Žalúzie v interiéri: typy a materiály

Ak chcete obnoviť situáciu v miestnosti, niekedy stačí zmeniť skupinu dekoratívnych prvkov. Dôležitú úlohu zohrávajú rolety v interiéri, ako sú záclony. Z ich kompatibility so zvyškom detailov závisí pohodlie v miestnosti. Ak chcete oceniť dôležitosť dekorácie okien, stačí ho dočasne odstrániť. Akýkoľvek, dokonca aj štýlovo overený dizajn zmizne a bude sa zdať nedokončený. História žalúzií je veľmi zaujímavá. Prvý, kto začal vyrábať tieto návrhy v XVIII storočia, bol anglický dizajnér John Webster. Samotné meno je preložené z francúzštiny ako "žiarlivosť". Zdá sa, čo môže byť spoločné medzi hádzaním majiteľov a dekoráciou okien? Tu je subtílna analógia, zakorenená vo východných zvyklostiach, podľa ktorej muži skrývajú svoje ženy pred názormi cudzincov. Stavba prepúšťala svetlo, ale nedovolila náhodným okoloidúcim z ulice, aby videli, čo sa deje v dome pri rohu oka. Žalúzie, ako vynález, boli patentované po takmer storočí úplne inou osobou. Masívne využívanie dizajnov sa začalo pomerne nedávno, keď si dizajnéri pamätali, že všetko nové je dobre zabudnuté na staré. Hovorme o typoch žalúzií, ich zásluhách a štýloch, do ktorých tento prvok zapadá.

Výhody a vlastnosti použitia

Žalúzie majú oproti konvenčným závesom niekoľko výhod. To vysvetľuje ich zvýšenú popularitu. Horizontálne žalúzie je možné zabudovať priamo do okenných rámov. Parapet sa teda uvoľní a nemusíte sa pravidelne hádať s dlhými závesmi. Lamely (tenké pásy-profily) sú vyrobené z rôznych, väčšinou tvrdých materiálov, ktoré nezhromažďujú prach ako textílie. Ak chcete umyť celú konštrukciu, nie je potrebné ju vyberať z okna, zaklapnúť klipy alebo háčiky a po umytí vykonajte všetky tieto úkony v opačnom poradí. Stačí, keď sa pištoľ s čistiacim prostriedkom a len utrite lamely a hornú rímsu (valček). Dokonca aj látkové žalúzie je možné očistiť od akumulácie prachu pomocou vysávača bez odstránenia. V závislosti od voľby vedenia pre umiestnenie lamiel (vertikálne alebo horizontálne) môže byť miestnosť vizuálne rozšírená alebo zvýšená. Ďalším plusom je bohatý sortiment. Pre drevené rámy je ľahké vyzdvihnúť bambusové žalúzie alebo tenké drevo tak, aby zodpovedali drevám. Plastové okná sú dobre kombinované s PVC alebo hliníkom. Látkové modely sú ľahké, ľahko sa inštalujú a zároveň sa môžu pochváliť prijateľnými cenami. Farba na ich povrchu pretrváva dlhú dobu a takmer nezmizne. Jedinou nevýhodou žalúzií - trvalé spojenie s vládnymi priestormi. Tento prvok výzdoby je príliš často nájdený v kanceláriách, ale postupne sa nájazd klerikalizmu zmenšuje, pretože trh je spokojný s "domácimi" úpravami produktu.


    

druh

Žalúzie sú klasifikované podľa typu stavby do nasledovných typov:

 • Vo vodorovnej polohe. Lamely sú usporiadané vodorovne vzhľadom na podlahu. Takéto žalúzie sa niekedy nazývajú aj benátsky. Varianta je ideálna pre úzke a stiesnené miestnosti, pretože horizontálne pruhy umožňujú vizuálne rozširovanie stien.
 • Vertikálne. Možnosť použitia v miestnostiach s nízkymi stropmi. Lamely sú umiestnené vertikálne. Zároveň sú jednohlasé a so vzorom.
 • Kazeta. Veľmi podobné rolety. Textilná kazeta sa pevne prilepí na sklo. Dizajn je vybavený vrchnou krabicovou kazetou. Ak chcete, môžete skryť celé plátno v ňom. Tento typ žalúzií je upevnený priamo na skle, plastové okenné rámy zostávajú voľné.
 • Roll. Tento dizajn sa nazýva závesy častejšie ako žalúzie. V skutočnosti sa vzťahuje na prvý a druhý, pôsobí ako prechodná možnosť. Celé plátno je navinuté na špeciálny valec upevnený nad oknom. V otvorených konštrukciách je tkanina ovinutá zdola a prišitá „vreckom“ cez celú šírku, aby sa upevňovala závažia vo vnútri. Tento prvok poskytuje požadované napnutie pásu. Valcované závesy uzavretého typu sú vybavené špeciálnymi vodidlami, ktoré zabraňujú skrúteniu tkaniny alebo jej osnovy. S pomocou reťazca žalúzií sa zdvíhajú a spúšťajú.
 • Skladaný. Sú vyrobené z jedného plátna, ktoré je zložené "akordeón". V konštrukcii nie sú žiadne lamely ako také, preto môžu byť okná úplne alebo čiastočne uzavreté.
 • Roman. Tento typ žalúzie sa skladá z pevného pásu. Rovná vzdialenosť od seba šitá do lamiel. Tvoria úhľadné záhyby, ktoré možno upraviť (komprimovať a natiahnuť).
 • "Deň-noc." Myšlienka žalúzií vznikla na základe skladaného závesu s podobným názvom. V balení sú zahrnuté dve role látky. Jeden materiál je hustý a slabo prenáša svetlo a druhý je priesvitný. Pruhy textílií sa striedajú na princípe "zebry". Otáčaním gombíka môže človek nastaviť intenzitu svetla, pretože pruhy sa postupne navzájom posunú.

    

Podľa dizajnu sú rozdelené do dvoch typov:

dekoratívnePoužíva sa výhradne pre krásu, takže otvorenie okna nevyzerá "nahý".
bezpečnosťPoužíva sa na určený účel a zabraňuje vstupu svetla do miestnosti.

    

V závislosti od umiestnenia žalúzií sú zaradené do štyroch typov:

 • okná;
 • Okná;
 • dverí;
 • Arch.

Pokiaľ ide o farby, rad žalúzií je bohatý a umožňuje zvoliť správny tón pre dekor miestnosti. Ak potrebujete konkrétny obraz, potom je možné povrch lamiel vytlačiť pomocou tlače fotografií. Najťažšie je navrhnúť viacvrstvové žalúzie. Ich povrch je zdobený rôznymi odtieňmi s ďalšími efektmi (kovový, lesklý, matný, reliéfny vzor). Z týchto lamiel zbierajú vzory a vytvárajú nezvyčajné kombinácie.

    

Výrobný materiál

Dôležitú úlohu zohráva materiál, z ktorého sú lamely zhotovené. Životnosť výrobku, jeho kompatibilita s mikroklímou rôznych miestností, rozsah textúr a farieb na ňom závisia. Klasické možnosti zahŕňajú tkaniny a drevené žalúzie. Modernejšie modely už používajú plast, bambus, papier. Zvážte každý typ samostatne.


    

plastický

Plastové rolety majú pomerne impozantnú životnosť, ktorá však stráca životnosť hliníkových konštrukcií. PVC je ľahký, ľahko sa inštaluje a je lacný. Materiál má zvýšenú tuhosť, ľahko sa čistí. Môže byť použitý v miestnostiach s komplexnou mikroklímou, pretože úspešne vydrží testy vlhkosti, vysokých alebo nízkych teplôt a silného znečistenia. Sortiment plastových roliet je bohatý: výrobcovia ponúkajú návrhy rôznych farieb a textúr. PVC je populárny, cenovo dostupný materiál, ktorý je v interiéri kombinovaný len s modernými štýlmi.


    

plátno

Textilné rolety vyzerajú neuveriteľne krásne vo vnútri miestnosti. Sú však menej praktické ako konštrukcia tuhších materiálov. Samozrejme, že tkaniny sú vopred ošetrené špeciálnymi impregnáciami, ktoré zvyšujú ich odolnosť voči prachu a nečistotám, ale materiál sa bude musieť čistiť častejšie ako hliník alebo plast. Existujú dva typy žalúzií:

 • Od netkaných textílií. Odlišujte sa pri nízkych nákladoch a krátkej životnosti. Rýchlo strácajú svoj tvar a vzhľad.
 • Vyrobené z tkaných materiálov. Sú natreté špeciálnymi pigmentmi, ktoré nezmiznú pod slnkom. Slúžia oveľa dlhšie ako konštrukcia prvého typu.

Textilné rolety spadajú pod tabu pre kuchyňu, kúpeľňu a miestnosti, kde sa hromadí veľa prachu alebo nečistôt (dielne, knižnice).

    

drevený

Úplne prvé žalúzie boli vyrobené z dreva. Tento materiál je stále populárny, pretože drevo sa ľahko integruje do akéhokoľvek prostredia. Strom prináša so sebou v miestnosti príjemnú a príjemnú atmosféru. Náklady na takéto žalúzie sú veľmi žiaduce. Na materiál sa aplikujú špeciálne zlúčeniny, ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti do pórov dreva a jeho následnému napučaniu, deformácii. Dokonca ani impregnácia však nezachráni materiál z ohňa, keď je v kontakte s otvoreným plameňom. Neodporúčame zavesiť takéto vzory v kuchyni pri sporáku alebo v obývacej izbe vedľa krbu. Na výrobu lamiel používajte druhy dreva, ktoré majú malú hmotnosť. Z tohto dôvodu sa návrhy časom neprejavujú.

Drevené žalúzie sa ľahko umývajú, dlho si zachovávajú reprezentatívny vzhľad. Keďže materiál je ekologicky nezávadný, odporúča sa používať pri zdobení spální a detských izieb.


    

papier

Papierové rolety sú rozdelené do dvoch typov:

 • Nenechajte svetlo. Spravidla sú vyrobené z čierneho papiera.
 • Prenos svetla. Materiál je natretý vo svetlých odtieňoch.

Papier je krehký materiál. Plné lamely z neho zriedkavo. Dlhá životnosť sa môže pochváliť roletami. Skladaný papier "akordeón" je odolnejší voči mechanickému namáhaniu. Takéto žalúzie sú ideálne pre nenáročné interiérové ​​riešenia a rozpočtové opravy ako alternatívu k clonám.

    

hliník

Lamely hliníkových roliet sa vyznačujú zvýšenou tuhosťou. Z tohto dôvodu sa odporúča zakúpiť materiál na zdobenie okien zložitej konfigurácie. Hliníkové žalúzie vydržia veľmi dlho a dokonca sa nudia, hoci ich štýlová všestrannosť vám umožňuje prispôsobiť dekoračný prvok každému rozhodnutiu o dizajne. Materiál sa ľahko čistí: pravidelne natierať lamely vlhkou špongiou. Hliník sa nedá čistiť len abrazívnymi látkami, ktoré nevyhnutne zanechajú škrabance na mäkkom kove. Materiál je necitlivý na zmeny teploty a vysokú vlhkosť, takže môže byť použitý na výzdobu kuchyne a kúpeľne. Hliníkové žalúzie sú vhodné aj na okná na "chladné" verandy, lodžie a podkrovia. Tam sú výrobky úplne alebo čiastočne maľované v rôznych farbách alebo so vzorom aplikovaným na povrch.


    

bambus

Bambusové žalúzie sú vyrobené z ekologického materiálu. Tenké lamely majú výrazný vzhľad, príjemné prírodné farby, nízku hmotnosť. Pevný rám nedovoľuje deformovať tenké žalúzie. Materiál je vhodný na zdobenie okien v kúpeľni av kuchyni, pretože sa nebojí kontaktu s vodou. Ideálny pre tento druh japonského etnického štýlu a jeho skromný najbližší "relatívny" - minimalizmus. Apartmány zdobené rohože, shoji namiesto dverí a toro lucerny, budú harmonicky kombinované s bambusovými žalúziami. Lamely môžu byť vyrobené nielen z hladkých dosiek, ale majú tiež originálne tkanie a textúru.


    

Aké štýly je možné použiť?

Žalúzie sú považované za univerzálny prvok dekoračného okna. Dokonca sa hodia aj do klasického interiéru, ak si na povrchu plátna vyberiete rímsky dizajn s kvetinovými ornamentmi. Jednoduché žalúzie z prísnych farieb z PVC, hliníka a papiera sú kombinované s podkrovím, high-tech, moderným, škandinávskym štýlom. Lamellae jasných farieb a neobvyklých textúr sa spojí s eklekticizmom a fúziou. Drevené a bambusové žalúzie sú kombinované s ekostyle, minimalizmom a japonským etnikom. Rímske a valcované vzory svetlých farieb alebo nenápadný kvetinový vzor vyhovujú romantickému talianskemu štýlu, chebbi chic, provence. Je ťažké prispôsobiť rolety vintage a retro štýlu. Tmavo hnedé plutvy sú pekne kombinované s dreveným nábytkom a dokonca aj kovanými železnými prvkami, ak sú okná dodatočne zdobené svetelnými závesmi, výhradne za účelom zdobenia otvoru.


    

Možnosti výberu a umiestnenia interiérov rôznych miestností

Pre spálňu a detskú izbu sa odporúča zvoliť ekologicky šetrné drevo alebo bambusové žalúzie. Je žiaduce, aby si ich povrch zachoval svoju prirodzenú farbu, pretože má upokojujúci účinok. Pre tieto miestnosti je tiež možné zakúpiť papierové alebo látkové rolety. V druhom prípade sa však neodporúča používať textílie na alergie. Aj keď sú textilné lamely ošetrené špeciálnymi odpudzovačmi prachu, nestojí za to riziko. V obývacej miestnosti môžete experimentovať s farbami, používať svetlé kresby, tlačiť viacfarebné modely. V moderných interiéroch budú vertikálne návrhy podobné panelovým závesom vyzerať organicky. Hliníkové, plastové a bambusové žalúzie sú ideálne do kuchyne. Organicky vyzerajú floristické alebo kulinárske motívy na povrchoch lamiel. Na výzdobu kúpeľne sa zvyčajne volia spoľahlivé hliníkové alebo plastové žalúzie, ktoré sa nebojí vlhkosti. Ich povrch je zvyčajne zdobený tematickými morskými vzormi (vlny, ryby, medúzy, kamienky, koraly). Hlavné farby sú typické odtiene: biela, modrá, modrá, tyrkysová.


    

záver

„Riadiaci systém“ žalúzií uľahčuje nastavenie intenzity prirodzeného osvetlenia. So záclonami takéto číslo nebude fungovať. Buď sú úplne otvorené alebo ponoria miestnosť v súmraku v uzavretom stave. Kompaktné, ľahko udržiavateľné, pohodlné používanie žalúzií postupne nahrádzajú tradičné záclony bez akýchkoľvek strát pre pohodlie miestnosti. Výrobcovia držia krok s dobou a každý rok sa na trhu objavujú zásadne nové modely. Z toho môžeme vyvodiť, že história žalúzií sa práve začína.

Zanechajte Svoj Komentár