo podlahovú dosku ako podlahovú krytinu, ktorá by mala byť položená diagonálne.

Široké kontrastné pruhy skrývajú viac miesta ako úzke. Ten môže čiastočne zakryť defekty a nepravidelnosti stien. Preto sa často používajú na maskovanie výklenkov alebo skrytých dverí.

Diagonálny pásik v interiéri

Diagonálne línie robia interiér dynamickejším a sviežim. Takýto vzor je relevantný pre detskú izbu, ako aj pre miestnosti so stenami nepravidelného geometrického tvaru, napríklad v podkroví.

Môžete tiež vybrať tapetu s diagonálnym pruhom na dokončenie samostatnej zóny v miestnosti alebo na použitie nástenného panela tapiet. Táto technika vám umožní zamerať sa na určitú oblasť, harmonicky zvolené monochromatické príslušenstvo bude vyzerať na podobnom pozadí veľmi efektívne.

Diagonálne pruhy budú organicky prelínať s pop art a moderné štýly, ktoré sú populárne pre zdobenie kuchyne. Svetlé a šťavnaté čiary sa stanú inšpirujúcim "vrcholom" miestnosti, ak sa použijú na navrhnutie prízvukovej steny. Pre zvyšok povrchov a nábytku, stojí za to vybrať si farebné spektrum, ktoré doplní jeden z tónov pásov.

Veľkosť pásky a dizajn

Šírka a farba pruhov na stene zohráva obrovskú úlohu vo vnímaní miestnosti. Široký a úzky, výstižný a zaujímavý ornament, textúrovaný alebo nenápadný - konečný vzhľad dekorácie závisí od typu vzoru, ktorý môže byť obmedzovaný a slávnostný, odvážny a kričiaci.


    

Široký pásik

Široké pruhy - jeden z najmodernejších a štýlových dekoračných možností. Jasné kontrastné farby oslovia mladých a energických ľudí. Široké línie sú ľahšie vnímateľné zrakom a ich kombinácia s kvetinovými alebo monochromatickými povrchmi vám umožňuje vytvoriť veľkolepý interiér.

Silné pruhy v upokojujúcich pastelových farbách vytvárajú jemnú a pokojnú atmosféru a sú ideálne pre zdobenie miesta na spanie, priestrannej obývacej izby a miestnosti pre dospelé dieťa. V kancelárii je vhodná elegantná kombinácia béžovej a teplej hnedej farby.

Horizontálne široké čiary skrývajú viac priestoru ako elegantnejšie obrysy. Preto je táto tlač vhodná len pre veľké miestnosti. Ak chcete prilepiť cez malú miestnosť s pruhovanou tapetou, zastavte svoju voľbu na vertikálnom usporiadaní vzoru.

Úzke pásmo

Dokončovacie materiály s potlačou v úzkom monofónnom páse pomáhajú stelesniť diskrétny a pokojný interiér, ktorý je vybavený atmosférou pokoja. Tieto tapety dokonale zapadajú do klasického štýlu dekorácie vidieckeho domu a mestského bytu. Takáto ozdoba môže byť „stratená“ na veľkých štvorcoch a z diaľky vyzerá úplne jednotne. Táto funkcia vám umožňuje dosiahnuť zaujímavé vizuálne efekty a nepreťažiť oči.


    

Tenký kontrastný prúžok a línie jasných svetlých odtieňov sa môžu zvlniť, takže pre vyvážený dizajn miestnosti stojí za to vybrať vhodný monochromatický nábytok a textilné doplnky. Na pozadí pruhovaných stien budú mäkké náhlavné súpravy nekomplikovaných foriem vyzerať organickejšie. Dôležitou podmienkou pre zachovanie harmónie v takejto miestnosti je nedostatok malých detailov a minimalizmu.

Tapeta s pruhmi a kvetmi

Roztomilé pruhy a elegantné kvetinové vzory sú volacou kartou štýlu Provence. Jemné pastelové odtiene modrej a ružovej sú ideálne pre zdobenie spálne, ako aj pre navrhovanie obývačky a chodieb v byte.

Kvetinovo-pruhované ornament vám umožní obnoviť uvoľnenú romantickú atmosféru. Autentická výzdoba a nábytok pomáha zdôrazniť celkový koncept interiéru:

 • slúchadlá s patinovým efektom;
 • tematické obrazové obrazy v historických rámoch;
 • porcelán so zeleninovým vzorom;
 • DIY príslušenstvo;
 • svetelné závesy z ľahkých vzduchových tkanín.


    

Kombinácia farieb tapety a čalúneného nábytku - kľúč k harmonickému interiéru. Na výzdobu nábytku vyberte vhodné textílie s príslušnou kvetinovou potlačou, ktorá doplní motívy kresieb na stenách.

Monochromatické pruhy

Nálepka v pásoch jedného tónu, odlišujúca sa len intenzitou tieňa, sa približuje prakticky všetkým miestnostiam v dome. S takou výzdobou, predsieňou, spálňou a detskou izbou bude vyzerať zdržanlivý a pokojný, upokojujúci majitelia domov.
Najlepším farebným riešením pre takýto interiér budú všetky odtiene zelenej, šedej, hnedej a modrej. Môžete kombinovať pruhované tapety s monochromatickými: pre vytvorenie harmonickej dekorácie, mali by ste si zakúpiť dokončovacie materiály z jednej kolekcie, ktorá dokonale ladí s farbou.


    

Prúžky na tapete, vyrobené v rovnakej farbe, sú ideálne pre dokončenie "aktívnej" steny. Takýto povrch bude vyniknúť vo všeobecnej forme interiéru, ale nebude sa tiahnuť celú pozornosť k sebe, takže možnosť bezpečne vybrať non-triviálne dekor.

Pruhované tapety so vzorom a ornament

Originálny ornament na pruhovanej tapete je neodmysliteľnou súčasťou barokového štýlu. Interiér paláca je veľkolepý, keď sa nachádza v spálni, jedálni alebo obývacej izbe. Pôvabné monogramy, fantázie a ozdobné línie sú efektívne kombinované s úzkymi a širokými pruhmi. Na podobnom pozadí, ťažký nábytok z prírodného dreva vyzerá impozantne, ktoré môžu byť zdobené textilu so vzorom podobným tapety.

Harmonicky zapadá do interiéru v barokovom štýle a ťažké zatemňovacie závesy, ktoré sú najvhodnejšie pre spálňu.

Na doplnenie povrchu steny pruhmi a elegantnými ozdobami môžete použiť monotónnu hranicu, ktorej farba nebude v rozpore s sfarbením tapety.
Ako dokončovacie materiály sa oplatí rozhodnúť pre netkané a látkové tapety na báze hodvábu: tieto typy povrchových úprav doplnia miestnosť aurou slušnosti a aristokracie.

Textúrované tapety pásky

Textúrovaný povrch tapety vám umožní skryť drobné nedokonalosti steny. Textúrované pruhy dotvárajú objem a pôsobivosť v modernom a minimalistickom dizajne. Podobný nástenný papier na flizelinovom alebo vinylovom základe je ideálny na dokončovanie akcentovej steny.

Vyzdvihnúť takúto tapetu je najlepšie v monochromatických farbách alebo klasických kontrastných odtieňoch. Ale posledný typ farebného riešenia je najlepšie kombinovaný s obyčajnou tapetou z tej istej kolekcie.


    

Zvláštnu úlohu tu zohráva interiérové ​​osvetlenie. Množstvo bodových stropných svietidiel s kontrolovanou intenzitou svetla prispeje k ešte dynamickejšiemu dizajnu a zvýrazní neobvyklú textúru povrchu.

Pridajte veľkolepý dizajn umožní kožený set alebo nábytok na nízkych nohách.

Lesklé pruhy na tapetu

Tapeta s pruhmi s kovovým efektom sa v interiéri obzvlášť slávnostne pozerá. Malé alebo široké čiary by sa mali striedať s neutrálnym farebným pozadím. Svietidlá a príslušenstvo s lesklými detailami pomáhajú zatieniť povrch.

Nevyberajte nevyhnutne tapetu s pruhmi v štýle metalu. Tam sú dokončovacie materiály, na ktorých lesklé prvky lesknú len v určitom uhle a emitujú textúry iné ako kov, napríklad zamat.


    

Svetlé tapety s lesklými pruhmi sú optimálne vhodné pre malé miestnosti, čím sa vizuálne zvyšuje obmedzený priestor. Analógy v tmavých farbách sú nevyhnutné pre dokončenie aktívnej steny v spálni a pre priestranné izby s množstvom prirodzeného svetla.

Farebné riešenie pre interiér s pruhovanou tapetou

Pruhovaný interiér vyzerá veľkolepé v mnohých farebných kombináciách. Niektoré z nich však nestratia svoj význam už roky a vyzerajú moderne bez ohľadu na éru:

 1. Biela tapeta v malom tmavom páse je ideálna pre malé miestnosti a pre priestranné izby, ktoré pridávajú ešte viac priestoru. Pokojný dizajn je vhodný na použitie v spálni, obývacej izbe a detskej izbe.
 2. Šedé čiernobiele a sivobiele pruhované tapety slúžia ako vyvážený podklad pre svetlý dekor a nezvyčajný nábytok.
 3. Rovnako ako sivá, všetky odtiene béžovej rovnováhy iné jasné farby. V kombinácii s bielymi tónmi piesku vyzerajú neutrálne a harmonicky zapadajú do výzdoby spálne.
 4. Čierna a biela pruhovaná tapeta - symbol prísnosti a zdržanlivosti. Takýto interiér by mal byť zriedený s jasnými akcentmi, napríklad červená lavica pre spálňu, tyrkysový koberec alebo bohatý panel fototapety.
 5. Červené alebo hnedé pruhy na tapete sú relevantné pre prízvuk stenu a najúčinnejšie vyzerajú v kombinácii s bielou.
 6. Oranžové a svetlé odtiene slnečnej žltej farby dokonale zapadajú do interiéru modernej kuchyne. Môžete kombinovať veselý tón s pruhmi čiernej a bielej.


    

Pruhované tapety na stenách rôznych miestností

Pásy sú vhodné pre interiérový dizajn každej miestnosti v byte. Pre každú zónu má svoje vlastné odporúčania, pri ktorých môžete vytvoriť jedinečnú výzdobu:

 1. Chodba a chodby zvyčajne trpia nedostatkom prirodzeného svetla. To môže byť doplnené pruhované tapety, kombinujúci biely s olivovým, pistácie, zlaté béžovej alebo svetlo zelenej.
 2. Pre kuchyňu sú dôležité dvojfarebné pruhy rôznej šírky usporiadané vertikálne alebo široké pruhy neutrálnych farieb.
 3. V dizajne obývacej izby sú naozaj veľké možnosti: pásy v tejto časti bytu sú relevantné v mnohých štýloch a prakticky nie sú viazané na farebnú schému.
 4. Výber farieb pre spálňu je vytvoriť príjemnú atmosféru. Výber odtieňov pruhovanej tapety, pozrite sa na dokončovacie materiály v monochromatickej palete, na pastelové tóny ružové, zelené, béžové, modré a hnedé odtiene.
 5. V detskej izbe môžete vytvoriť aktívnu stenu, zdobenú tapetou v pestrofarebných pruhoch, ktorá obsahuje niekoľko jasných farieb. Je vhodné umiestniť športový alebo herný komplex na takúto stenu. Bohaté farby podnecujú dieťa k intenzívnej aktivite.
 6. Kúpeľňa je obyčajne zdobená tapetou odolnou voči vlhkosti. Vinylové a netkané tapety majú dobré vlastnosti, ktorých prúžky môžu mať veľkolepý kovový lesk alebo zaujímavú textúru.


    

Pás a rôzne štýly interiéru

Pás v interiéri môže byť organicky zapísaný do mnohých súčasných trendov používaných v dizajne mestského bytu alebo vidieckeho domu. Konzervatívcom sa páči kombinácia pruhovanej tapety so základnými myšlienkami štýlu klasických a zdržanlivých anglických motívov. Pompéznosť a slušnosť baroka môžu byť doplnené aj o elegantné vertikály na stenách, ktoré sú kombinované s netriviálnymi monogramami.

Pás priľahlý k jemným kvetom sa stane harmonickou súčasťou dekorácie v retro štýle a dizajne, vyrobenom v provensálskom štýle. Pruhované výtlačky rovných a kľukatých tvarov sú dôležité pre hravú modernosť, svetlé trendy v oblasti pin-up a pop-art.
Námorný štýl je rukojemníkom bielych a modrých pruhov, ktoré vyzerajú organicky na stenách. Na doplnenie týchto tapiet môže byť tematický dekor. Takýto interiér by bol skvelým nápadom pre detskú izbu, chlapca, ktorý zbožňuje všetko, čo súvisí s morom a pirátmi.

Čo efektívne kombinuje pás v dizajne

Najjednoduchší spôsob, ako efektívne kombinovať štýlové pruhované tapety, je kombinovať ich s obyčajnými povrchovými materiálmi, ktorých farba sa zhoduje s jedným z odtieňov pruhov. Najviac organicky vyzerajúce interiéry, tapety, v ktorých sú vybrané v rámci rovnakej kolekcie výrobcu.

Polka dot tlač je ďalšou možnosťou pre pridanie pruhované interiéru. Takáto ozdoba vyzerá v retro interiéroch roztomilý a dopĺňa dizajn priestorov, ktoré sa vyrábajú v štýle 50-60 rokov.

Veľkosť hrachu by mala byť primeraná šírke prúžkov na tapete.

Kvetinové a kvetinové motívy tiež dokonale koexistujú s pruhovanými stenami. Ale jedna z ozdôb by mala prevládať, takže jeden zo vzorov by mal byť menej jasný a nasýtený ako druhý.

Tapety s pruhmi rôznych šírok účinne dopĺňajú dizajn, so zameraním na veľké povrchy a tieňovanie mimo iných detailov interiéru. Takéto dokončovacie materiály môžu úplne zmeniť vnímanie miestnosti, jemne prekresliť jej proporcie. Experimentujte s farbami a tvarmi a vytvorte odvážny a rozpoznateľný dizajn bytu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár