Zimná záhrada: dizajnové štýly, pravidlá usporiadania

V podmienkach drsnej ruskej klímy chcem udržať leto tak dlho, ako je to len možné, a nenechať sa stratiť v zime, chrániť ho pred mojím domom. Od polovice jesene, príroda začína blednúť, s nástupom prvého mrazu, zamrzne v hlbokom spánku až do jarného prebudenia. Depresívny obraz: snehové záveje, "plešaté škvrny" bahna, čierne stromy s holými vetvami. Takáto krajina skutočne odstraňuje depresiu a spôsobuje poruchu. Ale kto povedal, že zima musí byť prepustená do vášho domu? Je ľahké sa zastaviť, ušetriť kus zelene, kvitnutia a života. Leto je jednoducho "konzervované" v samostatnej miestnosti, kde sa pestujú mnohé rastliny. Nie je to obyčajný kút živej flóry a nie skupina kvetov v kvetináčoch, ale skutočná zimná záhrada s vlastnou atmosférou a špeciálnou mikroklímou. Jeho vzhľad a vývoj úzko súvisí so vznikom primitívnych vykurovacích, zavlažovacích systémov a metód izolácie jednotlivých miestností, kvôli zachovaniu tepla. V uzavretých stavbách sa nepretržite dodržiava presne definovaná teplota, v drahých verziách sa používajú špeciálne zariadenia, ktoré simulujú rôzne prírodné javy (dážď, vietor). Dizajn zimnej zimnej záhrady je vlastne zmesou interiéru a krajiny na dachách. O tom, ako zariadiť krásnu, impozantnú zimnú záhradu, v ktorej je miesto pre exotické, a pre obvyklé "letné" rastliny, a poďme hovoriť ďalej.

História pôvodu

Zimná záhrada je komplexný inžiniersky systém. Prvá zmienka o pestovaní rastlín v domácnostiach sa nachádza v písomných prameňoch starovekého Egypta. Tieto dokumenty sú staršie ako 4000 rokov. Egypťania v tých dňoch začali uplatňovať prax výsadby rastlín a stromov v nádobách zeme a vázy z kameňa. Obrazy s podobnou výzdobou sa nachádzajú na stenách hrobiek a chrámov, ktoré zobrazovali výjavy z každodenného života Egypťanov. Metóda bola veľmi obľúbená u Rimanov, ktorí išli oveľa ďalej. Začali používať špeciálne určené miesta pre hrnce - parapety. A potom sa objavili prvé perestilium - „vnútorné“ nádvoria, ktoré boli zo všetkých strán oplotené kolonádou. Vyložili záhrady, navyše zdobené fontánami a veľkou sochou zobrazujúcou božstvá a hrdinov eposu. Hoci boli umiestnené pod otvoreným nebom, izolácia výsadby bola prvým predpokladom pre vytvorenie zimných stavieb. Pretože moderný polykarbonát v týchto dňoch, samozrejme, neexistoval, primitívne skleníky boli pokryté vrstvou sľudy, ktorá mala relatívnu priehľadnosť, čo umožnilo povrchu preniesť rozptýlené slnečné svetlo. Stredomorské podnebie bolo ideálne pre takéto experimenty. V Starom svete, prvý, kto testuje spôsob uchovávania letných rastlín v paláci v zime bol kráľ Holandska, Wilhelm. Jeho sluhovia ohrievali miestnosť tak kvalitatívne, že sa jemní predstavitelia flóry nebojí dokonca ani veľkých mrazov. Hostia, ktorí prišli na hostinu, boli prekvapení tým, čo videli.


    

Súčasne začína aktívny obchod s exotickými rastlinami a otvára nový spôsob dopravy - v Wardových boxoch, ktoré sa stali prototypom moderných florárií. Pre oranžové stromy, ktoré sú populárne v Európe, budujú „oranžové domy“ - akýsi skleník. Pre ostatné citrusové, dátumové stromy a teplomilné palmy vytvárajú špeciálne skleníky. Ale grandees a ich družiny nemali radi len príležitostne navštíviť svoje „zelené rohy“, ale aj stráviť dovolenku v nich, preto skleníková metóda výsadby rastlín v čiastočne izolovanom teréne bola nahradená „miestnosťou“, to znamená v kvetináčoch a vaňách. To umožnilo uvoľniť viac priestoru a samotné zimné záhrady sa presunuli do priestranných pavilónov palácov. Takto sa objavili vo forme, ktorá je pre každého z nás známa. Na vytvorenie plnohodnotnej zimnej záhrady prilákali dizajnéri, architekti a profesionálni záhradníci. Zatiaľ jeden z najkrajších skleníkov na svete zostáva Versailles, ktorý bol postavený v čase Ľudovíta XIV. Kráľ mal slabosť pre citrusy, takže väčšinu záhrady obsadili pomaranče. Skleník stále funguje, hoci prežil výplne a prestavby, ktoré zmenili jeho autentický vzhľad. Zimná záhrada bola dlho považovaná za množstvo súkromného majetku a až do konca XIX storočia sa začali umiestňovať do módnych bytov. Prvá v Rusku myšlienka výsadby rastlín v uzavretých priestoroch prijala duchovenstvo. Mnísi tak pestovali zeleninu a ovocie po celý rok.


    

V podmienkach ruského podnebia neexistuje žiadna iná spoľahlivá možnosť ako zimná záhrada na zachovanie exotických termofilných rastlín. Oranžové, granátové jablká, citróny a manga sú niekedy zasadené v otvorenom teréne, ale sú obklopené pevnou konštrukciou s tepelnou izoláciou pre zimovanie, ktorá je spojená s každoročnými problémami v predvečer zimy.

Vlastnosti možností vytvorenia a umiestnenia

Ak chcete vytvoriť zimnú záhradu vo vašej domácnosti, musíte vziať do úvahy niekoľko pravidiel, ktorých nedodržanie spôsobí, že celá kampaň zlyhá:

 • skleník by mal mať dobré osvetlenie, dostatočné na rast rôznych rastlín. Z tohto dôvodu sú jeho steny a strecha často vyrobené zo skla alebo iného transparentného materiálu;
 • zvážte správne umiestnenie komunikačných vedení vykurovacích a ventilačných systémov. Prvá bude potrebná v zime a druhá v lete. Nie je potrebné, ak sa zimná záhrada nachádza v nárazníkovej miestnosti;
 • ak to rozpočet dovolí, skleník sa dodáva aj s automatickým zavlažovacím systémom. Tým sa odstráni väčšina starostlivosti o záhradu od vlastníkov. V ekonomike možnosti budú musieť nezávisle vykonávať zalievanie s kanva a sprej.

     

Okrem toho budete musieť vykonať všetky obvyklé postupy pre záhradkárov a záhradkárov: uvoľniť a nahradiť pôdu každých pár rokov, rezať, odstraňovať choré alebo slabé vetvy, hnojiť a spracovávať rastliny pred chorobami, škodcami, zarastať zarastené kríky alebo ich preniesť do priestrannejších priestorov vane, kde sa hodí celý koreňový systém. V závislosti od funkčného účelu sú zimné záhrady rozdelené do troch typov:

 • obytné - sú pohodlné nielen rastliny, ale aj človek;
 • skleníky - táto miestnosť je určená výhradne pre flóru;
 • nárazníková záhrada - je vybavená v „studenej“ budove, ktorá sa dá využiť len v určitých ročných obdobiach (v lete).

V závislosti od umiestnenia zimnej záhrady vo vzťahu k hlavnej budove (vidiecky dom, chata, chata) sú rozdelené do troch skupín: t

 • Postavený. Sú umiestnené vo vnútri obydlia a často sa používajú v mestských bytoch, kde nie je možné zariadiť zimnú záhradu samostatne. Ako „obeť“ zvyčajne používajú balkón alebo lodžiu. Samostatné izby budú prestavané na zimnú záhradu len v ojedinelých prípadoch, ak je byt príliš priestranný s nadbytkom úžitkovej plochy alebo chata má druhé (tretie) poschodie. Vyzerá to skvelé riešenie s umiestnením skleníkov pod sklenenou strechou.
 • Pripojené. Predstavujú ďalší pavilón, ktorý je zvyčajne postavený oveľa neskôr ako stavba domu. Ak sa chcete dostať do takejto záhrady, nemusíte opustiť dom. Nárazníky rozšírenie, spravidla oddeliť obydlia od ulice, to je v skutočnosti tieto sú prevedené verandy.
 • Sused. Ak to veľkosť súkromného priestoru umožňuje, môžete vybaviť obrovský skleník, ktorý úplne nahradí vonkajšiu záhradu. Takéto riešenie bude účinné v príliš vrtošivom prostredí, ktoré „zabíja“ väčšinu semenáčikov. Aj rafinované altány vyzerajú krásne, ktoré sú ohrievané a nútené vaňou a hrncami s rastlinami.


    

V závislosti od umiestnenia vo vzťahu k svetovým stranám sú zimné záhrady rozdelené do štyroch typov:

 • North. Väčšina ich okien sa pozerá na sever. Aj keď sa v miestnosti bude rýchlo hromadiť teplo, nebude schopný držať ju dlho. V takýchto záhradách sa odporúča inštalovať vysoko kvalitný vykurovací systém.
 • Oriental. Najlepšia voľba zo všetkých. Rastliny dostanú dostatočné množstvo svetla, ale neprehrievajú sa.
 • Western. Vyznačujú sa dlhodobým udržiavaním tepla. Avšak v horúcom suchom lete je táto výhoda znovu kvalifikovaná ako nevýhoda, pretože zimná záhrada sa mení na parný kúpeľ.
 • South. V takýchto záhradách, analogicky so západnými, dochádza k prehriatiu počas horúceho obdobia. Budeme musieť zabezpečiť vetranie pre cirkuláciu vzduchu a zavlažovací systém pre zavlažovanie.

Typy dizajnov

Stavby zimných záhrad sa líšia vo forme samotných stavieb, typov striech (monopitch, štít, štvorpodlažný, zlomený, kopula) a exekučných materiálov. Ak sú prvé dve charakteristiky úplne závislé od štýlu krajinného dizajnu lokality a exteriérového dizajnu domu, ku ktorému sú pripojené, potom v druhom prípade sa hodnota hrá na trvanlivosti a funkčnosti. Pre výstavbu zimných záhrad:

 • Hliník. Odolný, spoľahlivý a ľahký materiál, ktorý nekoroduje. Z neho sa obyčajne vytvárajú mobilné konštrukcie, ktoré sa ľahko zmontujú a demontujú. Hliníkové nosníky nie sú deformované, ale kvôli špeciálnej pevnosti materiálu je profil vyrobený tenký.
 • Wood. Klasický materiál, ktorý bol použitý počas prvých skleníkových budov. Drevo je vrtošivé a nepraktické, pretože bude musieť byť systematicky ošetrené špeciálnymi zlúčeninami, ktoré chránia pred vlhkosťou, inváziou škodcov, plesní a plesní. V opačnom prípade sa drevená konštrukcia začne hniť, deformovať a nakoniec sa stane zbytočnou. Na výstavbu zimnej záhrady s použitím brezy, dubu, borovice, smrekovca. Nespornou výhodou masívneho dreva je jeho prirodzenosť a zvláštna krása.
 • Polyvinylchlorid PVC je relatívne lacné a výroba návrhov na zákazku umožní stelesniť najodvážnejšie predstavy o dekorácii. Plastové skleníky však nevydržia veľké zaťaženie, takže celkový priestor sa bude musieť ďalej posilniť.
 • Kovov a plastov. Tento materiál získal výhody dvoch hlavných "komponentov". Z plastu prevzal ľahkosť, antikoróznu schopnosť a schopnosť prevziať akúkoľvek formu pri výrobe a zo zliatin kovov si získal pevnosť a relatívnu pružnosť.
 • Celosklenené. Pre takéto konštrukcie používajte špeciálny typ kaleného, ​​vrstveného skla. Dokonale prechádza svetlom, ale zároveň nereaguje ani na silné údery, pretože triplex má super pevnosť. Ak je povrch stále schopný dodať drvivý úder, bude pokrytý len vzorom trhlín, pričom fragmenty zostanú na mieste.

    

Vzory sa tiež líšia v typoch dverí a okien, ktorými sú vybavené.

osvetlenie

Správne osvetlenie je kľúčom k blahu „obyvateľov“ zimnej záhrady. Mohlo by sa zdať, že by to mohlo byť jednoduchšie ako inštalácia dvojice svietidiel a bodových dekoratívnych svietidiel na zaplnenie rastlín svetlom. Ale v skutočnosti nie je všetko tak jednoduché. Niektoré rastliny milujú tieň (napríklad tropické), zatiaľ čo iní potrebujú dostatok svetla pre pohodlie. Výkon a intenzita osvetlenia by sa mali zvoliť v súlade s pravidlami pestovania určitých druhov. Toto je obzvlášť dôležité v našej klíme, pretože slnko sa v zime len zriedka pozerá, čo znamená, že nedostatočná pozornosť sa bude musieť umelo kompenzovať. V zásade môže byť zimná záhrada dokonca vybavená bežnými žiarovkami, ale sú vhodnejšie pre miestnosti, kde ľudia žijú, a nie pre rastliny. Ich svetelné spektrum neobsahuje modré a červené lúče, ktoré sú nevyhnutné pre úplný rast flóry. Okrem toho majú vysoký prenos tepla, ktorý môže vyhorieť listy rastlín a spôsobiť im vädnutie. Odborníci odporúčajú výber žiariviek. Poskytujú silný prúd svetla, majú nízky rozptyl tepla a vynikajúce energeticky úsporné vlastnosti.

    

Systém vetrania a kúrenia

Okrem centrálnych alebo autonómnych vykurovacích zariadení umiestnených po obvode miestnosti je potrebné inštalovať špeciálne infračervené ohrievače. Sú to panely, ktoré sú upevnené na stenách alebo strope. Táto možnosť zálohovania je užitočná pri obzvlášť drsných zimách, keď hlavný systém nedokáže zvládnuť úlohu. Takéto zaistenie je potrebné v zimných záhradách, ktorých dizajn pozostáva zo skla viac ako 50%. Ďalšou možnosťou pre dodatočné vykurovanie je moderná „teplá“ podlaha, ktorej teplotu možno regulovať. S ním to bude pohodlné nielen pre rastliny, ale aj pre ľudí, ktorí chodia na skleníku v dome papuče. Ventilačný systém môže byť umelý alebo prirodzený. Jedným alebo druhým spôsobom je pre rastliny životne dôležitý čerstvý vzduch. Ak sa v záhrade pestujú nenáročné druhy, ktoré pokojne znášajú priemerné teploty, potom prirodzené vetranie. Umelá alebo mechanická verzia sa používa pre vrtošivé rastliny, ktoré sú citlivé na akékoľvek zmeny v životnom prostredí. Takéto vetranie umožňuje regulovať a regulovať cirkuláciu prúdenia vzduchu.


    

Štýly a tipy na dizajn

Zimná záhrada, podobne ako dom, má svoje vlastné štýlové riešenia. Pre jeho návrh sa používajú najmä etnické smery, pretože prax zdobenia týchto priestorov v každej krajine prešla vlastným spôsobom rozvoja. Uvažuje sa o populárnej skupine európskych štýlov, medzi ktoré patria holandské, francúzske, anglické a stredomorské oblasti. V týchto krajinách sa zimná záhrada stala neoddeliteľnou súčasťou vidieckych statkov. Pre milovníkov exotickej flóry je vhodný africký, maurský alebo mexický pavilón.

Klasický štýl

V klasickej zimnej záhrade je miesto pre každého člena rodiny. Podlaha je zdobená kameňom a steny sú omietnuté. Okenné rámy sú natreté bielou farbou. Ozdobte miestnosť drevenými panelmi. Aby sa zachoval duch konzervativizmu, z nábytku sa vyberie mäkká pohovka s čalúnením zafarbeným kávou, stoličky, ktoré sa s ňou zhodujú, veľký okrúhly stôl na večeru pokrytý obrusom. Bolo by vhodné umiestniť starožitnú skrinku na riad. Z rastlín vyberte palmy, paprade, plamienok a popínavé rastliny. Krb sa stane štýlovým prvkom vo výzdobe zimnej záhrady.


    

Anglický štýl

Briti milujú zimné záhrady natoľko, že väčšinu svojho voľného času tu stále trávia. Odpočívajú v skleníku, pijú čaj, prijímajú hostí a dokonca zabezpečujú skromnú rodinnú dovolenku. Anglický štýl je rozdelený do niekoľkých oblastí, ktoré zodpovedajú špecifickej ére v živote krajiny:

 • Victorian. Štýl sa objavil počas vlády kráľovnej Viktórie. Interiér nezachráni dekorácie, ale samotný dizajn má obdĺžnikový tvar so zaobleným koncom a sedlovou strechou.
 • Gruzínsky. Dizajn má tvar polkruhu s plochou strechou. Okná sú zdobené častými vnútornými priečkami.
 • Edvardinsky. Zimná záhrada má striktný obdĺžnikový tvar a jej hrebeň je nevyhnutne zdobený vonkajším dekorom. V interiéri dodržujte zásady obmedzenia.

V anglických zimných záhradách sú okná zdobené vitrážami a podlahy sú pokryté veľkými mäkkými kobercami. Nábytok vybrať staré, prednostne starožitnosti. Môžete tiež použiť prútené stoličky a pohovky. Konferenčný stolík je pokrytý obrusom s kvetinovými vzormi.

Francúzsky štýl

Vo francúzskom štýle dodržiavajte prísnosť a poriadok. Kríky v zimnej záhrade sú vždy úhľadne zdobené. Nábytok sa používa mäkký a objemný, ako v obývacej izbe. V palete farieb prevláda ružová, modrá, biela a zlatá. Interiér zimnej záhrady je ideálny pre osobné stretnutia a oddychovú dovolenku. Jeho dekor je luxusný. V živej „náplni“ prevládajú kvety a exotické ovocie, liečivé rastliny, zelenina a byliny. Vane a hrnce s nimi sa kladú na špeciálne vyvýšenia tak, aby sa zeleň dala jasne vidieť z akéhokoľvek miesta v zimnej záhrade. Nábytok si vyberte masívne s drahým čalúnením. Dekor používal zrkadlá v pozlátených vázach, štukoch, šikovne zhotovených porcelánových vázach, sochárskych a podlahových lampách s kvetinovým vzorom.


    

Cacoecimorpha

Stredomorský štýl je lakonický. Podlaha zimnej záhrady je obložená keramickými obkladačkami a steny sú natreté v takých farbách, aby vytvorili dojem „vyhoreného“ povrchu pod spáleným slnkom. Konštrukcia má spravidla pravouhlý tvar a susedí s domom. V tejto časti Európy sa usadilo teplé podnebie, ktoré nikoho v lete neušetrí, takže miestnosť sa používa ako blahodarná oáza z tepla. Na stromoch prevládajú ovocné stromy a korenené bylinky. Ozdobte miestnosť sochami, fontánkami a romantickými perlami prepletenými so šľahačkami. Nábytok s jednoduchými a stručnými prvkami kovania.

Японский стиль

Создать японский зимний сад, не имея глубоких познаний в восточной философии, довольно сложно. Решающую роль в его оформлении будет играть правильное построение композиции. Японцы с помощью сложной схемы выявляют «энергетические» точки, то есть акцентные зоны, которых в традиционных вариантах встречается четыре. Zimná záhrada sa stáva miestom, kde sa stretávajú tri prvky: vzduch, zem a voda. Vnútri sú nevyhnutne umelé nádrže, skalky, kompozície trpasličích stromov, mechové a toro kamenné svetlá. Odpočívajte na širokých lavičkách. Japonská zimná záhrada je najlepším miestom na usporiadanie čajových obradov a pokojný odpočinok v samote.


    

Hi-tech štýl

V high-tech štýle si môžete vytvoriť lakonickú záhradu budúcnosti. Dominujú mu jednoduché formy a prísny poriadok. Hrnce s rastlinami usporiadanými na snehobielych policiach. V takejto zimnej záhrade by nemala existovať žiadna prirodzená asymetria. Dekorácia využíva množstvo sklenených, plastových, chrómovaných dekoratívnych prvkov a dodržiava princíp voľného priestoru "pre manévrovanie". Podlaha v miestnosti je buď samonivelačná alebo z podlahovej dosky čiernej, hnedej farby. Steny sú zdobené plastovými panelmi alebo jednoducho pokryté bielou omietkou. Navyše sú zdobené fotogalériou s autorskými obrázkami. Farby sú neutrálne sivé, biele a čierne. Priestor na posedenie je zariadený uhlovým nábytkom a konferenčným stolíkom s nízkym skloom. Z rastlín vyberte prútené druhy a rôzne palmy, kaktusy.

Vidiecky štýl

Vidiecka záhrada doslova ponorená do zelene. Hrnce a vane sú usporiadané v chaotickom chaose. Vzhľadom k tomu, že smer sa vyznačuje rustikálnou chuťou, medzi kvetmi a ovocnými stromami, sú tu upravené zeleninové postele so zelenými, cibuľou, paradajkami a uhorkami, to znamená, že záhrada je kombinovaná so skleníkom. Podlaha a steny sú orezané hrubo opracovaným drevom alebo dlažbou. Stropná omietka. Nábytok použiť prútie, svetlo. Pohovka je pokrytá kobercom a zdobená skupinou vankúšikov. Stôl je pokrytý koketným kockovaným obrusom.

Výber zariadenia

Pre zimnú záhradu si vyberte rastliny nasledujúcich typov:

 • Teplomilné kvety.
 • Ovocné stromy v vedrách.
 • Palmy.
 • Korenené bylinky.
 • Typické izbové rastliny.
 • Druhy tkania.
 • Zelenina na miniatúrnych lôžkach.
 • Vodné alebo pobrežné výhľady, ak je v zimnej záhrade umelá nádrž.
 • Exotické.


    

Pri výbere rastlín by ste mali venovať pozornosť teplotnému režimu, ktorý je udržiavaný v zime. Ak hodnoty neprekročia 15-17 stupňov, potom sa na záhrade pestujú druhy typické pre subtropické oblasti: azalky, gumové rastliny, palmy, rapis, brečtan, jazmín, popínavé rastliny, drak, begónia, spatiphylum a antúria. V tejto záhrade nie je možné usporiadať návrhy a náhle zmeny teploty. V skleníku, kde sa udržiava 20-15 stupňov, sa tropy pestujú. Tu sa ficuses, calatheas, dieffenbachia, arrowroot, anthuriums, guzmanii, vlysy a callas budú cítiť dobre. Takéto rastliny by mali rásť v čiastočnom tieni, množstvo slnečného svetla bude pre nich katastrofálne. Úroveň vlhkosti by nemala klesnúť pod 70%. V chladných záhradách, kde v zime teplota nepresiahne 10 stupňov, sa pestujú odolnejšie rastliny a stromy: paprade, eukalyptové stromy, rododendrony, vavríny, fuchsie, aloe, kalanchoe, pelargonium a citrusy. V zime musí byť miestnosť vybavená dodatočným osvetlením, inak živé „dekorácie“ stratia estetický vzhľad: ich listy sa zmenšia a vetvy sa roztiahnu.

Umiestnenie na balkóne / lodžii v byte

Balkón alebo lodžia sa čoraz viac považujú za ďalšiu funkčnú oblasť. Využitie tejto miestnosti na usporiadanie zimnej záhrady sa v poslednej dobe stalo populárnym. Samozrejme, balkón bude musieť byť presklený a vybavený teplou podlahou. Okná musia byť vybavené žalúziami, ktoré pomôžu regulovať intenzitu slnečných lúčov. Hrnce a vane nie sú len na podlahe a parapete. Pre nich sú vybavené špeciálnymi policami so stojanmi a nákupnými nádobami, zavesenými na strope. Majitelia stiesnených apartmánov s balkónom sa budú musieť rozlúčiť so snom o veľkej zimnej záhrade, ale mini-skleník s miestom na odpočinok sa zmestí do takého skromného rámu.

Umiestnenie na streche vidieckeho domu

Zimná záhrada na streche súkromného domu je ideálna pre malé pozemky, kde nie je priestor na rozšírenie alebo individuálny pavilón. Takáto miestnosť má spravidla impozantné rozmery, čo vám umožňuje vybaviť skutočnú oázu samostatnými zónami. V drahých a luxusných apartmánoch vybavia presklenú strešnú kopulu na robustnom ráme, ktorý prinesie podmienky čo najbližšie k prírodným. Vo viacerých rozpočtových variantoch je len časť stien vyrobená z priehľadného materiálu.

V súkromnom dome na verande

Veranda slúži ako druh „čakárne“. Zvyčajne je „studená“, to znamená, že nie je vykurovaná a používa sa len v lete na relaxačné alebo večerné posedenia. Je možné na ňom vybudovať nárazníkovú zimnú záhradu, to znamená ozdobiť ju rastlinami len v teplej sezóne. Na želanie je veranda ohrievaná a napojená na ústredné kúrenie domu. Teraz bude záhrada kvitnúť a vôňa po celý rok. Steny verandy sú tradične 50% presklené, čo je vhodné pre rastliny, ktoré potrebujú slnečné svetlo, čo znamená, že vážne opravy nebudú potrebné.

záver

Zimná záhrada sa stala pre mnohých senom. Samozrejme, že si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorá bude jesť leví podiel času, ale skleník sa budete cítiť ako obyvateľ horúcej krajiny, kde slnko vždy svieti a vegetácie kvitne po celý rok. V zime je obzvlášť dôležité zabezpečiť si pokojný, odľahlý kútik, kde nie je miesto pre sklamanie a depresiu, kde sa zachoval kúsok leta, a vône, ktoré sa vznášajú vo vzduchu, evokujú príjemné emócie a sú nabité dobrou náladou.

Zanechajte Svoj Komentár