Ergonómia v interiéri: pravidlá a tipy

Ergonomická veda študuje, ako vybaviť každodenný život, vrátane pracoviska osoby, v súlade s jeho fyzickými, duševnými vlastnosťami. Ergonómia v interiérovom dizajne je zameraná na vytváranie nábytku a všetkého, čo je doma alebo v práci k dispozícii, čo najpohodlnejšie pre produktívne aktivity, rekreáciu. Jej mottom je pohodlie, bezpečnosť, jednoduchosť pohybu.

Ergonomický koncept

Ergonómia je inžinierska, konštrukčná veda, ktorá skúma, čo sú ľudia schopní v existujúcich podmienkach v práci, doma, berúc do úvahy použitie rôznych prostriedkov technického vybavenia. Je to vzťah medzi človekom a jeho prostredím. V procese výskumu sa využívajú výsledky štúdia psychofyzického stavu ľudí: sociálne vzťahy v rámci skupiny, kolektív, schopnosť pracovať, spokojnosť s ich prácou, všeobecná únava. Zároveň sa vyvíjajú hygienické opatrenia na zníženie „poškodenia“ v práci, na zníženie počtu chorôb z povolania a na zvýšenie produktivity práce. Keďže veda berie do úvahy nielen anatómiu, ale aj ľudskú psychológiu, estetické usporiadanie prostredia nemá malý význam. Preto sa ergonomickí vedci čoraz viac snažia komunikovať s projektantmi, ktorí sa podieľajú na plánovaní, interiérovom dizajne priemyselných priestorov, kancelárskych budovách, obytných budovách.


    

Ergonómia v interiéri

Spôsob, akým človek transformuje svoje bývanie, o ňom veľa hovorí. Prítomnosť alebo neprítomnosť určitých vecí v dome, ich účel, štýlový výkon, vzhľad, si vyberá. Ergonómia nie je len estetika, ale aj praktickosť, maximálny komfort.

    

Mnohé byty, najmä tie, ktoré boli postavené počas sovietskej éry, sú postavené podľa princípu „lepšie ako nič“ - to sú priestory, ktoré boli postavené na prechodný pobyt, ale boli plne funkčné počas prvých desiatich rokov. V modernej dobe, človek potrebuje umiestniť do obývačky oveľa viac vecí, objekty, ktoré zabezpečujú pohodlnú existenciu, než potom.

    

Pri samoobsluhe bez vypracovania projektu, s povinným vyznačením potrebných nuancií, je ťažké správne vypočítať, kde, čo bude stáť, ležať, visieť. V dôsledku toho sa chladnička nevejde do kuchyne, stáva sa stálym obyvateľom chodby, práčka bude musieť byť umiestnená takmer v spálni, nehovoriac o úložnom priestore pre rôzne nástroje a vybavenie.

Ergonomická štruktúra ľudského života sa snaží dodržiavať určité zásady:

 • všetky položky sú na mieste - tie, ktoré sú vhodné pre konkrétnu osobu, rodinu;
 • sloboda pohybu - možnosť slobodne chodiť z miestnosti do miestnosti bez toho, aby sa stretávali s vnútornými predmetmi;
 • nie je potrebné mať v dome veľa prebytku - preplnený byt vyzerá príliš stiesnený;
 • je žiaduce zakúpiť funkčný nábytok - skladací, posuvný, s mnohými úložnými priestormi;
 • správne rozdelenie priestorov umožní maximálnu ergonómiu;
 • osvetlenie rôznych miestností, zón, musí zodpovedať funkciám v miestnosti, činnostiam, ktoré sa v nej vykonávajú, aby sa zachovalo fyzické a duševné zdravie.

    

Umiestnenie nábytku v miestnosti

Pre správne umiestnenie nábytku vo vnútornom priestore existujú niektoré pravidlá:

 • prechody medzi nábytkom majú 70-100 cm;
 • v malej miestnosti položte minimálne množstvo nábytku, pričom väčšinu umiestnite pozdĺž stien;
 • kuchynské vybavenie pre stiesnené izby zabudované do súpravy;
 • transformácia nábytku často kombinuje dva až štyri rôzne kusy nábytku, ktoré by individuálne zaberali celú miestnosť;
 • veľké objemové zariadenie bude vyhovovať priestranným izbám, príliš preplneným malým.


    

Vstupná hala

Čím viac ľudí žije v byte, tým širšia sa stáva chodba. Jeden alebo dvaja nájomníci potrebujú 90 cm, pre bezpečný pohyb rodiny troch ľudí vyžaduje najmenej 100-110 cm.Ak máte v pláne dať šatník tu, potom vziať do úvahy jeho hĺbku. Pre kompaktné umiestnenie topánok sú zakúpené vertikálne stacionárne regály - súčasne bude na nich umiestnených až dvadsať párov. Zavesené nástenné usporiadače na uloženie kľúčov, hrebeňov, kozmetiky, vyrobenej z textílií, nahradia hromadné police.


    

Kúpeľňa a WC

Kombinovaná kúpeľňa ušetrí dva alebo tri štvorcové metre bytového priestoru, ale nebude to veľmi výhodné, ak má veľkú rodinu. Keď sú v rodine malé deti, staršie osoby, osoby so zdravotným postihnutím, samotná vaňa je vybavená zábradlím, dva alebo tri kroky, ak to priestor dovolí. Je dokonca bezpečnejšie inštalovať sprchovací kút - panvica je nízka, nehrozí riziko utopenia. Pred toaletou v samostatnej kúpeľni nechajte dostatok priestoru na otváranie a zatváranie dverí, v extrémnych prípadoch je to zavesené, umiestnené bokom. V kombinovanej kúpeľni je vzdialenosť medzi objektmi najmenej 50 cm.


    

Kuchyňa a jedáleň

Kuchyne mnohých starých bytov boli navrhnuté vtedy, keď bol tento priestor považovaný iba za miesto na varenie jedla, na umiestnenie chladničky, plynového sporáka, malej pracovnej plochy. Rozmanitosť moderných technológií v takejto kuchyni je problematické umiestniť, takže je zvolená malá, vstavaná. Súprava je zakúpená trochu už štandardnými modelmi, vďaka čomu sa dá relatívne ľahko pohybovať po kuchyni. Skrinky, sklopné police sú umiestnené všade, kde je to možné - až do stropu sa okenný parapet ľahko stane ďalšou pracovnou plochou. Miesta na uskladnenie riadu, iných kuchynských potrieb sú v špeciálnych sekciách pod kompaktnou rohovou pohovkou. Keď má kuchyňa vyhrievaný balkón, lodžia, priehradka je tiež čiastočne odstránená. Jedáleň sa nachádza na lodžii, pult sa stáva barovým pultom na mieste, kde bol parapet.

Barový pult označí stred kuchyne a obývacej izby, ak sa rozhodne, že ich skombinujete, čiastočne demontujete, úplne priečky. Priestor sa dostane o niečo viac - jedálenský kút sa nachádza v časti, kde bola obývacia izba alebo v strede.

Vzdialenosť medzi predmetmi kuchynského nábytku musí byť najmenej 70 cm pre bezpečný pohyb. Riad, riad, každodenné predmety sú po ruke.

    

Obývacia izba

Moderná obývacia izba je nielen miestom pre rodinnú dovolenku s priateľmi, ale aj veľmi multifunkčným priestorom. Často je niekoľko lôžok, štúdia, miesto na jedenie, pár skríň.

Ak chcete upchať uprostred miestnosti by nemala byť - malý stojan je oplotený z miesta spánku, pracovný uhol, ale pohyb v obývacej izbe by mal byť voľný. Medzi objektmi dodržujte vzdialenosť najmenej 70 cm, najmenej 50% priestoru tejto miestnosti je ponechané bez nábytku. Ak je miestnosť stiesnená, namiesto objemných stoličiek položte jeden skladací kompaktný gauč.

Televízor je vizuálnym centrom miestnosti, najlepšie zo vzdialenosti troch až štyroch uhlopriečok. Pokiaľ ide o toto centrum, nábytok je umiestnený symetricky. Ak nie je možné dodržať úplnú symetriu, bude to čiastočné, hlavná vec je, že všetky časti miestnosti by mali byť v harmónii, navzájom by sa mali kombinovať. V miestnosti je žiaduce definovať "perspektívu" - označiť popredie, pozadie.

V obývacej izbe, po umiestnení potrebného, ​​sú ešte dva alebo tri metre štvorcové, k dispozícii je jedálenský kút. Skladá sa zo stola o rozmeroch 60 x 120 cm, troch alebo štyroch stoličiek alebo sklopného barového pultu s dvojicou vysokých stoličiek.

Kreslá, stoličky, pohovka nedávajú "späť" k vchodu - to spôsobuje nepohodlie tým, ktorí tam sedia.

    

spálne

Spálňa - miesto na odpočinok, ktoré sa vyznačuje aj ergonómiou. Kráčajú tu menej ako v iných miestnostiach, ale nepotrebujú ani ďalšie veci. Posteľ, zvyčajne umiestnená v strede jednej zo stien, jedna alebo dve nočné stolíky, skriňa na bielizeň alebo komoda. Často sa tu nachádza šatňa, ktorá je oplotená skriňou alebo posuvnou clonou - nemala by zasahovať do pohybu po miestnosti. Pre malé priestory je zakúpená kompaktná vysoká rohová skrinka s LED osvetlením. Niekedy v spálni je druh "kancelárie" - písaný, počítačový stôl, s policami, zásuvkami, na uloženie kancelárskych potrieb, príslušenstva. Táto zóna sa nachádza v maximálnej vzdialenosti od lôžka.


    

škôlka

Základným princípom usporiadania škôlky je bezpečnosť. Nemali by byť žiadne ostré rohy, ktoré dieťa dokáže zasiahnuť, klzká podlaha, nepohodlné ležiace rohože, na ktoré sa môžete chytiť, spadnúť. Pri umiestnení v tej istej miestnosti dvoch alebo viacerých detí je každému pridelený aspoň minimálny osobný priestor. Ak má škôlka skromnú veľkosť, potom je v nej umiestnená poschodová posteľ, na ktorej v závislosti od modelu môže spať jedna až štyri deti. Vybavenie tejto miestnosti by nemalo zabrať viac ako 30% priestoru, aby sa dieťa mohlo rozvíjať fyzicky, behať, hrať. V blízkosti jednej zo stien je umiestnený kompaktný športový kútik - švédska stena s vodorovnou tyčou, závesnými krúžkami, lanom. Pre úzke priestory je konštrukcia s výhodou sklopná, odnímateľná hojdačka je zavesená na priečke, upevnená vo dverách - hrá úlohu vodorovnej tyče na vyťahovanie.

Mnohé spoločnosti ponúkajú nábytok, ktorý „rastie s dieťaťom“ - regulovaný výškou, dĺžkou.

    

Kabinet alebo pracovisko

V kancelárii by nič nemalo odvádzať pozornosť od produktívnej práce. Nie každý si môže dovoliť samostatnú miestnosť na tieto účely, ale keď človek robí väčšinu práce úplne alebo vzdialene z domova, potom je nevyhnutný najviac izolovaný priestor. Pracovný stôl, stolička je zvolená vo vhodnej výške, najlepšie dobre osvetlená denným svetlom z ulice alebo umelou. Prednostne svetlo dopadalo z prednej alebo ľavej strany, ale pri práci na počítači neposkytlo na monitore oslnenie. Top, miestne osvetlenie je tiež potrebné.


    

Tipy pre organizovanie pohodlného priestoru

Ako vytvoriť ergonomický interiér:

 • základom priestoru bytu sú steny, podlaha, strop - sú vyhotovené v štýle, ktorý je rovnaký pre celý byt, mierne sa líši v jeho rôznych miestnostiach;
 • Každá izba je osídlená podľa svojho účelu - spia v spálni, prijímajú hostí do obývačky, pracujú v štúdii. Farebná schéma by tiež mala zodpovedať vzhľadu miestnosti - v spálni sa uprednostňujú upokojujúce farby v kuchyni - prispievajú k chuti do jedla, tráveniu, pracovnej miestnosti - so zameraním na úlohy atď.
 • nie je potrebné držať niečo navyše doma - oblečenie, ktoré viselo v skrini roky bez toho, aby sa obliekalo, sa odovzdáva komisárovi, rozdáva chudobným, hrstka zaprášených suvenírov je „peredarivat“, umiestnených na medziposchodí, ponechávajúc len tých najobľúbenejších. V garáži, suteréne, skladovacej miestnosti, zriedkavo používanom náradí a náradí pre domácnosť sa odstraňujú;
 • organizovať sklady pre každodenné použitie správne - detské hračky sa vkladajú do plastových nádob s viečkami po vzájomnom nasadení. S nedostatkom priestoru v skriniach sa do tých istých krabíc vkladajú rôzne doplnky, drobné odevy a bielizeň;
 • nábytok by nemal byť nadmerný, takže v každej miestnosti nie je obsadená viac ako polovica celkovej plochy a medzi objektmi nie sú žiadne problémy s pohybom;
 • Použitie „inteligentného“ nábytku výrazne šetrí priestor - šatníkovú skriňu, poschodovú šatníkovú skriňu, rozkladaciu dvojlôžkovú posteľ, posteľnú bielizeň, podkrovnú posteľ, modulárne kuchynské súpravy. Existuje tiež mnoho modelov s vstavanými nabíjačkami pre miniaplikácie, dvere, ktoré sa otvárajú a zatvárajú pomocou diaľkového ovládania, a ďalšie;
 • Dodržiavanie čistoty, poriadku je najdôležitejšou zložkou ergonomického domu. Oblečenie je zavesené v skrinkách alebo naskladané v koši, na následné umývanie, písacie potreby a šperky sú umiestnené v špeciálnych organizátoroch, prázdne plastové, sklenené, papierové obaly sú vyhodené do odpadu alebo odovzdané na špeciálne predmety.


    

záver

Aby bolo puzdro čo najviac ergonomické, niekedy stačí jednoducho odstrániť nepotrebné dekoratívne predmety a nahradiť starý, ťažký nábytok kompaktným moderným nábytkom. Všetko, čo je v byte, je starostlivo zvolené pre účel, tvar, farbu - len tak je možné vytvoriť harmonický interiér. Ak problém správneho usporiadania miestnosti nevyriešite sami, mali by ste sa obrátiť na profesionálneho projektanta alebo použiť špeciálne 3D konštruktérov, ktorí pracujú online na mnohých miestach opráv.

Zanechajte Svoj Komentár