Kúpeľňový dizajn s plastovými panelmi

Kúpeľňa spolu s kuchyňou je tradične označovaná ako izby s „komplexným“ mikroklímou. Udržiava „chronickú“ vlhkosť a vysoké teploty, ktoré nie každý materiál vydrží. Až do začiatku minulého storočia, z konkurencie bola "kráľovná" dekorácie - keramické obklady. Postupom času, napriek stále sa rozširujúcemu sortimentu, si spotrebiteľ želal ešte viac rozmanitosti. V tejto chvíli sa na scéne objavili plasty - moderný, lacný, ľahký materiál. Postupom času prekonal všetkých konkurentov v oblasti dokončovania a stal sa univerzálnym dizajnovým riešením pre rozpočtové opravy aj luxusné byty. Vaňové dizajnové panely z PVC sú klasifikované ako praktické možnosti. Pre konečnú úpravu použite tri varianty materiálu:

 • panel;
 • plechy;
 • Dlaždice.

Pozrime sa podrobnejšie na dizajn panela.

O materiáli

PVC alebo polyvinylchlorid sa používa na výrobu izolačnej vrstvy, záznamov, čiel nábytku, oblečenia, okien, dverí, riadu, tapiet a dokončovacích materiálov. Jeho vynález bol náhodou počas jedného z pokusov francúzskeho chemika na začiatku XIX storočia. V tom čase neznámy materiál nepritiahol primeranú pozornosť a výsledky výskumu umiestnil na poličku. Patentovaný vynález polyvinylchloridu patentoval až v roku 1913. Bezprostredne po začatí výroby v priemyselnom meradle začali plasty aktívne „prežiť“ prírodné analógy, ktoré boli v porovnaní s nimi primárne v cene. Najakútnejším problémom je použitie PVC, pretože za normálnych podmienok dochádza k jeho neúplnému spaľovaniu s uvoľňovaním toxických a nebezpečných látok pre ľudí. Celý cyklus likvidácie PVC môže poskytnúť len v špeciálnych podnikoch. Tam je legenda o neuveriteľnú toxicitu samotného materiálu, najmä ak sa používa na výzdobu obytných priestorov. Avšak mýtus bol odhalený po sérii testov.


    

Výhody a nevýhody použitia plastových panelov

PVC má niekoľko nepopierateľných výhod:
• Úplná strata vlhkosti fóbie. Materiál dokonale odoláva testu mikroklimatickej kúpeľne. Faktom je, že vo svojej štruktúre nie sú žiadne póry, ako napríklad v prírodnom dreve. Voda teda nemá kam uniknúť. Z tejto výhody PVC vyplýva táto výhoda:

 • Absencia priaznivých podmienok pre život kolónií húb a plesní.
 • Trvanlivosť. Plast je schopný prežiť viac ako tucet rokov, ak sa o to postaráte správne.
 • Jednoduchá inštalácia. Stenové panely sú pripojené k povrchu dvoma spôsobmi, ale aj človek na ulici zvládne úlohu.
 • Cena. Nízka cena materiálu spôsobuje jeho široké použitie v rôznych oblastiach života a PVC sa neobmedzuje len na povrchovú úpravu.
 • Jednoduchá starostlivosť. Plastové panely sú pravidelne umývané mydlovou vodou. Zo systematického čistenia nebude materiál poškodzovať.
 • Široká škála farieb a vzorov.

Prirodzene, polyvinylchlorid, podobne ako akýkoľvek iný materiál na obloženie, má svoje mínusy:

 • Citlivosť na mechanické poškodenie. Hoci PVC je považovaný za flexibilný materiál, so silným úderom sa vytvorí zub alebo sa rozlomí panel. Vo vnútri dosky majú dutú štruktúru. Vzhľadom k tomu, že konštrukcia prebieha na modulárnom princípe, môže sa vymeniť ktorýkoľvek z jej jednotlivých prvkov.
 • Vylučovanie toxínov počas spaľovania. O tejto skutočnosti sme už hovorili vyššie. PVC patrí k ohňovzdorným materiálom, to znamená, že sa nemôžu samovznietiť. Ak však požiar vznikol na inom mieste a rozšíril sa do kúpeľne, potom je prísne zakázané dýchanie látok uvoľnených počas spaľovania.
 • Panely neprechádzajú vlhkosťou. Nevýhodou je táto výhoda: steny prestanú dýchať. Postupom času táto skutočnosť negatívne ovplyvní izoláciu.

Pre mnohých odporcov používania plastov, nepáči vzniká na základe asociácií s kancelárskymi priestormi, kde sa opravy najčastejšie vykonávajú z materiálu. V skutočnosti, jeho rozsah nie je obmedzený na štandardné panely neutrálnej hnedej farby. Aby ste sa o tom presvedčili, stačí navštíviť najbližšiu „budovu“.

    

Ako si vybrať

Pri výbere PVC na dekoráciu kúpeľne sú orientované tri hlavné aspekty:

 • Rozmery. Vybrané v súlade s budúcim interiérom miestnosti a jej rozmermi;
 • Kvalita. Z tohto parametra závisí životnosť materiálu;
 • Textúru. Určený podľa požadovaného dekoratívneho efektu.

Panely sú rozdelené do dvoch typov v závislosti od umiestnenia:

 • strop;
 • Nástenné.

Ich vzhľad je zároveň rozdelený do troch typov:

 • Bezšvové. Samozrejmosťou sú spoje, ale sotva sú viditeľné a vytvárajú ilúziu súvislého povlaku;
 • Úľava. Majú dobre definované švy;
 • Kombinované možnosti. Niečo medzi zjavnými kĺbmi a zamaskované.

Najdôležitejšou požiadavkou pri výbere polyvinylchloridu je stále jeho kvalita. Dizajnérske prvky sú na druhom mieste pre bezpečnosť majiteľov domov.

    

Výber štýlu

Tradičné pre kúpeľňu je považovaný za morský štýl. To najjasnejšie odráža funkčný účel miestnosti. Vo výzdobe stien sa zvyčajne používa kombinácia bielej a modrej. Textúra panelov môže napodobňovať piesok, malé kamienky alebo povrch vody. High-tech preferuje imitáciu ocele a drevo vo veku Provence. V dizajne s drahší dekor získať špeciálne panely, ktoré sú zmontované v spôsobe mozaiky. Na ich povrchu je kresba: delfíny, hviezdice, korčule, medúzy a ďalší obyvatelia hlbín. Pre romantickú atmosféru sa používajú panely s vhodnými obrázkami: ruže, kosatce, tulipány, orchidey. V japonskom štýle sú určite prítomné pagody a vetvy čerešňových kvetov. Pre nadčasovú klasiku vyberte panely s kvetinovými vzormi a imitáciou štuky po obvode. V minimalizme sú povolené len monochromatické verzie v upokojujúcich odtieňoch: biela, sivá, modrá. V malých kúpeľniach je lepšie používať ľahké, moderné trendy, kde dizajnéri volia funkčnosť na úkor zložitosti prevedenia. V priestranných izbách môžete experimentovať rozdelením do zón (vaňa, WC, umývadlo) s rôznou povrchovou úpravou.


    

Rôzne textúry a farby

Textúra PVC môže napodobňovať takmer akýkoľvek prírodný materiál. Najpopulárnejšie sú:

 • Vzor dreva;
 • murivo;
 • Mramor alebo žula

Farebná škála PVC panelov nemá žiadne okraje. Sortiment zahŕňa rôzne farby, ale pre kúpeľňu tradične preferuje:

 • blue;
 • biela;
 • ružová;
 • Béžová.

V malých miestnostiach na úkor monofónnych panelov s reliéfnymi švami (horizontálnymi) posúvajte priestorový rámec. Podobný príjem (vertikálny) funguje v miestnostiach s nízkymi stropmi.

    

Spôsoby montáže

Predtým, než pôjdete do skladu pre dokončovacie materiály, je potrebné vykonať merania. Vypočítajte celkovú plochu, ktorá bude ozdobená plastom. Jeho šírka je vynásobená výškou. Z výsledného čísla odčítajte plochu miestnosti a dverí, ak existujú, v miestnosti. Posledné pre izby v Chruščov domy sú zriedkavé, samozrejme, ale v súkromnom dome kúpeľňa môže mať dokonca niekoľko z nich. Tiež stojí za to odstrániť zo všeobecného významu kúpaciu zónu, ak susedí so stenou, a oprava neznamená jej demontáž. Po odoslaní výpočtov materiálu. Existujú dva spôsoby inštalácie panelov z PVC:

Lepidlo (bezrámové)Panely sú pripevnené priamo na stenu.
zarámovanýPod materiálom je inštalovaná špeciálna prepravka.

Okrem sady nástrojov pre danú úlohu budú potrebné ďalšie:

 • Podlahové a stropné podstavce;
 • Rohy.

Tieto materiály vykonávajú dekoratívnu funkciu, ale bez nich sa interiérový dizajn javí ako nedokončený.

    

Požadované nástroje

Zoznam nástrojov na dokončenie kúpeľne s PVC panelmi zahŕňa:

 • Vrták, rukoväť, skrutkovač;
 • Stavebná úroveň, zvinovací meter, ceruzka, štvorček;
 • Skrutky a hmoždinky;
 • Stavebné lepidlo, skrutky alebo kleimery;
 • Tyče z dreva alebo kovu obreshetka;
 • Tesniace hmoty na spracovanie spojov.

Zoznam môže byť pridaný. Sada nástrojov závisí od spôsobu upevnenia panelov k povrchu steny.

Rámová metóda

Tento typ inštalácie nie je vhodný pre malé miestnosti. Rám nevyhnutne "zjesť" cenné centimetre. Typicky je táto metóda zvolená pre strop. Ako je uvedené vyššie, materiál má špeciálnu štruktúru (bez pórov), takže sa nestane živnou pôdou pre škodlivé organizmy. Ale ak sú pod panelmi prázdne miesta, potom sa v nich môžu časom usadiť celé kolónie baktérií a plesní. Okrem toho sa v prítomnosti rámu výrazne zvyšuje riziko poškodenia materiálu, ktorý sa stáva krehkejším, bez toho aby mal pod ním pevný povrch. Zo zrejmých výhod je schopnosť laty skrývať zjavné defekty steny: môže zakryť ich nepravidelnosti alebo zakrivenie.

Dokončovacie práce sú zvyčajne rozdelené do niekoľkých etáp:

 • Označenie a montáž prvých koľajníc. Budúca prepravka je vyrobená z drevených alebo kovových tyčí. Pre kúpeľňu je lepšie zastaviť voľbu na druhom, pretože strom je menej trvanlivý a je vystavený hnitiu. Hlavná línia sa vykonáva horizontálne okolo obvodu miestnosti. Zameranie sa na to pomocou hmoždiniek pripevní prvú koľajnicu. Na spodnej strane podlahy podobným spôsobom nastavte druhú. Budú odrazení v budúcej práci.
 • Upevňovacie nadstavce. Optimálna vzdialenosť medzi nimi sa považuje za vzdialenosť 50 cm Pred inštaláciou prídavných koľajníc skontrolujte ich „horizontálnu polohu“ pomocou úrovne.
 • Spojovacie lišty. Sú potrebné na zakrytie škár v oblasti rohov.

Po dokončení práce na ráme je potrebné pristúpiť k montáži plastových panelov. Začnite proces od tej steny, ktorá je vždy v dohľade (ďaleko). Materiál je pripevnený k prepravke skrutkami pomocou skrutkovača. Panely sa vkladajú do rohov (lišty) a priskrutkujú k rámu. Na každej strane sú špeciálne drážky, ktoré umožňujú ich vzájomné spojenie. Aby sa zaistilo lepšie spojenie, ľahko ich poklepte kladivom.

    

Metóda obloženia lepidla

Metóda lepidla je bez všetkých nedostatkov v ráme, je však spojená s dodatočnými úpravami: tmel a základný povrch. Prvý sa vykonáva len v prípade potreby, nevzťahuje sa na povinné prípravné fázy. Ak majú steny zjavné nepravidelnosti, škvrny alebo poškodenia, potom sa nedá bez použitia tmelu. Vady sú hladké a hladina povrchu. Po vyschnutí tmelu sa stena natrie, aby sa zabezpečila dobrá priľnavosť k lepidlu. Panely pred inštaláciou, v prípade potreby vyrežte.

Na povrchu steny je nanesená vrstva lepidla (tzv. „Tekuté nechty“). Zároveň sa nepokúšajú lesknúť sa na miestach, kde sa budú nachádzať švy panelov, pretože látka môže cez ne presakovať. Rovnako ako pri metóde lepenia je potrebné monitorovať, ako hladko leží materiál na povrchu. Proces je ukončený inštaláciou rámovacieho profilu.

Ako znížiť panel

Na rezanie PVC vhodných píl na drevo alebo kov s jemnými zubami. Pomocou týchto nástrojov môžete spracovať niekoľko panelov naraz, čo je výhodné pre veľké množstvo práce. Na materiál netlačte, pretože môže prasknúť alebo prasknúť. Pri rezaní sa panely držia v uhle približne 45 stupňov smerom nahor. Elektrická jigsaw je tiež vhodná pre prácu, ale počas procesu je nutné starostlivo kontrolovať lisovaciu silu, aby sa materiál nerozbil. „Obruče“ a „brúsky“ nie sú vhodné na rezanie PVC, pretože PVC je pre takéto nástroje príliš krehké. Okrem toho sa pri rýchlej rotácii diskov materiál zahrieva a ako je dobre známe, začína paralelne uvoľňovať toxíny.

záver

Hlavnou výhodou plastových panelov je, že ich inštalácia je jednoduchá, bez toho, aby sa do nich zapojil tím špecialistov. Všetko, čo sa vyžaduje od začínajúceho majstra dekorácie je hladké pripojenie každého modulu. Pre kúpeľňu, kuchyňu a chodbu PVC je považovaná za najlepšiu možnosť, ktorá kombinuje dobré funkčné vlastnosti a možnosť prekladu akejkoľvek fantázie dizajnu. Panely zastrihávajú nielen steny, ale aj strop. Vyzerá obzvlášť luxusne pri inštalácii reflektorov, ktoré zvýrazňujú povrchové vlastnosti.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár