Rustikálny štýl v interiéri: popis a príklady

Rustik je málo známy štýl v "bývalých odborových krajinách", ale veľmi populárny v Amerike a Európe. Slovo je synonymom hrubého, rustikálneho života, jednoduchých foriem, druhu jednoty s prírodou. Najbližšie mu je country music. Rustikálny štýl v interiéri moderného obydlia je plne schopný stať sa útulným, estetickým, kombinujúcim dizajn vidieckeho domu a ultramoderným plnením mestského života.

História pôvodu

Rustikálny štýl je mnohými považovaný za typ krajiny alebo Provence. Predpokladá sa, že tento smer prišiel do miest z dedín, ale situácia bola trochu iná. Ľudia si kúpili staré domy za pomerne veľké peniaze, ale nie každý si mohol dovoliť plnohodnotné „mestské“ opravy, a preto boli hlavné časti ponechané tak, ako boli. Tak to bolo na Západe, v USA, v Rusku, mnoho prvkov tohto štýlu pripomína výzdobu starodávneho ruského interiéru začiatkom minulého storočia.

Tento štýl je vhodný pre tých, ktorí sú unavení z množstva plastov, kovov, skla v modernom dizajne. Rustikálna výzdoba zahŕňa použitie prírodných, väčšinou surovín, ktoré si zachovávajú svoju prirodzenú formu.

Štýl má mnoho objemových detailov, pretože je vhodnejšie ho používať v priestranných, svetlých apartmánoch, súkromných domoch.

    

Hlavné vlastnosti, vlastnosti, charakteristika štýlu

Interiéry domov, apartmány v rustikálnom štýle sú zdobené "starožitným" - tu sú hrubé drevené stropné trámy, steny, čalúnené dosky, podlahy, dvere, drevené okná, dobrý ťažký nábytok s "ušľachtilým patinou" alebo jeho imitácia. To všetko je dokonale kombinované s najnovšími spotrebičmi, individuálnymi detailmi, osobitými pre iné štýly - high-tech, priemyselné, moderné, klasické.

Rustikálny je veľmi eklektický, vo svojom dizajne množstvo prírodných, vysoko kvalitných materiálov - dreva, prírodného kameňa, ale aj moderných - vitráže, ocele, plastu. Rustikálny interiér je vyrobený veľmi pevný, akoby "po stáročia". Tu, jednoduchý nábytok, moderné gadgets, domáce stroje nie sú zobrazené pre show, ale to neznamená, že nie sú tam - všetko starostlivo skrýva, dostane, otvorí v prípade potreby.

    

Rozsah farieb

Farby sú vybrané prirodzene alebo čo najbližšie k nim. Zároveň používa maximálne dve alebo tri farby, z ktorých 60-65% padá na hlavnú. Najvhodnejšie kombinácie:

 • béžová s terakotou;
 • mosadz s antracitom;
 • svetložltá s bordó;
 • červenohnedé s plátnom;
 • olivová s kamienkovou sivou;
 • hnedožltá s grafitom;
 • snehobiely so sivým sivom;
 • kamufláž hnedá s broskyňou;
 • kremeň s gaštanom;
 • tehál so strieborno-ružovou farbou;
 • Pastelka s hnedo-oranžovou farbou;
 • krém s khaki;
 • bledozelená s modrastým sivým;
 • ľan s mahagónom;
 • med s huby;
 • púpava s orechovou čiernou;
 • okrovo s tmavo fialovou;
 • perla so sépiou;
 • sivohnedá s čiernou a fialovou farbou;
 • kvetinová biela s čokoládou.

Jasné kontrasty sú prípustné v malých množstvách - bez nich bude interiér nudný, nezaujímavý.

    

Použité materiály na konečnú úpravu

Materiály preferované prírodné, vysoká kvalita. Používajú sa tu rôzne druhy dreva:

 • bielený, bahenný dub;
 • wenge;
 • jelša;
 • železná breza;
 • borovica;
 • vápno;
 • smrek;
 • javor;
 • buk;
 • orech;
 • céder;
 • smrekovec;
 • čerešňa.

Drevo sa spracúva minimálne - uzly, praskliny, akékoľvek prirodzené chyby sa nedajú zamaskovať. Tmavý materiál, údajne z času na čas, bude musieť byť čo najrelevantnejší. Náhlavné trámy, ešte lepšie s kôrou, krásne zdôrazňujú tento štýl.

Murivo z homogénnych, červených tehál vytvorí dojem „neohrabaného“ antického interiéru, ktorý je napriek svojmu úctyhodnému veku veľmi silný. Tu je dôležitá "prirodzená" štruktúra - nevytvrdené kamene by mali mať obvyklú "prirodzenú" formu. Sú vybrané nie najdrahšie, umelé - omietky sú povolené.

Tento povrch je veľmi objemný, ale vyzerá krásne, originálne. Keď je priestor veľmi obmedzený, dekoratívne omietky sa používajú na steny, tekuté alebo papierové tapety hrubej textúry, na podlahu - vysoko kvalitné linoleum, laminát, strop môže byť jednoducho obielený, pokrytý tapetou s textúrou dreva. Kov sa používa menej často - umelo starnú, kované predmety vyzerajú dobre. Porcelán sa používa aj na výzdobu podlahy, aspoň - steny.

Stretch, sadrokartónové stropy by sa nemali robiť - rozbije harmóniu vytvoreného interiéru. Plastové okná, dvere nie sú vhodné.

    

Úloha osvetlenia v štýle

Osvetlenie sa hodí najmodernejšie, ale drôty, žiarovky je najlepšie skrývať, rovnako ako všetky zásuvky, prepínače. Steny, stolné lampy sú štylizované ako pochodne, petrolejové lampy, stropné svietidlá sú lustre, vraj s partiou malých sviečok, stojanové lampy majú čipky, vyrezávané tienidlá, elegantné kované nohy.

Podsvietenie je nielen hlavné, horné, ale aj samostatne pre každú logickú zónu. Významné dekoratívne predmety sú individuálne osvetlené sviečkami, LED diódami. Svetlo nepotrebuje veľa, okrem prípadov, keď je to potrebné pre prácu, akúkoľvek domácu činnosť.

    

nábytok

Nábytok je vybraný hrubý, vysoko kvalitný, zdobený "starožitnosťou". Jej línie sú zámerne jednoduché - hladkosť, elegancia je takmer neprítomná. Hlavným materiálom je prírodné drevo, ale jeho kvalitatívna imitácia je prípustná. Prítomnosť vyrezaných prvkov, vitráže vitráže je vítaná, ale nie je potrebná. Kované kovové časti ozdobia, zmenia celkový vzhľad miestností. Ako čalúnenie pre čalúnený nábytok sa používajú rôzne tkaniny, hlavne prírodné, hladké, kožené, koženkové.

Milovníci sú súčasťou vybavenia dostupných nástrojov - guľatiny, šindľov, dosiek, europaliet. Doska je prednostne hrubá, široká - od 40 mm hrubá, od 200 mm široká. Z komplexných konštrukcií by mali byť opustené - modulárne, kabriolet, skladací nábytok je úplne mimo miesta.

Množstvo otvorených políc, na ktorých sú umiestnené roztomilé obrázky v rámoch, hlinené, kostné, porcelánové figúrky, vytvára skutočný domáci komfort.

    

Dekor, textil, doplnky

Z dekoru je najprijateľnejší neglazovaný riad, keramické zvončeky, píšťalky, panely. Remeslá vyrobené z dreva, predmety tkané z tyče, tiež organicky vyzerajú. Okná často tvoria žalúzie ryžovej slamy, rákosia, na podlahe je rákosová rohož, ktorá zaberá celé centrum miestnosti. Záclony z upokojujúcich šedo-béžových a hnedých odtieňov sú navrhnuté tak, aby chránili pred denným svetlom, ale nemali by sa stať nezávislým dekorom, mať veľa šperkov, čipiek, flounces. Výhodné sú rovné, rovné, k podlahe.

Tkaniny sa používajú hlavne prírodné - bavlna, hodváb, ľan, vlna. Vitajte tkané koberce, tkané vlastnými rukami, pletené alebo vyrobené v technike "patchwork" kryty, deky, deky, vankúše. Koža akéhokoľvek zvieraťa, jeho imitácia doplní interiér.

Ako ozdoba sú v hlinených vázach prítomné črepníkové rastliny. Sú vyberané čo najbližšie k tým, ktoré rastú v miernom podnebí - “breza”, pelargónie, fialky, jazmín, tradescantia, podzemnica, nephrolepis, ruže v interiéri. Palmy, kaktusy, iné sukulenty sú úplne mimo miesta.

    

Výzdoba interiéru

Popis rustikálneho bytu, jednoduchý dom - hrubé formy nábytku, jednoduché dokončovacie materiály, domáce závesy. Objekty, dokonca kúpil v drahých obchodoch, vyzerajú, ako keby dostali prenajímateľa od jeho pra-pra-dedka. Prakticky všetko, čo nám pripomína, že dvadsiate prvé storočie je dávno okolo nádvoria, je starostlivo ukryté, opatrne zakryté, schováva sa akýmkoľvek vhodným spôsobom, aby sa nenarušil všeobecný štýl. Steny by nemali byť nezávislé interiérové ​​dekorácie - len pozadie.

Zlepšenie miestnosti závisí od jej svetla, veľkosti. Preplnená izba s malými oknami smerom na sever je vyzdobená v tých najhladších a najjasnejších farbách. Priestrannejšie, s panoramatickými, južnými oknami, je povolené orezať tmavšie, studené odtiene.

    

Chodba, chodba

Chodba môže úplne napodobniť staré ruské baldachýn - steny z ľahkého dreva, rovnako ako strop, dal keramické dlaždice na podlahe, jednotného kameňa farby. Dvere sú nevyhnutne ťažké, drevené, s kovanými rukoväťami, kovové dosky, menej často - úplne kovové. Zvončekové rohy sa zmestia do interiéru, pretože sú závesom, ale je tiež prijateľný dizajn podlahy. Malé predmety sa tu neuchovávajú - sú ukryté v zásuvkách malej komody, za dverami vstavanej skrine. Nábytok je vyrobený tak hrubý ako je to možné, ako keby boli veľmi staré škvrny, na niektorých miestach sa objavujú malé trhliny. Lampa je namontovaná vysoko na strope, zrkadlo v vyrezávanom ťažkom ráme je osvetlené oddelene, rovnako ako vstavaná skriňa, ak existuje.

Pre dlhé chodby sa hodia dva alebo štyri identické stropné lustre s odtieňmi teplých odtieňov.

Obývacia izba

Obývacia izba je často vybavená krbom. Zvyčajne sa vykonáva so skutočným ohňom, ktorý plní úlohu plnohodnotného krbu, skutočného kameňa, tehly. V jednom z rohov alebo v strede steny je umiestnená drevená podlaha s luxusnou vyrezávanou výzdobou. Keď veľkosť miestnosti je 18-22 metrov štvorcových alebo viac, bude vynikajúce vydržať štýl - masívny nábytok s hrubými nohami a veľkými dverami nezníži priestor.

Tu si zachovávajú, zdôrazňujú masívne stropné trámy, keď chýbajú - vytvárajú dôveryhodnú imitáciu. Steny z hrubých guľatín sú vítané, stena s krbom je zdobená kameňom zhora nadol. Podlaha je zdobená širokými doskami, na ktorých sa šíria koberce a zvieracie kože. Kruhová základňa stropného svietidla je pripevnená k reťaziam, žiarovky pripomínajú sviečky.

    

kuchyne

Hlavná vec v tejto miestnosti je funkčnosť. Má všetky potrebné kuchynské spotrebiče - práčka, umývačka riadu, mikrovlnná rúra, parný hrniec, rúra, atď. Všetky domáce spotrebiče sú ukryté za drevenými čelami náhlavnej súpravy - dokonca aj chladnička je pokrytá špeciálnym filmom napodobňujúcim textúru dreva alebo farebne.

Podlaha, kuchynská zástera vystupujú z prírodného kameňa - sú odolné voči oteru, ľahko sa umyjú. Súprava je len drevená, masívna, prírodná farba, dekorácia s rezbou je povolená. Jedálenský kút je tvorený stolom, stoličkami na otočných nohách, niekedy sú kované časti. Nádoby z nenápadných farieb, väčšinou keramické, drevené. Ako dekor sú tu sklenené, hlinené fľaše "starej" formy.

Svietidlá nad pracovným, jedálenským priestorom sú zavesené na dlhých reťaziach alebo namontované na stenu, napodobňujú sviečky a baterky. Podsvietenie je zvyčajne nastaviteľné podľa jasu.

    

spálne

Podlaha je vyrobená z dosiek - kameň do spálne je príliš studený. Mal by byť aspoň dva alebo tri tóny tmavšie ako steny a strop. Miestnosť by mala byť drevený dom alebo jeho imitácia, na niektorých miestach je prijateľné použiť kameň.

„Centrálnym“ objektom spálne je posteľ. Je vyrobený veľký, silný, pohodlný, materiál je drevo alebo kov. Vyzerá to zaujímavo, ako drevo. Vedľa postele majú jeden alebo dva nočné stolíky, tiež najviac "uncouth". Zóna šatníka je vyrobená za drevenou priečkou, prúteným plátnom. Namiesto hrudníka dali objem hrudníka zdobený kovaním.

Prirodzene dlhý koberec s kobercom je zafarbený do farieb s okennými závesmi alebo prehozom, závesom na stoličkách a kreslách. Na nočné stolíky položte malé svietidlá, samostatne osvetlenú skriňu, toaletný stolík, pracovisko.

Tienidlo stropného svietidla je často tkané z tenkých ohybných vetvičiek viniča.

    

kúpeľňa

Vybavenie kúpeľne znamená, že v tejto miestnosti bude vždy vysoká vlhkosť, takže pri použití drevených materiálov sú vopred ošetrené impregnáciami, ktoré zabraňujú hnilobe a vzniku húb. Je lepšie, aby sa všetko z ľahkého kameňa, takže len drevený strop, dvere, toaletný stolík so stoličkou. Stolová doska, na ktorej je namontované umývadlo, je vyrobená z hrubej dosky asymetrického tvaru - je tiež impregnovaná kompozíciou odolnou voči vlhkosti. Miesto okolo zrkadla je zdobené kúskami skutočnej kôry z dreva, jeho vysoko kvalitnou imitáciou plastu, gumy. Samotný kúpeľ má vzhľad drevenej vane, mosadznej hrubostennej misy. Kôš na bielizeň je vyrobený z prútia z tyčinky, borovicových koreňov alebo plastu, ktorý imituje takúto faktúru. Svietidlá sú vyrobené nad každým hygienickým zariadením, vstavané, dobre chránené pred vlhkosťou sú prijateľné.

V súkromnej domácnosti rustikálneho štýlu je nevyhnutne postavený drevený kúpeľný dom - stane sa samostatným, multifunkčným "umývadlom" miestom, ktoré krásne dopĺňa záhradný súbor.

    

škôlka

V dizajne detskej izby je obrovský priestor pre kreativitu - posteľ vo forme domu s rebríkom, ak je to lôžko alebo pirátska loď, hojdacia kôň, vysoké stoličky, ako v ľudových rozprávkach, pokladnica. Podlaha, strop, steny - prírodné, drevené. Je žiaduce, aby sa tu zaoblili rohy - bezpečnosť je prvoradá. Všetky konštrukcie sú vyrobené tak silno, ako je to len možné, a väčšina povrchov môže byť spracovaná a leštená tak, aby sa deti neublížili.

Osvetlenie je jasné, všetky lampy majú vonkajší rám, ktorý chráni pred zlomením. Na podlahu sa nachádza hrubý koberec z prírodného materiálu. Prútené koše s hračkami sú umiestnené na otvorenom stojane.

záver

Registrácia vidieckeho domu, mestského bytu v štýle rustikálneho - moderného, ​​často vyžaduje minimálny čas a peniaze. Ak je zlepšenie domova sú nejaké problémy s výberom povrchovej úpravy, nábytok, interiérový dekor, môžete vždy kontaktovať profesionálnych dizajnérov, ktorí vám pomôžu jasne zachovať štýl, zobrazujúci podrobný "obraz" v 3D.

Zanechajte Svoj Komentár