Švédsky štýl v interiéri: dekorácie

Švédsky štýl je súčasťou veľkej skupiny etnických trendov. Nie je tak populárna ako obozretná angličtina, stručná stredomorská (grécka) alebo romantická taliančina. Švédsky štýl je úzko spojený so škandinávskym. Niekedy sa oba tieto koncepty považujú za jeden. V skutočnosti je tento štýl jednou zo škandinávskych odrôd, pretože Švédsko je súčasťou historického a kultúrneho regiónu rovnakého mena s Dánskom a Nórskom, do ktorého sa niekedy započítava aj Island. V tejto časti Európy, kde krutá severná krása obklopuje mestá, na úrovni mentality, sa miestni obyvatelia so zvláštnym znepokojením týkajú prírody a všetkého, čo je prirodzené. Táto láska sa odráža v interiéroch. Aby sme pochopili, ako vysoko oceňujú životné prostredie Švédi, stačí uviesť jasný príklad. Ak strom rastie v mieste, kde sa plánuje stavať súkromný dom, potom, ak je to možné, nebude vyrezaný, vyčistený z miesta a „obklopený“ verandou, čím sa stane súčasťou situácie. Švédsky štýl v interiéri sa stal jedným z priekopníkov eko-smeru. Hovorme o jeho vlastnostiach a špeciálnej úlohe v dizajne.

História štýlu

Začiatok dejín štýlu sa nestratil v hlbinách storočí, ako sa to stalo pri mnohých iných etnických trendoch. Začalo sa tvoriť v druhej polovici XVIII storočia. Ak sa pred týmto obdobím vytvorili interiéry priemerných švédskych domov podľa princípov celoeurópskej módy, potom sa (prostredníctvom úsilia národných symbolistov a modernistov) formulovali základné princípy štýlu, ktorý sa stal autonómnym. Mnohí ľudia spájajú jeho narodenie s nemeckým sociológom Maxom Weberom, ktorý navrhol verejnosti koncepciu protestantskej práce. Z toho vyplývalo, že len čestná, svedomitá práca, neotrasiteľná viera a zdržanlivosť vo všetkom (vrátane „výhod“ ľudstva) môže byť kľúčom k pevnej ekonomike a šťastnej spoločnosti. Nová koncepcia znamenala začiatok lakonicizmu a závažnosti vo švédskych interiéroch, ktoré čo najviac odrážajú národný charakter.


    

Švédi si cenia stabilnú pozíciu v spoločnosti, dobrý plat, ale nevedia sa pochváliť svojimi úspechmi a neposkytujú domy a byty luxusným tovarom, ktoré musia byť „bezstarostné“. Švédsky štýl sa preto dá bezpečne nazvať priamym antagonistom baroka, rokoka, ríše, teda tých oblastí, v ktorých sa nachádzala pochúťka Francúzska, Nemecka a Talianska. Vznikla na útržkoch klasicizmu, absorbovala odvážne myšlienky impresionizmu, romantizmu a sentimentalizmu. Z vyššie uvedeného bol pojem smerovania mierne ochutený národnými tradíciami. Ako zvyčajne, inovatívne nápady zachytili nielen dizajnéri, ale aj básnici, umelci, sochári. Medzi najznámejších majstrov nového žánru patria priemyselný dizajnér Sixten Sasson, umelec Karl Larsson, architekt Gunnar Asplund. Ich diela sa stali príkladom pre vznikajúci švédsky štýl.


    

Švédsky štýl je úzko spojený s konceptom "Hugge", ktorý sa čoraz viac teší moderným interiérovým módnym časopisom. Hoci slovo je prevzaté z nórskeho a dánskeho jazyka, štát s tromi korunami je s ním tiež priamo spojený. Susedné krajiny majú podobné kultúry, takže koncepty pohodlia a pohodlia nie sú veľmi odlišné.


    

Vlastnosti, vlastnosti a štýl

Koncept švédskeho štýlu možno vyjadriť v jednej fráze „umiernenosť vo všetkom“. Smer je charakterizovaný nasledujúcimi vlastnosťami:

  • Svetlé (väčšinou biele) steny a pastelové farby v interiéri.
  • Drevený nábytok z ľahkých plemien.
  • Prírodné detaily v interiéri (vetvy, pne, mach), ktoré sú charakteristické pre modernú verziu švédskeho štýlu.
  • Množstvo svetla, umelého aj prírodného.
  • Laconic dekor, ktorý je spravidla reprezentovaný masívne podlahové vázy, koberce a malé vankúše zdobenie povrchov čalúneného nábytku.
  • Nedostatok hrubých záclon a záclon. Okná jednoducho zatvoria žalúzie alebo zavesia svetelné závesy z priesvitných tkanín. Mimochodom, samotné otvory sú širšie, viac podobné francúzskym panoramatickým.


    

Pred plánovaním návrhu miestnosti je vhodné zamerať sa na klimatické podmienky, v ktorých žijú Švédi. Do značnej miery ovplyvnili ich národný charakter (zdržanlivý, prísny, cudzí k známosti) a interiéry domov. Počasie tu tiež nie je teplé, ako v prevažnej väčšine Ruska. Zima je dlhá a krutá. Krajiny sú väčšinou monotónne, slnko sa pozerá zriedka a potom väčšinou v lete. Preto je zariadenie miestnosti usporiadané tak, aby dovoľovalo do domu maximálne množstvo nedostatočného svetla.


    

Materiály a metódy konečnej úpravy

Na výzdobu sa používajú hlavne prírodné materiály. Steny sú pokryté svetlou bielou alebo mliečnou farbou. Môžete tiež omietky alebo tapety je. Vitajte a kombinovaná povrchová úprava. Napríklad tri steny sú pokryté omietkou a štvrtá je pokrytá textúrnou tapetou s „mramorovým“ vzorom. Vzhľadom k tomu, povrch je prízvuk, je prijateľné použiť svetlé farby: čerešňa, zelená, modrá. Strop je tiež omietnutý alebo ozdobený elastickou tkaninou s lesklým leskom. Bude hrať úlohu dodatočného odrazného povrchu, ktorý láme svetlo. V obývacej izbe, spálni, detskej izbe a chodbe je podlaha pokrytá laminátovou alebo parketovou doskou z ľahkého dreva. Keramická dlažba sa používa v kuchyni av kúpeľni. V poslednej dlaždice a stien. V modernej variácii švédskeho štýlu je možné do interiéru muriva zaviesť ľahké odtiene. Takéto konštrukčné riešenie je spravidla zamerané na zonáciu veľkých alebo kombinovaných miestností. V spálni a obývacej izbe sa používajú dlhé dosky, na ktoré je ideálne položenie paluby. Ak je byt pod strechou, strop je zdobený omietkou a sivými alebo hnedými trámami, ktoré sa striedajú s oknami. Takéto farebné prevedenie je trochu ako štýl chaty.


    

Švédi sú pre cudzincov „uzavretí“. Svoj charakter prejavujú len v kruhu blízkych ľudí. Preto sú interiéry svojich domovov určené predovšetkým pre pohodlie pre majiteľov, a po druhé, pohodlie pre hostí. Švédsky dom je naozaj nedobytnou pevnosťou, ktorej sú povolené len elity.

    

Farebné riešenia

Základ farieb bude biely. Je doplnená svetlými odtieňmi hnedej farby, v ktorých sú natreté drevené povrchy. Mimochodom, odporúča sa používať smrekovec, pretože jeho farba je ideálna pre švédsky interiér. Strop je tradične biely. Steny sú natreté buď v tóne, alebo si vyberte niekoľko odtieňov pastelu. Šedá alebo svetlohnedá podlaha pokrytá akcentovými rohožami. Jasné farby v interiéri sú prítomné, ale v extrémne vzácnych množstvách. Akcenty sú vybrané z dvoch až troch tónov. Spravidla je to modrá, modrá, fialová, zelená, fialová, tyrkysová, mäta a vo vzácnych prípadoch ružová, koralová. Svetlé miesta sú rovnomerne rozložené medzi dekorom a nábytkom.

    

osvetlenie

Na osvetlenie vo švédskych interiéroch nezachráni. V spálni si vyberú stropný luster a nástenné svietidlá, stojanové / stolné lampy, ktoré sú umiestnené na oboch stranách postele. V obývacej izbe musia svietidlá osadiť každý roh. Na tieto účely opäť vyberte svietniky, lampy s originálnymi odtieňmi, sviečky, lampióny. Okrem toho použite bodové svetelné zdroje, ktoré sú umiestnené po obvode miestnosti na strope a na vrchu nábytku. Akcentová stena môže byť osvetlená žiarovkami. V kuchyni, ktorá je kombinovaná s jedálňou, namiesto centrálneho lustra, skupina lámp je zavesená nad jedálenským kútom. Nedostatok svetla nad pracovnými plochami bude kompenzovaný žiarovkami zabudovanými do spodných políc. V kúpeľni, ako na chodbe, zrkadlá musia byť zdobené dvojitými nástennými lampami. Pre zvyšok osvetlenia spĺňa stropné lustre jednoduchú konfiguráciu.


    

Pravidlá výberu a umiestnenia nábytku

V obývacej izbe je veľká pohovka s ľahkým čalúnením. Pred ním je na koberec drevený konferenčný stolík. V tejto miestnosti je zvyčajne inštalovaný malý krb, ktorý dodá atmosfére teplo a pohodlie. Je tu tiež malý kútik na čítanie s policami na knihy. Vo švédskych obývacích izbách v rohoch sú zvyčajne umiestnené stoličky alebo pohovky, ktoré môžu ubytovať doma počas prázdnin. Tak, všetci budú zhromažďovať v rovnakej miestnosti, ale zároveň nebudú zasahovať medzi sebou ísť o svoje podnikanie.

    

V spálni je priestranná posteľ z ľahkého dreva. Súčasťou balenia sú dve skrinky, symetricky umiestnené na bokoch. Na úpätí miesta dávajú malý gauč, a ak je dostatok miesta, potom je nahradený canape, chaise longue, rekamye alebo otoman. Ktorýkoľvek z nich vám umožní relaxovať alebo si zdriemnuť cez knihu v spálni počas dňa, bez toho, aby ste sa obťažovali rozoberať posteľ. Doplňte interiérový toaletný stolík, komoda alebo toaletný stolík, natretý bielym svetlom. Ak to veľkosť spálne dovolí, potom tu položia modernú skriňu so zrkadlovou fasádou. V kuchyni sa nachádza štandardná súprava nábytku pozostávajúca z jedálenskej skupiny (stôl a stoličky) a kuchynskej linky. Ten je vybraný z jednoduchých modelov, kde dno je reprezentované palcami s dverami, a vrch je otvorený skladovací systém. Aj na chodbe stálo minimum nábytku a výzdoby: komoda, canapés, zrkadlo na stene a vešiak na vrchné oblečenie. Všetko sa robí vo svetlých odtieňoch. V kúpeľni sa dáva prednosť "uhlovému" vodovodu s chrómovými prvkami. Mimochodom, sprchy sú zriedka nahradené kúpeľmi. Z nábytku stačí len jeden biely nočný stolík a pár otvorených políc na uteráky. Čalúnený čalúnený nábytok väčšinou monofónny. Je povolené používať textílie s nenápadným kvetinovým vzorom.


    

V spálni a obývacej izbe je vítané použitie ľahkého prúteného nábytku (zvyčajne stoličky). Nenápadne zdôrazňujú "vzdušnosť" interiéru a zapadajú do farebnej kompozície so svetlohnedými tónmi.


    

Dekor a doplnky

Švédsky dekor je zodpovedný za pohodlie v miestnosti, pretože nábytok a dekorácie sú vyberané podľa princípov obmedzenia. Interiér môžete zriediť len pomocou dekorácií a štýlových vecí. Nemajú silu v celej miestnosti, akcenty sú rovnomerne rozložené po celom jej priestore, takže žiadny roh nezostane „zabudnutý“. Podlahy sú zdobené kobercami: svetlé, pevné, vzorované, s dlhým zdriemnutím alebo vo forme zvieracej kože. Jeden alebo dva obrázky sú zavesené na stenách s obrázkami krásnej krajiny alebo zdobené skupinami rodinných fotografií. Na vrcholy stolov sú umiestnené vázy neobvyklých tvarov, krásne fľaše, taniere s nenápadnou maľbou. Na poličkách sú umiestnené knihy roztrúsené svietnikmi, fotografie na zásoby, hodiny. Podlaha je zdobená lampami alebo masívnymi vázami. Nesmieme zabúdať na "zelené ťahy" vo forme izbových rastlín. Kreslá, pohovky, postele sú pokryté teplými prikrývkami a zdobené skupinami vankúšov z jasných farieb, ktoré zodpovedajú sekundárnej farebnej schéme. Použitie pletených častí je vítané. Žalúzie sú tradične upevnené na oknách. V spálni, kde textilné záclony poskytujú špeciálny komfort, sa používajú tenké organzové závesy.


    

záver

„Švédska stopa“ v interiéri sa neobmedzuje len na nábytok a dekor z Ikea. Aj keď, ak sa pýtate otázku o asociáciách, ktoré táto krajina spôsobuje, tento konglomerát príde každú sekundu. Švédsky štýl vznikol už dávno, ale len posledných 10-20 rokov sa začali objavovať mimo krajiny. Dôvodom pre túto požiadavku bola popularizácia minimalizmu. Lakonické, jednoduché, ale jasne prispôsobené interiéry, v ktorých je harmónia medzi materiálom a duchovným, sa veľmi cenili. Potom svetoví dizajnéri obrátili svoju pozornosť na štýl štýlov, ktoré boli zoskupené pod spoločným názvom „Škandinávsky“.

Zanechajte Svoj Komentár