Dekoratívny tmel: typy a spôsoby aplikácie

Veľká škála stavebných materiálov vám umožní získať skutočne jedinečný dizajn miestnosti. Dekoratívna omietka je jedným z najobľúbenejších typov dekorácie. Jednoduchosť starostlivosti, estetický vzhľad, ekologická bezpečnosť z neho urobili vhodnú alternatívu tapety, keramiky, maľby alebo iných typov nástenných dekorácií. Povrchovú úpravu používajú nielen ako sebestačný materiál na zdobenie stien, ale aj ako podklad pre maľovanie.

Druhy zmesí na spanie

Povrch môžete ozdobiť rôznymi spôsobmi. Napríklad pri použití bežnej omietky môžete stenu zarovnať do dokonale hladkého stavu. Pridanie špeciálnych kompozícií umožňuje dosiahnuť reliéfny efekt, získať lesklý povrch alebo napodobniť rôzne prírodné materiály: okrasný kameň, tkanina, koža exotických zvierat, betónový povrch, modelovanie v závislosti od zvoleného štýlu dekorácie.


V závislosti od použitého spojiva existujú také typy omietok.

akryl

Spojivom je akrylová živica - polymérna vysokomolekulárna zlúčenina. Vďaka polymérnej zložke je nanesená vrstva veľmi elastická. Prítomnosť minerálnych a organických pigmentov poskytuje rôzne variácie odtieňov. Akrylové tmely sa predávajú vo forme zmesí na priame použitie. Nevýhodou akrylu je, že dekorovaný povrch „nedýcha“, priepustnosť pary materiálu je extrémne nízka. Povrch je navyše citlivý na slnečné svetlo; v priebehu času začne praskať. Špeciálne pigmentové pasty pomáhajú maľovať povrchy v rôznych farbách.

minerálne

V minerálnych zmesiach je cementom spojivo. Takéto zmesi sa predávajú v suchej forme, zriedia sa vodou. Minerálne zlúčeniny sú najvhodnejšie pre vonkajšie práce a dekorácie mokrých priestorov (napr. Kúpeľne). Ide o ekologický variant, odolný voči ultrafialovému žiareniu. Postupom času sa povlak stáva silnejší. Ale má tiež nevýhodu: omietka je nestabilná voči mechanickému namáhaniu. Na čistenie je nežiaduce používať zariadenia, ktoré dodávajú detergentnú zmes pod tlakom. Štandardným odtieňom gama je svetlo.


silikátové

Ako spojovací prvok sa tu používa tekuté sklo (zmes kremenného piesku, hydroxidu draselného a uhličitanu alkalického kovu). Povrch je veľmi silný, neatraktívny pre huby a plesne a tiež s vodoodpudivým účinkom. Hotová zmes má súčasne adstringentné, impregnačné a adhezívne vlastnosti. Požiarna odolnosť a priepustnosť pary sú tiež vo výške. Taký povlak sa predáva vo forme hotového zloženia rôznych farieb. Toto je najspoľahlivejšia možnosť uvedená v zozname, s životnosťou pol storočia alebo viac. Silikátové formulácie sa používajú pri navrhovaní fasád domov vo vlhkom prostredí.


Podľa typu plniva sú k dispozícii 3 typy tmelu:

 • Venice.
 • Pôsobivé.
 • Štruktúra.

Posledné dva typy tmelu tvoria povrch s reliéfom. Pokiaľ ide o benátske omietky, sú dokonale hladké. Všetky uvedené typy dekoratívnych materiálov na steny sú vyrobené zo spoľahlivých, odolných a ekologických komponentov.

textúrou

Tento tmel má hrubú štruktúru. Ako plnivo sa používajú ľanové vlákna, sľuda, drevo, minerálne (žulové, mramorové) triesky, malé kamienky. Rozsah - dekoratívna registrácia omietky, drevených, betónových povrchov a tiež tehál. Dekor je rovnako vhodný pre vnútorné aj vonkajšie použitie. Veľké častice môžu skryť povrchové nerovnosti. Na ťahanie nie je potrebná predbežná príprava stien. Prípravné práce spočívajú v sušení, odstraňovaní odlupovacieho povlaku, ako aj pri nanášaní lepiacej zmesi, aby sa lepšia priľnavosť povlaku k stene.


Textúry môžu byť rôzne: imitácia kože, textilu, dreva alebo prírodného kameňa. Ide o najrôznejší typ dekoratívneho tmelu. Jeho významnou výhodou je nízka cena. Štuk je predávaný ako už pripravený alebo ako suchá zmes. Pri práci vonku v daždi alebo pri teplote vzduchu nižšej ako 7 stupňov je nežiaduce tmel. Jednou z hlavných výhod je jednoduchosť aplikácie. Aj s nezávislým dizajnom stien je možné veľké množstvo možností.

Existujú také poddruhy textúrovaných povrchov:

 1. Jahňacie - jemnozrnná textúra roztoku tmelu z kamenných zŕn.
 2. Srsť - zmes na báze cementu. Povrch je drsný, s účinkom chlpatosti.
 3. Kôrovec Povrch pripomína drevo poškodené škodcom rovnakého mena a má zvláštnu ryhovanú textúru. Vyzerá skvele s ratanovým alebo dreveným nábytkom.

štrukturálne

Ide o tenkovrstvový materiál na báze akrylovej alebo silikátovej zmesi. Látkou vytvárajúcou štruktúru sú kremenné alebo mramorové triesky. Používa sa na vnútorné a predné práce. V závislosti na konštrukčných zložkách môže byť povrch ideálne plochý alebo stredne zrnitý. Konštrukčné zmesi sú vynikajúce pre zdobenie sadrokartónových priečok v interiéri, ako aj pre väčšinu minerálnych povrchov. Tento materiál nie je možné použiť na vonkajšie práce a vo vlhkom prostredí. Existujú rôzne spôsoby použitia dekorácie: pomocou špachtle, valčeka alebo spreja.


 

Benátky

Jedná sa o viacvrstvový interiérový náter s prídavkom hydratovaného vápna a malých mramorových triesok. To je jeden z najstarších typov povrchových úprav, ktorý bol široko používaný v starom Ríme. Odpad zo spracovania mramoru bol uvedený do prevádzky. Bola to zrkadlovo hladká, nezvyčajne krásna plocha pripomínajúca onyx alebo prírodný mramor. Cena materiálu je vysoká, aplikačná technológia nie je jednoduchá, ale výsledok stojí za to.

Vhodné štýly sú klasické, starožitné alebo barokové. Pomocou farieb môžete získať rôzne odtiene, vrátane perlového odtieňa alebo imitácie drahých kovov. Krásne vyzerá "benátsky" a ako základ pre maľby, maľby a nástenné maľby (napríklad populárny vzor "motýľ", "škrupina" alebo použitie rastlinných motívov).

Hladký povrch je rovnako vhodný pre priestranné a kompaktné priestory s obmedzeným počtom metrov štvorcových. Izba sa zdá byť priestrannejšia. A vo veľkom apartmáne máte skutočne palácový interiér.

Výhody dekoratívnej zmesi

Rovnako ako všetky stavebné materiály, aj dekoratívne omietky majú svoje silné a slabé stránky. Medzi výhody patrí:

 • Praktickosť, dlhá životnosť. Ak správne aplikujete materiály na stenu a dodržiavate pravidlá prevádzky, bude vám náter slúžiť veľmi dlho. Navyše, väčšina moderných materiálov je odolná voči mechanickému namáhaniu.
 • Eliminácia stenových defektov. Použitie textúrovaného materiálu pomáha skryť nepravidelnosti stien. Najlepšou možnosťou v tomto ohľade je zmes s celulózovým plnivom.
 • Všestrannosť - možnosť použitia pre rôzne typy povrchov.
 • Odolnosť voči vonkajším faktorom.
 • Ekologická bezpečnosť. Obloženie steny neobsahuje toxické látky, nemá nepríjemné pachy, neabsorbuje škodlivé zložky obsiahnuté vo vzduchu. Väčšina moderných náterov "dýcha" vďaka poréznej štruktúre. Tmel je tiež dobrá zvuková izolácia.
 • Mnoho možností dizajnu. Steny môžete ozdobiť podľa svojho vkusu.

Z minusov možno konštatovať vysoké náklady, zložitosť aplikácie a demontáže.

Výber tmelu

Pri výbere tmelu zohľadnite nasledujúce kritériá:

 • Charakteristika a účel miestnosti.
 • Špecifickosť povrchu.
 • "Emisná cena". To platí, ak sú finančné možnosti obmedzené.

Dôležitý bod - druh plniva. V podstate určuje, čo vlastník vidí na stenách po dokončení opravy. Čím väčšia zrnitosť plniva, tučné je vzor. Jeden alebo iný dekoratívny efekt závisí od spôsobu aplikácie. Nie každý typ materiálu je vhodný pre konkrétnu technológiu.

   

Nástroje a pravidlá aplikácie

Zmesi na omietky sa predávajú v rôznych formách. Môže to byť suchá zmes. Vodný roztok zmesi musí byť vyvinutý tak, aby nestratil svoje vlastnosti. Je oveľa výhodnejšie kúpiť si tmel pripravený na použitie, ktorý si dlhodobo zachováva svoje vlastnosti. Obzvlášť výhodná je samolepiaca dekoratívna omietka. Odborníci hovoria: pokaziť takéto pokrytie, musíte naozaj vyskúšať. Okrem toho nie je potrebná príliš opatrná príprava stien. Textúrovaná zmes, keď samotný tmel dokonale vyhladí chyby.

Pred náterom sa stena očistí od starého dekoru, uzavrie sa medzera. Tento prípravok postačuje pre kôrovcovú omietku. A napríklad, benátsky náter zahŕňa oveľa dôkladnejšiu prípravu, napríklad zarovnanie stien do dokonalého stavu.

Požadované minimum nástrojov na tmely je nasledovné:

 • Sada špachtle.
 • Gladilka kov.
 • Strúhadlo vyrobené z plastu alebo dreva.
 • Valček na omietku.
 • Kapacita pre vodu a pripravený roztok.

   

Aplikačné metódy a prípravné práce

Spôsob prípravy zmesi je na obale. Na získanie použiteľného riešenia je dodržiavanie pokynov povinné. Rovnako dôležité je správne vypočítať porciu naraz. V opačnom prípade sa zmes vytvrdí v nádrži. Pripravený roztok by mal byť spracovaný čo najskôr, pričom dekoratívny tmel neznáša dlhé prerušenia práce. Ak chcete získať jedinečný povrch, môžete použiť vlnité alebo kruhové aplikácie, "dážď", horizontálne reliéfy. S použitím textúrovaného valca sa razenie niekoľkokrát zjednodušuje. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojom miest, aby nedochádzalo k prúdeniu. Po asi 15-20 minútach. povrch je ošetrený stierkou. Trvá asi 24 hodín, kým sa omietka úplne nastaví. Spracovanie jemného brúsneho papiera pomôže odstrániť všetok prebytočný dekor.


Srsť

Tento náter vyzerá skvele vo vnútri i mimo domu. Pre prácu potrebujete roztok sám a kúsky polyetylénu. Pre textúrovaný vzor s použitím hustého polyetylénu. Tenký polyetylén vytvára hladší povlak.

Naneste zmes na stenu. Príliš dôkladná príprava nie je potrebná, pretože výzdoba skryje malé chyby. Teraz môžete urobiť dekor. Umyte polyetylén a aplikujte ho na stenu, aby ste získali požadovanú textúru. Pre hladšiu textúru naneste na stenu mäkký materiál, ktorého plocha sa zhoduje s podlahou.

tvorivé

Toto je nezvyčajná a neštandardná textúra, ktorú je takmer nemožné opakovať. Natiahnite valček s náhradou kože tak, aby ho zakrývali chaotické záhyby. Po povrchovej úprave sa získa nezvyčajná štruktúra.

Kôrovec

Ak chcete začať, vyrovnajte najväčšie kvapky, potom vyčistite povrch. Potom naneste základný náter, prednostne kremenným pieskom. Nanášajte omietku v malých vrstvách pomocou stierky. Smery stierky sa môžu líšiť v závislosti od druhu pôvodného vzoru, ktorý chcete získať. Šikmý „otrhaný“ vzor vyzerá najlepšie. Ornament sa objaví na úkor vzduchu pod nástrojom.

Rybie šupiny

Tento výkres je vytvorený špachtľou. Čím širší je, tým väčší bude výkres. Naneste náter na malú plochu dlaňou. Hrúbka ťahu cca 4 mm. Počnúc rohom pripevnite stierku, zatlačte ju do nevytvrdenej zmesi. Ak chcete, aby obraz vyzeral krajšie, urobte ho tak, aby vo všetkých oblastiach bola lisovacia sila rovnaká.

Nezávislá výroba dekoratívnej zmesi

To sa stáva, že možnosti dostupné v obchode z nejakého dôvodu sa nehodia. Môžete si vytvoriť zmes sami, zo šrotu. Tento prístup umožňuje významné úspory. Treba však pripomenúť, že kvalita a trvanlivosť zmesi pripravenej samotnou je horšia ako výrobok vyrobený z výroby. Ale ak zvážite relatívnu lacnosť dokončovacích materiálov, obdobie 10-15 rokov je celkom vhodné. Na výrobu dekoratívnych náterov vlastnými rukami je vhodný obyčajný tmel na omietku alebo cement.

Tu je najjednoduchšia metóda varenia:

 • Vezmite štartovací a konečný tmel v rovnakom pomere. Štartovací tmel môže byť nahradený omietkou.
 • Nalejte zmes do nádoby s vlažnou vodou.
 • Na povrchový materiál pridajte trochu zriedeného lepidla na tapety. Zmes tuhne o niečo pomalšie, môže sa používať dlhšie. Okrem toho je stena neatraktívna pre huby a hmyz.
 • Zmes sa mieša so stavebnou miešačkou alebo s vŕtačkou s tryskou.

Snažte sa pripraviť toto množstvo roztoku na 1 čas, ktorý môžete vyrobiť za 15 minút. Je ešte efektívnejšie spolupracovať: jeden je zaneprázdnený priamo omietkou steny, druhý aplikuje vzor.


Ak použijete tento náter v kuchyni alebo kúpeľni, potrebujete dodatočný náter vodoodpudivého laku. Na internete sa nachádzajú majstrovské kurzy.
Pre fasádne práce vhodný náter na báze cementovej malty s prídavkom malého množstva základného náteru. Aby výsledný dekor zachoval atraktívny vzhľad čo najdlhšie, je potrebné nielen omietku na stenu, ale aj na zakrytie fasádnou farbou. Povrchová úprava môže byť pevná alebo vo forme panelov.

Špecifický výber povlaku na steny závisí od chuti majiteľa miestnosti a od požiadaviek na získaný výsledok. Rozpočet je tiež veľmi dôležitý, pretože náklady na rôzne typy dekoratívnych tmelov sa líšia podľa veľkosti. Musíme sa pozrieť na zložitosť aplikácie. Napríklad, len skúsený omietky môžu vyrovnať s benátskej omietky, a to je pomerne jednoduché aplikovať bežné textúrované a štrukturálne zmesi. Môžete si vytvoriť zmes vlastnými rukami alebo použiť továrenské výrobky, napríklad Travertino alebo Bayramiks. Susedia a hostia vám budú závidieť!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár