Chodba s obývacou izbou: príklady dizajnu

Kombinácia obývacej izby a chodby sa vykonáva na zvýšenie využiteľnej plochy bytu Moderné dizajnové riešenia umožňujú tento problém riešiť nielen z funkčného hľadiska, ale aj z estetického hľadiska. Typická chodba je úzka izba, naťahovaná na dĺžku, v ktorej niekoľko ľudí sotva ubytovať. V kombinovaných možnostiach majú hostia možnosť, aby sa pri vchode nestíhali, ale aby sa rozišli po miestnosti a pokojne sa stretli pred odchodom alebo vyzliekaním / odletom po návšteve. Vstupná hala je obyčajne považovaná za medzipriestor medzi ulicou a domom. Tu sa nahromadia nečistoty a z predných dvierok sa dajú vytiahnuť za studena. Hala v kombinácii s obývacou izbou sa stáva dosť riskantnou voľbou, pretože obe izby majú rôzne funkčné účely. Hlavnou úlohou projektanta je nielen vyhladiť tieto rozdiely, ale aj vybrať si univerzálny interiérový dizajn, ktorý ich zjednotí do druhu haly.

Výhody a nevýhody

Zrejmé výhody tejto kombinácie zahŕňajú nasledujúce funkcie:

 • Zvýšená využiteľná plocha. Ak by sa v tej istej miestnosti nedali vyriešiť skoršie nápady, teraz existujú možnosti pre ich implementáciu vo zvýšenom kvadratúre.
 • Možnosť inštalácie veľkého nábytku. Demolačné priečky vám umožňujú inštalovať jeden šatník (zvyčajne zabudovaný) alebo šatňu do dvoch miestností. Týmto spôsobom bude riešená úloha ukladania vecí v dvoch miestnostiach naraz, čo zvyčajne zahŕňa inštaláciu takéhoto nábytku samostatne.
 • V tmavom a „slepom“ koridore sa z okna obývačky objaví prirodzené svetlo. Ak chcete plávať na slnku, miestnosť určite nebude, ale jej osvetlenie sa výrazne zlepší. Tým sa nielen vytvorí útulná atmosféra, ale aj náklady na elektrinu.

Má podobnú možnosť a niekoľko mínusov, z ktorých všetky súvisia s blízkosťou chodby so vstupom:

 • Možný hluk od susedov, ktorí sú v chaose alebo hádky na pristátie. Problém „cudzích“ ľudí vo vchodoch je teraz riešený pomocou interkomov a concierges, ale stále existujú domy, kde si obyvatelia sami dohodnú stretnutia alebo hlučné showdowny mimo svojich osobných bytov.
 • Chlad, ktorý môže "vytiahnuť" z dverí. Ak sa skôr znížená teplota v zimnom období oneskorila na chodbe, teraz sa chladný vzduch zo vchodu bude môcť dostať do miestnosti pre prijímanie hostí.
 • Fajčiar na schodisku, z ktorého sa šíri dym a vôňa nikotínu.
 • Ulica špina, ktorá bude ťahať do obývacej izby. Tento problém je čiastočne vyriešený umiestnením koberca na chodbe. Domov a hostia musia byť učení neustále stierať nohy.
  Väčšina nevýhod je eliminovaná inštaláciou kvalitných vstupných dverí. V súkromných domoch mínusov je len pouličná špina.

    

Územné metódy

Kombinovať dve miestnosti je len polovica bitky. Aby ste vytvorili psychologické pohodlie a uľahčili vnímanie miestnosti „dva v jednom“, musíte vykonať kompetentné členenie priestoru. Jej hlavným cieľom nie je vymedziť dve miestnosti, ale vyhladiť rozdiel medzi nimi, aby sa zabezpečil hladký prechod z jednej miestnosti do druhej takým spôsobom, že sa spoločne stanú jedinou kompozíciou a oddelene si zachovajú svoje vlastnosti. Túto úlohu môžete vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • Oddelenie farieb. Konštrukcia oboch miestností je v tomto prípade vyhotovená na jednom koncepte, ale má zjavné rozdiely v palete farieb. Recepcia sa pripisuje „mäkkému“, ktoré sa ľahko vníma vizuálne.
 • Reliéf stropu a podlahy. Vytvárajú rámové výbežky v pohraničnom pásme, takéto „kroky“ sa vzťahujú na zjavné územné členenie.
 • Na podobnom princípe sa na stenách vytvárajú ďalšie prvky, najčastejšie oblúky.
 • Svetelná kompozícia. Týka sa "zónového" systému zón. V kombinácii s inými spôsobmi vyzerá pôsobivejšie.
 • Nábytok a dekor. Územné skrine, pohovky a police sa odporúčajú vykonávať v miestnostiach rovnakej veľkosti. V situácii s halou a salónom je lepšie sa uchýliť k použitiu výzdoby. Môžu to byť dve symetrické sochy, kvetináče alebo mäkké pohovky, ktoré sú umiestnené na oboch stranách konvenčnej línie.

V niektorých prípadoch použite mobilné oddiely alebo záclony. Mimochodom, tieto prvky sú schopné ďalej chrániť obývaciu izbu pred interferenciou „ulice“.

    

nábytok

"Pre radosť z" realizácie snáď dlhotrvajúci sen, mnohí majitelia začínajú aktívne nútiť miestnosť s nábytkom, čím sa ruší účinok kombinovanej možnosti. Racionálne usporiadanie interiéru interiéru môže priestor ďalej zväčšovať. Dobre navrhnutý dizajn eliminuje prípadné nepríjemnosti: nábytok, ktorý nie je umiestnený na svojom mieste, nielenže narúša chodbu, ale aj núti vás, aby ste urobili niekoľko ďalších gest. Výzdoba chodby obývacej izby je vyvinutá ešte pred pripojením oboch izieb. Návrhári odporúčajú na hlavný problém, ktorý prinútil majiteľov kombinovať (nedostatok priestoru), aby dvojaký úder. Vrátane umiestnenia nábytku. Vymeňte kryt alebo skriňu v chodbe za úzky a kompaktný skladovací systém. Tu nechávajte len otvorený vešiak, ktorý „nevyhadzuje“ priestor. Môže uchovávať potrebné minimum. Zvyšok vecí, ktoré nie sú počas tejto sezóny potrebné, sa prenesie do vstavanej skrine. Stane sa hlavným úložným systémom pre dve miestnosti naraz. Dekor miestnosti, spravidla je vyrobený v najlepších tradíciách obývacej izby: pohovka, konferenčný stolík, pár stoličiek, miesto pre televíziu, stojan s knihami.

V tomto prípade sa kombinovaná možnosť používa "v záujme" chodby, a obývacia izba "ide" splniť to. Z tohto dôvodu zostáva situácia v druhej miestnosti štandardná, s malými dodatkami, ktoré pomôžu „vyložiť“ úzku chodbu.

    

Farba steny

Nie je potrebné usporiadať obidve priestory v rovnakej farbe. Tým sa vytvorí "plátno" efekt, ktorý zužuje priestor a robí miestnosť nudnou a nudnou. Použite rovnaký princíp kombinovania tónov. Na tento účel vezmite jednu základnú farbu, ktorá prevláda, a jej dva odtiene. Ako ďalšiu animáciu použite štvrtý kontrastný prízvuk. Jasné detaily sa rozprestierajú po celej miestnosti v malých množstvách, ale v žiadnom prípade nevytvárajú prechodovú zónu. Takáto chyba ešte raz podčiarkuje „umelosť“ únie, ako keby jedna miestnosť uviazla na inej.


    

výzdoba

Ak sa rozhodnete skombinovať dve miestnosti, dekor by mal byť venovaný osobitná pozornosť. V tomto prípade sú mu priradené dve funkcie naraz:

 • Výzdoba interiéru;
 • Hladké a mäkké zónovanie.

Vertikálna koláž fotografií na stene podmienečne rozdelí dve miestnosti. Vysoké vázy v priestore bývalého vchodu nenápadne ukazujú, že v tomto bode začína úplne iná miestnosť.

    

osvetlenie

Správne navrhnutý osvetľovací systém umožňuje nielen vytvoriť teplý komfort v miestnosti, ale aj zdôrazniť rozdiely medzi jeho hlavnými oblasťami. Na tieto účely používajte komplexné kombinácie svetelných zdrojov umiestnených na rôznych úrovniach. Stropné lustre môžu byť dve alebo len jedna v obývacej izbe (druhá je nahradená reflektormi). Výsledkom by mala byť komplexná kompozícia, ktorá vymedzuje zóny od seba a zdôrazňuje výhody dekorácie a interiéru.


    

podlahy

Prvá vec, že ​​osoba v byte nevedome upozorňuje na svoje podlahy. Výraz „pozri sa pod nohami“ v tomto prípade neznamená ani tak prítomnosť prekážok ako pohodlný kryt, ktorý spôsobuje pocit spoľahlivosti (môžete sem vstúpiť a nestratiť rovnováhu). Hra na kontrast farieb a textúr ďalej rozdeľuje funkčné oblasti. Takéto rozlíšenie nebude evidentné, bude to mať dopad na podvedomej úrovni. Osoba si všimne rozdiely, ale nedáva im osobitný význam a informácie budú uložené v hlave. Zvyk chodiť doma v topánkach sa nachádza len v hrdinoch mydlových oper, v drsnej realite pouličných úsekov hĺbok špiny, ktoré budú systematicky odstraňované z chodby. Z tohto dôvodu využíva trvanlivý a umývateľný povlak. V obývacej izbe je povolené používať materiály, v ktorých je dekoračná funkcia na prvom mieste (korok, lakované parkety).


    

strop

Stropy, podobne ako podlahy, zohrávajú dôležitú úlohu pri územnom plánovaní a môžu vykonávať dekoratívnu funkciu. Iba malá zmena v jeho úrovni už bude slúžiť ako miesto, kde sa oko „chytí“ a osoba pochopí nenápadný náznak: prejde tu podmienená hranica. Výhodou zónovania zón je, že je ľahko viditeľný z obývačky aj z prahu. Tiež pre dekoráciu použiť materiály, ktoré majú špeciálnu textúru, dekoratívne stropné trámy, napätie a zavesené konštrukcie. S pomocou niektorej z týchto možností, môžete nielen štýlovo vyzdobiť miestnosti, ale aj jemne ukázať, ktorá časť patrí do chodby, a ktorá časť do hosťovskej izby.

septa

V tomto prípade to nie sú monumentálne steny, ale ľahké konštrukcie. V ich úlohe môžu pôsobiť dekoratívne „bariéry“ zo skla, plastu alebo vyrezávaného dreva, ako aj mobilné verzie. Ak je to potrebné, prepážky sa zložia a umiestnia na špeciálne miesto na uskladnenie. Vo zvyšku času plnia úlohu hraničného "piliera", ktorý nepohadzuje priestor, ale naopak mu dodáva ľahkosť. Najčastejšie priečky znamenajú skladacie zásteny, na textilnom povrchu, na ktorom sú zobrazené tematické výkresy.

Uholníky, podpery, uličky

Tí, ktorí sa rozhodnú spojiť chodbu s predsieňou, nemusia zničiť všetky prvky, ktoré boli súčasťou demontovanej steny. Môžete dokonca opustiť časť svojho priestoru a prispôsobiť tento prírodný výstupok pod stolovú dosku, podperu pre stojan alebo poličku. Situácia je podobná s rohmi a uličkami. Majitelia môžu zdôrazniť vlastnosti rozloženia umelo položením rohu, ktorý „vyzerá“ do obývačky.

Vstavané úložisko

S pomocou svetla, cez stojan s otvorenými policami, môžete zariadiť jasné oddelenie oboch miestností. Inštaláciou tohto nábytku proti stene alebo kolmo naň dostanú majitelia nový úložný priestor pre malé predmety a originálnu vnútornú priehradku. Ak chcete zdôrazniť jeho "vzdušnosť", farby skrine sú vybrané zo svetlých odtieňov.

Predné dvere

Predné dvere by mali mať dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. Okrem toho bude tento prvok „neustále sa trápiť“ pred vašimi očami, pretože stena, ktorá sa používa na jeho oddelenie od oddychovej plochy, už neexistuje. Z tohto dôvodu sa vyhnite zbytočne jasným odtieňom v dizajne, pretože sa to rýchlo stáva nudným. Tiež, aby sa dvere tak neutrálne a nenápadné, ako je to možné, je nemožné, aby sa zlúčiť s výzdobou steny. Návrhári radia nájsť strednú cestu vo farbách, ktoré nebudú dráždiť a zároveň zdôrazňujú prítomnosť cesty von z miestnosti.

Chodba-obývacia izba v byte

Myšlienka spojiť priestory najprv prišla na hlavu majiteľov bytov. Títo ľudia sú nútení schúliť sa do krabíc, ktoré nie je možné rozšíriť. A ak to nie je možné zvýšiť, potom bude potrebné zbúrať všeobecne akceptovaný plánovací rámec a tým aj steny. Apartmány sú populárne možnosti pre zlúčenie kuchyne a obývacej izby s jedálňou, študovne s knižnicami, chodby s chodbami. Týmto spôsobom sa získa imitácia módnych štúdií, kde je všetko v jednej fľaši. Kombinácia chodby a obývacej izby v byte je skôr nutnosťou ako rozmary jej majiteľov. Je to skutočný spôsob, ako premeniť známy interiér nad rámec uznania a umiestniť všetko, čo predtým chcel, ale nefungovalo.

Chodba obývacia izba v súkromnom dome

V súkromných domoch sa proces spájania zvyčajne premýšľa vo fáze návrhu. Toto je vopred zvážené rozhodnutie, ktoré je skôr dizajnérskeho charakteru, túžba vyniknúť medzi typickými dispozíciami v iných súkromných domoch ako nutnosťou.

Schodisko v chodbe obývacej izby

Schodisko v tejto miestnosti je bežnejšie v súkromných budovách a menej často v luxusných dvojpodlažných apartmánoch. Tento vnútorný prvok sa hrá tak, že z funkčnej platformy pre pohyb z jedného poschodia do druhého sa stáva štýlovým prvkom situácie, jej podmieneným centrom, z ktorého „tancujú“ pri vytváraní celkovej kompozície. V kombinovaných miestnostiach bude schodisko plniť úlohu hlavnej „sviečky na torte“. Alebo, s dobrou polohou, sama sa stane prirodzeným vymedzením oboch izieb.

záver

Sála je podmienečne „tvárou“ domu, úplne prvou izbou, na ktorej vzhľad môžu hostia už posúdiť poriadok a chuťové preferencie majiteľov. Rozšírenie jeho priestoru vám umožní dýchať "plnú hrudník" v kedysi stiesnenej miestnosti, ktorá obyčajne zbavuje majiteľov pozornosti. Úhľadný vzhľad a dobre vykonaná kombinácia umožní posúdiť majiteľov ako výnimočných jednotlivcov, ktorí sa nebojí rizikových experimentov.

Zanechajte Svoj Komentár