Dekoratívne osvetlenie: typy a metódy

Moderný interiér nie je možný bez správneho svetelného dizajnu. Osvetľovacie zariadenia, ktoré sa dnes používajú, sú vybavené množstvom funkčných možností, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vnímanie miestnosti, úroveň nedostatkov, zdôrazniť akcenty a vytvoriť správnu atmosféru.

Pre tých, ktorí trávia väčšinu svojho času v uzavretom, často bez okenného priestoru, je veľmi dôležitá správna premena svetla podľa dennej doby, pretože Kvalita dekoratívneho osvetlenia interiéru priamo ovplyvňuje nielen náladu, ale aj zdravie.

Úlohy a metódy organizácie dekoratívneho osvetlenia

Pri výbere spôsobu osvetlenia obytného priestoru si musíte uvedomiť, že svetlo ovplyvňuje proporcie miestnosti. Pre správny účinok sa vyžaduje jeho správne používanie:

 • pozdĺžne rozširuje miestnosť;
 • rovnomerný rad stropných svietidiel ho robí vyšším;
 • Svietidlá so vzostupnými reflektormi tiež robia strop vyššie, čím sa zväčšuje objem miestnosti;
 • lampy umiestnené na strope s trámami smerujúcimi na steny znižujú jeho výšku;
 • zdôrazniť konfiguráciu a vizuálne rozšíriť objekt pomôže rovnomerné rozloženie zariadení po obvode stropu;
 • "tlačenie" stien, použitie svetlých a reflexných materiálov;
 • „Vytiahnite“ miestnosť umiestnením radu žiaroviek pozdĺž stredovej čiary stropu, skráťte dĺžku priečnym svetlom;
 • Maximálne osvetlenie vzdialenej steny v úzkej miestnosti robí túto miestnosť trochu priestrannejšou.


    

Počnúc návrhom interiéru domu, musíte mať na pamäti ešte jednu vec. "Studené" alebo "teplé" svetlo mení sýtosť farieb, jas okolitých objektov a tiež môže zmeniť vnímanie ich palety. Súlad a prirodzenosť dizajnu si vyžaduje starostlivý výber nielen povrchových materiálov, ale aj príslušných osvetľovacích zariadení.

Použité osvetľovacie prvky

Starý konzervatívny svetelný dizajn domu je minulosťou. Jediný luster alebo strop v strede stropu, stojanová lampa alebo nástenné svietidlo s jedným a pre všetky vybrané smery svetelného toku nespĺňajú moderné potreby. Hlavným kritériom dnešnej voľby je mobilita, kombinatoricita, schopnosť meniť umiestnenie akcentov.

LED pásik

Tento typ osvetlenia sa stále viac používa. Jeho hlavnou výhodou je bezpečnosť, nízka spotreba energie. Je ľahké vyzdvihnúť potrebný odtieň pásky, aby sa regulovala intenzita jeho práce. LED osvetlenie sa používa nielen v krajinnom dizajne vidieckych domov a verejných budov. Jeho dekoratívne prvky sa používajú pri navrhovaní bytov pre:

 • obrysové osvetlenie stien, stropných konštrukcií, nábytku, dekoratívnych prvkov;
 • výber jednej z funkčných oblastí;
 • úpravy tvaru a výšky miestnosti;
 • vytvoriť určitú náladu.


    

Edison Retro žiarovky

Použitie polo-starožitných žiaroviek pomôže vytvoriť originálne nastavenie. Slúžia menej ako LED, spotrebujú viac elektrickej energie. Sklenená banka je krehká položka, ale je to ten, ktorý premieňa interiér, robí ho exkluzívnym a je schopný vytvoriť romantickú, útulnú atmosféru.

Teraz môžete nájsť modernú verziu tohto vintage produktu, kde sa namiesto vlákna používa LED, kvôli čomu sa elegantný vzhľad výrobku nepodrobí zmenám. Takéto lampy slúžia oveľa dlhšie a spotrebujú mnohokrát menej energie.

Veľkosť a tvar svietidiel môže byť veľmi rôznorodý. Sú zavesené bez tienidla len na šnúre, aby poskytli veľké množstvo svetla, niekoľko takýchto lámp je spojených dohromady. "Kytica" z lampy Edison zdôrazní teplo žiary a stane sa módnou nostalgickou výzdobou.


    

girlandy

Girlandy sa používajú nielen na ozdobenie vianočného stromu alebo večerného mesta. Vytvoria slávnostnú a tajomnú atmosféru v obytných a kancelárskych priestoroch. Spoločnosť žiaroviek môže byť jednofarebná alebo viacfarebná, používa sa nielen na sviatky, ale aj vo všedné dni.

Najbežnejšou myšlienkou je zdobenie silueta nábytku alebo zrkadiel, obrazov, okien, dverí. Z girland, orámovaných okien so závesmi alebo bez záclon, je zostavený svetelný vzor, ​​ktorý tvorí kompozíciu, kombinuje ich s kresbami, fotografiami, vyplňuje sklenenú nádobu s mikro-žiarovkami, čím vytvára efekt prítomnosti mnohých svetlušiek v nej.

Girlandy zdobia budovu nielen vo vnútri. Územie vášho obľúbeného letného domčeka alebo vidieckeho domu sa v teplom letnom a novoročnom dni mení na útulný park, ktorý pripája girlandy k prístrešku, oblúkom, altánku, stromom. Zobrazovanie fantázie, môžete myslieť na mnoho ďalších spôsobov, ako navrhnúť dom alebo byt.

    

Neónové značky

Nemenej populárny trend posledného času - svetlé neónové nápisy. Sú schopní dať každej miestnosti nečakaný pohľad. S ich pomocou môžete „upokojiť“ priestor rozliatím jemného bieleho svetla na neho alebo vykonaním silnej explózie. Všetko záleží na tom, ako chce majiteľ vidieť svoj dom.

Tieto nové prvky sú použiteľné nielen v rušných večerných uliciach, ale aj v detskej izbe av spálni, jedálni a kúpeľni. Jasné neónové svetlo bude vyzerať skvele na tmavej stene, hoci môžete vyskúšať akékoľvek farby. Týmto spôsobom môžete upriamiť pozornosť na svoje obľúbené citácie alebo hovoriť, oznámiť ostatným okolo svojho života motto alebo náladu dnes.

Počas večierky alebo večere je nad tabuľkou umiestnený tematický nápis. Ak budete visieť neonové srdce nad posteľou, nebude potrebovať čelo postele. Najviac očarujúce nápisy je možné postaviť vlastnými rukami. Tento interiér rozhodne nebude nikto iný.

    

sviečky

S nástupom éry elektriny sviečky išiel do kategórie scenérie. Interiér je plávajúci, aromatický alebo zdobený, aj keď nesvietia. Hlavný rozdiel medzi nimi je veľkosť a tvar.
Na zachovanie klasického štýlu používajte dlhé sviečky v tvare kužeľa, nazývané tabuľka. Sú umiestnené na ťažkom kovovom alebo ľahkom sklenenom svietniku v závislosti od smeru celkového štýlu interiéru.

Masívne konopné sviečky sú dobré a bez svietnika. Sú umiestnené v plytkých vázach, ktoré tvoria kompozície s vetvičkami, mušľami, kamienkami, v širokých nádobách a zdobia ich technikou decoupage. Dajte na platformu, môže nahradiť celý luster. Budú zdobiť romantický večer, schúlený spolu s malou skupinou vo falošnom krbe.

Sviečkové tablety môžu byť podávané na kúpanie v kúpeľni alebo na blikanie v uzavretom svietniku. Tu sa do popredia dostáva samotný svietnik a charakteristické nepravidelné horenie sviečky.
Na vytvorenie špeciálnej sviatočnej nálady svietia jedinečné sviečky. Sú tak krásne, že sú dokonca škoda utrácať.


    

Recepcie a typy osvetlenia

Každá izba si vyžaduje nielen kvalitné opravy, štýlovo overenú výzdobu. Výber osvetľovacích zariadení závisí od úrovne prirodzeného svetla, účelu miestnosti, jej všeobecného štýlu, farebnej škály, sady okolitého nábytku, dekoru.

Netradičný dizajn osvetlenia je v obývacej izbe prijateľnejší. Práve tu sú spravidla architektonické prvky, ktoré môžu byť porazené svetlom. Pre upokojujúcu atmosféru v spálni nepotrebujete viac ako jeden luster a niekoľko ďalších zdrojov mäkkého svetla. Kuchyňa, kúpeľňa, chodba potrebujú jasné svetlo, niekde potrebujú osvetlenie, pracuje v niekoľkých režimoch.

Umenie riadneho osvetlenia deklaruje niekoľko základných princípov:

 1. Výhodný je zmiešaný systém, ktorý zahŕňa kombináciu stropného lustra s niekoľkými ďalšími zdrojmi v určitých oblastiach.
 2. Typ svietidla a stupeň intenzity svetla, ktoré vytvára, sa volia v závislosti od funkčnej úlohy miestnosti alebo jej oblasti.
 3. Akékoľvek osvetľovacie zariadenie je prvkom vnútorného štýlu. Konštrukcia svetelného zdroja, jeho farba, povrchová úprava - konečné akcenty.


    

Aby nedošlo k preháňaniu s prízvukové prvky, pre najlepší výsledok, návrhári odporúčajú používať zariadenia z rovnakej kolekcie.

Viacúrovňové osvetlenie a osvetlenie

Každý kompetentný moderný projekt poskytuje viacúrovňové pokrytie. Je to to, čo premieňa obyčajnú miestnosť na príjemné miesto na život. Osvetlenie zariadenia umiestnené na rôznych úrovniach bude miestnosť útulné, skryť existujúce chyby, a miesto akcenty.

Príprava by mala byť vopred, vypočítať, ktorý zo svetelných zdrojov bude niesť určitú funkciu, kde sú lepšie umiestnené. Na základe účelu organizácie osvetlenia má každá lampa svoje pozitívne a negatívne vlastnosti. Schopnosť nastaviť jas, prítomnosť prejazdných prepínačov prispeje k pohodliu, pomôže ušetriť energiu.


    

Prvky dekoratívneho osvetlenia vo výklenkoch

Stena výklenok bude vyzerať oveľa zaujímavejšie, ak je efektívne osvetlené. Rozptýlené svetlo dodá atmosfére miestnosti úplne iný vzhľad. Ak je výklenok použitý ako polica, osvetlenie môže byť pridelené samostatné položky.

Osvetlenie sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 • Reflektory. V nočnom výklenku nahradia svietidlo alebo nočné svetlo. Vyloženie je pomerne pracný proces, prečo sa inštalujú hlavne tam, kde sa realizujú nové rozvody.
 • LED pásik. Metóda je jednoduchšia a lacnejšia. Páska je pripevnená po tom, čo je nika pripravená. Jednoducho lepkavá lepkavá strana, a to ani mimoriadne znepokojujúca symetria žiaroviek. Rozptýlené svetlo skrýva všetky chyby.
 • Bodové žiarenie.


    

Zvýraznené osvetlenie

Pomocou prízvukového osvetlenia v miestnosti vytvorte intímnejšiu atmosféru alebo zvýraznite to, čo chcú zdôrazniť. Toto svetlo môže sledovať čisto dekoratívny účel: prideliť krásny ohyb nábytku alebo zrkadla, alebo praktické: osvetliť pódium, schody, nočný stolík. V typoch akcentačného osvetlenia je to pochopenie.

 • Sharp. Aplikujte na vytrhnutie malej náplasti z tmy. Na tento účel je lepšie použiť reflektory vybavené žiarivkou.
 • Uvoľnene. Vytvorené pomocou bodových LED zariadení s nastaviteľným jasom. Osvetlené objekty sú zreteľne viditeľné, ale pozornosť nie je zneužitá.
 • Mäkké svetlo Vytvorené matné odtiene. Takýmto spôsobom je možné rozlišovať napríklad predmet, na ktorý sú svetelné lúče škodlivé.


    

Osvetlenie so sviečkami

Osvetlenie sviečky vytvára atmosféru relaxácie. Je to zároveň dekor a nenápadné tlmené osvetlenie. Sviečky musia zodpovedať tematickej miestnosti. Farba, tvar, textúra výrobkov vybraných pod zvyškom dekoru.

Niekedy sa stávajú samostatným prvkom dekorácie, usadzovania sa v malých tanieroch alebo dokonca veľkých nádobách. Keďže sú zoskupené do formy a štruktúry, sviečky sa stávajú centrom kompozície, napríklad pri veľkom krbe.

Sviečky sa používajú na vytvorenie krásy na stolovej alebo poličke, pričom sa kombinujú s iným dekorom. Takýto osvetľovací prvok je vhodný na vytvorenie romantickej nálady v kúpeľni alebo spálni, vytvára pocit osláv, najmä v kombinácii s inými dekoráciami a girlandami. Kreatívny prístup k zdobeniu sviečok a svietnikov je vítaný.


    

S podlahou, stolom, inými svietnikmi musíte byť veľmi opatrní. Bezpečnosť sa musí neustále monitorovať.

Efektívne zvýraznenie políc

Police - veľmi praktický starý vynález. Na otvorených policiach zvyčajne umiestňujú niečo, na čo by chceli mať ľahký prístup alebo na ne upozorniť. Niekedy sa nachádzajú v tmavej miestnosti, napríklad na chodbe, potom potrebujete osvetlenie, aby ste zvýraznili niektoré dekoratívne prvky alebo fotografie, šálky, ďalšie doplnky a užitočné drobnosti. Osvetlenie nástenných políc urobí miestnosť útulnejšou a teplejšou.

Dnes je podsvietenie LED veľmi žiadané. Rôzne formy, spôsoby pripevnenia môžu byť doplnené vykonaním osvetlenia vlastnými rukami. V malom priestore kúpeľne sa zameriava na miesto uskladnenia kozmetických výrobkov. Police so svetlom vyzerajú veľkolepé v obývacej izbe alebo v spálni v secesnom štýle. Riad, krištáľové poháre sa zmenia na umelecké diela v jemnej brilancii sviečok.

    

Osvetlenie podlahy alebo spodnej vrstvy miestnosti

Rozdelenie svetelných úrovní do niekoľkých skupín umožňuje efektívne využitie svetla v čase dňa alebo v závislosti od typu činnosti v miestnosti. Organizácia osvetlenia spodnej vrstvy sa vyrába podlahovými svietidlami, spotrebičmi zabudovanými do spodnej časti nábytku, soklu alebo steny.

Zvýraznenie podlahy v obývacej izbe alebo chodbe vyzerá nezvyčajné a veľmi pôsobivé. Okrem toho, že vizuálne robí miestnosť vyššia a priestrannejšia.

    

Schodisko v súkromnom dome - prvok osvetlenia dekorácie

Prvky dekoratívneho osvetlenia môžu byť ľubovoľné. Pokiaľ ide o schodisko alebo podlahu, potrebujú osvetlenie nielen preto, že vyzerá sviežo, ale aj z hľadiska praktickosti.
Schodiská sú zvyčajne osvetlené zo strany, kde sú spojené so stenou. Svetelné zdroje sú navrhnuté buď v každej fáze, alebo po jednej alebo dvoch. Stupeň osvetlenia, nastavenie odtieňov pomocou niekoľkých spínačov.

záver

Osvetlenie domu bude ideálne, ak je agilné a rozmanité. Optimálna kombinácia relaxačných difúznych a jasných lúčov smerového svetla. Je žiaduce kombinovať priame a odrazené svetlo, čiernobiele s polychrómiou. Správny výber svetelných zariadení ovplyvňuje nielen stav očí, ale prispieva k produktívnej práci mozgu a dobrému odpočinku.
Dizajn vnútorného osvetlenia je rovnaký ako maľba alebo grafika. Najzaujímavejšou vecou na ňom je, že pomocou dobre premysleného usporiadania rôznych osvetľovacích zariadení sa vytvorí slávnostná nálada bez zvláštneho úsilia, bez toho, aby bola zničená prestavbou.

Zanechajte Svoj Komentár