Batérie v modernom interiéri

Batérie v interiéri bytu alebo súkromného domu sú nevyhnutnosťou. Drsné podmienky našej klímy si vyžadujú inštaláciu vysoko kvalitného vykurovacieho systému, ktorý zabezpečí komfortné bývanie po väčšinu roka. Radiátory je ťažké priradiť skupine dekorácií interiéru. Táto nevzhľadná časť komunikačných liniek vykurovacieho systému kazí mnoho elegantných interiérov. Radiátory sa však dajú jednoducho zmeniť na štýlový dekor jednoduchými manipuláciami. Hovorte o tom, ako skryť batérie v interiéri.

História radiátorov

Len pred niekoľkými storočiami boli za vykurovanie domu zodpovedné krby a kachle, ktoré sa tavili s uhlím alebo palivovým drevom. Mnohé ruské dediny majú stále tieto jednotky, ktoré sa stále používajú na svoj účel. Prvý prototyp vykurovacieho systému sa považuje za rímsky hypokaust. Skladali sa z komplexu kanálov, ktoré boli vedené pod podlahou a spojené s pecou. Zahrievanie miestností sa stalo v dôsledku horúceho vzduchu. Rímske kúpele boli ohrievané vodou vypaľovanou cez medené rúrky. Kvapalina bola tiež zahrievaná v peci. V starom Ríme teda existovali dva typy vykurovacích systémov: para a voda. Pece samotné boli najprv vyrobené z hliny, potom z kameňa a tehál.

    

Revolúciu v podnikaní v peci urobil Benjamin Franklin, najznámejší pre svoje politické aktivity. Vynálezca použil na výrobu kachlí liatinu. Kov sa dlho zahrieval, ale pomaly sa tiež ochladil. Jednotka surového železa sa stala prototypom dvoch moderných vynálezov naraz: kotlov a radiátorov. Anglický inžinier, ktorý na základe Franklinovej pece vytvoril komplexný systém na ohrev vody na vykurovanie zimnej záhrady, dokázal, že sa to podarilo. Zahrievanie kvapaliny sa uskutočňovalo vo veľkých objemových kotloch. Potom voda vstúpila do potrubia, kde cirkulovala, vydávala teplo a vrátila sa k opätovnému ohrevu. Túto myšlienku prijali nielen anglickí inžinieri, ale aj domáci.

    

Podobné jednotky vyhrievali Letný palác v ére Petra Veľkého. Systémy používali konvenčné rúry, ktoré stále slabo ohrievali vzduch vďaka malej ploche. Prvý radiátor z liatiny, ktorý bol systémom diskov a dvojicou hrubých rúr pripojených k kotlu, prišiel s domácimi vynálezcami. Takéto batérie sa rýchlo rozširujú po celej Európe a mimo nej. Avšak gravitačné vykurovacie systémy nakoniec nahradili jednotky, ktoré fungovali na čerpadlách. V nich sa tekutina šíri prostredníctvom komunikačných liniek v dôsledku nútenej injekcie. Bližšie k 30. rokom minulého storočia, rúrkové radiátory prišli nahradiť liatinové radiátory. Po tridsiatich rokoch sa začali používať hliníkové batérie. Od 20. rokov začali zavádzať inovatívny (v tom čase) centralizovaný vykurovací systém, ktorý sa dodnes používa dodnes.


    

Typy radiátorov

Vykurovacie telesá sú klasifikované podľa veľkosti, konštrukčných prvkov a výrobných materiálov. Pri výbere batérie na prvom mieste sa posudzuje podľa efektívnosti práce a až potom podľa vzhľadu. Podľa typu stavby sú jednotky rozdelené do troch typov: t

  • v reze;
  • tubulárnej;
  • Panel.

    

V sekčných sekciách sa odstránia existujúce alebo dodatočne inštalované časti. Môžete tak nezávisle nastaviť výkon batérie. Sú lacné, ale zároveň rýchlo vyhrievané. Sekcionálne radiátory sa ťažko čistia. Modely panelov majú veľký rozsah veľkostí, čo vám umožňuje vybrať si jednotku pre konkrétnu miestnosť. Napríklad pre malú kuchyňu si môžete kúpiť ten istý kompaktný radiátor, ktorý sa tiež ľahko skryje. Nie sú však kompatibilné s vysokotlakovými systémami. Napokon, trubicové batérie. Najjednoduchšia a najobľúbenejšia možnosť. Skladajú sa z trubíc (čo je zrejmé z názvu). Zvyčajne sú segmenty usporiadané vertikálne, ale existujú aj modely s horizontálnym umiestnením. Úroveň prenosu tepla závisí od priemeru rúrok. Zaoblené konce neumožňujú nahromadenie nečistôt na povrchu. V závislosti od umiestnenia batérie sa klasifikuje do:

  • Vertikálne (vysoké);
  • podlaha;
  • Plochá.

Najoriginálnejšia možnosť sa považuje za vertikálnu. Ich výška ďaleko presahuje šírku a zvyčajne takáto jednotka nemusí byť skrytá: úspešne sa integruje do podkrovia, high-tech alebo moderného štýlu.

    

Bimetallic

Radiátor sa skladá z hliníkovej skrinky a oceľových rúrok ukrytých pod ňou. Ide o najbežnejší typ, ktorý sa bežne inštaluje v bytových domoch. Bimetalové batérie môžu byť 100% a 50%. V prvom prípade sú rúry úplne vyrobené z ocele a v druhej - iba čiastočne. Takéto radiátory vydržia dlhú dobu a potreba údržby je veľmi zriedkavá. Rýchlo sa zahrejú, majú malú váhu, čo vám umožní inštalovať sami. Kompaktné radiátory sú vhodné pre moderný dizajn.

Aby jednotka fungovala správne, je potrebné dodatočne namontovať kohútik pre odvod vzduchu.

    

hliník

Hliníkové radiátory sa vyrábajú dvoma spôsobmi:

  • vytláčanie;
  • Casting.

V druhom prípade môžu byť k batérii pripojené ďalšie časti. Hliníkové radiátory sú ľahké, lacné a zároveň majú bohatý sortiment farieb a veľkostí. Ľahko sa integrujú do takmer každého interiéru. Radiátory sa rýchlo zohrievajú, ale časom sa medzi jednotlivými časťami môžu vytvárať netesnosti. Okrem toho, hliník - kujný materiál, agregáty z neho vyrobené nemôžu byť vystavené silnému mechanickému namáhaniu.


    

oceľ

Oceľové jednotky sa veľmi rýchlo zohrievajú. Na trhu zariadení sa ponúkajú modely, ktoré sú inštalované pod uhlom, vertikálne alebo horizontálne. Nanešťastie materiál podlieha korózii. Maximálna životnosť je 15 rokov. Nie je dovolené používať batérie tohto typu s centralizovaným kúrením, pretože materiál sa dlhodobo rýchlo poškodí, ak sa v ňom nenachádza voda. Oceľové radiátory nevydržia náhle tlakové rázy. Sú obzvlášť zraniteľné v oblastiach zvárania. Musia byť nahradené častejšie ako liatinové alebo medené. Maľovanie povrchu „medzerami“ môže spôsobiť koróziu kovu.


    

mosadz

Medené radiátory patria medzi najdrahšie na trhu vykurovacích zariadení. Jednotky sú ľahké a majú lesklý povrch, ktorý nepotrebuje ďalší náter. Materiál je necitlivý na hydraulické otrasy a tlakové rázy, pretože zaťaženie je rovnomerne rozložené. Medené radiátory sú vhodné pre centrálne aj autonómne vykurovacie systémy. Jednotky vyzerajú štýlovo v kombinácii s Provence, retro a klasikou. Nie je potrebné skrývať také krásne batérie. Môžu byť použité ako dekorácia miestnosti.


    

Liatina

Liatinové radiátory sa považujú za starý retro model. V skutočnosti prežili svoje vlastné a sú zriedka používané. Radiátor je systém zvislých rúr, ktorých povrch je často zdobený kvetinovým ornamentom. Jednotky sú masívne a veľmi ťažké, čo komplikuje inštaláciu vlastnými rukami. Jedna osoba sa s takýmto vybavením nedokáže vyrovnať, takže bude musieť byť inštalovaná spoločnosťou. Zakrytie batérie v interiéri je veľmi ťažké. Liatina sa dlhodobo zahrieva, čo ovplyvňuje účinnosť chladiča. Aby sa v miestnosti vytvorili príjemné teplotné podmienky, je potrebné použiť veľké množstvo paliva a času. Avšak liatinové batérie sa tiež dlho chladia. Životnosť jednotky je v priemere 30 rokov. Materiál sa nebojí korózie.


    

Vstavané radiátory

Konštrukcia vložených radiátorov už predpokladá kompetentné maskovanie batérie v podlahe alebo stene. Jednotka je bezpečne uzavretá sieťovinou, ktorá umožňuje prechod tepla. Všetky "vnútornosti" systému sú skryté za týmto rámčekom. Vstavané radiátory sú potrebné na vykurovanie priestranných izieb so „sklenenými“ stenami (panoramatické okná). Podlahové modely sú v tomto prípade efektívnejšie. Podľa noriem sú zariadenia inštalované v blízkosti studených stien s oknami. Nabíjateľné batérie na stenu, ktoré sú namontované „vedľa seba“, poskytujú málo tepla a zle ohrievajú miestnosť. Stojaté batérie sú sieťové "prúžky" pred oknom, ktoré nepokazia interiérový dizajn, ale zároveň úspešne zvládajú úlohu.

Do tejto kategórie patrí aj "teplá podlaha". Zvyčajne sa inštaluje ako doplnkové kúrenie v apartmánoch, kde v zime nie je udržiavaná pohodlná teplota alebo v „citlivých“ miestnostiach (balkón prestavaný do obývačky).

    

Štýly dekorácie

Najjednoduchšou verziou maskovacieho radiátora, ktorý nezodpovedá štýlovému rozhodnutiu v dizajne miestnosti, je obrazovka. To je najčastejšie hotový panel s otvormi, ktoré pokrývajú batériu. To môže byť zavesené alebo vložené do špeciálnej krabice, to znamená, úplne skryť radiátor. Obrazovky sú vyrobené zo skla, MDF, kovu. Existujú aj drevené panely, ktoré vyzerajú ako „prámik“. Farba ich povrchu je prispôsobená zariadeniu miestnosti. Sklo je ideálne vhodné pre moderné "high-tech" štýly. Kovové sitá sa často vyrábajú s kovaním. Kvetinové motívy pôvodne prúdia do krajiny alebo klasického štýlu. Radiátory je možné navrhnúť nielen pomocou obrazoviek. Najjednoduchšie, rozpočtové metódy zahŕňajú maľovanie. Farebné radiátory sa kombinujú s nádychom záclon, stien alebo robia z batérie vnútorný akcent. Niekedy je jednotka prelepená prúžkami tapety, čím úplne zakryje povrch. Čierne, sivé, biele radiátory sú kombinované s podkrovím, minimalizmom, hi-tech, futurizmom a avantgardou. Niekedy sa používajú látkové závesy, ktoré sú pripojené k parapetu. Je vhodné vyzerať ako útulné riešenie v štýle Provence, eklektické, etnické alebo klasické. Pomocou tmelu na ťahanie sa získa dodatočný objem. Medené radiátory sú zdobené umelou patinou, starnúcou na povrchu.

V niektorých prípadoch, radiátory zručne zdobené pod "krbom". Na bokoch batérie sú namontované police na knihy a dekorácie. Stojí za to pripomenúť: čím hlbšie je batéria skrytá, tým viac ovplyvní efektívnosť jej práce.

    

Ako si vybrať

Radiátory sú vybrané vo veľkosti, dizajne a materiálovom prevedení. Bude potrebné vypočítať ich počet pre konkrétnu miestnosť. Ak chcete získať správnu hodnotu, je potrebné vziať do úvahy veľkosť miestnosti, materiál, z ktorého je rám vyrobený a samotnú konštrukciu, počet vonkajších stien a okenných otvorov. Na základe týchto údajov, výpočet tepelného výkonu.


    

záver

Ak nie je čas alebo túžba drotárstvo s dizajnom batérie, dostať radiátor s dizajnom autora. Náklady na vybavenie sú samozrejme niekoľkonásobne vyššie ako náklady na jednoduché jednotky, ale jedinečný prvok v interiéri sa stane jeho súčasťou, čím sa pridá k dizajnu. Tieto radiátory sú tradične zdobené reliéfnou ozdobou. Existujú aj modely neobvyklých foriem: zvieratá, objekty „zjednodušenej“ konfigurácie, „brány“ s ránkami, hudobný personál, chytré prelínanie tenkých trubíc, ktoré tvoria komplexný vzor.

Zanechajte Svoj Komentár