Klasická hala

Úplne prvá izba, kde hostia si, hostia domu, je sála. Tu odstránia, uložia vonkajšie oblečenie, topánky, hrebeň ich vlasov, aplikujú make-up pred odchodom von. Pôvodný dizajn chodby v klasickom štýle bol vždy populárny - je nadčasový, napriek množstvu moderných riešení. Táto oblasť je veľmi rôznorodá - od prastarého staroveku až po "sovietsky" nízkopodlažný interiér polovice dvadsiateho storočia.

V závislosti od veľkosti priestoru, množstva financií, fantázie majiteľa, je požadovaný dizajn vytvorený v interiéri - od najjednoduchších, výstižnejších až po luxusné „paláce“. Množstvo dekorácie v modernom svete sa nepovažuje za módne, málo praktické. V tomto článku sú opísané nuansy konštrukcie chodby, jej klasické usporiadanie, možnosti dekorácie, nábytok, osvetlenie.

Základné princípy dokončenia chodby

Tradične sa predná časť nachádza hneď za vstupnými dverami. Podľa povahy usporiadania je to „mužský“, spojený s prísnymi jasnými líniami, hrubými, brutálnymi formami a „ženskými“ - zosobňujúcimi hladké kontúry, eleganciu. Návrhári odporúčajú starostlivo kombinovať obe možnosti.

Pri vytváraní haly je potrebné zvážiť:

 • je všetko, čo potrebujete - vešiak, zrkadlo, polica na topánky atď.
 • funkčnosť - pohodlie vrátenia a vyzliekania;
 • miestnosť zvyčajne nemá okná, pretože je dôležité zvážiť možnosti umelého osvetlenia;
 • nemala by byť príliš preplnená;
 • v období jeseň-zima je vhodné použiť ozdobné rohože na zachytávanie nečistôt;
 • Chodba je usporiadaná v rovnakom štýle ako zvyšok bytu.

V prítomnosti okien, sú zahalené veľkolepé závesy, tapisérie, ktoré by určite mali vyzerať drahé, vyrobené z prírodných tkanín. Súbežne s nimi sa aplikujú transparentné organzové závesy.

    

Ponúka dizajn chodby v klasickom štýle

Klasický dizajn vpredu znamená svetlé, pastelové farby. Jasné akcenty sú k dispozícii v malých množstvách v závesoch, v dizajne nábytku, maľbách na stenách. Všetky farby sú preferované teplé. Symetria je ďalšou dôležitou vlastnosťou štýlu. Ak je to možné, je potrebné dodržať maximum: ozdoby, architektonické prvky, dekoratívne plastiky, nábytok umiestniť symetricky.

Moderné technológie vyústili do neoklasicistického štýlu - prvky staroveku v ňom sú kombinované s geometrickými tvarmi, jasnými siluetami, štukovým liatím s modernými materiálmi dekorácie, obrazmi v pozlátených rámoch s perleťovou vložkou.

    

Materiály a metódy konečnej úpravy

Materiály na povrchovú úpravu sú preferované prirodzené alebo vysoko kvalitné imitácie - prírodné drevo, dyha, ľahký mramor, biela tapeta s komplexnou textúrou, ozdoby z umelého kameňa na niekoľkých miestach. Ak je miestnosť dostatočne priestranná, môže byť rozdelená do zón pomocou rôznych farieb a textúr stien, podlahy, stropu. Územné plánovanie sa vykonáva s maximálnym dodržiavaním pravidiel symetrie. V dvojúrovňovom byte z chodby do druhého poschodia je drevené schodisko s vyrezávaným zábradlím, často je pokryté kobercom. Pod schodmi je šatníková skriňa alebo kompletná šatňa, oddelená od chodby zrkadlom, plátno.


    

Paul

Podlahy kombinujú farbu so stenami, stropom. Parkety "rybie kosti" alebo v radoch, dobre spracované podlahy, mozaika rôznych druhov dreva, mramoru, žuly - najlepšie riešenie pre luxusnú klasiku. Takéto povlaky sú drahé, ale veľmi trvanlivé. Pre lacnejšie možnosti použite laminát, väčšinou svetlo - biely, žltý, ružovo-okrový, svetlohnedý. Dlažby sú stohované "šach" alebo vo forme rôznych vzorov s centrálnou zrkadlovou symetriou. Na podlahe sa často nachádzajú sochy "pod starovekom", kamenné vázy, chodníky, koberce s kvetinovými vzormi. Prítomnosť pódií je tu veľmi vítaná.


    

steny

Materiály pre návrh zvislých povrchov sa používajú rôzne - farba, tapety, stenové panely MDF. V "drahých" interiéroch sa používa prírodné drevo, lakované, vykladaná dyha, čalúnenie luxusnými tkaninami s jemnými vzormi, prírodný kameň. Povinný prvok - zrkadlo, často zarámované rezbárske, sádrové alebo polyuretánové pilastre. Ak to priestor dovolí, na jednej zo stien sa vytvorí krb - môže sa jednať o poličku umiestnenú v strede chodby, z ktorej je naspodku vyobrazený obraz ohniska s kotlíkom s ozdobným kameňom, namontovaný je vyrezaný alebo murovaný falošný krb. To môže tiež byť vo výklenku, vytvára jedinečný komfort prednej časti.


    

strop

Stropy v klasickej chodbe sú zdobené štukovou omietkou, vrátane pozlátenej, s plastovou imitáciou, objemnými soklami a stropnými dlaždicami. Všetky prvky umiestnené v tejto rovine by mali byť symetrické. V dlhej chodbe sú dve alebo tri alebo viac identických svietidiel zavesené v rovnakej vzdialenosti od seba v strednej línii stropu. Dobre vyzerajúce viacúrovňové podhľady, prísne biele, mandľové, béžové odtiene. Ak je lustr v miestnosti jeden, jeho základňa je zdobená objemovým vývodom zo štuku, ktorý je imitovaný z polyuretánu. Veľa bodových svietidiel je vyrobených s menšími zásuvkami.


    

Farebné riešenia

Interiér klasicizmu je vyrobený hlavne vo svetlých, teplých farbách. Textilné materiály sú prítomné v hale ako podlahové koberce, chodníky, záclony, prikrývky s malým vlasom na nábytok na sedenie. Výhodne sa odoberajú o niekoľko tónov tmavších ako steny, podlaha. Zložité kvetinové ornamenty, efektné vzory dodajú ušľachtilý dizajn.
Zelená farba je prítomná výlučne vo forme "živých" rastlín v kvetináčoch alebo ich imitácia z tkanín, polymérov. Červenohnedý klasický interiér je plný drevených lakovaných detailov. Pomerne často sa používa pozlátenie, bronzovanie, dekoratívne „starnutie“ objektov. V tomto štýle je výrazný tmavo modrý, tmavo zelený, gaštanový, bridlicový, kávový, sivohnedý.

    

Prednosť sa dáva bielej, béžovej, tmavej čokoláde. Tmavé objekty kontrastujú so svetlými stenami, podlahy z prírodného dreva, kameňa. Mozaikové vzory na podlahe možno tiež kontrastovať - ​​čierne a červené štvorčeky na bielom pozadí, zlato-oranžové kučery na tmavohnedej.

V interiéri klasického typu by nemali byť žiadne ostré kontrasty - miestnosť je navrhnutá v upokojujúcich, jemných tónoch v súlade s jednotným systémom.

    

osvetlenie

Predné osvetlenie má veľký význam. Svetlo by malo stačiť na to, aby sa oblieklo bez problémov, obuté na topánky, dať si vlasy do poriadku, a ak je to potrebné, dať si make-up. Množstvo svetla sa zdvojnásobí, keď je veľké nástenné zrkadlo, v ktorom sa odrážajú svetelné zdroje. Make-up zrkadlo s LED žiarovkami pozdĺž obrysu vyzerá originálne a moderne - jeho tvar, dizajn by mal byť zvolený veľmi starostlivo, inak sa tento prvok úplne vymaní zo všeobecného štýlu.

Hromadný krištáľový luster bude drahý "zvýraznenie" veľkej štvorcovej miestnosti. Hlavná vec - opraviť presne v centre. Ďalšie osvetlenie sa nachádza okolo obvodu stropu haly - vyzerá obzvlášť dobre, ak je viacúrovňové. V prítomnosti podprsenky, štylizovaného svietnika so sviečkami, by mal zodpovedať aj všeobecnému štýlu.

Neodporúčajú sa žiadne typy podlahových svietidiel pre klasickú chodbu.

    

Výber a umiestnenie nábytku

Nie je potrebné, aby sa chodba prepadla nábytkom, najmä ak je úzka, malá - tu by mali byť len tie najnutnejšie veci. Ak je byt obývaný staršími ľuďmi, malými deťmi, potom na chodbe položia pohovku, vysoká stolička, čalúnená stolička - na obutie, aby sa odstránili pouličné topánky pre tieto kategórie obyvateľstva, zatiaľ čo stojaci môžu byť problematické.

Z potrebného nábytku:

 • šatňa na oblečenie, obuv - niekedy je nahradená otvoreným závesom;
 • police rôznych konfigurácií;
 • zrkadlo - najlepšie pri plnom raste, s osvetlením priamo nad ním;
 • komoda, nočný stolík na uloženie drobných predmetov;
 • kompaktná pohovka, kreslo alebo niekoľko stoličiek.

    

Nábytok je vybraný v prírodných farbách, často má postavené nohy. Ideálnym materiálom je masívna borovica, čerešňa, javor, jaseň, dub, orech, červená, eben. Mäkké časti sú vyrobené z kože, jej náhradiek, vzorovaných tkanín, hlavne prírodných farieb, velvet, velúr. Táto povrchová úprava vyzerá veľmi reprezentatívne. Dvojica ľahkých ratanových prútených stoličiek bude klásť dôraz na prirodzenosť, oživenie strohého interiéru a privedenie etnického prvku.

Mnohí výrobcovia predávajú nábytok pre predné dvere okamžite nastaví. Táto sada obsahuje dlhý vysoký šatník, kde visia šaty, topánky. K dispozícii je tiež veľa zásuviek, políc na rôzne drobnosti - rukavice, dáždniky, čiapky. Zrkadlo môže byť umiestnené na vnútornom vonkajšom povrchu dvierok skrine. Mäkký roh je zabudovaný alebo umiestnený samostatne.

    

Dekoratívne detaily

Pozornosť sa venuje aj originálnym ozdobným doplnkom. Štuková lišta, stĺpiky, tvarované kľučky dverí, spínače "pod bronzom", kožené čalúnenie dverí vytvárajú osobitnú atmosféru nostalgickej minulosti. Obrázky, fotografie na stenách v klasickom interiéri nie sú vítané, ale ak sú, mali by byť rovnako veľké, umiestnené prísne symetricky. Najčastejšie ide o reprodukcie majstrovských diel známych umelcov.

Vyrezávané prvky nábytku, obklady stien, strop, dať miestnosti hotový vzhľad. Drevené, hlinené, kostné, bronzové, porcelánové figúrky "pod starožitnosťou" na policiach podčiarkujú klasický štýl. Prelamované môžu byť zdobené priečkou oddeľujúcou chodbu od obývačky. Dekoratívne háčiky, ktoré visia dáždnik, kľúč, klobúk, atď by mali zodpovedať štýlu haly. Matné biele alebo tmavé sklo v interiérových dverách je dokonale kombinované s matnými odtieňmi na lustroch, nástennými lampami.

    

Malá chodba v klasickom štýle

Úzka vstupná hala môže byť tiež krásna, štýlová, jedinečná, hoci klasika v takejto prednej miestnosti vyzerá veľmi skromne. Ak chcete, aby sa malá miestnosť javila ako priestranná, je zdobená v jasných farbách a zdobí jeden alebo dva zvislé plochy veľkými zrkadlami. Množstvo skla, svetlo, minimálne nepotrebné predmety pomôžu vizuálne rozšíriť chodbu.

Hĺbka skríň je vhodnejšia ako 40-45 cm, môžu mať posuvné zrkadlové dvere, ak je zvolený smer neoklasicizmus. Čalúnený nábytok by mal byť tiež malý, vždy vybraný jedným spôsobom. Malá predná časť je navrhnutá pre jednoduché čistenie, takže nečistoty z ulice neponáhľajú do bytu. Je lepšie zvoliť si svetlú podlahovú krytinu, ale stojí za to odmietnuť štukové lišty na strope a stenách.

Takýto variant klasicizmu ako baroka nie je vhodný pre malú oblasť - vždy sa vykonáva s „kráľovskou“ škálou, ktorá má obrovské množstvo výzdoby okolia. Použitie barokových prvkov nie je zakázané - zrkadlo so zdobeným vzorom na pozlátenom ráme, stolica pokrytá zamatom, malý krištáľový luster. Z empírového štýlu si môžete požičať podlahový koberec so strapcami a rokoko sa používa v prípadoch, keď nie je možné pozorovať symetriu.

    

záver

Tradičný dizajnový štýl chodby a ďalších miestností moderného bytu zostane relevantný už mnoho rokov. Rozsah dizajnérskej fantázie je obrovský. Skromný povrch v jasných farbách je ideálny pre malé chodby, ambicióznejšie, drahšie, pestré - priestranné. Projekt pôvodného dizajnu, každý si môže vytvoriť svoje vlastné, robiť opravy vlastnými rukami. Ak je to problematické, odborníci prídu na záchranu, ktorí nielenže zobrazia miestnosť v „troch de“, ale aj vyberú vhodné materiály, nábytok, dekoratívne prvky, podľa želania zákazníka a dostupného rozpočtu.

Zanechajte Svoj Komentár