Geometria v interiéri

Vnímanie neznámej miestnosti je ovplyvnené štýlom, dizajnom, farebným rozsahom. Ale to nie je všetko! Geometria má v skutočnosti oveľa väčší účinok. Tento faktor je rozhodujúci v prvom "známom" s interiérom. Záleží na ňom, či chce zostať v jednej miestnosti alebo v inej, alebo naopak, nechať ju čo najskôr. Vplyv geometrie na ľudskú psychiku sa preukázal v priebehu vedeckého výskumu. Preto by sa tento faktor mal brať do úvahy pri navrhovaní bytov a pri vývoji krajinného dizajnu.

Vlastnosti a psychológia vnímania

Dojem, že geometria má na nás v interiéri je signálom stupňa pohodlia v danom priestore. Zavedenie geometrických tvarov môže nepoznateľne zmeniť vzhľad miestnosti, zlepšiť alebo zhoršiť jej vnímanie. Jednoduché formy sú vnímané oveľa jednoduchšie ako zložité. Okrem toho sú lepšie zapamätaní. Vo vnímaní kruhu, štvorca, obdĺžnika, trojuholníka sa rozloženie pozornosti vyskytuje rôznymi spôsobmi.
Dokonca aj v staroveku sa pozorovalo, že geometrické tvary ovplyvňujú emocionálnu sféru človeka. Námestie je spojené s organizáciou a spôsobilosťou, kruh predstavuje dobrú vôľu, veľkorysosť, trojuholník označuje vedenie, pragmatizmus, zmysel pre účel.


    

Aké štýly sa používajú

Interiéry s geometrickými prvkami v trende opäť. Prežívajú ďalší vrchol ich popularity. Veľkolepé kruhy, cikcaky, trojuholníky, voštiny opäť zaberajú čestné miesto v dizajne priestorov. Vyplnia priestor jednoduchosťou, eleganciou a zároveň mu dodávajú dynamiku a rytmus.
Takéto techniky sa používajú hlavne v moderných štýloch. Najčastejšie sa zavádzajú do hi-tech, pop art, loft, minimalizmus, škandi, eco. Tu je geometria prítomná vo výzdobe, v nábytku a výzdobe, v osvetlení. Tradičné a etnické štýly tiež nie sú bez povšimnutia. Geometrické figúrky "zvuk" v týchto interiéroch s modernými poznámkami, umožňujú vidieť priestor novým spôsobom.

Geometrický nábytok

Mnohí dizajnéri sú priaznivcami jednoduchých a stručných foriem. Preto sú ochotní vymyslieť všetky nové vzorky nábytku vo forme geometrických tvarov. Rovné čiary, kosoštvorce a trojuholníky sú stelesnené v luxusných stoličkách, elegantných stoloch a neobvyklých stoličkách. Takýto nábytok je aktívnym prízvukom v miestnosti. Jasné okraje a nezvyčajné tvary potešia majiteľov a prekvapujúcich hostí. Aby sa nábytok nespájal so stenou a nevyzeral ešte veľkolepejšie, vyžaduje neutrálne pozadie. Geometrický vzor na čalúnení môže úplne zmeniť dizajn. Najlepší základ pre to bude čalúnený nábytok jednoduchých foriem. Pokojný monochromatický povrch a minimálne dekor a doplnky mu pomôžu objaviť sa ešte jasnejšie. Výraznosť nábytku závisí od jeho farieb a materiálov. Čierna polica a červená stolička trojuholníkov bude vždy vyzerať výraznejšie a grafickejšie ako béžové alebo fialové náprotivky. A čalúnenie futuristickej pohovky s geometrickými motívmi stratí svoju dynamiku, a to z textílií. Navyše tento nábytok v jeho všestrannosti - to sa hodí do akéhokoľvek štýlu.


Geometria v prvkoch dekoru

Nudí sa monotónnosťou a monotónnosťou interiéru? Geometrické príslušenstvo v mrknutí oka zmení nudnú miestnosť na štýlový a moderný priestor. Decor môže byť skvelý spôsob, ako von, keď nie je možnosť vykonať kompletnú opravu. Vyplňte miestnosť ozdobnými vázami, polygonálnymi kvetináčmi, svietnikmi, zrkadlami z pripojených šesťhranov, girlandami a závesnými modulmi vo forme kryštálov, obrazov a hodín v ostro ohraničených rámoch. Budú tvorivé a originálne.


    

Príslušenstvo by malo byť umiestnené v strede miestnosti. V priestrannej miestnosti môže byť niekoľko takýchto "ostrovov", v malom - nie viac ako jeden. Musíte si vyzdvihnúť predmety takým spôsobom, aby si medzi sebou mohli "spriazniť". V ideálnom prípade, ak sú vyrobené rovnakým spôsobom a líšia sa iba tvarom a veľkosťou.

Geometria a osvetlenie

Svietidlá v geometrickom štýle sa nedajú zamieňať s inými predstaviteľmi svetelného dizajnu. Vyznačujú sa prísnosťou a stručnosťou, ako aj jednoduchosťou čiar a tvarov. Rôzne prezentované možnosti sú úžasné. Geometrický strop môže byť vyrobený z kovu, plastu, dreva, skla, papiera. Sú prezentované vo forme otvorených "kryštálov" kovových tyčí alebo uzavretých štruktúr. Pre prvé je potrebné poskytnúť osvetľovacie zariadenia, ktoré nemajú negatívny vplyv na videnie. Najlepšie zo všetkého je, že LED prvky sa s touto úlohou vyrovnávajú. Rôzne multi-tváre vzory je úžasné. Lustre, stojace lampy, škvrny sú tvarované ako kocka, valec, hranol, tetraedrón, guľa, kužeľ, pyramída. Takéto dekoratívne prvky poskytujú skutočne neobmedzené možnosti pre dizajn. Neuveriteľne atraktívny strop s krajkovými hranami. Svetlo prelamujúce otvory otvára jemné krajkové vzory na stenách a strope. Zapĺňajú miestnosť tajomstvom a mágiou.


    

Geometria na podlahe, stenách a dokonca aj na strope

Pomocou trimu môžete vytvoriť geometrické akcenty. Okrem toho, že tieto dizajnové prvky robia interiér svetlým a kreatívnym, pomáhajú tiež prispôsobiť priestor. Ak chcete zadať čísla v miestnosti, môžete:

  • kresliť - na tento účel používajú farby alebo tekuté tapety kontrastných alebo blízkych farieb s rôznou sýtosťou;
  • hokejka - vhodné netkané, papierové, látkové tapety alebo keramická dlažba s geometrickým vzorom, mozaikou.

    

Steny a strop môžete ozdobiť geometrickými tvarmi pomocou výliskov. Táto technika je široko používaná v klasike alebo v prevencii. Pre moderné interiéry vhodné tapety s trojuholníkmi, šesťuholníkmi, hranolovými hranolmi, 3D panelmi s vyčnievajúcimi vrcholmi pyramíd. Nie je nutné držať všetky steny s aktívnymi výtlačkami - stačí s nimi usporiadať samostatné časti. Je teda možné zdôrazniť špeciálnu zónu - prízvukovú stenu alebo priestor nad pohovkou. Priestory môžete rozlíšiť tak, že ich rozdelíte do zón.
Na vysokom strope sú objemové geometrické obrazce zo sadrokartónu veľkolepé. Mierne podceňujú povrch a otáčajú miestnosť do fantastickej miestnosti. Vhodné sú aj ploché závesné predmety, ako aj výber jednotlivých častí napínacích tkanín a zrkadiel.
Na podlahe môžete použiť dlaždice na usporiadanie šachu. Najčastejšie zvolené kontrastné kombinácie sú čierne s bielou alebo červenou, modrou so žltou alebo bielou, červenou so zelenou alebo modrou. Geometrický vzor na dlaždice podporí podobne tvarovaný nábytok, svietidlá a príslušenstvo.

pruhy

Jednoduchý a elegantný dizajn, ktorý pridáva priestor do miestnosti a pomáha napraviť jej nedostatky. Široké pruhy kontrastných farieb vyzerajú slávnostne a elegantne. Môžete zmierniť účinok slávnostnej atmosféry nahradením jasne definovaných čiar vzorom s rozmazanými hranami. Tenký prúžok nie je tak nápadný, a teda harmonicky spojený s inými ozdobami. Umiestnením pásov horizontálne, môžete stenu vizuálne širšie a vizuálne znížiť stropy. Táto technika pomáha pritiahnuť tvar miestnosti na námestie. Vertikálne pruhy odvrátia pozornosť od nepravidelností a zakrivenia plôch, ako aj dodajú miestnosti dodatočný priestor zvýšením stropu. Vzor možno aplikovať na stenu vlastnými rukami. Pre túto užitočnú kryciu pásku alebo lepiacu pásku. Toto riešenie je obzvlášť dôležité pre malú chodbu, ktorej plocha sa má zvýšiť.

štvorca

Námety nie sú dovolené meniť priestor, ale môžu byť pokojnejší a vyváženejší. Námestie je hlavným symbolom stability a poriadku. Napĺňa obydlia dôverou vo vlastný blahobyt. Štvorcové panely, rámy, lampy, koberec na podlahe dodá pocit pokoja a dokončí interiér. Obzvlášť atraktívne je námestie zabudované do kockovaného vzoru. Textil v kuchyni, čalúnená pohovka v kancelárii alebo detská izba vytvárajú útulnú domácu atmosféru. Kockované obrusy a obrúsky majú dlhé intímne rozhovory.


    

kľučkovanie

Cikcaky sú zlomené pruhy. Majú rovnaké schopnosti ako ich príbuzný priamy ornament. Ale pre zakrivené kapely sú mnohonásobne vyššie. Cikcak je vybavený vylepšenými funkciami korekcie miestnosti. Ak ploché zvislé pruhy vizuálne zdvihnú stropy o 15 cm, potom ich zvlnené "príbuzní" dokážu "klesnúť" čiaru križovatky steny a stropu o 40 cm! To isté bude mať účinnosť a horizontálne možnosti. Preto, aby zaviedla zakrivené čiary do vnútra by mala byť veľmi starostlivo a merať. Budú vhodné vo forme niekoľkých svetelných pásov - horizontálnych alebo aspirujúcich na strop, alebo kobercov s kontrastnými prvkami.

Zbaviť sa "posmievačiek" vzoru na stenách pomôže multi-farebné obrazy cikcak. Rovnaká rada môže byť poskytnutá v súvislosti s konštrukciou podlahy a stropu. Jemný a elegantný pre rozšírenie alebo predĺženie miestnosti pomôže líniám s nejasnými hranami, vyrobenými v podobných odtieňoch.

Kruhy a ovály

Harmónia a dokonalosť - to sú okrúhle a oválne tvary, ktoré prenikajú do interiéru. Ich obrysy zjemňujú agresivitu uhlových detailov, vytvárajú uvoľnenú, voľnú atmosféru. Kruh je najpozitívnejšia postava bez pichľavých rohov a hrán. Okrúhly nábytok zapadá do každej izby. Oválna alebo okrúhla stolová doska má omnoho viac ľudí ako obdĺžniková alebo štvorcová. V interiéri môžete označiť obvod pomocou doplnkov, nábytku a dekorácie. Zaoblený nábytok - postele, pohovky, komody, bude miestnosť mäkká a pokojná. Okrúhle alebo oválne rámy na fotografie, obrázky a zrkadlá, hodiny, stropné svietidlá, zavesený strop a koberec podporia základnú myšlienku dizajnu. Hlavná vec je pozorovať zmysel pre proporcie. Je zbytočné preplácať izbu s guľatými predmetmi. Je lepšie ich kombinovať s štvorcovými kusmi nábytku a neutrálnym pozadím. Napríklad v miestnosti, kde sú steny zdobené okrúhlymi rámami, stojí za to vyzdvihnúť obyčajné textílie, pretože potlač s kruhmi na závesoch a vankúšoch bude hrubou silou. Na okrúhly koberec je lepšie nainštalovať obdĺžnikový konferenčný stolík. S pomocou jednej číslice môžete kompenzovať „blízkosť“ ostatných.


    

obdĺžniky

Obdĺžnikové tvary vyzerajú v interiéri elegantne a jednoducho. Ide dobre s hranatými tvarmi a kruhmi. Pre takéto kompozície by sa mali zvoliť pokojné farebné kombinácie. Nadmerné spestrenie môže unaviť zrak a spôsobiť závraty. Najlepšie je dopĺňať svetlé farby neutrálnymi odtieňmi alebo používať rôzne verzie rovnakej farby. Kontrastné kombinácie sú prípustné v detských izbách alebo v obývacích izbách, ktoré sú riešené odvážnymi trendmi štýlu pop artu. V klasických interiéroch vytvárajú pastelové vzory pocit stability a rovnováhy. Veľké obdĺžnikové prvky naplnia miestnosť pokojným a meraným spôsobom. Malé viacfarebné ornamenty naopak vytvárajú dynamiku interiéru, nastavujú určitý rytmus. Najčastejšie sa stretávame s obdĺžnikmi a štvorcami v podlahe - dlažba, laminát, žula, podlahy. Pomáhajú vytvárať slušný základ pre zvyšok konštrukčných komponentov.


    

Voštinové alebo osemuholníky

Interiérové ​​prvky môžu byť netriviálne a zaujímavé. Použitie osemhranov, šesťuholníkov, ktoré sú inak nazývané "voštiny", pomôže diverzifikovať dizajn, urobiť z neho neobvyklý a jedinečný. Toto je akýsi odkaz na osemuholník Feng Shui, ktorý učí, ako vybaviť váš domov, aby sa vytvorili podmienky pre šťastný a zdravý život. Na vytvorenie orientálnych interiérov sa často používajú osemuholníkové prvky. Tu je celý priestor postavený okolo osemhranného stola alebo akvária. Stoly, stoličky, police rovnakého tvaru slúžia ako doplnkové ťahy. Skombinujte zrkadlá s priestorovými voľbami pripomínajúce kryštály. Ozdoby sa objavujú v dekorácii - najčastejšie vo forme obkladačiek, tapiet. Alebo môžete jednoducho kresliť tvary so šablónou a maľovať ich v priľahlých alebo kontrastných farbách. Takáto práca nebude trvať veľa času, ale pomôže účinne zariadiť miestnosť. Zbierka osemuholníkových dlaždíc zahŕňajú jednoduché kusy a fragmenty s ilustráciami. Takéto materiály sú ideálne na pokládku kuchynskej zástery.


    

Geometria Zónovanie

Geometria superveľmoci nie sú obmedzené na sadu nástrojov pre zmenu priestoru. To je ideálny nástroj pre kompetentné územné plánovanie. Funkčné zóny sa rozlišujú pomocou prízvuku vo forme pásikov, trojuholníkov, kruhov, voštiny. Priestor je úplne vyplnený geometrickými obrazcami alebo definujú úlohu hrany av intervale umiestňujú fotorámček alebo fraktálne plagáty. V obývacej izbe zdobia priestor nad pohovkou, za televízorom alebo podobným spôsobom vydávajú krátku stenu vedľa jedálenskej skupiny. Čiaru medzi zónami môžete nakresliť pomocou čiary na podlahe pomocou laminátu alebo dlaždice v kontrastnej farbe. Populárna metóda označenia zóny je umiestniť obdĺžnik tmavších dlaždíc pod jedáleň alebo do stredu pracovného priestoru vo vnútri slúchadiel v tvare písmena U.

záver

Geometria je dôležitou súčasťou každého interiéru, ktorý ovplyvňuje psychický stav človeka. Preto si musíte vybrať jednu alebo iné výtlačky a spôsoby ich umiestnenia s maximálnou starostlivosťou.

Zanechajte Svoj Komentár