Konštrukcia stropu pre obývaciu izbu

Strop v obývacej izbe nie je hlavnou časťou bytu, ale jeho dizajn by mal byť rovnako premyslený a harmonický ako je to len možné. Obývacia izba je vizitka doma, takže by ste mali starostlivo zvážiť každý detail tejto miestnosti. Mal by ladiť harmonicky do jedného interiéru bytu alebo chaty. Stropné možnosti dekorácie môžu byť mnohé. Voľba závisí od veľkosti miestnosti, výšky stropu a farebnej schémy obývačky. Najlepšie pre dizajn interiéru pozvať kvalifikovaného dizajnéra. Po dlhú dobu sa dizajn stropu v obývacej izbe nepovažoval za niečo, čo by si zaslúžilo osobitnú pozornosť, pretože ľudia sa často nepozerajú, ale dnes sa trendy zmenili. V závislosti od materiálových možností a osobných preferencií si každý človek môže vybrať konkrétny štýl dekorácie stropu.

Výber materiálov pre obloženie

Materiály použité na konštrukciu stropu musia spĺňať určité požiadavky. Ak je obývacia izba v kombinácii s kuchyňou, potom je najlepšie, aby strop z materiálov odolných voči vlhkosti, olejom, tukom a vysokým teplotám. Ak je obývacia izba je samostatná izba, potom strop musí byť vyrobený z ekologicky šetrných materiálov. Nevypúšťajú do životného prostredia toxické výpary. Taktiež neprispievajú k hromadeniu prachu a nečistôt. Ich povrch sa ľahko čistí počas normálneho mokrého čistenia. tj takéto materiály sú vhodné aj na výzdobu bývania, v ktorej žijú alergici a malé deti. Strop by sa nemal stať živnou pôdou pre rôzne patogény: baktérie, mykotické mikroorganizmy, plesne atď. A samozrejme, stropné čalúnenie by malo dobre zapadnúť do celkového interiéru miestnosti.

Bielenie a maľovanie

Bielenie a maľovanie patria medzi najjednoduchšie spôsoby, ako ozdobiť strop. V prípade obmedzených finančných možností sa najčastejšie rozhoduje o maľovaní alebo obaľovaní stropu. Dnes však tieto metódy ustupujú do pozadia, aj keď sú niekedy zaujímavou myšlienkou dizajnu a dokonale zapadajú do celkového interiéru obývačky. Pri maľovaní je povrch stropu pokrytý vodou rozptyľujúcimi alebo vodou riediteľnými farbami, pričom na bielenie sa používa vápno, farba alebo krieda, ktoré sa nanášajú špeciálnymi postrekovačmi alebo štetcami. Bielenie a maľovanie bude vyzerať dobre len v prípade dokonale rovného stropu, pretože nie sú schopné skryť povrchové defekty. Tento dizajnový variant je vhodný pre obývacie izby v štýle podkrovia. Aj v nedokončených podkrovných priestoroch vyzerá obvyklý betónový strop ošetrený špeciálnymi ochrannými látkami.

   

vkladanie tapety

Ak ste si vybrali tapetu na stenu dekorácie, môžete tiež vložiť cez strop s nimi. To je lacný spôsob, ako dokončiť, k dispozícii s opravou rozpočtu. Najlepšie pre strop vyzdvihnúť vinyl alebo non-tkané tapety s reliéfnym priestorom. Papierové tapety, ktoré sú príliš tenké, budú vyzerať zle. Ak osoba opraví izbu bez pomocníkov, potom si môžete vybrať tapetu s priemernou šírkou (cca 0,5 m). V opačnom prípade stojí za to prebývať na širokom metre tapety. Pred začatím opravy sa povrch stropu starostlivo vyčistí. Ak na ňom stále pretrvávajú nezrovnalosti, potom je lepšie zvoliť objemovú tapetu s abstraktným veľkým vzorom na skrytie týchto chýb. Ale je lepšie zvoliť si monochromatické svetlé tapety, harmonicky kombinované s farbou stien v obývacej izbe.

Prítomnosť spestrenia na strope môže vizuálne znížiť priestor.

 

Polystyrénové obklady

Stropné dosky z penového polystyrénu (typ peny) - veľmi praktický stropný kryt. Tento materiál je jednoduchý a vhodný pre nezávislé dokončovanie miestností. Najčastejšie sa tieto dlaždice vyrábajú vo forme štvorca 50 x 50 cm a majú malú hrúbku - do 14 mm. Vyrábajú sa v rôznych farbách, čo vám umožní stelesniť akékoľvek nápady na dizajn a ozdobiť obývaciu izbu takými dlaždicami v akomkoľvek štýle. Expandovaný polystyrén je potichovo namaľovaný v akýchkoľvek farbách a dokonca omietnutý. Niektoré modely dlaždíc dokonca napodobňujú starožitné štuky na strope. Expandovaný polystyrén začína rozdeľovať škodlivé páry len pri veľmi vysokých teplotách a zvyšok času je absolútne bezpečný pre život a zdravie. Aj tento materiál je veľmi ľahko použiteľný, ľahko sa čistí bežnou vlhkou handričkou a jednoduchým vysávačom.

Stretch stropy

Stretch strop - to je jednoduchá konštrukcia, ktorá sa skladá z tkaniny a profilu (kov alebo plast). To môže byť bezšvové tkané alebo zvárané vinyl. Bezšvové stretch stropy sú založené na textilných tkaninách rôznych odtieňov. Sú pevné a odolné. Stretch stropy z PVC sú vyrobené pre konkrétnu miestnosť a sú zlúčeninami PVC pásov. Sú menej odolné, aj keď majú vynikajúce vodotesné vlastnosti. Stretch stropy z PVC možno rozdeliť na satén, lesklý alebo matný. Voľba typu materiálu závisí od koncepcie miestnosti. Stretch stropy sú jednoúrovňové a viacúrovňové. Tieto sa najčastejšie používajú na dodatočné členenie miestnosti. A s dizajnom niekoľkých úrovní, môžete použiť napínacie štruktúry rôznych textúr.

 

namontovať

Závesné stropy sú pripevnené k hlavnému stropu pomocou špeciálnych markíz, preto ich meno. Sú založené na kovovom ráme, ktorý zaručuje kvalitu spojenia. Akékoľvek materiály môžu byť použité pre dekoráciu, ale sadrokartónové dosky sú najčastejšie používané. Z neho môžete vytvoriť neobvyklé prvky. Tento materiál je šetrný k životnému prostrediu, spoľahlivý a trvanlivý. Nevyžaduje konečnú povrchovú úpravu, aj keď môže byť prelepená tapetou, natretá, bielená alebo ozdobená omietkami. Stropy vyzerajú skvele v každom interiéri a dobre zapadajú do každého štýlu: barok, hi-tech, romantizmus, neoklasicizmus, minimalizmus atď. S experimentom maľovania a tónovania príliš neskúšajte. Najlepšie je maľovať takéto konštrukcie v tradičných pokojných farbách:

 • biela;
 • krém;
 • béžová;
 • mlieko;
 • mäkká modrá.


Zo sadrokartónu

Zavesené sadrokartónové stropy sú jednoúrovňové a viacúrovňové. Tie sú skvelé pre veľké izby, ale sú stratené v malých miestnostiach. Ak je obývacia izba menšia ako 12 m2, potom je lepšie obmedziť jednostupňový strop. To isté platí pre miestnosti s malou výškou stropu. Ale v priestranných halách tohto dizajnu bude vyzerať veľmi výhodné. Ak je plocha obývacej izby menšia ako 16 metrov štvorcových, potom budú stačiť dve úrovne. V priestranných halách je možné vykonať 3-4 podlažia. Ekonomicky úsporné žiarovky by mali byť zabudované do takého stropu, ktorý dodá miestnosti pikantnosť. Navyše, každá úroveň by mala zodpovedať svojmu typu osvetlenia, čo umožní maximalizovať zónu obývacej izby. Tvar stropu závisí od osobných preferencií.


  

kazeta

Kazetové stropy sú jedným typom zaveseného stropu. Jednoducho sa inštalujú a čistia. Majú estetický vzhľad, sú trvanlivé a veľmi trvanlivé. Kazetové stropy sa skladajú z štvorcovej dosky (kazety), mini závesu, vodiacich koľajničiek, pružinového závesu a rohu. Kazeta môže mať akúkoľvek farbu. Dnes sa vyrábajú stropné dosky, dokonca aj so zrkadlovým povrchom, ktorý môže vizuálne zväčšiť akúkoľvek miestnosť. Najčastejšie sú kazety vyrobené z hliníka alebo pozinkovanej ocele. Kov je potiahnutý špeciálnou práškovou farbou alebo bimetalovou zmesou. Kazety môžu byť natreté v jednej farbe alebo majú kresbu.

  

Vďaka moderným výrobným technológiám s vysokými teplotami sa tento obraz časom nezmení a nevymaže. Stropné kazety sa vyrábajú aj z:

 • sadra;
 • akrylové sklo;
 • minerálne vlákno:
 • drevo atď.

SLR

Zrkadlové stropné obklady sú často vyrobené z kovového, akrylového alebo silikátového skla. Vyzerajú veľkolepé a štýlové. Takýto stropný dizajn je vhodný pre malé obytné miestnosti, pretože môže opticky zväčšiť priestor a urobiť ho ľahším. Zrkadlové dosky môžu byť farbené. Sú relevantné v každom projekte. K dispozícii sú 4 hlavné typy týchto stropov: dlažba, lata, strečové PVC a panel. Okrem toho strop s PVC fóliou nie je zrkadlom v pravom slova zmysle. Požadovaný účinok sa dosahuje len vďaka lesklému povrchu syntetického filmu. Zrkadlové stropy zdôrazňujú dômyselnosť obývačky a efektívne zapadajú do každého interiéru. Môžete si vybrať nielen svetelné prevedenia, ale aj zrkadlá v tmavom ráme s hladkými rohmi a reflektormi.

prehliadnutému

Neexistujú žiadne ďalšie závesy pre panely v konštrukcii stropy. Doska je inštalovaná priamo na ráme, čo výrazne šetrí priestor. Preto sú lemované konštrukcie vhodné pre miestnosti s malou výškou stropu. Materiál je drevo, sadrokartón, plast alebo kov a ich kombinácie. Takéto konštrukcie sa ľahko inštalujú a krásne vyzerajú. Sú ľahko ovládateľné, nevyžadujú podstatné čistenie a trvanlivosť. Konštrukcie Podshivny majú dobrú zvukovú izoláciu a ideálne skryjú akékoľvek nerovnosti povrchu stropu. Vyznačujú sa veľkou farebnosťou a rôznorodosťou textúry. Podshivny stropy môžu napodobňovať prírodné kamene, drahé drevo, surové tehly, atď. Vyzerajú štýlovo a drahé a sú ideálne pre obývaciu izbu.

 

pastorok

Konštrukcia tradičného stropu sa skladá z rámu a obloženia. Obkladový panel je najčastejšie vyrobený z plastu a potom je jeho povrch potiahnutý lakom, aby sa zlepšili jeho vlastnosti. Najlepšie je namontovať roštový strop na hliníkové upevňovacie prvky. Sú pomerne odolné, ľahké a lacné. Povrch koľajníc môže byť plochý alebo perforovaný. Stropy stojanov sú rozdelené na otvorené a uzavreté. Reiki vhodné pre obývacie izby, ktoré sú kombinované s kuchyňou, pretože tieto prvky sú schopné absorbovať prebytočnú vlhkosť a paru. Rackové konštrukcie vyzerajú skvele v obrovských izbách s vysokými stropmi, ale napríklad v chruščovských domoch robia miestnosť vizuálne oveľa menšou. Reiki "jesť" až do výšky 10 cm stropu. Takéto konštrukcie môžu mať rôzne farby a textúru.

kombinovaný

Kombinované stropy sú vhodné pre veľké obytné miestnosti. Použitie rôznych materiálov umožňuje produktívne zónu miestnosti prispôsobením tvaru a výšky voľného priestoru. Môžete kombinovať niekoľko strečových plátien kontrastných farieb alebo štruktúr. Lesk a matnosť, hladkosť a štuky, čiernobiele farby vyzerajú veľkolepé. Okrem toho spojenie tkanín nemusí byť rovnobežné s podlahou a mať zakrivený rez. Je tiež možné kombinovať sadrokartónové dosky a napínacie kryty, ktoré majú viacúrovňovú konštrukciu. Kombinácia stretch stropov a zrkadiel vyzerá omnoho pôsobivejšie, ale vyžaduje si serióznu prípravu a komplexnú inštaláciu. Ale zrkadlové vložky robia obývaciu izbu elegantnejšou a vizuálne.

Všetky kombinované návrhy menia miestnosť a robia ju zaujímavejšou a bohatšou.

    

Aké by malo byť osvetlenie v obývacej izbe

Obývacia izba je centrálna miestnosť v byte, takže by ste nemali šetriť na osvetlení.
Správne zvolené lampy prispievajú k vytvoreniu útulnej a pohodlnej atmosféry pre život a komunikáciu. Osvetlenie v obývacej miestnosti možno rozdeliť na prírodné a umelé. Prirodzené osvetlenie závisí od správneho usporiadania okien v miestnosti. Obývacia izba musí mať aspoň jedno okno na denné osvetlenie. Umelé osvetlenie poskytujú obyčajné lampy v miestnosti. Ich kvalita a správne umiestnenie pomôže harmonicky tvarovať priestor obývacej izby. Miestnosť by mala mať stropné svietidlá alebo jeden luster, ktorý poskytuje základné osvetlenie v noci a večer. Ak sa v obývacej izbe musíte sústrediť na niečo (napríklad na módnu pohovku), potom vedľa tejto položky je zavesiť nástennú svietidlo alebo položiť stojaci lampu.

Ak chcete, aby bola izba útulná v miestnosti, mali by ste nainštalovať zdroje s tmavým osvetlením:

 • škvrny;
 • Dekoratívne lampy;
 • matné svietniky;
 • Stolové lampy pod tienidlom;
 • skryté svetlá atď.

Štýl stropu a farieb

Štýl stropu by mal zodpovedať celému interiéru miestnosti. Ak je celá obývacia izba vyzdobená v klasickom štýle, potom futuristický strop bude na mieste. To isté platí pre farebný dizajn. Pri vývoji projektového projektu je potrebné dodržiavať rovnakú farebnú škálu alebo hrať na kontrastoch. Veľa závisí od zvoleného smeru štýlu. Ale v každom prípade, strop by nemal byť tmavší ako steny, inak to bude klásť tlak na osobu a vizuálne znížiť miestnosť. Je lepšie zvoliť jasný príjemný tón. Strop v obývacej izbe nie je zvyčajne izolovaný ako samostatný prvok, len dopĺňa celkový dizajn miestnosti novými textúrami alebo farbami. Samozrejme, že strop môže byť jasný prízvuk v interiéri, ale tento dizajn vyžaduje komplexnú inštaláciu a seriózne štúdium projektu projektu.


Provence

V tomto štýle stropné drevené vložky a trámy vyzerajú skvele. Môžu byť natreté bielou emulznou farbou alebo vápnom. Pri samo-maľovaní stropu je potrebné opustiť valec v prospech kefy s hrubými štetinami. Aj na výzdobu stropu vhodné obyčajné omietky: reliéfne, nerovnomerné a textúrované. Provence je pomerne jednoduchý štýl, takže strop nemusí byť zdobené zložitými geometrickými obrazcami zo sadrokartónu. Skromné ​​kvetinové a jemné kvetinové vzory budú robiť. Pre výzdobu, môžete zariadiť malé hrany vo forme kvetu zo štuky po obvode stropu. Je potrebné opustiť viacúrovňové riešenia a reflektory. Pre osvetlenie izieb v štýle Provence sú vhodné iba lustre z jednoduchých materiálov nenápadných farieb. Strop by mal byť natretý bielymi alebo inými svetlými odtieňmi:

 • levanduľa;
 • béžová;
 • hnedá;
 • svetlo tyrkysová;
 • krémovo žltá atď.

podkrovie

Loft - celkom zaujímavý štýl interiérového dizajnu. Klasický podkrovie pripomína sklad alebo výrobnú halu. Rúry a ventilačné boxy na strope nie sú skryté pod špeciálnou dlažbou. Sú vymaľované v kontrastných farbách a ponechané otvorené, s dôrazom na to. Strop sa nezatvára. V ideálnom prípade by mal byť povrch opotrebovaný a drsný. Tento štýl umožňuje malé triesky na povrchu stropu. Čo sa týka farebnej škály, je lepšie zamerať sa na priemyselný rozsah: sivá, biela, hnedá alebo čierna. Nemali by ste zatvoriť strop v podkroví s natiahnutým plátnom alebo dlažbou, je lepšie upratať betónovú dlažbu. Betón je dokonale kombinovaný s tehlovým obložením, drevom a sklom. Musí byť len vyrovnaný a pokrytý špeciálnou ochrannou látkou.

horská chata

Chata v ruštine znamená vidiecky dom. Tento štýl je trochu pripomínajúci Provence, ale vyniká svojou osobitnou vidieckou identitou. Všetky použité materiály musia byť prírodné. Nemali by byť natreté v kyselinových odtieňoch, farby by mali byť čo najprirodzenejšie: sivá, zelená, terakota, biela, krémová, béžová, hnedá atď. Základom sú prírodné kombinácie. Ak chcete zdôrazniť strop, môžete použiť svetlé odtiene: bordó, čokoláda, zlato. Ako dekoratívny prvok môžete použiť široké drevené trámy. Nehrajú úlohu, ale jednoducho zdôrazňujú rustikálny štýl obývačky. Ale tieto trámy budú nadbytočné v miestnostiach s nízkymi stropmi. V tomto prípade môžete strop ozdobiť surovými doskami. Ak chcete, aby chata získala zvláštne kúzlo, môžete zavesiť luster do stropu.

baroko

Barokový štýl vyzerá dobre len vo veľkých izbách s vysokými stropmi. Vyznačuje sa prítomnosťou umeleckých malieb, trojuholníkových a štvorcových tvarov. Farba stropu by mala byť nasýtená: zlatá, hnedá, bordová, atď. Farebná paleta by mala zdôrazňovať bohatú výzdobu miestnosti. V barokových, studených a teplých odtieňoch je možné efektívne kombinovať. Strop môže byť ozdobený elegantnými mozaikami, štukami alebo rezbou. Aj na tieto účely je vhodné umiestnenie vysokých reprodukcií starých malieb alebo fresiek. Freska by mala mať veľké a svetlé prvky. Baroko navyše pripúšťa množstvo zlata a obrazov. Strop by mal vyzerať luxusne a honosne, pretože barok je interiérom kráľov a klasikov renesancie. Hladké rovné čiary nie sú pre tento štýl typické. Všetky vzory musia byť zložité zdobené.

škandinávsky

Škandinávsky štýl sa vyznačuje pastelovými odtieňmi, množstvom svetlých a prírodných materiálov. Drevené stropy s veľkými nosníkmi perfektne zapadajú do tohto interiéru. Drevo je ošetrené špeciálnymi ochrannými látkami, ale nie je natreté. Эффектно будут смотреться и потолки из строганых обшивочных досок, которые профилируются по типу бруса. Такой потолок называют имитацией бруса. Он недорогой и экологически чистый.V škandinávskom štýle, môžete strop čalúniť svetlom šindľom, ak má nerovný povrch. Táto konštrukčná možnosť je vhodná aj pre nepravidelne tvarované obytné miestnosti. Môžete tiež zariadiť strop v obývacej izbe listov sadrokartónu, takže niekoľko úrovní naraz. Stretch stropy môžu tiež vyzerať organicky v škandinávskom štýle, ak sú svetlé odtiene a nemajú lesklú textúru.

záver

Ak chcete navrhnúť obývacia izba vyzeral harmonicky, musíte usporiadať strop dobre v tejto miestnosti. Nie je potrebné zasahovať do štýlov, zavesiť plagát s spiderman nad krbom alebo sa snažiť usporiadať nevhodné farby. Ak zvolený interiér predpokladá moderovanie, strop by mal byť usporiadaný jednoduchým spôsobom, bez prílišného patosu. Ak celý apartmán pripomína kráľovské izby, potom by mal byť strop v obývacej izbe luxusný. Pred začatím opráv vyhladte všetky drsnosti povrchu stropu. Ak to nebolo možné zosúladiť, je potrebné zvoliť najvhodnejší spôsob navrhovania stropu. Je tiež potrebné zvážiť veľkosť miestnosti, prítomnosť arkierového okna a výšku stropov. Hoci úlohu obývacej izby zvyčajne hrá najväčšia miestnosť v byte, to vôbec neznamená, že je naozaj obrovská. Samozrejme, finančné schopnosti zohrávajú dôležitú úlohu vo vývoji projektu. S obmedzeným rozpočtom, je lepšie zamerať sa na obvyklé vápno, a nie na dizajn stropu v štýle high-tech.

Zanechajte Svoj Komentár