Gželský štýl v interiéri

Interiér v štýle Gzhel možno bezpečne priradiť k jednému z najviac mimoriadnych. Aj keď dizajnéri len zriedka zvolia taký dizajn, podarilo sa im už teraz oceniť potenciál farebnej ornamentiky. V chápaní obyvateľa je Gzhel zvláštnym typom maľby hlavne na porceláne, ktorý ruskí majstri praktizujú už dlhú dobu. V skutočnosti má táto koncepcia niekoľko významov. Slovo "Gzhel" nie je typické pre ruský jazyk. To je veril, že to bolo požičané od Balts. Tento názov nesie niekoľko riek a historický región v blízkosti Moskvy. V klasickom zmysle sa Gzhel nazýva maľba a špeciálny druh ílu, z ktorého sa vyrábajú polofajánske, kameninové a porcelánové výrobky. Poďme hovoriť o tom, čo prvky interiéru sú zdobené neobvyklými vzormi a ako sa dokonca objavili.

Gzhel: história a zaujímavé fakty o vývoji remesla

Gzhel volost bol známy pre špeciálny stupeň hliny, ktorý bol dodaný na kráľovský dvor na výrobu alchymistických (farmaceutických) nádob. Miestni obyvatelia boli majstrami keramiky, keďže suroviny pre remeselnú výrobu sa nachádzali doslova pod nohami. Dokonca aj Lomonosov nadšene hovoril o tejto hline a čistote miest, kde je prijatý. Na začiatku XIX storočia, tam bolo už 25 tovární na výrobu riadu a hračky v Rusku. V tých dňoch boli povrchy koní, bábik, miniatúrnych vtákov, džbánov, tanierov a figurín maľované fialovými, modrými a žltými farbami.

Vzorky boli vyrobené s kvetinovými motívmi: kvety a listy. Približne v rovnakom čase sa v továrňach začína výroba polofajanov. V 20. storočí sa výrobky začali vyrábať výlučne z porcelánu a jeho hrubšieho typu (fajáns), ktoré sa vyrábali z tej istej bielej gželskej hliny. Ich skladby sa neustále zlepšujú. Ak pred storočím, medzi majiteľmi tovární, ako remeselníci dynastie ako Gusyatnikovs, Srosley, Kokuny boli uvedené, do XX storočia výroba keramiky bola monopolná rodina Kuznetsov. Do tejto doby, tradičný gželský vzor, ​​vyrobený s modrými a modrými farbami na bielom pozadí, bol konečne usadený. Farebná schéma bola zapožičaná z maľby Delft na porceláne.


Počas vzniku moci Sovietov boli rastliny znárodnené. V prvej polovici 20. storočia sa tu sústredila výroba viac ako polovice všetkého sovietskeho porcelánu. Rybolov Gzhel oslávil svoje 640. výročie. Avšak v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia bola výroba porcelánu v hlbokej kríze, podobne ako väčšina priemyselného komplexu krajiny. Až po 60. rokoch sa postupne začala zotavovať a vracala sa k rovnakému zrýchlenému tempu. Gzhel je široko známy nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. V podstate, porcelánové výrobky s tradičným vzorom gželia sú zakúpené ako suveníry.

Kde sa nachádza Gzhel

Gzhel možno vidieť nielen na porcelánových povrchoch. Modro-modré kvetinové vzory zdobia záclony, prikrývky, vankúše, tapety, čalúnenia nábytku, podlahy. V súčasnosti existujú tri typy gželských predmetov:

OzdobaTáto skupina zahŕňa modro-biele "dámy", "antény", "jedľa", "perly" a "kvapky". Takýto ornament je obyčajne povolený na okraji porcelánových výrobkov.
zeleninovýZobrazuje vetvy stromov, bobule, klásky, kytice a kvetinové girlandy, listy.
Plot príbehTáto téma je charakterizovaná obrazom ročných období a prirodzených "scén".


 

V centre tradičného vzoru sa zvyčajne umiestňujú modro-modré kvety, ktoré sa podobajú efektným mrazivým pukom na snehobielom snehovom kryte. Gželský obraz zanechal povrchy domácich prvkov už dávno a stal sa súčasťou maľby. Názor, že tradičné ruské vzory vyhovujú len etnickému štýlu rovnakého mena, je nesprávny. V interiéri, ornament a vzor prelínajú do svetlého dizajnu domov francúzskeho zázemia (Provence), do modernej dekorácie (high-tech, minimalizmus, škandinávske) a dokonca do klasickej atmosféry.

V Gzhel maľovanie veľký význam je technika nanášania farby a pomer farieb v kompozícii. Pôvodná metóda sa nazýva "abeceda ťahov".

textilné

Gzhel ruže, maky, chrpy a paradise blue vtáky sú aplikované na povrchy prehozy, obliečky na vankúše, obrusy, záclony, obrúsky, koberce, uteráky a koberce. Vzhľadom k tomu, biele pozadie je tradične používaný, tieto detaily interiéru vyzerajú veľmi ľahké, vzdušné a nenápadné. Každý dizajnér vie, že veľký počet malých elementov zaplňuje priestor. S Gzhel toto pravidlo nefunguje. Možno preto, že modrá farba má vlastnosť „odcudzených“ objektov, vizuálne zväčšuje vzdialenosť k nim, alebo možno dôvod je stále skrytý v obmedzenom pozadí, čo robí vzor dynamickejším. Samozrejme, nie je potrebné zdobiť celú miestnosť textilom s Gzhel. Len pár veľkých akcentov. Napríklad v kuchyni je dosť záclon, obrusov a obrúskov alebo cvokov. Doplňte dekor monochromatický, pruhované modro-biele textilné alebo dokončovacie materiály.


    

Kuchynský riad a servírovacie súpravy

Gzhel vzory boli pôvodne používané len na zdobenie porcelánových výrobkov, medzi ktorými bol riad zaradený na prvé miesto. Samozrejme, tieto dekorácie budú vyzerať vhodné len v kuchyni, v jedálni a obývacej izbe. Dosky možno zavesiť na stenu, namontovať na stojany alebo umelo usporiadať na policiach skrine, v strede umiestniť veľkú misu, džbán alebo šalátovú misu. Na sviatky sa súbor stane skutočnou ozdobou stolového stola a bude dobre kombinovaný s bielymi obrusmi, obrúskami, čerstvými kvetmi v prútených košíkoch.


Čajové súpravy, ktoré boli použité na doslova upchaté príborníky, spôsobujú trvalé asociácie so sovietskymi typickými interiérmi. Aby tieto pokrmy vyzerali moderne v dizajne, je na ne vyhradená len jedna polica a v susedstve je ďalší štýlový dekor zo skla alebo ocele. Servítky s modro-bielymi vzormi sú v súlade so sivými, žltými alebo svetlohnedými obrusmi. Kuchynské poličky zdobia dosky na krájanie alebo sady soľničiek, trepačiek a cukrových misiek.

Príslušenstvo a ozdobné predmety

Gzhel motívy sa môžu objaviť na porcelánových povrchoch figúr, váz, hodiniek, misiek, šperkovníc, svietnikov, lustrov. Malý dekor je lepšie umiestniť v skupinách, kde bude koexistovať s podobnými monochromatickými detailmi, ale vyrobenými v modrej, modrej alebo bielej farbe, ktoré zvýraznia ornament. Gzhel na obrázkoch a paneloch vyzerá originálne. Nemali by ste si však vybrať veľkoplošné plátno. Hoci Gzhel maľba odkazuje na maľbu, veľké zloženie môže trpieť množstvom jemných detailov. Ak je stena veľká, je lepšie použiť skupinu malých malieb.


 

Materiály na konečnú úpravu

Gzhel vzory možno nájsť na tapety, dekoratívne panely a keramické obklady. Modré a biele vzory zdobia steny a podlaha. Strop väčšinou zostáva biely. Gzhel sa odporúča zavádzať do interiérov po kúsku, inteligentne kombinovať vzory s tematickými maľbami, ktoré zdobia povrch čínskeho alebo delftského (holandského) porcelánu. Je lepšie tapetu len s jednou stenou alebo akcentom. A veľká tlač nie je vhodná pre stiesnené, malé miestnosti. Zvyšok povrchu je zdobený obyčajnou bielou, modrou, šedou tapetou. Gzhel sa dobre kombinuje so svetlým drevom a ľahkým pozlátením. Tematická úprava v kombinácii s prvkami krajiny, klasickým, škandinávskym štýlom. V druhom prípade sa ukazuje, že ide o dosť nezvyčajný duet, nadbytočnú dynamiku.


 

Faktom je, že modrá, modrá a biela sú základom farebného zloženia škandinávskych interiérov. Kvety v nich nie sú také bežné a kultúra je ďaleko od nás. Vzhľadom na podobnosť medzi gželským obrazom a mrazivými vzormi na stenách je však „ruský“ štýl prekvapivo „srdečne“ akceptovaný klasickým ruským umením. Akrylátové panely dokončujú kuchynské zástery, priestory nad čelami v spálňach, mobilné priečky alebo samostatné priestory v kombinovaných miestnostiach. Lesklý lesk povrchu dodáva ornamentu a pevnosti, ako je námraza na porcelánovej váze.

nábytok

Nábytok, ktorého fasády sú zdobené maľbou Gzhel, je považovaný za odvážne rozhodnutie. Každá skriňa, komoda alebo stôl môžu byť ľahko premenené na umelecké dielo sami. Stačí postarať sa o povrch nábytku zo starej farby, v prípade potreby pieskovať, natrieť bielou farbou a potom aplikovať buď maľbu alebo obraz z obrúskov s použitím techniky decoupage. "Babiččina" komoda alebo šatník dostane šancu na druhú mládež a organicky sa spojí do Provence, ruského etnického štýlu, country hudby, eklektických interiérov.

    

Možnosti dizajnu interiéru

Gzhel prekvapivo kombinuje eleganciu, hĺbku a svetelnú slávnosť. V interiéroch sa ľahko integruje. Hlavná vec je pozorovať zmysel pre proporcie. Modré a biele vzory budú vyzerať jasnejšie a farebnejšie, ak budú doplnené pokojným, neutrálnym pozadím. S organickým spojením kobaltového odtieňa: t

  • Čierna v malých množstvách.
  • Odtiene hnedej.
  • Zelená (šťavnatý odtieň).
  • Oranžová v malých množstvách.
  • Pozlátenie, striebro a bronz. Teplé zlato bude maľovať Gzhel jemnejšie, útulnejšie. Striebro a odtiene sivej dávajú vzorom závažnosť a pevnosť.
  • Žlto.
  • Coral.

Ak vezmeme do úvahy percentuálny pomer Gzhelovho vzoru a ostatných (väčšinou monochromatických) povrchov, potom by jeho podiel nemal presiahnuť 20%. Ornament je organicky kombinovaný s jednoduchými geometrickými vzormi: prúžok, bunka, hrach, kosoštvorce.

kuchyne

Gzhel je vždy spojený s kuchyňou, čo nie je prekvapujúce, pretože ozdoba bola pôvodne používaná na zdobenie jedál. Tieto motívy môžu byť v tejto miestnosti považované za pôvodné. Základom farebnej schémy kuchynského dizajnu bude modrá, modrá a biela. Tie odtiene, ktoré sú klasické pre gželský obraz. Vzhľadom k tomu, že kuchyňa má komplexnú mikroklímu, v tejto miestnosti je podlaha a čiastočne steny obložené dlažbou. Dajte to do komplikovaného vzoru. Na výzdobu prízvukových plôch (jedálenský kút, kuchynská zástera) si vyberte veľkoryso zdobené dlaždice a zvyšok priestoru je obložený snehovo bielymi dlaždicami so svetlomodrým ornamentom. Zostávajúca časť stien je zdobená bielou, vlhkosťou odolnou omietkou (môžete textúru). Snehobiely nábytok s jednoduchými zdobenými fasádami sa bude prekrývať s jedálenským setom (stoličky a stôl). Ďalšia farba v tejto kompozícii bude sivá.

Strieborné rukoväte na dverách a zásuvkách, kryt z nerezovej ocele, kovový držiak na jednorazové uteráky a háčiky na malé riady (zberače, naberačky) na zástere budú poslednými dotykmi v dizajne. Modré závesy na podlahu budú kombinované s originálnymi roletami z textilného materiálu v bielych a modrých prúžkoch. Výzdoba bude doplnená veľkým bielym kvetináčom s palmou alebo vŕbovým kríkom. Stôl je pokrytý modrým obrusom bez vzoru a v strede je umiestnený prútený kôš naplnený čerstvým ovocím. Výsledkom je štýlový, moderný interiér, ktorý nie je bez milosti, ľahkosti a pohodlia.

Obývacia izba

V obývacej izbe môžete experimentovať a prekladať eklektický smer, kde sa ruská gželská fantázia mixuje s morským štýlom, ktorý je blízky farebný. Napríklad pohovka, ktorej čalúnenie je zdobené kvetinovými vzormi, by bolo pekné kombinovať s veľkým obrázkom, ktorý zobrazuje morský prvok. V ďalšom uskutočnení je prízvuková stena ozdobená textúrovanou tapetou, kde každý modrý kvet a list môžu byť doslova „dotknuté“ rukami. Ak majitelia nemajú v úmysle ušetriť na opravách, potom omietnuté povrch môže byť maľoval (najať umelca). Biele steny sú kombinované s ľahkou drevenou alebo laminátovou podlahou. V kompozícii je prípustné zavedenie tmavého dreva (rámy na fotografie, stoličky, police). Steny sú zdobené svetlými lakovanými platňami. Ak je v obývacej izbe krb, potom je zdobený dlaždicami s gželským vzorom. Kytice z kvetov sú umiestnené v modro-bielych porcelánových vázach. Chrpy alebo čakanky budú vyzerať najpôsobivejšie.


 

spálne

V dizajne obývacej izby, Gzhel vzory sú hlavne zdobené textilu: čalúnené stoličky, prehoz, vankúše, koberec vedľa postele, záclony. Steny sú zdobené drevom, natreté bielou farbou. Nad čelo je umiestnená skupina panelov v rámci komplexnej konfigurácie. Namiesto nočných stolíkov používajte ľahké regály s dvomi policami. Na paneloch majú párové lampy s modrými porcelánovými "nohami" a bielymi odtieňmi. Okrem toho, izba je zdobená skupinami fajáns a sklenené vázy rôznych tvarov a farieb (v modro-biela-modrá rozsah). Tenký pruhovaný koberec pokrýva väčšinu ľahkých parkiet. Modré závesy s krajkovým okrajom v kombinácii so svetlým, vzdušným tylom bez vzoru.


 

kúpeľňa

Gzhel vzory použité na povrchu dlaždice sú ideálne pre kúpeľňu. Po prvé, biele a modré sú považované za tradičné farby tejto miestnosti. Po druhé, dlaždice s tematickým vzorom je pomerne ľahké nájsť. Podobná farebná schéma je vhodná pre priestranné kúpeľne v vidieckych domoch a pre blízke kombinované kúpeľne v apartmánoch. Aby sa celá miestnosť nezdala byť hrubo zdobená, dlažba by sa mala kombinovať s ornamentom s bielymi dlaždicami a husto maľovanými modrými kvetmi. Doplňte interiér o modré uteráky, lampy a svetlohnedé rady (prútený kôš na bielizeň, skupiny obrazov v rámoch, otvorený podstavec).

záver

Zberatelia porcelánu vysoko oceňujú dekoratívne mačky, vtáky, kone s jazdcami, zajace a medvedíky, maľované v štýle Gzhel. Takéto miniatúrne dekorácie môžu byť rozptýlené okolo bytu a usporiadané v pároch v rôznych miestnostiach. V skutočnosti sú stále nevypálené porcelánové výrobky natreté oxidom kobaltu, ktorý je čierny. Po vypálení sa látka obnoví a zmodrá. Pri napodobňovaní je povrch jednoducho natretý obyčajnými farbami, ktoré sa potom rýchlo „odlupujú“, pretože neboli fixované teplotou. Mimochodom, výrobky sú nevyhnutne podrobené dvojitému zapáleniu. Po prvom zákroku aplikujú glazúru a potom ju upravia úpravou sekundárnej teploty. Preto sú výrobky odolné a hladké. Gzhel nie je len typom maľby, ale aj znakom kvality.

Zanechajte Svoj Komentár