Plocha projektovej plochy 12 akrov

Štátny dom a pozemok, ktorý je k nemu pripojený, sa stávajú konečným snom obyvateľov mesta. Žiadni susedia, pevné parkovanie a konštantné obmedzenia. Tento malý osobný kútik dáva majiteľom jedinečnú príležitosť na vytvorenie vlastného „raja“ bývania, ktorý bude existovať podľa vlastných pravidiel. Krajinná architektúra pozemku 12 akrov by mala začať s rozvojom projektu. Odborníci to urobia pre vás rýchlejšie a lepšie, ale niektorí, ktorí uprednostňujú zvládnutie tejto komplexnej vedy sami. Krajinotvorba je podobná interiérovému dizajnu, pohodlie a pohodlie na ňom závisia aj na mieste, kde majitelia trávia väčšinu svojho času v lete. Pokúsme sa zistiť, kde začať plánovať, a ako správne lokalizovať funkčné oblasti do dvanástich sto metrov štvorcových.

Zásady plánovania letnej chaty

Predtým, ako si sadnete na projekt, musíte sa rozhodnúť pre konečný obrázok, ktorý chcete vidieť na konci. Môže to byť hotový dizajnový objekt, ktorý ste videli v módnom časopise, alebo obraz „mimo mysle“, ktorý generuje výlučne vaša predstavivosť. Na prázdny hárok papiera nakreslite tvar pozemku (pohľad zhora). Zvyčajne je obdĺžnikový, štvorcový, trojuholníkový alebo lichobežníkový. Komplexnejšie formy nie sú bežné. Ak ste „šťastní“, aby ste sa stali vlastníkom takejto rarity, musíte poraziť každý ďalší roh tak, aby sa neskôr stal vrcholom. Potom na pláne označte strany sveta a terénne prvky, to znamená krajinu: vyvýšeniny, nížiny, svahy, snáď jazero alebo rybník je striekajúci okolo plota. Zvážte aj hladinu podzemnej vody. Potom rozhodne o účeloch, na ktoré sa bude územie dvora používať. Napríklad, ak sú majitelia vášnivými záhradkármi a plánujú tráviť väčšinu svojho času pestovaním pôdy, potom budú musieť dať lvi podiel na pozemku pre záhradkárstvo. Možno dokonca na úkor iných funkčných lokalít. Dvanásťsto štvorcových metrov však postačuje na zabezpečenie minima dachy. Táto oblasť je klasifikovaná ako veľká. Všetky zóny sú rozdelené do štyroch typov:

 • Obývacie izby Dom a jeho možné prístavby. Zahŕňa to priľahlé časti dvora;
 • Rekreačná oblasť. Zahŕňa altány, gril, bazény, tenisové kurty, útulné miesta na zamyslenie sa nad večným rybníkom;
 • Poľnohospodárske budovy. Patria sem vane, pivnice, sklady na uskladnenie zariadení a palivové drevo, garáže a parkovacie miesta pre autá;
 • Pozemok pod záhradou a záhradou.

Aj keď umiestnenie a veľkosť vyššie uvedených zón sú vypočítané buď samotným majiteľom alebo projektantom v súlade s jeho želaniami, existujú všeobecne uznávané normy.

Najmenšia časť pozemku je považovaná za obytný dom. To spravidla zaberá najviac 10% z celkovej plochy. Ďalších 15 - 20% sa prijíma v rámci platformy pre rekreáciu. Zostávajúca časť je venovaná milosrdenstvu flóry a možnej fauny (ak sa plánuje držať domáce zvieratá). Kompletné s nimi sú vždy prístavby, ktoré sú nastavené tak, aby poskytovali väčší komfort v starostlivosti o ekonomiku. Ak sa zdá, že miesto nie je dosť, potom usporiadať usporiadanie jednotlivých objektov v oblastiach s podmienenými hranicami. Prípadne môžete záhradu kombinovať s posedením. Baldachýn stromov bude dávať tieň v horúcom lete a bude v zime chránený pred vetrom. Zvážte aj vlastnosti terénu: svahy, nížiny, prírodné objekty, ktoré boli vyznačené na pôvodnom pláne. Môžu byť významnou prekážkou pre umiestnenie určitých budov.

K plánovaniu prímestskej oblasti je potrebné pristupovať z racionálneho hľadiska. Krása krajiny dá dizajn, jeho leštenie, ale nepohodlné umiestnenie objektov pokazí celý dojem. Okrem toho môže byť príliš neskoro na zmenu. Pred realizáciou projektu je lepšie konzultovať s odborníkom. Skúsený dizajnér vám pomôže nájsť chyby a včas ich opraviť.

Pravidlá a normy umiestnenia objektov

Okrem ich želaní je potrebné brať do úvahy všeobecne uznávané normy, ktoré upravuje zákon. Budovy vo vašej krajine by mali:

 • Nerušiť susedov;
 • Nevytvárajte prekážky voľnému pohybu osôb alebo doprave na verejných miestach (ak sa nachádzajú v blízkosti ulice);
 • Poskytnite bezpečné ubytovanie pre majiteľov.

Tieto tri aspekty možno vyjadriť v číslach. Vzdialenosť od obytných budov k oploteniu suseda by nemala byť menšia ako 4 m. Z nízkych kríkov udržujú vzdialenosť 1,5 m, od vysokých a trpasličích stromov 4 m a 3 m. Poľnohospodárske budovy by mali byť postavené vo vzdialenosti najmenej 1 m, a budovy, v ktorých sa chovajú zvieratá, sú 4 m. Pre vlastnú bezpečnosť by sa mali zachovať tieto vzdialenosti medzi budovami rôznych typov: t

 • Pre kamenné a murované domy je potrebné „ustúpiť“ o 6 m;
 • Ak má budova drevené podlahy, potom sa povolená vzdialenosť zvýši o ďalšie 2 m;
 • Nie je dovolené stavať iné budovy bližšie ako 15 metrov v blízkosti drevených domov.

Tieto normy sú stanovené tak, aby vyhovovali požiarnej bezpečnosti. S ohľadom na hygienické predpisy, toalety a domácnosti. budovy so zvieratami musia byť najmenej 12 metrov od obytných budov. Je lepšie inštalovať žumpy a sprchy vo vzdialenosti 8 m od domu. Nie je prípustné stavať stodoly, kde sa budú chovať hospodárske zvieratá a uličné záchody v blízkosti zdroja vody (studňa alebo studňa). V opačnom prípade nikto nebude schopný zaručiť majiteľom takýchto lokalít, že odpadové vody z kanalizácie nebudú spadať do zásob.

V prípade porušenia pravidiel, bezohľadní majitelia sa očakáva nielen pokuty, ale aj požiadavky na demoláciu niektorých budov. Skúsení krajinári poznajú tieto pravidlá. S podobným problémom by mohli čeliť iba nováčikovia, ktorí sa prvýkrát rozhodli postaviť pozemok prvýkrát.

Štýly dizajnu krajiny

V krajinnom dizajne, ako aj v obvyklom interiéri, existujú štýly, ktorých jednota sa pozoruje pri navrhovaní stránok. Všimnite si päť najbežnejších:

 • Classic. Vyznačuje sa rovnými čiarami, úhľadne upravenými trávnikmi a stromami, striktnou geometriou umiestnenia budov.

    

 • Japonský štýl. Východ podporuje minimalizmus vo všetkom. Z tohto dôvodu sa vyhnite „prebytku“ na stavenisku a vybudujte len potrebné budovy, ktoré vykonávajú určitú funkciu. Z interiéru by bolo pekné pozrieť sa na "zimnú" záhradu s rybníkom v strede kompozície.

    

 • Rusky. V tomto smere stelesňuje myšlienku domácej "dediny". Pre obnovu farby je väčšina budov vyrobená z dreva a v interiéri prevláda rezba.

    

 • Angličtina. Štýl "slobody", ktorý neakceptuje symetriu. Aj keď budovy a záhradná zóna majú pekný, uprataný vzhľad, môžu byť roztrúsené po celej oblasti náhodne, ako si to duša želá. Nezabudnite pridať "stuhnutosť" do krajiny, zdobenie s kamennými chodníkmi a lavičkami alebo rybníky s rovnakým povrchom.

    

 • Stredomorský štýl. Zabudnite na trávniky. Namiesto toho použite široké vázy a koše s kvetmi. Celý dom je pokrytý ľahkým kameňom alebo pokrytý štrkom. Kvetináče sú zoskupené do obrazových kompozícií. Dekor používa ručne vyrábané predmety.

    

Všetky vyššie uvedené oblasti možno skombinovať do jednej veľkej štylistickej skupiny nazvanej „etnikum“. Samozrejmosťou sú ďalšie možnosti dizajnu: škandinávske, romantické, high-tech, country, provence, ecostyle. Žijú tiež podľa svojich vlastných zákonov.

Usporiadanie obytných priestorov

Bytový dom bude podmieneným centrom kompozície, hoci sa nachádza len zriedka v strede pozemku. Ak tichá ulica prechádza okolo plota, potom je hlavná budova a uzavreté nádvorie obyčajne osídlené bližšie k nej. Lezenie labyrintom záhradných chodníkov s cieľom ísť von bude príliš nepríjemné. Situácia je úplne iná s rušnou diaľnicou. Je lepšie sa od neho oddeliť a presunúť stavbu do ďalekého rohu. V opačnom prípade bude hluk áut a stálych okoloidúcich zasahovať do pokojného spánku a odpočinku. Ak je miesto reliéf a väčšina je v nížine, potom je dom postavený v najvyššom bode svahu. Táto možnosť eliminuje nebezpečenstvo záplav. Miestne územie je dané pod terasami, ktoré vytvoria malebnú kompozíciu. Pri kladení základov by sa mal brať do úvahy typ pôdy a úroveň výskytu odpadových vôd.


    

Usporiadanie záhradných parciel

Ako už bolo uvedené vyššie, záhradníctvo zaberá väčšinu plochy. Zvyčajne sa usadí v "hluchej" časti lokality, ktorá je vzdialená od ulice. Je nepravdepodobné, že by niekto chcel otvoriť brány a okamžite vidieť krajinu uhorky a paradajok. Záhrada je zvyčajne kombinovaná so záhradou, ktorá sa stáva „nárazníkovou“ zónou medzi ňou a detským ihriskom alebo obytnými budovami. Kríky sedia okolo obvodu "zelenej" zóny alebo v nej ako podmienené hranice, ktoré oddeľujú niektoré lôžka od ostatných. Ak sa v blízkosti miesta nachádza rušná ulica alebo diaľnica, zóna záhrady a záhrady sa z nej odstráni do maximálnej vzdialenosti. Prach sa usadí na listoch a výfukové plyny neprinesú úžitok plodom.


    

Odporúčania na výber vegetácie

Pokiaľ ide o vegetáciu, potom samozrejme výber je pre majiteľov. Niektorí ľudia milujú starať sa o neposlušné baklažány, zatiaľ čo iní dávajú prednosť jednoduchším zeleným alebo reďkovkám. Berte do úvahy iba vlastnosti klímy. Záhrada môže byť vylúčená úplne, ak majitelia dávajú prednosť "lenivo" postarať sa o ovocné stromy v záhrade. Prípadne nechajte len malú záhradu so zeleňou a kvetinovými záhonmi. Ten zvyčajne zdobí predné dvore. Bude to stojí za to zasadiť pár vianočných stromčekov, thuja alebo borovice. Postupom času sa stromy natiahnu a vytvoria tieň. Okrem toho, po celý rok na mieste bude distribuovať príjemné, koláčiky ihličnatej vône a poteší oko "večných" zelených. Neodporúčajú výsadbu stromov príliš blízko k budovám, o desať rokov neskôr, posilnený koreňový systém môže zvýšiť základ. Pre milovníkov ruskej farby v obchodnom prevedení s pôvodnými brezovými stromami. Po 5-6 rokoch divokého rastu, bez obetovania stromov, môžete zbierať miazgu na jar. Záhradné minimum sa zvyčajne skladá z hrušiek, jabĺk, čerešní a sliviek. V teplejšom podnebí sa dobre znášajú čerešne. Z kríkov sú zvyčajne preferované maliny, egreše a ríbezle. Samozrejme, žiadna záhrada nemôže robiť bez „konštantných“ postelí s jahodami. Na uľahčenie starostlivosti sa odporúča uzavrieť celú oblasť špeciálnym filmom s rezmi pod kríkmi. Teda jahoda bude chránená pred burinami.

Organizácia rekreačných oblastí

V strede zóny sa stáva altánok. Táto budova je nevyhnutná pre dobrý odpočinok. Môže to byť:

 • Monumentálne tehla alebo drevo s presklenými oknami a sporákom vnútri
 • Čas, ktorý sa používa len v lete.

Ako ekonomická možnosť, usporiadať malebné "zelené" altány. Jedná sa o drôtený rám, pozdĺž ktorého sú tkané hrozno. Country nábytok dopĺňa kompozíciu: stôl a pár stoličiek alebo lavičku. Okrem altánku, nastaviť gril, alebo aby sa určené miesto pre grilovanie. V drahších verziách môže cesta do záhrady viesť k bazénu alebo dekoratívnemu rybníku.

    

Vybavenie detských ihrísk

Detské ihrisko je kombinované s posedením. To umožní dospelým pokojne tráviť svoj voľný čas na varenie kebabov a súčasne sledovať deti. Na mieste je žiaduce nainštalovať pieskovisko, šmykľavku a niekoľko kruhových objazdov. Ak na ňom hrajú staršie deti, stojí za to uvažovať o usporiadaní tenisového kurtu alebo stolného tenisu. Šmýkačka môže byť „komplikovaná“: voľný priestor pod ňou možno dokončiť vo forme hradu alebo chaty.


    

Hospodárska zóna

V ekonomickej zóne sa nachádza vaňa alebo sprcha, garáž, prístrešky, letné kuchyne, miesta na skladovanie palivového dreva. Všetky tieto budovy sú potrebné, ale môžu mierne pokaziť vzhľad stránky. Aby sme sa zbavili negatívnych vplyvov, budovy sú zoskupené a zdobené úhľadnými cestičkami, na ktorých stranách vysádzajú záhony. Výsledkom je malý samostatný svet vo veľkej oblasti vlastníctva.

Harmonická kombinácia zón

Zóny by nemali byť len oddelené „miesta“ v krajinovom obraze krajiny, ale vytvoriť jeden organický obraz. Poľnohospodárske budovy vedľa seba so záhradou. On zase plynule prúdi do záhrady. Ovocné stromy budú krásnou kulisou pred platformou pre rekreáciu. Garáž sa zvyčajne nachádza bližšie k plotu. Na želanie je parkovisko pre auto pripojené k domu, alebo uvedené do jeho plánu a postavené paralelne, ako súčasť budovy. Nezabudnite podmienečne alebo skutočne rozdeliť zóny. Jedna zo spoločných možností - dekoratívne ploty. Dôvody sú tiež od seba oddelene podmienené pomocou záhonov a záhradných chodníkov.

Osvetlenie na mieste

Osvetľovacia plocha 12 akrov nemôže byť obmedzená na jednu lampu nad verandou. Zaujímavým riešením by bola inštalácia vysokých dekoratívnych lampášov pozdĺž záhradných chodníkov. Týmto spôsobom môžete rozsvietiť najvzdialenejšie zákutia vlastníctva v jednom páde a pozorovať jednotu štýlu. Nezabudnite poskytnúť každej budove centrálnu lampu pri vchode. Ako dodatočné svetlo sa používa dekoratívne osvetlenie: figúrky trpaslíkov a roztomilých zvierat, ktoré sú umiestnené priamo v zemi a pomáhajú nájsť cestu.


    

Plot je vážny a dlhý čas

Výstavba areálu zvyčajne začína plotom. Samozrejme, v prvom rade je postavený, aby vymedzil jeho majetok. Prvý plot je zvyčajne drsný. V jednej zo záverečných etáp výstavby rezidenčného komplexu sa mení na trvalú. Jednoduché ploty sú vyrobené z tehál, kameňa, dreva alebo plechov. Bridlicové ploty vyzerajú dosť škaredo a nenápadne. Na určenie monumentality oplotenia je potrebné posúdiť stupeň nebezpečenstva, ktorý pochádza z priľahlej ulice. Ak sa jedná o tichú uličku, kam idú len susedia a idú autom, potom si môžete dať dekoratívne oplotenie, ktoré otvorí pre cudzincov malebný výhľad na dom a budovy v jeho blízkosti. Za opciu možno považovať aj zabezpečenie. Ak je v blízkosti široká ulica, na ktorej každý deň prechádzajú stovky okolostojacich, potom je lepšie zvoliť si väčší tehlový alebo kamenný plot ako muž.
Je dôležité vedieť. Kompromisnou možnosťou by bolo nainštalovať silný a vysoký živý plot zo zdanlivo nenápadného materiálu. Zvonku je zdobený kríkmi alebo stromami vysadenými v rade.


    

Záhradný nábytok

Trávnik spárovaný s spevnenými chodníkmi dáva miestu elegantný a ušľachtilý vzhľad. Ide o samostatný pozemok, ktorý je zasiaty rôznymi druhmi trávnatých rastlín. Tieto môžu byť ročné alebo celoročné. Druhá možnosť je vhodnejšia, pretože vyžaduje len včasnú starostlivosť a nie opätovné pristátie. Rastliny sa vyberajú podľa typu pôdy a podnebia. Trávniky sú rozdelené do troch typov: t

 • Dekoratívne. Používajú sa iba na krásu v tých oblastiach, kde sa nikto nehýba;
 • Funkčnosť. Okrem čistého vzhľadu rastliny tiež poskytujú dodatočnú podporu pre pôdu proti odlupovaniu. Možnosť je relevantná pre svahy vodných plôch alebo roklín;
 • Universal. Kombinujú dekoratívne a "posilňujúce" funkcie.

Pred výsadbou sa pôda pripravuje a po vyrastení trávy bude vyžadovať pravidelnú starostlivosť (rezanie).

    

záver

Plánovanie projektu prímestskej lokality je len polovica bitky. Stále je to potrebné realizovať. Počas výstavby čelia mnohí mnohým problémom, ktoré sa jednoducho neberú do úvahy na papieri. Z tohto dôvodu sa pred začatím odporúča prečítať čo najviac špeciálnej literatúry. Povie to nielen o správnom umiestnení budov na stránke z racionálneho hľadiska, ale aj o tom, ako krásne „vytlačiť“ svoje fantázie a preferencie do rámca vašej vlastnej stránky.

Pozrite si video: LUXUSNÝ 4-IZBOVÝ BUNGALOV V OBCI HORNÁ POTÔŇ (Apríl 2020).

Zanechajte Svoj Komentár