Pokladanie dekoratívneho kameňa: technológie a príklady

Dekoratívny kameň je nádherný stavebný materiál, ktorý sa používa na rôzne druhy dekorácií, exteriérov a interiérov. Podšívka tohto materiálu je oveľa jednoduchšia ako keramická dlažba. Okrem toho sa môže vykonať nezávisle. Súčasne sa kladie dekoratívny kameň s použitím minimálneho množstva materiálov a nástrojov. Mnohí majstri domov sa obávajú, že z ich záväzku neprijde nič. Ale nikde na ústup: všetky materiály sú zakúpené, nástroje čakajú na krídlach, a priatelia a príbuzní sa tešia (a niekto s tajnou slávou) čakajú na to, čo bude nový byt vyzerať. Takže, za prácu!

Silné a slabé stránky

V prvom rade o výhodách:

 • Dekoratívny kameň je interiérová dekorácia, ktorá mu dodáva nezvyčajný a neštandardný vzhľad. Nevšímajte si, že je to jednoducho nemožné;
 • Práca s umelým kameňom je veľmi jednoduchá. Dôvodom je ľahkosť a správna forma. Okrem toho je starostlivosť o kameň veľmi jednoduchá. Dostatok obyčajného mydlového roztoku;
 • Čistota životného prostredia, bezpečnosť. Materiál nekoroduje, nehnije, je neatraktívny pre hubové lézie a baktérie;
 • Spoľahlivosť, trvanlivosť. Materiál slúži dlhú dobu bez straty prevádzkových vlastností;
 • Rozsiahly výber štýlov, textúr a odtieňov. To vám umožní vytvoriť presne interiér, ktorý sa vám najviac páči;
 • Hypoalergénny. Umelý kameň vyrobený klasickou technológiou obsahuje výlučne prírodné zložky: vodu, sadru, kremičitý piesok, mramorové triesky a anorganické prísady;
 • Nízke náklady. Sadra nepatrí medzi drahé stavebné materiály. Jeho cena je porovnateľná s materiálmi ako alabaster, sadrokartón a krieda. To robí opravu nielen efektívnu, ale aj nízkorozpočtovú.

Existujú nevýhody:

 • Krehkosť materiálu. Menší úder stačí na zničenie materiálu;
 • Nedostatočná odolnosť voči vlhkosti (platí pre sadrovec). Pri použití v kuchyni alebo kúpeľni potrebujete dodatočnú vrstvu odolnú voči vlhkosti.

    

Výhody dekorácie kamennej steny

Dekoratívny kameň vyzerá skvele ako povrchová úprava okenných a dverných otvorov, ako aj ohnisko. Dobre sa hodí na izbové rastliny, akváriá a domáce fontány. Ak hovoríme o štýle, potom táto povrchová úprava vyzerá najlepšie s klasickým interiérom, čím sa pridávajú poznámky aristokracie a elegancie.

Aby bolo možné čeliť vyzeral naozaj krásne, musíte vziať do úvahy jeden z jeho funkcií. Bude to trvať celkom jasné osvetlenie, inak bude miestnosť vyzerať trochu pochmúrne. Tento problém možno vyriešiť stohovaním kameňa, ktorý nie je tuhý, ale striedaním s obyčajnou tapetou, farbou alebo dekoratívnou omietkou svetlého odtieňa.

    

Typy dekoratívneho a prírodného kameňa

Najbežnejšie typy umelého kameňa - na báze cementu a sadry. Materiál na úpravu sadry je nestabilný na vysokú vlhkosť. Preto sa používa v obývacích izbách, spálňach alebo chodbách. Naopak, umelý kameň vyrobený z cementu je odolný voči vlhkosti, preto sa používa v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v kúpeľni, na balkóne, v kúpeľni alebo v kuchyni. Módne trendy dnes - obkladové materiály s realistickou imitáciou muriva a bridlice. Povrch tehál alebo slinku je ideálny pre moderné podkrovné interiéry, zdobenie priestoru pri krbe alebo kachle, ako aj pre zdobenie stien lodžií a balkónov. Pokiaľ ide o imitáciu bridlice, toto je jediný typ dekoru, ktorý tvorí jediný kamenný povrch, ktorý sa podobá prírodným kameňom. Každý prvok má svoj vlastný individuálny vzhľad a celá kompozícia ako celok pôsobí veľmi pôsobivo a očarujúco.

Z prírodných kameňov používaných na dostavbu domov a bytov, najčastejšie sú žula, vápenec, mramor a pieskovec.

 • Mramor je krásny šľachtický materiál, s ktorým môžete vytvoriť nádherné "palácové" interiéry. Farebné spektrum je najbohatšie, ale najobľúbenejšie, okrem čiernej a bielej, sú odtiene béžovej, červenej a hnedej. Najlepšie zo všetkého je, že vyzerá v priestranných izbách. S obmedzeným počtom metrov štvorcových "kráľovskej" povrch bude vyzerať ako niečo smiešne.
 • Pieskovec má 3 základné farby: červenú, čokoládovo hnedú a zelenú. Existujú tri názvy materiálu podľa stupňa zrnitosti. Spracovanie a ukladanie pieskovcov je veľmi jednoduché. Materiál lacný, ale celkom veľkolepý. Aplikujte na budovy a ako povrchovú úpravu;
 • Vápenec je zliatina kameňov položených v horizontálnych radoch. Odtieň môže byť ružový, sivý, žltkastý alebo biely;
 • Žula, okrem krásneho ušľachtilého vzhľadu, sa vyznačuje osobitnou pevnosťou a odolnosťou. Použite na vnútorné a predné obväzy. Vyzerá to dobre s inými materiálmi na konečnú úpravu.

    

Funkcie inštalácie

Špecifickosť technológie práce s umelým kameňom je, že nemá hladkú štruktúru tváre, ako sú keramické dlaždice, takže odstránenie roviny "na nulu" je úplne zbytočné. Musím rešpektovať riadky? Výhodne, pretože na tom má vzhľad výstelky. Teraz zvážte hlavné fázy práce súvisiace s položením umelého kameňa.


    

Prípravné práce

Dôležitým bodom pred montážou dekoratívneho kameňa je dôkladne pripraviť povrch. Steny sa musia zbaviť zvyškov starých náterov a odmasťovať. Nie je nutné vyrovnať stenu do ideálneho stavu, pretože obloženie spoľahlivo skryje všetky chyby. Musíte však skontrolovať priľnavosť povrchu. Posypte ho vodou a zistite, či sú miesta, kde sa voda neabsorbuje, ale visí na stene kvapkami. Tieto oblasti sa musia podrobiť obzvlášť dôkladnému opracovaniu a potom sa experiment opakuje s postrekom. Povrch steny dôkladne poškriabajte štetcom na kov, potom použite štetcom na brúsenie kameňov zo zadnej a vonkajšej strany.

Predtým, ako začnete čeliť práci, umiestnite prvky povrchovej úpravy na rovný povrch, zvážte budúce kreslenie. To vám umožní nájsť vopred najlepšiu možnosť umiestnenia kameňov na stenu a vyhnúť sa nejasnostiam.

    

Vyžadované nástroje na tvarovanie

Najbežnejší nástroj, ktorý sa používa pri pokládke umelého dekoratívneho kameňa na stenu.

 • Píla na drevo. Orezáva gypsopolymérne kamene veľmi dobre, nie horšie ako brúska;
 • Pokos. Nevyhnutné, ak potrebujete materiál rozrezať pod uhlom 45 alebo 90 stupňov;
 • Špachtle rôznych veľkostí na aplikáciu adhéznej kompozície;
 • Kuchynské špongie. Sú vhodné na použitie pri plnení spojov;
 • Dláto, brúsny papier, pilník. S týmito nástrojmi môžete ľahko nastaviť kamene, pretože nie sú vždy odliate v dokonale hladkej forme. Najpohodlnejší spôsob, ako používať dláto na prácu, a potom vyčistiť povrch s brúsnym papierom;
 • Stavebná úroveň a jednoduchá ceruzka;
 • Mixér je konštrukčný. Môže byť nahradená vrtákom s tryskou. Je vhodný na miešanie adhezívnych a plnivových kompozícií.

Budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Putty. Používa sa na utesnenie švov v rohoch a medzi spojmi;
 • Lak na vode. Bude potrebné pokryť miesta v oblasti švov a triesok;
 • Dlaždice lepidlo (to môže byť nahradené tekuté nechty).

Je potrebné rozmnožovať lepidlo na obklady tak, aby sa hotový roztok používal do 15, najviac 20 minút. Dlhšie - nie preto, že hmota začne tuhnúť. Najlepšia konzistencia lepidla je krémová, ako zubná pasta. V každom prípade si musíte prečítať návod.

Technológia pokládky

Aby bolo možné správne a krásne ozdobiť steny umelým kameňom, nie je potrebné mať skúsenosti v stavebníctve alebo projekčných prácach. Trochu usilovnosti, trpezlivosti a túžby urobiť niečo sami - všetko, čo potrebujete. Nedostatok skúseností kompenzuje stavebný materiál. Všeobecné podmienky pre dokončovacie práce sú nasledovné:

 • Teplotný rozsah pri umelom kameni - od 5 do 30 stupňov. Ak teplota vzduchu presiahne 30 stupňov, potom približne pol hodiny pred začiatkom práce, stena a zadný povrch kameňa sú navlhčené vodou.
 • Pred začatím inštalácie skontrolujte každý kamienok. Niekedy majú opačné strany iný odtieň. To nie je na škodu opýtať sa predávajúceho, ktorá strana je lepšie položiť materiál.
 • Urobte si značku na stenu. Jeho rozstup je až 500 mm. Je potrebné vopred vedieť, ako budú prvky dekoru ísť.

Metódy stylingu

Existujú 2 spôsoby kladenia umelého kameňa: so spojovaním a bez. Prvá metóda sa používa na dekoráciu "tehla" textúry. Stenu môžete položiť bez spojovania umelými kameňmi, ktoré imitujú bridlicu. Bezšvový štýl je jednoduchší a rýchlejší. Jeho podstatou je, že kamene je potrebné umiestniť jeden od druhého v minimálnej vzdialenosti. Prebytočné lepidlo musí byť včas odstránené, inak bude ťažké. Podstatou ukladacích kameňov so spojovaním je, že obkladové prvky sú umiestnené vo vzájomnej vzdialenosti. V tomto prípade musíte pridať predtým zakúpené spojovanie do zoznamu nástrojov a príslušenstva. Bude potrebné a farbiť, aby zodpovedali dokončovacie kameň (alebo, naopak, kontrastný odtieň), pre švy.

Teraz samotný proces - krok za krokom. Pokládka kameňa začína rohovými prvkami, striedajúcimi sa krátkymi a dlhými kameňmi. Ak chcete vytvoriť podporu, čelia olovo z podlahy nahor. Keď lepidlo zaschne v spodnej vrstve, môžete pokračovať k ďalšej inštalácii. Doba polymerizácie lepidla závisí od konkrétnej značky. Pre jednotlivé lepidlá nie je vôbec potrebný čas polymerizácie. V každom prípade si musíte prečítať návod. Ak používate bezšvíkovú inštaláciu, je potrebné zabezpečiť, aby lepidlo a šiel do prednej časti kameňov, nie padajúce na prednej časti interiéru.
Dizajnové prvky krivočiare alebo zložité oblasti:

 • Komplexné prvky sa vykonávajú pomocou súboru a (alebo) sekáčov. Táto zručnosť je užitočná, ak potrebujete elegantne obísť vývod alebo prepínač, ako aj keď navrhujete svahy, vchodové dvere a vnútorné oblúkové otvory.
 • Pre dokonalé zatáčanie sa používa box na pokos. Pri pokládke kameňov, strih pod uhlom, sledovať ich tesnosť. Pohodlné použitie nádoby a vytvorenie pravých uhlov. Ak plavidlo nie je po ruke, môžete použiť objekt s presne nastaveným pravým uhlom.
 • Figurálne rezanie vykonávané na kontúre textúry.

Utesnenie švov tmelom je možné vykonať pomocou plastového vrecka z mliečnych výrobkov. Naplňte balenie roztokom plniva a potom uvoľnite cez malý otvor priamo do švu. Nadbytočná špongia sa odstráni spod riadu.

    

dokončovacie práce

Na zachovanie vlastností kameňa o niečo dlhšie, je pokrytá špeciálnou impregnáciou. Aplikujte ho po ideálnom vyčistení steny. Ak potrebujete lesklý povrch, potom na vrch aplikujte akrylový lak. Ak chcú dosiahnuť maximálnu prirodzenosť, impregnácia sa naopak zriedi vodou. Krásne vyzerá dekoratívny kameň, maľovaný v rôznych odtieňoch.


    

Chyby, ktorým je potrebné sa vyhnúť pri kladení kameňa

Začiatočníci pri obkladaní stien s dekoratívnym kameňom často robia nasledovné chyby:

 • Široký šev, ktorý nie je ozdobený, ale kazí celý dojem z kompozície;
 • Zlá stena. Po určitom čase sa podšívka začína odvíjať;
 • Poškodenie a odštiepenie jednotlivých ozdobných prvkov počas orezávania;
 • Nesprávna voľba textúry a farby;
 • Riadkové chyby od začiatku. To vedie k tomu, že materiál sa náhodne hodí. Vzhľad steny z tohto veľa stráca.

Náklady na opravu závisia od množstva práce, cien materiálov a cien špecialistov. Pokladanie vlastného obkladu ho robí lacnejším.

    

záver

Práca, najmä nie veľmi skúsení remeselníci, čo potrebujete bez zhonu, potom bude výsledok oveľa lepší. Odporúča sa prelepiť a rozotrieť švy 2-3 dni po dokončení obkladačiek, keď je lepidlo úplne suché. Ak vykonáte všetky kroky podľa všetkých pravidiel, výsledok bude skutočne pôsobivý.

Zanechajte Svoj Komentár