Textilné nástenné dekorácie: 4 spôsoby, ako ozdobiť

Štýlové a netradičné tkaniny na stenu - skvelý spôsob, ako vytvoriť osobitnú atmosféru v obývacích izbách domu. Táto možnosť dokončenia vám umožní priniesť do akéhokoľvek dizajnu chuť, aby bolo vynikajúce a čo najpohodlnejšie pre život. Práca na zdobení stien s tkaninami by mala začať výberom materiálov. Týka sa to typu a kvality obrazov, ich farieb. Vhodná farebná škála, prítomnosť vzorov alebo ich absencia ovplyvní možnosť úplných alebo čiastočných zmien interiéru. Musíte tiež dôkladne preštudovať informácie o spôsoboch pripojenia a vybrať si tú, ktorú vlastníci môžu robiť vlastnými rukami. Zvážte rady a pokyny odborníkov pri výbere tkanín, ich fixácii, pravidlách následnej starostlivosti a môžete ľahko zmeniť svoj byt a urobiť z neho jedinečný.

História konštrukcie stien s látkou

Použitie tkanín na zdobenie stien sa datuje do starovekého Ríma. Remeselníci robili luxusné plátna z vlny, ľanu a maľovali ich vzormi. Široké používanie takýchto materiálov vzniklo v XII. Storočí av západnej Európe. Takzvané tapisérie boli tkané koberce, ktoré úplne pokrývali steny. Samozrejme, že takýto luxus si mohli dovoliť len zástupcovia šľachty. Hlavným grafom takýchto tkanín sa stali biblické motívy. Neskôr (okolo 15. storočia) v Paríži vytvorili úplne nový svetlý vzhľad „milfleur“ plachiet. Ich hlavnou črtou bol výber v centre hrdinu, sprisahania, zvieraťa. Pozadie takýchto tkanín bolo tmavé a okolo tkaného tematického centra boli početnejšie malé kvety a listy. A v roku 1633 bratia Gobelins vytvorili veľkú manufaktúru na výrobu takýchto tkanín na zdobenie domov. Známe takéto obrazy dnes: sú nám známe pod názvom tapisérie. Ich rozšírené používanie zaniklo po vzniku papierovej tapety v 18. storočí.


    

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou dekorácie stenovej textílie je vytvorenie osobitnej domácej atmosféry: ani drevená výzdoba nie je schopná zlepšiť interiér. Medzi ďalšie výhody zdobenia stien s tkaninami patria:

 • schopnosť vytvoriť spoločné zloženie povrchových úprav a identické čalúnenie čalúneného nábytku;
 • environmentálna vhodnosť väčšiny materiálov;
 • zvýšená zvuková izolácia stien;
 • vysoká odolnosť tkanív voči mechanickému poškodeniu;
 • udržiavanie dobrej priepustnosti pary stien;
 • rýchla inštalácia bez spojov (alebo len 1-2 spoje na dlhej stene);
 • možnosť dodatočnej nenápadnej zvukovej izolácie a izolácie (aj keď to nie je možné pri všetkých typoch upevňovacích tkanín).

Pokiaľ ide o nevýhody takejto dekorácie, stojí za zmienku: tkanina bude zbierať prach, takže bude vyžadovať časté čistenie. Tkaniny na slnečných izbách môžu rýchlo vyhorieť. Náklady na samotný materiál (aj pri upevňovaní tkaniny vlastnými rukami) sú pomerne vysoké a upevnenie tkaniny v blízkosti elektromotorov je pomerne náročná práca.

    

Výber materiálu

Najlepším riešením pre zdobenie stien v obývacej izbe handričkou bude výber špeciálnych plátien navrhnutých špeciálne pre upevnenie ako dokončovacie práce. Sú úplne bezpečné (natreté neškodnými farbami), dlhodobo si zachovávajú svoj jas, ale sú veľmi drahé. Lacné možnosti zahŕňajú nábytkové tkaniny (Jacquard, gobelín). Husté tkanie tkaniny poskytuje jednoduchosť pri zachovaní integrity. Také látky pomaly horia. Ďalšou výhodou je vytvorenie dobrej zvukovej izolácie v miestnostiach. Je prijateľné použiť prírodné tkaniny s menej hustým tkaním, a teda menej odolné proti opotrebeniu (ľan, bavlna a sisal v čistej forme alebo s malým percentom viskózy). Použitie takýchto materiálov vám umožňuje vytvoriť špeciálny komfort a zaručuje ekologickú dekoráciu interiéru. Najmenej často používané na dekoráciu interiéru sú ľahké a priesvitné tkaniny (taft, batis). Sú vhodné na zdobenie jednotlivých častí stien.


    

Spôsoby zapínania látky

Pri výbere spôsobu montáže je potrebné zohľadniť zložitosť práce. Ak je ľahké pre každého, aby lepidlo na stenu a natiahnuť látku na silný rám, potom je takmer nemožné urobiť elegantné závesy alebo čalúnenie s vlastnými rukami bez zručností. Okrem toho, v každom zo spôsobov, ako upevniť tkaniny potrebujú 1-2 asistent. Správne vyrovnanie alebo zdvihnutie látky je možné len pri zdobení malej časti steny. Pre dizajn celej miestnosti jeden pár rúk jednoducho nebude stačiť. Všimnite si aj náročnosť prípravy na prácu: niektoré metódy vyžadujú dokonalé zarovnanie steny. V opačnom prípade nebude možné dosiahnuť priliehavé prispôsobenie tkaniny.

Ak je to potrebné, dodatočnú izoláciu a zvukovú izoláciu miestnosti, vyberte tento spôsob pripevnenia, v ktorom môžu byť pod tkaninou umiestnené pomocné materiály.

    

Strečová tkanina

Na natiahnutie textílie na stenu budete potrebovať: koľajnice (pribité po obvode steny), malé klince alebo zošívačku na nábytok (na pripevnenie plátna), kus látky (veľkosť je určená veľkosťou steny + 3-4 cm na všetkých okrajoch na upevnenie) hmoždinky. Postup je nasledovný:

 1. Pod úrovňou označenej polohy koľajníc po obvode steny. Mali by byť striktne rovnobežné s povrchom plátna nebolo príliš utiahnuté.
 2. Tkanina je úhľadne orezaná (mala by vytvoriť dokonalý obdĺžnik alebo štvorec).
 3. Reiki sú upevnené hmoždinkami na stenu.
 4. Tkanina je dvakrát otočená o 1,5-2 cm. Potom sa nakloní malými karafiátmi alebo nábytkovými klipmi na hornú koľajnicu.
 5. Tkanina je natiahnutá na spodnú koľajnicu, obraty sú tiež v spodnej časti a tkanina je pevná. Podobná montáž sa vykonáva po stranách.

Pod napnutou tkaninou môžete upevniť vrstvu zvukovej izolácie alebo izolácie. Sú pripevnené priamo na stenu.

    

Lepiaca tkanina

Na prilepenie látky budú potrebné nasledujúce nástroje a materiály: kus látky na zdobenie (2 rezy sa môžu použiť na dlhú stenu), tmel, špachtľa, papier, lepidlo na tapety, jemný brúsny papier, lepidlo na nábytok, železo, malé klince a lamely. Práca na lepení sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Tkanina sa kontroluje na deformáciu: malý kúsok by sa mal zvlhčiť a vysušiť. Ak sa zmenší veľkosť, potom sa vybraný segment úplne nasiakne, vysuší a vyhladí. Tým sa zabráni zmenšeniu tkaniva v budúcnosti.
 2. Stena sa čistí špachtľou av prípade potreby sa vyrovnáva tmelom. Lepidlo sa nanáša na stenu na papierové tapety a lepí sa papier, ktorý sa po vysušení treje brúsnym papierom. Ak sú na stene škvrny na behúne, musíte tieto miesta ošetrovať nitro lakom.
 3. Stena je pokrytá nábytkovým lakom, natiahnutá tkanina je jemne lepená zhora nadol (práca pre dvoch ľudí), vyrovnaná, spracovaná železom na nastavenie lepidla. Okrem toho môže byť zatlačený na vrch s lamelami a klincami pre čo najpresnejšiu fixáciu. Môžu byť odstránené po 6-12 hodinách. Prebytočná tkanina je orezaná, hrany sú spracované lepidlom.
 4. Po 3 dňoch, ak sú hrbole, musíte prepichnúť každý z nich a znovu chodiť so železom. Nad a pod, môžete nainštalovať sokel, bagety.


    

textil

Pre správne prekrytie steny vlastnými rukami, budete potrebovať: skrutky, latu (dĺžka rovná dĺžke steny), kus látky (2-3 krát dlhšiu ako dĺžka steny a 10-15 cm dlhšiu ako jeho výška), malé karafiáty, úrovni budovy. Práca na upevnení plátna sa vykonáva takto:

 1. V hornej časti je umiestnenie lamiel pod úrovňou. Stena je zbavená nečistôt a prachu: nie je potrebné vyrovnávať povrch.
 2. Tkanina s hrúbkou 3 až 4 cm sa zastrčí pod koľajnicu doľava a na nej sa upevní prvým klincom zdola. V tomto prípade by mal mať plátno príspevok 5-7 cm od vrchu, po 10-15 cm sa pozdĺž dĺžky rezu vytvorí záhyb, ktorý sa upevní pod latu (zo zadnej strany) klinom. Podobná práca sa vykonáva až do konca rezu. Na pravej strane je jeho okraj tiež zastrčený pod spodnou časťou koľajnice a upevnený.
 3. Hrable s napísanou tkaninou sú fixované podľa stanoveného označenia. Upevnenie sa vykonáva skrutkami z prednej strany (to znamená, že hlavy čapov budú umiestnené na boku steny). V spodnej časti je tkanina dvakrát skrútená a úhľadné drapáky alebo podľa podobnej schémy sú upevnené na inej koľajnici.

Pri použití lamiel na dne je veľmi ťažké vydržať, takže hladká vlna padá a nedôjde k deformácii. Najlepším riešením by preto bolo upevnenie pásu len na vrchnej doske.

    

čalúnnictvo

Čalúnenie sa vzťahuje na časovo najnáročnejšie a najkomplexnejšie spôsoby zdobenia stien. Pre prácu potrebujete: kus látky (dĺžka a šírka steny + 10 cm zo všetkých strán), rošty na rám, hmoždinky, malé čapy, tmel, tmel, lepidlo na nábytok a lepidlo na ťažké tapety, železo, hrubá izolácia, stavebná úroveň. Na čalúnenie steny pod upevňovacím prostriedkom na vozíku je potrebné vykonať nasledujúce práce:

 1. Na čistenie steny stierkou a tmelom vyrovnajte povrch.
 2. Vytvorte kresbu pre požadovaný vzor čalúnenia (so štvorcami alebo diamantmi). Označte umiestnenie koľajníc pod úrovňou a potom tieto koľajnice upevnite na stenu pomocou hmoždiniek (bez rámu, hotový dekor bude mať malý objem a všetok jeho luxusný vzhľad sa stratí).
 3. Podobný výkres (rovnako ako lamely sú umiestnené!) Kresliť otvory na papier Whatman a na križovatke koľajníc. Použitím polotovaru ako šablóny preneste tieto body na tkaninu.
 4. Na hornej strane rámu stojana, lepidlo hrubé izolácie pre lepidlo pre ťažké tapety.
 5. Na vrchu steny nad rámom regálu (1-2 cm vyššie) prilepte tkaninu lepidlom na nábytok a chodte so železom, dodatočne si ich vyzdvihnite s karafiátmi (potom ich môžete odstrániť). Natiahnite plátno na podlahu a jemne sa pohybujte zhora nadol, aby ste materiál priblížili k vyššie uvedeným bodom. Každý bod by sa teda mal jednoznačne zhodovať s priesečníkom rámu stojana umiestneného na stene.


    

Stylistické smery

Na realizáciu pôvodného dizajnu miestností, s použitím textilných plátien, môžu byť úplne odlišné štýly. Zvýraznenie je použitie textilných materiálov namiesto bežných tapiet. Tkanina v nasledujúcich smeroch bude vyzerať primerane a krásne:

 • Art Deco: pre smer sa odporúča zvoliť kontrastné plátna s veľkými opakujúcimi sa vzormi;
 • Moderné: materiály s abstrakciami, svetlými opakovanými vzormi alebo špeciálnymi modelmi s jedným veľkým vzorom (podobné tapetám) sú vhodné na úpravu v tomto smere;
 • mestské: pre štýl budú prevládajúce monochromatické tkaniny svetlej farby (alebo modely s nenápadnými vzormi);
 • ethnostyle: vhodný pre smer tkaniny s cik-cak vzormi v rôznych farbách;
 • štýl 50. rokov: svetlé látky s opakujúcimi sa hladkými vzormi dokonale dopĺňajú smer;
 • Orientálne: pre štýl vhodné materiály v tmavej farbe so zlatými alebo striebornými vzormi;
 • klasické: skvelým riešením by bola voľba plátna s tmavým pozadím a pútavými, opakujúcimi sa vzormi, pruhmi.


    

Nástenné dekorácie v obývacej izbe

V priestrannej miestnosti na výzdobu stien s tkaninami môže byť rôzne spôsoby. Medzi najvýhodnejšie možnosti dizajnu patria:

 • textilné dekorácie pre všetky steny obývačky;

Môžete držať látky alebo ich napätie pre každý povrch. V tomto prípade je povolené použiť dva materiály rovnakej farby s rôznymi vzormi (napríklad ozdobiť pár stien s prúžkami látky, zvyšok s látkou so zdobenými vzormi).

 • prideľovanie rekreačných oblastí;

Za pohovkou a stoličkami určenými na relaxáciu s priateľmi a rodinným oddychom, môžete umiestniť akýkoľvek na jas a sýtosť látky (nie v rozpore so štýlom a celkovou farebnou schémou). Neobvyklá dekorácia dodá miestnosti originálny vzhľad a zároveň nebude rušiť majiteľov od ostatných.

 • štylizácia steny, ktorá sa nachádza oproti rekreačnej oblasti.

Táto konštrukcia umožňuje vybrať stenu pred pohovkou a stoličkami. Pre dekoráciu sa odporúča vybrať látky s tmavými farbami a nenápadnými vzormi alebo bez vzoru.

    

Nástenné dekorácie v spálni

Neobvyklá výzdoba spálne tkanina povrch umožňuje zdôrazniť jeho originalitu a pohodlie. Najlepšie možnosti použitia textilu v obývacej izbe zahŕňajú:

 • zvýraznenie hlavy postele;

Tu je povolené obvyklé lepenie tkaniny alebo plné zakrytie steny. Bude neobvyklé nepozerať sa na úplnú dekoráciu povrchu, ale na výber obdĺžnikovej zóny za čelo (hoci textília by mala mierne vyčnievať na boku čela). Môžete si vytvoriť štýlový výklenok so svetlom vo vnútri, ktorý bude prilepený tkaninou.

 • prideľovanie lôžka na spanie;

V tomto uskutočnení je možné umiestniť na boky lôžka niekoľko prúžkov tkaniny (napríklad za nočnými stolíkmi). To bude tiež vyzerať dobre a lepenie, pribíjanie látky na dvoch stenách, v blízkosti ktorého sa nachádza lôžko (to znamená, za čelo postele a naľavo alebo napravo od postele).

 • zvýraznenie vstupu alebo steny oproti lôžku.

Vytvorí osobitný komfort a pomôže majiteľom začať každé ráno v skvelej nálade.

Návod na údržbu

Čistenie tkanín sa musí bezpodmienečne vykonávať. Akékoľvek zmáčanie povrchu môže spôsobiť škvrny a pruhy na ňom. Preto, aby ste jemne odstránili nahromadený prach, musíte použiť vysávač. Na čistenie nábytku a rôznych textilných náterov budete musieť zakúpiť špeciálnu trysku (s mäkkým povlakom). Pomôže tiež zachovať pôvodný stav dokončovania tkanín podľa týchto odporúčaní:

 1. Pri inštalácii klimatizačného zariadenia majte na pamäti, že prachové častice, ktoré sú prenášané prúdom, sa usádzajú na povrchu plátna. Preto sa neodporúča zavesiť klimatizáciu pred tkaninovú stenu alebo do miestnosti so stenami úplne zdobenými tkaninou.
 2. V slnečných priestoroch by sa malo zabrániť spaľovaniu látky. Preto by mal byť povrch okamžite umiestnený na stenách, kde nespadajú slnečné lúče, alebo zatvoriť okná hrubými závesmi v období, keď slnko preniká do miestnosti.
 3. V miestnostiach s textilným lemom je potrebné udržiavať nízku vlhkosť. V prípade potreby sa odporúča inštalácia sušidla.


    

Textilné tapety ako alternatíva k látkovej povrchovej úprave

Dobrou náhradou za lepenie alebo vypchávanie tkanín na stenách môže byť textilná tapeta. Vo svojom vzhľade sú trochu podobné bežným tkaninám, ale vyrábajú sa podľa špeciálnej technológie: lepením pásu alebo jednotlivých vrstiev vlákien na podklad. Samotný základ materiálov môže byť papierový alebo netkaný. Prvá možnosť má prijateľnú cenu, ale trvanie zachovania pôvodného vzhľadu takejto povrchovej úpravy je dosť pochybné: ťažké plátno môže trvať mnoho rokov alebo sa čoskoro začne odlupovať. Textilné tapety na non-tkané základne majú vyššiu cenu, ale aj dlhšie trvajú. Pre dodatočnú ochranu môže byť tento typ povrchovej úpravy pokrytý bezfarebným lakom alebo polymérnym filmom. To zaručuje minimálne poškodenie materiálov a ich pomalé vyhorenie na slnku. Ale musíte len držať textilné tapety na dokonale rovnú stenu. Napriek možnosti skrývania nepravidelností pri konštrukčnej úprave, prítomnosť kvapiek vedie k rýchlemu odlupovaniu materiálu.


    

záver

Správny výber tkaniny v zložení, kvalite a farbe je zárukou originálnej výzdoby stien v dome. Je pravda, že takéto materiály by sa mali používať len v obytných a obytných miestnostiach: v kuchyni alebo na chodbe budú vystavené výrazným negatívnym vplyvom a čoskoro stratia svoju príťažlivosť. Okrem výberu vhodných tkanín vám odporúčame venovať osobitnú pozornosť dostupným možnostiam upevnenia utierok. Väčšina z nich môže byť vykonaná bez schopnosti vykonávať opravy. Ale uistite sa, že akýkoľvek spôsob upevnenia by sa mal vykonávať s prísnym dodržiavaním postupu prípravy tkanín a samotnej steny. Nezanedbávajte tipy na vlastnosti fixácie, kontrolu plachiet pre deformáciu. Podľa rady odborníkov vám pomôže ľahko a jednoducho štýl bytu a získať elegantný dizajn zariadených izieb.

Zanechajte Svoj Komentár