Patchwork v interiéri: 75 príkladov na fotografii

Patchwork - technika šitia roztrúsených kusov v jednom plátne. Hotové výrobky sa často nazývajú deky. Môžete vytvárať prikrývky, obliečky na vankúše, hrnce, uteráky, koberce, chodníky a dokonca aj odevy z náplastí. Patchwork v interiéri sa používa všade, pretože práca s touto technikou je jednoduchá aj pre začiatočníkov a textilný odpad sa nachádza v každom dome. Hotové výrobky môžu byť pestré alebo znehybnené v závislosti od výberu zložiek vo farbe a štruktúre. Doslova z anglického „patchworku“ sa prekladá ako „kus handier“. Remeselné ženy často pracujú s bavlnenými tkaninami. Materiál je lacný, ľahko prístupný na strihanie a prešívanie, okrem toho slúži dlhú dobu. Vyrezať kúsky na vzory rôznych geometrických tvarov. Potom sa opatrne navzájom šijú podľa princípu mozaiky, akoby zbierali jeden obrázok z oddelených hádaniek. Interiér takéhoto majstrovského diela vyšívania bude vyzerať neobvykle a veľmi pohodlne. Poďme sa porozprávať o tom, kde a kedy sa objavila patchwork, s ktorými smermi v dizajne sa spája najlepšie a s akým druhom ozdôb z náplastí (nie nevyhnutne textilných) môžete oživiť atmosféru rôznych miestností.

História vzhľadu

Nanešťastie, látky majú krátku životnosť, čo značne komplikuje štúdium histórie pôvodnej techniky, nazývanej patchwork. Je absolútne možné povedať, že patchwork bol vytvorený v rôznych krajinách paralelne, pretože každá krajčírka má vždy odpad. Je škoda vyhodiť kusy, ale už nie sú vhodné na nejakú hodnotnú vec. Takže prišli s nezvyčajnou metódou, aby sa zabránilo zneškodňovaniu odpadového tkaniva a prispôsobovali sa veľmi odlišne. Jeden z najstarších nálezov, ktorý je priamo spojený s mozaikou, je uložený v Káhirskom múzeu starožitností. Je to malá deka, ktorá je ozdobená ornamentom jednotlivých kúskov antilopy. V Afrike a Ázii sú tkaniny zošité stále zdobené tematickými vzormi. V Číne je podlaha jednej zo svätých jaskýň pokrytá kobercom, ktorý bol odobratý z kusov odevov pútnikov. Nechali ich na kríkoch a nízkych konárov stromov na ceste k tomuto miestu. Podľa všeobecne uznávaného názoru priniesli križiaci do Starého sveta prikrývky. Často sa vracali z ciest nie s prázdnymi rukami, ale s podivnými vecami pre tieto miesta.

V Amerike sa patchwork začal praktizovať z ekonomických dôvodov. Potreba „nového života pre staré veci“ vznikla pred prisťahovalcami, z ktorých väčšina z úspor išla platiť za námornú dopravu. V mladej krajine vznikla tradícia medzi ženskou polovicou: večer sa zhromaždili vo veľkých skupinách a pri sviečkach kombinovali obchod s radosťou (šité a rozprávané). V Rusku sa slovo „patchwork“, samozrejme, nevyskytlo, ale patchwork bol všadeprítomný. Z viacfarebných kúskov vyrobili laky a vrecúška, ktoré zdobili jednoduché interiéry chát. Tie sú stále nájdené v ruskom štýle: sú husté stopy tkané z mnohých dlhých pásov tkaniny. Klopy nazývané fleecy deky, ktoré boli opäť založené na kúsky, ktoré boli šité spolu. V polovici minulého storočia bola patchwork trochu zabudnutý. S príchodom módy, ručné prešívanie sa stala populárnou znova. Ako už bolo spomenuté vyššie, technika je pomerne jednoduchá, takže aj bez toho, aby ste mali šijacie talenty, môžete si sami vyrobiť prikrývku alebo obliečku na vankúš.

Patchwork je úzko spojený s aplikáciou. Technológia je veľmi podobná. Jediný rozdiel je, že aplikácie zozbierané z rôznych kusov sú prišité k základni.

    

Interakcia so štýlmi

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že patchwork je veľa výlučne vidieckych oblastí, v skutočnosti to tak nie je. Farebné prikrývky, koberce a obliečky na vankúše skutočne zdobia izby zariadené v vidieckom štýle (Provence, ruština). V etnických interiéroch sa nachádzajú o niečo menej. Avšak v závislosti od typu a farby textílií, z ktorých je textilný dekor prešitý, sa môže stať luxusnou dekoráciou minimalizmu, moderného, ​​škandinávskeho, koloniálneho štýlu, shebbi chic, art deco a vo výnimočných prípadoch dokonca klasiky. Výrobky z náplastí zdobia nielen nábytok a podlahu, ale aj steny. Z kusov látky, kombináciou patchwork techniky s aplikáciou, môžete vytvoriť krásny panel. Kombinácia rôznych fragmentov tapiet, ktorých vzor a textúra je odlišná, vytvára originálne nástenné plátna.


    

Textilný patchwork a jeho štýly a techniky

Patchwork je rozdelený do samostatných štýlov, úzko súvisiacich s krajinami, kde sa najčastejšie praktizujú:

  • East. Obvykle šiť fragmenty rovnakého tvaru a veľkosti, ale pestré farby. Štýl sa vyznačuje použitím originálnych doplnkových dekorácií: flitrov, veľkých korálkov, korálkov, strapcov a strapcov.

  • Japonci. V skutočnosti je to len orientálna orientálna vetva, ktorá sa vyznačuje použitím hodvábu namiesto bavlnených tkanín. Handry sú zdobené tematickými kvetinovými vzormi, a výrobky sú zdobené stehmi "sashiko", tradične pre japonské needlewomen.

  • Angličtina. V tomto štýle sú šité štvorce rovnakej veľkosti. Obvykle vyzdvihnúť kúsky s diskrétnym vzorom v dvoch podobných farbách. Hotové výrobky vyzerajú stručne a elegantne.

  • Crazy patchwork. Skutočne bláznivý štýl, ktorý kombinuje kúsky rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Šperky môžu byť aj iné: stuhy, korálky, gombíky, volánky, korálky, flitre.

Samostatne stojí za zmienku pletená patchwork, v ktorom majstri používajú pletenie alebo háčkovanie. Po prvé, aby štvorce priadze z rôznych odtieňov, a potom šiť. Patchwork je rozdelený do nasledujúcich techník:

  • Štvorcov. Najjednoduchšia verzia. Kusy sú štvorcové a sú buď vyrezané z týchto pásov alebo šité z pásov (zvyčajne tri alebo štyri).

  • Trojuholníky. Vzor je už oveľa komplikovanejší. Náplasti majú spravidla formu rovnoramenných trojuholníkov, ktoré sú zostavené do veľkých štvorcov.

  • Pruhy. Môžu byť umiestnené paralelne k sebe, koncentrovať sa okolo štvorcového fragmentu v strede produktu, alebo imitovať „murivo“, to znamená, že každá handra v nasledujúcom rade je umiestnená s posunom.

  • Buniek. Výrobok je zostavený zo šesťhranov. Zvonka sa plátno podobá plástu.

  • Lyapochiha. Ruská technológia, ktorá umožňuje získať vlnitý, mierne hrubý výrobok. Kusy alebo blúzky sú vybrané z textílie s vyčnievajúcimi niťami alebo zdriemnutím, ktoré spôsobujú celkovú nepravidelnosť. Na plátno sa šijú tak, aby sa obidva hroty voľne viseli. Tak si hromadné produkty.

  • V rozloženom poradí. Táto technika využíva štvorcové fragmenty rovnakej veľkosti, ale kontrastne farebné. Nájdite ich ako bunky na šachovnici.

Existuje ďalšia technika, ktorá môže byť bezpečne zaradená ako najťažšia. Akvarel technika zahŕňa vytvorenie plnohodnotného obrazu záplat rovnakého tvaru a veľkosti, ale líšiacich sa farbou. Odtiene budú musieť byť vyberané veľmi opatrne, aby ste získali mierne „rozmazaný“ vzor, ​​ktorý je typický pre obrazy vytvorené pomocou tohto typu farby.

    

Patchwork dlaždice

Patchwork v širokom zmysle slova znamená nielen prácu s textilom. Technika kombinovania škvŕn niečoho ovplyvnila aj dokončovacie materiály. Výrobcovia dlaždíc začali vyrábať špeciálne súpravy, kde každý kus je ozdobený jedinečným vzorom. Môžete stráviť trochu viac času a vyzdvihnúť túto "mozaiku" sami. Dlaždice sú položené na podlahe, stenách vane alebo na kuchynskej zástere, ktorá sa určite stane vrcholom interiéru tejto miestnosti.


    

Patchwork tapety

Namiesto vyvŕtaných riešení môžu byť steny zdobené vlastným ručným povlakom, ktorý je zostavený z kusov tapety alebo tkaniny. V prvom prípade stačí zachrániť zvyšky materiálov z poslednej opravy, ale vyžiadať si zbytočné kúsky od priateľov. Tapety sú narezané na fragmenty, vybrané podľa princípov kompatibility a striedavo prilepené na stenu. Tkanina sa zošíva a fixuje na povrchu klincami alebo sponkami. Treba poznamenať, že textílie zbierajú prach a absorbujú pachy, takže dekor sa bude musieť pravidelne odstraňovať.


    

Patchwork Koberce

Koberce a chodníky sú šité z kúskov pevných a odolných materiálov. Na tento účel nebudú fungovať tradičné bavlnené tkaniny alebo jemné hodváb. Pravidlom je, že používajú pravú kožu, džínsy alebo fragmenty starých, opotrebovaných kobercov, ktoré obišli vozík vo forme plešatosti. Aj keď rustikálny štýl bude vyzerať dobre a kúsky s charakteristickými "plešovými škvrnami". Koberce môžu nielen šiť, ale aj pliesť. Neodporúčame používať takéto jemné výrobky v kuchyni a na chodbe, pretože tam nevyhnutne podstúpia rýchle opotrebenie. Cesty „Sackcloths“ sú zošívané zo škvŕn aj tenkých tkanín, pretože pruhy sú opatrne zvinuté a „zvrásnené“, čím sa fixujú v tejto polohe stehmi.


    

Príklady použitia v miestnostiach

Výrobky vyrobené v technike patchwork, môžete vyzdobiť celý byt. Takéto akcenty spoja oddelené miestnosti do jedného vnútorného zloženia. V obývacej izbe, spálni a detskej izbe sa používa prevažne textilná patchwork. Pre kuchyňu sa vyberajú kombinované možnosti tkaniny a dlažby av kúpeľni sa používajú iba keramické obklady.


    

V obývacej izbe

V obývacej izbe v technike patchwork rozoznávajte prízvukové zóny. Väčšinou sa jedná o patchworkové prvky, ktoré zdobia nábytkovú skupinu pre odpočinok: zdobia stoličky s viečkami a krytmi, zakrývajú pohovku kobercom, zakrývajú ich vankúšmi na obliečky na vankúše vyrobené vlastnými rukami, pokrývajú podlahu kobercom. Aj keď v tejto miestnosti je možné klásť dôraz na záclony alebo na stenu, na ktorej bude visieť „akvarelová“ maľba alebo abstraktné plátno, zostavené z geometrických útvarov rôznych veľkostí. Ak je v obývacej izbe krb, potom jeho nudný povrch môže byť nahradený pestré keramické dlaždice, lemované v patchwork štýle.


    

V kuchyni

Do kuchyne sú vyberané textilné dekorácie a patchworková keramika. Ak chcete, aby dekor pekný a útulný, izba je zdobená patchwork záclony, obrus, cvočky, tácky pod horúcou alebo uteráky. Ak je jedáleň je tiež pripojený k varnej ploche, potom to môže byť zdobené položením podlahy s kobercom, ktorý sleduje kontúry tabuľky. Svietidlo alebo luster sú tiež pokryté patchworkovou handričkou. Keramické fragmenty rôznej textúry a farby zdobia podlahu, steny a kuchynskú zásteru. Štýlové a nezvyčajné riešenie bude ozdobou „patchwork“ povrchu pracovnej plochy alebo stola na bare.


    

V detskej izbe

V detskej izbe, prikrývka alebo koberec pridá špeciálny komfort. Vnútri pre dievčatá zamerať na jemné odtiene ružovej, broskyne, mäty, koralov. V miestnosti pre chlapcov použite kúsky modrej, šedej, zelenej farby. Monochromatické náplasti sa zvyčajne striedajú s fragmentmi, ktoré zobrazujú obrázky: zvieratá, autá, rozprávkové postavy, scény z detských rozprávok. Pre malé needlewoman patchwork poskytne veľkú šancu naučiť sa nové technológie, vytvára výzdobu svojej izby s rodičmi.


    

V spálni

V spálni budú vyzerať štýlové patchwork panely na stene v čele postele. Samotné lôžko je tiež zdobené závojom a vankúšmi, zložené z kusov. Na podlahe na oboch stranách postele si môžete položiť na domácom mäkkom koberci. Farby odporúčajú lepenie na jemné kombinácie s nádychom romantiky: ružové, fialové, modré, zelené, modré tóny. Originálnou možnosťou budú patchworkové stropné svietidlá pre párové svietidlá, ktoré sú umiestnené buď priamo na podlahe, alebo na nočných stolíku. Ak je spálňa priestranná alebo kombinovaná s inou oblasťou, potom môže byť oddelená pomocou sita, v ktorom je textilná tkanina natiahnutá na kovový alebo drevený rám.


    

záver

Patchwork bude vynikajúcou dekoráciou nielen pre nenápadný a lakonický interiér vily alebo vidieckeho domu, ale aj pre solídnu atmosféru mestského bytu. Technológia Patchwork už dávno prestala byť súčasťou výlučne rustikálnych štýlov. V posledných rokoch, patchwork je tak miloval kruh profesionálnych dizajnérov, že jeho vlastnosti možno vysledovať v mnohých dizajnérskych zbierok nábytku a textilu pre interiérové ​​dekorácie. Táto technika je pomerne jednoduchá a nevyžaduje takú istotu, ako napríklad výšivku alebo prácu s korálkami. Ak nie je dosť kúskov na vytvorenie koberca alebo prikrývky, potom to stojí za to prechádzať starými vecami, kde môžu byť úplne dobré možnosti, ktoré nemôžete použiť na nožnice.

Zanechajte Svoj Komentár