Modulárne obrázky: typy a pravidlá umiestnenia v interiéri

Modulárne obrazy sú jeden umelecký pozemok, ktorý je rozdelený do samostatných častí. Myšlienka použitia triptychov (tri obrazy) vznikla v renesancii. Modulové maľby v tých dňoch zdobili chrámy. Centrálne plátno bolo spravidla viac ako dvojstranné. Znázorňoval hlavný príbeh: biblický príbeh alebo významnú etapu života svätca. Bočné plátna pôsobili ako dodatky a vyzerali skôr ako dve žalúzie centrálneho „okna“. Snáď najznámejšia triptych sa nazýva Hieronymus Bosch, jeden z najtalentovanejších umelcov minulosti, o ktorom sa doteraz veľmi málo vie. Móda skôr alebo neskôr sa opakuje. Keď sa zdalo, že obrazy pozostávajúce z jednotlivých častí boli v minulosti, opäť sa stali populárnymi. V interiéri sa začali používať len modulárne maľby. Poďme hovoriť o tom, aké typy sú klasifikované a ako si vybrať malebnú výzdobu pre konkrétnu miestnosť.

druh

Modulárne obrazy sa dajú skutočne nazvať dekoratívnym univerzálnym. Vzhľadom k veľkému množstvu variantov umiestnenia segmentov na stenách, širokému výberu ich počtu a veľkosti, táto dekorácia môže organicky zapadnúť do takmer akéhokoľvek štýlu. Okrem toho je rozsah obrázkov bohatý. Obrázky zdobia nielen interiéry bytov, ale aj reštaurácie, kaviarne, hotely a kancelárie, teda tie verejné miesta, ktoré sa snažia sledovať módu a držať krok s dobou. Rozdelenie jedného obrazu na časti sa stalo tak populárnym, že už dávno presahuje rámec maľby. V takejto technike sa vykonávajú fotografie, výšivky, „diamantové mozaiky“, basreliéfy a dokonca aj hádanky. Pokiaľ ide o štýl, potom je vybraný pre konkrétny interiér. Pre Provence je ľahké nájsť modulárne obrázky s nenápadnými kvetinovými motívmi: chrpy, harmanček, levanduľa, zabudnutia, poľné trávy. Pre klasické interiéry budú vhodné viac ušľachtilých rastlín: elegantné ruže, kráľovské ľalie, luxusné orchidey a najjemnejšie gladioly. V modernom štýle a minimalizme využívajú originálne panorámy nočných miest, abstraktnú, surrealistickú alebo avantgardnú maľbu. Pre podkrovie fit obrazy priemyselných zariadení. Vo futurizme a odvážnych eklektických interiéroch sa používajú fantastické motívy. Prípadne môžete zvážiť pôvodné plátna švajčiarskej „technogeny“ od Hansa Gigera alebo neuveriteľne zložitých sprisahaní Josepha Stellu. Pre vysokohorskú chatu sa vyberajú zimné krajinky alebo „lovecká“ téma (psi, ktorí riadia zvieratá, porazená korisť). Pozemky s pôvodnými brezovými stromami alebo motívmi dediny budú harmonicky prúdiť do etnického ruského štýlu. Hovorme teda podrobnejšie o klasifikácii.

V moderných interiéroch môžete bezpečne používať reprodukcie slávnych obrazov Salvadora Daliho, Jaceka Jerkyho, Fridy Kahlo, Amadeo Modiglianiho, Pabla Picassa, Wassily Kandidinskyho, Jacksona Pollocka, Edvarda Muncha.

    

Podľa počtu segmentov

V závislosti od počtu modulov sú obrazy rozdelené do štyroch typov:

diptychsObraz je rozdelený na dve časti.
triptychsJeden príbeh kombinuje tri segmenty.
Tetraptychs alebo quadriptychsPozostáva zo štyroch častí.
polyptychTakzvané modulárne obrazy, rozdelené do mnohých segmentov, ktorých počet presahuje štyri.

Je potrebné poznamenať, že diptychy a polyptychy nie sú tak populárne ako modulárne obrazy pozostávajúce z troch a štyroch častí. Toto množstvo sa považuje za optimálne.

    

Podľa veľkosti segmentov

Veľkosti segmentov môžu byť rovnaké a odlišné. V prvom prípade sa spravidla používa diagonálne alebo lineárne usporiadanie. V druhom variante sa z fragmentov zbierajú zložité geometrické tvary alebo asymetrické kompozície. Rovnaké veľkosti modulov sú vhodnejšie pre striktné štýly: klasickú, modernú, art deco. Asymetrické zloženie sa stane originálnym dekorom v moderných smeroch: hi-tech, minimalizmus, futurizmus, podkrovie. Neodporúča sa zavesiť moduly na steny vo veľkých miestnostiach, ktoré sú menšie ako 30x30 cm, inak sa môžu časti obrazu „stratiť“ na obrovskom povrchu.

Na získanie "diamantu" je potrebné, aby centrálny segment bol najväčší a rozmery bočných modulov sa postupne znižovali. S lineárnym usporiadaním získate štýlový, symetrický dekor.

    

Podľa umiestnenia segmentov na stene

Existuje niekoľko "schém" umiestnenia modulov. Ak je každý nasledujúci segment obrazu pokračovaním predchádzajúceho, potom budú musieť byť umiestnené podľa prísneho systému. Keď sú obrazy na moduloch prepojené iba všeobecným grafom, potom je v tomto prípade už možné pripojiť fantáziu. Poznamenávame nasledujúce populárne usporiadania:

 • Lineárne. Najjednoduchšia a najjednoduchšia možnosť na vykonanie. Moduly sú umiestnené pozdĺž jednej konvenčnej línie v rade.
 • "Rebrík". Každý nasledujúci segment je "krok", ktorý spadá pod predchádzajúci.
 • Geometrické alebo "puzzle". Fragmenty modulárneho vzoru tvoria tvar: od jednoduchého štvorca až po zložitejšie ovály alebo polygóny.
 • Asymetrická. V tomto prípade sa dizajnér rozhodne sám pre seba, aké ozdobné obrysy doplní do obrazovej kompozície na stene.

Každá z týchto metód je dobrá svojím spôsobom, ale v klasickej verzii boli moduly obrazu umiestnené lineárne. Segmenty môžu mať tiež horizontálne a vertikálne usporiadanie.

Obrázky v interiéri rôznych miestností a ich umiestnenia

Modulové obrazy v konkrétnej miestnosti by mali byť v súlade so štylistickým rozhodnutím a nenápadne zdôrazňovať funkčný účel miestnosti. V chodbách alebo chodbách prechádzajúcich chodníkmi sa neodporúča zdobiť steny „komplexnou“ maľbou, ktorú musíte dlhý čas ponoriť do deja. Taktiež sa neodporúča používať modulárne maľby s hrubými ťahmi štetcov farieb na plátne v tých istých miestnostiach, pretože takéto obrazy sa študujú z diaľky, čo je nepravdepodobné, že by sa dali robiť v tesnej miestnosti. Pre kúpeľne sú ideálne prefabrikované kompozície určené pre more: podmorský svet, dážď, krištáľovo čistá voda s bublinkami, piesočná pláž. Tu, abstraktné scény, prírodné krajiny alebo tematické kvety budú vyzerať tiež dobre: ​​lekná, ľalie, hydrokleis, lotus, aponogeton. Pre kúpeľňu bude musieť kúpiť modulárny obraz so špeciálnym povlakom, ktorý ochráni obraz pred vlhkosťou.

V obývacej izbe

V obývacej izbe sú obrazové kompozície spravidla umiestnené nad pohovkou, kde hostia relaxujú priamo oproti televízoru. Pre halu stojí za to vybrať dynamické parcely, ktoré budú ladiť pre aktívny odpočinok a vzbudia záujem o konverzáciu a zábavu. Panorámy miest, vesmíru, malebnej krajiny bude robiť. Môžete napríklad použiť tetraptyh, z ktorých každý segment symbolizuje jednu sezónu. Čo sa týka farieb, je lepšie vybrať si svetlé, pestré farby oleja alebo akvarelu. V obývacej miestnosti môžete experimentovať s komplexným usporiadaním modulov: geometrickým, asymetrickým.


    

V kuchyni

Pre kuchyňu si tradične vyberajte tiché scény s kulinárskymi motívmi a tie isté svetlé, neutrálne tóny. Odporúča sa vybrať modulárne obrazy vyrobené v teplých farbách, ktoré prispievajú k prebudeniu chuti na podvedomie. V ideálnom prípade budú zátišie so zeleninou, ovocím, džbánkami, vázami a košíčkami v centre kompozície napustiť atmosféru kuchyne. Ak majitelia apartmánov uprednostňujú jedlo "škodlivejšie", potom si môžete vyzdvihnúť obrázky voňavých vyprážaných alebo pečených jedál. V moderných interiéroch sú plátna doslova „posiate“ plechovkami sódovky, viacfarebnými koláčmi, sladkosťami, kávovými zrnami, šálkami čaju, pohármi vína alebo desiatkami druhov cestovín, obilnín a korenia. V kuchyni sa spravidla používajú buď lineárne usporiadanie alebo „rebrík“. Nad jedálenským priestorom sú umiestnené modulárne obrazy.


    

V spálni

V spálni si vyberte pokojné scény, vyrobené v jemných pastelových farbách. Ideálne obrazy prírody alebo kvetov. Štúdie ukázali, že to sú prírodné objekty, ktoré podporujú relaxáciu a pokojný spánok. Modulárne obrazy visia rebrík, lineárne alebo asymetricky. Neexistujú tu žiadne obmedzenia. Hlavná vec je zaspať, osoba nie je „zmätená“ v zložitej geometrii usporiadania segmentov. Takéto zaťaženie zabráni mozgu v relaxácii, čo nie je povolené v spálni. Závesy visia na prízvukovej stene: v blízkosti hlavy postele alebo oproti nej.


    

V detskej izbe

Pri výbere modulárneho obrazu pre škôlku by ste mali vychádzať z koníčka dieťaťa. Napríklad pre mladého chemika môžete zavesiť skutočnú periodickú tabuľku rozdelenú na segmenty. Pre deti, ktoré majú radi astronómiu, vhodné obrazy obrovských rozmerov vesmíru, ktoré "orať kozmické lode." Geografi budú inšpirovaní starou mapou sveta, zakotvenou v diptychu. Ak dievčatá majú radi vyšívanie, potom malý triptych môže byť vyrobený nezávisle pomocou techniky výšivky s niťami alebo korálky. Ak malé dieťa žije v detskej izbe, steny jeho izby sú zdobené modulárnymi maľbami s obrazmi zvierat alebo rozprávkovými postavami, kreslenými postavičkami. Každý segment môže obsahovať scénu z magického príbehu.


    

Tipy na výber

Než pôjdete hľadať ideálny modulárny obrázok, mali by ste počúvať niekoľko dôležitých tipov od profesionálnych dizajnérov. Pokiaľ ide o výber farebného riešenia, existuje niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Čiernobiele maľby budú perfektným dekorom pre tie miestnosti, ktoré už majú dostatok farebných odtieňov.
 • Monochromatický obraz, ktorý je s odtieňom odtieňov v rovnakej farbe, sa považuje za najlepšiu možnosť pre spálňu.
 • Čiernobiele obrázky s jednou svetlou farbou, ktorá odlišuje malú časť kompozície, sú vhodné pre minimalizmus. V tomto prípade je odtieň zvolený v súlade s prízvukom povrchovej úpravy.
 • Ak je dekor miestnosti vyrobený v pastelových farbách a má mierne „vapidný“ vzhľad, potom modulárny obraz bude najlepším spôsobom ako pridať život nudnej vnútornej kompozícii.

Pokiaľ ide o veľkosť segmentov, v chodbách, kuchyniach a chodbách použite minimálne 30x40 cm, v spálni a obývačke môžete použiť viac fragmentov (cca 80x45 cm). Ak je architektúra miestnosti správna, potom vyberte modulárne obrazy so štvorcovými segmentmi. Keď potrebujete vizuálne „vytiahnuť“ priestor pri nízkych stropoch, vyberte obdĺžnikové moduly, natiahnuté vertikálne. Ak je naopak potrebné vizuálne zväčšiť miestnosť, horizontálne obdĺžniky pomôžu zvládnuť túto úlohu.

    

Ako urobiť modulárny obraz vlastnými rukami

Technik vykonávajúci modulárne obrazy hmotnosť. Obrázky na nich možno kresliť, vyšívať, zostavovať v kusoch a vkladať, lisovať. Avšak každá z vyššie uvedených metód bude vyžadovať nielen špeciálne zručnosti, ale aj čas. Nie každý má možnosť vynakladať si na dekor, napríklad mesiac alebo dokonca viac. Preto považujeme za najjednoduchšiu a čo je najdôležitejšie, najrýchlejšiu verziu výroby modulárnych obrazov. Na prácu bude potrebné:

 • Textílie s potlačou, tapetami alebo predtlačou;
 • Lepidlá alebo stavebné zošívačky;
 • nožnice;
 • Ruleta a pastelka;
 • Preglejkový list.

Najprv vyberte fragmenty základne. Najjednoduchší spôsob, ako urobiť z preglejky. Potom vykonajte merania. Z tapety (tkaniny, fotografie) odrezať kus vhodnej veľkosti preglejky základne, na ktorom bude pripojený. Nezabudnite, aby zásoby na okrajoch. Potom je obraz nalepený alebo „pribitý“ zošívačkami na „zlú“ stranu preglejky. Látka by mala byť jemne ťahaná, aby sa zabránilo pokrčeniu. S papierom nebudú žiadne takéto problémy, stačí, aby ste zabezpečili, že obraz bude bez skreslení. Podľa rovnakej technológie je každý segment vyrobený. Rámy pre modulárne maľby sa nepoužijú, takže zostáva len zaistiť slučky na zadnej strane každého kusu tak, aby sa mohli zavesiť na stenu.

záver

Aj keď vášne okolo modulárnych malieb už mierne ustúpili, v interiéroch si stále zachovávajú svoje pozície "hlavnej scénickej výzdoby". Bez ohľadu na sprisahanie, vďaka špeciálnemu tvaru týchto obrázkov majú nezvyčajnú schopnosť rozšíriť rozsah akýchkoľvek priestorov. Táto kvalita z nich robí neoceniteľné "pomocníkov" pre dizajnérov v dizajne úzkych priestorov. Okrem vplyvu na vnímanie majú modulárne maľby vplyv na atmosféru v miestnosti a vytvárajú jej náladu, podobne ako akýkoľvek iný umelecký predmet. Preto by mal byť sprisahania zvolený "ako", od tých, ktorí rezonujú v osobe, ktorá ich bude obdivovať.

Zanechajte Svoj Komentár