Výber konštrukcie schodiska

Podľa populárnej legendy, myšlienka vytvárania schodov bola hádzaná zvieratami pre ľudí. Prototypom tohto dizajnu sa stali kozie chodníky, ktoré mali improvizované kroky. Najstaršie schody sa nachádzajú v soľnej bani. Bol vyrobený z dreva, ale zachoval si svoj vzhľad vďaka "konzervačnému" účinku soli. Prvé technické požiadavky na schody boli starovekí Egypťania. Ich listy hovoria o vedomostiach architektov tej doby. Schody v interiéri domov Egypťanov boli zriedka zdobené. V pyramídach dostali posvätný význam. V skutočnosti, tento umelý pohrebisko symbolizoval štvorcestnú cestu do neba k bohovi Ra. Aj teraz, v budovách s viac ako jedným poschodím, sa človek nemôže dostať bez schodov. Postupom času sa začali nahrádzať pohodlnejšími výťahmi, ale v každom dome je stále alternatíva „zastaraná“.

Tento komponent poskytuje vertikálne spojenie medzi podlahami. Dizajn schodov v stredoveku sa stal ťažším. Tí na ulici boli zdobení rezbami a bičovaním rastlín, čo z nich urobilo dôležitý prvok exteriéru domu. Vnútorné schodiská dostali stále zložitejšie tvary a zábradlia a zábradlia boli vyrobené z kovu so zložitými kovanými vzormi. Teraz tento prvok zdôrazňuje štylistické rozhodnutie domácej dekorácie. Hovorme o typoch schodov a materiáloch, z ktorých sú vyrobené.

Typy a konštrukčné prvky schodov

Napriek veľkému počtu typov a modelov schodov sú rovnaké prvky zahrnuté v základnom súbore každého:

 • Stage. Horizontálne plochy, na ktoré osoba zaútočí na zostupne / vzostupne.
 • Bowstrings a kosoura. Hlavné nosné časti, ktoré sú zvyčajne umiestnené na bokoch schodov.
 • Ochrán. Predstavujú zábradlia, zábradlia, regály a zábradlia pozdĺž priľahlej steny.
 • Nosníky, skrutky a stĺpiky. Sú to zvislé podpery.


    

Podľa typu konštrukcie sú schody rozdelené do troch hlavných typov:

 • Skrutka. Sú to krútiace špirály a sú inštalované v miestnostiach, kde je malý priestor. Príklady točitých schodísk boli viditeľné v historických filmoch, kde sa ukázali výstupy do vysokých veží starých palácov.
 • Boltsevye. Pri konštrukcii takýchto rebríkov sa použije rám pripevnenia pre každý jednotlivý stupeň a skladací stojan. Hlavné zaťaženie sa prenáša na strop a podlahu.
 • Pochoduje. Najbežnejšia možnosť, ktorá používa reťazce (uzavreté modely) alebo motýliky (otvorené modely).

Posledne uvedený typ je zaradený do poddruhu v závislosti od tvaru schodov:

 • Priame čiary Najviac primitívna voľba, keď element nemá otočky a zaberá veľa miesta.
 • L-tvar alebo jednoduchý duplex. V nich sú dva pochody (rebríkové úseky) umiestnené voči sebe v uhle 90 stupňov.
 • U tvaru. Zložitejšia konštrukcia predpokladá prítomnosť dvoch paralelných pochodov, medzi ktorými je buď medziskupina, alebo poschodové miesto (rozpätie).
 • Zaoblené alebo radiálne. Dizajn je nejasne pripomínajúci točité schodisko a počet otočení je neobmedzený, ale výstup z pochodu v smere musí byť zhodný so vstupom.
 • Trojdielne. Komplexný model, ktorým je dvojité schodisko v tvare písmena L.
 • Lichobežník. Najviac zložitá možnosť, ktorá nemá žiadne obmedzenia na výber uhla medzi pochodmi. Tento kreatívny model je ideálny pre priestory neštandardných formulárov, pretože ich možno prispôsobiť.


    

Mimochodom, je tu samostatná kategória schodov - kombinovaná. Kombinuje rôzne modely. Potreba takýchto komplexných prvkov zvyčajne vzniká v priestoroch nepravidelných tvarov.

Ako navrhnúť rebrík

Rebríky sú potrebné nielen pre majiteľov vidieckych domov, ale aj pre majiteľov dvojpodlažných bytov. Aj z ulice do domu zvyčajne vedie malý rebrík, ktorý kompenzuje zásadný rozdiel medzi výškou prahu a úrovňou zeme. Štandardná dispozícia priemernej letnej chaty zahŕňa kuchyňu a obývaciu izbu na prvom poschodí a spálne na druhom poschodí. Najpohodlnejší spôsob, ako zabezpečiť výstup na chodbu. Zostavte si schodisko vlastnými rukami je len polovica bitky, oveľa viac času stráveného na jeho projekte.

V prvom rade je potrebné oboznámiť sa so všeobecne uznávanými normami. Šírka kroku 30 cm je teda považovaná za optimálnu, táto hodnota je považovaná za ideálnu pre priemerného človeka a nedovoľuje mu, aby sa pri šplhaní alebo klesaní z neho odtrhol. Sklon by mal byť 45 stupňov. Tento výťah nebude príliš strmý a nie príliš plochý. Minimálna vôľa pre konštrukčné kanóny je 2 m. Ak sú však majitelia vysokí alebo plánujú neustále ťahať skrine do druhého poschodia, potom sa môže zvýšiť.

Priemerná výška stúpačky by nemala presiahnuť 20 cm, optimálna šírka schodov je 1 m, ale ak je voľný, „nepoznaný“ priestor, táto hodnota sa môže zvýšiť. Redukcia sa neodporúča, pretože súčasné klesanie / stúpanie dvoch ľudí pozdĺž takého úzkeho priechodu už spôsobí ťažkosti. Samozrejme, táto záležitosť nebude obmedzená len na základné hodnoty. Projekt začína dispozíciou ubytovania a výberom miest. Potom urobte podrobný nákres, vyberte materiály a štýl.


    

Individuálny dizajnový prvok môže prísť s vlastným alebo využiť hotové nápady profesionálov.

Voľba dizajnu a štýlu

Každý štýl má množstvo funkcií, ktoré neobchádzajú stranu ani schody. Pre klasický smer sú ideálne drevené konštrukcie. Sú považované za najspoľahlivejšie. Ako hlavný materiál vyberte cenné dreviny, medzi ktorými je aj vodca dubový. Ploty sú vyrobené z leštených drevených prvkov mäkkých foriem, lakovaných. V rustikálnom štýle vyzerajú organicky rebríky z dreva s hrubým spracovaním. Zábradlia a dekoratívne prvky sú vytvorené z obyčajných otsilindrovanny guľatiny. V moderných interiéroch sa používajú kombinované materiály. Napríklad drevené schodíky harmonizujú s zábradlím z tvrdeného skla.

S dekoráciou v štýle Provence kombinované drevené schody. Po inštalácii sú pre tento štýl natreté v tradičnej bielej farbe. Kroky sú vyhotovené v tmavších odtieňoch, pretože táto časť dizajnu je známkou. V minimalizme je vítaná kreativita schodišťa vo forme „holých“ krokov, ktoré sú vsadené do steny alebo sú umiestnené medzi „závesom“ najtenších zvislých podpier, ktoré sa podobajú strunám. V podkroví sa používa luxusná kombinácia dreva a kovaného kovu. Táto technika opäť podčiarkuje zjemnenie smeru.

Schodisko môže byť prepojením medzi miestnosťami, ktoré sú zdobené v rôznych štýloch. S pomocou dekoratívnych prvkov tento prechod môže byť hladký a nenápadný. Bez ohľadu na umiestnenie a priestor miestnosti, schody budú vždy pôsobiť ako jeho hlavná výzdoba. Vzhľadom na svoju masívnosť sa táto konštrukcia nedá vytlačiť ako pozadie. Preto je výber štýlového rozhodnutia veľmi dôležitý, najmä v tých vidieckych domoch, kde „frontálne“ schodisko privíta hostí od prahu.

Točité schodiská sú ideálne pre smery s nádychom romantiky. Sú elegantné a vzdušné, ľahko sa zmestia do malých miestností. Hlavnou vecou je nepreháňať to počtom otáčok, aby sa necítili závraty.


    

Umiestnenie schodiska

Najčastejšie sú schody inštalované v chodbe alebo na chodbe, čo vám umožní ísť hore na požadovanú podlahu hneď za dverami bez dlhej prechádzky cez ďalšie izby. Tiež sú tu možnosti s bočnými chodbami, podobne ako typické výškové budovy, ale tento model ubytovania je vhodnejší pre veľké chaty s množstvom interiéru.

Podľa umiestnenia v miestnosti sú len dva typy schodov:

 1. Central. Sú inštalované v strede miestnosti, čím sa stávajú luxusným prvkom interiéru, na ktorý sa určite sústredí.
 2. Steny. Takéto rebríky šetria miesto a sú kompaktne usporiadané „stranou“.

Originálne modely s oknami v rozpätí. Pri zdobení sú zdobené v rovnakom štýle a dvere sa stávajú súčasťou interiéru.

Použité materiály

Najobľúbenejším materiálom je drevo. Na schodoch je určite zvolený kvalitný strom, pretože na tom závisí bezpečnosť stavby. Z uvedených druhov dreva:

 • Borovica. Rozpočet, cenovo dostupná možnosť, ktorá má krásny prírodný vzor. Borovica sa však rýchlo zmení na žltú a má krátku životnosť, ale ľahko sa spracováva.
 • Buk. Odolný, ale vrtošivý materiál. Aj po spracovaní špeciálnymi prostriedkami sa buk môže ľahko deformovať zmenou teploty alebo vlhkosti. Nevhodné pre sezónne súkromné ​​domy, ktoré majitelia z času na čas navštevujú a neudržiavajú teplotný režim počas celého roka.
 • Breza. K dispozícii typ dreva s pekným vzorom. Dá sa ľahšie spracovávať ako borovica. Vyznačuje sa dlhou životnosťou.
 • Popolník Odolný materiál, ktorý sa ťažko spracováva vďaka svojej tvrdosti. Textúra popola nie je každý bude páčiť.
 • Dub. Druh stromu, ktorý nepozná rovnosť medzi domácimi "konkurentmi". Je silný, odolný, spoľahlivý. Za kvalitu bude musieť zaplatiť dobre.


    

Tiež schody sú vyrobené z betónu, ťažké sklo a kov. K dispozícii sú aj kombinované možnosti. Betónové schody sa vyznačujú monumentálnosťou. Takéto stavby sú umiestnené vo viacpodlažných budovách. Nenechajte sa mýliť s neohrabaným vzhľadom betónových schodov. Ak je táto štruktúra naliata do súkromného domu, potom môže mať originálny tvar a dodatočný dekor úplne eliminuje podobnosť s podobným „oficiálnym“ prvkom. Kovové rebríky sú dobré, pretože sú kombinované s inými materiálmi. Vzory skla sú považované za "amatérske", pretože sú vhodné len pre úzku škálu moderných štýlov, vedených high-tech.

Odrody zábradlia na materiálovom prevedení

Zábradlia sú považované za konečný dotyk v dizajne schodov. Klasifikujú sa podľa formy, materiálovej výkonnosti a dizajnu. Hoci ich hlavnou funkciou je ochrana, čoraz dôležitejšie je dekoratívne. Materiálové zábradlia sú rozdelené na:

 • drevená;
 • kov;
 • sklo;
 • polyuretán;
 • Kombinovať.

Každý materiál má svoje výhody a striktne vyhovuje určitým štýlom.


    

kov

Kovové zábradlia sú vyrobené z ocele, železa, hliníka, mosadze, bronzu a liatiny. Najnovší materiál je relevantný pre pouličné schody. Nerezová oceľ a železo sú všeobecní používatelia, ktorí úspešne znášajú účinky dažďa a mrazu, ako aj vnútornú klímu. Bronz a mosadz sú opatrné, preto sa používajú iba v klasických štýloch, kde rafinovaná brilancia podčiarkuje eleganciu prostredia. Mäkký, kujný hliník sa používa len vo vnútri domu, ale na požiadanie majiteľov poskytuje možnosť odtieňa v akomkoľvek tieni. Pre ktorýkoľvek z týchto materiálov sú charakteristické:

 • Trvanlivosť a odolnosť voči opotrebeniu. Kov sa nebojí extrémov vlhkosti alebo teploty.
 • Jednoduchosť pri odchode (okrem bronzu a mosadze). Jediným nepriateľom kovu je hrdza. Ak chcete ušetriť z neho pomôže pravidelné použitie vrstvy antikoróznej farby.
 • Vysoká požiarna bezpečnosť.

Technológia zábradlia je rozdelená do štyroch typov:

 • Prefabrikované alebo modulárne, to znamená, že sa skladajú zo samostatných prvkov, ktoré sú vzájomne prepojené počas inštalácie v mieste inštalácie pomocou upevňovacích prvkov. Má ľahkú váhu.
 • Zvárané modely sa montujú „pevne“, čo zabezpečuje bezpečnosť konštrukcie. Jediným slabým bodom sú zvary. Z hrdze to bude musieť zvládnuť s veľkou opatrnosťou.
 • Počas procesu odlievania sa vytvoria štruktúry vyplnením roztaveného materiálu špeciálnymi formami. Odlievané zábradlia sa vyznačujú sofistikovanými formami.
 • Kovanie vám umožní vytvoriť jedinečné, elegantné vzory a ozdoby na vyplnenie zábradlia. Kované ručne vyrábané výrobky majú vysokú hodnotu.

Ktorákoľvek z vyššie uvedených možností sa dá ľahko kombinovať s inými materiálmi. Napríklad, kovanie organicky vyzerá so stromom, a praktické a moderné vzory modelov pre sklo a polyuretán.

Z prírodného dreva

Drevo je materiál z módy a nadčasový. Bude to vždy relevantné. Drevené zábradlia organicky zapadajú do štýlu chaty, podkrovia, etnického a klasického štýlu. Jedinou hmotnou nevýhodou je citlivosť na vlhkosť a extrémne teploty. Aby sa predĺžila životnosť výrobku, musí byť akékoľvek drevo impregnované špeciálnymi zlúčeninami. Z druhov sa uprednostňuje dub, buk a breza. V drahých apartmánoch používať cenné exotické plemená, ktoré stoja veľa peňazí. Mimochodom, na zábradlie točitých schodísk použite vysoko kvalitnú imitáciu dreva z polyvinylchloridu. Jeho vrchná vrstva opakuje s presnosťou jedinečný prirodzený vzor materiálu.


    

Sklenené zábradlie

Sklenené zábradlia na úrovni podvedomia spôsobujú úzkosť, pretože materiál je spojený s krehkosťou a rizikom porezania. Tieto obavy sú úplne márne. Sklo, ktoré sa používa na zábradlie, nemá nič spoločné (s možnou výnimkou priehľadnosti) s materiálom na prípravu riadu a fliaš. Je pokrytá špeciálnym ochranným filmom, ktorý v prípade silného úderu zabraňuje úniku fragmentov. Podobný efekt má sklo automobilov, ktoré sú pri zrážke zdobené sieťkou trhlín. Materiál sa líši trvanlivosťou, šetrnosťou k životnému prostrediu a trvanlivosťou. Hrany sú starostlivo spracované, čím sa eliminuje možnosť rezania.     

Ak je to žiaduce, môže byť sklo tónované v akejkoľvek farbe alebo zdobené obrazy, panorámy, matné vzory leptaním vzoru na povrchu.

kombinovaný

Kombinované možnosti sú rôzne, ale vždy zamerané na dosiahnutie hlavného cieľa - zvýšenie sily. Najlepší tandem je drevené zábradlie v kombinácii s kovovými regálmi. Táto kombinácia je univerzálna a vhodná pre klasický aj moderný štýl. Trojica sklenenej výplne, kovový rám a drevené zábradlie vyzerá luxusne. Takáto nádhera bude draho platiť, ale estetický vzhľad dizajnu stojí za to.

     

osvetlenie

Luxusné kamene vyžadujú elegantný ráfik. Aj so schodmi: tento prvok musí byť podčiarknutý. Jeho osvetlenie je dekoratívne a vzťahuje sa na miestne. Samozrejme, v podsvietení je praktické použitie: je oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie prekonať kroky v tme, ktoré majú takého sprievodcu. Pre vonkajšie osvetlenie používajte rovnaký typ svietidiel na stenách, závesných lampách a osvetľovacích krokoch. O úlohe skrytých zariadení sa zvyčajne používajú neónové alebo LED lampy. Sú namontované pod schodmi alebo skryté za špeciálnymi krytmi pripevnenými na stenu v blízkosti každej priečky.


    

Neon má dlhú životnosť a LED sú univerzálne a pracujú tak zo siete, ako aj z batérií. V zložitých štruktúrach schodov, dizajnéri, dokonca aj vo fáze návrhu, zabezpečujú špeciálny výklenok v každom kroku, kde budú svietidlá umiestnené v budúcnosti.

Ako vytvoriť priestor pod schodmi

Neštandardné modely zahŕňajú schodiskové regály. Tento pôvodný dizajnový prvok vám umožní premeniť opustené, prázdne miesto na využiteľnú plochu. Takýto stojan môže byť otvorený a zatvorený. Ak priestor umožňuje, potom dať knihy na policiach, a vedľa vybaviť útulný kútik na čítanie. Pre viac praktických majiteľov pod schodmi zariadiť vstavanú špajzu. V prípade, že je pod konštrukciou okno, je doplnené nízkou pohovkou na parapet, kde si môžete oddýchnuť pri šálke čaju a obdivovať miestnu krásu. Vo viac luxusných apartmánoch pod rebríkom zriadili barový pult so špeciálnymi držiakmi na vrch. Ak sú v dome domáce zvieratá, priestor pod konštrukciou sa môže stať platformou pre ubytovanie úhľadného domáceho maznáčika. Štúdia v tejto oblasti tiež nie je nezvyčajná. Keď nie je nedostatok priestoru v dome, potom táto oblasť môže byť poskytnutá ako mini-záhrada s izbovými rastlinami.


    

záver

Rebríky majú bohatú históriu. Ak na začiatku vykonávali len praktickú funkciu cesty na iné podlažia, teraz sa im podarilo stať sa plnohodnotným prvkom interiéru domu. Ich dizajn má rovnaký význam ako dizajn nábytku alebo kombinácia farebnej palety. Netlačte rebrík do ďalekého rohu, mávajte na jej ruku. So správnym prístupom bude pýchou majiteľov a ukážkovým príkladom ich dizajnérskeho talentu.

Zanechajte Svoj Komentár