Dvere bez dverí

Každý dom je vybavený vchodovými hluchými dverami, sú inštalované výhradne na ochranu domu pred nepozvanými hosťami a interiér. Dizajnom môže byť posuvné, otočné, kazetové, skladacie a kyvadlo. Hlavnou funkciou vnútorných dverí je izolácia jednej miestnosti od druhej. Táto "bariéra" nielenže pôsobí ako zónovanie, ale tiež chráni miestnosť pred prenikaním zvukov, čo je niekedy nevyhnutné. Napríklad v spálni je ťažké zaspať, ak je v blízkosti miestnosť alebo miestnosť, v ktorej trvá domácnosť až do neskorých hodín. Vnútorné dvere tiež izolujú kuchyňu so špeciálnou mikroklímou, ktorá neumožňuje preniknúť do susedných miestností.

Avšak v dizajne v posledných rokoch sa princíp „veľkých priestorov, podmienených hraníc“ ticho dodržiaval a všetky oddiely boli odmietnuté. Interiéry musia „dýchať“ voľne a plávať vo svetle, preto sa štúdiové apartmány alebo ich napodobeniny (kombinované izby) stali tak populárnou voľbou. Výzdoba dverí bez dverí sa spravidla volí podľa štylistického obrazu interiéru priľahlých miestností, ktoré sú od seba oddelené. Môžete to urobiť z improvizovaných prostriedkov alebo prilákať tím špecialistov. Prvá možnosť je vhodnejšia, pretože bude lacnejšia av procese zdobenia zohráva dôležitú úlohu tvorivá zložka. Uplatnením zručností staviteľa a dizajnéra môžete vytvoriť originálny, jedinečný dizajn, ktorý bude vrcholom domu. Hovorme o výhodách otvorených dverí, materiáloch pre ich výzdobu a štýlových prvkoch.

Výhody otvorov

Otvorené dvere majú množstvo nesporných výhod, medzi ktorými si všimnú:

 • Krásny estetický vzhľad. Moderné dizajnérske metódy vám umožňujú vytvárať komplexné, originálne dizajnové možnosti dekorácie.
 • „Uzavretá“ zóna, ktorá bola potrebná na otváranie krídlových dverí (spoločné), môže byť teraz použitá na umiestnenie vnútorných predmetov.
 • Viac prirodzeného svetla. Ak sa v priľahlých izbách okno dostane len jeden, potom absencia dverí v otvore umožní nechať trochu slnka do priľahlej tmavej miestnosti.

     

 • Pravidelná cirkulácia vzduchu. Skutočné pre miestnosti so slabým vetraním.
 • Spojenie dvoch priestorov. Recepcia slúži na vytvorenie špeciálnej interiérovej kompozície, keď dve miestnosti, zdobené v rovnakom štýle, by mali mať podmienenú hranicu, nie skutočnú.
 • Zónovania. Diametrálne opačný účel otvorených dverí v prípadoch, keď je stena v dome umelo postavená, ale medzi miestnosťami je potrebné ponechať „spojovací článok“.
 • Vizuálne zväčšenie zatvorte "box". Ak bude malá miestnosť považovaná za nezávislú miestnosť, triky dizajnu vždy nepomôžu napraviť situáciu. S pomocou otvorených dverí sa mení jeho vizuálne vnímanie. Zdá sa, že ide o pokračovanie, časť susednej väčšej miestnosti.
 • Nové funkcie pri výbere tvaru otvoru. Napriek tomu, že dizajnéri stále ohromujú neštandardnými konštrukčnými riešeniami, najjednoduchšou a najvhodnejšou možnosťou je oblúk. Rozmanitosť ich foriem umožňuje vytvoriť jedinečný interiérový obraz.

K zoznamu výhod patrí aj jednoduchšia údržba konštrukcie (nemusíte mazať závesy a utierať sklo) a relatívne nízke náklady na inštaláciu. Tá nezávisí od typu dekoratívnych materiálov, kompletná súprava dverí bude stáť viac.

typy

Otvorené dvere sú rozdelené do dvoch typov:

 1. Klasická možnosť. To nie je moc odlišné od súborov s dverami, má rovnaký obdĺžnikový tvar. Klasika je iný primitivizmus.
 2. Klenutý vchod. V tomto prípade použite rôzne druhy, ktoré sa môžu pochváliť týmito dekoratívnymi vzormi.

Oblúky majú prísnu klasifikáciu podľa formulárov:

 • Roman (romantický). Ich oblúky sú vo forme kruhu, ktorého priemer sa rovná šírke dverí.
 • Turecká (východná). Oblúková klenba je vyhotovená v tvare kupoly.
 • UK. Trezor je zrezaný kruh. Je to "orezaná" rímska verzia.
 • Gotická (lancet). Linky klenby hladko zasahujú do jedného centra.
 • Elipsoidné. Oblúk klenby je podobný „predĺženému“ dlhému rímskemu variantu.
 • Slavic. Oblúky s „domácim“ názvom sú podobné klasickým otvoreným dverám, ale majú mierne zaoblené rohy.
 • Priečniky. Oblúk konštrukcie je hluchý, to znamená, že je glazovaný alebo ozdobený iným priesvitným materiálom.

Existujú aj thajské varianty, v ktorých bol oblúk narezaný na polovicu a ponechal len jednu časť. V ojedinelých prípadoch použite úplne okrúhlu verziu, ako v rozprávkových obydliach, ktoré John Tolkien opísal na stránkach svojich kníh. Takéto možnosti sa ťažko inštalujú, ale stávajú sa elegantným prvkom interiéru.

rozmery

Existujú určité normy, ktoré regulujú prípustné rozmery otvorov dverí, otvorené aj zatvorené. Výška 1,9 m zodpovedá šírke 0,55 a 0,6 m. S takými štandardnými otvormi sa stretnete v typických bytoch. Pre dvere s výškou 2 m je povolená šírka 0,6, 0,7, 0,8 a 0,9 m. V súkromných domoch môžu byť parametre odlišné. Samozrejme, tieto údaje nie vždy zodpovedajú želaniam vlastníka nehnuteľnosti. V tomto prípade sa otvory rozširujú čiastočnou demontážou steny. Pred začatím práce je potrebné konzultovať s odborníkmi, ktorí poskytnú presnú odpoveď, či je možné vykonať podobné opatrenia a aké budú mať následky.


    

Dôležitá je aj hrúbka škatule. V apartmánoch je štandard: 7,5 cm, indikátor je potrebný pre správnu voľbu ďalších položiek.

Vymazanie materiálov

Predtým, ako ozdobíte otvor, musíte sa rozhodnúť pre materiály, ktoré budú použité počas práce. Pre jednoduché, rozpočtové možnosti zastaviť na textil a ozdobiť prvok závesy. Prinesú pohodlie do miestnosti, okrem toho môžete materiál kedykoľvek vymeniť. Na monumentálne stavby používajú sadrokartón, slinok (typ keramickej dlažby), MDF, drevotrieskové dosky, PVC panely, obklady stien, masívne drevo, umelý a prírodný kameň a tehly.

V sofistikovanejších interiéroch sa používajú polyuretánové štuky, drahé tapety alebo dekoratívne omietky na svahoch. Zvláštny význam sa pripája k puzdru. Sú tiež klasifikované podľa formulárov:

 • kučeravý;
 • plochý;
 • Zaoblené.

Vyrezávané dosky sú považované za samostatnú kategóriu - výsledok starostlivej manuálnej práce na dreve. Je dosť ťažké zvládnuť techniku ​​jemnej práce v majstrovských triedach a vytvoriť si prvok sám, takže je ľahšie získať hotový autorský produkt.

Samostatne stojí za zmienku dokončenie vlečky. Materiál má originálnu textúru a jeho sila umožňuje vytvárať komplexné rámové konštrukcie vo forme otvorených políc obklopujúcich vchod.


    

Plastové panely

Plast patrí k rozpočtovým materiálom, ktorý sa môže pochváliť bohatým výberom farieb a textúr povrchov. Je flexibilný, takže ľahko opakuje rôzne formy dverí. V inštalácii materiálu je jednoduché, respektíve pre prácu nebude musieť prilákať špecialistov. Dvere je možné ozdobiť samostatne, rezaním potrebných prvkov z plastu alebo zakúpením hotového setu. Zahŕňa:

 • Platbands v množstve šiestich kusov. Štyri pre bočné "steny" na dvoch stranách a dva pre natiahnutie horného oblúka. Ak tento má neštandardný tvar (klenutý), zakúpia sa špeciálne súpravy určené pre konkrétny vchod.
 • Tri dobor. Dva na bočných stenách a jeden na vrchole.

Plastovo zdobené panelové dvere sú univerzálne a vhodné pre akýkoľvek štýl. Vyberte si materiál s ozdobeným, jemným vzorom a organicky sa prelína do jednej z klasických oblastí. Využite imitáciu kovu alebo tehly so svetlom a dverami bude elegantným doplnkom do miestnosti v štýle high-tech alebo podkrovia.

Dekoratívny kameň

Dekoratívny kameň môže dokončiť interiér a vchodové dvere. Prírodný materiál dokonale maskuje kovový rám, ktorý je na prahu narušenia situácie svojím vzhľadom. Pre vnútorné otvory otvoreného typu sa používa hlavne umelý kameň. Materiál je ľahší ako prírodný, ale menej trvanlivý. Povrchová úprava kameňa alebo tehál sa často vykonáva technikou "roztrhnutej" hrany. Jeho okraje zachytávajú časť steny a vytvárajú jedinečný vzor, ​​ktorý imituje nedbanlivo vykonávanú prácu. Variant je veľmi obľúbený v moderných interiéroch, pretože predstavuje motívy starej стари, ktorá kontrastuje s celkovou čistotou miestnosti.


    

Polyuretánové štuky

Na rozdiel od štukového omietky je polyuretán ľahký. Prvky počas inštalácie sa nebojí klesnúť na podlahu, pretože pád pôjde bez trhlín a zlomkov. S pomocou štuky vytvárajú aristokratické klenuté štruktúry, ktoré sú vhodné pre empírový alebo antický štýl. Malé prvky dopĺňajú pilastre, napodobňujú stĺpy na bokoch dverí. Táto možnosť vyzerá pôsobivo v izbách s nízkymi stropmi, pretože vizuálne rozťahuje miestnosť. Neodporúčajú sa zapojiť do štukatúry v podmienkach malých priestorov: hojnosť malých, reliéfnych detailov bude hrať zlý vtip s vnímaním. Polyuretánový dekor "put" na lepidlo, ktorý poskytuje dobrú priľnavosť k akémukoľvek povrchu.

Jednou z výhod tohto materiálu je jeho štandardná biela farba. Následne budete môcť maľovať povrch v ľubovoľnom tieni, v súlade s paletou dekorácie miestnosti.

slinku

Slinok patrí k ďalším obľúbeným typom povrchovej úpravy. Keramické dlaždice majú obdĺžnikový "tehlový" tvar, na rozdiel od tradičného námestia. Odporúča sa ozdobiť vstupnú bránu technikou „vrazbezhku“, keď sú fragmenty susedného radu posunuté o polovicu šírky kusa. Švy pre takúto pokládku sa nezhodujú, čo nám umožňuje dosiahnuť podobnosť s murivom. Ak by ste pri dokončovaní stien týmto spôsobom museli odrezať slinok, pretože každý druhý riadok by mal skončiť s polovičným obkladačom, potom na ozdobenie otvoru sa uchýli k „roztrhnutým“ hranám. Vyzerá to ako štýlový a elegantný dizajn. Farebná škála tehál umožňuje vyzdvihnutie materiálu podľa palety interiéru.


    

textilné

Najjednoduchšou možnosťou je ozdobiť dvere látkovými závesmi. Na tieto účely používajú svetlý tyl a ťažké záclony. Tieto sa zbierajú po stranách a upevňujú sa špeciálnymi snímačmi. Držiaky umožňujú v prípade potreby otvoriť otvor alebo úplne ho otvoriť. Široko sa používajú aj bavlnené závesy: sú to „prúžky“ zo špeciálnej syntetickej tkaniny, ktorá sa voľne otvára v otvore a vytvára ilúziu prekážky. Textílie ako dekor sú veľmi pohodlné, je ľahké ich odstrániť pri praní alebo pri výmene interiérov za iný „štýl“ alebo farbu.

Nápady na dizajn

Prax „vstavaných“ dverí, alebo skôr ich ilúzie, je široko využívaná. Vlastne podobné riešenie pre byty, v ktorých nie je miesto na knihy. Domáca knižnica je umiestnená na otvorených policiach, ktoré obklopujú vchod. V najbližšom rohu vytvorili miesto na čítanie: útulný stôl s kreslom alebo miniatúrnou pohovkou. V moderných interiéroch návrhári často experimentujú a tvar dverí sa stáva predmetom experimentov dizajnu. Môžu opakovať kľúčové diery, vázy, sú úplne okrúhle alebo majú asymetrické zakrivené hrany.


    

Originálne otvory doplňte ozdobnými "oknami" na bokoch, s osvetlenými dutinami, zdôrazňujúcimi vlastnosti obrysu alebo políc na jednej strane. Originálnym riešením bude inštalácia kovaných prvkov s kvetinovými ornamentami nad strechou. Natiahnu kovové stopky na podlahu. Kované "lianas" zabezpečujú prítomnosť špeciálnych držiakov, ktoré upevňujú rodinné fotografie rovnakej veľkosti.

Štandardné vyhotovenie

Štandardné vyhotovenie je zvyčajne vyrobené z plastu alebo MDF. Tieto materiály sú k dispozícii a rôzne dostupné ceny. Získať odporúčame súpravu, ktorá už obsahuje čalúnenie a dobor. Všetko, čo bude musieť urobiť majiteľ: vykonať inštaláciu.


    

Klasický vchod sa môže zdať príliš konzervatívny a trochu nudný pre mnohých. Zvyčajne si takéto možnosti vyberajú prívrženci tradícií, ktorí nemajú radi dramatické zmeny ani v živote, ani v interiéri. Avšak primitívny otvorený vchod sa používa v príliš „živom“, farebnom prostredí. Hrá úlohu obmedzeného prvku, ktorý uvoľňuje priestor.

Oblúkový dizajn

Oblúky magicky rozširujú priestor. Vytvárajú efekt „slobody“ a zapĺňajú obe miestnosti svetlom a vzduchom. Vo väčšine prípadov (okrem thajskej verzie) sú klenuté štruktúry symetrické. Urobte ich primerane, ako keby ste mali zrkadlový obraz. V klasických štýloch sú oblúky zdobené štukami, basreliéfmi a pilastrami po stranách. Interiér s podobným dizajnom bude elegantný a drahý.


    

Klenby s oblúkom s priečelím zdobeným sklom a tenkými lamelami, ktoré vytvárajú geometrický vzor. Asymetrické možnosti dopĺňajú výklenky, police pod dekorom, osvetlenie. Oblúkové konštrukcie spájajú akékoľvek priestory, v tomto ohľade neexistujú žiadne obmedzenia. Hoci častejšie sa takéto otvory nachádzajú medzi úzkou chodbou a priľahlou miestnosťou (zvyčajne hala).

Možnosť zvýraznenia dizajnu

Otvorené dvere samotné priťahujú pozornosť, pretože v ich konštrukcii nie je žiadna štandardná priečka. Ak chcete zvýšiť dôraz, vyberte jednu z techník návrhu a zvýraznite prvok pomocou:

 • Farbu. Otvor môže mať svetlý odtieň a prekrytie s ďalšími detailmi v interiéri.
 • Light. V oblúkových štruktúrach zložitých tvarov zvyčajne poskytujú miesta pre umiestnenie bodových svetiel.
 • Faktúr. Na pozadí „rovnomerných“ obkladov na stenu (farba, tapeta, omietka) môže brána účinne vyniknúť reliéfom kameňa, tehál alebo štuku.
 • Formulár. Najbežnejšia možnosť, pretože obrysy otvárania možno vymyslieť sami. Potom ich stelesnite do sadrokartónu alebo preglejky a výsledkom je dekorácia autora.


    

Prirodzene, na zvýšenie efektu, môžete kombinovať vyššie uvedené techniky. Dvere s prízvukom sa zvyčajne používajú na riedenie dekoru, zdobeného v prísnych, diskrétnych štýloch.

Ako skryť vchod

Zvyčajne je vchod skrytý. Skutočným riešením by bolo umiestniť skriňu, stojan so zadnou stenou alebo vstavanú skriňu. Predtým boli otvory pokryté stenovými kobercami. Teraz je toto rozhodnutie považované za pamiatku minulosti, a ak sa nemôžete schovávať za niečo masívne, potom ho môžete ozdobiť sadrokartónom alebo preglejkou. Povrch je natretý alebo prelepený tapetou a na vrchole je zavesená koláž obrazov alebo fotografií. Táto výzdoba bude vrcholom interiéru a hostia si ani neuvedomujú, že ovláda nevyužitý vchod. Z tých istých materiálov môžete vytvoriť dekoratívny výklenok, v ktorom sú inštalované otvorené police na uskladnenie drobností. Pohodlná konštrukcia, ktorá sa dá kedykoľvek rozobrať.


    

V rôznych izbách

Neodporúčame preháňať s výzdobou dverí v malých miestnostiach. Pamätajte, že sú zvyčajne otvorení vizuálne rozšíriť priestor. Nesprávna registrácia môže svietiť na celý efekt. Priestranné izby na výzdobe tohto prvku nie sú žiadne obmedzenia. Je tiež potrebné pripomenúť, že otvorenie je obojstranná stavba, preto stojí za to, aby sa to urobilo s prihliadnutím na „výstup“ do dvoch rôznych miestností.

Ak sú ich štylistické rozhodnutia trochu odlišné, potom by sa tento moment mal odraziť v dizajne. Pri zdobení prechodov medzi kuchyňou a inými izbami odporúčame uchýliť sa k textíliám. Ľahko sa uvedie do „uzavretej“ polohy a chráni ostatné miestnosti pred koróznymi zápachmi a tukovými časticami plávajúcimi vo vzduchu.


    

záver

Každý interiérový objekt, bez ohľadu na to, ako bezvýznamné sa to môže zdať na začiatku, sa môže stať dôležitým kusom dizajnérskej mozaiky. Obyčajné vchody s riadnou dekoráciou sa môžu premeniť na vrchol dizajnu dvoch izieb naraz. Rôzne formy, spôsoby konečnej úpravy, materiály, ich textúry, farby a textúry vám umožňujú prísť a stelesniť tie najodvážnejšie, originálne nápady.

Zanechajte Svoj Komentár