Bas-reliéf obrázky v interiéri bytu

Reliéf je špeciálne sochárske zariadenie, keď sa kompozícia vytvára len čiastočne vo forme trojrozmerného obrazu v rovine. Považuje sa za samostatný poddruh umenia. Údaje o tom, kde sa reliéf prvýkrát použil, sa nezachovávajú. Vyvinula sa nerovnomerne v starovekom Grécku, Indii, starom Ríme, Egypte a krajinách Ďalekého východu. Jedným z najznámejších exemplárov reliéfu, ktorý sa dostal do našich dní v čiastočne zničenej podobe, je Pergamonský oltár Dia, ktorý sa nachádza na ostrove múzea v Berlíne.

Všeobecné charakteristiky

Na pamiatke je vybudovaná stavba so širokým schodiskom a kolonádou, pod ktorou sa nachádza dlhý panoramatický reliéf. Zobrazuje jednotlivé skupiny ľudí, zvierat a obrov, ktorí sa stretli v bitke. Reliéf je rozdelený do štyroch typov:

 • Reliéf. Sochy vyčnievajú menej ako polovicu cez ploché pozadie.
 • Vysoký reliéf. Sochy siahajú ďaleko za pozadie a niekedy aj čiastočne oddelené od neho.
 • Odľahčenie počítadla Je to negatívne, to znamená, že kompozícia nie je konvexná, ale konkávna.
 • Ankrö, alebo coilaglyph. V rovine (najčastejšie na stene) je vyrezaný iba obrys obrazu, to znamená, že kompozícia je ako konkávna ako protizávažie, ale jej hĺbka je všade rovnaká. Tento typ je považovaný za primitívnejší. Rozšírené len v starovekom Egypte.


 

Basreliéf v interiéri jednoduchých domov sa predtým používal len zriedka. Mohol si dovoliť len veľmi bohatých ľudí, ktorí mali k dispozícii skutočné paláce. Častejšie basreliéf zdobil exteriéry domov v gotickom slohu a interiér katedrál a kostolov. V moderných interiéroch je k dispozícii dekorácia s takými sochárskymi kompozíciami. Môžete si dokonca vytvoriť basreliéf. O vlastnostiach takejto sofistikovanej výzdoby a ako si ju vyrobiť sami a poďme hovoriť ďalej.

Výhody a nevýhody basreliéfu

Basreliéf je vyrobený z dreva, ílu, alabastru, sadry alebo kameňa. Druhá metóda je časovo náročná a vyžaduje vysokú úroveň zručnosti zo strany sochára, pretože žiadna chyba sa nedá napraviť. Basreliéfy sú vyrobené z dreva rezbou a hlina je najprístupnejší materiál, ktorý je vhodný aj pre začiatočníkov. Sochárstvo sa stále zaoberá školskými rokmi. Basreliéfy, na rozdiel od obyčajných sôch, umožňujú udržiavať mierku 1: 1 a zároveň šetriť na materiáloch. Koniec koncov, hliny, napríklad, pre sochárstvo v plnej rast bude vyžadovať takmer 60-70% menej ako vytvorenie podobného high-grade sochy. Predtým, všetky typy reliéfov zdobili steny a stropy a zostali ich súčasťou, to znamená, že kompozícia bola statická a nemohla sa pohybovať. Teraz si môžete vytvoriť malý basreliéf na špeciálnom stojane na plátno av prípade potreby ho presunúť okolo bytu.


Objemové kompozície sú vždy spojené s klasickými štýlmi. Vskutku, takýto dekor by bolo vhodné pozrieť sa do rovnakého dizajnu, secesie, moderného, ​​barokového, rokokového, ampire. Ale tu hovoríme o tradičných sochách, s jemnými líniami a množstvom malých, prepracovaných detailov. V strede kompozície sa spravidla objavujú ľudia, božstvá, mýtické bytosti alebo komplexné ozdoby. Minimalistický basreliéf sa organicky prelína s moderným štýlom:

 • Panoráma mesta;
 • Kus dreva;
 • Objemová "turbulentná" kvapalina;
 • Imitácia "starej" vrstvy povrchovej úpravy alebo tehly pod rozpadajúcou sa omietkou.

Trojrozmerné obrazy húfov rýb, korčúľ, rias, koralových "polí" a fantastických panorámy majetku Triton sú vhodné pre morský štýl. Samozrejme, že začiatočník nebude schopný urobiť takéto kompozície po prvýkrát bez chýb. Musíte trénovať dlhú dobu a vyplniť ruku. Toto je pravdepodobne hlavnou nevýhodou basreliéfu. Nie je možné vytvoriť krásne bez časovo náročného učenia zručnosti sochára. Jedinou výnimkou budú abstraktné reliéfy, ktoré sú vhodné pre rovnomenný štýl alebo minimalizmus. Na rozdiel od dekoratívnej maľby, basreliéfy nepotrebujú ďalšie zvýraznenie vo farbe. Podsvietenie dokonale zvýrazní každý riadok. Tento typ dekorácie je obľúbený pre zdobenie oblúkov, krbov, otvorov a akcentových stien. S ním môžete správne zakryť nerovnosti povrchu, skryť komunikačné linky alebo skresliť priestor v miestnosti nepravidelného tvaru.


 

Basreliéf nádherne zdôrazňuje zvláštnosť etnického štýlu, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádza interiér.

Talianske motívy zdôrazňujú vinice a dekoratívne stĺpy alebo trojrozmernú krajinu falošných okien. Japonská príchuť doplní 3D vetvu Sakury, posiata mnohými farbami a čínsky - drak s úsmevom tváre. Dom s prvkami tradičnými pre Indiu harmonicky integruje tematické slony na stenách a dekoratívne sochy mnohých ozbrojených hinduistických božstiev.

Príprava na prácu

Basreliéfy sa vyrábajú ručne. Samozrejme, že na trhu lacných dekoratívnych predmetov si môžete kúpiť hotové razenie z omietky, ale to neprinesie jedinečnosť dizajnu. Predtým, ako začnete pracovať na svojej prvej plnej skladbe, musíte vyplniť svoju ruku. Najpohodlnejší spôsob, ako pracovať na hline, sadry alebo omietky. Plastové materiály a kompletné sušenie umožňujú opraviť chyby. Ako plátno bude použitá preglejka s nízkym rámom z dreva. V zriedkavých prípadoch môžete vytvoriť kompozíciu priamo na stene. Táto možnosť je vhodná len pre tých sochárov, ktorí sú pevne presvedčení o svojich schopnostiach. Priamo na stene vytvorte aj veľkoplošné panorámy, ktoré po výrobe na jednotlivých plátnách budú jednoducho nepohodlné visieť. Je tiež potrebné vytvoriť typické formy pre opakujúce sa prvky, aby sa znížila pracnosť procesu.

Napríklad každé bobule viniča je oveľa ľahšie vyrobiteľné vo formách. Tieto prvky sú často vyrobené zo sadry, ale alabaster je považovaný za optimálny materiál. Porozprávame sa o tom, kde neskôr dostať formy. Namiesto šablóny sa použije obyčajný potravinársky film. Najprv sa umiestni na tvrdý povrch a nakreslí obrys jednotlivých prvkov. Potom sa šablóna aplikuje na kompozíciu a prenesie rovnaké obrysy na ešte mäkký a poddajný podklad. A teraz pokračujme ku krátkej všeobecnej triede na vytvorenie basreliéfu na zdobenie interiéru.

Vytvorenie basreliéfu vlastnými rukami

Ak chcete urobiť basreliéf, musíte najprv pripraviť nadáciu. Vo svojej úlohe používajú "Marseilles vosk" alebo jednoduchú omietku. Zmes špachtle sa aplikuje na stenu alebo preglejkové plátno. Po prvé, úroveň, a potom dať úľavu v prípade potreby (špongia, penová guma, zmačkané tašky alebo kúsky látky).

Ďalším krokom je prenesenie obrazu z filmovej šablóny na pripravené plátno. Obraz je aplikovaný na časť steny alebo preglejky a obrys vzoru je vtlačený do ešte nie úplne zamrznutej omietky. V dôsledku toho je primitívna skica pripravená. Teraz mu musíte dať objem. Na tento účel zmes premiešajte na modelovanie. Alabaster je optimálny, pretože po úplnom stuhnutí nie je horší než betón. Ale sadra môže prasknúť, rozpadať sa a bojí sa vody. Suchý alabaster sa zmieša s vodou bezprostredne pred spracovaním do hladka. Potom začnite dávať aplikovanému vzoru objem. Toto sa neuskutočňuje okamžite v jednom páde, ale postupne, po vrstvách. Prehĺbenie sa môže vykonať zoškrabaním časti základne alebo použitím ďalších „extra“ vrstiev na blízke objekty. Na určitých miestach sú na plátno pripevnené prvky už prefabrikované do foriem. V prípade potreby, ak hmota rýchlo schne a práca postupuje pomaly, mala by byť navlhčená vodou.

Pri tvarovaní sú použité nielen nástroje, ale aj prsty sochára. Po ukončení práce je čas na vyschnutie. Potom je kompozícia vyleštená pomocou brúsneho papiera, odstránením prebytočných vrstiev alebo vyrovnaním nerovností.

Držiak na stenu

Problému upevnenia basreliéfu na základňu sa dá vyhnúť, ak ho vyrezávate priamo na stenu. V iných prípadoch je kompozícia zasadená na tekutý silikón alebo špeciálne lepidlo. Ak bol reliéf modulárny, potom po upevnení kĺbov opatrne trela tmelom. S týmto dekorom sa neodporúča zdobiť „krehké“ sadrokartónové steny. Základný materiál musí byť spoľahlivý a pevný. Tiež starostlivo maskovať spoje basreliéf a steny.
Je dôležité vedieť. Mimochodom, modulárna kompozícia vhodná pre začiatočníkov. V prípade poruchy je možné vymeniť ktorúkoľvek časť reliéfu bez poškodenia.


   

Tvorba foriem pre sadry to urobte sami

Formy alebo formy je možné zakúpiť v obchodoch, ale ich rozsah nie je taký veľký, ako by ste si želali. Okrem toho typická forma už nebude jedinečnou súčasťou basreliéfu. Ak chcete vytvoriť formulár sami, musíte najprv urobiť vzorku prvku. Technológia je rovnaká pre všetky materiály, ale zvážte jeden z najobľúbenejších receptov. Bude vyžadovať:

 • tmel;
 • voda;
 • PVA lepidlo.

Pokiaľ ide o proporcie, potom 500 gr. putty vziať 1 polievková lyžica. lyžica lepidla a 100 g. voda. Hmota sa miesi postupným pridávaním kvapaliny. Výsledkom by mal byť materiál podobný konzistencie s tuhým cesto alebo tvrdým ílom. Pomery sa môžu líšiť v závislosti od zloženia plniva. Z masových foriem a prvkov. V tomto procese musíte venovať osobitnú pozornosť nedostatkom, ktoré budú prenesené a plesne. Lišty dávajú čas na vytvrdnutie. Stačí 12 hodín. Potom na výrobu formy:

 • Sada skrutiek;
 • Preglejky pre montáž do krabíc;
 • Tekutý silikón.

Z preglejky pomocou samorezných skrutiek vytvorte tímovú krabicu bez vrchu. Vzorka prvku sa vloží do neho a naplní sa silikónom. Potom sa kompozícii poskytne čas na vytvrdnutie. Potom sa steny skrinky odskrutkujú, aby nedošlo k poškodeniu tvaru a vzorka sa zachytí z hĺbky. Silikónová forma je pripravená na opätovné použitie.

  

V sadrových výrobkoch sa často nachádzajú dutiny vo forme bublín. Môžu byť skromne vnútri prvku alebo čiastočne ísť von, čím porušujú integritu povrchu a poškodzujú vzhľad. Môžu byť navyše maskované roztokom, z ktorého bude vykonaná hlavná časť basreliéfu.

Ak sa sadra vyleje do foriem, potom aby sa zabránilo nalepeniu, forma sa natrie rastlinným olejom.

Užitočné tipy

Ak sochár plánuje vytvoriť veľké detaily basreliéfu, potom pre ďalšiu stabilitu je lepšie použiť drôt. Rámec tiež zjednoduší proces modelovania. Nad basreliéfom môže byť nanesená vrstva základného náteru alebo vodnej farby. Takýto povlak poskytne alabastru len lesk, ale pre krehkejšiu omietku alebo citlivú sadru sa stane dodatočnou ochranou. Počas práce je lepšie používať profesionálny súbor zásobníkov, ktorý pomôže vytvoriť aj tie najmenšie detaily.

Vyberte si basreliéf nielen pre štýl, ale aj pre charakter miestnosti. Kuchárske témy budú vyhovovať kuchyni: objemné zátišie, aranžovanie kvetov alebo panorámy starých miest. V spálni budú vyzerať organicky štýlové obrazy prírodných prvkov: kytice, stromy, zvieratá. V detskej izbe, s pomocou reliéfu, môžete vytvoriť skutočnú rozprávku a jej scény zdobia celý obvod miestnosti.

 

Profesionálni dekoratéri odporúčajú nepoužívať falošné steny, oblúky alebo zónový nábytok pre malé štúdiá. Pre tieto účely sú bas-reliéfy dokonalé, čo v kombinácii s farebnou diferenciáciou umožní, aby boli bez ďalších okolkov jasné, kde sú funkčné zóny rozdelené.

Bas-reliéfy nie sú tak často používané v dizajne. Je oveľa ľahšie prilepiť stenu s nástennými maľbami s požadovaným obrazom. Mnohí sa obávajú zložitosti procesu. Ak máte trpezlivosť, môžete si nájsť skryté talenty v sebe a ozdobiť každú izbu bytu objemnými maľbami, vďaka čomu je jeho dizajn originálny a jedinečný. Ak chcete byť inšpirovaní, môžete preskúmať nádherné sochárskych návrhov, ktoré zdobia Moskovské Veľké divadlo alebo početné domy v uliciach Petrohradu.

Zanechajte Svoj Komentár