Ako urobiť dekoratívny kameň: DIY technológia

Kameň po stáročia sa používa v stavebníctve. Materiál je trvanlivý a odolný, vďaka čomu boli budovy postavené po stáročia. Pred niekoľkými sto rokmi si len bohatí ľudia mohli dovoliť kamenný dom, zatiaľ čo zvyšok bol spokojný so stromom alebo kompozíciami na báze ílu. Aj keď teraz existujú nové technológie na spracovanie materiálu, jeho ceny sa neznížili moc. Z tohto dôvodu sú žula, mramor a pieskovec v interiéri považované za znak elitného dizajnu, ktorý si môžu dovoliť len bohatí majitelia domov. Pre tých, ktorí ocenia vynikajúce estetické vlastnosti materiálu, ale nemôžu si to dovoliť z jedného alebo druhého dôvodu, stavebný priemysel ponúka množstvo napodobenín, ktoré sú nerozoznateľné od originálu v ich vzhľade. Z hľadiska sily sú určite oveľa horšie ako skutočný kameň, ale ich hlavnou funkciou je dekoratívny, nie ochranný, ako v starých časoch. Preto môže byť tento mínus pripísaný zoznamu príbuzných. Pre tých, ktorí nedôverujú imitačným výrobcom a majú voľný čas na manuálnu prácu, ponúkame, aby sme si vyrobili dekoratívny kameň vlastnými rukami. Proces je podmienečne rozdelený do troch fáz:

 • Príprava plesní;
 • Zmiešanie zmesi a jej naliatie do formy;
 • Extrakcia a upevnenie na povrchu, ktorý sa má ozdobiť.

V tomto článku budeme podrobne rozprávať o jednotlivých fázach práce, kde budú uvedené podrobné inštrukcie a krok za krokom, ktoré zvládnu aj začiatočníci.

O ozdobnom kameni

Umelý kameň je rozdelený do dvoch hlavných typov:

 • Pre vonkajšie obloženie. Musí vydržať všetky rozmary prírody a byť silný, pretože klimatické podmienky na ulici sú agresívnejšie: dážď, mráz, teplo, sneh, krupobitie.

 • Pre interiérové ​​dekorácie. "Stone" dekor v posledných rokoch sa stala populárnou vďaka popularizácii štýlov, ktoré sú aktívne používané (loft, chata, fusion, art deco).

Ďalšia klasifikácia je založená na type materiálu, z ktorého sa dekoratívny kameň vyrába:

 • Betón. Základom zmesi je cement, pigmenty, piesok, rôzne plnivá a spevňujúce látky. Materiál je trvanlivý a používa sa na zdobenie stien vo vnútri domu, exteriérové ​​dekorácie fasád a dokonca ako dlažbové dosky na záhradných chodníkoch.

 • Konglomerát. Tento typ imitácie je silnejší ako betón, preto je drahší ako iné analógy. V srdci materiálu drvina skutočné žuly a mramoru s pridaním piesku, vápenca a farbív pigmentov. Konglomerát má výhodu oproti prírodnému kameňu: je oveľa ľahší. Zvonka sa materiál nelíši od originálu, nezmizne na slnku, nebojí sa vlhkosti, preto v imitačnom hodnotení zaujme prvé miesto. Používa sa na ozdobenie stien domu zvonku i zvnútra. Pracovné dosky a ozdobné dlaždice sú z nej vyrobené - obkladový materiál na konečnú úpravu kuchynských záster, krby, podlahy.

 • Porcelánový kameninový tovar. Pri jeho výrobe sa používa niekoľko druhov ílu, farbív na dodanie farby, živca a minerálov. Materiál je trvanlivý, nie je vystavený slnku a vlhkosti, ale je citlivý na domáce chemikálie (abrazívne látky), preto sa neodporúča používať pri zdobení dna (väčšina značiek) steny, záster v kuchyni a iných miestach, ktoré vyžadujú pravidelné čistenie. Z vizuálneho hľadiska je porcelánová dlažba skôr ako dlažba s kamenným vzorom.

 • Akrylový kameň. Praktický a lacný materiál, ktorý sa používa len na dekoráciu interiéru. Výrobcovia ponúkajú širokú škálu farieb. Akrylový kameň neskladuje nečistoty a ľahko sa čistí vlhkou handričkou.

 • Quartz. Dokončovacie materiály sú vyrobené z prírodného minerálu, takže by bolo nesprávne pripisovať ho umelým napodobňovaniu. Používa sa však presne vo výzdobe, preto je kremenný kameň vnútorným prvkom, ktorý slúži ako ozdoba.

 • Sadra. Tento kameň sa používa len na dekoráciu interiéru. Fragmenty sadry môžu byť vyrobené vlastnými rukami. Materiál je lacný, ale s výrazným dopadom praskne a rozpadá sa. Sadra nie je citlivá na vlhkosť len v tých prípadoch, ak je spoľahlivo chránená špeciálnym povlakom, inak začne mäknúť.

V samostatnej kategórii môžete zahrnúť najlacnejšie možnosti. Predávajú sa vo forme pevných panelov, ktoré sa v prípade potreby narezávajú na kusy požadovanej veľkosti. Takéto dekoratívne panely sú vyrobené zo sadrovej dosky, penového plastu a plastov. Polyuretánové a plastové dosky spoľahlivo napodobňujú obrysy každej divej kamienky, ale môžu byť ľahko poškodené mechanickým nárazom (nárazom), takže ich nemožno nazvať trvanlivým.

Jednou z najoriginálnejších možností je umelý kameň, ktorý napodobňuje textúru dreva. Prekvapivo, dva materiály, ktoré sú tak odlišné vo svojich vlastnostiach, môžu vytvoriť organický duet, ktorý sa nehanbí vyzdobiť aj luxusný interiér.

    

Požadované materiály a nástroje

Urobiť umelý kameň doma nie je tak ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Rozsah práce závisí od množstva materiálu, ktorý je potrebný na návrh domu. Pre niektoré interiéry postačí urobiť pár vzoriek, ktoré pokryjú chyby steny, kým v iných miestnostiach dominuje kameň prízvukových stien, takmer úplne nahradí bežnú omietku. Na prácu bude potrebné:

 • Formy (formy). Môžete si ich kúpiť ready-made alebo urobiť sami.
 • Hlavný materiál (sadra, akryl, cement).
 • Skrutkovač s tryskou "mixer" pre miešanie zmesi.
 • Vedro a odmerka, váhy.
 • Klampiarske silikóny pre tesniace medzery, preglejky a oblátky na výrobu foriem.
 • Pieskové palety na ochranu foriem s použitím sadrovej a cementovej zmesi.
 • Širokou stierkou.
 • Sušiareň.
 • Farby, kefy, stierky, airbrush.
 • Separujúce kompozície.
 • Špeciálne lepidlo alebo cement na upevnenie kameňa na stenu.

    
    

Zoznam nástrojov je možné pridať v závislosti od zložitosti práce: dodatočný náter, ktorý dodá povrchu kameňa špeciálny reliéf (pórovitosť).

Pri práci s krehkým penovým plastom budete potrebovať respirátor, kancelársky nôž a spájkovačku. Budeme však uvažovať o postupoch pri výrobe zložitejších a trvanlivých výrobkov, ktoré budú trvať viac ako jeden rok.

Výroba foriem

Tvar dekoratívneho kameňa závisí od jeho vzhľadu. Na získanie odrody môžete naraz pripraviť niekoľko rôznych šablón, ktorých vzorky sa počas inštalácie striedajú. Zvyčajne sa používajú misky obsahujúce aspoň desať buniek. Veľké formy urýchlia proces tvorby kameňa, ak potrebujete veľa. Z materiálov sa zvyčajne používa silikón alebo plast. Žiaľ, životnosť takýchto foriem je obmedzená na určitý počet výplní. Ako drahšia možnosť vhodný polyuretán. Tieto formy môžu byť znovu použité podľa potreby, pričom forma si zachová svoj pôvodný vzhľad. Ako vzorka pre matricu sa hodí akýkoľvek obľúbený kameň.

    
    
    
    

Niektoré používajú molda, vyradený z dosiek. Navyše, čím viac nepravidelností a drsnosti na ich povrchu, tým lepšie. Zloženie po odlievaní opakuje tieto chyby, ktoré mu dávajú podobnosť s divokým kameňom. Vzorka s touto technikou nie je potrebná.

Silikónová forma

Najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou je silikónový tmel. Jeho významnou nevýhodou je, že dlho schne. Takýto materiál vyžaduje starostlivé zaobchádzanie, pretože sa rýchlo roztiahne a forma stratí svoj pôvodný tvar. Všeobecne sa silikón vyznačuje stupňom viskozity. Formuláre s vysokou úrovňou detailov sú vyrobené z kvapalných formulácií, ktoré sa pri tvorbe kameňa nevyžadujú. Silný silikón je ideálny pre opakovanie hrubého hrubého povrchu prírodnej vzorky. Kamene sa ukladajú v usporiadaných radoch na preglejku alebo drevotrieskovú dosku. Odporúča sa ich prilepiť. Potom je každý kameň potiahnutý separačným činidlom, ktoré zabráni lepeniu na formu. Potom je debnenie vyrobené z MDF alebo preglejky, ktorá je pripevnená k plochej základni. Všetky spoje sú starostlivo utesnené. Potom sa forma naplní silikónom. Teraz musíte pleseň nechať zaschnúť (asi jeden deň). Potom sa debnenie demontuje a forma sa opatrne oddelí od vzoriek. Ak sa niekde pleseň nevzdáva, potom sa môže opatrne pomôcť s klerikárskym nožom.

Aby sa predišlo tvorbe dutín, silikón sa opatrne vyrovnáva a ľahko naráža špachtľou. Aby sa zabránilo uviaznutiu nástroja v tuhnúcej tekutine, je namazaný mazivom alebo akýmkoľvek prostriedkom na umývanie riadu.

Zlúčenina formy

Zlúčenina je polymérna zmes, ktorá obsahuje dve hlavné zložky:

 • Viskózna látka.
 • Katalyzátor, ktorý za určitých podmienok začína proces vytvrdzovania.

Formy zo zlúčeniny sa vyrábajú rovnako ako zo silikónu. Mimochodom, vo väčšine kompozícií je tiež prítomný. Súčasťou balenia je hlavná fľaša s katalyzátorom. V oddelenej nádobe sa obidve zložky jemne zmiešajú. Silné porážanie zlúčeniny sa neodporúča, pretože v tomto prípade vznikajú bubliny, ktoré potom môžu viesť k škaredým dutinám v umelých kamienkoch. Potom sa zmes naleje vzorky pripevnené na kus preglejky a uzavreté debnenie. Ak je matrica malá, môže byť vyrobená vo veľkom vedre alebo miske. Po stuhnutí sa formy umyjú tečúcou vodou, pretože vôňa zlúčeniny nie je príjemná.

Zlúčenina sa často používa pri výrobe foriem na mydlo, voskové sviečky a dokonca aj opakujúce sa prvky basreliéfov, soch.

Technológia výroby a odlievania kameňa

Akonáhle sú formy pripravené, môžete začať liatie dekoratívneho kameňa. Princíp práce s ktorýmkoľvek materiálom je rovnaký:

 • Najprv zmes premiešajte.
 • Potom sa formy rozotierajú separátorom, aby sa zabránilo prilepeniu kameňov k matrici.
 • Potom sa kompozícia naleje do formy.
 • Pravidelne sa na povrchu nanáša špachtľou, aby sa odstránili dutiny.
 • Budúce kamene potom dostanú čas na "odpočinok", to znamená, aby stvrdli.

Po čiastočnom vytvrdnutí sa kamene vyberú z foriem a podrobia sa konečnému vysušeniu.

    

Mimochodom, existujú jednoduchšie, rozpočtové možnosti. Napríklad, vyrazené kúsky vajcových tácok sa prilepia na kartónový podklad. Potom sú pokryté tenkou vrstvou papier-mâché (namočený papier) a klerikálnym lepidlom. Záverečná maľba dokončí proces. Takéto ozdobné kamienky sú ideálne, ak potrebujete "rýchly dekor". Napríklad si vzal vianočnú výzdobu krbu v predvečer dovolenky alebo naliehavo potreboval uzavrieť škaredý kút v miestnosti.

Na báze sadrovej malty

Sadrová malta má veľkú nevýhodu - rýchlo nastáva. Z tohto dôvodu sa formuláre budú musieť rýchlo vyplniť. Ak je množstvo práce veľké, je lepšie vykonať ju v „porciách“ alebo zavolať niekoho na pomoc. Ak chcete mierne spomaliť zmrazenie sadry, môžete pridať pár gramov kyseliny citrónovej. Formy sa nalejú do zmesi a jemne ich pretrepú, alebo sa preložia cez vrch špachtľou, aby sa vyplnili dutiny. Po počiatočnom stuhnutí sa kamienky vyberú z foriem a nechajú sa sušiť ďalší deň.

Cement založený

Kamene na báze cementu sa vytvárajú v niekoľkých stupňoch. Dôvodom tejto výstužnej sieťoviny, ktorá je potrebná na dodanie pevnosti výrobku.

 • Suchý roztok piesku a cementu sa miesi v pomere 1: 3.
 • Do vody sa pridá farbivo a mieša sa.
 • Natretá kvapalina sa naleje do suchého roztoku. Môžete merať "oko", pretože zmes by mala byť podobná konzistencia kyslej smotany.
 • Dôkladne sa pretrepe, aby sa vyplnili všetky dutiny.

V ďalšej fáze sa do každej formy umiestni výstužné pletivo: v roztoku sa jednoducho „utopí“. Potom sa úplne naleje rovnaká zmes alebo nové farbivo bez farbiva (aby sa zachránili) predlisku. Keď roztok mierne schne a stane sa viac viskóznym na svojom povrchu, ktorý bude pripevnený k stene, pribudne niekoľko drážok, aby sa dosiahol lepší záves.

Odlievaný akrylový kameň

Táto možnosť je pravdepodobne najviac časovo náročná. Odlievaný kameň pozostáva zo štyroch zložiek:

 • Akryl (živica);
 • vytvrdzovacieho činidla;
 • pigment;
 • Výplň (štrk, žula alebo mramorová drvina).

Po prvé, prírodné kamene sa dôkladne umyjú mydlom (aj obyčajný Fae). Potom sa kalcinujú na ohni a opláchnu vodou. Po vysušení sa plnivo zmieša s farbivom v oddelenej nádobe. Potom zrieďte akrylovú živicu tužidlom a pridajte do nej farebné kamienky. Teraz musíte rýchlo vyplniť roztok formy. Skladom cca 15-20 minút, kým akrylové sety. Kamienky sušia veľmi rýchlo, asi 1 hodinu. Potom sa opatrne oddelia od foriem a nechajú sa sušiť ďalší deň.

Tekutý kameň

Pod pojmom "tekutý kameň" sa rozumie technológia výroby špeciálnych povlakov pre dosky, drezy, steny, čelné steny nábytku. Materiál sa predáva v železiarstve. Tekutý kameň sa vyrába liatím alebo striekaním. Máme záujem o prvú možnosť. Zo zložiek (tužidlo, polyesterová živica, plnivo) sa zmes miesi, ktorá sa potom rýchlo naleje do formy. Aby sa vytvoril ochranný film na povrchu kamienkov, pred vyplnením sa forma nanesie na gél.

pigmenty

Farbu kameňa zafixujte dvoma spôsobmi:

 • Pridajte pigment do svojho zloženia.
 • Po výrobe naneste na povrch špeciálnu farbu.

Druhá metóda vám umožňuje vytvoriť jedinečný obraz s tmavšími a ľahšími miestami, čo len zvýši podobnosť s originálom. Na farbenie roztoku sa používajú anorganické pigmenty na báze oxidov železa. Dávajú hmotným svetlým odtieňom, neobsahujú abrazívne nečistoty a majú vysokú disperziu. Dekoratívny kameň nestratí svoju farbu v priebehu času a nezmizne z neustáleho kontaktu so slnečnými lúčmi.

separátory

Separátory - špeciálne zmesi, ktoré mazajú formy pred naliatím zmesi. S ich pomocou sa hotové kamienky nelepia na steny formy a ľahko sa oddelia. Pre rôzne zmesi používajte špeciálne prípravky:

 • Pre betón použitý tuk alebo lítol.
 • Pre výrobky zo sadry používajte zmes terpentínu a vosku v pomere 7: 1. Uľahčite to. Turpentínový olej sa zahrieva vo vodnom kúpeli a po častiach sa pridávajú voskové triesky.
 • Pre akrylát sa používa zmes styrénu a stearínu v pomere 1:10.

Silikónové formy pri vylievaní zmesi sadry alebo betónu, ktoré sa zahrievajú v procese tuhnutia, musia byť ďalej chránené. Na tieto účely sa umiestnia na 2/3 do špeciálnej nádoby s pieskom.

Umelá kobylka DIY

Dekoratívne dlažobné kocky sa používajú v letných chatách na maskovanie prielezov alebo septikov, ktoré narušujú krajinu. Môžu byť tiež súčasťou kompozície pod vodopádom, fontánou alebo v záhrade pri altánku. Princíp výroby dlažby je rovnaký ako technológia na výrobu dekoratívnych kameňov. Budú však problémy s plesňou, pretože rozmery výrobku budú vyžadovať veľké množstvo silikónovej kompozície. Úlohu je možné zvládnuť bez formy, ak má majster zručnosti sochára. Z výstužného pletiva tvorí rám, ktorý je vyplnený penou alebo iným ľahkým materiálom.

Tým sa výrazne zníži hmotnosť dlažby, pretože jej povrch bude vyrobený z betónu. Potom cementovú kompozíciu hnette a stierku položte do vrstiev na ráme. Súbežne je dlažba tvarovaná a vytvára nepravidelnosti, ohyby, drsnosť. Môžete použiť špeciálne kefy. Potom povrchy vytvrdnú, potom sa dlažba otočí hore nohami a nanesie sa vrstva cementu. Potom je balvan konečne vysušený, ak je to potrebné, vyleštený a natretý. Alternatívne je možné vyrobiť neobvyklú textíliu. V tomto prípade je odliatok odobratý z pôvodnej dlažby. Je zabalený v kúsku látky namočenej v cementovej malte. Po vysušení sa kus opäť opatrne spracuje cementom na upevnenie. Takáto jednorazová forma, pretože jej povrch bude „prednou“ časťou dlažobnej kosti. Ďalej pôsobia podľa vyššie uvedeného princípu: kostra, nanášanie cementu na lepenie, mrazené odlievanie sa umiestni na vrchol. Potom nasleduje spracovanie dna a maľovanie.

Ako vyschnúť kameň

Na vyschnutie umelého kameňa je potrebné v špeciálnej jednotke. Ak nie je k dispozícii, môžete si vytvoriť primitívnu verziu. Pre tieto účely, všetky vhodné staré skrine. Všetky jeho "vnútornosti" vytiahnu a vyrobia špeciálne delené police. Je potrebné, aby sa kamienky sušia nielen na hornej a bočnej strane, ale aj na dne, takže ich nemôžete umiestniť na pevné povrchy. Ak sú k dispozícii iba obyčajné police, potom sa do nich rovnomerne vŕtajú otvory na vstup teplého vzduchu. Potom steny a skrine skrine opláštené penofol. Umelé sušenie je potrebné pevne uzavrieť. Ak nie sú žiadne dvere, potom je šatník „prehodený“ rovnakým penfolom.

Kamenné maľovanie

В зависимости от типа материала, для покраски камня используют различные составы. Для гипсовых изделий подходят водоэмульсионная краска, пропитка для бетона, акриловый лак или глазурь. Na získanie svetlých odtieňov sa aplikácia kompozície musí opakovať dvakrát alebo trikrát. Na odtieň belosti sadry stačí jedna vrstva laku. Maľovanie môže byť vykonané "starým spôsobom" štetcom alebo použiť moderný airbrush. Vďaka rôznym vzdialenostiam od povrchu môže postrekovač poskytnúť úplne odlišné odtiene. Betón je potiahnutý akrylom, silikónom, silikátovými farbami alebo základným náterom s pridanými pigmentmi. Formulácie disperzie vo vode na báze plastov sú dobre založené na organickej báze. Pre dekoratívne kamene sa neodporúča používať olejové a smaltované farby, sú vhodné len na drevo a kov. Ak je potrebné zvýrazniť niektoré konkrétne oblasti inou farbou, potom je oblasť okolo nich prilepená krycou páskou. Ona tiež používa na ochranu iného povrchu, keď je farba dekoru je pripojený k stene. Neodporúčame používať "čisté" farby, pretože nie sú typické pre prírodný kameň.

Aby mal kameň staromódny efekt, na jeho povrch sa aplikuje nerovná vrstva zelenej farby, ktorá simuluje patinu.

Niekoľko slov o položení umelého nástenného kameňa

Tvárou v tvár je tvorivý proces, ktorý dopĺňa celý dekoratívny kameň „epos“. Umiestnené hotové fragmenty na akýkoľvek povrch. Betón alebo tehla priamo upevnená na dekor so špeciálnymi kompozíciami, ale strom sa bude musieť pripraviť. Ďalej je pokrytá vrstvou izolácie proti vlhkosti a tvorí prepravku. Kameň pripevnite roztokom cementu alebo špeciálneho lepidla. Úložné fragmenty môžu byť spojené a bez neho. Prvá možnosť je vhodnejšia, pretože škárovacia hmota v medzerách dáva dekoru prirodzenejší vzhľad. Ak sa plánuje spojenie, potom medzi jednotlivými fragmentmi nezostane viac ako 2 cm prázdneho priestoru, potom sa po montáži dekoru vyplní škárovacia hmota. Pred upevnením je lepšie umiestniť kamene na podlahu a vyskúšať rôzne kombinácie ich umiestnenia, aby ste našli najlepšiu možnosť. Samotné kladenie začína od rohov a okolo okna, otvárania dverí. Až potom začnú opravovať fragmenty v horizontálnych radoch. Čiastočná výzdoba stien okolo veľkého prvku (oblúk, otvor, výklenok) je u nás obľúbená. „Roztrhaný“ lem dáva kompozícii neformálny, ale štýlový vzhľad.


    

záver

Aby bolo možné vytvoriť originálnu výzdobu interiéru domu vo forme dekoratívnej tehly, musíte stráviť veľa času a úsilia. Buďte trpezliví vopred. Najťažšou vecou v tejto práci nie je ani naliatie kameňa do foriem, ale vytvorenie samotných foriem. Samozrejme, môžete si ich kúpiť v obchode, ale vzorky z takýchto foriem už nebudú jedinečné, chránené autorskými právami. Silné betónové výrobky sú vhodné na zdobenie fasády domu. Pomocou dekoratívneho kameňa v interiéri miestnosti môžete vytvoriť ilúziu hradieb alebo neopatrnej dekorácie. Organicky sa tento prvok naleje do podkrovia (namiesto tehly), ekologického štýlu, art deco a niektorých etnických oblastí. Kameň je univerzálny a je kombinovaný s rôznymi povrchmi: tapeta, drevo, omietka. Voliteľne môžete vytvoriť návrh založený na princípe kontrastu alebo analógie s inými materiálmi na konečnú úpravu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár