Moderné prvky a dekorácie interiéru

V dávnych dobách, architektúra začala s výstavbou obydlí, potom ľudia začali stavať pamiatky a symbolické budovy na počesť vládcov a božstiev, v ktorých verili. Prirodzene, tieto monumentálne budovy boli zdobené vždy, keď to bolo možné. Naučiť sa, ako vytvoriť elegantnejšie prvky, sa remeslo začalo zvládať. Tie boli impulzom pre vznik umeleckých hodnôt a vznik túžby človeka po „krásnom“. Primitívne domy boli vybavené nielen potrebným minimom vecí pre pohodlný život, ale aj vecami, ktoré nemali špecifický účel. Vyzerali len ako krásny doplnok. Tieto prvky sa neskôr nazývali „dekor“, čo v latinčine znamená „slušné“, „slušné“. V domácnostiach, ktoré boli bohatšie, nezachránili na interiérových dekoráciách, zatiaľ čo chudobní boli spokojní s malými, ale aj ich chatrčiam sa podarilo oživiť pomocou improvizovaných prostriedkov. V súčasnej dobe sú dekoratívne prvky súčasťou interiéru interiéru miestnosti spolu s nábytkom. Spolu s dekoráciou stien, stropu a podlahy vytvárajú jedinečný dizajnový obraz. Každý štýl je charakterizovaný použitím určitých typov dekoratívnych prvkov.

Úloha dekoratívnych predmetov

Výzdoba v interiéri vám umožní pridať farby, zariadiť akcenty a dodať dekorácii miestnosti kompletný vzhľad. Roztomilé drobnosti, ktoré nenesú žiadnu funkčnú záťaž, vytvárajú útulnosť v miestnosti a dodávajú jej dotyk „tepla“. Ak necháte na izbe len dekoráciu a nábytok, bude to príjemné, ale nie skutočnosť, že v ňom bude príjemné. Venujte pozornosť kanceláriám v kanceláriách, nemocničných oddeleniach a iných vládnych priestoroch. Vyzerajú sterilne, je okamžite jasné, že tu ľudia nežijú. Pretože funkčné minimum prispieva len k pracovnému procesu a človek je zvyknutý obklopovať sa krásnymi vecami, ktoré sa stávajú súčasťou jeho života. V rovnakej dobe, každý dizajnér vie, že dekor môže mať aj vedúcu a malú úlohu. V prvom prípade sa objekty formujú do komplexného zloženia, ktoré účinne vyzerá na neutrálnom pozadí dekorácie a zvyšku výzdoby. Ak je dekor druhoradý, potom len zdôrazňuje celkový štýlový koncept, stáva sa nenápadným doplnkom.

Koncept "dekorácie" odráža hlavný účel dekorácií v miestnosti. Dizajn sa používa v divadelných inscenáciách na prenesenie akcie na požadované podmienky a vizualizáciu prostredia pozadia.

    

Rozmanitosť dekoratívnych predmetov

Dekor v širšom zmysle slova je klasifikovaný podľa kombinácie charakteristických znakov do troch typov:

architektonickýZvyčajne je súčasťou výzdoby v priestoroch.
sochárskyKoncepcia zahŕňa bohatý sortiment výrobkov: od figúrok až po kompozície hlinky a sadry.
malebnýHlavnými predstaviteľmi skupiny sú maľby.

Existujú tiež "medzidruhové" kombinácie. Napríklad reliéf (nie charakteristika, ale odvetvie umenia) kombinuje sochárske a maliarske typy: na rovinnej rovine vytvárajú objemové kompozície. Existuje aj ďalšia klasifikácia podľa stupňa „aktivity“ dekoratívnych predmetov:

 • Pasívne. Prilákané výlučne v prípade potreby na výzdobu miestnosti.
 • Aktívne. Sú neoddeliteľnou súčasťou architektonickej štruktúry a vykonávajú špecifické funkcie.

Ozdobné predmety sa tiež delia na tie, ktoré sa nakupujú v obchodoch a vyrábajú vlastnými rukami. Tie sú úzko spojené s procesom tvorivosti a vyšívania. Položky, ktoré sa stali výsledkom remesiel, sú hodnotené oveľa vyššie, pretože sú to exkluzívne detaily, ktoré urobia interiér jedinečným. Môžete si vybrať dekoratívne prvky pre mestský byt alebo súkromný dom sami alebo vyhľadať pomoc od špecialistov. Ten je relevantný pre komplexné štylistické rozhodnutia v luxusných apartmánoch, keď situácia musí byť plne v súlade s koncepciou zvoleného smeru. Položky sú rozdelené do štyroch skupín:

 • Desktop. Svietidlá, sochy, hodinky.
 • Floor. Veľké vázy, lampy.
 • Nástenné. Hodinky, maľby, svietniky, zrkadlá.
 • Strop. Spravidla hovoríme o lustroch, hoci v experimentálnych interiéroch sú prípady umiestnenia obrázkov nad hlavu.

Podľa materiálov výkonu sa objekty delia na:

 • Wood. Vyrobené z akýchkoľvek plemien, často s prvkami nite.
 • Kameňa. Voda, ako je známe, nosí kameň, ale pre človeka je táto úloha mnohokrát ťažšia. Z tohto dôvodu sú výrobky vyrobené z prírodného kameňa spravidla vysoko cenené kvôli zložitosti procesu tvorby.
 • Kov. Odlievanie a kovanie - to sú hlavné spôsoby, ako vytvoriť takéto gizmos.
 • Hrnčiarstva. Pôvabné a elegantné predmety, ktoré sú často opakované národné motívy. Stačí, ak si spomeniete na čínsky alebo ruský porcelán.
 • Sadra. Je to cenovo dostupný materiál pre tvorbu soch.
 • Glass. Z neho sa vyrábajú samostatné prvky alebo mozaiky z farebného skla.
 • Peny, polyuretán, lepenka, preglejka, papier. Používa sa na vytvorenie lacných kompozícií vzhľadom na demokratické náklady na materiály.
 • Textil. Táto široká kategória obsahuje mnoho prvkov: od vnútorných bábik až po záclony na oknách.

Zdobenie je vždy dôkladne „nasýtené“ štylistickými motívmi. Každý návrhový smer má špecifické prvky. Vyzdobený dekor klasického štýlu bude vyzerať mimo miesta v miestnosti zdobenej v proveniencii. Elegantné a štýlové veci používané v podkroví sú úplne nevhodné pre praktické chebbi.

V priestoroch určitého typu sú zavedené bežné normy pre prípustný počet dekoratívnych prvkov. V kuchyni, na chodbe av kúpeľni by mali byť menšie, v spálni umožňujú mierne používanie, ale obývacia izba môže byť plná dekorácií, ktoré ju nepokazia v najmenšom. Aj dekor môže byť univerzálny alebo úzko zameraný, len pre miestnosti určitého typu. Napríklad krb patrí do prvej kategórie a kučeravé poháre na skladovanie korenia - do druhej.

    

Kameň a mramor v interiéri

Kameň a mramor sa používajú ako dekoratívna výzdoba miestnosti a slúžia ako materiál pre samostatné výrobky. V obkladacej stene sa používa na stelesnenie drahých štýlov s nárokom na luxus. Vo väčšine prípadov sa používa lacnejšia imitácia, ktorú nemožno vizuálne odlíšiť od originálu. Leštený mramor je univerzálny materiál, z ktorého sa vyrábajú stoly, drezy, figúrky, šperkovnice, tácky, misy, riad, „nohy“ lámp a dokonca aj vázy. Kameň prináša do interiéru nádych prirodzenosti, takže je obľúbený v prostredí „šetrnom k ​​životnému prostrediu“.


    

Dekoratívne prvky s vlnovými motívmi

Na rozdiel od bludov, takéto gizmos sa používajú nielen pri zdobení miestností v námornom štýle. Pre "vlnité" čiary je charakteristické zavedenie dynamiky do priestoru. Dokážu oživiť príliš nudné alebo vážne interiéry a zároveň sa prispôsobiť pokojnému spôsobu, aby sa uvoľnili. Možno, že v tomto prípade, účinok upokojenie "kymácející" na vlnách. Takéto motívy sa častejšie vyskytujú v textíliách: záclony, koberce, vankúše, čalúnenie, prikrývky. Mierne menej často sa „vlnitá“ téma nachádza v maľbách a tvaroch váz, dekoratívnych fliaš a hodiniek. Tradične podobné čiary sú nakreslené v modrej, modrej a zelenej farbe.

"Launch a wave" môže byť aj na lamináte, ak tento náter vhodne kombinujete s keramickými obkladačkami. Hranica kombinácie by mala mať charakteristický tvar.

Interiérové ​​predmety v talianskom renesančnom slohu

V uplynulých rokoch sa v interiéroch vrátil triumfálny návrat renesančných motívov. Objekty charakterizuje dotyk talianskeho luxusu a milosti. Samozrejme, dekoratívne prvky nevyzerajú moderne, ale dynamicky sa prispôsobujú zmiešaným štýlom, čo účinne zatieni ich originalitu. Od renesancie si požičiavajú vázy, čiastočne nahé sochy, stĺpy, riady, štukové výlisky, špecifické rastlinné ozdoby na povrchoch a tematické obrazy vavrínových veniec.

Originálne dekoračné prvky vo forme rúk a gest

Sochy zobrazujúce ruky v charakteristických gestách sú možno najviac netriviálnou výzdobou interiéru posledných rokov. Takéto umelecké predmety patria k neskorej abstrakcii. Moderní majstri čerpajú inšpiráciu z dedičstva Augusta Rodina. Francúzsky sochár pripisoval osobitný význam svojim rukám. On často preháňal ich veľkosť, vytvárať obrovské zloženie prekladaných prstov. Najslávnejšie stvorenie majstra v podobnom štýle je „Ruky Stvoriteľa“, ktoré zdobí autorské múzeum v Paríži. Dekoračné prvky, zobrazujúce rôzne gestá, patria k lakonickým variantom, ktoré vyberajú pôvodní ľudia, ktorí sa nebojí experimentov.

Svetlé vázy a interiérové ​​doplnky

Dekoračné prvky vyrobené v jasných farbách hrajú úlohu akcentov v miestnosti. S pomocou takýchto farebných škvŕn dizajnéri upozorňujú hostí na konkrétne oblasti miestnosti. Položky môžu vykonávať dve funkcie:

 • Odvrátiť pozornosť od nedostatkov;
 • Zvyčajne ukazujú, kde "najlepšia strana" interiéru.

V prostredí, kde prevládajú neutrálne farby, nešetrí na svetlých vázach, miskách, stojanoch, hodinách, lampách. V pestrej dekorácii sa používajú na minimum, aby sa nezaťažovali miesta.

    

Vnútorné predmety so zvieratami

Menší bratia v maľbách, sochách, obrazoch na textilných povrchoch vždy priťahujú oko a ukazujú, že majitelia majú dobrý zmysel pre humor. Psy, mačky, králiky a iné roztomilé domáce zvieratá sú vhodné pre nezbedné a extra malé štýly. Hady, bežiace kone, vlci, líšky, leopardi budú harmonicky vstupovať do prísnych interiérov. Všetci predátori, ktorí sú stelesnením moci a nebezpečenstva, zdôraznia závažnosť situácie.

Hodinky a maľby

Čo sa týka obrazov, tieto dekoračné prvky otvárajú dizajnérovi veľa možností. Z času na čas závisí celé vnímanie zdobeného priestoru od ich umiestnenia, modelu rámu a obrazu. Pri umiestňovaní obrázkov by sa malo brať do úvahy pravidlo „57 palcov“: umelecký predmet sa umiestni na úrovni očí asi 150 cm od podlahy. Jeho stred by mal spadať na podmienenú čiaru, len takýmto spôsobom bude človek schopný detailne preskúmať obraz. V poslednej dobe sa koláže stali módnymi, ktoré sa skladajú z niekoľkých obrazov (od troch) v rôznych kombináciách. Rozmery jednotlivých častí kompozície sa môžu líšiť od malých až po veľké. Koláže sú zdobené prízvukové steny v miestnosti, a ich postavy môžu byť úplne odlišné: obrazy ľudí, kvety, panorámy mesta, zátišie, krajiny. Hodiny už dávno prestali byť používané len na určený účel. Takéto bizarné tvary a materiály realizácie sú teraz relevantné, že niekedy na prvý pohľad je ťažké uhádnuť, čo presne je pred vami. Hodiny môžu byť stena, podlaha a stôl. Do dosiek sú zabudované originálne modely, ktoré tvoria koláž na stenách, „prúdiacu dole“ z parapetov (surrealistická vizitka Salvadora Daliho), s „sektormi“ naplnenými sypkými materiálmi rôznych farieb a zlomkov. Hodinová odroda vám umožní vybrať si jedinečnú možnosť, ktorá sa hodí do konkrétneho interiéru.


    

Originálne zrkadlá

Zrkadlá tiež naraz pod „pamiatkami“ húževnatých dizajnérskych očí a začali stelesňovať najneobvyklejšie ich fantázie. V ekologickom štýle využíva rám týchto vetiev alebo častí kmeňa stromov. V minimalizme a špičkovej technológii sú povrchy zrkadiel originálne: objemné, konvexné, pozostávajúce z mnohých tvárí. Pre tých, ktorí chcú vyniknúť, vhodné zloženie "popraskaných" kúskov, ktoré sú v chaotickom neporiadku pripevnenom na stenu. V takejto technike sa vytvárajú „bunky“: kombinácie kusov rovnakého tvaru (šesťuholníky) a veľkostí. Zrkadlo môže byť súčasťou umeleckej kompozície, jej volumetrickým prvkom. Stena je napríklad zdobená obrovským obrazom hlavy púpavy alebo dáždnika „kôpru“ a „padáky“ v nej sú vyrobené z reflexných kusov kruhového tvaru. Zrkadlové povrchy sa používajú na dokončenie kuchynských záster, stien obývacej izby a nábytkových frontov.

Svietniky a svietidlá

Svietidlá a svietniky sa v prvom rade považujú za funkčnú jednotku. Kompenzujú nedostatok prirodzeného svetla a až potom sú vnímané ako umelecký predmet v interiéri. Svietidlá sa používajú všade. Sú umiestnené na podlahe, na stoloch a zavesené na stenách. V posledných rokoch sa svetlá stali veľmi populárne, čo vytvára atmosféru luxusu v miestnosti. "Branch" holých žiaroviek prepletených okolo rámu zrkadla alebo dverí je štýlovým doplnkom moderného dizajnu. Rozmanitosť foriem, odtieňov, prevedenie materiálov umožňuje dokončenie akéhokoľvek dizajnu s dôrazom na jeho výhody. Svetlá sa dostanú na posledný, sú podobné finálnym dotykom na plátne, ktoré opravujú výsledný obraz. Svietniky sa používajú menej často, pretože sa mylne spájajú výlučne so starožitnosťou. Módne trendy ich neobišli a mohli sa pozerať na známe témy z iného uhla. Ich "nohy" sú vyrobené z dreva, kovu, skla a dokonca kameňa.


    

DIY dekor položiek

Na výzdobu miestnosti s domácimi predmetmi, sa uchýliť k decoupage, maľovanie, beadwork, výšivky, pletenie, patchwork, scrapbooking. Počet spôsobov, ako vytvoriť originálne umelecké objekty je obrovský, a každý bude môcť nájsť hobby podľa chuti. Ak ste sa v takomto prípade nikdy neskúšali, potom na celosvetovej web stránke môžete ľahko nájsť potrebné magisterské kurzy s podrobným popisom jednotlivých fáz práce. Pre hobby používajú vlákna, stuhy, kúsky látky, farebný papier, doplnky, drôty a iné improvizované prostriedky, pomocou ktorých sa poznáme objekty menia za nepoznanie alebo v podstate vznikajú nové veci. Urobiť dekoratívny prvok vlastnými rukami, je ľahké cítiť sa ako tvorca výzdoby domu.

Ako si vybrať interiér dekorácie

Pri zdobení interiéru sa riadia dva dôležité aspekty:

 • Stylistické rozhodnutie;
 • Vybavenie izieb.

Štýly s zaujatosťou v minimalizme nemajú dvojicu predmetov na dekoráciu a v klasických smeroch pre dekor zvyčajne nešetria. V mysli moderného človeka sa koncept luxusu dramaticky zmenil a stal sa spojený s jednoduchými detailmi. Zdôrazňujú eleganciu dekorácie pomocou neobvyklých tvarov, drahých materiálov, "módnych" farieb, a nie na úkor ich množstva. Zvážte aj veľkosť miestnosti. V malých miestnostiach sa neodporúča používať množstvo drobností, ktoré „zaťažia“ úzky priestor. Veľké dekoratívne predmety sú vhodné do tých istých priestorov, len v takých prípadoch nebudú vyzerať "osamotene" a nevhodné.

    

záver

Dekor sa nazýva "duša" miestnosti. Ak sa nábytok stane typickým, ktorý sa nachádza v iných apartmánoch, aj keď v rôznych kombináciách, estetické preferencie majiteľa sa objavia v detailoch. Dekoratívne predmety robia z interiéru živý, "teplý" a útulný. Ich kombinácie sú vždy jedinečné, čo vám umožňuje hovoriť o autorovom dizajne.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár