Palácový štýl v interiéri

Palácový štýl zaujme svojím luxusom, bohatstvom a nádherou. Táto oblasť nie je spojená s rozpočtovými opravami. Ak majiteľ plánuje stelesniť prvky interiéru paláca v interiéri, bude musieť do toho veľa investovať. Dekorácia bude pozoruhodná svojím rozsahom a okázalosťou, naplnená prepracovanými detailmi. Palác štýlovo organicky vyzerá v interiéri kaštieľov, chát, vidieckych statkov. Je zložitejšie ho stelesniť do výzdoby mestského bytu, pretože nedostatok priestoru bol korunovaným osobám neznámy. Hovorme o vlastnostiach palácového štýlu a možnostiach jeho realizácie.

O štýle

Palace štýl je smer, ktorý bol použitý na navrhovanie rezidencie kráľov a šľachtic v Európe XVII-XVIII storočia. To znamenalo začiatok ríše, baroka, rokoka a zachovalo sa v klasicizme. Vzhľad smeru nastal na konci jednej z najväčších epoch kultúrnej histórie Európanov - renesancie. Zakladateľom palácového štýlu je kráľ Ľudovít XIV. Zástanca absolútnej monarchie a prívrženec božskej povahy kráľovskej moci, nepovažoval štátne peniaze, ktoré boli vynaložené na dizajn jeho luxusných bytov. Louis úprimne veril, že štát a kráľ - jeden celok, a muž s "modrou krvou" vyžaduje zvláštne pohodlie. A stojí za zmienku, že zlý vkus tu a nie vôňa: všetky interiéry boli organické, ozdobené, ale tam bola rovnováha vo výzdobe. Ľudovít sa na francúzskom tróne dlhodobo usadil - takmer 72 rokov. Počas tejto doby sa kráľ obkolesil luxusom a postavil viac ako jeden letný palác, kde bol počas zvyšku bohatého metropolitného života odstránený z družiny svojho sprievodu. V nastavení boli štuky, pozlátenie, vložka s drahými kameňmi, luxusné tkaniny, rezbárske práce, drahé obrazy a gobelíny, vzácne druhy dreva v nábytku, leštený kameň vo výzdobe. Palácový štýl sa prejavil nielen v interiéri, našiel si miesto pre seba v architektúre, prípadne vznikol cisársky smer (impérium). Vonku boli paláce zdobené mnohými dekoratívnymi prvkami, ktoré boli v súlade s fantáziou topiary na otvorených trávnatých plochách, zimných záhradách (s citrusovými stromami) a "zelenými" labyrintmi, v ktorých sa šľachta oddávala detským hrám. Postupom času, tento bohatý štýl získal viac a viac bizarné formy. Estetická rovnováha sa začala strácať v nadmernosti a sýtosti, až kým sa nezmenila na barok.

Palácový štýl je vhodný pre bohatých ľudí, ktorí chcú zdôrazniť svoje vnútorné postavenie a postavenie v spoločnosti. Smer je ťažké realizovať nezávisle. Tí, ktorí si môžu dovoliť veľké výdavky, pravdepodobne nezačnú omietať steny v ich vlastnom sídle, keď si ušpinili uši v tmeli a farbe. Bohatý človek si najme profesionálneho dizajnéra, takže článok je skôr úvodnej povahy. Je ľahké sa unaviť z palácového štýlu, najmä v modernej realite, keď je minimalizmus považovaný za korunu dizajnérskych nápadov. Smerom je jeho úplný opak, maximalizmus v jeho čistej forme. Palácový štýl je zapamätaný, je vtlačený do vedomia priemerného človeka, ako niečo prekvapujúce, podobné muzeálnej expozícii. Chcete obdivovať drahé prostredie, ale bývanie v ňom je veľmi ťažké. Ak chcete zapôsobiť na svojich hostí pri slávnostných recepciách, je pravdepodobne lepšie, ak nenájdete smer na výzdobu interiéru.

    

Vlastnosti a vlastnosti

Pre palácový štýl sú charakteristické nasledovné charakteristiky:

  • Zamietnutie kombinovaných priestorov. Podľa zákonov palácového štýlu je každá miestnosť navrhnutá na špecifické účely a nemôže byť navzájom miešaná. Výnimkou môže byť iba obývacia izba kombinovaná s jedálňou.
  • Palácový štýl nie je vhodný pre malé priestory. Izby by mali mať veľké plochy s vysokými stropmi, širokými oknami a dverami.
  • V autentických palácoch musia byť schody, suita a galérie zdobené portrétmi.
  • Množstvo svetla. Veľké priestory vyžadujú nielen masívne stropné lustre, ale aj podlahy, stolné lampy a nástenné svietidlá.
  • Využitie obrazov (najmä portrétov a scén zo života šľachty) a využitie umeleckej maliarstva.
  • Štuka. Zdobí stropy, steny, podstavce, plášte. Fretwork dáva miestnosti jemnosť, štedrosť a osobitnú eleganciu.
  • Ťažký, celkový nábytok, vyrobený z masívneho dreva. Jeho povrchy sú zdobené rezbami, vykladanými kameňmi.

Tiež stojí za to zvážiť, že moderné domáce spotrebiče budú musieť byť starostlivo zamaskované, pretože sa vôbec nezmestia do vnútorných priestorov palácov.

    

Rozsah farieb

Farebnosť palácového štýlu je vždy založená na bielej a hnedej, presnejšie na „zlatom“ variante. Zriedený nábytok s mäkkými, pastelovými tónmi: žltá, sivá, broskyňa, ružová, tyrkysová, modrá, terakota, orech, olivový, viridián, pšenica, nefrit. Škvrny kráľovskej modrej, vínnej červenej a tmavej čokolády sa používajú v akcentačných zónach.


    

Povrchová úprava: metódy a materiály

Na dekoráciu používajte len drahé prírodné materiály: kameň, drevo, textil. Ak chcete štylizovať miestnosť s jednoduchou omietkou, nebude to fungovať. Báječné interiéry budú vyžadovať veľké investície. Samozrejme, môžete použiť umelé náprotivky, ale potom sa situácia do značnej miery bude podobať modernej klasike. Korunované osoby netolerovali napodobeniny a falzifikáty. Za zmienku stojí aj to, že v interiéroch je veľa krásnych a sochárskych prvkov. Ak je možné figúrky kúpiť v pravidelných obchodoch, potom budete musieť pozvať profesionálneho umelca alebo sochára, aby maľoval steny alebo ich navrhol s pomocou basreliéfov alebo vysokých reliéfov. Je možné nakresliť jednoduchý ornament pomocou šablón, ale bude ťažké zvládnuť nádherné scény zobrazujúce množstvo ľudí alebo božských bytostí.


    

steny

Pre dekoráciu na stenu odporúčame uchýliť sa k dekoratívnej maľbe. Jej kresba by mala byť pokračovaním stropného štuku a jemne načrtnúť veľké prvky: obrazy, zrkadlá, svietniky. Môžete tiež použiť drahé tkaniny tapety s ozdobnými vzormi na hladký, hodvábny povrch. Stojí za to zvážiť, že takýto povlak je považovaný za veľký "zberač prachu", takže sa bude musieť pravidelne vysávať. Tapeta je však vhodná len pre malé izby (detská izba, spálňa, pracovňa). V jedálni, obývacej miestnosti alebo priestrannej hale sú steny zdobené maľovanými alebo drevenými vložkami, ktoré sa striedajú s pilastrami alebo stĺpmi, sú zakončené textúrovanou benátskou omietkou a zdobené zrkadlovými panelmi pozostávajúcimi z diamantových fragmentov.

V nástennej maľbe by bola najlepšou možnosťou kvetinový motív. Kvetinová ozdoba dokonale ladí s tmavým dreveným nábytkom a svetlým štukom na strope.

    

Paul

V autentických interiéroch je podlaha obložená kameňom. Leštený mramor alebo žula s komplexným vzorom vydrží viac ako tucet rokov a obstojí v teste spoločenského tanca. V moderných palácových interiéroch sa však čoraz viac používajú samonivelačné podlahy. Z hľadiska trvanlivosti nie je horší ako kameň a na žiadosť zákazníka je možné na povrch použiť akýkoľvek obraz. Niekedy sú podlahy pokryté drahými kusovými parketami, ktorých fragmenty sa opäť skladajú do pôvodného vzoru. Stred obrazu sa zhoduje so stredom miestnosti.

strop

Priestor stropu je bohatý na štuky, cukríky, dekoratívne maľby, ružice, rímsy, výlisky a jednotlivé fragmenty floristických ozdôb. Na dokončenie povrchu vyberte bielu omietku. Je na svetlom pozadí, že vyniknú mnohé dekoratívne prvky. Ak sa na dekoráciu stien použijú pozlátené časti, potom ten istý povlak zdobí povrch štukových fragmentov stropu. Napínacia tkanina sa používa len v moderných variáciách štýlu. Pre autentické vybavenie nie je vhodné. Hoci plátno má pekný lesklý lesk a dokáže reprodukovať akýkoľvek vzor, ​​ktorý sa vám páči. Sadrové štuky môžu byť vykonané sami, ak ste zásobiť s plesňami - špeciálne formy pre odlievanie jednotlivých fragmentov.

Osvetlenie - vyberte svetlá

Veľké priestory vyžadujú bohaté osvetlenie. Svetlo bude hrať a opakovane sa odráža v zrkadlových povrchoch a pozlátených prvkoch, usadí sa v malom rozptyle pretečenia na hodvábnych a zamatových záhyboch textílií. Vzhľadom k tomu, okná sú závesné s hrubými závesmi, tam je malé prirodzené svetlo v izbách. To je viac ako kompenzovaný viacvrstvové prívesky lustre z krištáľu, zdobené príveskami. Tento materiál vytvára fascinujúcu atmosféru, pretože svetlo lampy sa opakovane odráža a láme jemnými detailmi. Aj v skromne zariadených izbách lustre z krištáľu prinášajú slávnosti a luxus. Ak je miestnosť veľká (jedáleň, obývacia izba), potom po celom obvode je zdobená rovnakými nástennými svietnikmi napodobňujúcimi svietniky. V skutočne obrovských izbách je niekoľko masívnych lustrov zavesených od stropu rovnako vzdialených od seba a zachovávajúcich symetriu. Na povrchu podstavcov, stolov, toaletných stolíkov, stolov sú osadené svietidlami alebo svietnikmi.


    

Výber nábytku

Nábytok si vyberte z masívneho dreva. Niektoré prvky sú vyrobené z prírodného kameňa (stolové). Čalúnený nábytok čalúnený žakárom, hodváb, zamat, velúr. Posledné dva typy textílií vám umožnia vytvoriť akýkoľvek odtieň hlboký a bohatý. Čalúnenie spútané "koči" kravatu. Fasády skrine, komoda, nočné stolíky hojne zdobené rezbami, vlysy, vykladané kameňmi. Je vhodné použiť starožitný nábytok, ktorý dodnes žil vo výbornom stave. Alternatívne sa môžete uchýliť k jednej z techník umelého starnutia drevených povrchov. Kovanie (kľučky, západky) je zdobené zlatým listom.


    

Doplnky, textil a výzdoba izieb

Steny sú zdobené maľbami v rámoch pozlátenej bagety. Môžete vytvoriť staré obrázky pomocou craquelure techniky. Nemenej luxusné rámovanie zdobí zrkadlá. Interiér je zdobený štukom, basreliéfmi, tapisériami, panelmi alebo freskami. Dvere a okná sú zdobené vitrážami. V priestranných izbách len zdôrazňujú eleganciu dizajnu av malých miestnostiach (chodba alebo chodba) sa stanú štýlovým centrom. Záclony z drahých, hustých tkanín (brokát, zamat) sú zdobené lambrequinmi a podväzkami so strapcami. A záves nielen okno, ale aj vchody. Na stoly sú umiestnené lampy na drevených nohách s vyrezávanými prvkami, malými plastikami, šperkovnicami vykladanými drahými kameňmi, vzácnymi porcelánovými vázami.

Príklady interiérového dizajnu

Každá izba paláca žije svoj život. Interiér každej miestnosti je kompletná verzia, ktorá nepotrebuje susedov. Toto by sa malo brať do úvahy, pretože obyčajne je návrh miestností v tom istom dome prepojený. Výzdoba priestorov presne zodpovedá ich funkčnému účelu.

Interiér spálne

Miestnosti korunovaných osôb sa spravidla skladali z dvoch miestností. V jednej sa nachádzala samotná spálňa av druhej budoár alebo miesto na prijímanie hostí. Áno, v tých dňoch nepovažovali králi a kráľovné za hanebné držať divákov v županoch a papučiach. Priestranná posteľ je zdobená baldachýnom z ľahkej tkaniny. Posteľ je pokrytá závojom z hlbokej čokolády alebo tyrkysovej farby. Z vyššie uvedených skupín vankúšov v hodvábnych vankúšoch s volánikmi. Zadná časť postele je zdobená "kočiarom" kravatu. Steny sa prelepia stenovým papierom s kvetinovou kresbou. Akcentový povrch v čele postele môže byť ozdobený maľbou. Na oboch stranách kráľovského lôžka sú na stenách upevnené párové sviečky. Nočné stolíky z masívneho dreva na krútených nohách, veľkoryso zdobené zlatým listom na rukovätiach a fasádach. Zóna Boudoir je oplotená plátnom jemného hodvábu s kvetinovými ornamentmi. Tu položili stôl so zrkadlom a početnými skrinkami s dekoráciami, vlásenkami, špendlíkmi a štetcami na vlasy. Nezabudnite na izbové rastliny. Je vhodné oživiť interiér pomocou kytíc ruží, astry alebo chryzantém.

Štýlový doplnok budú lampy v podobe starožitného svietnika, ale vybavené modernými žiarovkami.

Interiér obývacej izby

Povinným atribútom obývacej izby v štýle paláca je krb. Je zariadený kamennými a miniatúrnymi stĺpmi. Na rímse položili vázy s kvetmi, hodiny, svietniky, sochárstvo. Steny sú zdobené maľovanými vložkami v kombinácii so štukom, medailónikmi a ozdobnými pilastrami. Nábytok sa skladá z pohovky a dvojice masívnych kresiel, ktoré sú bohato zdobené rezbami. Čalúnenie čalúneného nábytku je zdobené rovnakým vozíkovým stehom. Za chrbtom pokrývajú velúr alebo zamat. Súprava nábytku obklopuje nízky konferenčný stolík na krútených pozlátených nohách. Jeho pult, vyrobený z mramoru, je korunovaný miskou s ovocím alebo vázou s kvetmi. Na stenách viseli maľby, fresky, zrkadlá. Podlaha je obložená parketovými podlahami alebo fragmentmi mramoru. Spojenie steny a stropu je zdobené filetom, lištami, rímsami. Hrubé záclony s lambrequins rám okná.

V obývacej izbe sa biely klavír s kyticou šarlátových ruží stane štýlovým interiérovým prvkom. V rozkvetu monarchie sa hrala za šľachtu považovala za samozrejmosť.

Interiér kuchyne

V palácoch kuchyne boli považované kancelárske priestory, ktoré prítomnosť korunovaných hláv nesvietili. Teraz v tejto miestnosti väčšinu času trávia nielen hostesky domu, ale aj takmer všetci členovia rodiny počas „čajových“ stretnutí. Na výzdobu stien si vyberú peknú horčicovú farbu alebo neutrálnu sivú farbu. Strop je omietnutý a zdobený tradičným štukom pre pár s filé. V strede je masívny krištáľový luster. Kuchynská súprava vyberá ľahký, mliečny odtieň, ktorého fasády sú bohato zdobené štukovými prvkami. Na hornom okraji hranice je reliéfny vzor pokrytý zlátením. Podlaha sa volí buď vo veľkom, alebo z keramického obkladu hnedých odtieňov imitujúcich mramor alebo žulu. Priestor nad kachľami je zdobený falošným krbovým portálom, ktorý má niekoľko otvorených políc na uloženie korenia a malých nádob. Ak je v kuchyni tiež kombinuje jedálenský kút (čo je nežiaduce), potom jedálenský stôl s masívnym kameň-trumfl pultu je doplnená skupinou drevených stoličiek. Nohy sú zdobené rezbou a ich chrbát a sedadlá sú polstrované, zdobené kravatu „kočár“. Závesy so svetelnými závesmi s lambrequins.

Interiér kúpeľne

Kúpeľňa v štýle paláca má dlhotrvajúce kúpanie v penovej tekutine s nerovným svetlom sviečok. Na dekoráciu sa používajú keramické dlaždice, ktorých povrch je zdobený nenápadnými kvetinovými ornamentami. Kompaktná sprcha v interiéri paláca sa nehodí. Budeme sa musieť rozhodnúť pre "vzácny" kúpeľ s krútenými nohami a po stranách rôznych výšok. Inštalatérstvo si vyberiete s luxusným pozlátením. Snehobiely drez do plnej hĺbky ide do nočného stolíka. Z nábytku môžete použiť vysoké úzke skrinky s množstvom posuvných políc. Ich fasády sú nevyhnutne zdobené štukovými prvkami pokrytými zlátením. Zrkadlo je zdobené rámom z tepaného železa a rovnakými kučeravkami, ktoré plynule prechádzajú do držiakov svietidiel. V blízkosti kúpeľa položte miniatúrnu nízku pohovku.

Vnútorná chodba

V chodbe dal konzolový stôl z dreva tmavo hnedý. Nad ňou visia zrkadlo v ráme bagety so zlacením. Na stolovú dosku položte vázu čínskeho porcelánu s kyticou čerstvých kvetov. Vchody sú zdobené vyrezávanými plátkami. Niektoré chodby do izieb sú zdobené klenutými klenbami. Strop je zdobený štukovými lištami. Pre pereobuvaniya dal gauč s nízkymi podrúčkami. Podlaha je obložená prírodným kameňom, ktorý nepozná opotrebenie. Od stropu visí viacvrstvový luster hodný tanečných sál. Doplňte interiér o skupiny obrazov a dekoratívnych malieb na stenách.

záver

Palácový štýl predchádzal klasickému smeru. Trvalo mnoho funkcií kráľovských interiérov, ale v ľahších formách. Palácový štýl existoval niekoľko storočí. Dokonca aj po čase žije v pamiatkach architektúry a dizajnu. Môžete sa pozrieť na prežívajúce príklady luxusného ruského paláca a bohatstva v Petrohrade v mramore, zime, Tauride, Mariinsky alebo Letnom paláci Petra I. Versailles možno považovať za najvýraznejší príklad štýlu v jeho historickej domovine. Jedna z hlavných rezidencií francúzskych kráľov, krása výzdoby interiéru, môže sa hádať len s Louvrom a Tuilerijcami. Posledný palác nanešťastie zničili francúzski komunisti. Popol chrbtice budovy bol dlhý čas „tŕňom“ v centre Paríža, kým sa Parlament nerozhodol zničiť ruiny.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár