Teplé a studené farby v interiéri

Farba môže priamo ovplyvniť osobu. Prieskumy v tejto oblasti ukázali možnosť vplyvu okolitých farieb na centrálny nervový systém a endokrinný systém. Farby môžu upokojiť alebo rozrušiť, urýchliť alebo spomaliť metabolické procesy. Farby v prostredí majú vplyv na formovanie charakteru detí a môžu meniť náladu akejkoľvek osoby. V psychológii sú diagnostické testy vnímania farieb pre rozpoznanie odchýlok a získanie obrazu o osobnosti. Okrem toho psychológia aktívne využíva a rozvíja metódu farebnej terapie, arteterapiu pri liečbe niektorých ochorení. Preto, čo farby obklopiť sa v dome, kde spíte, jesť, relaxovať a komunikovať s rodinou je nesmierne dôležité.

Pri výbere palety farieb sa musíte spoliehať na vlastné preferencie, konkrétne farby a účel miestnosti. Napríklad, paleta farieb pre spálňu by mala prispieť k relaxácii a riadnemu odpočinku, pre kuchyňu sú vhodné pre urýchlenie metabolických procesov.

Stanovenie teplých a studených farieb

V prírode sú tri farby nazývané primárne alebo čisté farby spektra (žltá, modrá, červená). Mnohé z nich po zmiešaní vychádzajú z chromatických odtieňov.

Charakteristické vlastnosti chromatických farieb:

 • teplota (teplá, studená);
 • aktivita (tlmená, svetlá);
 • intenzita (zriedená alebo nasýtená).

Ak hovoríme o teplotách farieb, žlté a červené sú farby ohňa a slnka, teplé. Tón oceánov a morí - modrý, je studený. Jedna farba môže mať inú teplotu, v závislosti na teplotnom rozsahu, do ktorého patrí základná farba (poltón alebo subtón), ako súčasť tieňa. Pri prevahe červeného alebo žltého poltónu je farba teplá, ak prevláda modrý subtón - studený. Obrázok zobrazuje farebné koliesko, ktoré jasne ukazuje teplotu rôznych odtieňov.

obraz

Prirodzená harmónia a rovnováha dáva kombináciu tónov z rozsahu jednej teploty. V dizajne rovnakým spôsobom, ako je možné dosiahnuť harmóniu, sú v interiéri harmonicky kombinované teplé (alebo studené) tóny. Ale v dizajne to nie je axiom, usporiadanie kontrastných odtieňov v teplote môže vyriešiť mnoho problémov s dizajnom.

Teplá tabuľka farieb

Teplé farby prinášajú pohodlie domova a teplo do interiéru, čím vytvárajú príjemnú náladu. Teplé odtiene dodajú svetlu a teplu do miestností so severnou alebo východnou orientáciou, miestnosť „zahrejú“.

Farby a odtienePrevažujúce poltóny
Pomaranč (tekvica, mandarinka, ohnivý pomaranč, meď) - vždy teplýŽltá červená
Červená (šarlátová, granátová jablka, mrkva, marsala, gaštanová)červená
Žltá (zlatá, žiarivo žltá, med)žltý
Zelená (olivová, žltá zelená, bylinná, jasne zelená)žltý
Fialová (fialová, baklažán)červená
Hnedá (okrová, čokoláda, káva, vanilka, karamel)Červená žltá
Šedá (kremeň, ochranná)Teplá hnedá, zelená
Modrá (nebeská)Teplá zelená
Modrá (tmavo azúrová, zafírová)Teplá fialová

Tabuľka studenej farby

Použitie studených odtieňov je obzvlášť vhodné v spálňach, pretože takéto tóny sú pokojné, nie sú energeticky aktívne, pomáhajú sa pripraviť na posteľ, naladia sa na harmóniu, relaxujú. Tonálne riešenie miestností v chladnom pásme pomôže stlmiť príliš jasné slnečné svetlo v miestnostiach s oknami smerom na juh a západ.

Farby a odtienePrevažujúce poltóny
Tyrkysová (jasná tyrkysová, azúrová) - vždy studenáModrá, modrá
Modrá (kobalt, tmavo modrá, azúrovo modrá)modrý
Šedá (antracitová, marengová)modrý
Modrá (akvamarín, blankyt)modrý
Fialová (tmavo fialová, indigo)modrý
Zelení (smaragd, jade, tmavo zelená, mäta)modrý
Žltá (citrónová)Chladná zelená
Červená (malina, karmínová červená)Studená fialová
Brown (bistre, sépia, terakota)Studená fialová

Farba a teplota

Tabuľky dobre ilustrujú konvenčnosť koncepcie teploty farieb. Zmes podtónov a znakov vnímania jednotlivca dáva odlišné vizuálne vnímanie farieb (chladnejšie / teplé).

Určite teplotu farby, ktorú možno rozložiť na zložky. Ak chcete zmeniť teplotu - pridajte jedinečne teplé alebo studené tóny.


    

Rozpoznanie odtieňov ľudským okom závisí od vlnovej dĺžky spektra, takže:

 • dlhé vlny zvyšujú srdcový tep, krv sa šíri do končatín, je teplo - farba sa považuje za teplú;
 • krátka vlna sa cítite uvoľnene, procesy v tele sa spomaľujú, objavuje sa pocit chladu - farba je vnímaná ako studená.

Relativita teplotného rozdielu odtieňov je spojená s malou skúsenosťou pozorovania absolútne čistých spektrálnych farieb väčšinou ľudí (v prírode je čistá farba vzácna).

Susedné farby narúšajú teplotu. Burgundsko v tandeme s sépiou dodá teplý pocit s karamelom - studenou farbou. Pochopenie tohto fenoménu by sa malo aplikovať v interiérových riešeniach, umožní vniesť harmóniu do akéhokoľvek priestoru.

Vytvorte vyváženie farieb

Fúzia farieb s achromatickým (čiernym, sivým, bielym) poskytuje odstupňovanie teplôt konečnej farby, mení odtiene, tóny a dodáva tiene. Na fotografii je teda koncept "vyváženia bielej", ktorý ovplyvňuje osvetlenie a konečnú kvalitu obrazu.

Neutrálna biela môže riediť studené alebo teplé farby. Ak pridáte bielu až oranžovú, dostanete mierne chladnejší oranžový. Zároveň biela nemá mágiu, ktorá môže vytvoriť teplú studenú farbu, len ju priblíži k neutrálnemu. Rovnakým princípom je odstupňovanie farby, zbavené teplotnej saturácie pridaním čiernej.

V interiéroch je takmer nemožné vidieť čisté spektrálne farby, sú "tlmené" šedo, čierne alebo zosvetlené. A samozrejme používajú viaczložkové zmesi chromatických farieb.


    

kombinácie

V interiéri je mimoriadne dôležitá kombinácia teplých a chladných farieb. Ak chcete dosiahnuť harmóniu v miestnosti, musíte zvoliť dominantný rozsah (teplý alebo studený) a pridať opačné akcenty.

Pomocou iných techník môžete správne kombinovať odtiene rôznych teplôt:

 1. Vyvažovanie. Princíp vyváženia jednej farby na úkor iného odhalil svetu populárnu kombináciu studenej tyrkysovej, teplej hnedej a béžovej;
 2. Gain. Zaujímavým variantom kombinácie farieb rôznych teplôt je zámerné vzájomné vystuženie. Tak studený smaragd s teplou Marsala robia oba tóny hlbšie a ušľachtilejšie.
 3. Stlmenie, zníženie sýtosti. Efekt je dosiahnutý použitím neutrálnych farieb pre tónovanie veľkých plôch, ako svetlé farby pozadia.

Teplé tóny vizuálne zmenšujú priestor, vnímaný bližšie, chladno - schopný pridať hĺbku, vizuálne rozšíriť miestnosť.


    

Odtiene rôznych teplôt môžu vizuálne dávať miestnosti správny tvar. V úzkej miestnosti sú dlhé steny sfarbené studenými tónmi, krátke sú teplé, takže sa dlhé steny vizuálne oddeľujú a krátke steny sú bližšie. Po natretí stropu studenými odtieňmi môžete vytvoriť ilúziu vysokých stropov.

V obývacej izbe

Obývacia izba je centrálna miestnosť v obydlí, kde sa zhromažďujú ako rodina, relaxujú a bavia sa. Vo veľkých sálach domov si môžete vybrať teplú farbu ako prevládajúci sortiment a chladné farby na maľovanie príslušenstva alebo výber chladného sortimentu pre textil. V typických apartmánoch, obývacia izba je zvyčajne malý, priestor chcem rozšíriť, tu môžete urobiť paletu studených farieb dominantné. Často, pri zdobení obývacia izba, neutrálne farby sa používajú ako hlavná farba, takže miestnosť nie je nudná, nasýtené tóny (studené alebo teplé, v závislosti na preferenciách majiteľov) príde na záchranu.

Možnosti pre netriviálne farebné kombinácie pre návrh obývacích izieb:

 1. Šedá, smaragdová, žltá. Všeobecne platí, že šedá je dobrá základná farba pre obývacie izby, v tejto palete sa môže tiež stať základnou farbou. Niekoľko prízvukových stien natretých teplou žltou naplní miestnosť atmosférou radosti, tepla a pohodlia. Pohovka so smaragdovým čalúnením vyvažuje žlté steny. Smaragd so sivými dekoratívnymi prvkami pomôže harmonizovať detaily interiéru.
 2. Biela, hnedá, červená. Kombinácia odtieňov len teplá alebo studená, je ťažké robiť chyby. Použitie bielej pomôže vypnúť aktívnu červenú, ktorá sa v tomto tandeme dá použiť pre textilné prvky. Brown bude ďalším tónom dreveného nábytku v miestnosti.
 3. Sivá, modrá, béžová. Modrá prispeje k relaxácii, je hlboká a ušľachtilá farba, jej vlastnosti zvýrazní sivá. Teplý odtieň béžovej dodá do miestnosti pohodlie domova.


    

To sú len niektoré možnosti dizajnu izieb, mali by ste sa zamerať na svoje vlastné preferencie, temperament, veľkosť a polohu miestnosti, očakávania trávenia času v obývacej izbe.

V spálni

V spálni je miesto na odpočinok, reštartovanie celého tela, ktoré bude uľahčené tlmené, pastelovo neaktívne, neutrálne tóny.

Ak sa vyskytnú problémy so spánkom, základná farba spálne môže byť vyrobená z pastelových modrej, je to dobré na upokojenie a dáva majiteľom pokojný, regeneračný spánok. Keď kombinujete chladnú modrú s béžovými odtieňmi, môžete získať harmonickú a štýlovú izbu.

S cieľom relaxovať, môžete vyzdobiť spálňu s farbami. Je to prirodzená farba, ktorá obsahuje žltú, béžovú, krémovú, ale tento odtieň neznamená vytvorenie romantickej atmosféry, preto by sa mal riediť prvkami dekoru v aktívnych farbách (burgundská, červená v odvážnej kombinácii s modrou).


    

Výber odtieňov hnedej dokončiť spálni je ťažké predvídať, môžete použiť hnedé z teplej a chladnej palety. Ak dizajn nepridáva iné farby, svetlé akcenty, stojí za to diverzifikovať miestnosť s textúrami a rôznymi materiálmi tak, aby sa miestnosť nestala príliš konzervatívnou.

V kuchyni

Ak je v kuchyni jedálenský kút, tóny na to by mali pomôcť povzbudiť chuť k jedlu (teplý med, mandarinka, mrkva, tóny vápna to dokonale splnia).

Vďaka technológii už nie sú kuchynské fronty vyrobené z dreva. Maľované MDF, použitie multi-farebné filmy odstránené všetky druhy obmedzení vo farbách kuchynského nábytku. Po výbere jasných fasád je lepšie maľovať steny v neutrálnych odtieňoch. V kuchyni, detaily sú veľmi dôležité, pridať pohodlie, môžete zložiť kontrastné textílie, riady vyrobené v odtieňoch inej teploty ako slúchadlá.


    

Ak odmietnete klasické drevené kuchyne, nie je tam žiadna túžba. Klasická drevená kuchynská sada wenge tón v tandeme s jasným prízvukom - skinali (sklenené zástery), modré, červené farby. Modrá ozdoba na portugalskej dlaždici vybranej pre kuchynskú zásteru vytvorí pekný tandem s kuchyňou v teplej farbe bieleného dubu. K dispozícii je mnoho kombinácií drevených textúr a viacfarebných záster.

V detskej izbe

Z temperamentu dieťaťa závisí výber detí stupnice. Pre fidget, extrémne aktívny a ľahko vzrušiteľný, je dobré vyzdobiť izbu v upokojujúcich studených tónoch pomocou morskej témy dekorácie. Pre pomalé a pasívne dieťa, "rozrušiť" dieťa, môžete rozriediť miestnosť s jasným šarlátovej, mrkva akcenty (pomocou dekorácií, dekor, farebné textílie).

Bez ohľadu na pohlavie dieťaťa, v detskej izbe je vhodné používať odtiene žltej farby, ktoré nesú veselosť, energiu slnka. Ak použijete žltú farbu, musíte dodržať dané opatrenie s použitím stlmených tónov alebo obmedziť plochu žltých povrchov. Pre chlapca, môže byť spoločníkom žltá farba v detskej izbe studené smaragdové alebo azúrové odtiene. V dievčenskej izbe bude žltý tandem s chladnou malinou.

Výber gamut pre zdobenie škôlky, keď je dieťa už realizované, musíte mať záujem o názor dieťaťa, preferencie. Pre deti je vhodné zvoliť si jasné, čisté farby, ale určite ich treba použiť so základnými neutrálnymi pastelovými farbami.

V vidieckych domoch v podkroví sú deti často vybavené. Šikmý strop sám o sebe môže "tlačiť", stojí za to vyzdvihnúť ľahké a jednoduché farby pre dizajn detského priestoru v podkroví.

V kúpeľni

Účelom kúpeľne je slúžiť čistote, všetky hygienické postupy sa tu vykonávajú, takže praktickosť je prvoradá pri výbere palety pre návrh miestnosti.
Čierna matná dlažba v kúpeľni vyzerá veľmi pôsobivo a štýlovo, ale spôsobuje problémy pri čistení. Riziko, že môžete krásne doplniť čiernu farbu teplou ružovou a studenou sivou farbou (kombinujúce dlaždice, pomocou príslušenstva, textilu)

V záchode môžete kombinovať dlaždice s maľovanými stenami, pričom dlažba sa nachádza v miestach, kde sa očakáva kvapka vody a pena. Maľovanie stien, môžete experimentovať, napríklad vybrať teplý olivový a usporiadať so studeným grafitom.


    

Vzhľadom k tomu, inštalatérske je najčastejšie vyrába v bielej, kúpeľňa už má neutrálnu farbu na zjemnenie jasu takmer čisté farby. Možnosť kombinácie červených dlaždíc, bielych klampiarskych a modrých textílií, ako aj dekoratívnych prvkov, môže byť neobvyklá a atraktívna.

záver

Studené a teplé farby sa dokonale prezentujú v interiéri. Kombináciou je v jednej miestnosti, môžete dosiahnuť rôzne zaujímavé efekty, vytvoriť neobvyklý priestor. Nemali by ste zostať rukojemníkmi zastaraných stereotypov a povedať, že okolie červenej a modrej farby je pohyb a zlá chuť, celá vec je vo výbere poltóny a predbežného usporiadania palety na papieri alebo v elektronickej forme (to vám pomôže pochopiť, či myšlienka kombinácie tónov je úspešná alebo by ste mali zmeniť koncepciu) ,

Výber farieb pre rôzne miestnosti, môžete sa inšpirovať prírodou alebo dielami významných majstrov oblasti dizajnu, pamätajúc na to, že zmysel pre mier a štýl je niekedy lepší ako nadmerná extravagancia (prebytok červenej môže spôsobiť agresiu). Výzdoba domu, vidieckeho domu alebo bytu nie je vytvorená pre snahu o trendy, tu je pohodlie, pohodlie.

Zanechajte Svoj Komentár