Vyrobíme jedálenský kút v kuchyni

Pod domácim krbom sa rozumie nielen horiaci krb a útulná posteľ, ale aj prítomnosť špeciálneho miesta pre príjemné jedlo. Raňajky, obedy a večere nie sú len spoločným jedlom kvôli utopeniu hladu, ale aj iným spôsobom, ako sa spojiť s rodinou, tráviť čas spoločne. Stará ľudová múdrosť hovorí, že krása chaty je nielen v rohoch, ale aj v koláči. Voňavé jedlá na krásne servírovaný veľký stôl, za ktorým sú všetci členovia rodiny a hostia, príjemná atmosféra, mäkké osvetlenie, pokojný rozhovor - to je to, čo človek naozaj potrebuje na oddych. Početné tradície sú spojené s jedálňou v silných rodinách, ktoré spájajú ľudí. Dizajn jedálenského priestoru je vytvorený nielen s ohľadom na chute majiteľov bytov, ale aj so zreteľom na špeciálne psychologické techniky vizualizácie, ktoré môžu ovplyvniť chuť a náladu tých, ktorí jedia. Ako krásne a kompetentne vydávať túto špeciálnu časť domu a budeme v tomto článku ďalej rozprávať.

Umiestnenie jedálne

Tradične sa jedálenský kút nachádza v kuchyni vedľa varnej zóny. Bohužiaľ, problém bývania z čias Bulgakov nenašiel svoje uznesenie, a väčšina krajiny je nútená schúliť sa v stiesnených „boxoch“, kde jednoducho neexistuje spôsob, ako prideliť oddelenú miestnosť na stolovanie. Ak je kuchyňa veľmi malá, potom sa jedálenský kút vykonáva za jeho hranicami do priestrannejšej miestnosti alebo dokonca na balkón alebo lodžiu. Druhá možnosť sa považuje za neštandardnú, pretože „okrúhly stôl“ v doplnkovej miestnosti nie je možné dodať. Budeme musieť byť spokojní s lineárnym usporiadaním, ako v kaviarni, keď si sadnú na dlhú parapetu a kreslá sú umiestnené v jednom rade. V komplexných kombinovaných možnostiach môže jedálenský kút fungovať ako neoddeliteľná súčasť veľkého štúdia, v ktorom sa nachádza sála (chodba), obývacia izba a kuchyňa. Ak je dekoratér má priestrannú chalupu alebo vidiecky dom, letný dom, potom jedáleň nájde svoje miesto v jednej z voľných izieb.

Neodporúčame mať jedáleň ďaleko od kuchyne. Proces prenosu dosiek s riadom na stôl a špinavé riady späť do umývadla bude trvať príliš veľa času, a to nie je príliš pohodlné a praktické.

    

V kuchyni

Spôsob, akým sa jedálenský kút nachádza v kuchyni, závisí od jeho rozmerov. Usporiadanie ostrova je považované za ideálne. V tomto prípade sú stôl a stoličky rovnako vzdialené od kuchynskej linky a stien. Domácnosti budú vhodné pristupovať k akémukoľvek miestu a nie je tam žiadny pocit „stiesnených“. Ak je kuchyňa malá, potom je jedálenský kút umiestnený v rohu, v blízkosti stien. Ak chcete zvýšiť počet "sedadiel", môžete nainštalovať statickú mäkkú pohovku (roh). Ak je rodina malá, stačia dve alebo tri stoličky okolo stola. Keď umiestnite jedálenský kút do kuchyne, vyhnite sa používaniu mnohých textílií. Rýchlo absorbuje pachy a vyžaduje časté umývanie.

Vo veľmi smutných prípadoch, keď majitelia vážne premýšľajú o tom, čo si vybrať: chladničku alebo sporák, pretože obe jednotky jednoducho nezapadajú do stiesnených kuchynských podmienok, odporúča sa obrátiť sa na multifunkčný nábytok. Skladací stôl a "záhradné" stoličky sa ľahko zmontujú a bezpečne ukryjú v ozdobnom výklenku alebo špajzi.

    

V obývacej izbe

Stravovanie v kombinácii s obývacou izbou sa stáva bežnejšou. Hala je najväčšia miestnosť v byte. Jeho plocha umožňuje, aby sa zmestili nielen hlavné funkčné oblasti pre rekreáciu, ale aj prideliť miesto pre stôl so stoličkami. Pokiaľ ide o umiestnenie jedálenský kút, potom jeho umiestnenie bude optimálne v blízkosti dverí. Podnosy s jedlom sa nemusia prepravovať po celej miestnosti, preto sa v rekreačnej oblasti bude hromadiť menej drobkov a zvyškov. Môžete vykonávať zónovanie v skutočnosti (nábytok, oblúky) alebo podmienečne (farba, svetlo, rôzne povrchové textúry povrchovej úpravy). Keďže jedáleň je skôr „špinavou“ zónou, ktorá vyžaduje systematické čistenie, určite je lepšie ju oddeliť skutočnou „bariérou“. Ak obývacia izba nie je tak veľká, ako by sme chceli, potom použite „vzduchové“ priečky (zásteny, záclony, nábytok nízke alebo s priehradkami).


    

V samostatnej miestnosti

Oddelená jedáleň sa snáď stala snom číslo 2 pre každú hostesku. V prvom rade je pohodlná kuchyňa, kde je dostatok priestoru pre kulinárske manévre. Samostatný jedálenský kút vám umožní nastaviť veľký stôl v strede miestnosti, za ktorým sa zhromaždia celé spoločnosti. Tiež tu môžete umiestniť barový pult, doplnkový nábytok na usporiadanie recepcií alebo relaxáciu po výdatnej večeri. V samostatnej miestnosti a interiéri môžu byť jedinečné, bez ohľadu na dizajn priľahlých oblastí. Bohužiaľ, možnosť vybaviť túto jedáleň zvyčajne objavuje len od majiteľov súkromných domov. V apartmánoch pre celú miestnosť na stravovanie zvyčajne nie je miesto.


    

bytové zariadenie

Súprava nábytku bude centrom každej jedálenskej časti. Ak je jedáleň sa nachádza v kombinovanej miestnosti, potom pri výbere jeho zariadenia, sú riadené štylistické rozhodnutie susedných lokalít. Napríklad plastový stôl nemožno kombinovať s drahým klasickým kuchynským setom. To je "moveton", ale každý nábytok musí byť nielen krásny, ale aj pohodlný.


    

Výber jedálenský stôl

V priemere je plocha pre jednu osobu pri stole široká 60 cm, čo je dosť na to, aby sa susedia pri jedle navzájom nestláčali lakťami. Ak má jedna z domácností neštandardné veľkosti, mala by sa táto stránka zvýšiť. Pred nákupom stola si teda spočítajte počet ľudí, ktorí budú jesť každý deň, a vynásobte ich o 60 cm okolo obvodu. Nezabudnite pridať "rezervu" pre pár hostí a odstrániť zbytočné plochy v rohoch. Dosky môžu mať iný tvar: štvorcový, obdĺžnikový, oválny, okrúhly. Kreatívne modely môžu mať neštandardné obrysy. Z hľadiska psychológie je potrebné sa vyhnúť ostrým rohom. Aj keď bol vybraný štvorcový stôl, jeho okraje musia byť zaoblené. Táto „mäkkosť“ prostredia prispieva k príjemnej komunikácii a odstraňuje vnútorné psychologické bariéry na podvedomej úrovni. Nohy stola môžu byť umiestnené v rohoch v množstve štyroch kusov, v strede vo forme „stĺpika“, alebo môžu tvoriť dva koncové podpery na okrajoch. Centrálne umiestnenie je typické pre malé stoly. Klasické možnosti majú štyri nohy. Podľa typu materiálov sa dáva prednosť:

  • Masívne drevo. Je odolný, má bohatú škálu prírodných odtieňov a originálnych kresieb. V elitných interiéroch sa používajú hodnotné plemená, ktoré stoja úhľadnú sumu.
  • Kov. Líši sa v trvanlivosti a odolnosti voči mechanickému poškodeniu, ale organicky sa spája len do moderných "high-tech" štýlov.
  • Glass. Môže byť transparentný alebo matný, s vyrytým vzorom. Materiál je trvanlivý, ako pri výrobe nábytku s použitím tvrdeného skla, ktoré so silným úderom len ozdobí trhliny v pavučine a nerozpadá sa na nebezpečné fragmenty.
  • Akryl, konglomerát, prírodný kameň. Materiály sú považované za univerzálne a sú vhodné pre klasický aj moderný štýl.
  • Plast. Cenovo dostupná možnosť lacných interiérov. Ideálne ako dočasné riešenie.

Neodporúčame kupovať stôl ešte pred vytvorením návrhu projektu pre jedálenský kút. Hoci tento prvok je centrálnou, hlavnou časťou nábytkovej skupiny, musí zodpovedať všeobecnému štýlu a musí byť pre ňu vybraný a nie naopak.

    

Výber stoličiek

Stoličky by sa mali kombinovať s tabuľkou, to však neznamená, že budú nevyhnutne pochádzať z jedného súboru. V poslednej dobe sa stalo módnym vybrať tieto detaily vybavenia samostatne. Nenechajte sa mýliť, že každá stolička, ktorá príde, bude vyhovovať vášmu stolu. Aby sa nezmeškal a kombinácia vyzerala organicky, zamerajte sa na formu. Ak je stôl štvorcový, potom by stoličky mali byť rovnaké. Zaoblené hrany sa musia tiež opakovať v každom prvku zostavy zostavy. Odporúča sa vybrať stôl a stoličky z rovnakého materiálu. Výnimkou môžu byť iba kombinácie win-win:

  • Kov a drevo. Klasická kombinácia, ktorá sa ťažko kazí.
  • Kameň a drevo. Drahá a luxusná možnosť, ktorá sa hodí do podkrovia a chaty.
  • Sklo a kov. Originálne moderné riešenie.

Dôležitá je aj prítomnosť alebo absencia čalúnenia, lakťových opierok a dokonca aj chrbta. Stoličky sú samozrejme zriedkavo spojené s pohodlným jedlom. Či sú čalúnenie a lakťové opierky potrebné, je záležitosť pohodlia.

    

Ostatné nábytkové a jedálenské doplnky

V jedálni okrem hlavnej zostavy (stôl a stoličky) môžu byť ďalšie prvky. Patrí medzi ne veľké (regály, skrine, skrine) a malé (police, stojany, koše) nábytok. To má z praktických dôvodov, pretože ďalšie skladovacie priestory v niektorých bytoch stojí za svoju váhu v zlate. Ale so správnym prístupom sa kus nábytku môže zmeniť na štýlovú výzdobu jedálne. Bufet je zdobený maľovanými súpravami, taniermi na stojanoch, súpravami okuliarov. Avšak, nepreháňajte to a premeniť ho na príborník, ktorý bol povinný prvok sovietskych obývacích izieb. Nočné stolíky a komody sú zdobené fotografiami alebo tematickými maľbami s obrazmi ovocia, zeleniny a iných jedál. Pre náladu dávajú vázy s čerstvo rezanými kvetmi. Steny sú prelepené nástennými maľbami tapiet zobrazujúcimi romantickú krajinu alebo zátišie. Modulové obrazy korenín, kávových zŕn, obilnín a iných "sypkých" kulinárskych vlastností sú vhodné pre moderné štýly.

Originálne riešenie by bolo umiestniť veľkú bridličku s pastelkami, ako v kaviarni. Na ňom môžete zaznamenávať želania pre príbuzných alebo informovať svoju rodinu o menu pre dnešok.

osvetlenie

S osvetlením jedálenského priestoru je všetko veľmi jednoduché. Ak je miestnosť malá, potom stropný luster visí nad malým stolom. Je nevyhnutná aj v prípadoch, keď sa jej sused nachádza v kuchárskej zóne v kombinovanej miestnosti. Niekedy je nedostatok svetla kompenzovaný použitím nástenných svietidiel alebo vysokých svietidiel na podlahe. Miestne osvetlenie však nebude schopné úplne nahradiť hlavné osvetlenie, preto je lepšie zostať na individuálnom lustre určenom len pre jedálenský kút. Ak je stôl dlhý, umiestnite skupinu svietidiel do radu.

Výber farby

Teplé odtiene by mali prevládať vo farebnej palete jedálenského priestoru. Štúdie ukázali, že stimulujú dobrú chuť a zvyšujú náladu. Jedáleň môžete ozdobiť podľa princípu podobnosti alebo kontrastu. Ako hlavný tón je lepšie zvoliť si biely alebo jeden z pastelových odtieňov: broskyňa, ružová, žltá, sivá a matica. Pre úlohu druhej farby si vyberte svojho suseda v spektrálnom rozsahu. Tretí odtieň bude svetlý, čo je prípustné, pretože sa používa trochu (len v akcentoch). Ak kuchynské okná majú výhľad na slnečnú stranu, potom môžete rozriediť prirodzené „teplo“ interiéru s modrou, fialovou, zelenou a tyrkysovou.

Štýl dizajnu

Štýlové rozhodnutie zohráva dôležitú úlohu v dizajne každej miestnosti. Po prvé, zvoliť smer pre interiérový dizajn a až potom, že sa zaoberajú výberom farieb, nábytku a dekoratívnych detailov. Obmedzenia štýlu jedla všeobecne. Je však často "zviazaný" v interiéri k najbližšej "v duchu" zóne - v kuchyni. Vyzerá to veľkolepé, ak sú izby umiestnené vedľa seba. Medzi populárne trendy patrí minimalizmus, hi-tech, loft, chata, art deco, klasika, fusion, etnické, škandinávske, japonské, orientálne a francúzske Provence. Podrobnejšie budeme hovoriť o niekoľkých možnostiach dizajnu.

klasický

V klasickom štýle, interiérová kompozícia vyzerá kráľovsky nádherne a elegantne. Tento smer neakceptuje lacnosť, napodobňovanie ani praktickosť. Klasika sa vždy usiluje o luxus, ktorý je zámerne vystavený. Steny sú pokryté tapetou, bohato zdobené kvetinovými ornamentmi. Vo farebnej škále prevláda biela, hnedá a jej odtiene. Vo veľkých miestnostiach je inštalovaný masívny, podlhovastý stôl so zaoblenými rohmi drahého dreva. Sada obsahuje elegantné stoličky na skrútených, zakrivených nohách. Sú pokryté mäkkým zamatom alebo inými drahými textíliami. Vo farbách si vyberajú hlboké ušľachtilé tóny alebo elegantné kresby na zlatom, čokoládovom, bronzovom pozadí. Nástenné dekorácie sú obmedzené na zavesené portréty v rámoch rámov alebo krajinomaľbách. Strop je bohato zdobený štukom a v jeho strede vytvára viacstupňový, ťažký luster z krištáľu. Dvere sú zdobené plnými stĺpmi alebo pilastrami.

gotický

Tradičný gotický jedálenský kút pripomína prísnu palácovú jedáleň. Ten, kde boli prasiatka kŕmené, pečené na ražni, pili víno z pohárov pokrytých drahými kameňmi a jedol do piesní troubádovcov. V priestranných izbách je strop klenutý a zdobený trámami. Steny sú zdobené fotografickými tapetami s rytinami, ktoré zobrazujú hrdinské scény zo života rytierov. V jednoduchších interiéroch môžu byť potiahnuté látkou s luxusným kvetinovým vzorom. Stôl by mal byť veľký, vyrobený z masívneho dubu. Stoličky sa používajú bez čalúnenia, s vyrezávanými chrbátmi. Ak má stôl tvar obdĺžnika, potom nad ním je umiestnených niekoľko lustrov v rade. Mimochodom, žiarovky na nich sú usporiadané tak, aby vytvorili podobnosť s svietnikmi, ktoré v stredoveku zapálili jedlo v jedálni.

Gotika preferuje tmavé, tmavé tóny, takže štýl sa neodporúča pre použitie v stiesnených priestoroch, pretože paleta bude hrať krutý vtip s vnímaním priestoru.

Provence

Jedáleň v štýle Provence má špeciálny komfort a mäkkosť. Vo farbách prevládajú biele a pastelové odtiene. Okná sú pokryté farebnými závesmi. Krásne krajiny alebo celá fotogaléria z rodinných fotografií sú umiestnené na stenách. V tabuľke je lepšie zvoliť kolo, pretože Provence preferuje mäkké línie. To môže byť umelo starnú maľbou jednu vrstvu bielej cez predchádzajúci tón. Pred večerou musí byť stôl pokrytý slávnostným obrusom. Na parapete položte pár elegantných váz s čerstvými kvetmi. Steny sa prelepia stenovým papierom s jemným vegetatívnym ornamentom. Na stoličkách čalúnené ružové, tyrkysové, žlté, mäty alebo olivové farby v malých kvietkov. Ak sa vedľa nich nachádza nočný stolík alebo šatník, sú nevyhnutne ozdobené ozdobnými doskami na stojanoch, miniatúrnymi sochami, malými miskami a rakvami.

marockí

Marocký štýl patrí do skupiny východných destinácií. V domácich interiéroch vyzerá veľmi exoticky. V centre jedálne majú malý drevený stôl. Pamätajte, že Oriental ľudia jedia pokrmy trochu, a väčšinu času trávia na filozofických rozhovoroch. Vedľa neho sú paralelne inštalované dve pohovky s farebným čalúnením, ktoré sú na koncoch bezstarostne posypané ozdobnými podložkami s koketnými strapcami na koncoch. Okná sú zdobené viacfarebnou mozaikou. Zdobené dosky a panely sú zavesené na stenách. Podlahy sú pokryté farebnými ručnými kobercami. Ak je jedálenský kút musí byť oddelený od kuchyne alebo haly, potom použite dekoratívne priečky, ktoré môžu byť zdobené tematickými vzormi s kučery. Originálnym dizajnovým riešením bude umiestnenie skupín marockých lámp na strop, ktoré zdôraznia orientálnu chuť v interiéri.

záver

Pri príprave jedálenského priestoru sa musíte spoliehať len na jedno pravidlo: malo by byť pohodlné, príjemné a ľahko sa jesť. Na stole by nemal byť žiadny tlak na chuť, depresívnu náladu alebo nedostatok priestoru. Ak sa tak stane, jedáleň bola zariadená nesprávne. Pamätajte, že jedálenský kút alebo samostatná miestnosť by mali byť nastavené v pokojnom spôsobom a stimulovať chuť k jedlu, nenápadne navodiť rozhovor a priviesť hostí a domácnosť k sebe.

Zanechajte Svoj Komentár