Africký štýl v interiéri a jeho vlastnosti

Afrika je dlhodobo „konzervovaným“ kontinentom, ktorý nebol vystavený iným plodinám. Štýl vytvorený v týchto otvorených priestoroch si preto zachoval svoj primitívny a archaický charakter. Obyvatelia domorodých kmeňov sú spravidla zdobené stručne, pretože miestni obyvatelia si nemohli dovoliť luxus a pôžitky. Je to práve táto jednoduchosť, ktorá priťahuje pozornosť rozmaznaných predstaviteľov civilizovanejšej spoločnosti. Samozrejme, moderný africký štýl v interiéri kombinuje črty mnohých európskych trendov s prvkami miestnej kultúry, to znamená, že situácia nepredstihuje pravosť. Budeme hovoriť ďalej o tom, ako správne pridať prvky „čierneho kontinentu“ do situácie.

História vzniku štýlu a jeho hlavné smery

História Afriky si vybrala jedinečný spôsob. Dlhú dobu nebol kontinent vystavený kultúrnemu vplyvu intenzívne sa rozvíjajúcej Európy, preto atmosféra typického domorodého obydlia si zachovala archaické črty. Tento "boom" v africkom štýle prišiel na začiatku minulého storočia. Hoci progresívne európske krajiny zo stredoveku kolonizovali časť týchto území (hlavne sever), „rasa pre Afriku“ sa začala až na konci XIX storočia. Dovtedy sa s čiernou populáciou zaobchádzalo výlučne ako s voľnou pracovnou silou. Nikto sa nezaujímal o kultúru miestnych obyvateľov a koloniálni ľudia neboli v žiadnom zhone, aby do nej niečo nové priniesli. Celý kontinent doslova zapadol do oblastí vplyvu Francúzska, Anglicka, Belgicka, Nemecka, Španielska, Portugalska a Talianska. Expanzia pokračovala až do 60. rokov minulého storočia. Hoci štát, ktorý chce jesť nové územia, sa nechcel vzdať svojho majetku, mnohé africké kmene nakoniec začali aktívny boj o nezávislosť. Nakoniec sa to zmenilo na vojny a nekonečné prerozdelenie pôdy spolu s miestnymi obyvateľmi, ktorí na nej žijú. Africký štýl v skutočnosti možno pripísať priamo dvom veľkým skupinám smerov:

 • etnické;
 • Colonial.

Etnická je považovaná za maximálnu imitáciu autentických „interiérov“ afrických obydlí. Keďže, žiaľ, väčšina Afričanov žije ďaleko za hranicou chudoby, ľudia, ktorí sú zvyknutí na výhody civilizácie, pravdepodobne nezmenia svoje komfortné apartmány na hlinené domy. Koloniálne smerovanie je kvintesenciou kultúry afrických a európskych. K popularizácii štýlu výrazne prispeli kultúrni zakladatelia modernizmu, kubizmu a abstrakcie. Uprostred umelcov bola Afrika oslavovaná ako kontinent, ktorému sa podarilo udržať silné spojenie s prírodou. V tomto štýle bolo ľahké nájsť jednoduchosť, na ktorú maliari novej éry a nenapodobiteľnú farbu obdivovali svojou jednoduchou naivitou. Africká kultúra je zatiaľ považovaná za exotickú. V interiéri jeho vplyvu nie je tak bežné. Dizajnéri považujú africký štýl za možnosť „pre odvážneho milenca“, ktorú vyberajú len tí, ktorí sa pripojili k „čiernemu kontinentu“.

    

Vlastnosti a hlavné funkcie

Dva podadresy oddelené od etnického afrického štýlu:

 • marocký;
 • Egyptský.

Pre marockú charakteristiku jasných rysov arabskej kultúry. Egyptský smer je v tomto ohľade individuálnejší, pretože interiéry sú jedinečné. Africký štýl v širokom zmysle slova sa vyznačuje spoločnými vlastnosťami:

 • Teplá atmosféra pomocou žltých, hnedých, červených kvetov.
 • Svetlé steny pokryté omietkou (prípadne s nepravidelnosťami).
 • Použitie iba prírodného dekoru (z obvyklého plastu a skla bude musieť byť opustené).
 • Ručne vyrobené textílie.
 • Uhlový nábytok z dreva, ktorého povrch bol podrobený hrubému spracovaniu.
 • Množstvo prírodných materiálov v povrchovej úprave. Drevo prevažuje, spravidla.
 • "Zvieracie" výtlačky a vzory: "žirafa", "zebra", "leopard", "lev".

V africkom štýle používajú veľké množstvo tematických ornamentov. Používajú sa v textilnom, dekoračnom a dekoračnom priemysle. Aj pre smer sa vyznačuje množstvom symbolizmu, pretože v kultúre je špeciálne miesto obsadené náboženstvom a tradičnými kultami.

    

Rozsah farieb

Farebnosť afrického štýlu pozostáva výlučne z prírodných odtieňov. Miestni obyvatelia sa nikdy nesnažili priniesť do palety interiéru nové farby. Len oblečenie môže byť pestré v Afrike, z ktorých väčšina sa dováža z vyspelých krajín. Farebnosť interiérov zobrazuje všetky štyri prvky: vodu, zem, vzduch a oheň. Základ sa zhromažďuje z odtieňov hnedej: terakota, okr, čokoláda, tehla, piesok, orech, sépia, káva s mliekom, hnedá. Je doplnená čiernou, červenou, niekedy sivou farbou a povrchmi natretými modrou alebo zelenou farbou pomocou techniky „miešania farieb“, tj s charakteristickými rozvodmi. Posledné dve farby sa používajú ako jasné akcenty. Vzhľadom k tomu, že africká krajina pozostáva prevažne z holej, popraskanej zeme s rozptýlenými stromami, zriedka sa na nej nachádzajú zelené koruny alebo modré pramene s vodou.


    

Výber materiálov a metód konečnej úpravy

Africké chaty sú zvyčajne veľmi neatraktívne. Sú postavené z dostupných materiálov, medzi ktoré patria predovšetkým vetvy, hlina a slama. V skutočnosti, pre život, ktorý vedú miestne kmene, viac nie je potrebné. Luxusné apartmány v "divokých" rohoch tohto kontinentu budú vyzerať veľmi nevhodné. Ale pre dizajnérov, ktorí potrebujú, aby sa adobe chaty z pohodlných bytov, úloha sa stáva zložitejšia, pretože je potrebné vytvoriť niečo podobné primitívne dekorácie z moderných materiálov.


    

steny

Steny v autentických interiéroch sú zvyčajne vyrobené z hliny. Môžu mať rôzne svetlé odtiene: od mäkkej farby pečeného mlieka až po okrové alebo sépiové. Kvalitatívne simulovať ílovitý povrch, použite benátsku omietku, ktorá má špeciálnu textúru, textúrovanú tapetu alebo kombinovanú verziu, kde sa reliéf získa pomocou hrubých ťahov tmelu.

Akcentová stena môže byť zdobená fotografickou tapetou, ktorá zobrazuje krajinu so savanou pred západom slnka. Štýlovým riešením bude povlak napodobňujúci pôdu, ktorá je prasknutá suchom.

    

Paul

Pri štýle interiéru v africkom štýle s podlahou sa môžu vyskytnúť problémy, pretože je obyčajne hlinený v chatkách. Nikto neprinesie pôdu do bytu, takže používajú jednoduché moderné možnosti: keramická dlažba, podlahová doska. Mimochodom, dlažba sa používa v marockých interiéroch, pretože príjemne chladí miestnosť a pomáha uniknúť z tepla. Povlak sa tradične volí v tmavých odtieňoch: hnedá, červená, čokoládová, tmavohnedá.

strop

V rozpočtových verziách, povrch stropu len omietky bez kudrlinky. Ak to umožňuje jeho výška, potom použite dekoratívne trámy z tmavých drevených odtieňov. Bude v dokonalej harmónii s ľahkou omietkou a dodá miestnosti zvláštne čaro. Štýlové lesklé napínacie stropy alebo rámové konštrukcie opláštené sadrokartónovými doskami sa používajú len v eklektických interiéroch, kde sú moderné detaily zmiešané s etnickými. Na takýchto povrchoch sú upevnené ďalšie zdroje dekoratívneho osvetlenia, ktoré zdôrazňujú špeciálny reliéf stien a nezvyčajný, tematický dekor v miestnosti.

Osvetlenie

V africkom štýle použite mäkké, rozptýlené svetlo. Ideálnou voľbou by boli sviečky alebo žiarovky, bezpečne pokryté odtieňmi žltého alebo oranžového skla. Stropný luster si vyberá z jednoduchých materiálov s jednoduchou konfiguráciou. Osobitná pozornosť sa venuje doplnkovému a dekoratívnemu osvetleniu. Steny sú zdobené párovými sviečkami, ktoré zdôrazňujú povrchovú úpravu a dekor. Na stoloch a na podlahe položte predĺžené lampy.


    

Hodnota textilu v interiéri

Textil v primitívnych afrických chatách je považovaný za hlavnú výzdobu. Podlaha je nevyhnutne pokrytá dlhými dráhami s priečnymi čiarami, ktoré sú tkané nezávisle. Spravidla sa používajú vlákna rôznych svetlých odtieňov. Vo veľkých miestnostiach môže byť podlaha pokrytá kobercami s krátkym zdriemnutím alebo výrobkami, ktoré napodobňujú textúru slamky. Záclony sa používajú z hrubých monotónnych tkanín. Niekedy sa uchýliť k pohodlným roletám z bambusu. Hoci materiál pre Afriku nie je zvláštny, podobné plátna zavierajú okná a dvere v mnohých miestnych chatách.


    

Výber nábytku

Pre nábytkové súpravy vyberte iba drevené prvky s hrubo opracovanými povrchmi. Malo by sa zdať, že každý objekt je vyrobený ručne. Odporúča sa používať stoličky typické pre africké interiéry, truhlice na uskladnenie vecí, nízke stoly. V palete farieb dávame prednosť tmavým odtieňom hnedej. Čalúnenie čalúneného nábytku zdobia „zvieracie“ výtlačky, ktoré napodobňujú kože afrických zvierat. Ak si vyberiete kožené povrchy, potom s komplexnou textúrou pod krokodílom, hadom alebo hrochom.


    

Prvky dekoru

Dôležitú úlohu zohráva dekor v dizajne afrického interiéru. Miestni obyvatelia milujú vyzdobiť svoje domovy symbolickými predmetmi, ktoré najčastejšie patria k náboženským kultom. Hlavný dôraz by sa mal klásť na malé sochy a masky. Údaje o ľuďoch (väčšinou ženy) majú nepravidelné proporcie, čo vôbec neznamená zlú prácu pána. Práve pre túto oblasť sa vyznačujú drevené plastiky s dlhými nohami, krkmi, nosmi a pretiahnutými tvárami. V tomto umení sú v skutočnosti zobrazené primitívne myšlienky o „ideálnej“ osobe. Stačí pripomenúť, že v niektorých kmeňoch majú na krku špeciálne prstene, takže sa časom predlžujú. Masky budú štýlovým doplnkom výzdoby na stenách. Nie je potrebné získavať tie obrazy, v ktorých sú oči zatvorené, alebo je možné vysledovať jasné znaky zvierat. Takéto masky symbolizujú opustených, alebo sa používajú v obradoch ľuďmi, ktorí vytvárajú „dočasné útočisko“ pre zlých duchov. Je lepšie zvoliť prvky, ktoré zosobňujú božstvá alebo určité postavy v náboženských kultoch. Osobitné miesto v interiéri bude obsadené kameninou: taniere, hrnce, šálky, džbány, vázy. Zdobia všetky izby bez ohľadu na funkčný účel. Aj v dekorácii sa často používajú hlavy zvierat, ktoré zdobia steny. Samozrejme, nejde o skutočné zvieratá, ale o ich imitáciu vysokej kvality (poďme byť humánni). Nezabudnite doplniť interiér živou palmou alebo zložením suchých vetvičiek vo váze.

Na dokončenie výzdoby miestnosti môžu byť veľkolepé panely alebo maľby, ktoré zobrazujú symbolické znaky. Táto dekorácia môže byť vyrobená ručne.

    

Interiér kuchyne

Kuchyňa afrického štýlu je navrhnutá podľa princípov stručnosti. V tradičnej verzii sa jedlo varí na sporáku. Samozrejme, v moderných apartmánoch sa takéto jednotky nikdy nestretli. Pod krbom však môže byť štylizovaná kapucňa, dokončujúca svoj povrch materiálom, ktorý simuluje ílu. Podlaha je zdobená dlažbou z tmavých odtieňov. Dlaždica, ktorá povrch imituje piesok alebo prasknutá zem, bude vyzerať štýlovo. Kuchynská zástera je zdobená dlaždicami s tematickými africkými vzormi alebo romantickou krajinou savany. Stravovacia skupina je oddelená od varnej zóny pomocou nízkej, ľahkej priečky z vetvičiek metódou tkania. Nad ňou visí skupina troch alebo štyroch svietidiel v "slamených" viečkach. Okná sú pokryté ľahkými plátennými závesmi. Steny sú zdobené vinylovou tapetou odolnou voči vlhkosti s „zvieracím“ výtlačkom na povrchu.


    

Štýl v spálni

Ako inšpirácia pre dizajn spálne využite typickú africkú krajinu: zapadajúce slnko, ktoré zrieďuje vrcholy vzácnych baobabov a ostré siluety žiraf, ktoré chodia po ich biznise. Typický obraz pre savanu môže byť zdrojom pre tvorivé nápady, a čo je najdôležitejšie - umožní vám vytvoriť interiér, ktorý je plný mieru a pokoja. V farebnej schéme používajte teplé, mäkké odtiene žltej a hnedej farby. Mimochodom, prispejú k pokojnému a zdravému spánku. Strop je zdobený drevenými trámami a zvyšok povrchu je zakončený omietkou „pečeného mlieka“. Hrubá drevená posteľ je pokrytá jednoduchými textíliami a ozdobená dvojicou vankúšikov tmavých farieb. Akcentová stena na čelo postele je zdobená prútikom alebo hlineným dekorom. Na oboch stranách sú postele a nočné stolíky. Podlaha je pokrytá mäkkým kobercom s krátkym zdriemnutím. Steny sú zdobené omietkou alebo opláštené ľahkými drevenými panelmi. Štýlový doplnok do interiéru bude veľký vonkajší hrniec s rastlinou. Okná sú na okrajoch zatvorené jednoduchými etnickými vzormi.


    

Dizajn obývacej izby

Obývacia izba v africkom štýle má špeciálnu farbu a "teplé" pohodlie. Tento smer sa odporúča použiť pri návrhu priestranných miestností, kde bude použitie tmavých odtieňov odôvodnené. Súprava mäkkého nábytku je zdobená „zvieracím“ čalúnením. Pohovka a stoličky (alebo stoličky) sú umiestnené okolo okrúhleho konferenčného stolíka z dreva. Akcentová stena s TV je zdobená štýlovým panelom, fotografickou tapetou alebo zvieracou kožou. Okolo závesných masiek. Drevené figúrky, vázy so suchými vetvičkami sú umiestnené na vodorovných plochách a na podlahe sú umiestnené štáby. Konferenčný stolík je zdobený presýpacie hodiny, "kly" slonov alebo zloženie sviečok. Podlaha je pokrytá chodníkmi, kobercami alebo kožami zebier, levov, antilop. Doprajte interiér s prútenými stoličkami pri okne vedľa knižnice, aby ste si mohli oddýchnuť na okraji.


    

záver

Africký štýl je tiež ľahko implementovať v kúpeľni, chodbe alebo škôlke. Etnický interiér bude určite zázrakom, pretože takýto dizajn aj v kaviarňach a baroch je veľmi zriedkavý, nieto byty. Snáď jediná nevýhoda štýlu môže byť považovaná za komplexnú kombináciu s úzkymi priestormi. Jeho farebná schéma a špeciálna štruktúra použitých povrchov sú také špecifické, že jednoducho premôžu malú miestnosť.

Zanechajte Svoj Komentár