Koloniálny štýl v interiéri

Koloniálny štýl patrí do skupiny klasických trendov. Svoje meno dostala na počesť kolonistov, ktorí sa usadili na cudzích územiach a nielenže so sebou priniesli pôvodné tradície v interiérovom dizajne, ale aj požičali si zvyky od miestnych obyvateľov. V smere bola nájdená rovnováha medzi rafinovanosťou, luxusom a stručnosťou, „domorodou jednoduchosťou“. V skutočnosti, koloniálny štýl v interiéri je kombinovaný eklektický potpourri sa skladá z niekoľkých etnických pobočiek. Každá z nich je charakterizovaná určitými vlastnosťami, ale existujú všeobecné zásady, ktoré tieto podskupiny zjednocujú do jedného prúdu. Pohovorme si v článku o tom, ako vytvoriť svoj vlastný koloniálny interiér v mestskom byte alebo dome.

História narodenia štýlu

Niekoľko krajín, ktoré boli v minulých storočiach umiestnené na politickom „vrchole sveta“, sa nemohlo pochváliť vlastnými rozsiahlymi územiami. Vzhľadom k tomu, že ich obohatenie bolo do značnej miery spôsobené použitím otrockej práce a zmiasť "zaostalé" pôvodné obyvateľstvo, a nie šikovným manažmentom, bolo potrebné dobiť všetky nové územia. Tieto krajiny zahŕňali predovšetkým Španielsko, Veľkú Britániu, Francúzsko a Osmanskú ríšu. Po objavení „Indie“ Krištofa Kolumba sa pre tieto štáty otvorili veľké vyhliadky: až dva kontinenty s bohatými krajinami a obyvateľstvo, ktoré viselo v zlate, ale nepoznalo jeho skutočnú hodnotu. Južná a Severná Amerika sa „rozrezali“ na tri časti, ktoré stále hovoria rodným jazykom kolonistov. Juh šiel do Cortes a krvaví dobyvatelia, a sever bol rozdelený Francúzmi a Britmi. Expanzia a politika kolonializmu prinútila metropolu vyslať svojim vassalom armádu a guvernérov, ktorí kontrolovali územie. Keďže podmienky pobytu sa dajú vypočítať desiatky rokov, presťahovali sa so svojimi rodinami a dôkladne sa usadili. Interiéry domov kolonistov boli charakterizované vlastnosťami, ktoré sú charakteristické pre ich vlast, ale zároveň do nich prenikla miestna kultúra a zvláštnosti, ktoré umožnili prispôsobiť sa neobvyklej klíme. Zoznam podriadených krajín sa neobmedzoval len na kontinentálnu Ameriku. Veľká Británia naraz zaujala časť Austrálie, Nového Zélandu, Bangladéša, Seychel, Maurícia, Barbadosu a tucet ďalších štátov, ktoré v súčasnosti získali relatívnu nezávislosť. Francúzsko natiahlo svoje „chápadlá“ do Sýrie, Maroka, Alžírska, Čadu a Španielska a chytilo Manilu, Filipíny, Guineu, časť ostrova Tchaj-wan a dokonca aj Saharu. Po tom, čo Spojené štáty odhodili "jarmo" Matky Británie, štát nasledoval jeho kroky a získal Havaj, Filipíny, Kubu, Samoa. Uskutočnilo sa kolosálne miešanie kultúr, ktoré následne neviedlo k božskému potpourri s množstvom etnických prvkov, ale v elegantných, luxusných a výrazných interiéroch.


    

Hlavné smery štýlu a ich charakteristické črty

Koloniálny štýl je drahé potešenie, ktoré si môžu dovoliť len ľudia s nadpriemernými príjmami. V interiéroch sa používajú iba prírodné materiály, ktoré teraz stoja veľmi drahé. Všeobecné charakteristiky smeru zahŕňajú:

  • Množstvo exotickej vegetácie. Kolonizácia sa zvyčajne odohrávala v tropických krajinách, čo je spôsobené používaním "miestnych" viníc, papradí, palmových stromov. Rastliny nielen vyzerali krásne v domoch, ale tiež umožnili mierne ochladiť horúci vzduch.
  • Široké podlahy okná viac ako dvere. Otvory boli v koloniálnych domoch cielene rozšírené. Väčšinou to bolo urobené tak, že sa v dome objavil príjemný návrh.
  • Použitie prírodného dreva a kameňa vo výzdobe exteriéru a interiéru.

Hoci v koloniálnom smere existuje mnoho podtried, v súčasnosti majú len tri z nich popularitu:

  • francúzsky;
  • angličtina;
  • US.

Táto si zaslúži osobitnú pozornosť, pretože je považovaná za koloniálnu "druhú", pretože predtým, ako sa stala metropolí, samotná krajina bola dlho pod jarmom Británie. Smer je založený na klasickom štýle, ktorý rozšíril svoje hranice. To bolo vyjadrené v priestranných (2-3 podlažných podlažiach), kde hostia privítali obrovskú sálu so schodiskom. Materiály prevažovali v masívnom dreve a dekor bol vyrobený z kovaného kovu. Anglická verzia štýlu je architektonická a interiérová potpourri Veľkej Británie a Indie, ktorá je už dlho kolóniou. Závažnosť, stuhnutosť, aristokracia Britov čelila jemnosti, otvorenosti a jednoduchosti Indov. Klasické interiéry sú doplnené „divokými“ trofejami vo forme zvieracích koží a hláv na stenách a gotické prvky sa striedajú s hladkými, zaoblenými čiarami a ozdobnými vzormi, ktoré zdobili hinduistické chrámy.

Francúzsky koloniálny štýl nám dal slávne panoramatické okná. V tomto smere zostala najčistejšia stopa zmiešaním s kultúrami Ázie. Interiéry používajú hodvábne tapety s tematickými kresbami, drahým porcelánom, ozdobnými kovovými prvkami (šperkovnice, vázy).


    

Povrchová úprava a výber dokončovacích materiálov

Medzi dokončovacie materiály si vyberte drevo, kameň a špeciálnu hlinenú tehlu. Ak majitelia uprednostňujú napodobňovanie (aj keď drahé), interiér bude verziou koloniálneho štýlu prispôsobeného modernej realite. Ak chcete vytvoriť klasický interiér, v ktorom sa prispôsobili tradície viacerých národov, človek nemôže ušetriť peniaze. Strop je omietnutý a zdobený drevenými trámami, podlaha je opláštená doskami alebo obložená dlažbou a steny môžu byť pokryté drahými tapetami. Varianta rafinovaného hodvábu bude vyhovovať francúzskej podlahe.


    

nábytok

Nábytok využíva kontrastné vlastnosti materiálov: ľahké tkané časti a masívne predmety z prírodného dreva. V prvom prípade sa ako základňa používa trstina, bambus, palmové konáre a ratan. Prútené stoličky, stoličky a pohovky sú uzavreté hromadou mäkkých vankúšov. Takýto nábytok je vhodný, pretože ho možno v prípade potreby ľahko preniesť na záhradu. „Statické“ predmety (skrine, postele, komody) sú ručne vyrobené z masívneho dreva. Fasády sú zdobené lakonickými rezbami alebo pletenými vložkami.

Ak chcete získať vzorku klasického nábytku, budete musieť objednať jeho výrobu alebo ísť na drahé obchody s originálnymi produktmi. Spôsob, ako ušetriť peniaze, bude výlet na tzv. Blší trh, kde si môžete kúpiť staré predmety. Avšak ich nevzhľadný vzhľad ocenia len Provence. Zachované exempláre bez viditeľných defektov zapadajú do koloniálneho štýlu.

    

Rozsah farieb

Klasický koloniálny štýl netoleruje žiadne krik, svetlé akcenty. Keďže väčšina domov bola umiestnená v podmienkach nemilosrdne horúceho podnebia, základ farebnej palety je biely (čierny priťahuje svetlo a rýchlejšie sa zahrieva). V byte sú povolené možnosti zhovievavosti vo forme pastelových farieb. Akcentové povrchy sú natreté v prírodných odtieňoch: hnedá, béžová, vínová, červená, horčica, olivová a tmavo modrá. V jednom interiéri sa neodporúča kombinovať viac ako tri odtiene. Koncepcia smeru je taká, že jas kompozície poskytne zeleným škvrnám izbových rastlín.


    

osvetlenie

Tradičné osvetlenie dopĺňajú zariadenia s etnickou príchuťou. K klasickému lustru sa hodia originálne svietidlá a podlaha, stolné lampy. Sú vyrobené z kovu (bronz, železo, mosadz, meď), skla, kože a špeciálneho ryžového papiera. Týmto spôsobom bude možné organicky kombinovať európske tradície s prvkami kultúry „rodákov“ a poskytnúť priestor potrebnému svetlu.


    

Príslušenstvo a dekor

Vo výzdobe sú doplnky zo sveta zvierat, pretože obsadili osobitné miesto v kultúrach Aztékov, Indov, afrických kmeňov a ostrovanov. Hoci pohanstvo je považované za primitívne náboženstvo, namiesto hierarchického panteónu klasických božstiev, malo svoje vlastné lakonické, prirodzené „čestné tabule“, ktoré boli uctievané. Ak hovoríme o prvkoch z Afriky, potom vhodné hlinené hrnce a taniere, masky, sochy, textílie s etnickým vzorom, obrazy s "piesčitou" krajinou rozsiahlej púšte. Na vytvorenie „americkej“ farby používajú na stenách zachytávače snov, plotice, tematické fotografie. V čalúnení možno použiť hrubo opracované kože, prútené truhly, kufre, koše. Ak chcete vyjadriť osobitnú vnútornú náladu, môžete dať krbové kachle blízko krbu, ktorý bol predtým v teple v chladných nociach, a môžete zavesiť starú mapu sveta na stenu.

Nezabudnite na izbové rastliny. Obyčajná dracaena, Horvais, rapis alebo paprade davaliya, pteris zdôrazňujú originalitu situácie a stávajú sa prvkom, ktorý zmierňuje kontrast medzi týmito dvoma kultúrami.

    

Interiér spálne

Spálňa v koloniálnom štýle má jednu charakteristickú črtu - baldachýn nad posteľou. V tropických krajinách nie je vôbec určená pre krásu, ale kvôli ochrane pred nepríjemným hmyzom. Samotné lôžko je vybrané buď z masívneho dreva s vyrezávanými nohami a "stĺpmi" pod baldachýnom, alebo s elegantnými prvkami z tepaného železa. Steny sú natreté v neutrálnom odtieni hnedej alebo v pastelových farbách. Podlaha je pokrytá doskami a vrch je pokrytý kobercom. Strop je jednoducho omietnutý. Na oboch stranách dvojposteľu symetricky nastaviť stoly. Ich povrch je zdobený identickými lampami. Zóna "Boudoir" je nahradená ľahkým stolom a prúteným kreslom. Zásuvka, kufor alebo zatvorený kôš budú farebné miesto na ukladanie vecí.

Mimochodom, textílie používané na baldachýn by sa mali prekrývať s látkou na záclony. Môžete dokonca šiť oba tieto prvky z rovnakého materiálu.

    

Interiér obývacej izby

Ústrednou výzdobou koloniálnej obývačky bude klasický krb. Je vyrobený z tmavého kameňa, ktorý kladie dôraz na povrchovú úpravu stien z ľahkého orecha. Mimochodom, tento povrch je jednoducho omietaný alebo maľovaný, pretože príslušenstvo a textílie sa stanú akcenty v interiérovom zložení. Na stenách visia klasické obrazy v rámoch bagety a luxusných zrkadiel. Spojenie medzi nimi a stropom je zdobené úhľadným filetom s prvkami štuku. V súprave k centrálnemu lustru vyrobenému z krištáľu pozdĺž obvodu miestnosti sú svietidlá inštalované na kryte a stolových doskách. Ak to rozmery miestnosti dovolia, potom má dve zóny na relaxáciu. Prvým z nich je zloženie masívnej pohovky a dvojice kresiel okolo konferenčného stolíka. Najlepšia intelektuálna aktivita na tejto platforme bude hra šachu. Druhú skupinu nábytku tvorí pár prútených stoličiek alebo stoličiek. Sú umiestnené okolo druhého konferenčného stolíka pri okne. Miesto je ideálne na čítanie alebo pitie čaju na nameranú konverzáciu. Okná sú obložené hrubými závesmi s etnickým vzorom. Podlahy sú pokryté krátkymi kobercami. Nemali by sme zabúdať na izbové rastliny, s ktorými sú hrnce rovnomerne rozložené po celej miestnosti.


    

Interiér kuchyne

Pre dizajn kuchyne s použitím klasickej masívnej sady hnedej alebo nezvyčajnej olivovej farby. Fasády sú zdobené kovovými držadlami. Strop je omietnutý a zdobený pozdĺž spojov štukovými stenami. V ojedinelých prípadoch je povrch opláštený doskou a zdobený hrubo opracovanými trámami. Pôvodným prvkom výzdoby bude luster, ktorý je vybavený špeciálnymi háčikmi pozdĺž polomeru celého stropu. Na ne sa potom zavesia vedrá a panvice. Etnická príchuť v kuchyni sa prejavuje v detailoch. Zástera je zdobená kameňom. Hlinené hrnce, džbány, vázy, taniere a iné „natívne“ pomôcky sú ukryté na otvorených policiach a za sklenenými dverami klasickej náhlavnej súpravy. Interiér je doplnený o prútené košíky, ktoré vo všeobecnosti môžu vytvoriť jeden úložný systém, kde sú tradičné zásuvky nahradené „ľahkou“ verziou rákosia alebo ratanu. Ostrovný prvok s umiestnením stola na varenie a rýchle jedlo v strede miestnosti je považovaný za základný prvok aj v najmenších kuchyniach. Samozrejme, koloniálne domy mali priestranné jedálne, ale služobníci zvyčajne jedli oddelene od majiteľov. Môže byť ozdobený kovanými železnými prvkami, pokrytými obrusom a zdobený miskou s ovocím.


    

kúpeľňa

Kúpeľňa v koloniálnom štýle je zariadená dlažbou. Ak hovoríme o anglickom smere, potom „šachovnica“ dlaždíc z terakotovej farby a odtieň mokrého asfaltu na stenách budú vyzerať organicky. Podlaha je lemovaná ľahkou keramickou dlažbou položenou vianočným stromčekom a prílohou. Nábytok do kúpeľne je vybraný z dreva (špeciálne spracované) svetlohnedých odtieňov. Stena nad umývadlom je zdobená pravouhlým zrkadlom v jednoduchom ráme. Na oboch stranách sú umiestnené jednoduché svietidlá. Tradičný kúpeľ je zdobený mosadzou a stojí na elegantných nohách, ako vo všetkých klasických interiéroch. Na pult v blízkosti umývadla položte hlinené nádoby, riady, miniatúrne slony, vykladané kameňmi.


    

Interiér ateliéru

Pre výzdobu štúdia koloniálny štýl dokonale zapadá. Ak použijete francúzsky smer, potom môžete zónu vytvoriť veľkú miestnosť s klasickým interiérom pomocou mobilných obrazoviek typických pre ázijské interiéry. Stena prízvuku je potiahnutá látkovou tapetou a zvyšok povrchu je omietnutý. Mimochodom, je lepšie, aby sa textil od "kuchyne" zóny. Spálňa môže byť uzavretá záclonami a pridať k zónovanie pár hrncov s rastlinami, ktoré sú symetricky umiestnené na podlahe. Alternatívne možno jednu stenu ozdobiť sériami obrazov prírodovedcov alebo indických malieb, afrických rituálnych prvkov.


    

záver

Koloniálny štýl - stojí sám medzi mnohými klasickými štýlmi. V priebehu storočí nestratila svoj význam. Podmienky pre vznik štýlu boli také zvláštne, že sa nápadne odlišujú od ostatných oblastí a stávajú sa odrazom krvavej éry dobytia a veľkého času geografických objavov. Každý cestovateľ alebo námorník dychtil vziať so sebou kúsok svojej vlasti, ktorý sa najvýraznejšie prejavil v interiéroch obydlí, ale nebolo možné vyhnúť sa stretu jeho vlastnej kultúry s neznámym miestnym obyvateľstvom a nechcel. Pátrajúce mysle, ktoré zvedavosť tlačili doslova tisíce míľ od domova, absorbovali nové informácie s chamtivosťou. Kombinácia národných motívov rozvinutých metropol a rozvíjajúcich sa kolónií vyústila do jedinečného štýlu, ktorého krásu do dnešných dní dotvára myseľ.

Zanechajte Svoj Komentár