Viktoriánsky štýl v interiéri

Viktoriánsky štýl v interiéri je považovaný za jeden z najznámejších po celom svete. Vyznačuje sa dobrou milosťou a klasickým luxusom. Neexistuje žiadna smiešna kombinácia farieb alebo extra honosné detaily. Tento štýl v angličtine je zdržanlivý a kráľovsky bohatý. Okamžite vyniká na pozadí iných štýlov interiéru s ušľachtilými farbami a kvalitou použitých materiálov. Pre takúto opravu nemôžete používať nízko kvalitné lacné materiály špinavých farieb. Inak to nie je klasická anglická obývacia izba alebo spálňa, ale paródia na ne. Vo viktoriánskom štýle je dôležitá kvalita dielov. Dokonca aj malé úspory, napríklad na záclony alebo podlahové krytiny, môžu celkovo zhoršiť celkový obraz. Anglický interiér - drahé. Toto by sa malo zohľadniť pri rozpočtových opravách.

História vzhľadu štýlu

Už pomenovaním sa dá chápať, že viktoriánsky štýl vznikol vo Veľkej Británii, keď v tejto krajine vládla kráľovná Viktória. v devätnástom storočí. To bolo potom, že rozkvet buržoázie a priemyselný rozvoj britských kolónií boli pozorované. Anglicko bolo jednou z najrozvinutejších a najbohatších krajín. To je presne to, čo kráľovná Viktórie chcela zdôrazniť s výzdobou jej bydliska, a potom domy všetkých šľachty. Minimalizmus bol v tom čase považovaný za znak chudoby. V histórii vývoja viktoriánskeho štýlu možno rozlišovať 3 obdobia: skoré, stredné a neskoré. Pre rané obdobie sa vyznačuje zmesou klasických a exotických štýlov. Bohatí ľudia boli schopní cestovať po celom svete, nakupovať luxusný tovar v iných krajinách a ozdobovať si svoje vlastné domy všetkými možnými spôsobmi. Priemerné obdobie viktoriánskeho štýlu sa vyznačuje naturalizmom a zavedením prvkov vysokého umenia v každodennom živote. Neskoré obdobie je zmesou rôznych štýlov a výraznej dekonštrukcie.


    

Charakteristické vlastnosti a charakteristické črty štýlu

Hlavným rysom viktoriánskeho štýlu je kombinácia exotických a klasických štýlov v interiéri.

Existuje mnoho predĺžených pásikov rôznych pestrých ornamentov, oblúkov, vertikálnych a horizontálnych línií. Originálny ornament a svetlé exotické akcenty dokonale dopĺňajú anglické obmedzenia farieb. Pre viktoriánsky interiér je charakteristický dizajn izieb v rôznych štýloch: gotický, rokokový, barokový, atď. Pri opise viktoriánskeho interiéru sa zdá, že jeho tvorcovia sa obávajú prázdneho priestoru. Každý centimeter miestnosti je naplnený niečím: výšivkou, neobvyklou figúrkou, exotickou rastlinou alebo starým šatníkom. Tento štýl sa vo všeobecnosti vyznačuje množstvom kvalitného, ​​vysoko kvalitného nábytku z drahých drahých drevín. A často je zdobená zlatom a drahými kameňmi. Na strope najčastejšie prítomné štuky. Okná sú vyrobené vo forme oblúkov, sú to vrstvené záclony.

    

Vlastnosti dizajnu

Viktoriánsky štýl interiéru sa vyznačuje eklektickým zmätkom. Vedľa masívneho dreveného nábytku sú tkaniny s exotickými a dokonca frivolnými ornamentami. Majiteľ domu tak ukázal nielen svoju finančnú spoľahlivosť a stabilitu, ale aj originalitu myslenia. Ak je dom alebo byt vyrobený vo viktoriánskom štýle, potom nie je miesto pre falzifikáty obrazov. Väčšina obrazov by mala byť prezentovaná len v origináli. Výnimkou sú reprodukcie slávnych obrazov, ktorých originály sa uchovávajú v múzeách. Viktoriánsky štýl sa vyznačuje prítomnosťou ohniska so širokou poličkou, na ktorej sú umiestnené všetky druhy figurín a váz. Krb je zvyčajne vyrobený zo žuly a umiestnený v centrálnej časti miestnosti. V obývacej izbe si môžete dať klavír na maškarné zakrivené nohy.


    

Rozsah farieb

Pri zdobení obývacej izby vo viktoriánskom štýle sú farby vyberané podľa kontrastného princípu. Vnútorné predmety by sa nemali spájať medzi sebou, dokonca ani na obyčajnom pozadí by malo byť jasné miesto. Zároveň sa však výber potrebných odtieňov vykonáva v poradí podľa ich umiestnenia v palete farieb. Tento prístup vám umožní vytvoriť interiér tak harmonicky a holisticky, ako je to len možné. Farebná schéma, charakteristická pre viktoriánsky štýl, je do značnej miery spôsobená materiálmi použitými na výzdobu interiéru. Tento štýl podporuje prirodzenosť, takže ťažké drevené dvere nebudú maľované v kyselých odtieňoch, pokrývajú mramorový krb s červenou farbou laku alebo meniť odtiene prírodných drahých kameňov. Viktoriánsky štýl sa vyznačuje anglickým zmyslom pre proporcie, takže na jeho vytvorenie sa používajú tieto farby:

 • tehla;
 • červenohnedá;
 • levanduľa;
 • bordová;
 • svetloružová;
 • mandle;
 • smaragd;
 • žltá;
 • svetlá béžová atď.


    

Materiály a metódy konečnej úpravy

Všetky materiály, ktoré sa používajú na zdobenie miestnosti, by mali byť čo najprirodzenejšie. Žiadne plastové ani syntetické, môžete použiť drevo, prírodné kamene, hodváb, vlnu a kov. Ako podlahová krytina sa používajú prírodné parkety z drahého dreva alebo vysokokvalitné obklady. Dvere sú vybrané iba drevené, zdobené mosadzou. Steny môžu byť zdobené tkaninou tapety, ale je lepšie zvoliť vhodné dubové panely v farebnej schéme. Ale dnes viktoriánsky štýl nevyžaduje šialene drahé materiály. Vďaka celosvetovému trendu výroby ekologických materiálov dnes nájdete lacné stavebné materiály pre interiérové ​​dekorácie. Ale musia byť dobrej kvality, inak bude interiér vyzerať smiešne. Niektoré z nich je možné zakúpiť v predajniach známych značiek.


    

steny

Steny sú indikátorom stability a spoľahlivosti v každom dome, takže v miestnostiach s viktoriánskym interiérom musia byť vyrobené z vysoko kvalitných, vysoko kvalitných materiálov. Ak sa drevo používa na dekoráciu stien, malo by to byť len fasáda z drahých druhov: morený dub, orech, mahagón atď. Interiér sa samozrejme zmení v pochmúrne a prísne, ale v duchu doby anglickej kráľovnej Viktórie. Steny obývacej izby a spálne môžu byť zdobené textilom alebo drahými vysoko kvalitnými tapetami s rozpoznateľnými vzormi. Často na takýchto tapetách zobrazujú polorozpustené ružové púčiky, malé vtáky, šťavnaté bobule, čisté výtlačky alebo prísne zvislé pruhy. Anglický dizajn vám umožní kombinovať textilné tapety v hornej časti steny a drevené panely - v dolnej časti. V kúpeľni by bolo vhodné ozdobiť steny drahými klasickými obkladačkami alebo rytými panelmi.

Poschodie a strop

Ako podlahy stojí za to použiť parkety, ale dnes, aby sa ušetriť, môžete použiť drahé laminát "pod stromom". Ak je starý byt s pre-revolučný parkety sú opravované, potom stojí za to jednoducho obnoviť podlahu, slučky parkiet a nemení to na laminát. Podlaha v miestnosti by mala mať tmavú ušľachtilú farbu, ako výnimku môžete na ňu položiť dobrý koberec z prírodnej vlny. V kuchyni, napríklad, podlaha z drahých dlaždíc s ornamentom alebo neobvyklými vzormi. Strop by mal byť ľahký alebo biely. Môže byť jednoducho omietnuté, natreté bielym latexom alebo akrylovými farbami a doplnené elegantným historickým štukom. Ak to rozpočet dovolí, strop môže byť ozdobený drahými saténovými tkaninami so symetrickým ornamentom alebo svetlou tapetou pre maľovanie.

Okná a dvere

Viktoriánsky štýl sa vyznačuje predĺženými masívnymi oknami, ale dajú sa vyrobiť len vo vašom vlastnom dome. V typickom byte budú musieť poraziť existujúce okenné otvory. Viktoriánske rámy by mali byť vyrobené z dreva. Ak nechcete opustiť staré okná, môžete dať drevené okná. Sú drahšie ako plast, ale perfektne zapadajú do tohto kráľovského interiéru. Na výzdobu okien je potrebné použiť viacvrstvové nepriehľadné masívne záclony z brokátu, zamatu alebo hodvábu. Pre harmóniu vnútorných odtieňov záclon a čalúnenia nábytku môže byť rovnaké. Záclony pre viktoriánsky štýl je lepšie urobiť na objednávku, aby boli zdobené elegantným okrajom alebo okrajom okolo okraja. Dvere vo viktoriánskom štýle sú vyrobené len z drahého kvalitného dreva s krásnymi vykladačmi.

Výber nábytku

Nábytok vo viktoriánskom štýle je masívny a kvalitný.

Je vyrobená z kvalitného dreva vzácnych plemien, vyzerá draho a elegantne. Takýto nábytok má hladké krivky tvarov a línií, bez pravých uhlov alebo ostrých kontúr. Ale nemali by ste zabudnúť na kombináciu rôznych štýlov. Prísna drevená posteľ v tradícii najlepších šľachtických rodín bude dokonale kombinovaná s orientálnym stolom z tepaného železa. Neexistuje žiadny posteľ záclony, baldachýn alebo záclony. Kráľovský štýl netoleruje posuvné pohovky alebo stoličky. Tieto interiérové ​​predmety musia byť vyrobené z dreva, čalúnené v drahých tkaninách a vykladané prírodnými kameňmi. Všetok nábytok by mal byť pohodlný: vysoké stoličky sú vítané na stoličkách a mäkké vankúše sú vítané na pohovkách. Skladovacie skrinky by mali byť vyrobené z drahého dreva s vložkami z priehľadného skla alebo vitráže.

    

osvetlenie

Keďže tmavé odtiene farieb sú niekedy charakteristické pre viktoriánsky štýl, osvetlenie by malo byť dobré. Tento interiér sa vyznačuje klasickým typom osvetlenia. Ústredným prvkom osvetlenia je obrovský stropný luster so všetkými druhmi vložiek a vzorov. Často je vyrobená z krištáľu, ale veľa závisí od farebnej palety interiéru. Na bodové osvetlenie jednotlivých priestorov miestnosti sa používajú stenové svietidlá alebo stojanové svietidlá. Pre lepšie prispôsobenie interiéru XIX storočia je možné použiť látkové tienidlá, ale v tomto prípade by mali byť v súlade s čalúnením nábytku a záclon v miestnosti. Vzhľadom k tomu, viktoriánsky štýl odkazuje na historický interiér, s jeho dizajnom, môžete použiť lampy, štylizované svietniky. Pre pikantnosť v spálni, môžete použiť svietnik so skutočnými sviečkami, ale potom by ste mali mať vždy hasiaci prístroj doma.

Dekor a doplnky

Viktoriánsky štýl je iný saturačný príslušenstvo. Steny miestnosti by mali byť zdobené fotografiami alebo maľbami (originály alebo reprodukcie stavu). Queen Victoria miloval čerstvé kvety. Počas jej vlády boli kvetinové záhrady a skleníky prakticky v každom dome bohatých Angličanov, preto sa tento interiér vyznačuje množstvom kvetov: skutočné kvety stoja vo vázách a ich obrazy zdobia čalúnenie alebo tapetu. Všetky doplnky, ktoré sa používajú na výzdobu priestorov, by mali byť drahé a stav. Jedinou výnimkou sú remeslá vlastnými rukami, ktoré robia interiér čo najpohodlnejším. Osobitné miesto vo viktoriánskom štýle je Čína. Porcelánové figúrky môžete položiť na krbovú rímsu, do skrine za zrkadlom, alebo si pre ne jednoducho vybrať jednotlivé police.


    

Funkcie dekorácie izby

Viktoriánsky štýl je ideálny pre priestranné izby s vysokými stropmi. Vyznačuje sa eklektickou a pestrosťou ornamentov. Každá izba v "čisto anglickom" dome môže byť vyzdobená v samostatnom individuálnom štýle: rokoko, barok, gotika, etnický štýl atď. Ale vo vnútri miestnosti by tieto štýly nemali byť lichotivé, je lepšie držať sa jedného smeru. Interiéry izieb sú bohaté a luxusné, čo naznačuje bohatstvo majiteľa domu. V klasickom viktoriánskom štýle by sa jedna z izieb mala zmeniť na domácu knižnicu. Za podmienok typického typického bytu je ťažké izolovať izolovanú miestnosť výlučne na čítanie kníh, takže môžete zónu obývačky alebo kancelárie premiestniť premiestnením časti miestnosti ako knižnice.

Obývacia izba

Viktoriánska obývacia izba zdôrazňuje bohatú výzdobu celého domu. Najlepšie je ho ozdobiť drahými starožitnosťami alebo nábytkom podľa vlastných náčrtkov. Hlavná vec je napodobniť originálne starožitnosti. Obývacia izba je predná miestnosť určená na prijímanie hostí, takže má právo byť diletantský a zbytočne luxusný. Táto izba je vizitkou majiteľov, dôkazom ich blaha. Vrcholom obývacej izby je krb, ktorý v dnešných podmienkach môže byť elektrický. Naproti nemu môžete dať stoličky s vysokým chrbtom. Rôzne starožitné čačky a doplnky, ako aj fotografie príbuzných alebo miniatúr akvarelov je možné položiť na krbovú rímsu. Okrem kresiel v obývacej izbe by mala byť pohodlná pohovka s množstvom vankúšov.


    

kuchyne

Kuchyňa v anglickom štýle sa vyznačuje luxusným dekorom a starožitným dekorom. Všetky moderné technické zariadenia sú ukryté vo funkčných výklenkoch. Pre tento kráľovský interiér vhodný len súbor z prírodného dreva. Na podlahách sú parkety, parkety alebo dlažba. Kuchynské steny môžu byť zdobené prírodným kameňom, obkladom alebo dlažbou. Zástera kuchynskej súpravy môže byť ozdobená dlažbou, aby sa zvýšil výkon. V strede kuchyne musíte položiť masívny stôl z prírodného dreva s krásnymi vyrezávanými stoličkami a nad nimi visieť mohutný luster. To opäť podčiarkuje originalitu a majestát viktoriánskeho dizajnu. Na stenách kuchyne sa tiež odporúča posielať obrázky alebo reprodukcie slávnych obrazov.


    

spálne

V takých priepasiach odpočívali kráľovské osobnosti a aristokrati. Ako posteľ bude vhodná pohodlná posteľ z drahých drevín. A malo by byť dvojité, aj keď v byte alebo dome žije len jedna osoba. Viktoriánsky štýl nerobí úspory. Vedľa postele si môžete dať starožitný hrudník a uložiť v ňom všetky dôležité drobnosti alebo posteľnú bielizeň. Veľký krásny luster možno zavesiť nad posteľ, ale nezabudnite na nočné lampy, pretože hlavnou úlohou viktoriánskeho štýlu je, aby sa život človeka v dome pohodlnejšie. Pokiaľ ide o steny, ideálnym riešením pre spálňu budú textilné alebo hodvábne tapety s ručne maľovanými. Ak chcete vytvoriť útulnú a uvoľnenú atmosféru, odporúča sa vybrať jasné teplé farby, aj keď napríklad podlaha alebo nábytok môžu byť tmavé.

Viktoriánska spálňa je klasická múzejná komora.

    

študovať

Kancelária by mala byť v každom viktoriánskom štýle. K tomu si môžete vybrať malú miestnosť s oknom. Pre pracovnú plochu je vhodné používať pastelné aj nasýtené farby. V kancelárii by mal byť dobrý stôl z dobrého dreva a stolička s vysokým chrbtom. Nábytok môže mať absolútne akékoľvek odtiene: čokoláda, mahagón, tehla atď. Môže byť tiež ozdobený drahými kameňmi alebo pozlátením. Klasické drevené dosky sú vhodné na dekoráciu stien a parkiet alebo kvalitných laminátových podláh. V prípade potreby môžete na podlahu hodiť drahý koberec z prírodných materiálov. Keď nie je možnosť prideliť celú miestnosť pre knižnicu, časť kabinetu môže hrať úlohu knižničného kútika s masívnou knižnicou, malým konferenčným stolíkom a stoličkou.


    

Hala / chodba

Vstupná hala odkazuje na hlavné miestnosti domu, takže by ste sa mali snažiť veľmi ťažko navrhnúť. Koridor je prvá vec, ktorú hostia uvidia. Úloha štýlu kráľovnej Viktórie od prvých minút, aby vedeli, že sú v luxusnom dome so starožitnosťami. Interiér chodby môže byť aj trochu prepracovaný. Vo výzdobe miestnosti by nemali používať moderné materiály.

Všetok nábytok by mal byť vyrobený len z dreva alebo kovu. Na stenách sú vítané maľby v krásnych drevených rámoch a lampách, zdobené starožitnosťou. Vo viktoriánskej chodbe nemôžu byť halogénové alebo LED lampy alebo reflektory. Interiér miestnosti by mal pripomínať staré Anglicko XIX storočia. Z charakteristických prvkov viktoriánskeho štýlu pre chodbu možno spomenúť:

 • veľké okrúhle zrkadlo;
 • Konferenčný stolík, na ktorom stojí váza s kvetmi;
 • pohodlná stolička s vysokým chrbtom;
 • stojí pod dáždnikmi.

Kúpeľňa a WC

Viktoriánska kúpeľňa sa vyznačuje osobitnou eleganciou a anglickou šľachtou. Malo by byť čo najľahšie, aj keď tmavé odtiene môžu byť použité na podlahy. Na steny sa odporúča použiť dlaždice s orientálnymi ornamentami, heraldikou alebo škótskymi bunkami. Ak je kúpeľňa má okno, potom to môže byť zdobené vitráže okien. Aby kúpeľňa spĺňala všeobecné princípy viktoriánskeho štýlu, musí obsahovať červené a hnedé tóny.

Pokiaľ ide o samotný kúpeľ, je lepšie zvoliť model "starožitnosti" na zakrivených medených nohách. V klasickej viktoriánskej kúpeľni by mal byť krb, ale v bežnom byte bude veľmi ťažké. Pre osvetlenie sa hodia klasické stropné lustre a veľké svietniky vo forme lustrov. Toaletu spravidla tvorí samostatná časť.

záver

Viktoriánsky štýl je vhodný pre vidiecke chaty a veľké apartmány, ale v miniatúrnych jednoizbových apartmánoch alebo štúdiách bude stiesnený. В маленьких помещениях он теряется и теряет свое величие, для них лучше использовать иные интерьерные решения.To je šľachtický štýl kráľov, takže každý, kto sa odváži používať, by mal byť pripravený na veľké výdavky a dlhé opravy. Pre viktoriánsky štýl sa vyznačuje elegancia, luxus a bohatstvo interiéru. Eklekticizmus umožňuje experimentovať a používať rôzne materiály. Dôležitý bod: musíte správne kombinovať farby a používať iba vysoko kvalitné materiály. Skutočnou úplnosťou interiéru budú exotické doplnky a predmety maľby. V miestnosti, vyrobené vo viktoriánskom štýle, by nemal byť voľný priestor: všetko je obsadené všetky vnútorné predmety.

Zanechajte Svoj Komentár