Retro štýl v interiéri

Slovo "retro" sa nazýva všetky veci, ktoré boli relevantné v minulosti, ale nezodpovedajú realite modernosti. Je tu ďalší koncept - ročník. V hovorovej reči sú často zmätení, hoci sú podobné, ale nie identické. Retro (z lat. "Back") sa považuje za abstraktné označenie starých vecí a tých položiek, ktoré boli umelo starnuté. Pre smer neexistuje žiadny časový limit. Vek takýchto vecí môže byť 30 a 60 rokov. Slovo vintage znamená iba autentické, kultové objekty (zvyčajne vo svete módy), ktoré sa stali skutočným symbolom celej éry. Ich vek, spravidla nepresahuje 25-30 rokov. Napríklad, plastové náušnice a pančucháče z kyselinových odtieňov sú vintage predmety 80. rokov. Retro smer zahŕňa ročník, ako súčasť toku, poslušnosť módy. Náboženské veci nemôžu organicky zapadnúť do modernosti, ak sa opäť nestali populárnymi. Retro štýl je z módy, skutočná hodnota starých častí je presne v ich veku. Starožitnosti zohrávajú v tomto smere osobitnú úlohu - stali sa jedným zo základných prvkov. Retro štýl v interiéri, rovnako ako v móde, osloví skutočných znalcov krásy. V článku sa budeme rozprávať o tom, ako ozdobiť dom originálnym spôsobom vlastnými rukami a zároveň vyjadriť jedinečného ducha zvolenej doby.

Vlastnosti a vlastnosti štýlu

Hoci starožitný nábytok a dekoračné predmety sa používali v rôznych epochách, začiatkom päťdesiatych rokov sa považuje za oficiálny „dátum“ retro narodenia. V tomto povojnovom období došlo k obrovským zmenám v dizajne. Súbežne s oživením hospodárstva sa dizajnéri chceli zbaviť otupenosti a rutiny, nájsť nové nápady a riešenia, aby interiéry zvýšili náladu ľudí a prinútili ich, aby boli aktívni. Od 50. rokov začína odpočítavanie epochy (zvyčajne 10 rokov), ktoré sa objavujú v histórii retro-štýlu ako samostatné orientačné body. Poválečné roky sa vždy považujú za nulovú súradnicu. Existujú spoločné funkcie, ktoré sú jedinečné iba retro:

  • Starožitný nábytok. To môže byť nielen drahý veľa aukcií, ale aj stará babička je suita pre obývaciu izbu alebo bufet do kuchyne. A zachovanie nábytku nezáleží. Ak je skriňa leštená a vyzerá ako nová, neznamená to vôbec, že ​​to nebude vhodné na výzdobu bytu a nemusíte ho cielene starnúť. Hlavná vec je, že nábytok odráža vlastnosti éry. V každom prípade má svoju vlastnú „históriu“. Úlohou projektanta je, aby nábytok „hovoril“, aby sa zachovala atmosféra retro-romance.
  • Použitie napodobenín v materiáloch. 50. roky sa stali bodom obratu, keď sa začali objavovať nové, lacné materiály, ktoré nahradili trvanlivé drevo, kameň alebo tehlu.
  • Bohaté farby v detaile. Možno to bol prvý poplachový zvon pre klasický štýl, pretože jeho dominantné hnedé a pastelové farby vybledli do pozadia, keď do vnútra s jasným vetrom vnikli jasné farby.

Pre každú epochu, špeciálne prvky, tóny, textúry sú zvláštne, ale poďme sa o tom porozprávať neskôr.

    

Farebná schéma minulosti

Vzhľadom k tomu, retro štýl nezávisí na móde, ale na čas, nemá spoločné farebné štandardy. Napríklad v týchto dňoch populárne ako "chutné" farby ako horčica, mäta, olivový, broskyňa. V 50-tych rokoch boli žiadané svetlé odtiene: tyrkysová, červená, zelená, žltá. V tej dobe sa tkaniny nepoužili. Pre túto éru, príslušné kombinácie s kvetinovými ornamentmi, hrášok, kvety a "dediny" bunky. Ako pozadie boli zvolené pokojné farby: biela, hnedé, pastelové farby. Obmedzenie a lakonizmus v palete sa nevzdali "bez boja". V 60-tych rokoch sa tóny pozadia stali pokojnejšími, viac tlmenými, ale objavili sa svetlé výtlačky, charakteristické pre „deti kvetov“. V sedemdesiatych rokoch sa paleta ešte raz zmenila, pričom uprednostňovala zlato a odtiene hnedej farby, oproti ktorým červené, žlté, fialové, zelené a modré geometrické vzory vyzerali výhodne.


    

Retro nábytok

Nábytok - hlavný aspekt pri spätnom pohľade. Mala by zodpovedať zvolenej epoche, preto je výber veľmi zodpovedný. Aj keď je správny nábytok umiestnený v miestnosti s povrchovou úpravou, ktorá je obvyklá pre našu dobu, vytratí ducha modernosti vďaka svojej dominantnej farbe. Odborníci radia okrem tradičných prvkov používať nezvyčajné detaily, ktoré budú "zvýraznením". Napríklad stolička vo forme kvitnúceho kvetu, originálne opierky stoličky, vyrezávané tváre skrine alebo toaletný stolík s oválnym zrkadlom. Vhodné nábytok je možné ľahko kúpiť na bleších trhoch, kde sa predávajú starožitnosti. Nájsť podkrovie alebo nočný stolík môže byť v podkroví babičky. Zušľachťujú ich lakom, farbou, brúsnym papierom, pomocou ktorého sa následne pridáva charakteristický trenie „od času“. Technika decoupage sa stala populárnou v našej dobe, keď sa kresby prenášajú na povrch skrine, skrine, skrine. Môžete pridať obrázky pomocou šablón, ktoré sa predávajú v špecializovaných predajniach. Pre interiéry 50. rokov si vyberte masívny, hranatý nábytok. Pre éru 60. rokov sú vhodné racionálne riešenia, ktoré zaberajú menej miesta, ale stále sa nelíšia o zvýšené pohodlie. Na vytvorenie estetiky 70. rokov sa používa kompaktné, funkčné, útulné zariadenie pôvodných foriem.

V nábytku z akejkoľvek retro éry majú nohy elegantný tvar a sú vyrobené buď z dreva alebo kovu.

    

Materiály a metódy dokončovacích miestností

Na dokončenie povrchov miestnosti si vyberte jednoduché materiály. V tomto ohľade je retro štýl nenáročný a bez rozmarov, ako napríklad moderný eko-smer. Vo výzdobe prevláda drevo. Ak hovoríme o neskoršej retro, potom použiť plast, ktorý v tej dobe bol na vrchole popularity, pretože jeho lacnosť a dostupnosť.


    

Steny a strop

Stropné omietky alebo opláštené dosky. Povrch stromu je leštený a natretý požadovaným tónom. V malých miestnostiach sa neodporúča experimentovať s jasnými výtlačkami a bohatými odtieňmi, pretože sa uzemňujú strop. Na výzdobu stien použité tkaniny tapety. Kreslenie na ich povrchu môže byť veľmi odlišné: od jednoduchého kvetinového ornamentu až po zložité ozdobné vzory. Druhou možnosťou by bolo maľovanie stien. V tomto prípade sú možné kombinácie až piatich farieb. Môžu byť svetlé a tlmené. V moderných interiéroch, štylizovaných ako retro, sa často používa murivo. Tento typicky Loftový prvok nezodpovedá epoche, ale paradoxne sa organicky spája s atmosférou 50. rokov.


    

Paul

Laminát svetlých odtieňov sa blíži látkovej tapete. Ak sú steny natreté, je lepšie použiť podlahovú dosku alebo linoleum s „šachovnicovým“ vzorom. Moderná samonivelačná podlaha sa zmestí len do štýlu bláznivých 80. rokov. V kuchyni sa používa odolná dlažba. Povinným prvkom na podlahe je okrúhly koberec s krátkym zdriemnutím. Jeho farba je zvolená tak, že je v súlade so stenami a nábytkom.


    

Príslušenstvo a dekor

Dekor, ako je známe, vyvoláva v miestnosti lesk. V retro štýle používa množstvo šperkov, ktoré oživili situáciu a urobili z nej viac zábavy. V každej miestnosti by mali byť prítomné farebné závesy z ľahkých tkanín. Aj interiér je nevyhnutne zdobený mnohými rodinnými fotografiami a množstvom kníh. Ten je žiaduci nielen na dekoráciu, ale aj na obohatenie ich vedomostí. V textilnom priemysle prevláda bavlna a bavlna. Stoly pokryté obrusmi v prúžku, klietkou alebo hráškom. Zdobenie stien s nápismi a plagáty s obrázkami pin-up girls bude pôvodný dizajn ťah. V kuchyni sa používajú svetlé riady. Nehýbte sa retro a vázy, skrinky, zrkadlá, stojanové lampy s nezvyčajnými odtieňmi. Medzi materiály pre dekor olova liatiny a dreva.


    

Retro z rôznych desaťročí

Tri desaťročia (od 50. do 70. rokov) prešiel štýl zmenami, v ktorých možno nájsť odraz zmien v životnom štýle priemerného človeka a jeho chutí. Všetko to začalo s prísnymi nastaveniami, kde boli sledované ozveny klasického štýlu. Interiéry sa postupne menili mimo uznania a odrážali chaotický čas v očakávaní „módnej“ revolúcie 80. rokov, ktorá neskôr viedla k moderným štýlom. Retro éra sa stala prechodnou možnosťou, dizajnérskou „nárazníkovou zónou“ medzi smermi, ktoré sa od seba radikálne líšia. Vďaka nej sa tento prechod medzi kontrastmi stal mäkkým, bez prvkov šokovej terapie.


    

50. rokov

V tomto období nastal prelom v priemysle a automobilovom priemysle. V tom čase sa európske krajiny a Spojené štáty stali zákonodarcami vnútornej módy. Tento "boom" a bol kvôli neobvyklému dizajnu domácich spotrebičov: sporáky, chladničky, rúry, rádia. Majú množstvo úchytiek, pák, senzorov a gombíkov, vďaka ktorým vyzerajú ako palubná doska. Nábytok bol vyrobený z jednoduchých materiálov: drevo, kovové rúrky, rôzne železné „odpady“. To vyústilo do povojnového nedostatku a racionality ako východiska. V čalúnení nábytku používali monochromatické textílie a dekorácie zdobili ornament. Dokonca aj vykurovacie telesá v retro štýle mali pôvodný povrch s reliéfnymi vzormi. Aj v interiérovej kompozícii bolo množstvo chrómovaných prvkov a namiesto drahej kože sa použila náhrada kvality, aby sa zachránil. Mimochodom, nábytok (najmä stoličky) bol krutý, ale praktický.

Špeciálnym prvkom pre milovníkov karaoke bude usporiadanie rohu pre spev v obývacej izbe. Hlavnou témou v tejto oblasti bude mikrofón vpredu, ako americká hviezda Elvis Presley. Symbolizuje celú éru, hudobný prielom. Mimochodom, takéto mikrofóny majú špeciálny kardioidný vzor, ​​ktorý umožňuje prácu v miestnostiach so zlou akustikou.

60. rokov

Estetika 60. rokov ešte nemá „výzvu“ budúcich desaťročí. V interiéroch používali rovnaké tóny ako v 50-tych rokoch, ale vo viac tlmených verziách. Na úpravu bytu používali plagáty a výtlačky symbolizujúce hnutie za mier (hippies). Kvetinové deti, ako boli potom volal, získal širokú popularitu v Spojených štátoch, potom súčasný ohromil britskej mládeže. Mladá generácia čerpala z nových myšlienok zo školy, čo bolo dôvodom skutočnej revolúcie vo svete dizajnu. Deti boli v povojnových rokoch vychované na úplne iné ideály ako ich rodičia. Koncom 60-tych rokov sa uskutočnil najprirodzenejší festival tých čias - Woodstock, ktorý mohli poraziť iba Monsters of Rock len v roku 1991 v Moskve Tushino. Rozsiahla popularizácia nového životného štýlu mala obrovský vplyv na interiérový dizajn. Sloboda a jas postupne získali svoje pozície, posunuli racionalizmus a lakonicizmus. V elektrických spotrebičoch (lampy, čajové kanvice, televízory) sa pozoruje použitie hladkých tvarov a zaoblených rohov. Ale nábytok zostáva takmer nezmenený. Len jeho čalúnenie je postupne zdobené asymetrickým ornamentom.

Rokov

Uvoľnené interiéry sú postupne vybavené luxusnými a komfortnými predmetmi: príborníky, barové pulty, konferenčné stolíky. Povrch je zdobený zložitou ozdobou založenou na kombinácii upokojujúcich tónov: prírodných odtieňov a zlatých, hnedých a orechových farieb. Stoličky sa stávajú mäkšími pre väčšie pohodlie hostí a domácností. V mnohých interiéroch sú pozorované obrysy začínajúceho minimalizmu. Ostré rohy sú úplne odhodené v prospech mäkkej zaoblenosti. Formuláre sú ťažšie, futuristické. Disko éra diktuje vlastné pravidlá týkajúce sa osvetlenia a farebných paliet. V nastavení sa uistite, že používate pár zvýrazňujúcich, jasných tónov. V móde zahŕňa geometrické vzory (kruhy, štvorce, trojuholníky). Domy sú zdobené girlandami, neónovými svetlami, zariadeniami zložitých tvarov.

Osmanské sa stane štýlovým prvkom v obývacej izbe. Vizuálne vyzerá ako gauč bez podrúčok a operadla. Široké sedadlo umožní ubytovať dvakrát toľko hostí ako na bežnom gauči alebo gauči.

Kuchyňa v štýle retro

Zvážte možnosť retro kuchyne od stredného veku na križovatke 60. a 70. rokov. Podlaha je obložená čiernou a bielou keramickou dlažbou. Skladaný dlaždice v šachovnicovom vzore. Kuchynská zástera je tiež zdobená dlaždicami, ale menšie veľkosti a ďalšie farby (lila a mäta). Rovnaký čerstvý odtieň zelenej farby je zvolený pre kuchyňu. Jeho fasády sú lakonické a nemajú žiadne výlisky. Jasne červený stôl spárovaný s kreslami rovnakej farby vytvára útulný jedálenský kút. Čalúnenie je vyrobené z koženky a doska má malé svetlošedé škvrny, ktoré napodobňujú mramor neobvyklého odtieňa. Domáce spotrebiče majú chrómové povrchy. Steny sú omietnuté špeciálnou umývateľnou tapetou s opakujúcim sa vzorom. V kvalite dekorácie v miestnosti zariadiť svetlé riady, zavesiť nástenné hodiny, pár obrázkov alebo fotografií.


    

Sála / salónik v retro štýle

V obývacej izbe sú tri steny natreté v neutrálnom, pastelovom odtieni a štvrtý je zdobený tapetou s jasnou potlačou. Čalúnený nábytok predstavuje rohová pohovka a stoličky s čalúnením v jasných farbách: žltá, zelená, červená, oranžová. Nie je nutné kupovať štandardnú súpravu. Stoličky si vyberajú nezvyčajné formy, ktoré boli charakteristické koncom 70. rokov. Konferenčný stolík je vyrobený zo skla a plastu. Nástenné držiaky sú upevnené na stenách a stojace lampy s „kovovými“ odtieňmi sú umiestnené v blízkosti pohovky. V rohu umiestnite stojan s knihami. Podlaha je pokrytá okrúhlym farebným kobercom. Svetlé plagáty na stenách dotvoria interiérovú kompozíciu.

V vidieckych domoch, kde majú sály veľký priestor, môžete nainštalovať obrovskú, dlhú pohovku, ktorá bude sledovať kontúry steny. Bude to skvelá platforma pre ostatné veľké spoločnosti.

    

spálne

V retro spálni 50. rokov používajú širokú, masívnu posteľ s kovovým alebo dreveným rámom. Jej chrbát je prehodený látkou, z ktorej sú vyrobené záclony. Najlepším riešením by bol svetlý pastelový odtieň s ľahkým kvetinovým vzorom v textíliách. Posteľ je pokrytá bielou prikrývkou. Na stenách visia obrazy a obrazy v štvorcových a oválnych rámoch. Nočný stolík je vyrobený z čiernobielych obrázkov, zdobený vázou s čerstvými kvetmi a lampou. Steny sú vymaľované slonovinou, perlovým odtieňom, jemným žltým tónom. Podlaha je ukončená tmavým laminátom a stred miestnosti je pokrytý veľkým kobercom.


    

kúpeľňa

V kúpeľni 50-tych rokov sa na obkladanie stien používajú drevené dosky, natreté tmavosivou farbou "asfalt". Stropná omietka. Materiály sa nelíšia praktickosť, ale špeciálna impregnácia ušetrí situáciu. Batéria, batéria a nohy kúpeľne sú vyrobené z mosadze. Skriňa a skrinky sú vyberané zo stromu svetlých odtieňov. Nad umývadlom je inštalované obdĺžnikové zrkadlo v ráme rámu - relikvie klasického štýlu. Podlaha je pokrytá vzorovaným kobercom (kvety, rajky, ryby). Ak sú v miestnosti okná, sú závesené priesvitnými závesmi s nenápadnými vzormi, ktoré zodpovedajú farbe stien.


    

záver

Inšpiráciu pre tvorbu retro nábytku možno čerpať zo starých fotografií, filmov, hudobných skladieb a kníh. Veľké nápady sa niekedy skrývajú v interiéroch retro kaviarní, reštaurácií a iných tematických inštitúcií. Mimochodom, americké cestné reštaurácie dávajú špeciálnu chuť. Interiéry mnohých z nich sa po desaťročia zámerne nezmenili a zdá sa, že čas sa zastavil na jednom mieste. Podľa opisu retro štýlu sa zdá jednoduché a nenáročné. V skutočnosti, medzi dizajnérmi, je považovaný za jednu z najťažších oblastí, možno preto, že v takom prostredí „atmosféra“, duch antiky, ktorý nie každý dokáže pochopiť, zohráva veľkú úlohu.

Zanechajte Svoj Komentár