Štýly krajinného dizajnu a ich vlastnosti

Na predmestí sa nachádza osobitná sloboda tvorivosti - majiteľ si môže uvedomiť akúkoľvek myšlienku, postaviť vo svojom vlastnom priestore okolo domu. Niekedy sú také vlastnosti, kde sa zbierajú diapozitívy, fontány, sochy, altány, ale neexistuje žiadny holistický obraz, ktorý by zapamätal predmestský súbor. Ak chcete vytvoriť naozaj zaujímavý obraz vašej záhrady, schopný príjemné a úžasné, pred vypracovaním návrhu projektu, stavebné a pozemné práce, nákup rastlín a záhradné doplnky, je potrebné študovať štýly krajinného dizajnu a prebývať na jednu vec.

Historická exkurzia: ideme po stáročia

Začiatky krajinného dizajnu sa objavili okamžite, hneď ako sa primitívni ľudia rozhodli pre koncepciu vlastného obydlia: kamienková dlažba areálu pred jaskyňou sa dá porovnať s moderným usporiadaním príjazdovej cesty do vidieckeho kaštieľa. Záhradníci a hlavní architekti v palácoch dávnych vládcov (Asýria, Babylon, Egypt), ktorí sa tešili majstrom s výsledkami ich práce, si ani nevedeli predstaviť, že sú to krajinári, ale položili základy vedy o harmonických zmenách v okolitom svete. Závesné záhrady Babylonu - vytvorenie brilantného krajinného architekta, uznali starí ľudia ako jeden zo siedmich divov sveta, parku Versailles - nemenej veľkolepé a nádherné dielo Andre Lenotra, bližšie k našej dobe, je považované za učebnicový príklad, vrchol krajinného umenia a japonskej rockovej záhrady "Ryoan-zi v Kjóte, ktorého atmosféra je namaľovaná náboženskými a filozofickými poznámkami, sa stala jedným z predkov minimalizmu v dizajne a architektúre."


    

Vertikálne, horizontálne, objemové a štyri prvky

Všetky komponenty krajinného dizajnu úspešne zapadajú do pravidla „kombinovať vrch, dno a tvar“ a zároveň symbolicky podporujú 4 prírodné prvky (drevo, vodu, kameň, vzduch) pri plnení krajiny. Ďalšia zložka, ktorá dáva schopnosť kresliť akýkoľvek geometrický tvar, zdôrazniť akcentné objekty, je svetlo.

Vzduchvodakameňdrevosvetlý
horizontálnePanoramatický pohľad

rybníky

nádrže

prúdy

Záhradné cesty

príjazdovej cesty

Parkoviská

patio

Okrasné kríky

Plíživé rastliny

Podsvietenie stopy

Umelé osvetlenie nádrží

vertikálne"Svetlo na konci tunela" - svetelné okno pozývajúce k prechádzke na konci uličkyVodopády CascadesOporné múry

stĺpce

Kamenné oblúky

Stromy plnej veľkosti

Vertikálne záhradníctvo

Samostatné svietidlá
objemOtvorené priestory (trávnik, spevnená plocha)Objemové fontányZáhradné kachle

Sochy Krb

topiary

MAFY (altánok, pergola, príhradové mreže)

Svetelné figúrky Svetlý dizajn zelených priestorov

Vyvinutím krajinného projektu je potrebné spojiť vertikálne a horizontálne roviny, zdôrazniť požadovaný objem, vytvoriť jeden priestor, kde nebude nič nesúhlasné so všeobecným štylistickým rozhodnutím.

    

Čo každý štýl definuje: porovnanie funkcií

Každá malá zmena sa môže stať referenčným bodom pri vytváraní krajiny vašej vlastnej haciendy. Hlavnou vecou je klasifikovať ho správne, aby sa zistilo, či patrí k štýlu. Láska k piesčitým odtieňom travertínu môže tlačiť záhradný dizajn "a la Italy", názor, že "ruža je najkrajšia kvetina" nabáda k používaniu anglickej klasiky, povinná prítomnosť vône levandule je priamym odkazom na slnkom nasýtené Provence. Základné charakteristiky rozloženia záhrady a výplňových prvkov pomôžu zúžiť rám pri výbere štýlu.

Závažnosť a použitie obdĺžnikových tvarov pre členenie záhrady sa líši:

 1. Regular (francúzsky);
 2. japonský;
 3. Maurská.

Hladkosť, kruhovitosť línií je inherentná:

 1. Anglický štýl;
 2. Country hudba;
 3. Ruská modernosť;
 4. čínsky;
 5. EkoStil.

Pre maurský záhradný priestor je charakteristická nádhera kvitnúcej vegetácie, nepokoj farieb v geometricky tuhom usporiadaní, klasická anglická záhrada naopak predstavuje dokonale upravený rozsah farieb studených odtieňov, veľkého množstva zelene a všeobecného farebného obmedzenia.

    

Historické štýly - ozvena minulých období

Akýkoľvek historický štýl krajinotvorby je odrazom zodpovedajúceho času, farebného podľa národnej farby. Dôkladné kopírovanie palácových záhrad dnes nie je relevantné, vyžaduje si rozsah majetku, zamestnancov záhradkárov a neúnavnú starostlivosť, ale pomocou typických techník, umiestnením potrebných akcentov, výberom vhodných rastlín (originály alebo lokálne analógy) môžete vytvoriť malý objekt, ktorý sa zmestí do štýlu. Využívanie charakteristických typov dlažieb, územného plánovania, strihania živých plotov, usporiadania povinných oblastí kreslí veľkolepý štýl.


    

Anglický štýl: studená stuhnutosť v krajinnom prostredí

Klasickú krajinu v anglickom štýle sledovala hrdinka románu Jane Austenovej Pride a predsudok na najbohatšom panstve pána Darcyho. Záhrada bola pravidelná a zároveň luxusná. Viac svetské krajinné vzory tohto typu dizajnu sú vlastné hladkosti obrysov umelých prvkov (nástupištia, chodníky, značenie hraníc výsadby, obrysy nádrží), obmedzenia pri výbere rastlín, ich farby. Preferované studené odtiene kvetenstiev, kombinácia ružovej a modrej, žiadne krikľavé akcenty. Osobitná pozornosť sa venuje zelene a trávniku: okrem starostlivej celoročnej starostlivosti (strihanie, orezávanie, nahrádzanie vyhynutých exemplárov) sa pozorne sleduje druh podľa typu a farby lístia. Výsledkom je, že anglická záhrada vyzerá veľmi dobre upravená a harmonická.

Pri príprave typických anglických kompozícií trvaliek, farebnom a veľkostnom rytme, proporčnej kombinácii rastlín medzi sebou, množstvách výsadby je dôležité načasovanie kvitnutia.

    

Holandské pohodlie: kanály, mlyny, tulipány

Obraz holandskej záhrady priamo súvisí s charakterom obyvateľov tejto krajiny a jej prírodných podmienok. Nútení získať späť životný priestor z nadchádzajúceho mora, holandskej hodnoty pozemku veľmi, ich záhrady sú veľmi malé. Hlavné črty holandskej prírody, ktoré sa odrážajú v krajine:

 • Praktickosť - oblasť sa používa maximálne, obyčajné stromy sa nahrádzajú trpasličími formami;
 • Primeranosť - každý prvok má svoje vlastné miesto (starostlivo vypočítané územné členenie);
 • Úhľadnosť - záhrada je udržiavaná v perfektnom stave;
 • Radosť - objemové škvrny svetlých farieb, použitie záhradných figúr a mini-objektov;
 • Pýcha - najpozoruhodnejšou časťou záhrady sú stánky pred domom, ktoré spôsobujú obdiv okoloidúcich.

Vkusný život v dedine

Country štýl (krajina) krajiny dizajn je charakterizovaný nejakou nedbanlivosťou, dotyk staroveku, nedostatok dokonale upravených proporcií. Zdá sa, že umelec s ľahkými ťahmi načrtol malebnú skicu, ktorá náhle ožila. Drevo, kameň, vŕbová réva, trstina, hlinka - tu budú použité všetky prírodné materiály. Vo vidieckom štýle je vítaná výstavba drevených tŕňov, vytvorenie umelých rybníkov a potokov, bez pravidiel kvetinových záhrad, kde sa nachádzajú rôzne rastliny. Dekoračné prvky, ktoré sa podieľajú na vytváraní záhrady, plné vidieckeho šarmu, sú prútené ploty, hlinené hrnce, kvetináče, svetlé záhradné sochy, kolesá a vintage vozíky, lezecké rastliny, elegantné zarámované postele - to všetko je tak roztomilé v srdci mučeného mestského obydlia a okamžite vytvára idylický obraz.

Čínska záhrada - vykladaný box s tajomstvom

Milosť línií, bohatosť farieb, túžba robiť jednoduché veci jednoduchým bez rušenia prirodzenej harmónie sa stali osobitnými črtami čínskeho štýlu v krajinnom dizajne. Priestor je umelo natiahnutý vzhľadom na veľkú dĺžku kľukatých chodníkov, zahrnutie vodného zloženia do krajiny (ukľudnenie pokojných vodných útvarov je nahradené kaskádovitými krokmi) a oddelenie záhrady jasnými stenami s vyrezanými otvormi ("mesačná brána"), ktoré návštevníka fascinujú a pozývajú ho na ďalšiu cestu.

Orientácia na šírku záhrady zdôrazňuje:

 1. Zakrivené čiary mostov, odrážajúce strechy altánov, pagod, dekoratívnych brán;
 2. Šikovná kombinácia dvoch opačných energií: vody a kameňa;
 3. Vycentrovanie záhradnej kompozície;
 4. Použitie rastlín s prírodne zaoblené formy alebo použitie topiary.

    

Koloniálny štýl: organický, elegantný, dôstojný

Koloniálny štýl kombinuje dve rôzne kultúry - zavedené zvonku a domorodcov. Toto je vzorka obojstranne obohacujúcej syntézy, keď európska mnohonárodnosť kolonialistov, obmedzený výber stavebných materiálov, rozmanitosť exotickej miestnej flóry vyústila do úžasného symbiotického štýlu, ktorý sa vyznačuje teplom, ľahkou nedbanlivosťou, jemnou pohodu. Po vytlačení brány osobného sprisahania navrhnutého v koloniálnom štýle by bolo žiaduce zvolať: "Domov, sladký domov!". Hladké línie jasných kvetinových záhonov, zaoblené obrysy drevených kompozícií sa opakujú na cestách záhradných chodníkov z tehál, dosiek a impregnovaného dreva. Echo praktického uplatnenia prvých osadníkov pozemkov je zónovanie: ovocný sad a záhradná časť, ktorá je často vystavaná ako dekoratívna záhrada v pravidelnom štýle. Za domom sa nachádza záhrada so slnečnými terasami a je chránená pred vonkajším výhľadom. Je plná farieb, ale nízky drevený plot "ako babička" maľovaný obyčajným bielym je považovaný za vizitku koloniálneho dizajnu.


    

Maurský štýl: tajomstvo sedem pečatí

Záhrady v maurskom štýle, ktoré sú uzavreté pred cudzincami, plne zodpovedajú definícii "pútavého a pokojného srdca". Obklopené púšťou a vysokými múrmi, oázy sú plné jasných farieb so silnou vôňou, perlivou vodou z fontán a kanálov, bohatých na zelené listy. Orientálny luxus musí blažiť, užívať si život, nerušené potešenie. Maurský štýl znamená jednotu protikladov: všetko, čo ľudská ruka vytvorila, je jednoznačné, striktne, má jasné hranice, všetko, čo príroda prezentuje vo svojej pôvodnej kráse. V záhrade, umelo rozdelené do 4 štvorcov, cesty sú obložené dlaždice, ktoré vytvárajú zložité ornamenty, a zelené výsadby rôznych výšok sa používajú ako obrazovky, ktoré skrývajú súkromného života vlastníkov. Záhrada je zdobená ovocnými stromami a kráľovná je ruže. Najobľúbenejšie odrody majú svieži kvetinový kvet a hustú arómu, prenikajúcu do všetkých kútov záhrady.

Lavender Provence: vyžaduje sa dotyk staroveku

Pri slove "Provence" si spomíname na obrazy s radmi fialových kvetov, ktoré sa nekonečne rozprestierajú do diaľky, ale provensálska záhrada je malý, útulný, krásny priestor okolo domu.
Typické znaky francúzskeho dizajnu krajiny:

 • Vo veku, ošuntené drevo na záhradný nábytok;
 • Zvetrané kamenné oporné múry a zarámované záhony;
 • Spevnené cesty, ktoré tečú prerastené rastliny;
 • Povinné kučeravé lôžko s korenenými bylinami;
 • Množstvo levandule v kvetinových záhonoch, v terakotových kvetináčoch, oddeľujúcich oddychovú zónu od lavičky z tepaného železa z iných oblastí záhrady;
 • Lezecké rastliny, opletené oblúky a pergoly, ako spôsob zatienenia pred horúcim slnkom;
 • Rad ovocných stromov s plochými korunami, tvorený špeciálnym typom prerezávania pozdĺž steny domu.

Vlastnosti usporiadania: francúzsky pravidelný štýl

Zrkadlový obraz častí záhrady pozdĺž centrálnej osi, zrozumiteľnosť hraníc, orezané živé ploty rôznych výšok, dlhé úhľadné cesty a kučeravé kvetinové okraje sú to, čo odlišuje súbory francúzskeho parku, ktorých vytvorenie je povýšené na úroveň umenia. Klasické prvky pravidelného štýlu paláca sú:

 1. Fontány so sochárskymi skupinami;
 2. Predná podlaha vpredu;
 3. Nádrže sú ohýbané symetrické tvary v kamenných rámoch;
 4. Rad exotických holých stromov v masívnych vaniach, ktoré sa čistia v skleníku na zimu;
 5. Ideálny rozsiahly trávnik ako spojivo celého priestoru;
 6. Kvetinové záhony, tvoriace komplexný geometrický vzor;
 7. "Zelené" tajné miestnosti, labyrinty, amfiteátre.

Romantický výlet do Talianska

Teplý vietor, slnko, bohaté vône - výrazné črty stredomorského podnebia, ktoré sa odrážajú v talianskom dizajne záhrad. Klasický palácový záhradný park je symetrické usporiadanie, orezané stromy v kvetináčoch, živé ploty jasne vymedzujúce priestor, rovné chodníky, vyvýšený rybník, fontány a mramorové sochy. Malebná príroda, bohatstvo kvitnúcich rastlín je vyvážené prísnym zložením človekom vytvorených zmien v krajine. Na rozdiel od neho je jednoduchšie navrhnúť malú záhradu s nádychom romantiky - jej charakteristické črty pridávajú veselú farbu:

 • Kamenná terasa s nábytkom kombinujúcim drevo a kovanie, určená pre hlučné rodinné jedlá;
 • Lavička pod pergolou, prepletená ružami alebo hroznom, ideálna na popoludňajší odpočinok;
 • Otvorená terasa, lemovaná kvetináčmi, vám dá možnosť obdivovať hviezdy v neskorý večer.

Japonská záhrada: obmedzená čistota štýlu

Hlavnými črtami krajiny v japonskom štýle je asketika, kompozičné prispôsobenie, zdržanlivosť. Nič by nemalo odvádzať pozornosť od kontemplácie prirodzenej harmónie alebo ponorenia sa do vlastných myšlienok. Povinná kombinácia vody, kameňa, živých rastlín vytvára špeciálny, miniatúrny svet, kde čas tečie veľmi pomaly, kde človek dostane nekonečno, aby sledoval vetvy vŕby ohnutej nad jazerom alebo lietajúce okvetné lístky kvetov. Pri vývoji dizajnu japonskej záhrady bude správne štylistické rozhodnutie:

 • Asymetrické usporiadanie stránky;
 • Výpočet druhových bodov: každý pohyb v zónach japonskej záhrady by mal divákovi predstaviť ideálny obraz;
 • Osvetlenie rekreačnej oblasti kamenné lucerny;
 • Umiestnenie krásnych skupín kameňov, dláždenie chodníkov jednotlivými plochými kameňmi orámovanými trávnikom alebo rozptyl kamienkov;
 • Použitie rastlín spievaných v japonskej poézii: javory, čerešne a slivky, chryzantémy, vŕby, borovice, pivonky.


    

Záhrada našej doby: Od zložitých až po jednoduché

Moderný dizajnér krajiny poskytol veľkú paletu štýlových nástrojov. Nové smery majú individualitu, ale nevyžadujú dodržiavanie prísnych noriem. Absencia prísnych obmedzení vám umožňuje kombinovať možnosti medzi sebou, dopĺňať ich navzájom, realizovať zaujímavé nápady. Dnes sa napríklad fantázia stáva jedným z najpopulárnejších štýlov. Ovplyvnené "Cestovanie tam a späť", "The Witcher", romány o barbaroch, čarodejníkoch a trpasličích pokladoch, zákazníci snívajú o tom, že uvidia Hobita alebo Deep Forest na svojich stránkach. Áno, niekedy chcú dospelí žiť aj v rozprávke. Úlohou špecialistu je realizovať túto túžbu, zaplniť okolitý priestor tajomnými rohmi pod baldachýnom tkaných konárov, neznámymi cestami vedúcimi k pokojnej vode a polo-starožitnými budovami. Pivnica zo Shiry, detský dom - chata Baba Yaga, altánok so sporákom, ktorý vyzerá ako troll taverna, úspešne označí príslušnosť „kráľovstva vzdialených krajín“.


    

Alpská lúka + alpský kopec = alpský štýl

Alpský štýl krajinotvorby kopíruje prírodnú krásu európskych horských oblastí, takže by sa mal používať na miestach s vážnym skreslením. Ústredným prízvukom je použitie kameňa všetkých veľkostí od balvanov až po kamienky. Všetko bude musieť byť: dlažba, dlažba, šmýkačky a skalky, "suché prúdy", kaskádové nádrže, kde voda strieva pozdĺž kamenných svahov, skalnaté vyhliadkové plošiny. V kombinácii so zeleným trávnikom vyzerá kameň najprirodzenejšie. Pod alpskou lúkou môže byť umiestnená samostatná časť lokality: vetviace kvety sa budú prekrývať s arómami korenistých zelenín (tymián je zasadený medzi úlomky alpského šmýkačka, kde rastie, vypĺňa dutiny spolu s vresami, plazivými kameňmi, silánovými vločkami). Klasická poloha domu v hornej časti pozemku ponúka panoramatický výhľad na kaleidoskop farieb v tomto štýle.


    

Minimalizmus: Menej je viac

Malý pozemok môže byť navrhnutý v akomkoľvek štýle, ale minimalizmus môže spôsobiť, že nie je chudý, ale hodný. "Odrezal som všetko zbytočné," odpovedal Michelangelo na otázku, ako vytvára svoje mramorové sochy. Úloha minimalizmu je podobná - odstrániť nepodstatné, takže skutočná povaha záhrady je odhalená v obmedzení. Hlavnou myšlienkou je formát záhradného priestoru vypočítaný s inžinierskou presnosťou. Скандинавский подход к подбору оттенков (предпочтительны нейтральные, естественные тона), продуманная композиция, четко обозначенные границы - вот отличительные особенности дизайна с чувством собственного достоинства.Minimalistické formy sú jednoduché, tým, že sa znižuje počet dekoratívnych akcentov, priestor sa rozširuje, oko spočíva na zeleni a zrkadlovom hladkom povrchu vody.

Secesná záhrada

Hlavným pravidlom krajinného dizajnu "štýl domu určuje vzhľad záhrady" v modernom štýle sa stáva dogmou. Hlavná konštrukcia je centrom celého priestoru. Z neho sa zóny miesta rozchádzajú vo vlnách, vnútorné vlastnosti budovy sa kopírujú do externých objektov. Moderné patrí do krajinnej kategórie záhradného dizajnu: nie sú tu žiadne pravé uhly, čisté čiary. Charakteristickým znakom sú hladké kontúry, prirodzené krivky záhradných chodníkov, rastlinné kompozície, vodné útvary. Záhrada dýcha pokoj, opakovanie obrysov v rôznych prvkoch (malé architektonické formy, dekoračné predmety, záhony, okraje trávnika) vytvára nehybný rytmus, ktorý ladí do kontemplatívneho odpočinku. Účinok ústupku zvyšuje umiernené farby zelene a kvetinových záhonov.

Iris je centrálnym kvetom modernosti, objavuje sa v maľbách, vitráží, kovaní, parketách, drevených rezbárskych interiérových interiérov domu a krásne zdobí záhradu. Pôvabné kvety na hrdých stopkách - veľmi stelesnenie štýlu.

    

High-tech: budúcnosť je tu

Dostať sa do záhrady high-tech ľudí sa cíti ako hrdina románu sci-fi na obrovskej vesmírnej lodi, kde je všetko zabezpečené na dlhý pobyt.
Hlavné rysy high-tech krajinného dizajnu:

 • Použitie obdĺžnikových tvarov, výrazných hraníc;
 • Plnenie otvorených plôch koseným trávnikom, kamennými dlaždicami, kamienkami;
 • Základné materiály: kameň, betón, sklo, plast, upravené drevo;
 • Diskrétne farby;
 • Použitie umeleckých predmetov z kovu, kameňa, skla, zrkadiel;
 • Vodné útvary bez vegetácie, uzavreté v pevnom rámci.

Svetlo je mocný nástroj na vytvorenie high-tech záhrady. Akcenty miest osvetlenia, v závislosti od práce svetelných skupín, sa objavujú rôzne svetelné vzory.

Ecostyle - úplná jednota s prírodou

Návrh projektu v ekostyle rieši návrh maximalizácie prirodzených výhod lokality a minimálneho zásahu do krajiny. Je potrebné umiestniť všetky budovy tak, aby nenarušovali ekosystém v miniatúre. Najvýznamnejšie je štádium predbežnej štúdie:

 • je potrebné nakresliť terén s označením výšok, padajúcich tieňov, keď sa slnko pohybuje, existujúcich veľkých stromov, aby sa zachovali;
 • analyzovať klady a zápory, na základe ktorých navrhnúť plán zmeny krajiny;
 • študovať rastliny rastúce na zemi, tvoriť dendroplan potrebných zelených plôch.

Čo je to pán, tak je aj štýl

V procese výberu z rôznych umeleckých metód harmonizácie krajiny je ťažké urobiť prvé rozhodnutie. Tu je potrebné stavať na vlastných preferenciách, pretože záhrada je odrazom duše jej majiteľa. Keď je štýl definovaný, ďalší proces pôjde rýchlejšie: musíte striktne dodržiavať popis štýlu, riadiť sa radami krajinných dizajnérov, kompetentne sa starať o vytvorený priestor. Potom, čo sa zhoduje vo vzhľade s okolitým domom, bude zdrojom pýchy a záhradné starosti prinesú radosť.

Zanechajte Svoj Komentár