Čo robiť s nízkym stropom: design triky

Podľa starých noriem platných do roku 2010 by výška stropu mala byť najmenej 2,5 metra. Táto hodnota je pre osobu považovaná za najznámejšiu a najpohodlnejšiu. Po vykonaní zmien v SNiP sa znížili normy pre výšku stropu, čo umožnilo staviteľom vybrať si ho sami. Apartmány stále dodržiavajú určité hodnoty vzhľadom na rôzne miestnosti. V prípade obytných priestorov a kuchýň zostáva norma rovnaká na úrovni 2,5 m, zatiaľ čo na chodbách, chodbách, halách je táto hodnota už o niečo nižšia - 2,1 m. Tieto pravidlá sa v niektorých komunálnych apartmánoch, ubytovniach a starých budovách (predsovietskych stavbách) nedodržiavajú. krát). V súkromných domoch, ako sa hovorí, majiteľ je majster, a majitelia majú právo zvoliť si pre seba optimálnu výšku. Aj keď v malých miestnostiach, vysoké stropy pod 3 metre budú vyzerať nevhodne, čím sa vytvorí "dobre" efekt. Vo veľkých, priestranných izbách, naopak, previsnutý vrch vyloží obývaciu izbu alebo spálňu do stavu „jaskyne“. Konštrukcia nízkych stropov zahŕňa výber farieb, osvetlenia a správnej dekorácie. Zoberme si rad trikov a techník, ktoré pomôžu opraviť konštrukčné chyby a urobiť miestnosť útulnou a jej interiér vyvážený.

Čo vylúčiť v miestnosti s nízkym stropom

Geometria miestnosti by mala byť presne kalibrovaná. Príliš nízke stropy majú negatívny vplyv na psychické pohodlie osoby. Pre tých, ktorí trpia klaustrofóbiou, môže dokonca vyvolať útok. Ak je miestnosť nízka, potom sa vytvorí dojem, že stropná doska sa teraz zrúti a rozdrví sa pod ňou. Aby sa situácia nezhoršila a aby sa stropy ešte viac neuzavreli, je potrebné vyhnúť sa niektorým vnútorným prvkom. Miestnosť nezdobte nasledujúcimi podrobnosťami:

 1. Stropné výlisky. Obľúbená dekorácia klasických interiérov dodá objem, kde bude určite zbytočná.
 2. Svetlý, farebný dekor na stenách.
 3. Masívny nábytok. Namiesto klasického klasického tmavého dreveného šatníka je lepšie vybrať si malú skrinku na výzdobu miestnosti. Nepoužívajte veľké postele, pohovky a kreslá. Takýto nábytok bude organicky vyzerať len v miestnostiach s klasickými parametrami.
 4. Tmavé farby v strope. Zastavte sa v tradičnej bielej verzii.
 5. Masívny luster s kaskádou žiaroviek. To je opäť obľúbený dekor pre klasický štýl, ktorý bude musieť byť opustený v prospech lakonického stropu. Pri nízkych stropoch sa odporúča použiť niekoľko svetelných zdrojov, ktoré rozdeľujú povrch medzi sebou do úsekov alebo zón.


 1. Záclony s lambrequins silne "krajiny" situácie. A nielenže znížia strop, ale tiež znížia priestor. Svetelné clony svetelných odtieňov vizuálne „zdvihnú“ miestnosť. Ak sú na textílii prítomné zvislé pruhy, miestnosť ešte „predlžujú“. Môžete dokonca opustiť záclony vôbec a používať len tylu web.
 2. Masívny alebo vysoký nábytok. Bude "podpierať" nízky strop. Ak si stále vyberiete vysoký nábytok, potom jeho dno by sa malo dotýkať podlahy (bez nôh) a vrch by mal ísť až k stropu. Je lepšie zvážiť zabudované možnosti.
 3. Moderné interiérové ​​riešenia pre nízke stropy nie sú vhodné: roštové lišty (šindľové) alebo plastové panely, sadrokartónové konštrukcie, podlahové nosníky alebo trámy.

V druhom prípade je príklad dvojaký. Svetlo hnedé trámy proti obielenému stropu môžu byť vyššie, ale iba vtedy, ak sú samotné stropy veľmi tenké a čisté. Mimochodom, toto riešenie je vhodné pre hrazdené domy alebo chaty.

Techniky vizuálneho zvýšenia stropu

S nízkymi stropmi možno bojovať rôznymi spôsobmi. Nasledujúce triky pomôžu napraviť situáciu:

 • Špeciálne tapety vzor. Tu môžete použiť nielen zvislé pruhy, ale aj geometrický vzor pretiahnutých kosoštvorcov alebo oválov.
 • Strop by mal byť natretý v neutrálnej bielej farbe. Táto klasická verzia vám pomôže upratať miestnosť a zároveň odcudziť vrch o pár centimetrov. Ak majitelia na experimentálne, moderné riešenia v dizajne, mali by ste dodržiavať zlaté pravidlo: strop je ľahší ako steny av žiadnom prípade nie je naopak.
 • Podlaha by mala byť tmavá s jemným leskom alebo lakom.
 • Vo výnimočných prípadoch sú stropy natreté modrou farbou, tyrkysovou. Tieto svetlé odtiene modrej majú jedinečné vlastnosti na vytvorenie ilúzie vzdialenosti medzi človekom a tými objektmi, ktoré sú v nich vytvorené. Bonus k takémuto stropu bude pocit bytia vonku, pretože skutočná obloha nad hlavou.

 • Strop môže byť nielen omietnutý, ale tiež pokrytý bielou farbou s lesklým leskom. Reflexná plocha vytvorí ilúziu "beznádeje". Samozrejme, že napätie tkanina by vyzerala krajšie, ale dizajn „jej“ príliš veľa priestoru, ktorý nie je kompenzovaný leskom.
 • Steny a strop sú niekedy maľované v rovnakej farbe, úplne vymazávajúc hranice medzi nimi. Okrem toho také potrebné prvky, ako sú vykurovacie radiátory, maskujú čo najviac, aby sa neporušila "integrita" oboch rovín.
 • V inom prípade je tento prechod zdôraznený bielymi lištami a stropnými podstavcami (zaoblenie). Kontakt dvoch rovín sa ukazuje byť stupňovitý, hladký.
 • Demontujte podlahu. Výšku miestnosti je možné zväčšiť nielen zhora, ale aj zdola. Ak sa v dome pri inštalácii podlahovej krytiny používali regulačné guľatiny, potom presne odobrali asi desať centimetrov. Takáto zložitá štruktúra môže byť nahradená ľahšími.


Okrem hry s farbou, použite originálnu kombináciu dekoratívnych svetelných zdrojov, ale poďme sa o tom porozprávať nižšie. Neobvyklým riešením by bolo použitie príjmu s výškovými rozdielmi. Nebudeme sa schovávať, táto možnosť je experimentálna a je plná rizík, že sa veci zhoršia. V interiéri umiestnili pódium. Zdá sa, že takýto dizajn bude určite trvať ďalšie centimetre, ktoré sú už v nedostatku. Čiastočne je to tak. Tá časť miestnosti, v ktorej je namontované pódium, sa skutočne zmení na svetskejšiu, zatiaľ čo iná zóna sa bude zdať vyššia, vďaka porovnávaciemu príkladu v okolí.

 

Ďalším štýlovým riešením by bolo použitie efektu ombre, to znamená mäkkej gradácie farieb. Steny sú vyberané ako plátno: dno je natreté tmavým odtieňom, ktorý sa postupne zosvetľuje na strop.

Úloha zrkadiel pri zvyšovaní výšky a priestoru

Zrkadlá robia miestnosť väčší: širší a vyšší. Podstatou návrhových trikov je vzhľad perspektívy, zdvojenie situácie v reflexnom povrchu. Samozrejmosťou je, že miestnosť je potrebné opatrne ozdobiť zrkadlom, aby sa namiesto spálne nevytvorilo baletné štúdio. Reflexné povrchy sú spravidla umiestnené na jednej stene, ktorá slúži ako prízvuk. Zrkadlá by mali byť umiestnené v skupinách alebo úsekoch, ktoré sú oddelené zvislými pruhmi (horizontálne majú opačný účinok). V niektorých prípadoch použite vstavaný nábytok (skrine), ktorého fasády sú zdobené reflexnými povrchmi. Na rovnaký účel môžete použiť plast, lacomat a lakobel (druh skla).

  

Správne osvetlenie

Ako už bolo uvedené vyššie, akékoľvek objemové dekorácie na strope budú musieť byť opustené. Lustre sú tiež na tomto zozname. Ak je strop ozdobený sadrokartónovou konštrukciou, potom je jeho projekcia vybavená reflektormi. Takéto osvetlenie je klasifikované ako dekoratívne, takže hlavný zdroj svetla bude musieť byť stále postaraný. Centrálny luster je nahradený skupinou svietidiel, ktoré sú umiestnené nad každým z funkčných priestorov miestnosti. Stropné svietidlá a svietidlá by nemali smerovať svetlo tak, ako v klasických interiéroch, ale smerom nahor.

Aký nábytok si vybrať pre izbu s nízkymi stropmi

Každá izba by mala byť zdobená nízkym nábytkom tak, aby voľný priestor medzi ňou a stropom bol udržiavaný v medziach obvyklých. Nízka (možno sklopná) posteľ je vhodná pre spálňu, stôl budoáru rovnakej výšky s predĺženým zrkadlom. Dosky nočné stolíky tradične ísť spláchnuť s posteľou, takže tu vybrať nábytok z obvyklého rozsahu. Okrem toho je v blízkosti postele umiestnená nízka pohovka alebo malá lavička. Použite skriňu s reflexnými plochami fasád. Obývacia izba je zariadená širokou, plochou pohovkou, kreslami a nízkym konferenčným stolíkom. Namiesto masívneho regálu použite skupinu políc.

Pre kuchyňu dostanú originálny set: spodná časť má tmavý odtieň a horná časť je natretá svetlejším tónom. V iných uskutočneniach je na dne použitý skladovací systém uzavretého typu a horný otvorený. V kúpeľni sa odporúča vyhnúť sa umiestneniu plnohodnotného nábytku (s výnimkou skriniek pod umývadlom). Na rozloženie uterákov a drobností v domácnosti sú zavesené vertikálne boxy s policami na skladovanie.

  

Ak chcete, aby používanie podhodnoteného nábytku vyzeralo prirodzene, používajte v dizajne miestnosti japonský alebo orientálny štýl.

Architektonické techniky

Zmeniť vnímanie úzkych stropov môže nielen dokončiť, nábytok alebo dekorácie. Pri plánovaní priestorov pomocou množstva jednoduchých architektonických trikov, ktoré pomôžu vytiahnuť miestnosť pozdĺž vertikálnej osi. Patrí medzi ne:

 • Úzke vertikálne výklenky. Používajú sa na umiestnenie podlhovastých váz alebo iného dekoru, ktorý sa vtlačí do takéhoto rámu. Výklenky sú umiestnené v pároch, pretože jeden po druhom vyzerajú na stenách príliš osamotene. Vykonať výstavbu sadrokartónu.
 • Zvýšenie výšky dverí (v ďalšej miestnosti alebo na balkóne) alebo okenných otvorov.
 • Inštalácia stĺpov alebo pilastrov, to znamená tých prvkov, ktoré vertikálne prepichujú priestor od podlahy až po strop.

 

Ak má obývacia izba krb, výstupok nad ním sa vyznačuje farbou (tmavšia ako strop).

Umiestnenie dekoratívnych prvkov a doplnkov

V interiéri je možné nastaviť interiér. V tomto prípade dekorácie pomôžu udržať efekt predĺženia miestnosti. Záclony by mali byť zvolené buď jednofarebné z ľahkých tkanín, alebo mierne hustejšie so zvislým vzorom (diamanty, ovály, pruhy). Môžete si vybrať textílie pod ornamentom na stenách. Malebná výzdoba (fotografie, maľby, plagáty) je usporiadaná vertikálne. Je žiaduce, aby takéto dekorácie mali pár s nimi spojeným grafom. Odkvap musí byť inštalovaný priamo pod hranicou medzi stropom a stenou. Nie je možné zavesiť konštrukciu aj s malým zárezom z tejto čiary, pretože horizontálne rozdrví priestor, ktorý nie je možné povoliť. Závesy by mali spadať zo stropu na podlahu. Neodporúčame používať krátke záclony, ako v kuchyniach, zdobené vo vidieckom štýle. Textílie neskladujte podväzkami. Záclony by sa mali jednoducho pohybovať do strán a zdôrazňovať dokonalú geometriu okna. Aj malý dekor, ktorý je umiestnený na policiach a voľných pracovných plochách, by mal byť pozdĺž vertikálnej osi mierne predĺžený.

 

záver

Nízke stropy nie sú vetou. Môžu byť opravené pomocou jednoduchých trikov. Ako príjemná útecha stačí si predstaviť, aké účty za kúrenie prichádzajú majiteľom vysokých (a teda celkovo) bytov a aké je ťažké vymeniť žiarovku v miestnosti skôr za spoločenskú miestnosť.

Zanechajte Svoj Komentár